Ter Neuzensche Courant Gemengde berichten. Handelsberichten. Donderdag 30 Mei 1912. No. 5768. Het Festival te Middelburg. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram. T^WZEIHUDB H3X-I-A.JD. Men schrijft ons uit Middelburg Begunstigd door uitgezocbt weer, niet te warm niet te koud, had hier Maandag een festival plaats, georganiseerd door de eerst verleden jaaropgerichte vereeniging v Middelburg Vooruit." Zelden is alhier een feest gevierd dat zoo in alle opzichten goed slaagde goede regeling en geen wanklanken, ontzettend veel menschen op straat en van den morgen tot den avond iets om hen bezig te houden. Reeds te 8 uur trok het muziekgezelsehap aitSouburgalspelende van de markt naar de Loskade waar het in de aldaar geplaatste kiosk het openings concert gaf. Gedurende en na dit concert kwamen achter- eenvolgens met treinen, trammen en booten duizenden aan. Op de extra boot van den Provincialen Stoom- bootdienst welke te ongeveer kwart voor tien aan de Loskade meerde, bevond zich onder andere de harmonie //De Vereenigde Werklieden" uit Ter Neuzen terwijl hier tevens zij vermeld, dat nog twee andere Zeeuwsch-Vlaamsche gezel- schappen namelijk Zaamslag's Mannenkoor en Aardenburg's Fanfare aan het festival deelnamen. De harmonie begaf zich rechtstreeks zonder dat zij speelde, want dit was onder kerktijd verboden naar den tuin van het Schuttershof. Hier gaf het corps een concert en wjj kunnen niet anders zeggen dan dat de kennismaking met de Ter Neuzensche dilettanten een alleszins aangename is geweest. Er was maar een roep zoowel over het ge- heele korps als over de solisten en over de goede leiding van den heer Eeckhout. Her- haaldelijk hoorden wij uitdrukkingen als //Neen, weet je wat goede inuziek was, die van dat korps van ochtend in het Schuttershof". Uit naam van alle Middelburgers roepen wij de Ter Neuzenaars van harte een „Tot weer- ziens toe". Gedurende dit concert werden de besturen der deelnemende gezelschjippen in de groote zaal ontvangen en heette de voorzitter van //Middel burg Vooruit", de heer Willem P. J. van der Sluijs, alien hartelijk welkom. Het deed spreker groot genoegen, dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging tot deelname en hij hoopte dat de kennismaking met de jonge vereeniging een heel aangename moge zijn. Het speet spreker, dat slechts een buiten- landach gezelschap deelnam, maar hij wees er op, dat toch nog een Gentenaar aanwezig was die veel belang stelt in een Zeeuwsche vereeni ging en dit op onomwonden wijze toont. Hem bracht spreker in het bijzonder een welgemeen- den welkomstgroet. Madat in de Rijschool de algemeene repe- titie van het ensemble-nummer had plaats ge- had. werd een optocht samengesteld van alle deelnemende gezelschappen en trok men in volmaakte orde voorafgegaan en gevolgd door een talrijke menigte tusschen twee hagen van menschen door naar de Markt. Daar werd de Festivalmarsch uitgevoerd onder leiding van den componist, den heer Jan Morks, directeur van het Middelburgsch muziekkorps. Deze uitvoering, die uitstekend slaagde en die luide werd foegejuicht door de toehoorders die de geheele markt vuiden, ontlokte van de zijde van het bestuur een hulde aan den com ponist dirigent. De voorzitter sprak den heer Morks toe en deelde hem mede, dat hij bij zijn thuiskomst een blijvend aandenken bestaande uit een Jar diniere van Delftsch blauw zou vindenterwijl hem bovendien een lauwerkrans werd aange- boden. Hierna ving het eigenlijke festival aan in de kiosken op Markt, Dam en Loskade, waarvan vooral de eerste fraai versierd was. In het Schuttershof zongen de verschillende zangvereenigingen hun hoogste lied