zm m m I I Tor Hsuzsnschs Courant 'f Donderdag 23 Mei 1912. No. 5766. TWSBDB JBTjJ^JD. Binnenland. Gemengde berichten. KS T W E E D E K A M E R. Vergadering van Dinsdag. Ziekt, everzekering en Radenwet. De voorzitter stelt voor de bespreking te splitsen, eenigzins volgens de versckillende pa ragrafen in het verslag, waartoe na eenige bedenkingen van de heeren Treub en Schaper wordt besloten. Volgens die regeling valt de bespreking van den rechtsgrond onder de al- gemeene beschouwingen. Daarmee vangt de heer Treub aan. Hij tracht het verschil aan te toonen, tusschen den rechtsgrond, welken de Ministers Kuyper en Veegens voor hun verzekeringswetten aan- nemen, en dien van Minister Talma. Eerst- genoemden zagen de noodzakelijkheid in, .de financieel zwakken door ouderdom, ziekte enz., te helpen, en begonnen met de verzekering van arbeiders met het uitgedrukte voornemen, voort te gaan met de verzekering ook van andere financieel zwakken. Geheel anders de heer Talma, die de recht- vaardiging voor zijn ontwerp vindt in de om- standigheid dat het loon van den arbeider geen rekening houdt met de wenschelijkheid van sparen, en verder in het gevoel van saamhorig- heid tusschen alle arbeiders. Maar zoowel het een, als het ander geldt voor niet-arbeiders die financieel zwak zijn, menschen die een winkeltje drijven of venten. Een andere overweging van den Minister is, dat de arbeider van zijn arbeid niet de eigen- lijke vruchten plukt, doch alleen eenig loon geniet en de werkgever de vruchten krijgt. Dit is de zuivere socialistische meerwaardetheorie. De Minister en de heer Aalberse schudden nu wel ontkennend, en de socialisten interrumpeeren, maar spreker kent nu wel voldoende de Marxis- tische theorie om dit te kunnen zeggen. Ja, de Minister is nog Marxistischer dan de sociaal- demokraten, die zoo verstandig zijn geweest niet seheel en al aan het Marxisme vast te houden, en de sociale verzekering ook voor niet-arbeiders wilien. De Minister sluit de deur voor alien, die niet in loondienst zijn. Nu zijn er menschen die den verzekerings- plicht opzettelijk noemen //verzekeringsdwang", omdat zij het onrecht achten dat de Overheid de menschen dwingt een deel van hun inkomen te besteden aan verzekering, hen dus beper- kende in huu recht van vrije beschikking over hun inkomen. Spreker staat niet aan hun zijde. Immers die absolute vrijheid heeft nooit bestaan. Zoo- laug er leerplicht bestaat en geen algemeen kosteloos onderwijs, wordt men gedwongen geld te geven voor het onderwijs van zijn kinderen. Ook is de belasting zulk een be- perking. Doch hoezeer hij van de menschen, die ver- zekeringsplicht ongeoorloofd achten, verschilt nog verder staat hij van de socialistische opvatting van den Minister. Spreker zoekt niet den rechtsgrond, maar den maatschappelijken rechtvaardigingsgrond voor verplichte verzekering daarin, dat tijdelijke en min of meer langdurige ongeschiktheid tot werken wegens werkloosheid, ziekte, ouderdom, invaliditeit enz. verslappend werkt op de alge- meene gezondheid, het algemeen volkskarakter enz. Op dien grond valleu even goed de niet- arbeiders onder de verzekering als de arbeiders. De Minister ziet echter alleen de arbeiders en de werkgevers, tusschen wie een derde eigen- lijk niet te maken heeft. De redenaar begrijpt niet, hoe de Minister dan kan rechtvaardigen, dat hij den Staat laat betalen, niet slechts de administratiekosten voor de ziekteverzekering enz., maar ook een deel van het ouderdomspensioen gedurende den ,/Over- gangtijd". Dit is lijnrecht tegen het beginsel van den Minister, dat de Staat niet behoeft bij te dragen. Die tijd van inconsequence zal 75 jaren duren, en elk jaar zal het meer dan zeven millioen uit de Staatskas kosten. De