Gemengde berichten. Laatste Berichten, Predikbeurten. Donderdag 16 Mei 1912 (Hemelvaartsdag). Axel. Zaterdag werd alhier onder voorzitter- schap van den heer Ph. J. van Dixhoorn eene vergadering gehouden van de //Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard". Na de gewone plichtplegingen werd mede- deeling gedaan van ingekomen stnkken, w. o. opgave van verschillende adressen van buiten- landsche importeurs van het zware trekpaard. Met algemeene stemmen werd besloten om een gebouw, bestaande in restauratiezaal met buffet en kantoor, te doen plaatsen, zooals daar- van in de vergadering teekeuing werd getoond en begrooting was gemaakt ten bedrage van f 1900. Het bestuur werd gemachtigd die zaak dermate te bespoedigen, dat het gebouw by de eerstvolgende tentoonstelling, enz. in gebruik kan worden genomen. Hierna werden verschillende regelingen ge- troffen inbetrekking tot de aanstaande tentoon stelling en concourses, terwijl ook een wijziging werd gebracht in de prijzen voor harddraverijen. Axel. Door den voormaligen directeur der gasfabriek alhier, den heer G. van den Berge, is voor de commissie van deskuodigen die overeenkomstig het raadsbesluit een onderzoek zal instellen naar het gehouden beheer en de samenstelling der gasfabriek aangewezen de heer Van der Woude, directeur der gasfabriek te Hulst. Zooals onze lezers zich zullen herinneren is door den Raad benoemd de heer Coster, directeur der cocesovens te Sluiskil. Door ge- noemde deskundigen is als derde lid aange wezen de heer Van Mierlo, directeur der gas fabriek te Tilburg. Deze week bracht een deel der commissie reeds een bezoek aan de fabriek.' Koewacht. Maandag n.m. werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zand alhier verkocht een party bouw- en weiland gelegen in den Moerspuypolder Zuiddorpe, ver- deeld in 6 perceelen. De verkooping had plaats door de notarissen J. A. Dregmans te Axel en F. A. Smits te Steenbergen. Koop 1 groot 1 H.A. 42 Aren en 60 Centiaren werd verkocht voor f 2272,12. Kooper werd de heer L. de Dauw te Zuiddorpe. Koop II tot V te zamen groot 5 H.A. 14 Aren en 90 Centiaren werden in eens verkocht voor 11728 aan de heeren A. Dierick, J. de Meij, H. Bonte en A. v. Mossevelde. Koop V groot 4 H.A. 2 Aren en 10 Centiaren bracht op 9400. Kooper werd de heer H. Bonte alhier. Hulst. Door den heer J. Adriaanse, kassier der Boerenleenbank te Lamswaarde, is alhier met 10 der beste leerlingen van den onlangs geeindigden Handelscursus, een nieuwen cursus begonnen, in dubbel boekhouden en voortgezet handelsrekenen. Deze cursus duurt twee jaren en heeft ten doel om op te leiden voor het Mercurius- examen in 1914. Hulst. Dinsdag werd alhier door het bestuur van het waterschap Oude Graauw en Langendam aanbesteed bet maken van 7125 M. lengte bestrating van Lessinische of Quenastkeien (recoupins fa^nnees) van 8 a 10 X 14 a 16 c.M. aan den kop en Doorniksche kant- steenen, zwaar 10 a 12 c.M. Yoor het eerste perceel was minste inschrijver de heer F. Duijnhouwer te Goes voor f 24696 en voor het tweede perceel dezelfde voor f 31049. Voor het eerste en .tweede perceel gecombi- neerd werd het laagst ingeschreven door den heer M. C. Duijnhouwer te Goes voor 56,500. Het werk werd niet gegund. Westdorpe, 13 Mei. Heden vierde bet gilde //St. Sebastiaan" alhier haar 25jarig bestaan. De leden begonnen hun feestdag met het bij- wonen van eene H. Mis voor de overledene leden van de Societeit, waarna men vergaderde in 't Gildenhuis, alwaar een klein ontbijt ge nomen werd. De leden bleven aldaar in vroo- lijke stemming tot ongeveer 10 ure, het uur volgens programma bepaald om den konings- vogel te schieten. Deze werd geschoten door