en voerde de leden der turnvereeniging Medioburgum een aantal fraaie nummers uit. Te vijf uur had in het hotel de Commerce de prijsuitdeeling plaats. Het zou ons te ver voeren om al de winnaars van de medailles en geldprijzen te noemen, en vermelden daarom alleen, dat aan de harmonie //De Vereenigde Werklieden" van de 9 geldprijzen ten deel viel de 6e (een der premie's ad 10) terwijl zij met 51 uitvoer- ders de medaille behaalde beschikbaar gesteld voor het grootst deelnemend muziekkorps en die voor het grootst gezelschap uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan //Zaamslag's Mannenkoor" werd eene medaille toegekend als het kleinst deelnemend gezelschap uit Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl tevens aan haar werd uitgereikt de herinneriugs- medaille aan het festival geschonken door den heer B. P. de Boyv. d. Voorde te Ter Neuzen. Aardenburgs Fanfare" behaalde eveneens eene premie ad 10 en eene medaille voorde grootste vereeniging uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze vereeniging ontving verder nog eene herinnerings-medaille. (Voor de berinnerings-medailles konden ver- eenigingen die reeds 2 medaille's met speciale bestemming behaalden niet meer in aanmerking komen). Nog dient vermelding een uitvoering van een door den heer A. Calatz, directeur van het muziekgezelsehap „Exelsior" te Middelburg ge- componeerden marsch getiteld //Middelburg Vooruit", voor welke uitvoering den heer Calatz een fraaie dirigeerstok ontving. Ook het avondfeest was een groot sueces. Eerst concert op het Marktplein van het Middel burgsch muziekkorps, toen fakkeloptocht naar het Molenwater, en aldaar het ontsteken van een werkelijk schitterend vuurwerk. Na terugkomst op de Markt sloot Aarden burgs fanfare met een goed concert dezen voor alien die haar mede maakten onvergetelijken dag. En ondanks al de kolossale drukte viel geen enkele ongeregeldheid voor, en dit is voor een groot deel te danken aan het ijverig bestuur der jonge vereeniging en de commissarissen, die hen ter zijde stonden, maar niet minder aan de politie, die door haar kalm en taktvol optreden ruzies wist te voorkomen. De bereden politie deed ook uitstekende diensten. Voor Middelburg Vooruit is deze eerste feest- viering een pracht propaganda geweest. Over het voormiddag concert in het Schutters hof door „De Vereenigde Werklieden" gegeve i schrjjft de Midd. Ct. Dit Ter Neuzensche corps gaf heele goede muziek. Voor een gezelschap van deze soort heeft het 't tot een bewonderenswaardige hoogte gebracht. De talrijke bezoekers toonden hun dankbaarheid door flink applaus. Uit een en ander biijkt dus duidelijk dat ons muziekgezelsehap te Middelburg flink is uitge- komen en zij met hetgeen werd uitgevoerd groot succes had. Door de Regeering is bp de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend le tot toekenning van een renteloos voorscbot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aan- leg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke. 2e. tot toekenning van een renteloos voor- schot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. Voor eerstbedoelden spoorwegaanleg wordt een voorschot beschikbaar gesteld ad 231,667 en voor den sub 2 genoemden een voorschot van hoogstens 690,000 en van hoogstens 50,000 in de kosten voor de werken, welke in verband met den aanleg van dezen spoor weg noodig zijn voor den overgaug te Sas van Gent over het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Na eene uiteenzetting van de plannen der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij om- trent een spoorwegnet, waarbij alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen tusschen de lijn van Breskens naar Maldeghem en die van Hulst naar Walsoorden niet alleen met elkander in verbinding worden gebracht, maar tevens recht streeks met de havens van Hoofdplaat, Philippine en Ter Neuzen en, in verband met het voor- genomen medegebruik van bestaande lijnen ook met de havens van Breskens en van Walsoorden en bovendien met de bestaande spoorwegen, op Nederlandsch gebied te Ter Neuzen, Sas van Gent en te Axel en op Belgisch gebied te Moerbeke, wijst de Minister in zijn Memorie van Toeliehting tot deze wetsvoordracht op het belang van dit ontworpen net zoowel voor het onderling ver- keer tusschen de verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, als voor het verkeer van die plaatsen met het benoorden de Schelde gelegen deel van Zeeland en het verdere deel van ons land. Tevens zal het verkeer in Zuidelijke richting met Belgie, waarmede Zeeuwsch-Vlaanderen door vele handels- en landbouwbelangen is ver- bonden, verbetering ondervinden, in het bijzonder wat het goederenvervoer betreft, hetwelk uit den aard der zaak van deze streek uit gemak- kelijker naar Belgie dan naar Nederland plaats viudt. Er is dan ook naar 's Ministers overtuiging alle aanleiding om door den voorgestelden Rijks- steun den aanleg der lijnen te bevorderen. Wordt deze steun verleend, dan mag z. i., in verband met de door de onderneming overigens verkregen toezeggingen, de tot standkoming van de nieuwe verbindingen verzekerd worden geacht. De raming van de kosten van aanleg en het in exploitatie brengen van alle in de onder- werpelijke wetsontwerpen bedoelde lijnen te zamen, bedraagt 2,765,000, in welk bedrag niet begrepen zijn de kosten van de overbrug- gingen over het Ter Neuzensche Kanaal. In het bedrag van 2,765,000 is begrepen eene som van 43,500 voor verbetering aan de lijn SchoondijkeIJzendijke—grens. Boven deze raming zal de Maatschappij intusschen nog moeten kunnen beschikken over 40,000 voor den bouw van het in Belgie gelegen deel der lijn van Sas van Gent naar Selzaete, en over 110,000, welke som zij betaald heeft voor de overneming der lijn Schoondijkegrens. In het geheel zal zij mitsdien een kapitaal van rond 2,915,000 noodig hebben, terwijl de rentelooze voorschotten van den Staat en van de proviucie Zeeland, welke worden uitgekeerd tijdens den aanleg of bij voltooiing der lijnen te zamen. omstreeks 1,488,140 zullen bedra- gen. Van het overigens benoodigde bedrag ad 1,426,860 wordt 800,000 gedekt, door het geplaatste aandeelenkapitaal, terwijl dan in het meerdere, geraamd op 626,860, zal worden voorzien door eene leening. Mede omdat een groot gedeelte daarvan gedekt is door jaarlijk- sche bijdragen van de streek, kan zegt de Minister van Waterstaat voorts in zijn toe liehting de plaatsing van deze leening ver zekerd worden geacht. Op grond van een door den Rijkscommissaris voor spoorwegen met beperkte snelheid inge- steld onderzoek, mag worden aangenomen, dat de raming der aanlegkosten ruim genoeg is om geene teleurstellingen te doen ontstaan en dat de te verwachten opbrengsten van het ge heele net reeds van den aanvang af voldoende zullen zijn om zoowel de rente en aflossing van het gedeelte der door de Maatschappij te plaatsen leening, dat niet gedekt is door de jaarlijksche bijdragen, als de noodige stortingen in fondsen en afscbrijvingen te bestrijden. Ten slotte betoogt de Minister, dat er vol doende termen aanwezig zijn om de kosten der werken, noodig voor den overgang van de kanaalwerken te Sas van Gent (ad 50,000), voor Rijksrekening te nemen. Deze werken zullen onder toezicht van Rijks- wege door de Maatschappij kunnen worden uit