Ter Neuzensche Courant Zatordag8 18 Mei 1913. BEPEOEFDE LIEFDE. :!a, 5764. 52e Jaargang. TWBBDB SLAD. Buitenland. FEUILLETOM. Qe wffiiss IConstig Fredeeik mil. Oyer den dood van den Koning van Dene- marken worden uit Hamburg de volgende bij- zonderheden gemeld Maandagavond kwam de Koning hier uit Nizza aan. Hij was vergezeld van de Koningin, zijn dochters Dagmar en Thyra en Prins Gustaaf. De Koning voelde zich gisteren vrij goed en had 's avonds nog met veel eetlust gegeten. Even na 10 uur ging hi} nog de straat op, om eenige beweging te nemen. In de nabijheid van de Ganzenmarkt begon hi} plotseling te wankelen. Een agent zag het en ving hem op. Hij vvoeg wie hy was en waar hi} heen wilde, maar de Koning gaf geen antwoord meer. De agent bracht toen den bewusteloozen beer in een buurrijtuig naar het Havenziekenhuis. Daar hieek de patient reeds overieden. Men bracht hem toen naar de lijkenkamer, waar reeds eenige andere dooden lagen. Eerst laat in den nacht miste men den Koning in zyn hotel. Men ging naar hem zoeken. Eerst zocht men alle nacht- lokalen af en toen men hem daar niet vond, nam men de politie in den arm. Deze outdekte spoedig, dat in het Havenziekenhuis een deftig gekleede oude heer binnengebracht was, die dan waarschijnlijk de Koning zou zijn. Haar ver- moeden bleek juist. Het lijk werd toen onmid dellijk naar het hotel overgebracht. Koning Frederik, op een wandeling in flam- burg op straat neergevallen en als een onbekende doode naar het ziekenhuis vervoerd, het is een lot dat ieder burger kan treffen, maar niet elkjvorst. Maar zoo was de Koning. Te Kopen- hagen leefde hi} als de deftigste burgers, maar als een burger. Zonder eenig vertoon van vorstelijkheid 'oewoog hij zich in de stad, deed hij inkoopen en maakte hij praatjes op zijn wandelingen. De koninklijke taf'el was toe- gankelijk voor bijna ieder burger, De raads- leden van Kopenhagen, ook de socialisten, waren vaak gasten ten hove maar ook hoogleeraren, kunstenaars, bekende kooplieden en artsen, alien werden bij tijd en wijle aan de koninklijke tafel uitgenoodigd, waarbij men met hujselijke on- gedwongenheid ontvangen werd. Ondanks deze democratische houding in een uiterst democratisch land, was de koning toch eigenlijk niet populair. Men schreef hem een geforceerd zoeken naar populariteit toe, het- geen ouverdiend was, maar zijn oorzaak vond in een zeker gebrek aan tact, dat den Koning eigen was. Zijn vader, die zeer autocratische neigingen had en gedureaide eenige tientallen van jaren in een scherp conflict geleefd had met de overgroote meerderheid van het volk, werd aan het eind van die regeering meer ge- liefd dan zijn democratische zoon ooit geworden is. Toch ging het ook met Koning Frederik in de laatste paar jaar veel beter. Men zal in Denemarken niet gemakkelyk zijn diensten ver- geten, die hij het land bewezen heeft in die kritieke jaren 1908 en 1909, toen het Alberti- schandaal en de regeerings-moeilijkheden, die er middellijk en onmiddellijk het gevolg van waren, ailes in de politiek van het land op losse schroeven hadden gezet. Van verschillende zijden was er ge'iutrigeerd om den Koning tot een staatsgreep tegen het parlementaire stelsel te bewegen, wat een nood- lottige daad zou zijn geweest. Het ging toen vrij wel onmogelijk voor den Koning een koers te nemen, die niet een groot deel van het volk ontstemde. Desniettemin gelukte hem dit. Hij vond ontegenzeggelijk den besten weg uit de moeilijkheden, zonder naar eenige zijde aanstoot Gustaaf nam den stok, zette hem in den hoek bij de kachel en nam daarop plaats tegenover den gast. Hij bestudeerde het bruin, gerim- pelde gelaat van den oude, om te onderzoeken of deze ook