Gemengde berichten, hg zitting heeft in een Kabinet van spreker's richting. Maar het is onredelgk van spreker te vorderen dat hg zal stemmen voor bet aan- gevraagde schip, dat hestemd is voor Indie, en daar op zijn plaats, zoo lang niet vaststaat dat het ook werkelgk deel zal uitmaken van het Indische eskader. Heeft de Minister een schip voor Nederland noodig, hij vrage dit aan, maar x vrage geen halfslachtig schip. Spreker erkent, dat afstemming van het schip politieke gevolgen kan hebben. Dat heeft spreker reeds vroeger vermoed, bij de begrootings- behandeling in December, en juist daarom heeft hij toen mede aangestuurd op uitstel, orndat het hem bekend was dat toen zelfs verschillende leden der anti-revolutionnaire partij tegen het schip zouden gestemd hebben. Maar hij komt er tegen op dat thans uit een ander vaatje getapt wordt, en het nu in de //Standaard" voorgesteld wordt, alsof een Kabinetscrisis het gevolg zal moeten zijn van aanneming der motie. Het verheugt spreker echter, dat Minister Heemskerk blijkbaar dat standpunt niet deelt, dat het votum over de motie zulk een gewichtig gevolg zal moeten hebben. En daarom ver- klaart spreker ten-slotte zijn motie tot uitstel van den bouw, in afwachting van het nadere onderzoek, in te trekken. De heer Marchant bestrgdt het schip, dat niet deugt, en dat alleen aangevraagd wordt, omdat men iets wil hebben. De heer Hugenholtz bandhaaft bp repliek zijn bestrijding van het schip, voor hetwelk, gelijk spreker uit de aebatten concludeert, nie- mand het heeft opgenomen. Na de pauze wordt voortgezet de regeling van werkzaamheden, welke de vorige week werd afgebroken. Besloten wordt Vrgdagmiddag enkele kleine ontwerpen in de afdeelingen te behandelen. Hierna herhaalt de Voorzitter zijn voorstel om Dinsdag 21 dezer de behandeling van de Ziekteverzekeringsontwerpen aan te vangen. De heer Van Yeen vreest dat hierdoor de ontwerpen betreffende de militaire rechtspleging in het gedrang zullen komen, en wil deze als- nog aan de orde zien gesteld, desnoods in avondzittingen tijdens de behandeling van de Bakkerswet en de Ziekteverzekeringswet. De heer Patijn bestrijdt 's voorzitter's voor stel, en wil een lateren datum van aanvang der behandeling van de Ziekteverzekering, om gelegenheid te laten tot degelijke bestudeering der omvangrijke stukken. Hij geeft in over- weging de eerste dagen van Juni, en geeft tevens in overweging bij het algemeen debat over de Ziekteverzekering tevens te behandelen de motie-Troelstra, om in afwachting van de tot standkoming der Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering, thans alvast pensioen toe te toe te kennen aan 70jarigen. De heer Troelstra bepleit een later begin van de behandeling der Ziekteverzekering, en geeft zelfs in overweging om na het houden der algemeene beschouwingen over het ontwerp de zomervacantie te houden en dan eerst na het zomerreees te beginnen met de artikelen. Yerder houdt spreker een betoog voor de wenscbelijkheid van behandeling zijner pensioen- motie, los van het ontwerp-Talma, en bestrijdt de daartegen aangevoerde argumenten. Het beste antwoord op de unfaire bestrijding, o. a. in de //Standaard", van spreker's motie, noemde spreker de zinspeling van den voorzitter, ten vorigen male, dat er iets in de lucht zweeft van Regeeringswege, om gedeeltelijk aan de motie tegemoet te komen. Intusschen heeft spreker aan deze niet rechtstreeksche meedeeling des voorzitters weinig, en daarom richt hij tot den in de Kamer aanwezigen Minister Talma het verzoek den sluier een weinig op de heffen. Het denkbeeld-Patijn, om zijn motie tegelijk met het algemeen debat over de Ziekteverzekering te houden, neemt spreker over, en wijzigt in dien zin zijn oorspronkelijk (reeds de vorige week gedaan) voorstel. De heer Treub stelt voor na de behandeling der Bakkerswet te behandelen zijn interpellate betreffende het financieele gedeelte. van het rapport der Staatscommissie betreffende het spoorwegbeheer. De Voorzitter wenscht niets aan de agenda toe te voegen, en kan dus een voorstel doen, noch omtrent de militaire rechtspleging, noch omtrent de interpellatie-Treub. Spreker hand- haaft verder zijn voorstel om de Ziektever zekering 21 dezer aan te vangen. Met het oog op den beschikbaren tijd bestrijdt spreker ook het denkbeeld van behandeling der motie-Troelstra tegelijk met het algemeen debat over de Ziekteverzekering. Wei kan tegelijk daarmee behandeld worden de motie-Lohman in zake 't dwangverzekerings-beginsel. De heer Patijn stelt alsnu voor, 28 Mei met de ziekteverzekering te beginnen. De heer Schaper pvotesteert er tegen dat de rechterzijde aan de motie-Troelstra, die notabene zich aansluit aan een denkbeeld dat in 1909 uit den boezem van de rechterzijde zelve voort- kwam, geen behoorlgke behandeling gunt, welk protest door den voorzitter niet aanvaard wordt, daar niemand in de Kamer zich heeft uitge- sproken tegen het in behandeling nemen der motie. De beer .Nolens bestrijdt gesplitste behande ling van de Ziekteverzekering voor en na het zomerreees. De heer Borgesius steunt de bepaling van den aanvang der behandeling van de Ziektever zekering op 28 Mei. Het voorstel-Patijn, om 28 Mei te beginnen, wordt verworpen met 49 tegen 41 stemmen, waardoor vanzelf is goedgekeurd het voorstel des voorzitters om de behandeling der Ziekte verzekering 21 Mei aan te vangen. Het voorstel-Troelstra (gelijktijdige behande ling zijner pensioen-motie met het algemeen debat over de Ziekteverzekering) wordt verworpen met 50 tegeD 39 stemmen. Het voorstel-Treub (behandeling zijner spoor- weg-interpellatie na de Bakkerswet) wordtaan- genomen met 63 tegen 26 stemmen. Hierna wordt verder gegaan met de behande ling van het pantserschip-ontwerp. De heer Van Nispen (Rheden) verklaart zich tegen het schip. De Minister van Binnenlandsehe Zaken houdt vol dat afstemming van het schip tegezr.'sl$m<js belang is. Hierop komt artikel 1 in stemming. Het wordt verworpen met 63 tegen, 26 stem- men. (Van rechts stemden met links tegen, ae heeren Duynstee, v. d. Berch, v. Heemstede, De Yisser, Van Nispen, (Rheden) Van Nispen (Nijmegen), Bolsius, Jansen (Maastricht), Beckers, De Ram, v. d. Voort van Zijp, Schimmelpen- ninck, van Veen, Lohman, De Greer, Van VVasse- naer van Catwijck, Van Best, Bogaardt, Kooleu, Van Idsinga, Van Lennep, Van Dedem, Anker- man en De Monte Verloren.) De Minister van Marine vraagt daarop schor- sing van de verdere behandeling van het ontwerp. Daartoe wordt besloten, en de vergadering verdaagd tot morgen half 11 uur, als wanneer de Bakkerswet aan de orde is. Het Ned. correspondentiebureau meldt In parlementaire kringen neemt men aan, dat het votum van de Tweede Kamer van gister- middag in zake het pantserschip waarschijnlijk geen ander gevolg zal hebben dan hetaftreden van den Minister van Marine. TER NEUZEN, 8 Mei 1912. Bij het openen der ruimen van een stoom- schip werd de werkman P. Dieleman, alhier, Maandag door een ijzeren schild, dat met de stoomlier werd opgetrokken, vrij ernstig aan het hoofd verwond. Men vreesde zelfs voor het behoud van het rechteroog. Naar we ver- nemen is gisteren bij een onderzoek in het ziekenhuis te Middelburg gelukkig gebleken dat het oog behouden zal kunnen blijven. Gisteren is de werkman P. Moens, van Hoek, bij de werkzaamheden aan de loskade alhier met de hand bekneld geraakt tusschen verwerkt wordende goederen, waardoor drie zijner vingers ernstig werden gekneusd. Op de lijst van de 