den heer Ch. Steyaert, voorzitter der Societeit van af de oprichting tot heden. Als men nu weet dat de heer Steyaert een man is van 84 jaar kan men begrijpen welk een daverend ge- juich er op ging bij dit gelukkige schot. Om 12 ure toog men terug naar 't Gildenhuis, al waar de leden zich vereenigden aan een ge- meenschappelijken maaltijd. Na afloop hiervan werd door het bestuur rekening en verant- woording gedaan over het beheer der Societeit, welke volkomen in orde werd bevonden. Bij acclamatie werd het geheele bestuur herbenoemd. Hierna werd een toespraak gehouden door den Edelachtbaren Heer C. van Waes, burgemeester, die in zijn rede een en ander in herinnering bracht sinds de dag van oprichting, waarna nogmaals de notulen werden voorgelezen van de eerste vergadering voor 25 jaren gehouden, die met veel belangstelling werden aanhoord. Vervolgens werd aan elf leden jubilarissen een zilveren bouquet aangeboden, ter herinnering van hun 25jarig lidmaatschap. Om drie uur werd de groep gefotografeerd, waarna een aan- vang werd gemaakt met de prijsschieting. De hooge vogels werden behaald als volgtZij- vogels, de heeren F. Wauters van Sas van Gent en M. de Mulde kallen door de heeren F. Temmerman van Sas van Gent en Gust, de Cooker. Alle prijzen waren in zilver om zooveel mogelijk het zilverjubile te doen uitkomen. iJNa de prijsschieting werd een bezoek gebracht aan de leden herbergiers, waarna nog een ge- zamenlijk souper. Nog een uurtje gezellig.bij elkaar en ieder keerde daarna hoogst voldaan over den aangenamen dag huiswaarts. Ylissingen. Gisterenavond is aan de Keer- sluis, de 32jarige S., werkzaam in de electrische centrale, uit de tram gesprongen terwijl deze nog reed. De man kwam onder de aanhangwagen terecht en werd onmiddellijk gedood. Het lijk werd naar het gasthuis vervoerd. Te Maastricht is Zaterdagnamiddag de 7 jarige knaap J. P. Courtens, wonende te Wijk, al spelende in de Maas gevallen en verdronken. Zondagmorgen is een kind van veertien maanden aan het krimp te Zaandam al spelende te water geraakt en verdronken. De ouders hadden het toevertrouwd aan de zorg van een 9jarig broertje, wien het was ontloopen. Een eerlijk gezelschap. Een redenaar had twee en een half uur over liefdadigheid gesproken en het groote werk, verricht door instellingen, die geheel bestaan van vrijwillige bijdragen en besloot zijn rede met te zeggen, dat hij zijn hoed rond zou doen gaan in den hoop eenigen steun voor zijn werk te krijgen. Zijn hoed ging rond, maar kwam ledig bij hem terugtoen riep hij uit tfNu ik zie, tot wie ik het woord heb gevoerd. kan ik niets anders zeggen, dan dat ik blij ben, dat ik mijn hoed terug heb." Zekere v. d. B. te Dordrecht was sedert een paar dagen niet thuis geweest. Zijn vrouw vernemende, dat haar man zich met zijn broer in de tapperij van v. D. aan den Bleijenhoek ophield, ging hem daar met haar zoontjeopzoeken. maar hij weigerde met haar mede te gaan. Zijn broeder bemoeide zich met het geval en kreeg twist met de vrouw, die hem daarbij een paar leelijke woorden moet hebben toege- voegd, waarover hij zich zoo boos maakte, dat hij zijne schoonzuster een bierglas naar het hoofd wilde werpen. Hij trof echter haar zoontje tegen het oog, dat daardoor zoo ernstig ver- wond werd, dat het is moeten worden uitgenomen. Sedert moet zich eene hersenontsteking hebben voorgedaan, aan de gevolgen waarvan het kind is bezweken. De politie heeft het lijkje Zaterdag in beslag genomen en naar het Ziekenhuis doen over- hrengen om gerechtelijk te worden geschouwd. Een eigenaardige staking doet zich te Bochum voor. Daar hebben 14 advocaten het werk neergelegd, omdat zij in een kamer moesten pleiten, die