1 Gemengde berichten. Laatste Berichten, Hoogwatergetlj te Ter Neuzen. Advertentien. Landbouwberichten. BURGER LUKE.9 STAND. van af den opril van de Capelle-straat tot aan de Lange Dreef te begrinden. Een voorstel om nog het overige niet ver- harde gedeelte van den Zaaidijk te begrinden, onder voorwaarde dat de helft der kosten door den polder Beoostenblij benoorden zoudenworden bijgedragen, werd verworpen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van den lieer S. de Klerk Pz. om een gedeelte water- gang ter lengte van 120 M. te draineeren. Het dijkgeschot hetwelk voor den dienst 1911/12 f 6 per hectare bedroeg, werd voor het dienstjaar 1912/13 vastgesteld op f 5 per hectare. De begrooting werd vastgesteld in ont- vang en uitgaaf met een bedrag van f 1438,52s. Men schrijft uit Philippine aan de Midd. Crt. Alhoewel het ten strengste verboden is mos- selen in de Bouchautsche haven te lossen, gaat men daar, nu de kwaliteit der mosselen lang- zamerhand verbetert,op den ouden voet van lossen voort. Dit alles zooals te begrijpen is, ten nadeele van Philippine, dat los-en iaadgeld voor de haven vergt. Wei is waar, schijnt er een bekeuring te hebben plaats gehad, maar wat beteekent dat, waar dagelijks gelost wordt Het politie-toezicht zou dus moeten versterkt worden om dien sluikhandel tegen te gaan, al was het ook niet in dier mate als verleden jaar. Iudien men er in het begin van lossen geen strenger toezicht op houdt, zullendeoude toestanden van lossen aldaar herleven. Daarom is het te wenschen, dat van overheidswege maatregelen worden genomen, .zij het ook met versterkte politiemacht, om die lossing tegen te gaan. Hulst, 25 Mei. Door de aankoop-commissie van den R. K. Boerenbond Z. VI. 0. D. werd heden aanbesteed de levering van circa 11000 K.G. Chilisalpeter. Voor levering Walzoorden en Paal werd ingeschreven door de heeren A. Eversdijk te Capelle voor f 12,66; D. Oggel te Axel voor 12,54D. Scheele te Ter Neuzen voor 12,49 P. J. Aardenne te Dordrecht voor 12,44; Centraal Bureau te Enschede voor f 12,37. Voor levering Hulst werd ingeschreven door de heeren D. Oggel voor 12,59 D. Scheele voor 12,51 P. J. Aardenne voor 12,49 J. de Moor-Vlaminck te Hulst voor 12,34 L. Eversdijk voor f 12,33 Centraal Bureau voor 12,29. Gegund aan de laagste inschrijvers. Hulst. Dinsdag werd alhier aanbesteed door het bestuur van het waterschap Lamswaarde c. a., het maken van 693 M. lengte keiweg op den Zeildijk. Eenige inschrijver was deheerJ. F. Adriaan- sens-Polfliet te Groenendijk voor f 5620. aan wien het werk werd gegund. In de Vrijdag te Goes gehouden vergadering van het Stamboek van het Zeeuwscb-Belgisch trekpaard vestigde de heer Ph. J. van Dixhoorn de aandacht der vergadering op de nieuwe te Axel opgerichte vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard, weike ver eeniging 28 Juni a.s. aldaar een tentoonstelling zal houden waaraan een concours hippique is verbonden. De heer Zonnevijlle deelde nog mede, dat de catalogus, die eerstdaags zal verschijnen, 310 nummers telt, 79 hengsten en 231 merries. Naar aanleiding van het door den beer Klompe ter sprake gebrachte omtrent de foelating tot de keuring van paarden, die nog niet de ver- eischte wisseling van tanden vertoonen, werd door den heer Van Dixhoorn aan het bestuur in overweging gegeven om 21/2jarige veulens, waarvan een veulenbewijs is afgegeven, tot de keuring toe te laten zonder te letten op het al of niet aanwezig zijn van de vereischte tanden voor