Laatste Berichten, Handelsberichten. BURG ERUJKEN STAND. De bewoonsters hadden de tfegenwoordigbeid van geest om de klok te luiden, waarop de indringers ij lings de vlucht namen. De spoedig te hulp gesnelde dorpers, onder wie een aantal gewapenden, konden slechts de rich ting vaststellen, langs welke de brutale gasten de vlucht hadden genomen men con- stateerde hun voetsporen in het drasse land. Hun eenige buit bestond in een paar flesschen wijn, terwijl zij zich in den provisiekelder aan verschillende eetwaren te goed hadden gedaan, verschillende kasten en laden waren overhoop gehaald. Een afgeschoten kogel werd in den muur teruggevonden. De Rijkspolitie te Eindhoven onderzoekt deze zaak. Ook onder Westelbeers werd in een kapel ingebroken en het zich daarin bevindende Mariabeeld van de gouden en zilveren versier- selen beroofd. De offerbus is tevens openge- broken en de inhoud medegenomen. Hiernaast zijn nog tal van kleinere inbraken en vernielingen te boeken, die in de meierij en de Noord-Brabantsche kempen in de laatste weken plaats hadden. Een der oorzaken van dezen onaangenamen toestand is wel het onvoldoende politietoezicht in deze streken menig uitgestrekt dorp heeft slechts een veldwachter, die moeilijk dag- en nachtdienst achtereenvolgens kan doen. Wel zijn op sommige punten brigades marechaussee gestationneerd, doch dit stelsel van centralisatie is niet bevorderlijk voor een goede bewaking van een uitgestrekt rayon. Op het vliegterrein aan den Bergweg te Rotterdam heeft een ernstigongeluk plaats gehad. Omstreeks dat uur ging een 18jarige bakkers- knecht, een Duitscher, naar de loods op dat terrein om zich te overtuigen dat het dak van de loods niet doorlekte en er geen schade werd toegebracht aan het vliegtuig van den vlieger Van Bussel, een neef van hem, dien hij be- hulpzaam is. Een 14jarig meisje ging met hem mee, en zij bleven samen in de loods even praten. De bakkersknecht zag daar een revolver liggen, die hp in de hand nam dat ze geladen was, wist hp niet. Plotseling ging er een schot at, en de kogel drong het meisje in den hals. Bewusteloos zakte zij ineen. Men bracht haar dadelijk naar het ziekenbuis op den Bergweg, waar slechts de dood kon worden vastgesteld. De jeugdige Duitscher is naar het politiebureau overgebracht. Het spoorwegdebat door een Padvind- ster. Woensdagnamiddag 't was toen regenachtig heeft eer. troepje Padvindsters, onder begeleiding, op de gereserveerde tribune de zitting van de Tweede Earner bijgewoond, en Het Vaderland, geeft nu het volgende opstel, dat een der m^isjes over dat bezoek gemaakt zou hebben Wij zijn vandaag naar de Tweede Earner ge- weest. De Eerste is aan den overkant maar die was niet thuis. Zij hadden vacantie voor Hemel vaartsdag. Wij moesten breede trappen op en toen door een klein deurtje, en daar was een groote zaal met heeren er in. De meester zegt, er zijn er honderd. Maar dat is jokkes. Er waren er maar 29. Een lange heer met een blauwe das met spikkeltjes stond recht overeind en was erg kwaad op een heer met een grijs vest aan een groene tafel, die ook stond, en een heer met een geruit vest, die zat. De heer met de blauwe das zeiLeve de commissie. Zij heeft den spoorweg gemaakt. Maar zij is te gulzig. Zij heeft 45 millioen opgegeten. Nieteszei de heer met het grijze vest. Het was maar 6 millioen. Maar wil ik eens wat zeggen. U bent de ware niet. U wil niet eens met den spoorweg U gaat met uw stok- paardje, U bent veel te ouwerwets. U jokt, riep de heer met de blauwe das. Neen, zei de heer met het grijze vest. Hier staat het, en hij sloeg op zijn leesboek op de lessenaar voor hem. Neen, het staat hier antwoordde de heer met de blauwe das, en hij sloeg ook op zijn boekje Vraag het dan maar aan het stenogram riep de heer met het grijze vest, die Minister is. Maar het stenogram hield zich doodstil. Het zat midden