hun niet de gewenschte vrijheid van bewegen een goed verdediger spreekt ook met gebaren verschafte. Dit staat weer in verband met de laatste kolendelverstaking indatgebied. Twee tot drie duizend dier arbeiders moeten wegens in die weken gepleegde misdrijven voor het gerecht verschijnen. De rechtbank te Bochum moet, ongeveer 1000 van dergelijke zaken afbandelen. Soras houden zich drie Kamers hiermee tegelijk bezig. Men begrijpt, dat op een zoo grooten toevloed degebouwen niet berekend zijn. Vandaar, dat een Kamer te Bochum haar toevlucht tot het nood- vertrekje moest nemen, wat den heeren ver- dedigers niet aanstaat. Natuurlijk ondervindt de gang van zaken hierdoor aanmerkelijke vertraging. Zaterdag speelde zich te Berlijn wederom een dier drama's af, die de laatste jaren onder de studeerende jeugd reeds zoo dikwijls plaats vonden. Een twaalfjarige leerling van de gemeenteschool moest op bevel der stedelijke schoolautoriteiten, dagelijks door een politie- agent naar school gebracht worden. Tot voor kort gold de knaap als een ijverig leerling, doch plotseling, om onbekende reden, veranderde hij van opvatting en weigerde, zich naar school te begeven, daarom werd deze maatregel genomen. Na eenige dagen werd deze maatregel weer ingetrokken, doch toen bleek, dat de knaap wederom niet naar school ging, werd een politieageut gezonden om hem mede te nemen. Zoodra de jongen den politieagent zag naderen ging hij naar het open venster op de vierde verdieping en sprong naar beneden. Hij bleef voor dood liggen. Nabij het station van Clichy-Ceinture heelt men bij den spoorweg een meisje gevonden van zes maanden. Het wichtje was uit een trein geworpen, weilicht door de moeder en was erg gewond. De dokters stelden een hersenontste king vast, veroorzaakt door den geweldigen val. 's Avonds overleed het schaapje. Nasporingen zijn gedaan in de verschillende stations van de Ceinture om de misdadige moeder terug te vin- den, doch tot nu toe zonder uitslag. De auto-bandieten. Gisterenavond werden met groot geweld in Parijs extrauummers van de avondbladen die daar verkocht worden, gevend, onder aankon- diging dat zij nieuws bevatten omtrent de auto- bandieten Garnier en Vallet, waarop de politie een voortdurende jacht maakte. Volgens de berichten waren zij aanwezig in een villa te Nogent, een bekoorlijk plaatsje aan de Marne, vlak by Parijs. Zij werden daar door de politie belegerd en schoten, zoowel op de politie, als op de menigte in de omgeving. De geliefde van Garnier, die sedert eenige dagen verdwenen was, bleek daar ook aanwezig, doch heeft zich des avonds om 8 ure overgegeven. Er werden honderden schoten gewisseld. De villa was door de bandieten ongeveer 8 dagen geleden gehuurd. Zij waren daar gekomen in den waan, geheel veilig te zijn, doch hadden niettemin voorzorgen genomen om niet herkend te worden. Zij hadden hun haar geverfd en de villa gehuurd zonder van de tusschenkomst van het verhuurkantoor gebruik te maken. De beide mannen gingen niet uit en de geliefde van Garnier deed de boodschappen. Ten gevolge van de door Guichard, het hoofd van den veiligheidsdienst ontvangen inlichtingen verliet deze gisterenmiddag om haltzes plotse ling den Quai d'Orfevres in gezelschap van verscheidene inspecteurs. Te Nogent aangeko- men, begaf Guichard zich naar de villa Bon- houre, waar hij, zijn sjerp in de hand houdende, voor het huis uitriep //In naam der wet, de commissaris van politie." Een individu in den tuin loste een revolverschot, dat niemand raakte. Guichard trok zich met de inspecteurs terug en liet daarop de villa omsingelen. Hij waar- schuwde ook den prefect van politie, die talrijke agenten afzond en vergezeld