Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 25 Mei 1912. BEFROEFDE LIEFDE. No. 5767. 52e Jaargang FETJILLETON. Landbouwberichten. Predik beurten. Zondag 26 Mei 1912 (le Pinksterdag). Maandag 27 Mei 1912 (2e Pinksterdag). TWETEIIDIEJ tBXjJLID. TER NEUZEN, 24 Mei 1912. Met ingang van 10 Mei a.s., is de klerk der Posterijen en Telegrafie G. A. Standaert thans te 's Gravenhage, verplaatst riaar het post- en telegraafkantoor alhier. Nogmaais „de Verloren zoon". Gisteren werd aan de gemeentepolitie alhier medegedeeld, dat Augustinus Janssens, zoo algemeen bekend geworden sedert hij voor eenige maanden een poosje werd aangezien voor een vroeger gestolen kind van een echtpaar te 's Gravendeel, hier in de gemeente rondzwierf. Men ging daarop aan het zoeken en hoorde later dat een opgeschoten zwervende jongen zich vervoegd had aan boord van de sleepboot i/Mars". In den laten avond werd aan boord vaD die sleepboot, liggende in de nieuwe haven, een onderzoek ingesteid, en bleek men op het goede pad. De kapitein deelde mede dat het jongetje bij hem gekomen was en hem vertelde dat hij als 5jarige knaap door menschen van een woonwagen was gestolen, dat hij dit pas sedert kort was te weten gekomen, dat hij niet wist wie zijn ouders waren of waar ze woonden, maar dat bij den woonwagen ontloopen was omdat hij daar zoo'n slecht leven had. Met zijn lot be- gaan had de kapitein hem van eten voorzien en nu lag de jongen op de koelkast van de machine, waar het lekker warm was, te slapen. Hij werd gewekt en begon tegen den in- specteur van politie hetzelfde verhaal te doen. Deze gaf echter terstond te kennen van dat verhaal niets te gelooven en dat hij hem hield voor Augustinus Janssens, van Beveren, die te St. Maartensdijk en te 'a Gravendeel ook de rol van een gestolen jongen had gespeeld. Het ventje erkende toen spoedig dat dit zoo was. Hij vertelde verder alskoewachter in dienst te zijn bij een landbouwer te Verrebroeck, wien hij Dinsdag was ontloopen. Woensdag heeft hij zich te Hulst opgehouden en Donder- dag is hij hier aangeland. De politie heeft hem onderdak verschaft. De mededeeling dat aan de politie en zijn ouders van zijn aanwezigheid hier zou worden kennis gegeven, opdat zij hem zouden kunnen komen halen, ontlokte hem tranen. Hij schijnt het dus niet op zijn tehuis voorzien te hebben. Dit weerhield natuurlijk niet dat de kennisgeving gedaan is. Het is voor de ouders wel be- droevend dat hun zoontje zulke neigingen heeft. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat door de zorgen van de politie de jongen wat fatsoenlijker gekleed is en dat hij vergezeld van een agent in den voormiddag een wandeling door de straten maakte. Hij iijkt een Knaap waar wat in zit, voor zijn leettijd lang niet achterlijk. In afwijking met wat hij gisterenavond ver telde, deelde hij van morgen mede dat zijn baas hem bad gezegd naar huis te gaan, daar hij geen werk meer voor hem had. En wederom kwamen, als hij over naar huis teruggaan sprak, de waterlanders te voorschijn. //Als hij bij zijn baas weggezonden wordt, durft hij niet naar huis gaan." Naar hij voorgeeft, zou hij gaarne het tim- meren leeren en is bevreesd dat hij, in Belgie terug komende, naar een gesticht zal worden gezonden. Op eea vraag wat hij met zijn vlucht van plan was en wat hij verder dacht te doen, kwam geen antwoord. Hij heeft te voet de reis gemaakt, onderweg eten vragende bij de boeren. Wanneer men vraagt naar zijn verblijf te 's Gravendeel, laat hij