dien leeftijd. De voorzitter verklaarde zich bereid met het bestuur deze zaak nader te bespreken en een voorstel hieromtrent aan de vergadering te doen toekomen. De Rotterdamsche raad heeft zonder stem ming goedgekeurd het plan van de drie havens nabij Schiedam ad 7'/2 millioen gulden. Maandagnacht omstreeks een uur keerden de stokers H. Haag uit Creithal en E. W. C. Andre uit Stockholm, benevens de tremrner A. fiurgar uit Weenen uit de stad terug naar het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoom- schip Toreador. Na van den wal af te vergeefs geroepen te hebben om een boot te zenden, Zij viel weenend op een stoel. ,/Jou zal ik nimmer haten, wat er gebeuren moge," snikte zij. Hij lachte luid en op snijdenden toon, „je zoudt wel anders denken als je wist, wie ik eigenlijk ben als je wist, dat ik van rechts- wege aan de galg behoorde." (Wordt vervolgd). ten einde hen af te halen, heeft dit drietal een langs den kant liggende roeiboot losgemaakt en is daarmede naar boord geroeid. Onder dit roeien is een van de drie rechtop gaan staan en heeft de boot in een schommelende beweging gebracht, met het gevolg, dat zij omsloeg en alien te water vielen. De stoker Haag redde zich door naar den wal te zwemmen de beide anderen verdwenen in de diepte en verdronken. Zondagmorgen is bij de brug te Katwoude nabij Volendam de auto van de familie Capelle uit Luik te water geraakt. Doordat de auto kantelde werd de toestand van de inzitteuden, de heer Capelle met zijn echtgenoote, mevrouw CapelleTiriare, zijn beide kinderen, een meisje van 14 en een jongen van ruim 15 jaren, de moeder van mevrouw Capelle—Tiriare en een chauffeur, alien thuis behoorende te Luik, die alien in het water en in de modder vielen, zeer hachelijk. Voorbijgangers brachten met behulp van de bewoners van naburige huizen de drenkelingen op het droge, wat vooral bij twee van hen, die onder de auto gekomen waren, zeer moeitijk in zijn werk ging. De chauffeur en de beide kinderen hadden, aldus de Tel., geen ernstig letsel bekomen,'het echtpaar Capelle en de moeder evenwel, werden in bewusteloozen toestand uit de modderige vaart gehaald. Dit Volendam verscheen de aldaar gevestigde geneesheer, Dr. Van Balen, zeer spoedigMr. Geerke, uit Amsterdam, met zijn auto te Volendam aanwezig, stelde die ter be- schikking, en een aantal Belgische toeristen, eveneens in den omtrek vertoevende, maakten zich ook verdienstelijk. De geredden werden aanvankelijk bij den molenaar Kelderman binnengebracht. Daar werden oogenblikkelijk aile middelen in het werk gesteld om bij het drietal bewusteloozen, het echtpaar Capelle en de oude mevrouw, de levensgeesten op te wekkeu. Bij de beide vrouwen gelukte dit eindelijk, bij den heer Capelle niet. Hjj is ongeveer een uur later, na nog even bij kennis geweest te zijn, overleden. Zaterdagavond half acht reed J. Jansen op een wagen aan de Leidschevaart. Vader en zoon Vrenegoor wilden daarop klimmen, wat Jansen hun belette door met de zweep te slaan. De jonge Vrenegoor vloog op de kar en bracht Jansen drie messteken toe in den hals. Jansen werd gevonden door een conducteur van de tram, doodelijk gewond badende in zijn bloed en liggende aan den weg. Hij is naar het Diaconessenhuis gebracht. De dader is door den inspecteur Kemper uit Heemstede gevat. De kinderen van F. v. A. te Waardenburg hebben Maandagmiddag, terwijl hun ouders af- wezig waren, door het spelen met lucifers een schuur in brand gestoken, die geheel in de asch werd