Gemengde berichten. Predikbeurten. Woensdagavond werd door het muziek- gezelschap //De Vereenigde Werklieden" alkier door de straten der stad een muzikale omwan- deling gehouden, waarbij de zegeteekenen door die vereeniging te Middelburg behaald, werden meegevoerd. Zooals steeds de gewoonte is, ondervond deze tocht een groote belangstelling zoowel van toeschouwers als van volgelingen. Uit goede bron wordt ons medegedeeld dat te Hoek thans het voornemen bestaat om aldaar dit jaar weder een wielrijdersfeest te organiseeren. In de wetenschap dat tot hiertoe te Ter Neuzen nog geen plannen bestaan voor het houden van een wielrijdersfeest op 15 Aug. heeft men te Hoek het oog laten vallen op dien datum. Axel. Tot onderwijzer aan de Bijz. school in de Nieuwstraat alhier, is benoemd de heer fl. Yersloot van Ter Neuzen. Aan de Maandag te Axel gehouden schieting van de handboogmaatschappij //Ons Vermaak" werd door 89 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd geschoten door den heer A. Kesbeke van St. Jansteen de zijvogels door de heeren Ch. de Wolf van Hulst en Anth. Versypt van Zuiddorpe en de kallen door de heeren Cir. Lammens van Zuiddorpe en Aug. Baes van Koewacht. Bij de Donderdag gehouden koningsschieting werd de koningsvogel geschoten door den heer Cir. van Rumste de zijvogels door de heeren C. J. M. van Laere en Ed. de Maat en de kallen door de heeren F. J. Dieleman en Em. IJsebaert. Zondag 2 Juni 1912. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Sas van Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u., Godsdienstoefening. Axel A. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, voorber. H. A. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. HJ. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Oijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., dhr. L. H. v. d. Meiden Theol. student. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. '2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., van Ter Neuzen. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. F. van Strien. RECHTSZAKEN. Yoor de rechtbank te Middelburg stond heden terecht de 39jarige J. F. V. uit Ter Neuzen, beklaagd van beleediging van L. v. d. Wege. Deze laatste verklaarde, dat bekl. haar op 17 April in het bijzijn van een aantal andere stakers de woorden toevoegde //Ik zal je den nek omdraaien, vannacht steken wij de boel bij je in brand." Bekl. zeide, dat de vrouw zich in den persoon kan vergissen. Getuige zegt dat bekl. later bij haar kwam en een voetval voor haar deed als zij de zaak niet zou vervolgen. De tweede getuige, P. Romeijnsen, was er bij toen dat gesprek gevoerd werd en verklaart pertinent dat Y. de woorden gebruiktehet was een opgewonden toestand daar, en getuige ge- loofde ook dat bet gemeend was. De eerste getuige a decharge L. Geers, was bij bekl. en zegt, dat deze niets gezegd heeft. De president raadt hem aan maar gauw te gaan zitten. De tweede getuige a decharge J. de Back, was ook bij de kwestie tegenwoordig, bekl. zeide niets, was dit wel het geval geweest, dan had getuige het moeten hooren. Getuige was geen staker. hij, dat zijn schuld voor haar geen geheim meer was XVII. De moeder was opgestaaD en stond naast haar zoon aan de tafel. Haar handen rusten op zijn hoofd. Haar oogen waren droog. //Mijn kind is een moordenaar," prevelde zij als in een droom, als kon zij het cmtzettend'e nog niet begrijpen. //Mijn kind is een moor denaar, en toch is 't nog altijd mijn kind; ja nog meer dan voorheen. Hij is nog meer van mij in de schande nog meer van mij, nu hij reeds onder de galg staat. Veel heeft zich in het leven tusschen mij en mijn kind geplaatst, thans echter heeft de zonde hem weder tot mij gebracht, mijn arm kind, dat reeds alleen wilde loopen en er niet toe in staat was." (Wordt vervolgd). De derde getuige a decharge, P. Wieland verklaarde ook in denzelfden geest. Het 0. M. meende, dat dergelijke bedrei- gingen die leiden tot een schrikbewind, streng gestraft moeten wovden en eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. W. Goedbloed zeide, dat het verhaal sterk gekleurd is. Hi] verwijt in dezen niets aan den verbalisant, die onder den invloed der slechte meening stond, die te Ter Neuzen over de staking heerschte. Spr. ging hierna in den breede de kwestie der staking na, deze werd doorgedreven door menschen, die buiten de firma Little Johnston stonden en die werkeloos