in de kamer achter een hekje, zeiden ze. Maar het wilde 'buiten de ruzie blpven. Toen ging een andere heer, die aan den over kant zat, hard aan het timmeren en riep Stilte daar En toen was het uit. Maar toen trok Anna (die zat achter mij) aan mijn haar en terwijl ik omkeek, riepen zij alien he En toen was er illuminatie boven. Toen werd de heer die sprak erg boos, want hij zeide er was zoo veel licht niet noodig want er was geen mensch aan de rechterzijde. Maar hij had het mis, want aan onze rechter zijde stond beneden een heer met een groote medailie op zijn borst en hij bracht glaasjes water rond dus er was wel iemand. De heer die zoo timmert, was ook boos ge- worden en hij riepPas nu op, daar komt Moosie En hij las van een stuk papier dat Moosie gekomen was. En wij keken en keken, maar hebben hem niet gezien. Toen ging die beer weer aan het timmeren, en toen riep hij opnieuw nu is het uit, en zij werden alien bang en liepen weg. Nu we waren erg blij dat wij bet eens gezien hadden. Maar Jansje zei, toen het pantserschip er nog lag en zij er om vochten was het mooier, uad haar vader gezegd. Zooals een telegram meldde, zouden gister- ochtend de Dardanellen wederom voor het handelsverkeer geopend worden. Het is nu ruim een maand geleden, dat in de Dardanellen, ten gevolge van de uitbreiding van den oorlog door Italie tot de Egeische Zee mijnen werden uitgezet, waardoor de groote graanverschepingshavens aan de Zwarte Zee van het handelsverkeer werden afgesloten. De verliezen, door de Engelsche scheeps- eigenaars geleden, zijn zeer aanzienlijk. Volgens de laatste schatting worden zij op minstens 15,000 per dag geraamd. Gedurende de laatste 14 dagen zijn ongeveer een 200 vaartuigen, voornamelijk Engelsche, aan de Zwarte Zee-zijde van den Bosporus opgehouden en zeker is het aantal vaartuigen, dat op de opening der Darda nellen wacht, om naar de havens der Zwarte Zee te varen, even groot. Thans zijn schikkingen getroffen om 20 sche- pen per uur de Dardanellen te laten passeeren, maar het is de vraag, of meer dan 60 per dag de straat zullen kunnen doorvaren. Bepaald is, dat eerst de met graan geladen schepen, komend van de Zwarte Zee, de Dar danellen zullen passeeren, daarua de schepen, die aan den Westelijken ingang van de zeestraat liggen. Dr. Reitmann, secretaris van de bekende Amerikaansche anarchiste Emma Goldmann, vertelt het volgende, haast ongelooflijk klinken- de verhaal over hem wedervaren wreedheden. Met bet oog op de verkiezingen voor de kiesmannen in de a.s. presidents-vacature, ver- toefde ze in California. Daar is Reitmann 's nachts van zijn bed in een logement opgelicht waarna 14 net gekleede jonge lui den man 50 E.M. ver in de vlakte hebben gesleept. Zij stootten hem de vingers in de oogen, rukten hem de haren met wortel en al uit het hoofd en scheurden hem de kleeren van het lijl. Eermend verzocht hi) den duivels, hem te dooden. Doch zij antwoordden neen, je moet den men- schen vertellen, hoe we hier met anarchisten omgaan. Daar hij het sterren- en streepenlied niet kon zingen, sloegen ze hem met knotsen. Ieder stelde den ongelukkige een vraag en sloeg hem daarbij in het gezicht. Daarop moest hij spitsroe- den loopen. Later hielden 6 mannen hem tegen den grond, terwijl de anderen hem met een bran- dende sigaar 1. W. W. op den rug schreven, waarbij de huid natuurljjk gruwelijk gebrand werd. Na een marteling, die twee uur duurde, werd Reitmann met gloeiende teer overgoten, waarin gras gemengd was. Toen werd hij de woestijn ingejaagd, waarbij een dier onraenschen volgde, die hem met zijn wandelstok ranselde, tot hij zelf uitgeput was. Vijftig jaren gevangenisleven. Dezer dagen verscheen er voor de rechtbank te Londen een grijsaard van 68 jaar, die een overjas gestolen had. Het bleek dat de man niet minder dan vijftig jaar in de gevangenis had doorgebracht. Dat