iets wist, of eenig vermoeden koes- terde. Er was echter niets op te lezen. Weber was een oud-gediende uit den Selezi- schen oorlog. Toen kolonel van Mackrott in het jaar 1741 het huzaren-regiment oprichtte, dat nog heden ten dage de zwarte uniform en de berenmuts met het doodshoofd draagt, toen was Weber geen jonge man meer. Maar toch behoorde hij tot de eersten, die zich vnjwillig ter beschikking van den dapperen kolonel stelden. De heldendaden van dit regiment zijn in de geschiedenis opgeteekend. Als zulk een zwarte ruiter zich met de sabelgreep voor de muts sriet en zijn paard de sporen gal, dan mocht God dengene genadig zijn, die voor zijn zwaard kwam. Weber had bij het beste eskadron gediend. Bij Chototitz nam hij een Oostenrijksch officier gevangen, die hem, zooals toen ter tijde ge- woonte was, dadelijk beurs en horloge over- te geven. Met een slag rees hij aanzienlijk in de achting van het volk. Een minder belangrijke zaak had dit kort te voren voorbereid. Aan het hof voerde een fana- tieke puriteiusche groep de heerschappij. De toon, die daar officieel heerschte, stond in merk- waardige tegenstelling tot de levenslustige natuur en de levenswijze van den Koning. De dreige- menten van deze groep, die de Koning jaren geduld had, waren ten slotte niet alleen onver- dragelijk, maar zelfs compromittant voor het hof. Toen hield de Koning tot vreugde van bijna de geheele bevolking ineens een radicale opruiming. In de politiek heeft Koning Frederik de positie van Denemarken verbeterd. Zijn oude vader had nooit het verlies van Sleeswijk- Hollstein kunnen verkroppen en was Duitsch- land tot zijn laatsten dag vijandig gezind ge- bleven. Koning Frederik bracht onmiddellijk verbetering in de verhouding tot Duitschland. Hij was daarmede in volkomen overeenstemming met de politiek van zijn regeering, die begreep, hoeveel belang Denemarken er bij had om met zijn machtigen buurman op goeden voet te staan. In November 1906, in het eerste van zijn re- reering dus, bracht hij een bezoek aan het Keizerlijke hof in Berlijn. Te Berlijn gaf men er blijk van deze daad des Konings te waardeeren en hij was zoowel door het hof als door de bevolking opmerkelijk hartelijk ont vangen. Deze goede verstandhouding is blijkbaar ge- bleven. Dit ging nu te gemakkelijker, omdat Koning Frederik's oudste zoon Christiaan, die hem nu opvolgt, getrouwd is met de zuster van de Duitsche kroonprinses. Op het slotplein der Amalia-burcht had zich Woensdag een volksmenigte van 30 tot 40.000 personen verzameld, toen de Minister-president Berntsen op het balcon van het paleis van Christiaan VII trad, en met liuder stemrne uit- riep //Koning Frederik VI11 is dood Leve Koning Christiaan X De menigte beantwoordde deze van den premier met een negenvoudig hoera- geroep. Koning Christiaan trad hierop, in generaals-uniform gekleed en met het blauwe lint der Oiifantsorde om, op het balkon, ont- blootte het hoofd, en hield een redevoering, die menigmaal door betuigingeu van instemming der menigte werd onderbroken. z/De treurige tijding", aldus Koning Christiaan, z/heelt alle Denen getrofi'en. De Koning, mijn innig beminde vader, die zelf hoopte, frisch en gezond weder tot ons terug te keeren, is plot seling gestorven. Een zware verantwoordelijk- heid is thans op mijn schouders gelegd, maar ik hoop, dat hetzelfde vertrouweu, dat men mijn veelgeliefden vader heeft betoond, nu ook mij betoond zal worden. - Mijn doel zal zijn, te streven naar Denemar- ken's geluk, vrijheid en zelfstandigheid." De menigte barstte hierop loS in een langdurig, geestdriitig gejuich. De vlag op het paleis, die halfstok gewaaid had, ging de hoogte in, en de forten vuurden de