redenaar concludeert, dat de Minister er niet in is geslaagd zijn rechtsgrond voor het beperken tot de arbeiders aannemelijk te maken, en dat nog buitendien tegen zijn stelsel strijdt, dat het in de eerste 75 jaren niet is toe te passen (volgens hem zelven). Mochten spreker en zijn geestverwanten voor voor de wet stemmen hetgeen zij nog niet kunnen zeggen dan zeggen ze reeds nu na- drukkelijk, dat zij niet met de door den Minis ter aangevoerde gronden accoord gaan, en men dus voor het gevolg nooit den Vrijzinnig-De- mokraten dit voorstemmen zal mogen voorhou- den in principieele aangelegenheden. Spreker zal thans zijn en zijner partijgenoo- ten beschouwing van de zaak uiteen zetten. Arbeiders met zeer lage loonen kunnen van hun loon geen premie betalen, doch dan moet de liefdadigheid te hulp komen, meent te Minister. Dit acht de redenaar alweer een zeer ongunstig gevolg van diens stelsel, immers de arbeider wordt daardoor gewoon aan lief dadigheid, terwijl het juist een der plichten van de sociale verzekering is, om de liefdadigheid minder noodig te maken. Spreker zou in dat geval liever de premie doen betalen door den Staat, zelfs in het stelsel van den Minister, doch uit de directe belastingen, anders betalen de armste arbeiders toch zelf een groot deel. in het overbrengen van een deel van de Ongevallenverzekering bij de Ziekteverzekering, en in verband daarmee de splitsing tusschen de uitkeering en de geneeskundige behandeling, ziet bij een vermeerdering van administratieven omslag in plaats van de vereenvoudiging, die de Minister beoogt. Dat de Voorzitter van den Raad van Arbeid en de agent van de Rijks- verzekeringsbank dezelfde persoon zijn, verandert daaraan niets. Men weet ook, dat de tnedici er unaniem tegen zijn, en al zullen zij nu wel hun bedrei- ging, alle medewerking te weigeren, niet uit- voeren, toch zal het zeer moeilijk zijn een wet uit te voeren, als de medici a contre coeur meewerken. De decentralisatie en het zelfbestuur, die de Radenwet wil in voeren, acht de heer Treub een loffelijke, doch niet geslaagde poging. De bepalmg van uitkeering en van premie wordt geheel aan de Raden overgelaten. Dit zal zeer verschillende toepassing van diezelfde wet tengevolge hebben. Wel geeft de afgevaardigde toe, dat aan die Raden een groote mate van zelfstandigheid toekomt, maar de Minister gaat verder dan hun alleen daden van uitvoering over te laten zij mogen algemeene bepalingen vaststellen, zelfs verordeningen, waarbij straf is bedreigd. Dat is geen decentralisatie, doch verbrokkeling. Voorts heeft de arbeidsraad niets te maken met ongevallen, waardoor ook wel tegen elkaar strjjdige beslissingeu zullen worden genomen. Hij kritiseert ook de samenstelling van die Raden van Arbeid een hoofdambtenaar als voorzitter, als secretaris een jong advocaat, menschen die niets van arbeidszaken weten, zuivere bureaukratie. Doordat de arbeidsraden te groot zijn, kunnen die menschen ook weinig met de arbeiders in contact komen. De Minister had een voorbeeld moeten nemen aan de organisatie van het landbouwcrediet, met name de Raiffeisenbanken, daar zijn kleine plaatselijke kassen met groote gezamenlijke tinancieele kracht. Het is gebleken, dat dit de juiste weg is ten aanzien van het verzekeringswezen. Het meeste werk wordt hier ook gratis ge- daan door de belanghebbenden zelf. Het denkbeeld van den Minister, om van de arbeidsraden algemeene organen van den arbeid te maken, bestrijdt hij. Uit dat oogpunt be- schouwd, zullen de arbeidsraden even goed //kind met een lam handje" zijn als de groeps- vertegenwoordiging bjj de spoorwegen. Organen van den arbeid kunnen alleen zijn, orgauisaties, die uit het vrije leven zelf zijn opgekomen. Groote waardeering heeft de redenaar