is op zichzelf al een record. Maar merk- waardiger wordt dit feit nog, wanneer meu weet, dat de man zich die jaren van gevangenis- straf op den hals had gehaald door diefstallen, waarvan de gezamelijke vopbrengst' een bedrag van 250 gulden niet te boven ging. De begeerigheid van den dief had zich voor namelijk uitgestrekt tot kleine voorwerpen. Thans verklaarde de grijze beklaagde dat hij slechts een wensch had te worden opgehangen. De ambtenaar van het O. M. ging echter minder ver in zijn eischhij vroeg een jaar dwangarbeid. Een stad verkoeht. De stad Berry in Nieuw-Zuid-Wales is bij openbare veiling bij opbod verkoeht. Elk onroerend goed, met uit- zondering van de regeeringsgebouwen, de scholen en kerken, kwam onder den hamer, en de verkoop, welke plaats had op de markt, zal zeker winstgevend geweest zijn. Zelfs Amerika 't land der onbegrensde mogelijkheden, waar dergelijke geschiedenis eigenlijk thuis zou hooren, kan zijn steden niet verkoopen. De stad Berry was oorspronkelijk het eigendom der familie Berry en ging naderhand over in handen der familie Hay, die ze ongeveer honderd jaar lang bezat. De stad breidde zich steeds uit, vooral wegens de bloeiende melknijverheid in den omtrek, die eveneens aan de familie Berry toebehoorde. Het eigendomsrecht ging nooit verloren, zoodat door den langen duur het bezit der gansche stad en der omliggende landerijen ten slotte in handen van eenzelfden persoon terecht kwam deze was dus bezitter van Berry en alles wat er bij behoort. Om welke reden tot de openbare verkooping werd overgegaan, wordt niet medegedeeld. Thans nu de voornaamste leden van de bende der automobiel-dieven gedood of gevangen zijn, kan men de zaak van de politie als ge- eindigd beschouwen. Sedert 21 December, den dag van den aanslag in de rue Ordener, dus in minder dan 5 maanden hebben 24 arrestaties plaats gehad, 5 bandieten zijn gedood Bonnot, Dubois, Garnier, Vallet en Britanicus, laatst- genoemde te Etampes. Aan de zijde der politie telt men 3 dooden den onder-chef Jouin, ge dood door Bonnotden agent Garnier, gedood door den bandiet Garnier in de rue du Havre en den gendarme Dormay, gedood door Renard te Etampes. Bovendien zijn 14 inspecteurs en agenten verwond. De brigadier Fleury, ge- wond te Nogent-sur-Marne, wiens toestand be- vredigend is, zal het kruis van het Legioen van Eer krijgen. Het lijk van Garnier is door zijn moeder en dat van Vallet door zijn vader opgevraagd ten einde ze op hun kosten te doen begraven. Men meent dat die verzoeken zullen worden toegestaan, omdat de lijken niet van terecht- gestelden zijn, maar daar zij reeds zijn begraven, zullen ze in dit geval opgegraven moeten worden. Dezer dagen had aan boord van de „Car- mania" 'n aangrijpende plechtigheid plaats. On der de passagiers bevond zich mevr. Loring, wier man bij de „Titanic"-ramp is omgekomen. De weduwe wilde nu de plek zien, waar haar man was gestorven. Toen 't schip de plaats had bereikt, waar de „Titanic" is verongelukt, werd gestopt en wierp mevrouw Loring een krans en een arm vol bloemen op't zilte graf. Toen viel ze in onmacht. De 500 passagiers waren vol ontroering ge- tuige van 5t tooneel. Een driftkop. Te Neuilly-sur-Seine, stond een reiziger, Louis Boujon genaamd, te wachten op de tram, om naar Parijs-Porte Maillot te rijden. De wagen kwam, maar was vol, zoodat de bestuurder, ondanks het wenken van Boujon, niet stopte. Deze outstak daarover zoodanig in woede, dat hij een revolver trok en eenige schoten op den trambestuurder loste, ge- lukkig zonder hem te trelfen. De driftkop werd door de politie ingerekend. Eenige dagen geleden stond er in de te New-York verschijnende World een advertentie waarin voor een aderlating een gezond en sterk man gevraagd werd. De belooning zou 25 dollar bedragen en men moest zich aan- melden bij het Lebanon Hospital te New-York. Op den