zich daar niet veel over uit. Alleen gaf hij terstond een bevestigend antwoord op de vraag of hij gaarne naar school ging en ook verklaarde hij weer gaarne van 's Gravendeel naar zijn ouders te zijn teruggegaan. Er was gister nogal eenige costernatie in de Kandeelstraat alhier. Daar staat reeds sedert geruimen tijd eene woning leeg. Van nieuwe huurders was in de buurt niets bekend, en toch hadden buurvrouwen beweging in bet huis ge- zien. Ja, twee van hen hadden de achterpoort zien opengaan en door de toen ontstane opening een hand naar buiten zien komen. Ook jongens die in eene tegenovergelegen werkplaats aan den arbeid waren, hadden door het ontstaan van een lichtschijnsel in huis, gezien dat de aehter- deur moest geopend zijn geworden. Dit gaf aanleiding tot vele vermoedens en men achtte het raadzaam de politie met die ontdekking in kennis te stellen. Immers, het is zoo'n rare tijdmen leest zooveel over bandieten de alhier de v'orige week gear- resteerde moordenaar had zich den nacbt voor zijn misdaad ook in een leegstaande woning verborgen kortom de politie werd van de ontdekking kennis gegeven. Deze vond er aan leiding in een kijkje te gaan nemen, na van den woning te hebben ver- was echter nihil. Er Krussof zette groote oogen op. #Wat is er dan met hem aan de hand?" vroeg hij. „Gij moet Else toestaan hem te bezoeken en met hem te spreken. 0, ge behoeft niet te vreezen, dat ik hen weder te zamen wil brengen. Daaraan denk ik evenmin als gij. Maar Gustaaf ziet den toestaud anders in dan wij. Hij is ziek in hoofd en hart. God alleen weet, wat er met hem gebeurd is. Als echter een mensch hem nog kan helpen, dan is 't uw dochter Else." z/Maar vrouwtjelief, wat moet Else bij hem uitvoeren z/Zij moet h^m spreken opdat hij weder be- daard wordt en naar goeden raad luistert. Ge- lukt haar dat niet, dan is er voor hem geen hulp meer op de wereld." t Zou mij onaangenaam zijn, u iets te wei- geren, maar ik kan niet begrijpen, wat voor nut Else daar kan stichten. Gij zegt wel, dat ge de twee niet meer te zamen wilt brengen, maar wanneer zij later weder van hem weggaat, zal de jongen er dan nog niet veel slechter aan toe zijn lie weduwe trok haar mantel wat vaster en wendde zich om, zonder verder een woord te de sleutels der Het resultaat eigenaar kregen. werd niets ontdekt, niettegenstaande de woning van onder tot boven werd doorzocht, en niets wees er op dat de woning door een ongenooden gast of gasten betreden was. En toch hebben de 2 buurvrouwen duidelijk een hand buiten het poortje zien steken Gisteren heeft de timmerman A. Kaan, werkzaam bij de voorbereidende werkzaamheden voor het droogmaken der middensluis alhier, zoodanig met een dissel in een zijner beenen gekapt, dat een wonde ontstond die ter plaatse voorloopig moest worden verbonden, waarna hij per voertuig huiswaarts werd gebracht. Woensdag stonden eenige jongens aan de vischmarkt. Tegen den tijd dat afslag van visch zou gehouden worden gaf een belangheb- bende te kennen dat zij zich moesten verwijderen. Een jongen zou daarbij helpen. Omtrent het- geen daarna gebeurde hoorden wij verschilleude lezingen, maar zooveel is zeker dat een der jongens die verwijderd moest worden, zekere H. de F., eensklaps bleek niet meer te kunnen loopen, dat hij door omstauders naar huis is gedragen en nu onder geneeskuDdige behande- ling is. Wat met het machtelooze been is gebeurd kon door den behandelenden geneesheer eerst niet worden geconstateerd, heden bleek dat het