waren, en haalden nog de domheid uit, zekeren Heykoop er bij te halen, volgens pleiter een staker van beroep. Pleiter toont aan, dat geen relletjes voor- kwamen, en legde tot staving daarvan attesten van den waarnemenden burgemeester, den pastoor en den heer J. A. van Rompu over. Bekl. heeft eerder tot kalmte aangemaand, dan de bedoelde woorden te spreken. Pleiter gelooft wel degelijk, dat de vrouwen zich vergissenmen heeft hier met echte vrouwenpraatjes te doen. Terrorisme bestond er te Ter Neuzen. Het heele verleden van V. staat borg, dat hij niet de woorden gesproken heeft. Pleiter gelooft, dat hier niet te spreken is van een bedreiging met een misdrijf tegen het leven en brandstichting, hoogstens met een gewone bedreiging. Pleiter beveelt bekl. in de clementie van de rechtbank aan. Uitspraak 7 Juni. Een vruchtbaar voorjaarNaar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, was in Loos- duinen tot 15 Mei j.l. reeds voor f 200.000 meer aan groenten verhandeld dan op 1 Juni van het vorige jaar. Niet te druk touwtje springen Te Haarlem is een 9jarig meisje uit de Gaelstraat bij het touwtje springen op straat gevallen en den volgenden dag aan de gevolgen overleden. De eigenaar van twee van de drie huizen die door een sloot werden afgescheiden van den Verlengden Koninginneweg te Breda heeft in de eischen van de gemeente toegestemd, zoodat de sloot voor twee huizen weldra zal verdwijnen. De eigenaar, tevens bewoner, van het derde huis blijft echter weigerachtig mede te werken tot het tot stand brengen van een goede rooi- lijn. Voor zijn huis blijft de sloot dus vooreerst nog. Dinsdagavond is bij Gendringen de ar- beider Reinders uit Doesburg, die bij zijn fa- milie te Gendringen op bezoek was geweest, plotseling aangevallen door een persoon, die hem met een zwaar voorwerp op het hoofd sloeg, waardoor hij bewusteloos neerviel. De aangevallene, die een zware wonde aan het hoofd bekwam, werd van zijn geld, horloge en andere sieraden, welke hij bij zich had, beroofd. Donderdagmorgen deed een warmoezier te 's Gravenhage bij de politie aldaar aangifte dat uit zijn tuin, op de De la Reykade, een partij bloemkool was gestolen. De politie trok er met den politiehond Marre op uit, die lucht kreeg aan eenige voetstappen, in den tuin achtergelaten. Deze leidden naar het water, waarna werd overgestoken met een schuit, waarvan kenne- lijk ook door den dief was gebruik gemaakt. Aan de overzijde werd den hond lucht gegeven aan een vaarstok, die de dief vermoedelijk ook in handen had gehad, waarna de honddadelijk weer een spoor opvatte en zijn geleiders bracht naar een perceel in de Reitzstraat. Daar werd een 17jarigen jongen als verdacht van den dief- stal aangehouden. Hij ontkende aanvankelijk doch toen nog eens de proef op de som werd genomen en de hond op lucbt, opgenomeu van de voetstappen, uit meerdere petten die van den verdachte apporteerde, vie! hij door den mand en bekende met een andere jongen de kool gestolen en verkocht te hebben. Moordaanslag. Woensdagmiddag om halfvier werd 't gedeelte van de lste Helmers- straat, tegenover het Wilhelminagastbuis te Amsterdam, in rep en roer gebracht door het akelige geroep vanmoordmoord dat de stille straat vulde en in een oogenblik tijds van alle kanten de nieuwsgierigen deed toesnellen. Zij, die er het allereerst bij waren, kondeu nog zien, dat een vrouw, hevig bloedend tegen het hek bij den hoofdingang, ineenstortte, ter- wijl een man in vreeselijke opgewondenheid een mes heen en weer zwaaide, onder het voort- durend geschreeuw van moord moord ik heb een moordaanslag gepleegdZe is door mijn schuld dood gegaan Onmiddellijk snelde eenig personeel nit bet Wilhelminagasthuis toe, dat de gewonde vrouw mede naar biunen nam en zich ook meester maakte van den razenden man, juist op het oogenblik, dat hij het mes tegen z;ch zelf keeren wilde. Bij informatie vernam de //Tel." omtrent de toedracht dezer lugubere zaak, het volgende In de Jan Steenstraat woont sedert verschei- dene jarfin een schoeumaker, P. genaamd. De man staat bekend als een sterk dronkaard en kwam reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking. Doordien hij zich veel te weinig met de zaak bemoeide, ging de schoenmakerij met den dag achteruit en wanneer zijn eckt- genoote hem daarop wees, waren hevige scenes er het gevolg van. Herhaaldelijk verklaarde de dronkaard, dat zijn vrouw hem het leven on- dragelijk