kouingssaluutschoten. De nieuwe Koning van Denemarken werd den 26en September 1870 te Charlottenlund geboren. Hij is gehuwd met Alexandrine, liertogin van Mecklenburg. Hij heeft twee zoons, n.l. Chris tiaan Frederik, geboven in 1899, en Knud Gliristiaan, geboren in 1900. verklaring TER NEUZEN, 17 Mei 1912. Door de volksbibliotheek werden in het leesseizoen 1911/12 October—April, 4927 boe- ken ter lezing gegeven. Gisteren, Heraelvaartsdag, hield de afd. van de Nationale Christen Geheel-onthouders- handigde. De huzaar bekeek het geld, nam er een dukaat van en gaf den officier beurs en geld terug. //Luitenant," zeide hij, ,/gij zijt een gevangeen en hebt uw geld noodig deze hier," en tegelijkertijd sloeg hij op zijn sabel, zzgeeft mij elken dag zoo iets." Voor dit f'eit werd Weber door zijn kolonel tot onderofficier benoemd. In den aanvang van den zevenjarigen oorlog echter werd hij zwaar gewond en moest naar zijn geboorteplaats terugkeeren. De hu- zarenberenmuts echter zette hij niet meer af, om welke reden men hem spoedig //Doodshoofd" noemde. Dat was de man, wiens verweerd, met lit- teekens bezaaid gelaat Gustaaf thans te vergeefs trachtte te bestudeeren. De weduwe had zwijgend, maar met blijk- baren weerzin den sterken drank ingeschonken. z/Alle duivels, dat noem ik eerst jenever Weet ge, 'tis niet, dat ik zooveel van jenever houd, maar ik houd zooveel van mezelf, als ik een flinke portie binnen heb. Hahaha 1 Vrouw Horen, op een been kan een mensch niet loopen," ging hij lachend voort, //het eerste glas moet nog een broertje he'oben." Zonder een woord te spreken, schonk de weduwe het glas weder vol. *Gezondbeid, juffrouw en jonge mangrijnsde Weber, met de fonkelende, door honderd kleine rimpeltjes, omgeven oogen, eerst de moeder en vereeniging eene groote propaganda vergadering. Reeds een paar dagen had het lokaal Bethel veel bekijks, doordat de afdeeling de beide ramen met verschillende voorwerpen dienende tot re clame had versierd. De zaal was op het aangekondigde uur starnp- vol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten behelpen. Na opening door den voorzitter, den heer B. N. van Dijke, met gezang en gebed, hield deze een boeiende rede over de heerschende drinkgewoonte. Hy toonde door vele voorbeelden aan, hoe de drank is. een vijand voor stad en land, een nadeel voor het lichaam, een schade aan het zieleleven. Hij besprak verder de uit- werking van den drank in het huisgezin. llart- roerend was de stem van een jeugdig meisje voch, vader! kom mee nu naar huis dat door den spreker werd voorgedragen. Ook op het nageslacht werd door hem ge- wezen. Hij las een testament voor, dat iedere dronkaard nalaat aan zijn erfgenamen. Geschetst werd verder, vroolijkheid en blijdschap met en zonder drank. Na dit alles duidelijk te hebben uiteengezet noodigde spreker ieder uit tot tegenspraak, waarvan geen gebruik gemaakt werd. Op de uitnoodiging om toe te treden als lid der vereeniging meldden zich 20 personen aan. Het verdere deel der vergadering werd ge- passeerd met het zingen van liederen door de Chr. zangvereeniging //Looft den Heer" en het geven van voordrachten enz. door leden der afdeeling. Deze leerzame en welgeslaagde vergadering werd gesloten met dankzegging door een lid der afdeeling, die te voren een en ander mede- deelde uit eigen ervaring. Gisternamiddag werd in het vereenigings- gebouw van //De Vereenigde Handwerkslieden" de gewone jaarlijksche tentoonstelling gehouden van teekeningen, door leerlingen van den vak- cursus van genoemde vereeniging in het afge- loopen seizoen vervaardigd. Er was Zoowel op het gebied van vak- als van handteekenen veel te zien, en uit alles blijkt, dat de