At Nieuws- en g e m e e n Ad ve rtentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. HIWDERWET. KADASTER. Aankondiging. BEPROEFDE LIEFDE. PR1JSOPGAAF No. 5760 Donderdag; 9 Mei 1912. 52e Jaargang. wegen en voetpaden met de kunstwerken. Binnenland. Stremming verkeer. F E UIL L E T O N. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40 het overige Buitenland 2, laars, Postdirecteuren en Yoor Voor Amerika 1,65 en voor Men abonneert zich bjj alle Boekhande- Brievenbushouders. adyekten 1 tot Van Bp prjjs slechts T I fi Ni regel meer /0,10 4. recrels f 0,40. Yoor elken directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wor ijs tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 17 Mei 1912, vanwege de ge meente eene algemeene opneming zal worden gekouden van de Hoek, 29 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. 36) en wov*df gevraagd voor het vervoer van de losplaats ,/Margaretha" van 2000 K.G. ballast naar de Inlage Hii bleef aan de deur staan en hield de hand voor de oogen, alsof het licht hem hinderde. Daarop naderde hij den grooten leunstoel, die slechts voor hem daar stond en zonk vermoeid in de kussens, de handen voortdurend voor de oogen houdend. Ben je bij kennissen geweest?" vroeg de moeder, weder naar het spinnewiel grijpend. ffNeen." Bet antwoord klonk vreemd, toonloos fluisterend. Zij keek hem uitvorschend en doordringend aan. Zijn kleeren waren vuil, hier en daar zelfs verscheurd. Hij steunde het hoofd in de haoden, zoodat zij zijn gelaat thans niet kon zien ,/Waar ben je geweest?" vroeg zij nogmaals. //Ik ben op het land geweest." z/Waarheen z/Dien kant nit." Hij wees met den duim over den schouder. 12000 12000 11000 5000 10000. 8000 30000- Nacfclre bekomen. Prijsopgaven worden ingewacht ten gemeente- huize van Zaamslag voor of op 10 fflfiei voormiddag. Zaamslag, 3 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. greuailles j inlichtingen Otliene Poonhayen Reuzenhoek Yal 't Zaamslagsche Veer 't Slachtplein Dorp id. Dorp. zijn ter secretarie te Koninklijk bezoeJc aan Amsterdam. Zondagmorgen heeft het vorstelijk echtpaar de godsdienstoetening in de Nieuwe kerk bij - gewoond. De kerk was door een enorme menschenmassa gevuld. Even voor H. M. en Z. K. H. het kerkge- bouw betraden, beklom Ds. C. A. ter Linden den kansel. Toen de hooge bezoekers hadden piaats ge- nomen, verzocht de predikant te zingen Psalm 89 7. In het gemeenschappelijk gebed, waarin de gemeente zich vereenigde, smeekte de voor- ganger 's Heeren zegen af voor de aanwezige vorstelijke personen, voor de Koningin-Moeder en voor het koningskind, Prinses Juliana, dat ook ons kind is, omdat zij is een prinses van Oranje. De gemeente zong, onmiddellijk na het gebed 2:3. Ds. Ter Linden hield daarna een predicatie naar aanleiding van het laatste gedeelte van het 19e vers van Johannes 20//Vrede zij ulieden", om, na een breede uiteenzetting van 's Heeren Jezus opvatting van dit woord, de verzamelden te doen zingen Gezang 96. Na het uitspreken van den zegen was de godsdienstoetening beeindigd en verlieten te elf uur de vorstelijke personen het kerkgebouw na er ongeveer een uur te hebben vertoefd. H. M. en Z. K. H. gingen naar het paleis oals zij gekomeu waren te voet. Des middags bracbt de Koninklijke familie Gezang het gewone bezoek aan Artis. In den tuin 1 ngs de paden stond het stampvol belangstel- lenden. Prinses Juliana wandelde tusschen het Ko- ninklijk echtpaar