van Hamard Touny, den procureur van de republiek, zelf onmid dellijk naar Nogent vertrok. Gedurende dezen tyd werden ook de gendarmes uit den omtrek en de zouaven van het fort van Nogent ontboden. Zrj ontvingen wapens en patrouen en begaven zich naar de bewuste plaats, waarbeen spoedig ook een reusachtige menigte samenstroomde. inmiddels hadden de belegeraars reeds de vijandelykheden geopend. De inspecteurs, voor- zien van schilden, die uit stukken plaatijzer vervaardrgd waren, trachtten het huis naderbij te komen. De prefect Lepine was by na gedood door een kogel, die eenige centimeters boven zijn schouder voorbijfloot. Ongelukkigerwijze werd de brigadier Fleury zwaar in den buik gewond. De inspecteur Lepine werd in de zijde getroffen, de inspecteur Courouze werd ook, maar lichter, gewond. Guichard kon in weerwil van het geweer- vuur de woning naderen en verklaarde, dat het wel degelijk Garnier en Vallet waren, die zich daar met I of 2 vrouwen bevonden. De geliefde van Garnier toonde zich aan een venster en werd herkend door Guichard. Deze gaf haar een teeken om zich over te geven. Kort daarop kwam zy ook naar buiten om onmiddellijk in hechtenis genomen te worden. Om 6 uur 50 werd het dak van het huis ingegooid met reusachtige brokken steen, die boven van de viaduct naar beneden werden ge worpen. De belegerden houden op met vuren. Men verzekert, dat in een filiaal van een credietinstelling het spoor van Garnier en Vallet is weergevonden. Zij hadden er zich heen be geven om geldswaardige papieren te verkoopen, doch werden herkend door een beambte, die hen zou hebben laten nagaan. Om 7 u. 50 werd het signaal gegeven, op te houden met vuren. Strenge bevelen worden gegeven om het publiek op grooten afstand te houden. Om 8 u. 15 wordt een vrij krachtige ont- ploffing gehoord. De duisternis belet echter zich rekenschap te geven van de uitwerking van het helsche werktuig. De luchtverplaatsing was geweldig. Het opgewonden publiek schreeuwde //Ter dood De ontploffing werd veroorzaakt door een dynamietbom, die boven van de viaduct geslingerd werd. Na de ont ploffing antwoorden geweerschoten uit de villa. De bandieten begonnen weer opnieuw het vuur op de gendarmes en inspecteurs. Toen de later aangekomen agenten van de reserve brigade uit Parijs voor het belegerde huis verschenen, werden zij door het publiek langdurig toegejuicht. De bandieten die eerst in den kelder waren gevlucht, klommen naar den zolder, vanwaar zij het schieten voortzetten, maar minder hevig dao eerst. Men veronder- stelde, dat hun schietvoorraad uitgeput begon te raken. Om 10.15 liet de prefect van politie van Parys om electrische zoeklichten vragen, omdat zonder deze voor alle menschen in de buurt van het huis in het vervolg van den nacht groot gevaar zou ontstaan. Er moesten maatregelen getroffen worden om den ijver van de bur gers wat te bekoelen, die aan het schieten waren hun kogels floten den politieagenten en gendarmes om de ooren. Men heeft van Vin- cennes om dynamietpatronen gevraagd. De vraag is, welk oogenblik het meest geschikt is om het huis op te blazen. Misschien zal men wachten tot het dag wordt. De inspecteurs konden, voorzien van schilden, het huis tot op minder dan 5 meter naderen. De schilden hielden het uit. Het schijnt aan onvoorzichtigheid geweten te moeten worden, dat Fleury gewond is. Hij wilde een collega de werking van het schild verklarendaarbij draaide by zich om en op dat oogenblik trof hem een kogel in de zijde. De reizigers van de treinen van den Ooster- spoorweg, die vlak laugs het huis loopen, schreeuwen wMaak ze dood." Nogent, 14 Mei. 11 u. 25. Twee dynamiet patronen werden aangebracht tengevolge waar