Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 11 Mei 1912. Binnenland. No. 5761 52e iaargang. TWBSDE IBID-AID Predikbeurten. Donderdag 16 Mei 1912 (Hemelvaartsdag). TWEEDE KS E R. Yergadering van Donderdag. In druk is thans verschenen het in de Kamer- zitting reeds ingediende sub-amendement van de heeren Borgesius c. s. op het amendement Snoeck Henkemans, dat thans aldus iuidt Artikel 1, IV worden gelezen als volgt Onder „nacbt" (wordt verstaan)de tijdruimte tusschen 9 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Aan artikel 2 wordt toegevoegd de navolgende alinea Het bepaalde onder b. en c. is niet van toe- passing, ten aanzien van broodbakkerijen, waar het geheele aantal arbeidsuren van elken gezel per etrnaal niet rueer bedraagt dan 9 of wel niet meer bedraagt dan 10 en daarvan niet meer dan 4 uren in den nacht vallen, mits in beide gevallen het totaal aantal arbeidsuren in den nacht niet meer bedraagt dan 50 uren in 14 op elkaar volgende etmalen. Deze amendementen zijn thans aldus ontwor- pen in de veronderstelling, dat zal worden aan- genomen een nieuw amendement, ingediend door de heeren De Visser, Van Idsinga, De Monte Verloren, Van Wassenaer van Catwyck, Van Karnebeek, Van de Velde, Van den Befch Van fleemstedej Schimmelpenuinck, Van Dedem en De Beaufort, om den aanhef van artikel 2 aldus te lezen rHet is verboden bakkersarbeid in loondienst te doen verrichten, enz." Bakkersw et. De behandeling der Bakkerswet wordt in de heden gehouden vergadering voortgezet, en wel over art. 1 en 2, met de daarop ingediende amendementen, nl. de bovenstaande, en lo. een amendement Snoeck Henkemans (op art. 1) Zondagsarbeidverbod alleen voor broodbereidiug en dus niet op koek- of banketbakken in ge- mengde bedrijven; onder nacht te verstaan tusschen 9 uur namiddag en 5 uur voormiddag 2o. een amendement Schaper (op art. 1), om den nacht in plaats van te 8 uur te 9 uur te doen aanvangen 3o. een amendement Snoeck Henkemans (op art. 1) om het nachtarbeid- verbod niet toepasselijk te maken op brood bakkerijen waar het geheele aantal arbeidsuren, van elken gezel per etrnaal niet meer bedraagt dan 9, of wel niet meer bedraagt dan 10, ep daarvan niet meer dan 4 uren in den nacht vailen, mits in beide gevallen het totaal aantal arbeidsuren in den nacht niet meer bedraagt dan 50 uren en 14 op elkander volgende etmalen. De heer de Visser, zijn bovengenoemd amen dement toelicbtende, verklaart' geen bedrijfs- regeling bij de wet, gelijk de Minister wil, te weuschen, doch alleen en uitsluitend nachtrust voor de bakkersgezellen. In dit wetsontwerp worden, tegen spreker's zin, aangetast zoowel de vrijheid om te arbeider, als 'de vrijheid van het eigen huis. Het patroonsverbod blyft voor spreker een onoverkomelijk bezwaar. De heer Bos verklaart het eens te zijn met hen die meenen, dat er geen bepalingen te maken zijn als men geen regeling wil, die het algemeen belang op het oog heeft. Het doel moet zijn in het geheele bakkersleven veran- dering en verbetering te brengen, en het zal tot groote onbillijkheden leiden als men geen be- drijfsregeling wil, en de vrijheid van den on- dernemer eener bakkerij angstvallig vreest aan te randen. Dan is het ruiterlijker te zeggen, dat men niets wil. Verder de amendementen besprekende zet spreker, die een regeling wil waarbij rekening moet worden gehouden met de gelegenheid om het bedrijf zich behoorlijk te laten ontwikkelen, uiteen, dat die ontwikkeling zal worden tegen- gehouden als er een stilstand van acht achter- eenvolgende uren in het bedrijf wordt verordend, gelijk het Regeeringsontwerp wil. Om dit te voorkomen is noodig een drieploegenstelsel, doch in dier voege dat niet meer dan 6 nachten door dezelfde ploeg in 21 opvolgende etmalen nacht- arbeid zal mogen worden verrichtzooals dan ook het amendement-Borgesius oorspronkelijk beoogde. In dien zin stelt de heer Bos met negen anderen een sub-amendement op het amende- ment-Snoeck Henkemans voor. Tevens voegt hij er een alinea aan toe, waarbij voor de toepassing van art. 2 de bakkersarbeid, verricht door den patroon, met dien van den gezel wordt gelijkgesteld. Dit acht spreker noodig voor de patroons die zonder gezel werken, en onaf- hankelijk van de eventueele aanneming van het amendement-De Visser. De heer De Geer gaat niet mede met het