been gebroken is. Blijkens opgave aan den Centralen Ge- zondsheidsraad, zijn in de week van 15 tot en met 21 Mei 1912 in Zeeland geconstateerd 9 gevallen van besmettelijke ziekte en wel van roodvonk 1 geval te Aardenburg, Ossenisse, Schoondijke, Sluis en Ylissingen en 2 gevallen te Krabbendjjke en van diphtheritis 1 geval te Goes en te Koewacht. Te Zeist zijn Woensdag geslaagd voor candidaat-gemeente-secretaris de heeren J. J. van der Hooft, gemeente-secretaris te St. Kruis en D. van lloute uit Retranchement volontair ter secretarie te Cadzaud. De kwestie der spoorbooten in de haven van Zierikzee kwam Dinsdag ter sprake in de toen aldaar gehouden raadsvergadering. Bij de omvraag besprak de heer De Crane het feit, dat de spoorbooten zoo vaak in het begin van de haven blijven vastzitten, zeer ten ongerieve van de postbeambten, en de passagiers. Spreker kan niet begrijpen, dat Prov. Stateu zulke diepgaande booten genomen hebben. Verseheidene passagiers maken thans de route over RoseudaalSteenbergen. Hij weet, dat het niet de schuld van Zierikzee is, maar hij vraagt wat er aan te doen is. De voorzitter: De haven is uitgediept, maar de booten zijn te groot en te diep. Zij blijven ook te Cortgene vastzitten. Het beste is, dat wanneer men op reis gaat, men rekening houdt met hoog- en laagwater. Het gemeentebestuur is nu met Gedep. Staten over deze aangelegen- heid in correspondentie. Wij kunnen niet meer doen. De uitdieping heeft ontzaglijk veel geld gekost. Zoodra er voorstellen van de Gedep. Staten komen, zullen wij deze aan den gemeente- raad mededeelen. Men schrijft uit Philippine aan de Midd. Ct. Onlangs kon men in het Belgisch blad #Het Vaderland" lezen, dat Belgie en Nederland tot overeenstemming gekomen waren omtrent de zoo vaak besproken kwestie //Bouchautsche haven." De zaak zou aldus geregeld worden De uitwatering van de Isabella-sluis zou met een kanaaltje verbonden worden om ten .Noorden van den Stelle-polder in aansluiting te komen met het kanaal van Philippine. Door de be- dijking, welke alsdan zou plaats hebben van den Stelle-polder naar het haventje van Bier- vliet, zou het haventje van Bouchaute ver- vallen en verlegd worden naar de Tsabella- sluis. Indien dit alles waarheid bevat, dan rijst de vraag: „Hoe zijn onze Zuidelijke buren zooveel te eer op de hoogte van werken, welke op onzen grond moeten uitgevoerd worden, dan wij Neder- landers Een tweede vraag zou daarop dan moeten volgen en wel deze //Zou met de ver- legging van dat kanaaltje ook vrijdom gegeven worden om daar mosselen te lossen, wat tot heden verboden was Het antwoord op deze laatste vraag zou van groot belang voor de mosselhandelaars van Philippine zijn en een spoorslag voor hen kunnen wezen om terdege hun belangeu te behartigen. Zuiddorpe. Donderdag mocht de heer H. R. Karstel onder talrijke bewijzen van belangstelling den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als hoofd der school alhier werd aangesteld. De geachtejubilaris ontving prachtigegeschenken van de gemeentenaren, het onderwijzend per- soneel, de leerlingen en de oud-leerlingen. In de versierde school werden de kinderen door den jubilaris onthaald. Het fanfarengezelschap z/Ons Genoegen" luisterde het feest op door het spelen van eenige muzieknummers. zeggen. Krussof liep haar na en greep haar bi) den arm. Ge behoeft niet zoo kort aan gebonden te zijn", riep hij nrjdig. //Ge kunt Else voor mijn part meenemen. Kom zoolang binnen, dan zal ik het meisje