vastgestelden datum verdrougen zich voor het genoemde ziekenhuis meer dan 150 personen van alle nationaliteit, wier havenlooze kleeding bewees hoezeer zij de uitgeloofde 25 dollar noodig hadden. Het bloed was noodig voor een zekere mrs. Ystante Herrman, die uit een vierde verdieping op straat was ge- vallen, bersenschudding had gekregen en zoo- veel bloed had verloren, dat haar geneesheer, Dr. Eakels slechts redding verwachtte van het toevoegen van een nieuwe hoeveelheid bloed. Uit de 150 sollicitanten zocht Dr. Eakels een flink gebouwden mechanicien, die zonder be- trekking was, uit. Zelfs nog nadat de genees heer zijn keus gedaan had, bleven anderen zich voor de deuren van het hospitaal verdringen, in de hoop, dat er nog een tweede persoon noodig zou wezen. 's Gravenhage. Bij Eon. Besluit zijn be- noemd tot lid van het uitvoerend bestuur van het waterschap Sluis aan de Wielingen, de heeren A. Bonte te St. Eruis en C. Sturm te IJzendijke. Roermond. Nabij deze plaats kregen gister een zekere T. en H. D., beiden uit Roermond, een hoogloopende twist, welke ontaardde in een vechtpartij, waarbij T. een doodelijken messteek werd toegebracht. De dader is voortvluchtig. De verslagene laat een vrouw en 4 kinderen na. Hoorn. Zondagavond brak brand uit in het station van den havenstoombootdienst, dat mid den in de stad is gelegen. 6 woningen brandden geheel uit. Oorzaak is onbekend terwijl de schade door verzekering wordt gedekt. 's Gravenhage. In den afgeloopen nacht is op den Ouden Scheveningschen weg een ongeluk gebeurd dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Na afloop van een bruiloftspartij vertrokken de gasten met 2 extra electrische trams naar Den Haag terug. Op den Ouden Scheveningschen weg stopte de eerste wagen om passagiers uit te laten, de bestuurder van de tweede tram bemerkte dit te laat en liep in voile vaart op de stilstaande in. 2 dames werden ernstig ge- kwetst terwijl andere gasten eenige kwetsuren opliepen. De materieele schade is groot. Arnhem. In verband met de talrijke in braken te Velp gepleegd is gister te Emmerik gearresteerd een zekere B. Bij fouilleering werd op hem bevonden een met 6 patronen geladen Browning, benevens valsche papieren. Zijn uitlevering zal worden aangevraagd. Washington. De'oud-president van \enu- zuela, Castro, is ernstig ziek. Hij zal de ziekte hoogstwaarscbijnlijk niet meer te boven komen. Rotterdam, 20 Mei. Binnenl. Granen. Tarwe werd in de mindere soorten lager afgegeven. Haver prijshoudend. Andere graansoorten weinig ter markt. Meel. Op buitenl. berichten flauwer. Amerik. offerten weinig lager. Daardoor weinig kooplust. Men noteert: Tarwe per hectoliter puike 8,75 a 9,— goede 8,25 a 8,50; Per 100 kilo Essex 11,25 a 11,50ovenge soorten 10,75 a 11,Rogge per hectol. 6,50 a 6,75 en per 100 kilo 9,— a /9,50 Wintergerst per hectol. f 6,20 a /6,50 Chevalier 7,a 7,25 Gerst per 100 kilo f 9,50 a 10,50 Chevalier 11,- a 11,50 en extra daarboven. Haver per hectol. lange 5,— a y 5,25 dikke 5,75 a 6,— Haver per 100 kilo 10,a 10,50; Paardenboonen f 8,50 a f 9,Witte Boonen 20,a 21,Bruine Boonen 14, a 16,— Tuinboonen 9,a 9,25 Eookerwten f 15,— a 16,— gewone groene f 12,— a 14,— Voedersoorten 7,a 7,25 Eanariezaad 10,a 11,— en.per 100 kilo j 14,25 a 14,75. Buitenl. Granen. Tarwe lusteloos. Mais iets lager. Rogge, Gerst en Haver kalm. Rijst vast. Tarwe per 2400 kilo 190% 245 Rogge. per 2100 kilo Helena 208; Bulgaar j 196; Gerst Zwarte Zee f 208 Libau J 220 Mais Amerik. mixed f 174 a f 178 La Plata j li2 per 2000 kilo; Boekweit 196 dito Grutten f 265 per 2100 kilo Haver 9,50 a 10, per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en prima Belgisch 13,50 a 14,25; le soort iril. en le soort Belg.' 13,— a 13,25Zeeuwsch patent 13,- a f 13,25 Ongebuild 11,75 Duitsch patent f 13,25 a f 13,75 le soorten f 12,50 extra puik Hongaarsch 20,-- a 