Aloemeen 0 0 A I g e m e e n Ieiiws- si AdverteitiebSad Zeeuwsch-Vlaaitteren. VANHOUTEN'S No 5769 Zaterdag 1 Juni 1912 52? Jaargang. V 0 0 Binnenland. GG'HD on G0EDK00P Landboiswberichteo. Gai^ungde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. adyertentieni Yan 1 tot 4 rebels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleebts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte bereke.- d. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 aur op den dag der uitgave. BBBSTB BL-A.IO. TWEEOE K ft 1 E R, Vergadering van Donderdag. Ziekteverzekecing. De vergadering wordt eerst om 12 uur ge- opend, omdat om 11 uur, toen de Kamer moest bijeenkomen, de leden niet in voldoenden getale present waren. De beer Hchaper (soc.-dem.) bespreekt de rede van den Minister en het ontwerp in be- handeling, en releveert, dat van alle kanten, ook van den Minister zeer bevriende,. zijde, scherpe kritiek is gekotnen en zelf acht/spreker de wijze, door den Minister gevolgd, den voor- beeld van de wijze, waarop men geen sociale wetten moet tot stand brengen. Met belang- steliing ziet hij nog de veranderingen tegemoet, waaromtrent overweging is toegezegd. v Wat het gemaakte verwijt van Staatssocialisme aangaat, men noemt geen koe bont, .of er is een vlekje aan, zoodat hem dit in den Minister genoegen doet. Natuurlijk zou hij gemakkelijk een en ander van den //Heere, Heere" in de memorie van toelichting kunnen gebracbt hebben om een theologischen rechtsgrond te krijgen. De leemte, die in het ontwerp ishet ont- breken van de geneeskundige hulp, zullen spreker en zijn partijgenooten trachten door een amendement aan te vullen, maar technisch is het daarmee toch niet goed te krijgen. De vrees van den Minister voor de tegen- werking van de geneesheeren, mocht den Minister niet hebben weerhouden. Als zij dreigen met werkstaking, welnu, dan neemt men zijn maat- regelen daartegen, en wijkt men niet. Het ingewikkelde bureaukratische is te danken aan de samenvoeging van ongevallen- en ziekte- verzekering. Krijgt de heer Kuyper zijn zin, dan zullen de bedrjfsongevallen er ook nog eens van afgescheiden worden, en dan is het nog veel erger. Hij zou het liefst daarom eerst de Ziektewet behandelen, en daarvan afgescheiden de Radenwet, want anders heeft men eerst de Arbeidsraden, die bureaukratische lastige in- stellingen, voordat over het aruendement-Kuyper wordt beslist. Wat de kwestie van de bijzondere kassen aangaat, spreker zou liever zien, dat men de verbetering zoekt in een betere (meer demo-' kratische) inrichting van de openbare kassen, dan in het maken van de bijzondere kassen tot regel, de openbare tot aanvulling. Hij schrijft het slechte van dit ontwerp toe aan 's Ministers zucht om toch maar iets anders voor te stellen dan de heer Kuyper of aan zijn vrees om de geneesheeren in 't harnas te jagen. Maar als de Minister inderdaad sociaal- demOkraat was, als men heeft gezegd, wel, dan zou hij worden geroyeerd, wanneer hij met zulk werk aankwam. De heer Patijn repliceert en houdt o. a. vol, dat door de samenvoeging van kleine ongevallen en ziekte geen administratieve vereenvoudiging zal worden verkregen. Hij vraagt overlegging van de adviezen van de Rijksverzekeringsbank zelve daaromtrent. Het gerucht gaat toch, dat deze instelling het niet eens is met den Minister, zooals deze het voorstelde. De voorstelling van den Minister, als zou een ffzelfstandig ondernemer" het altijd beter hebben dan een loontrekkende, zal vele onge- lukkigen als ironie hebben geklonken. De tegenstelling tusschen //gevoel van onrecht" en ffmedelijden" is te gezocht om daarop be- ginselen van sociale wetgeving te baseeren. Neen, men houde liever vast aan het beginsel van onderlinge solidariteit van heel het land en stichte een algemeene ouderdomsverzekering voor alien, die het noodig hebben. Ziedaar een veel breeder standpunt. De bazen, die vroeger werklieden waren, zullen niet vrijwillig verzekerd blijven, omdat zij dan dubbele premie zullen hebben te betalen. De motie-De Kanter acht hij te juister tijd in vierkante bussen y4Kcr./0.42f -0.18 I 1 Kg., f 1.50 - 0.80 ingediend, thans en niet bij de artikelen. Hij zal er zijn stem aan geven. De heer Tydeman repliceert. Hij weerspreekt alle conclusies die de heer Duys trok uit de ervaring, in verschillende vreemde landen met vrijwillige en met verplichte verzekering opge- daan en komt tot de slotsom, dat de verplichte verzekering nergens volkomen