155 hoogst aangesla- genen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen voor de volgende inwouers van Zeeuwsch- VlaanderenP. de Bruijne lz. te Cadzand, E. A. Calon te Uzendijke, K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Honter.isse, Jac. Dieleman Pz. te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, C. P. J. Dierick te Koewacht, E. B. Dumoleyn te Hontenisse, J. Erasmus te Cadzand, L. de Feijter te Axel, H. G. Hammacher te Groede, J. Th. Hendrikse te Uzendijke, J. E. Hennequin te Sluis, F. van Hoeve te Axel, F. C. 0. M. Hombach te Hulst, J. Huijssen Johz. te Ter Neuzen, 0. J. de Kerf te St. Jan- steen, Abr. Koster te Axel, Abr. de Kraker te Zaamslag, A. C. Lensen te Ter Neuzen, H. L. J. Maertens te Hulst, P. Malotaux te Sas van Gent, lz. Risseeuw lz. te Oostburg, Joh.Risseeuw Iz. te Uzendijke, Joh. Risseeuw I.Az. te Zuid- zande, Joh. Risseeuw lz. te Cadzand, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, P. A. van de Velde te Ter Neuzen, C. van Waes te Westdorpe, F. J. Lr M. van Waesberghe te Hulst, J. F. H. M. van Waesberghe te Hulst, L. F. M. van Waes berghe te Hulst, F. J. Wauters te Sas vaq Gent, H. H. M. Wauters te Hulst, P. Wauters te Sas van Gent en G. Wieland te Ter Neuzbn. Naar gemeld wordt, hebben de mossel- kweekers te Philippine aan den eisch derlerseksche visschers om 60 cent vischloon per ton mos- selzaad, toegegeven. Maandag is de eerste sleep vaartuigen naar de Zuiderzee vertrokken. Omtrent de audientie van mosselhandelaars uit Philippine bij den Minister van financien deelt men aan de Midd. Ct. nog mee dat een drietal mosselhandelaars in gezelschap van den heer Vorsterman van Oyen, bun opwachting bg den Minister maakten teneinde over vermin- dering van pacht der mosselperceelen te spreken, met het oog op de schade, ontstaan door den storm van 30 September 1910. Na een aandachtig gehoor beloofde de Minister een nader onderzoek te doen instellen en zoo mogelijk aan hun wenschen te gemoet te komen. De mosselhandelaars leven hierdoor weer op hoop, dat ook hun de geleden schade eenigszins vergoed zal worden. Het is te hopen, dat zg in hun verwachting niet teleur gesteld worden, schrgft de correspondent. Bij het gisteren te Middelburg gehouden acte-examen slaagden o. m. de heeren H. K. Hangelbroek en W. H. M. d'Haens, beiden van Hulst. Zaamslag. In den loop van dit jaar zal het grootste gedeelte der kleiwegen in den Groote Eendrachtpolder met grind worden ver- hard. Dit is voorwaar een groote verbetering waar reeds jaren reikhalzend naar uitgezien is. Een goede postkar. Toen dezer dagen de postkar, die van Bergen op Zoom over Tholen naar Stavenisse rgdt, aldaar aankwam, bleek aldus het Hdbl. een van de postzakken door een groot gat in den bodem van de kar ver- dwenen te zgn. Wei werd op de terugreis de zak met inhoud teruggevonden, maar verscheiden brieven waren ondertusschen geopend en een aangeteekende brief was verdwenen. Zondag is het 12jange zoontje van H. Wiflers te Valthermond door de 17jarige Z. bg ongeluk met een revolver door het hoofd geschoten. De gekwetste is naar Groningen vervoerd. De dader die naar Assen is gebracbt, werd na een verhoor voor den rechter-commis- saris weer in vrgheid gesteld. Een oud bekende. Een ingezetene van Bergen op Zoom heeft een in goed Fransch geschreven brief uit Madrid gekregen, waarin de schrgver hem mededeelt in de gevangenis te zitten wegens zijn faillissement. Hg heeft echter een valies met frs 800.000 op een aan hem alleen bekende plaats verborgen en biedt thans aan den geadresseerde een derde van die som aan, als deze naar Madrid komt en zgn proceskosten betalen wil, opdat hg vrij kome en zijn eigendom voor den dag halen ban. Maandagmiddag had een ernstig