gelegd. Op de Hoefkade te 's Gravenhage kwam Maandagavond een tweewielig wagentje in de richting van de Stationsweg aanrijden, juist toen de uit de Jan Blankenstraat een electrische tram kwam. De man die het voor het rijtuigje gespannen paard mende, hield ten einde een botsing te voorkomen, zoo krachtig de teugels in, dat het paard kwam te vallen. Door de schok viel de vrouw, die naast den man zat, uit het wagentje en kwam onder de tram. Deer- lijk verwond, werd zij op advies van Dr. Van Duyl, met de auto van den Gemeentelijken eerste hulp dienst naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar haar de beide beenen werden afgezet. Schoonheid en vrouwenarbeid. Het gebeurde in een fabriek van witte goederen te New-York in het jaar 1912. Honderdtwintig vroolijke Amerikaansche meisjes waren daar werkzaam, mooie en minder mooie en heelemaal niet mooie zooals de natuur haar nu eenmaal gemaakt had. Maar boven haar stond een op- zichter, die slechts gevoel had voor schoonheid en de minder mooie mejsjes nu eenmaal niet zien kon. Ook een quaestie van natuur. Maar de booze man gal haar slechtbetaald werk, al waren zij nog zoo ijverig en bruikbaar, en hielfl het beste werk zorgvuldig voor de mooie arbeid- stertjes. Een tijdiang verdroegen de minder bekoorlijke'n zwijgend haar lot. Toen deden zij een stap, die dient aangeteekend in de annalen der vrouwen beweging. Zij wendden zich niet tot den directeur der fabriek, noch tot eenig ander mannelijk wezen, maar tot haar schoone vrouwelijke collega's en klaagden bij dezen haar nood en vroegen of het rechtvaaidig was dat zij moesten lijden door de schoonheid der anderen. Eu de mooien hoordeu met vreugde, dat de andere vrouwen haar mooi vonden, wat nog meer beteekende, dan het oordeel van een lid van het sterke geslacht. En zij wilden nu ook toonen, dat zij niet alleen mooi waren maar ook gevoel voor rechtvaardigheid hadden en beloofcieu de collega's te helpen. En hoe kon dat anders in het jaar 1912 dan door een staking //Wij zullen met u staken, tot u recht is geschied", verklaarden zij tot haar misdeelde zusteren. En dus geschiedde. Alle 120 jonge meisjes staakten ter wille van een eerlijke verdeeling van opdrachten. De slag werd gewonnen, de firma beval den op- zichter in de toekomst zijn aesthetisch gevoel bij de verdeeling van den arbeid buiten spel te laten. En hiermede eindigde deze sympa- thieke symphatiestaking. Een hoogst eigenaardige plaats is de ge- meente Perillos in het Fransche. departeinent Perpignan. Als een adelaarsnest ligt. het op een rots. In het geheel wordt het door 46 personen bewoond. De 10 leden van den gemeenteraad worden gekozen uit de 17 ingeschreven kiesgerechtigden. De burgemeester heeft tot medewerkers in den raad zijn vader en zijn twee broers, die echter in een andere gemeente wonen en kunnen lezen noch schrijven. Ze weten bovendien niet, dat ze raadslid zijn. De vader van den wethouder is insgelijks een analphabeet. Hoe klein ook, heeft de splijtzwam ook die gemeente te pakken. Er bestaan twee partijen, die van den tegnnwoordigen en die van den vorigen burgemeester. En die partijen zijn aan elkander gewaagd. Bij de eerste stemming gingen de huidige burger vader en zijn fractie met 8 van de 14 stemmen strijken. Bij her- stemming kregen zij er 9, de tegen par tij 7. Een man was boven den Niagara-water- val in het water gevallen. De stroom sleurde hem mee en de man zou zeker verdronken zijn als drie aanwezige personen, die zich dichter