is geslaagd en zij vooral voor ons land geen goede vruchten be- looft. Waarlijk men spreekt te minachtend over het particulier initiatief, als men bedenkt. dat feitelijk slechts 10 procent van de bevolking hier te laude niet verzekerd was. De heer Aalberse repliceert, en brengt hulde aan den zijn 75en verjaardag vierenden heer Lohman, wiens frissche rede hij overigens be- strijdt. Eenige Belgische bladen vermelden, dat er tusschen de Nederlandsche en de Belgische regeering overleg wordt gepleegd betreffende een snelverbinding tusschen beide landen over Mechelen, Lier en Herenthals. Daartoe zou de lijn BrusselAntwerpen aan die van Contich moeten worden gekoppeld, maar daar laatst genoemd station een zeer gevaarlijk punt vormt (men herinnert zich nog het ernstig spoorweg- ongeluk, dat daar eenige jaren geleden plaats had), wordt dit punt vermeden en is het plan, van Duffel een lijn naar Lier aan te leggen. Over dit laatste lijntje zouden de onderhan- delingen nog niet beeindigd zijn. Naar het ,/Dbld." verneemt, heeft de Minister van Justitie aan de officieren van justitie en dezen weer aan de commissarissen van politie opgedragen een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over denomvangdie loterijbedrijven als Lotisico. Tijdgeest e. a. reeds hebben genomen, en tevens mee te deelen of en zoo ja welke maatregelen eventueel tegen deze bedrijven reeds werden of thans worden genomen. TEH NEUZEN, 31 Mei 1912. De heer Job Wolfert te Hoek was voor 12,400 laagste inschrijver voor het uitvoeren van werken tot haven verbetering te Yianen, j.l. Woensdag door Burg, en Weth. van Ouwer- kerk aanbesteed. Blijkens opgave aan den centrales gezond- heidsraad werden in de week van 22 tot 28 Mei geconstateerd 7 gevallen van besmettelijke ziekte en wel aan roodvonk 1 geval te Colijnsplaat, Sluis, Tholen en Vlissingen en van diphtheritis 1 geval te Clinge, St. Philipsland en Zierikzee in de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Amsterdam van de cbippersvereeniging Schuttevaer werd in het jaarverslag van den secretaris met ingenomen- Leid gewaagd van de mogelijkheid, dat eindelijk de zoozecr gewenschte vluchtbaven aan het Krammer tot stand zal komen. In verband met dit punt deelde de heer Ylieger mee, dat uit conferenties valt af te leiden, dat er twee vluchthavens zullen komen, n.l. een vluchthaven aan Dintel Sas en een aan den Stoofpolder. Zaamslag. Tot onderwijzer te Wilhelmina- dorp, gemeente Kattendijke, is tot omderwijzer aan de openbare school aldaar benoemd, de heer C. M. Weststrate, alhier. Met het aanfokken van het uit het bui- land aangevoerde geitenras, gaat men alhier sfeeds langzaam vooruit. Opmerkelijk is het echter dat vele van deze dieren een vroegen dood sterven. Verschillende personen leden hierdoor aanmerkelijke verliezen. RlJKSPOSTSP&ARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni, en waarop de rente over het a/geloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie eu rentebijschrijving bij hem worden ingewaeht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gtmaakt worden van omsiagen met gedrult adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijeu verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewijs vaD ontvang. Hoe de belangstelling in de paardenfokkerij in ons gewest toeneemt, blijkt wel uit de deelneming aan de aanstaande Junikeuringen. Daarvoor toch zijn aangegeven350 merries van 4 -8 jaar; 71 merries van 913 jaar en 161 merries van 3 jaar, totaal 582 fokmerries. Voor de keuringen ter opname in het stam- boek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard die gelijktijdig plaats zullen hebben zijn 356 paarden ingeschreven. Oe Slaad wsm Schcre. Bij de Zaterdag gehouden gemeenteraadszitting te Scbore waren alle leden aanwezig. Aan het in //De Zeeuw" verschijnend verslag der vergadering is het volgende ontleend De notulen werden met 4 stemmen voor en 3 tegen goedgekeurdde drie tegenstemmers deden dit omreden de notulen te veel onjuist- heddn bevatten, en de heer Verhaagen vond het ,/brutaal van den secretaris" om dergelijke woorden die niet gesproken waren in de notulen te schrijven. Ter tafel kwam een verzoek van Ged. Staten om de genomen besluiten van 4 Maart en 1 April 1.1. in te trekken, betrekking hebbende op de -begrooting 1911 en deze besluiten op- nieuw vast te stellen, waarna Ged. hun eind- oordeel over de begrooting zullen doen vallen. De Voorzitter erkende thans