gevoerd. Toen Zaterdagavond de alleenwonende we- duwe P., uit de Nieuwe Teertuinen te Amster dam, van een boodschap terugkeerde, vond zij de deur van haar woning niet alleen geopend, doch de iaden van haar kabinet op de tafel geplaatst. Zij begreep onmiddellijk, dat dieven in haar huis waren geweest en riep om hulp. De buren schoten toe en weldra bleek, dat al haar mid en haar sieradeu waren ontvreemd. Een ijzeren kistje, inhoudende 6000 aan waarde- papieren en 1100 aan contanten, was gestolen doch bovendien hadden de dieven alles goed afgezocht en eenige gouden horloges, gouden kettingen, broches en andere sieraden meege- nomen. De weduwe, die reeds 72 jaren oud is, had eerst sedert vier weken deze woning betrokken. Ze had haar zaakje, een slijterij, verhuurd en was nu met de spaarduitjes de rust van den ouden dag gaan genieten. Kennissen had ze weinig, ze deed zelf haar huishouding en als er een boodschap werd gedaan, dan toog haar waakhond, een witte poedel, mee. De dieven moeten zich door opensluiting toegang tot de woning hebben verschaft. Ver- moedelijk hadden zij iemand op den uitkijk gezet, wan! buren hadden omstreeks het uur waarop de inbrekers hun slag sloegen, een man op den hoek van de straat zien staan. Men had echter gedacht, dat die man wachtte op iemand die zich bij den kapper in het beneden- huis bevond. De kast was met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een beitel, geforceerd. Uit Oostende schrijft men Vrijdagavond roeide de jol van den Nieuw- poortschen loodskotter, liggende op de reede zijner standplaats, naar den wal om proviand op te doen. Op ongeveer een kabellengte van het bavenhoofd werd ze door een zee onderst- boven geworpen, met het gevolg dat de vier opvarenden te water geraakten. Aan twee van hen gelukte het op de kiel te klauteren, terwijl de overige door den stroom werden mede ge- sleurd. Onmiddellijk snelde de rijkssleepboot met de reddingsboot achter zicb ter hulp. Op een na werden alien opgepikt. De omgekomene is zekere Verburgh, loods- leerling, oud 45 jaar. Hij laat een vrouw met negen kindereu achter. Onder de geredden bevond zich de loods- leerling J. Felies, afkomstig van Vlissingen. De staking der transportwerklieden te Londen breidde zich Zaterdag uit. De sleepers vragen een wekelijkschen arbeidstijd van 60 uren en een algemeene loonsverhooging. Zaterdag omvatte de staking aan de Londensche havens 120.000 man. Alles wijst daar op een nieuwe crisis, die wel eens 14 dagen en zelfs een maand kan duren. De stakers zijn goed georganiseerd. De patroons hebben geweigerd, den stakers het loon van de vorige week uit te betalen. De toevoer van levensmiddelen naar Londen wordt door de staking ernstig in gevaar ge bracht. Maandag hebben de vakbonders onder de sjouwers op de voornaamste bloemen- en vruchtenmarkt het werk neergelegd. Ook is bevroren vleesch uit Argentinie aan- gevoerd, dat onder sterke dekking der politie werd gelost. 100.009 trar.sportarbeiders hebben Zondag op Trafalgar Square betoogd, ze eischen een uuiform-tarief van 10 stuiver per uur en 14 per uur voor overwerk. Ze zijn van plan, den arbeid niet eer te hervatten, voor alle eischen zijn ingewilligd. Van gisteren wordt uit Londen gemeld dat het overbrengen van het aangevoerde vleesch naar de Smithfield vleeschmarkt plaats had onder een politiegeleide dat uit meer dan 1000 man bleek te bestaan. In een door de stakings-commissie uitgevaar- digd manifest wordt tegen dat gebruiken van politie en soldaten ter beschermiug der werk- gevers geprotesteerd. De commissie wijst er de regeering op, dat een op die wijze gebruik maken van de gewapende macht tegen-maat- regelen