amendement-De Visser, eens als hij het is met den Minister, dat als men de wet van zulk een hoofdbeginsel berooft, een regeling niet mogelijk is. Maar de regeling moet steeds blijven be- effen den aanhoudenden, achtereenvolgenden nachtarbeid, en daaroni moet een drieploegen stelsel in de regeling behouden blijven. Spreker raadt den Minister ernstig aan mede te gaan met het zoo even ingediende sub-amendement- Bos. De heer Snoeck Henkemans constateert bij zijn repliek dat de Minister spreker's amende ment op art. 2 niet onaannemelijk heeft ver- kiaard. Alleen meent hij dat bij aanneming bet artikel zou moeten worden omgewerkt. Dit bezwaar meent spreker echter te hebben ondervangen door de wijziging, welke hij gister in 't amendement heeft aangebracht. Het amendement-de Visser acht spreker on- uitvoerbaar, tenzij spreker's amendement of het sub-amendement-Bos wordt aangenomen, want anders zal de alleenwerkende patroon zich nooit kunnen doen vervangen, zelfs niet bij ziekte. Spreker zou gaarne zijn amendement zien aangenomen, maar zou berusten in aanneming of overneming van het amendement-Bos, voor het geval Minister Talma bij aanneming van spreker's amendement de wet zou terugnemen. De heer Schaper ontwikkeld nader zijn be- zwaren tegen uitschakeling van den patroons- arbeid. Bij aanneming van het amendement- De Visser zullen daarom dan ook de sociaal- democraten pverwegen of zij nog wel voor de de wet zullen kunnen stemmen. In de sub-amendementen-Bos en Borgesius ziet spreker geen voldoend equivalent van at- schaffing van den nachtarbeid, maar desondanks steunt hij jiever deze amendementen dan die van de heeren Snoeck Henkemans en De Visser, welk laatste een brutale bevoorrechting is van het kleinbedrijf, terwijl Juist het grootbedrijf bescherming behoeft. De heer Elhorst bepleit de radicale opheffing van den nachtarbeid als de eenige goede weg, en betoogt dat als het patroonsverbod wordt uitgelicht, er van de wet niets terecht komt. In het ploegenstelsel vindt spreker wel iets aanlokkelijks, maar alleen bet grootbedrpt heeft er iets aan. De grootste helft van het bakkers- bedrijf heeft er niets aan. De heer Borgesius verdedigt nader zijn sub- amendement als het meest praktische, hoewel dat van den heer Bos weinig er van verschilt. Het amendement-de Visser gaat spreker te ver, waar het alleen vrijstelt die niet in loondienst bakkersarbeid verrichten, als vrouweu, dochters enz. Als het patroonsverbod noodzakelijk geacht wordt door den Minister, staat spreker aan zijn zijde, mits de Minister er in slaagt die nood- zakelijkheid helder aan te toonen. Maar hij acht het overdreven te beweren dat de wet zonder dat patroonsverbod niet uitvoerbaar is. Daarom behoudt spreker zich zijn stem voor. De heer Aalberse houdt 66k nog een pleidooi voor radicale afschaffing van den nachtarbeid. Minister Talma, dupliceerende, kan slechts herhalen, hoe ongaarne liij ook de vrijheid van den werkgever meer aan banden wil leggen, dat het patroonsverbod niet alleen gerecht- vaardigd is, maar beslist noodzakelijk, wil de geheele regeling doel treffen. De Minister blijft de amendementen-Snoeck Henkemans en Borgesius bestrijden. Het laatste vooral omdat het totaal geen rekening houdt met de Zaterdagen, en de geheele karakteristiek van het bakkersbedrijf verwaarloost, gelijk het geval is met alle amendementen die den ar- beidsduur trachten te regelen. In het ameu- dement-Bos ziet spreker een bevoorrechting van een bepaalden vorm van het bedrijf, nl. de groote fabriek met het drieploegenstelsel. Geen enkele der amendementen acht de Minister aanbevelenswaardig, en aanneming der amendementen-Snoeck Henkemans en De Visser zou hem noodzaken de wet terug te nemeu. De heer Snoeck Henkemans handhaaft zijn amendement op art. 2, doch heeft overleg ge- pleegd met de heeren Bos en Goeman Borgesius, en hoewel men niet geheel tot overeenstemming is gekomen, heeft dat overleg geleid tot de volgende wijziging van spreker's amendement. Het verbod van nachtarbeid is niet van toepas sing ten aanzien van broodbakkerijen waar het geheele aantal arbeidsuren van elk gezel per etrnaal niet meer bedraagt dan 9, met dien verstande dat daarvan niet meer dan 2 uren in den nacht vallen of wel dat geen gezel in meer dan 6 nachten van 14 op elkaar volgende etmalen arbeid heeft te verrichten. Wordt