maakte, en dat hij pas rust zou krijgen, wanneer zij er niet meer zou zijn. Veertien dagen geleden verkocht de man, zonder medeweten van zijn echtgenoote alles wat er nog van het sc'noenmakersbedrijf over was, alsmede de voornaamste stukkeD van het huisraad. Van de opbrengst maakte hij twee weken lang goede sier en toen hij zonder een cent op zak in de echtelijke woning terugkeerde begon hij weer opnieuw ruzie te maken met zijn vrouw, die, zoo goed het ging, den kost voor zich zelf trachtte te verdienen. Gistermiddag ging de vrouw in hec Wilhel minagasthuis haar zieke dochter opzoeken en toen ze halfvier het gebouw wilde verlaten, zag ze voor het hek haar man been en weer loopen. Niets kwaads vermoedend, stapte ze op hem af, doch juist toen ze vlak voor hem stond, haalde de onverlaat een mes te voorscbijn en bracht haar een wonde aan den hals toe. Op het gezicht van bloed, dat te voorschijn kwam, scheen hij pas zijn schandelijke daad te beseffen, tenminste toen begon hij onmiddellijk groot misbaar te maken. De vrouw, wier verwonding niet gevaarlijk bleek te zijn, werd in het gasthuis verbonden en kon zich daarna naar huis begeven. Den man sloot men in een kamer op, in afwackting van het oogenblik, dat de politie hem zou komen halen, teneinde hem in verzekerde bewaring te stellen. Toen een bewoner van de Sumatrastraat te Utrecht Dinsdagavond thuis kwam, trof hij zijn echtgenoote in hoogst overspannen toestand aan. Een geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde waanzin, waarop de vrouw naar het krankzinnigengestickt werd overgebracht. Intusschen had zij, nog alleen thuis zijnde, haar kind van 3 maanden in een emmer met water van het leven beroofd en het daarna weer in het wiegje gelegd. In de buurt wekte het gebeurde algemeene deelneming op. Een heer uit Velp, die tijdelijk te Am sterdam vertoefde, gebruikte heden zijn middag- maal in een cafe alhier. Plotseling verslikte hij zich in een stuk vleesch en kreeg het daarbij zoo benauwd dat de aan- wezige gasten en de eigenaar van het cafe 't ergste vreesden. Onmiddellijk werd om geneeskundige hulp getelefoneerd. De ongelukkige vreemdeling werd naar het Binnengasthuis getransporteerd, waar hij hedenavond overleed. Een eedsweigeraar Men leest in den ,/Gooi- en Eemlander" De politie te Hiiversum had opnieuw proces- verbaal opgemaakt tegen H. de H., die blijk- baar steeds doorgaat met het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder daartoe vergunning te hebben. Vrijdag moest De H., weder wegens over taking der Drankwet terechtstaan, doch was niet verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. Als getuige was gedagvaard zekere B. H., die al spoedig de aandacht van rechters en aanwezigeu trok door zijn zonderlinge houding Hij zette een stem op van wat ben je me De kantonrechter voegde den man toe, dat hij niet doof was, hetgeen deze zeer gelukkig voor den kantonrechter vond. Kantonrechter Kent u beklaagde De H. Getuige H.Als ik u tegen kom, dan ken ik je ook niet. KantonrechterHoe oud ben je Get. H.Een vijftiger denk ik. Kantonrechter Wat doe je V (Let. H.Blommen bouwen en dit en dat KantonrechterBen je bereid den eed af te leggen Get. H.Den eed afleggen, vast niet dat heb ik verleden week al gedaan. Dacht je, dat ik hier elken dag kom om een eed te doen? Neem mij maar gerust mee. Maar ik doe het vast niet. Terwijl getuige dit zei, wond hij zich meer en meer op. De ambtenaar van het O. M. raadt den man aan, zijn kalmte te bewaren en goed te begrijpen waar het om gaat. Get. H. Juist, daar komt het op aan, elkander goed te begrijpen. Als de heeren mij nu eens kalm willen aanhooren, dan zeg ik wat, maar een eed afleggen, nou en nooit niet. De ambtenaar van het O. M. en de kanton rechter betuigen H., dat hij gevaarlijk spel speelt en dreigen hem zelfs met gijzeling. Get. H.Daar heb je nooit geen recht toe, baas. De ambtenaar van het 0. M. vraagt, of ge tuige kan lezen, welke vraag bevestigend werd beantwoord. De ambtenaar legt hem nu het artikel voor betreffende gijzeling bij het weigeren der eedsaflegging. Heel gemoedelijk zegt de getuige nu tot den ambtenaarGeef mij je bril maar eens. Hij blijft echter weigeren den eed af te leggen, waarop de behandeling der zaak werd geschorst. H. werd onmiddellijk gegijzeld en naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht en zal daar in gijzeling worden gehouden tct Yrijdagmorgen wanneer de zaak opnieuw wcrdt behandeld. Brand in een bioscoop-theater. Bij den Woensdag reeds door ons gemelden brand in een bioscoop-theater te Villa Real in Spanje, zijn, zooals uit een nader bericht blijkt, ver- seheidene menschen omgekomen en is niemand ongedeerd gebleven. Er waren 180 menschen in de zaal. 