ongeluk plaats op den overweg van de stoomtram der Hollandsche Spoor bg de Groothertoginnelaan te 's Gravenhage tegenover het diaconessenhuis ,/Bronovo." Een heer, daar wandelende en blgkbaar hdt bellen van de stoomtram niet gehoord hebbende, werd aangereden door de stoomtram en kreeg een der wielen van de locomotief tegen het achterhoofd. De ongelukkige werd in ,/Bronovo" binnen- gebracht waar Dr. v. d. Goot den dood con- stateerde. De ongelukkige werd later herkend als de heer H. D. Guyot, gepens. schout-bg-nacht- titulair, oud-lid der Tweede Kamer voor's Gra venhage. De heer Guyot, die van 1891 tot 1897 zit ting had in de Tweede Kamer bn tot de vrij- liberale richting behoorde, zou heaen den leeftgd van 76 jaar hebben bereikt,, De overledeue was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en ofheier van de Eikenkroon. Verdronken. Zaterdagavond omstreeks half acht vermiste het echtpaar Hoffman te Uithoorn het vgfjarig zoontje. Onmiddellijk werd een onderzoek met behulp van polities- honden ingesteld. Ongeveer een uur 's nachts wees de hond van den heer J. Hamburger uit Uithoorn een plek aan den Amstelkant aan, achter de ouderlgke woning, waar kort daarop het lijkje drgvende werd gevonden. Scharesliep. Aan de „Preanger Bode" is het volgende ontleend „Hij is 2 jaar geleden zonder een cent op zak op Java gekomen 18 maanden met een zeilschip onder weg geweest, meneer.' Hg heeft ketels gebikt te Priok voor 35 cent per dag, koelie-werk, omdat je toch eten moet, niewaar meneer Zoo heeft-ie toen al doende, al ploeterende in het vreemde land, zooveel bij elkaar ver- diend, dat-ie z'n oude handwerk weer kon gaan uitoefenen. Van overgespaarde centjes kocht hij hout en al het materiaal, waaruit het pri- mitieve standje van een slgperswagen bestaat, en daarmee prutste hg zijn werkplaats in elkaar. In Batavia had hg goed z'n brood, nu is hij in Bandoeng. Hij gaat heel Java doortrekken, overal //zgn brood verdienen." Er is iets diep ontroerends in het eerlgk werken van dezen man. We zgn er nog niet aan gewoon, Europeanen langs de' straal handenarbeid te zien verrichten. Deze man, die zgn eigen overtocht als scheeps- maat bewerkstelligdedeze man, die voor 35 cent per dag ketels bikte deze man, die spaarde om te mogen uitoefenen zgn oude beroep, is op gevorderden leeftgd naar hier gekomen, omdat hi] //geen brood had" in Holland. Hij praat niet over rijk worden, de naive. Maar ontroerend-eenvoudig klinkt het//Ik heb mijn brood." Maandelijks zendt hij van zijn duitjes^nog naar zijn oude moeder in Amsterdam Weer een valscbe aangifte Juffrouw A. deed bij de politie te Haarlem aangifte dat zg, in den nacht van =Zaterdag op Zondag in haar woning aan de Velserstraat wakker wordende, een man in de kamer zag. Op haar geroep //Wat mot jij daar!" gooide de man haar een bos sleutels naar het hoofd en verdween door een raam. Zij ontdekte bij haar opstaan, dat uit een geld'kistje, dat op tafel stond, ongeveer 20 was ontvreemd, De recherche ging dadelgk op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking, dat door het raam waardoor de man zou zgn verdwenen, nog geen groote poes zou kunnen verdwgnen en dat op het kistje, waaruit het geld zou zijn ontvreemd, het stof wel een duim dik lag. Na een scherp verhoor bekende de juffrouw het heele verhaal te hebben bedacht, om geen last te hebben van haar schuldeischers. Proces-verbaal wegens valsche aangifte is tegen haar opgemaakt. -Tel- Het weer in het buitenland. Door heel Europa het weer op het oogenblik een aarzelend karakter. In het Westen (Schot- land en Engeland) is de weerstoestand het minst gunstig het is daar druilerig weer en af en toe valt daar regey, terwgl de temperatuur er vrg hoog ligt. In Zuid-Engeland, o. a. op