roepen. Maar denk er aan, 't is maar voor een enkele keer en dan nooit weer." Zij volgden hem zwijgend naar de woonkamer, maar plaats nemen op den aangeboden stoel deed zij niet. Na een poosje trad Else binnen. Zij zag er bleek en erg aangepakt uit en uit de diep liggende oogen, keek zij de weduwe bedroefd aan. z/Ik heb uwen vader verzocht u met mij naar Gustaaf te laten gaan. Hij geeft zijn toe stemming." z/lk weet *t. Is Gustaaf ziek „Ja, maar niet lichamelijk." „Mijn hemel, wat is 't dan z/Dat moet gij juist uitvinden, opdat ik weet wat er met hem aan de hand is." z,lk beu dadelijk gereed." Een minuut later verscheen het meisje in een warme mantel gehuld en met een bontenmuts op weder in de kamer. Sinds twee dagen hac zij er verlangend maar tevergeefs naar uitgezien, dat de heer Halenbek haar den brief van den baron terug zou brengen en dat zij dan tege- lijkertijd iets van Gustaaf zou hooren. Thans werd haar geheel onverwacht de gelegenheic Het nut der mollen. In Friesland blijken vele stamboonen geheel door ritnaalden opge- vreten te zijn. Nu in die provincie jaarlijks duizenden bij duizenden mollen zijn gedood, om de velletjes, blijkt het ongedierte in den grond zich zeer vermenigvuldigd te hebben. Die moilendood op groote schaal wreekt zich. Op de fokveetentoonstelling te Oostburg zpn bekroond In rubriek 1, zes afstammelingen van een vereenigingsstier. De Vereeniging te Groede, de Vereeniging te Zuidzande, de Vereeniging te Schoondijke en de Vereeniging te IJzendijke. In rubriek 2, koeien met melklijsten, A. de Bruijne te Nieuwvliet, J. B. Becu-De Hullu te Groede, Iz. de Hullu te Schoondijke, P. F. de de Jaeger te IJzendijke, C. Manneke te Groede, .J. B. Becu-De Hullu te Groede, dezelfde en A. van Waes te Schoondijk'e. In rubriek 3, koeien zonder melklijsten 1. aan J. Risseeuw-Luteijn te Schoondpke, Modde te Schoondijke, iz. de DHu,llu dijke en nog een 3e prijs P. de Miliiano te ^fn" rubriek 4, vaarzen, eenmaal gekalfd, Adr. de Bruijne te Nieuwvliet, C. Manneke te Groede en Iz. P. Been te Breskens. Voor de prov. commissie tot bevordering der veefokkeri] werden j.l. AVoensdag e burg ter keuring voorgeleid o oude en j g stieren i De kwaliteit der oude stieren was zeer goed zoodat er 4 konden worden bekroond, waa j n 2 extra-prijzen van 35 werden toegekend De le prijs 80 verkreeg ,/Johan van stierenvereeniging te Zuidzandee -e P f 48, ,/Ardo" van A. de Miliiano te Aarden burg3e prijs 35 /Baron" vant de stieren vereeniging te Groede, en 4e prijs van C. Manneke te Groede. Van de jonge stieren was de gemiudelde kwaliteit vrij goed. Prijzen werden toeSeken le ad 30 aan ,/Willem" van de stierenver eeniging te Groede-; 2e ad 30 aan "//Mar in der stierenvereeniging te Aardenbuig. ei vermelding verkregen /,Leon" van. a, te Cadzand en ,/Kees" van J. le Clercq te 0°Het on weder en de zware regenval waren oorzaak dat de belangstelling m keuring en tentoonstelling zeer spoedig verloopen was. Hervormde KerJc 9 u en 2 u., Ds. A. Timmerman. 2 u., dhr. B. van Kesteren, Evangelist te 9m'en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. P u en 2 u.f Ds. G. van Dis. 9 li. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., collecte voor de Zending. B nt 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Koos van Sas van Gent. Sas van Gent. 9* u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Ter tJeuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. 