'Men heeft uit de brandruine 60 lijken te voorschijn gehaald, waarvan er slechts 25 herkend kon'den worden. Voorts zijn er 82 gewonden, waarvan 5 stervende en nog 7 zwaar gewond. De overigen worden nog ver- mist en het is zeer waarschijnlijk, dat ook zg zijn omgekomen. Het bioscoop-theater was gevestigd in een ouden winkel, die slechts een uitgang had. Bij dezen uitgang was het cinematograafloeste! op- gesteld, dat plotseling vlam vatte. In een mini mum van tijd was het vuur bp den uitgang, die daardoor door het publiek niet te bereiken was. Onder de bezoekers brak een onbeschrijfe- lijke paniek uit. Eerst na penigen tijd bemerkte men, dat aan de andere zijde van de zaal nog een deur bestond. Allen stormden er naar toe en hoewel met de uiterste krachtsinspanning er tegen aanduwend, gaf zij niet toe, en bleef zij gesloten. In hun waanzimiigen angst hoopten zich alien aanwezigen voor dezen eenigen uit gang op, wat het noodlottig gevolg had, dat velen onder de been geraakten. Toen de brand gebluscht was, vond men voor de deur dan ook een berg van lyken. De geheele stad is in de rouw, overal hangen de vlaggen half stok. Officieel wordt meegedeeld, dat er 61 dooden en 17 zwaar gewonden zijn. Een bruid op den loop. Miss Clara Parker, dochter van den burgemeester van Goinesville, in den Amerikaanschen Staat Georgia, trad in het huwelijk met Edwin Gilbert, een der rijkste kooplieden van de stad. Toen het jonge paar uit de kerk kwam, waar het huwelijk was in- gezegend, stapte de bruid niet in de trouwkoets, maar in een automobiel, waarmee haar een jonge student, Sullivan genaamd, wachtte. De automobiel reed in voile vaart weg, was weldra uit het gezicht en sedert heeft men niets meer van de jonge vrouw gehoord. De Amerikaansche millionnair Toliver en zijn vrouw zijn in hun woning te Santiago doodgeschoten. Men vond hen in groote bloed- plassen op den vloer liggen. De moordenaar bleek te zijn Toliver's vroegere secretaris Bert Louis, die tegen hem een proces verloor. Hij verklaarde dat Toliver hem geruineerd had. Toen het echtpaar van een auto-tocht terug keerde, schoot Louis eerst op de 60jarige vrouw. Zij wilde om hulp telefoneeren, maar viel voor het telefoontoestel dood op den grond. In tusschen had de moordenaar ook den millionnair gedood. De Duitschers zijn op het oogenblik weer bezitters van bet grootste stoomschip der wereld. Donderdag 23 Mei tach werd van de ,/Vulcan"- werf, te Hamburg, het reeds meergemelde reuzen- schip, de ,/Imperator", met goed gevolg te water Zooals men weet meet het schip 50,000 ton en is meer dan dubbel zoo groot als de Kaiseiin Augusta Victoria", welke tot nu toe het grootste schip der reederij was. Het schip is nog 5000 ton grooter dan droeviger herinnering, de pas ver- gane //Titanic." De ,/Imperator" is 272 meter lang en 30 meter breed. Zjj heeft niet minder dan elf verdiepingen en deze drijvende stad, zooals men het met recht mag noemen, is bij voile belading bewoond door ruirn 4000 passagiers en ongeveer 1200 leden der bemanning. De toppen der masten verheffen zich 75 meter boveu dekiel. De drie schoorsteenen van de //lmperator zijn 21 rnetei lang en hebben een ovale opening van 9 meter langs de breede en langs de smalle zgde. In "deze schoorsteenen kan een olifant gemak- kelijk rondwandelen. Het eigenlijke dek hgt 30 meter boven den bodem van het schip. De moderne inrichtingen, om het dan passa giers aan boord gezellig te maken ontbreken natuurlijk niet; Ritz-Carltonrestaurant, winter- tuin, bloemenwinkels, gymnastiekzaal, alle mo- gelijke soorten van baden zijn aanwezig. Het schip is natuurlijk nog niet geheel af- gewerkt. De vier bovenste dekken en natuurlijk ook de masten en schoorsteenen moeten er nog opgebracht worden. Binuen een jaar, denkt men, zal de bouw van het schip voltooid zgn en dan ook zal het zijn eerste reis naar New- York doen. En intusschen zal de reederij twee andere reuzenschepen van gelijke grootte op de wert gelegd hebben. De leerlingen eener meisjesschool te Borck bij Hannover waren bezig op de plaats turn- fffil&tGI]

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6