21,— prima Amerik. patent f 14,75 a 15,2o le soort 13,25 a 14,- 2e soort Bakers 12,50 a 13,— Inl. Roggebloem jfll,- a 12,25 Duitsche 10,50 per 100 kilo. Runderprijzen 74 a 84; Ossen 72 a 82; Stieren 66 a 72; Ealveren 95 a 115; Schapen 54 a 65Varkens 54 a 60 cents per half kilo. Melkkoeien 150 a 280 Ealfkoeien 160 a 300 Stieren 120 a 290 Vaarzen 120 a 150 Pinken 90 a 110; vette kalveren 60 a 90 fokkalveren lo a 20 nuchtere 10 a 12 Biggen 10 k 15 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blau wen j o,dG a f 3,60 dito bonte 3,20 a 3,50 Bravo s f 3,— a 3,25; Gelderscbe /3,75a/4,— Drielingen 2,10 per mud; nieuwe Malthas 9 a 13 cent per kilo. Ter ICeuien. Huwelijks-aangiften. 17 Mei.Hendrik Johannes van Gelderen, oud 20 jjm. en Elena de Mul, oud 20 j., id. Samuel Marinus Mielen, oud it J-, jm. Suzanna Wilhelmina Loof, oud 35 j.,_jd. Pnetei van Kerkvoort, oud 33 j., jm. en Jacoba Cornelia de de Kraker, oud 27 j., jd. 18 Mel. Jacobus Cornelis Versluijs, oud 24 j., jm. en Jacoba Mechelina Huyssen, Huwelijks-voltrekkingen. 15 Mei. Cornells Daniel van Wijck, oud 28 j., jm. en Clasina Sara Maria Ver- raeulen, oud 27 j jd. Arie Clementina de Bakker, oud 25 j., jm. en Cornelia Johanna dePauw, oud 21)., ja. Abraham Pieter Frederiksen, oud 24 j., jm. en lanneke Esther Leuntje Pladdet oud 25 j., jd. Jacobus Doo1"®' oud 27 j., jm. en Cornelia Maria Maclnelsen, oud lb j., jd. Marinus van Driel, oud 23 j., jm. en Maria de Koeijer, oud 22 j., jd. Geboorten. 13 Mei. Jan, z. van Pieter van Drongelen, en van Janneke Kolijn. "15 Mei. Jacomina hrancina Cathalina, d. van MIchiel Harte en van Elisabeth Herrebout. 16 Mei. Adriana Krina, d. van Jacob JDub beldam en van Elisabeth van Tatenhove. bara Jozma, d. van Martinus Verhelst en van Johanna de Doeiuei. Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Reimer Boelj®> oud 25 j., jm. en Janna Faas, oud 25 3., jd. Jacob Pieter Lensen, oud 25 j„ jm. en Debora van 0°sten, oud 25 j., jd. Cornelis Hendrik Albertus Vermeulen, oud 24 j., jm. en Cornelia Maria Johanna 1 aander, oud 24 j., jd. 10 Mei. Jacobus Bakker, oud 24 j., jm. en Cornelia Maria van Bendegem, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Jan Leendert de Krijger, oud 26 j., jm. en Josina Verstraten, oud 22 j., jd. 9 Mei. Jacob Overdulve, oud 26 j., jm. en An Scheele, oud 24 j., jd. Jan Bakker, oud 29 j., jm. en Marijtje Boer, oud.29 j., jd. n Geboorten. 1 Mei. Jacobus, z. van Jozias de Feijter en van Pleuntje Balkenende. 3 Mei. Janneke bantina, d. van Pieter Jan Verpoorte en van Cornelia Wollert. 4 Mei. Pharielde Maria, d. van Camiel Mane de Coninck en van Anna Maria van de Walle. 8 Mei. Petrus Josephus, z. van Josephus Ludovicus Sijs en van lrma Maria Verstraeten. 10 Mei. Cornelis Jacobus, z. van Karel Marinus Scheele en Van Christina Maria Martens. Overlijden. 1 Mei. Mathilda Anthonette Groothaert, oud 6 w., d. van Petrus Johannes Hubertus en van Mathilda Anthonette van Rumste. Cornelis van Espen, oud 3 w., z. van Gerard en van Leuntje den Beei. 3 Mei. Reinier Scheele, oud 5 w., z. van Cornells Jan en van Margarelha Elisabeth Deij. 6 Mei. Johanna Maria Dieleman, oud 6 m., d. van Marinus en van Cornelia Wijna. 8 Mei. Ar.tje Ooosen, oud 74j., ectitg. van .loos Geense. Metje Meeusen, oud 85 j., wed. van Abraham de Smidt. Westflorpe. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Jerc>me Dhert, oud 39 j., jm. en Maria Cornelia van den Bulck, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Achillus Govaert, oud 31 j., jm. en LeonieLeonardaYsebaert(van Axel),oud 27 j., jd. 7 Mei. Charles Louis van Hecke, oud 32 j., jm. en Maria Louisa Ingels. oud 28 j., jd. 1 heodulus Lammens, oud 36 j., jm. en Louisa van Vooren oud 25 j., jd. 9 Mei. Camille Allonsius (.van Wachtebeke), oud 21 j., jm. en Emma Talbuom, oud 20 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2