10 u., Ds. De Boer. Gerefonneerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u„ Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Brains. 9 u. en 2 u., Ds. -M. Gijtenhoudt. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. M. Zaamslag. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., dhr. J. Fraanje. Oiul-Gereformeerde gemeente (Vlooswi,ikstraat>- Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskeik. LoJcoal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. LoJcaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. geboden den geliefde persoonlijk te spreken en zij greep deze met beide handen aan. Terwijl zij met elkaar langs morsige wegen stadswaarts liepen, schilderde de weduwe op haar korte, droge manier de houding van haar zoon, sedert zijn terugkomst. Else vond 't allertreurigst en toch gevoelde zij ook eenige bevrediging. Slechts ter wille van haar, zoo zeide zij tot zichzelve, was Gustaaf zoo rampzalig, maar thans zou alles wel anders worden. Zij zou hem troosten en zijn hart nieuwe hoop schenken. Toen zij het huisje bereikt hadden, ging Else op een wenk der weduwe vooruit, om Gustaaf het eerst-en alleen te begroeten. XVI. Gustaaf Horen zat bewegingloos in den leun- stoel. Het hoofd ging op zijn borst. Daar trad Else binnen met een schuehter gelukkig glimlachje op de lippen en vroolijk schitterende oogen. Het ruischen van haar kleed, haar schaduw op de witte planken deden hem opzien. Hij huiverde en dorst zijn oogen niet te vertrouwen toen hij Else herkende. Hij bleef sprakeloos zitten, alsof hem een spook was verschenen. De aanblik van zijn mager, ingevallen gezicht en hoi staande oogen, waaruit ontzetting sprak, deed bij het jonge meisje in een oogwenk elk spoor van vreugde verdwijnen. Integendeel, zij Hervornule Kerk. Ter Neuzen. Axel. Hoek. Ter Neuzen. Axel A. 9 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, Pmkster- collecte. 9 u., Ds. E. Raams Jr., collecte voor de Zending. Gereformeerde Kerken 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt, van Zaamslag. 9 u., gecombineerde dienst Ds. Chr. Bruinsr Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., dhr. J. Fraanje. Oiul-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., leeskerk, Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. Kan ik haar met kras- Ik hoorde dat je hier om je een hoofd tot de voeten alsof werd aangegrepen door een gevoel van hevigen angst. tfJe bent zieker dan ik geloofde, Gustaaf, begon zij, terwijl haar oogen zich met tianen vulden. ,/Draag ik daaraan schuld? iets doen om je te helpen z/Wat wil je hier?" riep hij sende stem toe. z/Ik wilde je zien, Gustaat. ziek waart en toen kwam ik weinig op te vroolijken. Hij trilde van het hoi hij 't koud bad. Hij keek haar van ter zijde aan, argwanend, loerend en woest. Tegelijkertijd echter deed de klauk harer stem de liefde in zijn hart weder ontvlammen. Alaar de jalouzie, tot nu toe ver- stikt onder den last van zijn schuld, wakkerde wederom aan. Was zij slechts uit medelijden gekomen, of was t werkeljjk mogelijk, dat zij hem nog liefhad Had hij zelf met eigen hand den vreeselijken afgrond gegraveu, die hem van haar scheidde en door geen mackt ter wereld meer gedempt kon worden Was 't nu mogelijk, dat nu ook zij zou moeten lijden tengevolge van zijne zonde Eerst zijn moeder en dan Else, voor wie hij alles, alles opgeofferd zou hebben. Zouden zij werkelijk medegesleurd worden in de gevolgen van de misdaad. (Wordt vervolgd.j \T J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5