van een gedeelte van een muur werd vernield. De bandieten slaagden er nog in zich ver- dekt op te stellen. Parijs. De villa is hedenmorgen te half 3 ure ingenomen. Garnier en Vallet waren om- wikkeld met matrassen, met het doel zich tegen de kogels te beschutten. Garnier was getroffen door verschillende kogels in de borst en Vallet was doodelijk aan den hals getroffen. Hy stierf onder het vervoer. De geliefde van Garnier, die zich ook in het huis bevond, vluchtte, nadat de eerste schoten gelost waren, uit het huis, en gaf zich over aan de politie. 's Gravenhage. 15 Mei. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling van de inter pellate van den heer Treub over de spoorwegen. De Minister Kolkman verklaarde het in hoofd- zaak eens te zijn met de cijiers van het rapport der staatscommissie. Wel meende de Miuister dat de commissie de afschrijvingscijfers te veel heeft aangedikt. De Minister wees er op dat legenover de waardevermindering bij de spoorwegen te wijzen valt op liehtpunten, als op welvaart tengevolge van onze spoorwegexploitatie en op het bekomen van andere bedrijfsinkomsten. Voor een onmid dellijk ingrijpen bestonS daarom z. i. geen reden. De Minister van Waterstaat sprak in gelijken geest. Hij bestreed de pessimistische be- schouwingen van den heer Treub over de spoor- weguitkomsten en protesteerde tegen de critiek van den heer Treub op de samenstelling en praestatie van de staatscommissie. Gestreefd dient echter te worden naar een gezond stelsel van afschrijving, opdat de Staat bij eventueele naastiug niet meer zal betalen dan de werkelijke waarde. De heer Van Doom bestreed eveneens het betoog van den heer Treub. Amsterdam. Het gerechtsbof veroordeelde in hooger beroep, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, M. F., directeur van de Nederlandsch-Indische gronderedietbank, tot eene boete van f 300 of 60 dagen hecbt., wegens het opzettelijk deelnemen in een onderneming tot geven van gelegenheid van hazardspel. Hamburg. Koning Frederik VIII van Dene- marken is hedennacht overleden aan eene hartverlamming. Hij vertoefde alhier op eene doorreis. Hamburg. In verband met het overlijden van Koning Frederik VIII meldt men dat de Koning uit Nizza was gearriveerd, waar hy genezing had gezocht voor verkalking der bloed- vaten. Hij was vergezeld van zijne vrouw en dochter. De laatste dagen gevoelde hij zich zeer wel. Gisteravond ging hij alleen uit en viel op straat plotseling neder, door eene beroerte getroffen. Daar de Koning in burger gekleed was, werd hij door niemand herkend en bracht men hem naar een ziekenhuis. Toen de Koning niet in het hotel terugkeerde, werd een onderzoek ingesteld en vernam men dat in het ziekenhuis een lijk was gebracht van een net gekleed heer. Men herkende in hem den Koning. Met den grootsten spoed zal het lijk naar Kopenhagen worden overgebracht. Hamburg. Koning Frederik III zal worden opgevolgd door Christiaan X. Deze weid ge- boren 26 Sept. 1870 en is gehuwd met Alexan drine van Mecklenburg. Kopenhagen. De Senaat kwam heden in buitengewone zitting bijeen om te beraadslagen over de maatregelen die in verband met de begrafenis van Koning Frederik 111 en de troonsbestijging van zijn opvolger zullen moeten worden genomen. Konstantinopel. De havenprefect heeft aan de scheepvaartagenten verklaard, dat de Dar- danellen op 19 of 20 Mei weder bevaarbaar zullen zijn. i Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. N. M. de Ligt, van Middelburg, voor ,/Vrederust," waarbij de Chr. zangvereeniging eenige liederen zal zingen. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Gereformeerde Kevken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2