bij de plaats bevonden, waar het water naar be- neden stormt, niet een levende Letting hadden gevormd, op die wijze, dat eerst nummer een zich in den stroom stortte, door den tweede stevig bij de beenen vastgehouden, waarna ook deze te water sprong, die weer door den derde werd vastgehouden. Te hulp snellende menschen klampten toen den derde vast en aldus gelukte het, den drenkeling en daarmee de drie moedige redders juist bij tijds weer op het droge te halen. Te Moskou is een grootindustrieel over leden, die al zijn bezittingen fabrieken, huizen, f t&r waarde van meer dan 2,/2 millioen gulden, vermaakt heeft aan zijn personeel. Aan zijn zuster en zijn neef liet hij bovendien nog 41/2 millioen roebel na. De verdeeling van het vermogen van den rijkaard moet plaats heben volgens de jaren van dienst en het inkomen dat zij genieten. Zoo zullen sommige 10 tot 15 duizend roebels krijgen, anderen 60 tot 70.000 en de oudsten 150.000 tot 200.000 roebels. Het personeel heeft nu besloten een vennoot- schap op te richten op voorwaarde dat geen der deeihe'obers voor vijf jaar verloopen zijn aandeelen mag terugnemen. In den Vendee (Frankrijk) dreigde een werkman in dronkemanswoede zijn kinderen met een geweer te zullen dooden. De oudste zoon, een jongen van 17 jaar ontwapeude den woesteling, waarop deze een mes greep. Daar op schoot de jongen zonder te mikken op zijn vader, die hopelook aan het hoofd werd gekwetst. De ongelukkige is aangehouden. Te Villa Real is een bioskoop-schouw- burg door brand vernield. Er zijn tachtig menschen omgekomen. Van tal van gewonden was de toestand hopeloos. Verleden jaar weigerde eene mevr. Kate Harvey te Bromley in Kent belastiDg te be- talen, omdat zij geen kiesrecht heeft. Het verschuldigde bedrag werd toen verkregen door een gedwongen verkooping. Van het jaar, nu zij weer weigert te betalen, zal zij zich tegen dien verkoop verzetten. Zij woont op een buiten, waar een hooge muur om staat. Het hek is met slot, grendel en ketting gesloten. Het huis is versperd. Op een groot bord staat te lezen ,/Geen stem, geen belastingMen is benieuwd hoe de belastinggaarders het huis zullen kunnen binnendringen. 's Gravenhage, 29 Mei. Tweede Kamer. Voortgezet wordt de behandeling van de ziektewet. De rechtsgrond van het ontwerp verdedigde Minister Talma met de stelling dat de overheid moet zorgen dat de maatschappelij ke verhoudingen in hare gevolgen het rechtsbesef van de bevol- king niet ondermijnen en hier is een misstand die het ingrijpen door de overheid wettigt. Die misstand is, dat een arbeider die werkt zoolang hij kan, is aangewezen op hulp van derden. Gezorgd moet worden dat een arbeider zijn eigen brood eet. In de allereerste plaats is daardoor niet noodig een hoog loon, maar wel een andere loonregeling. De Minister verdedigde de samenstelling der arbeidsraden en de 'overbrenging van kleine ongevallen naar een ziekenkas waarvan de risico van overdracht geen schade zal lijden. De Minister was tot samenwerking bereid maar critiseerde de verschillende geheel nieuwe denkbeelden als bijv! in de motie van den heer De Kanter zijn geopperd, en verklaarde de Minister te staan of te vallen met de basis van het ontwerp. Madrid. In de wandelgangen der Kamer loopt het gerucht dat de opstaudelingen Fez hebben ingenomen, en dat generaal Lyauthy en Regnault en andere leden van de Fransche missie vermoord zijn. Te Madrid noch te Parijs zijn bevestigingen hieromtrent ontvangen. P O L i T I E. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een portemonnaitje met eenig geld. Reelithebbende vervoege zich aldaar. ZEKTIJDING fed r«i. Van 24 tot en met 28 Mei. - I 27 U Oostsluizen alhier 101 binneuvaartuigen op- en 107 afgeschut; door de Wests!. 58 op-en 41 afgeschut. Posiiie der Stno^e-frepen. D A G E N. Donderdag 30 Mei Vrijdag Zaterdag 3 L 1 u Juni Zondag 2 u Maandag 3 Dinsdag 4 u Woensdag 5 u Voorm. I 1.14 1.52 2.28 3.4 3.40 4.16 4.55 Nam. 1.33 2.10 2.46 3.22 3.57 4.35 5.17 Heden overleed tot onze diepe i droefheid na een kortstondig lijden onze geliefde Echtgenoot, Schoonzoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, JOHANNES BEUN, in den ouderdom van ruim 57 jaar. Ter Neuzen, 24 Mei 1912. Dit aller naam, Wed. J. A. BEDN—Westerbeke. Algemeene kennisgeving. Ter Wenzeu. Huwelijks-aangiften. 24 Mei. Willem van Doom, oud 25 j., jm. eu Johanna Jacoba Cornelia Reinhoud, ond 26 j., jd. lluwelijks-voitrekkingen. 23 Mei. Cornelia van der Have, ond 22 j., jm. en Jacomina Verschelling, oud 20 j., jd. Geboorten. 20 Mei. Jan, z. van Pieter van der Meer, en van Lijdia Berwald. 22 Mei. Theodorus Wilhelmus, z. van Hendrikns Bernardus Huisman, en van Louisa Catharina Hemelaai. 23 Mei. Martha, d. van Pieter Geelhoedt, en van Helena Harte. 25 Mei. Reinier, z. van Krijn Hamelink, en van Adriana Snzanna Scheele. Overlijden. 23 Mei. Jacobus Cornelis Leunis, oud 4 m., z. van Pieter, en van Wilhelmina Riemens. 24 Mei. Cornelia Jacoba Casteleijn, oud 8 m., d. van Abraham, en van Cornelia Pieternella Bal. Johannes Beun, oud 57 j., echtg. van Johanna Adriana Westerbeke. s 3 VLAG. NAAM. MS Van en naar. tlitr re' tizen 25 Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith 28 i\oor. ,s.8 Bamse Mosi tan Ter "^'eiiieen 25 Eng. sch. Amy 378 Lortden 26 idem Annie Jones 301 J idem HOI Siteui t 24 Russ. s.s. Gen. Gurko 4468 Riga Pran. s.3. Antoinette 1018 Duinkerken Duitach s.s. Delia 3466 Lissabon Eng. s.s. Don 2658 Goole Noor s.s. Ruth 1554 Drammen 25 Duitsch s.s. Planet 2053 VV indaa 26 Eng. s.s. Wharfe 2586 Goole idem Egret 3945 Glasgow idem Juno 2564 Hull Belg. s.s. Clara 2216 Goole Deen. s.s. Dagny 3453 Hernosand 27 idem Svanholm 3961 Narva Eng. s.s. Ralph Creyke 1796 Goole idem Paudion 3619 Liverpool RuaS. S.S. Gen. Kutusow 5469 Riga Belg. s.s. Leda 540 Vlissingen 28 Ruas. s.s. Gen. Zunmerm. 4398 Riga Belg. s.s. Prima Vera 338 Brugge Noor. s.s. Munin 5587 Wmdau Van .'Aen t t 24 Eng. s.s. Lestris 3916 Antwerpen idem Fulmar 3593 Belfast idem Humber 792 Ipswich 25 Duitsch s.s. Venus 3461 Stettin Belg. s.s. Belgica 2773 Pilla.ll Eng. s.s. Don 2658 Goole Duitsch s.s. Aohalt 4158 Grangcm. Belg. s,s. L'A venir 164 Osteude 26 Fran. s.s. Antoinette 1028 St. Brieux Duitsch s.s. Delia 3466 Antwerpen Deen. s.8. Katkolm 3746 New-Castle Ned. s.s. Korlenair 6095 Hoek v.Holl. Beig. s.s. Leda 540 Vlissingen 28 Deen. s.s. Egholm 3815 New-Castle gemengd phoaph. idem gemengd idem idem stukg. hout gemengd stukg. idem idem kolen hout idem koleu .stukg. gemengd ledig, gemengd ledig graan idem ohosph idem idem idem phosph. rest. lad. ledig idem idem idem van 61 tot™ ""it s.s. HARALD in lading te Toulon voor Rotterdam, s s. JENNY van St. Petersburg naar Ter Neuzen, pas- seerde 28 dezer 'e middags Elsenenr. s.8. RICHARD in lading te St. Raphael voor Rotterdam, s.s. EL1SARETH in lossing te Gent, s.s. HELENA wordt heden te Rotterdam verwacht. st MAGDALENA vertrekt heden van Tunis naar Gent. n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2