nu ook dit amendement verworpen, dan moet spreker de wet afstemmen. De heer de Visser handhaaft zijn amendement. De heer Bos juicht de wijziging van het amendement-Snoeck Henkemans toe. De heer Borgesius trekt zijn sub-amendement in. Na verder debat wordt overgegaan tot stemming. Het amendement-De Visser (geen patroons verbod) wordt verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Het sub-amendement-Bos (in de richting van bet drie-ploegenstelsel gaande) wordt aangenomen met 46 tegen 32 stemmen. Het groote amendement Snoeck-Henkemans zelf wordt verworpen met 41 tegen 37 stemmen. Artikel 2 van het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd goedgekeurd. Het amendement-Snoeck Henkemans op ar tikel 1 (de definitie van bakkersarbeid, zoo dat daaronder alleen broodbakkers-arbeid wordt verstaan) wordt verworpen met 66 tegen 7 stemmen. Het amendement-Snoeek-Henkemans op art. 1 (definitie van wat onder nacht verstaan wordt) wordt verworpen met 42 tegen 30 stemmen. Het amendement-Schaper op art. 1 (de officieele nacht niet te 8 uur, maar op zijn vroegst te 9 uur te doen aanvangen) wordt verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Art. 1 wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. De vergadering is daarna verdaagd tot heden. Besloten is Donderdag en Vrijdag van de volgende week wegens den Hemelvaartsdag niet te vergaderen daarentegen wel Maandag- middag half 2. Als Dinsdagmiddag blijkt dat de stand der werkzaamheden zulks eischt zullen avondzittingen plaats hebben. De Minister van Justitie heeft ingevolge Koninklijke machtiging beschikt op een verzoek om bewilliging op statutenwijzigingen der uaam- looze vennootschap ^De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van risico in loterijen", gevestigd te 's Gravenhage en in de wandeling genaamd /,Lotisico" en dit verzoek gewezen van de hand. De afwijzing is gegrond op de overweging dat mede blijkens in hoogste instantie beves- tigde rechterlijke uitspraken, de naamlooze vennootschap bij herhaling haren werkkring heeft. uitgebreid tot het houden van eene bij de Loterijwet 1905 verboden loterij. Uit dien hoofde wordt de Vennootschap geacht te zijn in strijd met de openbare orde, als hebbende eene ongeoorloofde, immers bij de wet verboden, oorzaak. Bij het gisteren te Middelburg gehouden onderwijzers-examen zijn o. in. geslaagd de hee ren C. van Es van Zaamslag, A. E. Jolivet van Aardenburg, 1. J. Luteijn van Retranchement en A. Salome van Groede. Axel. Door het Bestuur van den polder ,/Capelle" alhier werd aanbesteed de levering van 60 M* Pruisische grind van 2—6 cM. Ingeschreven word door J. Maljers te Ter Neuzen voor f 2.45 per M3. De levering werd gegund. Koewaclit. Door het bestuur en den Raad van Toezicht van deCooperatieve Boerenleen- bank zullen in overleg met den geestelijk adviseur, maatregelen genomen worden om het sparen van kinderen te bevorderen. 's Zondags zal na elken kerkelijken dienst gelegenheid zijn tot inbrengen van elk bedrag, hoe klein ook. Met de onderwijzers zal in onderhandeling getreden worden om het schoolsparen in te voeren. Deze maatregelen zijn genomen om een einde te maken aan het spelen met centen, het veelvul- dig snoepen en het rooken van sigaren en sigaretten door zeer jeugdige personen. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergade ring, die 18 Mei te Utrecht wordt gehouden, werd benoemd de heer A. Geerards, kassier. St. Jansteen, 9 Mei. Gisteren had C. Vergauwen 3lager alhier, het ongeluk bij het vleesch hakken de hand te kwetsen. Spoedig begon deze met den geheelen arm op te zwellen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Direct moest inspuiting plaats hebben daai bloedvergiftiging was ontstaan. De toestand van den man is bedenkelijk. TER NEUZEN, 10 Mei 1912. Naar wij vernemen bestaat erthans een voor- nemen om alhier van rijkswege een gebouw voor de zittingen van het kantongerecht te stichten in de nabijheid van de te bouwen hoogere burgersehool. Deze week is met het grondwerk voor den bouw van laatstgenoemde inrivhting aangevangen. De Afd. Ter Neuzen van "Volksonderwijs liieid gisteren eene huishoudelijke vergadering, welke slechts matig bezocht was. De heer Vooren verscheen er voor het laatst als voorzitter en hield eene toespraak vol van de beste wenschen voor de Vereeniging, waarop uit den boezem der vergadering enkele hartelijke woorden volgden aan het adres van den scheidenden leider. Als bestuurslid werd in zijne plaats gekozen de heer I. de Groot, die ook aangewezen werd tot voor zitter. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Schagen van Leeuwen, werd in de beste orde bevonden ze sloot met een goed slot van f 24,45. Uit het Jaarverslag bleek, dat de Aid. in 1911 weer meewerkteaan schoolreisjes en enkele andere zaken van plaatselijken aard. Voor de propa ganda zal weer het een en ander verricht worden. Na veei discussie werd besloten, dat de Afd. zich zal laten vertegenwoordigen op de algemeene vergadering op 6 Juli in Baarn, tegen gedeelte- lijke vergoeding der reis- en verblijfkosten. Afgevaardigde werd de heer J. van der Peijl, plaatsvervauger de heer L. J. de Vries. Door de Commissie van beheer over den Valweg is te Zaamslag aanbesteed de levering van 220,000 E.G. macadam, afmeting 2—4 c.M. Hiervoor werd onder inzending van monster, ingeschreven door de heeren J. Maljers te Ter Neuzen voor 4,40, J. Wolfert te Hoek voor 4,03, J. van de Velde te Zaamslag voor 3,98, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 3,87, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 3,43, L. Nolson te Ter Neuzen voor 3,42, F. J. J. Kieboom te Sas van Gent voor J 3,30 en J. Tollenaar Sr. te Ter Neuzen voor f 2,72, alles per 1000 K.G. Na keuring der monsters is de levering ge gund aan den heer J. de Bree Fz. Het vervoer van de macadam van de losplaats te Ter Neuzen naar aan te wijzen plaatsen langs den weg is gegund aan den heer G. de Bokx te Zaamslag voor 0,63 per K.G. In de maand April werden in Zeeland ge- constateerd 4 gevallen van besmettelijke veeziekte en wel van mond- en klauwzeer 1 geval te IJzendijke en van miltvuur 1 geval te Grijpskerke en 2 gevallen te Poortvliet. Volgens opgave aan den Centralen Ge- zondheidsraad zijn in de week van 1 tot en met 7 Mei in Zeeland geconstateerd 9 gevallen van besmettelijke ziekte en welvan roodvonk 1 geval te Colijnsplaat, Kats en Krabbendijke en van diphtheritis 1 geval te Aagtekerke, Borsselen, Brouwershaven, Goes Westkapelle J en Wissekerke. Zondag K2 Wlei 1912. RECHTSZ^KEH. Arrondisseraents-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 10 Mei de volgende vonnissen uitge- sptoken A. A., oud 19 j., landbouwersknecht te Koe- wacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. (Eisch 3 maanden). A. V., oud 30 j., werkman te Axel is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevang. (Eisch 1 maand). M. G., oud 30 j., stoelenmatter te Axel, is wegens alsvoren veroordeeld tot 14 dagen gevang. (Eisch 1 maand). J. M., oud 29 j.. verwersknecht te Breskens, thans voortvluchtig, is wegens alsvoren veroor deeld tot 9 maanden gevang. met last tot zijne inhechtenisneming. (Eisch idem). A. d. V., oud 26 j., koopman te Aardenburg, thans gedetineerd, is wegens als voren verooi- deeld tot 6 weken gevang. met mindering der preventieve hecbtenis. (Eisch 4 maanden gevang.) A. R., oud 42 j. en G. J. J. M. v. B., oud 26 j., boterfabrikanten te Middelburg, zijn wegens overtreding der boterwet veiooideeld ieder tot eene boete van 100 of 25 dagen hecht. met last tot openbaarmaking der uitspraak in de Midd. Courant, de Faam, de Gids en de Vliss. Courant, op kosten van de veroordeelden. Bevestigd werd daarbij het vonnis van den kantonrechter te Middelburg wat betreft het feit van 4 Juni 1911 en vernietigd voor het feit van 12 Augustus 19 11 Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u„ Ds. De Boer van Hulst. Axel. 9 u- en 2 u., Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Woensdag 15 Mei pi. m. 3uur,Ds. J. r. van Hulsteijn, Huwelijksinzegening. Axel A. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. BI. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. van Andel, van Hilversum. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. VVal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dkr. J. Fraanje. Lokaul Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., Joh. Vijvenberg, van Zierikzee. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. N. M. de Ligt, van Middelburg, voor „Vrederust, waarbij de Chr. zangvereeniging eenige liederen zal zingen. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5