voor den arbeid van den Minister, maar dat hij niet werkt volgens een vooraf goed doordacht plan, heeft tengevolge, dat het resultaat nietin over- eenstemming is met de moeite er aan besteed. Zoo wil de Minister door de Ziektewet ook een deel van de fouten der Ongevallenwet ver- beteren, maar tegelijk werkt hij aan een wets- ontwerp op de bedrijf'sziekten en aan een op de landbouwongevallen Van geen van beide ontwerpen kent men nu, bij de behandeling van de Ziektewet den inhoud Alle belanghebben den maakt dit ontevreden. De rechtsche bladen verhelen het nietmen wil in 1913 tanminste met iets sociaals voor de kiezers treden. Welnu, men heeft daarmee veel te lang getalmd en nu werkt men met zenuwachtige haast ter wille van de stembus. Telkens ontvangt men nog adressen, waarin principieele zaken worden behandeld, maar die men niet voldoende kan bestudeeren, omdat de behandeling van het wetsontwerp veel te snel na het verschijuen van de stukken plaats grijpt. Komt er van deze wet nog iets terecht, dan zal het niet zijn wegens het wijs beleid, maar door stom geluk. De heer Patijn wijst er op, dat, wanneer dit ministerie niet meer regeertijd had gehad dan een ministerie gewoonlijk beeft, het dit Kabinet zou zijn vergaan evenals het Kabinet-Kuyper, nl. dat het niets van sociale wetgeving in het Staatsblad had gekregen, in tegenstelling met 't zeer vruchtbare vorige Kabinet. En dit was niet de schuld van de Kamer. Zij was voortvarend genoeg, maar alles kwam veel te laat. Eerst thans, na het verslag van de commissie van voorbereiding, wordt het volk in staat, be- hoorlijk kennis te nemen van de beteekenis van het ontwerp, en nu stroomt het brieven, tele- grammen, verzoeken om conferences bij spreker en anderen. Men kan den menschen eenvoudig niet te woord staan. Niet alleen de linkerzijde klaagt daarover. ,/De Standaard" schreef er een hoofdartikel over met den veelzeggenden titel z/Te laat, veel te laat Doch de inhoud van het wetsontwerp wijst er op, dat de Minister het heeft ingediend, zonder het eerst behoorlijk in zijn brein te hebben verwerkt. Den inhoud nu besprekende acht hij ook het zelfbestuur van de raden van arbeid niet ge- rechtvaardigd door den eisch van decentralisatie in de uitvoering. Voor de Ziektewet beteekent zij iets, maar voor de invaliditeitswet hebben zij slechts een onbeteekenende functie en voor de Ongevallenwet heelemaal geen. De raden zullen feitelijk niet anders zijn dan ziekenkassen. De samenkoppeling van ouderdoms- en inva- liditeitsverzekering betreurt hij, en wel omdat nu ook weer ouderdomsverzekering wordt ge- maakt tot arbeidersverzekering, en daartegen heeft spreker zeer groot bezwaar. Hem is alleen maar een sociale wetgeving sympathiek, die geen klassewetgeving is. Hij wenscht Staats- pensionneering naar Engelsch model, kan het niet anders zijn, voorloopig volgens het Deensch stelsel. Zeer onrechtvaardig acht hij ook de regeling tegenover de vrouwen in Nederland. Toch zal hij met deze slechte regeling mee- gaan, en wel omdat zij het volk zal rijp maken voor de Staatspensionneering. Immers het volk zal zich nooit neerleggen bij die dwaze regeling, welke den een pensioen geeft den ander niet. Hij spoort den Minister verder aan, de In validiteitswet dezen zomer nog eens goed om te werken, en haar ook beter te doen aansluiten bij de Ziektewet. Zondagavond is, naar de Alkm. Ct. meldt, de 73jarige P. Bakker in De Rijp te water ge- raakt en verdronken. Het vijfjarige zoontje van schipper Van Steen'oergen, van Zwartsluis, is Maandagmorgen in de Helvoetsche haven, zonder dat iemand het bemerkte, over boord gevallen en verdronken. Het lOjarig zoontje van v. d. Graaff, te IJselmonde, is Maandag morgen in de Maas gevallen en