leerlingen met vrucht profiteerden van het door hhiiue onderwijzers gegeven onderricht. Velen kwamen in de zaal een kijkje nemen. Bij het sluiten der tentoonstelling besprak de directeur, de heer Eijke, de restfltaten van den afgeloopen cursus. Uit hetgeen thans weder te zien was bleek van goeden vooruitgang. Hij bracht dank aan de verschillende onderwijzers voor hunne toewijding en drukte de leerlingen op het hart, dat het zeer geweuscht is, trouw de lessen te volgen. Spreker memoreerde ook dat het voornemen om aan de lessen uitbreiding te geven niet kon worden uitgevoerd omdat de Minister niet ge- negen was eene noogere rijkssubsidie toe te staan, in tegenstelling met de provincie en de gemeente. Eene vernieuwde aanvraag is gedaan en de vereeniging hoopt dat haar verzoek thans gunstiger zal worden ontvangen. Een genoegen was het hem, aan verschillende leerlingen, als aanmoediging voor hun vlijt en ijver, eenige prijsjes te kunnen uitreiken. Die prijzen waren toegekend als volgt 4e leerjaar. le prijs, M. de Kraker te Hoek, een waterpas, 2e prijs M. Lansen te Ter Neuzen, een rechthoek. 3e leerjaar. le prijs, E. Guillet te Ter Neuzen, plamuurmessen, 2e prijs, P. Hamelink te Hoek, een schaaf, aanmoedigingsprijs een truweel, P. W. Nieuwelink te Ter Neuzen. 2e leerjaar. le prijs, een teekenhaak Abr. de Zeeuw, 2e prijs, 2 driehoekeu, E Scheele, 3e prijg een dubbele decimeter, J. Molegraaf. le leerjaar. le prijs, een tubedoos Joris daarop den zoon aankijkende. //Gij ziet er niet uit als gewoonlijk, heer Horen, waarom beproeft gij 't ook niet eens met de jenever Hij goot het glas in een teujj door zijn keel- gat, zette het omgekeerd op zijn knie en be- kbek het met grappig leedwezen. z/Ge hebt zeker toch reeds geboord, dat van- daag op de boerderij van Krussof geen huwelijk gesloten is 7" ging hij voort. ;/Ja dat heb ik geboord," antwoordde Gustaaf. z/Weet gij niet, waar de baron gebleven is z/lk weet niet meer en niet minder dan alle anderen. Hij heeft de juffer leelijk laten zitten en is er toen van tusschendoor gegaan, om het geklets niet te moeten aanbooren." z/Hebt ge hem ook niet meer gezien z/Zeker. Gisteravond kwam de baron zelf en in hoogst eigen persoon bij me en gaf mij een brief voor juffrouw Krussof, dien ik heden ook bezorgd heb. Op het kasteel was bezoek en 't ging er recht lustig toe, maar de baron was heel nuchter." ffGe gelooft toch niet dat hem een ongeluk overkomen kan zijn vroeg Gustaaf met een haperende stem. Hij deed bovenmenschelijke pogingen om zijn angst en opgewondenheid te verbergen. z/Dat zou ik niet durven zeggen. 't Was een barre nacht, maar de baron zal niet zoo spoedig in de val loopen," lachte de oude. Wisse, 2e prijs, een trekpen, Chr. Allaart, 3e prijs, een schetsboek, J. van Breen. De leerlingen bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Na afloop der prijsuitreiking werd de tentoon stelling door den directeur, onder dankzegging voor de belangstelling, gesloten. Arrestatie te SluisJcil van een unoovdenaav en inbveJcev Donderdagvoormiddag werd alhier door den agent van politie Meulbroek, denfijksveld\s achter Goosseu en den onbez. rijksveldwachter Vv illems zwaar geboeid een persoon binnengebracht. Nader bleek dit te. zijn J. P. Vermeulen, oud 24 jaar, fabriekswerker te Lokeren, wiens op- sporing en aanhouding Woensdagnamiddag door de Belgische justitie was verzocht, wegens moord, onder mededeeling van zijn signalement. Toen dit signalement den agent Meulbroek in den laten avond van Woensdag bekend werd, herinnerde hij zich, den gezochte dien dag ver- moedelijk een paar malen te hebben ontmoet. Het onderzoek, door de politiemannen van Sluiskil nog dien avond