van de stakers zal uitlokken. De sta kings-commissie herhaalt, dat alle arbeiders in het transportbedrijf onverwijld het werk be- hooren neer te leggen. De commissie deelt dan mee, dat zij de vak- vereenigingen van trausportarbeiders in binnen- en buitenland, in Noord-Amerika, Australie en en Nieuw-Zeeland geseind hebben het lossen en laden van schepen, komende van of bestemd voor Londen te beletten. De stakings-com- missie heeft van vele zijden toezegging tot medewerking ontvangen. Inmiddels is de stoom- boot Agadir van de koninklijke mail er in geslaagd een lading vruchten van de Kanarische eitanden in Queensborough te lossen. Hetfruit is vervolgens per spoor naar Londen verzonden. Minister Mackenna is tegen het gebruik van soldaten bij het vervoer, maar de.regeering is besloten het vervoer van leeftocbt ongehinderd te doen plaats hebben met hulp van de politie, desnoods van extra-politie. Samuel, de voorzitter van de Shell-maat- schappjj, verzet zich in de bladen tegen het handhaven van de voorschriften van het bestuur van de haven van Londen betreffende het ver voer van petroleum op de Theerns. Petroleum vervoerende zeeschepen worden door die voor schriften gedwongeu in de Theems-haven te lossen, vanwaar verder vervoer over land on- mogelijk is, terwijl de staking het vervoer per lichter op de Theems belet. Samuel schrijft, dat petroleum-nood voor Londen en het zuiden van Engeland reeds van dichtbij dreigt. Van andere zijde wordt nog gemeld De toestand aan de havens is ongewijzigd. Duizenden kisten appelen, pisangs, sinaasappelen en aardappelen kunnen tengevolge van de staking van de transportarbeiders niet afgeleverd worden en rotten. De politie patroeljeert op de haventerreinen. De stakers zijn gegriefd door hun tegen- woordigheid. Hulst, 28 Mei 1912. Rotterdam, 29 Mei. Binnenl. Granen. Wegens de afgeloopen Pinksterdagen werd Dinsdag geen Graanbeurs gehouden. De Binnen- en Buitenlandsche Graanmarkt is wegens de gunstige oogstberichten minder vast en Tarwe vooral wordt lager af- gegeven. Gerst en Haver zijn prijshoudend. Ook de lagere Tarweprijzen hadden invloed op de Meelprijzen. Zelfs de Amerik. molens hadden de prijzen verlaagd. Ook Duitsch meel lager. Men noteert: Tarwe per 100 kilo Essex /ll,a 11,50; overige soorten /10,50a 10,90 Rogge idem 9,50 a 9,80 Gerst idem 10 a 10,90 Chevalier 12,a 12,50 en daarboven. Haver idem 9,80 a 10,25. Boonen en Erwten als voren. Buitenl. Granen. Rogge per 2100 kilo 195 a 205; Gerst 205 a 210Amerik. Mais 188 per 2100 kiloHaver 9,80 Amerik. Voertarwe 6,25 per 100 kilo. Meel. Prima inl. en prima Belg. 13,50 a 14,25 le soort inl. 13,a 13,25 Zeeuwsch 13, prima Amerik. 14,75 a 15, le soort 13,25 2e soort 12,50 a 13,Roggebloem 10,50 a 12,— per 100 kilo. Veemarkt. Dinsdag waren ter markt circa 1800 runderen, 200 kalveren, 800 nuchtere, 500 schapen, 1050 varkens en biggen enz. Run der prijzen hoog 76 k 85; Ossen 72 a 84 Stieren 60 a 72 Kalveren 95 a 120 Schapen 44 a 54 Varkens 56 a 65 cent per kilo. Melkkoeien 150 a 280; Kalfkoeien 170 a 300 per stuk. Aardappelen, Boter, Kaas, Vlas, Karwij- en Lijnzaad als voren. Petroleum en Koffie onveranderd. Beet wortel-suiker vaster 15 a 151/4. VAN Middenprijs per 100 K. G. Tarwe f 10,60, Rugge 9,— Wintergerst f .ZomergemHaver/ll,.Erwten, f 15,Witte boonen f 16,Bruine boonea f 11, Duivenboonen 12,-, PaardenbooneD /II,Biekweit Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 4, Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f 0,90. Ter weekmarkt waren aangevoerd 3 stuka rundvee en 17 varkens, waarvan verkoeht 1 stuks rundvee en 12 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5