verdronken. Zondagnamiddag is het vierjarig zoontje van den kolenboer C. Kalkman te Nieuwesluis, gem. Heenvliet, al spelende achter de ouderlijke woning in de Oude Haven geraakt en verdronken. Om een weddenschap sprong de losse werkman 0. S. te Rotterdam Maandag in bropd- dronkenheid over de leuning van de Koninginne- brug in de Koningshaven. De man, die weldra in levensgevaar verkeerde, is met groote moeite door schipper W. Hamerslag van het lichterschip Josef, die hem van een steiger aan die haven nasproug, gered. Toen zijn redder hem bereikte was de drenkeling reeds zinkende. Een politieagent te Utrecht moest Zondag een winkelier in foto-artikelen aan de Oudegracht aldaar er op opmerkzaam maken dat in zijn uitstalling brand ontstond doordat de zonne- stralen op een lens vielen, waardoor fotografieen in brand geraakt waren. De rij kspolitie te Oirschot heeft een drietal personen in arrest gesteld als vermoedelijke daders van de onlangs voorgekomen diefstallen in het Liefdesgesticht te Oerle te Best en in de Kapel te Westelbeers. Het drietal zwervers zal naar's Hertogenbosch wordengetransporteerd. Uit de rivier de Maas te Wanssum werd Woensdagavond opgehaald een gevulde zak, aan het boveneinde met een touw toegebonden bij opening bleek de inhoud te bestaan uit een in vergevorderden staat van ontbinding verkee- rend vrouwenlijk met een strop van touw om den hals, dat doet denken aan een op haar ge- pleegden moord. Door den brigade-comman dant der marechaussees te Well werd het lijk in beslag genomen, gekist en ter beschikking der justitie in het brandspuitenhuisje te Wans sum opgeborgen. Een later bericht luidt Een griezelige vondst deden Woensdagavond een paar jongens te Wanssum, die in de Maas aan het visschen waren. In de wisschen vonden ze een dichtgebonden zak, die bij opening een lijk bleek te bevatten. Het verkeerde reeds in zeer verren staat van ontbinding en was in vrouwenkleeren gekleed. Op 5t lijk werden een paar zwartgestippelde zakdoeken en een zakmes gevonden, welke zaken in de marechaussee- kazerne te Well gedeponeerd zijn. Hoogstwaarschijulijk is hier misdaad in 't spelwant, bebalve dat de zak dichtgebonden was, zat er een strop om den hals. Het gerecht te Roermond is verwittigd, Vri)- dag werd de sectie verricht. (Limb. Koerien) De bemanning van de Carpathia heeft een maand salaris ontvangen voor de diensten bij de redding van de sehipbreukelingen der Titanic bewezen. Bij het delven van een nieuwe schacht op Morkham's steenkolenmijn te Abernant bij Argoed in Wales heeft een ontploffing vijf mijnwerkers gedood en den opstal boven de schacht ver- nield. De ontploffing was zoo hevig, dat de slachtoffers uit elkaar werden geslageu. Van een hunner werd het hoofd 100 M. ver ge vonden enz. Op St. Kilda, een van de Hebrieden, heerscht hongersnood. Het eiland, waar een tachtig Schotten wonen, is meestentijds door stonnen moeilijk te genaken. Sedert December tot den 12 dezer is er geen schip meer geweest. Toen kwam er een stoomtrawler en vond de bevolking in grooten nood. Het meel was zoo goed als op; thee en suiker had men niet meer men voedde zich grootendeels met vogeleieren. De stoomtrawler liet achter wat ze missen kon, zoo deed ook een tweede stoomtrawler, die er in den loop der vorige week kwam. De Minister van Marine heeft dadelijk gelast, er een kruiser met levensmiddelen heen te zenden. Een trein van den Parjjschen buurtspoor- weg, die Zaterdagavond om 9,30 uur van het Noorderstation naar Pontoise was vertrokken is onder de brug Marcadet in botsing gekomen met een trein die van Montouth-Moglier kwam. Het ongeluk wordt geweten aan verkeerden wisselstand. De schok was buitengewoon ge- weldig. Drie wagens van den trein voor Pon toise werden gansch vernield