Wight, heeft het geonweerc. In Belgie en Frankrgk zgn de winden zwak en veranderlijk en sehijnt de zonneschgn min of meer getemperd. Er deden zich plaatselgke sto- ringen voor, o. a. aan de Riviera. De tempe ratuur ligt in beide landen hoog en het voch- tigheidsgehalte is groot, zoodat het er soms eenigzins broeiig is. In Duitschland is het weer uiteenloopend. In Pruisen heeft de zonneschijn de overhand, terwgl in het Zuiden de zonneschijn getemperd of geweerd wordt. Plaatseliik viel regen, soms onweerde het. Op vele plaatsen in Duitsch land is het warm en drukkend. In Zwitserland en Tirol is het weer van streek. In beide landen viel overvloedig regen. Het weer gaat er nu echter alweer vooruit. Voor- al de nachttemperatuur ligt in Zwitserland veel te hoog. Ook in Noord-Italie doet zich een atmosfe- rische storing voor. X., een bakkersgast van Brussel, zoa weldra in het huwelijk treden met het meisje Z. Het paar had zich reeds gevestigd op een kamer welke X. op zgn kosten rgkelgk van meubelen had voorzien. Zelden of nooit waren verloofden gelukkiger Toen X Vrijdagavond van zijn werk terug- keerde, stelde hij vast, dat zgn harteliefje de plaat had gepoetst en dat, met haar, al de meubelen verdwenen waren, welke het vertrek versierden, evenals eenige honderden franks, zijnde de spaarpenningen van den gefopten verliefde. Met benepen hart en tranen in de oogen, ging X. zgn droevig avontuur vertellen in het commissariaat van politie. De dicteermachine als detective. In de Vereenigde Staten is de dicteermachine een goede detective gebleken. Zg heeft de daders van een misdrgf tot bekentenis gebracht. Een vindi-ngrijke rechter van instructie had tusschen de wandeb van de eel, waarin de verdachten in arrest werdeB gehouden, een dicteermachine laten plaatsen. Deze nam de gesprekken van de verdachten, die opzettelgk bij elkander werden gelaten, woordelgk op en diende daarna ter terechtzitting als de beste getuige. Tegen dit bewgs konden de daders hun ontkenning niet volhouden, wat hun trouwens weinig zou hebben gebaat, en zg bekenden. Inscheping door middel van een vlieg- machine. Donderdag heeft de Amerikaansehe vlieger Frank T. Coffyn een passagier naar een stoomschip vervoerd per hydroaeroplane. Hij steeg met zgn passagier, Wallace, van de Hudson af op, en vloog op groote hoogte over de baai in de richting van den rook van het stoomschip //Ancona," dat juist onder stoom was gegaan voor Napels. Tegenover Tomkins- ville, Staten Island, kreeg Coffyn het schip dwars en vloog er daarop omheen. De stotom- boot stopte, de vliegmachine streek prachtig neer op de golven, een boot werd van het stoom schip neergelaten en de heer Wallace werd triomfantelgk meegenomen aan boord van de z/Ancona". Lieht in de diepte. Het licht dringt niet tot de grootste diepte der zee door en de diepzeedieren moeten zich dus met een soort van kunstmatige verlichtiug behelpen. Het is daarom merkwaardig, dat talrgke diepzee-dieren een fosforesceeren, zwak licht uitstralen, hetzg door enkele licbtorganen of over het geheele lichaam. Het zonnelicht dringt slechts enkele honderden meters in het water door. Volgens de fotometrische onder- zoekingen der Noorsche expeditie in 1910 bij de Azoren, dringen de roode lichtstralen het minst diep in de zee door. De afneming der sterkte werd bg 100 meters goed waargenomen, en bij 500 meters diepte zijn de roode stralen voorgoed door het boven liggend water geab- sorbeerd, hoewel de blauwe en violette stralen nog door behulp der fotografische plaat vielen aan te wgzen. Bg een diepte van lOOOmeteis waren nog violette en ultraviolette stralen waar te nemen, en op een diepte van 1700 meters n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2