ingesteld, had geen resultaat. Zooals later is geblekeu bracht de gezochte den nacht buiten door. Gisterenmorgen echter werd hij aangetroffen in het cafe van Pieters, in de Blikstraat, waar hij een glas bier dronk. Hij liet zich vrij kalm arresteeren en meenemen. Bij een door den inspecteur van politie al hier ingesteld onderzoek werd op hem bevon- den een scherp broodmes, een scheermes en een bedrag van ongeveer 150 aan Neder- landsch baukpapier, benevens eenige sieraden. Terstond rees het vermoeden dat hij na zijn vlucht op Nederlaudsch gebied dit geld had gestolen. Nadat hij dit eerst ontkende viel hij later door de mand en bekende Woensdagmorgen door het indrukken eener ruit zich toegang te hebben verschaft tot eene woning onder de gemeente Axel. De bewoners waren afwezig. Hij had eene kast opengebroken en uit een laadje het geld en de sieraden weggenomen. Ook had hij in die woning de op hem bevondeu inessen ontvreemd. Omtrent den moord deelde hij mede de vrouw, de 27jarige Helena Meert, vrouw van Ed. Eve- raert, met wie hij sedert eenige jaren in betrek- king stond, Dinsdagmorgen na het vertrek van haar man te hebben bezocht, dat tusschen hen twist ontstond, dat de vrouw met een pook begon te slaau en dat hij toen een rnes dat ergens lag gegrepen heeft, daarmede in bet wilde heeft gestoken, tot hij de vrouw»aan den strot raakte, wat Sink moet aangekomen zijn, daar zij toen neerstortte. Onderwijl dit gebeurde liepen hare 2 kinderen, jongetjes van 5 en 6 jaar, over den vloer te spelen. Na het plegen van de misdaad vluchtte de moordenaar door de graanvelden naar Neder- landsch groodgebied, waar hij zich niet meer verdekt heeft opgesteld. Meermalen kwam hij politiemannen tegen. Het schijnt dat hij niet goed wist wat te beginnen en geen voornemen had verder weg te vluchten. Ware zijn signalement en de mededeeling van het gebeurde vroeger aan onze politie ter oore gekomen, hij zou vermoedelijk reeds eerder gearresteerd zijn ge worden. Daar gisternamiddag alhier nog niets van een diefstal in Axel bekend was, begaf de inspecteur van politie zich met den arrestant onder geleide naar Axel, waar de gearresteerde in tegenwoor- digheid van den commandant der brigade rnare- chaussee de plaats wees waar hij had ingebroken. Dit was bij D. A. v. Overloop, aan den Armen- dijk. Woensdagnamiddag van zijn werk thuis komende, had deze de inbraak en diefstal ge- constateerd. Gustaaf huiverde. //Als hij slechts gewacht had," kreunde hij voor zich heen, er niet op lettend, dat hij met alleen was, //was hij naar haar toegegaan Knarsend biet hij de tanden op elkander. De weduwe gieep hem bij den schouder. Hij kwam snel tot bezinning en zag, dat de scherpe glinsterende oogen van den boscliwachter on- afgebroken op hem gevestigd waren. z/Wat zeide je, Weber,'' vroeg hij barsch. ,/Ik heb niets gezegd, maar het schijut mij toe, dat het sedert gisterenavoud noch slechter met je gegaan is, heer Horen." z/Wat zeg je, wat moet dat beteekenen riep Gustaaf woest. /Niets. Maar ge behoeft een armen kerel niet dadelijk met huid en haar op te vreten. Gustaaf steunde het hoofd in de handen. //Let er maar niet op Weber," prevelde hij. „Mijn ongeluk heeft mij't hoofd op hoi gebracht. Je zult 't wel kunnen begrijpen." ,/Dat kan ik zeker, heer Horen. Maar dink opgerukt en voorwaarts, dan komt ge er wel doorheen. Als de vijand snelvuur geeft, dan moet ieder'een zich bukken, begrijpt ge. Ik heb 'tdikwijls moeten doen en nu moet gy 'took. De zaak moet toch weer op zijn pootjes terecht komen. De juffer is nu weer vrij, dus er nu weer maar flink op los getrokken lleb ik geen gelijk (Wordt vervolgd.) n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5