dat de zaak niet in orde was en stelde daarom voor den post van het openbaar onderwijs te verminderen en die van het gemeentekuis te verhoogen, want 't was waar dat gelden aan 't gemeente- huis besteed, bij onderwijs waren geboekt. De heer Verhaagen zegt dat er over het dorp een praatje gaat dat B. en W. elk jaar knoeien en ook in andere rekeningen posten zitten die daar niet thuis hoorenhij vraagt of dat waar is en zoo neen of de Voorzitter dat dan zou willen verklaren en genegen zou zijn dit te bewijzen. De Voorzitter zegt dat dit praatjes zijn die niet waar zijn en hij gelooft niet dat de in- gezetenen dit zeggen. De he er Verhaagen: lk dan? De VoerzitterNou ja, jij zegt dat, doeh u zult wel de eenige zijn, doch ik herhaal, het is niet waar en in ieder geval het blijft hetzelfde waaraan het geld is uitgegeven en of het nu geboekt is op dit of dat hoofds^uk doet er niet toe. De heer Verhaagen U kumt het gemakkelijk bewjjzen door even de rekening te toonen. De Voorzitter: lk ben niet genegen het te bewijzen. De heer Verhaagen Dank u. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen de begrooting vastgesteld. Te Haarlem zou de 21jarige vrouw Maria v. d. Goes—De Goede, sedert een week ge- trouwd, wonende in de Molensteeg, was smelten in een potje. Plotseling vatten de was en de terpentijn vlam en toen de vrouw, met haar boezelaar om de hand gevouwen, het potje vastgreep, geraakte ook de boezelaar en vervolgings de geheele kleeding der vrouw in brand. Toen in de buurt wonende werklieden waren toegeschoten om het vuur te dooven, 'bleek de vrouw reeds erg gebrand, zoodat zij kort daarna dan ook overleed. In Woerden is Dinsdag een bedelend vrouwtje onder een hollend paard geraakt, met het gevolg, dat zij bijna onmiddellijk overleed. De remmer, wien Dinsdag op het empla cement van de S.S. te Maastricht een arm en been werden afgereden, is Woensdagmorgen in het gesticht Calvarienberg overleden. De landbouwer Jan Heeren, uit Rijsbergen, heeft Maaudag de 18jarige landbouwersdochter Jacobs een ernstige wond in de zijde toegebracht, omdat zij zijn huwelijksaanzoek had geweigerd. Zij ontwrong hem het mes, wat haar een be- langrijke snee in de hand bezorgde. De dader gaf zich aan en is ter beschikking der Bredasche justitie gesteld. Op den O. Z. Achterburgwal te Amster dam bij de Bloedstraat, kwamen in den nacht van Zondag op Maandag twee rijtuigen met elkaar in botsing, waardoor een der rijtuigen, met de zes daarin gezeten personen, te water geraakte. Vijf hunner werden spoedig door handreiking gered. De zesde was bewusteloos toen hij op het droge gebracht was. Het was de heer M. uit Oosterwijk (N.-Br.). Hij werd per rijwielbrancard naar het Binnengasthuis gebracht, waar hij gisternacht is overleden. Te Hoorn had bij de schietoefeningen een ongeluk plaats. Een der afgescboten kogels drong in een balk van den waarnemingspost en ketste tegen een ijzeren plaat, met het ge volg dat een stuk van den kogelmantel terug- kaaiste en een militair aan het bovenbeen (ge- lukkig niet ernstig) verwondde. Vrijdagavoud werd de exportslager G. Prinsen te Epe (Geld.) plotseling door een koe in het land aangevalieu. Het beest heeft den man vreeselijk toegetakeld en met de horens den buik opengereten. Daarna nam het dier den man op en wierp hem eenige meters verder op den weg, waar hij bleef liggen alvorens hulp opdaagde. De toestand van Prinsen is zorg- wekkend. Men vreest voor zijn leven. Het feit, dat een koe den mensch aanvalt, behoort wel tot een hooge uitzondering. In vijf dagen tijds hebben in 't kleine Oss niet minder dan drie branden gewoed. De vorige week brandde een arbeiderswoning in de Wittehoef tot den grond toe af. Maandag- morgen zagen een paar voorbijgaugers de vlam si aan uit het dak van een huis in dezelfde buurt. De man, G. Brands, was afwezig, terwijl de vrouw ziek te bed lag. Door de krachtdadige hulp van genoemde voorbijgangers kon bijna al het meubilair, benevens een paar geiten, nog gered worden. Niets was tegen brandschade verzekerd. Maandagavond werd het huis van P. v. d. Heuvel, in de Berghemsche heide in de asch gelegd. Bijna alles is verbrand, niets was verzekerd. De oorzaak van deze branden. is niet bekend. TER AEEZESSCHE COERAST BaaaaaiamaaaanaataBaaeBaamE 89it veffSClaSJat Mnaadag., %Wotsu3«ia»^- esse I WJila^ svand, HLitf.r©:Bond<B*«l op ffif»;e«lc!!a|jeKS 1»ij diss firijrma JC - Cacao

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1