door de locomotief van den anderen trein. Dadelijk na den schok zag men een groot aantal reizigers uit hun wagon springen, en naar alle zijden heensnellen, order het slaken van angstkreten. De vernielde wagons boden een ontzettenden aanblik. Men zag niets anders meer dan hoopen versplinterd hout, stukken glas en verwrongen ijzer, waaronder men degewondenhoordekermen. Toen het eerste oogenblik van afgrijzen en ontsteltenis voorbij was, snelden ongedeerd ge- bleven reizigers, het personeel van het station Marcadet de ongelukkige slachtoffers ter hulp. Ook werklieden van het Noorderstation te Parijs kwamen weldra ter plaatse van het onheil. Inmiddels werden alle beschikbare ambulan- ciewagens gezonden om de slachtoffers naar de hospitalen te vervoeren. Met groote behoedzaamheid werden de slacht offers, mannen en vrouwen, alien met bloed bedekt, uit den afschrikwekkenden hoop te voorschijn gehaald, op draagbaren naar de ambulancie-wagens gedragen en daar naar het hospitaal Lariboisiere overgebracht. Reeds om halfelf waren alle gekwetsten en dooden geborgen, uitgenomen de machinist van trein 434, die op het oogenblik van de botsing van zijn locomotief gesprongen en onder de wielen van den anderen trein terechtgekomen was. De spuitgasten hebben hem later met groote inspanning uit dien hachelijken toestand verlost. De arme man had echter reeds opgehouden te leven. olgens een officieele nota van de politie- prefectuur werden drie wagons van den trein naar Pontoise verpletterd door de locomotief van een trein, die uit Montsoult-Maglier kwam. Van de passagiers in deze wagons werden er 11 gedood, onder wie -8 militairen. Er zijn 39 gewonden. Een bericht meldt, dat Zondag- morgen nog 2 gewonden overleden zijn, wat het aantal dooden dus op 13 brengt. Een trein van den Borzataler door een orkaan overvallen. De locomotief en 5 wagons werden van een spoordam geworpen en verpletterd, waarbij 20 menschen zwaar en 40 lichter ver- wond werden. Uit Aschaffenburg wordt gemeld dat Zondagavond bij het houden van een tuinfeest te Heibach een hevig gevecht geleverd is tus schen soldaten en burgers. Ongeveer 40 man en 2 onder-officieren van het jagerbataljon uit Aschaffenburg werden plotseling door eenige dorpelingen met kruiken geworpen. Dejagers trokken hun sabel waarop de tegenpartij met revolvers en jachtgeweren begon te schieten. Aan beide zijden werden velen gewond. Uit Aschaffenburg werd later versterking gezonden, waarna het feestterrein geheel ontruimd werd. George Willem van Cumberland, de oudste zoon van het hoofd van het Huis der Welfen, heeft met zijn automobiel een ongeluk gehad, en is daarbij met zijn metgezel Von Greve onmiddellijk gedood. De Morgenpost bevat over dit ongeluk de volgende bijzonderheden De Prins was op weg naar de begrafenis van zijn oom, den Koning van Denemarken. Maandag was hij uit Berlijn vertrokken, om met zijn auto den weg naar Hamburg af te leggen. Om 5 uur passeerde hij Priesack. Op den kaarsrechten heirweg liep de wagen tusschen 90 en 100 K.M. De Prins stuurde zelf. 10 K.M. voorbij Priesack werd aan den weg gewerkt. De Prins heeft blijkbaar de waarschuwingsborden niet gezien. Zoo reed hij met voile vaart op een gedeelte, dat gemacadamiseerd werd, maar waar de steenen nog niet ingewalst waren. De wagen begon te slingeren, waardoor de 1 rins zijn macht erover verloor. Eerst vloog hij tegen een steen aan den kant van den weg, toen tegen een boom. Vervolgens kwam bij in de droge sloot langs den weg terecht. De wagen boorde zich in den grond en de Prins werd met zijn hoofd op de trommel van den motor geslingerd. Zijn hoofd werd verpletterd en zijn borstkas door het stuurrad ingedrukt. VAN O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5