in. R. z/Je zult een doodelijke verkoudheid opge- daan hebben. Heb je dan al je verstand ver- loren Denk je soms dat je het leed beter kunt overwinnen, als je doodziek wordt Hebjeiets te eten gehad z/Ik kan niets eten." Zij, keek hem nogmaals aan. In haar blik lag smart, ergernis en radeloosheid. //Was je in 's hemels naam maar buiten ge- bleven zeide zij, na minuten lang gezwegen te hebben. Ja, moeder, ik wilde ook wel, dat ik buiten gebleven was riep hij hartstochtelijk. //O, ik wilde dat ik u kon besparen, wat er komen moet maar ik kan 't niet De laatste woorden gingen over in een snik. z/Gustaaf, zeg mij wat je hebtsmeekte de moeder, plotseling zacbt en liefderijk wordeod z/Liever zou ik je zien als gisterenavond Maar trek je jas uit, die is door en door nat. Je wordt anders nog zieker dan je reeds bent." Zij hielp hem de zware jas uittrekken. Hij hief het gelaat op. Het was bleek en mager en met zijn doffe, glasachtige oogen zag hij er uit als een doode. Met een kreet van schrik deinsde zijn moeder achteruit. *De hemel zij ons genadig riep zij. TWEEDE KAIWE Yergadering van Dinsdag. De beide tribunes zijn overvol, eveneens de zijloges, waarin zich enkele diplomaten bevinden, o. m. de gezant der Fransche republiek. Bijna alle Ministers zijn tegenwoordig. Aan de orde is de voortzetting van de be- handeling der suppletoire Marinebegrooting, be- treffende het Pantserschip. De Minister van Binnenlandsche Zaken, tij- delijk voorzitter van den Ministerraad, leest een lange rede voor, en wijst er op dat, volgens de goorstellers der motie-Lohman zelf, deze motie een vriendschappelijke en der Regeering steunende strekking heeft. Spreker is overtuigd, dat het der voorstellers ernst is met deze ver- klaring. Daarom doet het spreker des te meer leed zijnerzijds te moeten verklaren dat bij de Regeering tegen de motie zoo ernstige bedec king bestaat, dat spreker overtuigd is dat als de heeren Lohman c. s. die bezwaren hebben vernomen, zij zelve de billijkheid van de be- denkingen der Regeering zuilen moeten erkennen. Spreker is overtuigd dat de motie juist het te:-enovergestelde zal uitwerken dan steun ver- "eenen in de richting, welke de Regeering wil inslaan. De Minister wijst uitvoerig op het zeer veel omvattende van het gewenschte onderzoek door een Staatscommissie, dat los van het thans aan- gevraagde schip moet geschieden. De regeering zou ook wel schepen van grooter tonneumaat wenschen dan het thans gevraagde, maar voor zij tot den aanbouw van zulke schepeD zou kunnen besluiten, zouden tal van her- vormingen van technischen, fiuancieelen en ande- a aard mogelijk moeten blijken. Hetgeen onder de bestaande toestanden mogelijk is. is reeds onderzocht. De motie zou dus eigenlijk, doch geheel ounoodig, moeten vragen een uit- breiding of wijziging van dat onderzoek. Maar spreker's hoofdbezwaar blijft dat de motie het nadere onderzoek en de beslissing over het thans aangevraagde schip aan elkaar vastkoppelt. Aanneming der motie zal het gevolg hebben, dat zoo lang het onderzoek niet zal zijn afge- loopen, noodige maatregelen achterwege zuilen moeten blijven. Yooral heeft de Regeering bezwaar tegen het in de motie uitgedrukte verlangen, dat de Staatscommissie rapport zal moeten uitbrengen binnen een door de Regeering te stellen ter mijn. Het is haar onmogelijk de te benoemen Het onder- leden aan een termijn te binden. zoek duurt te lang, en gedurende al dien tyd zal Marine de vloot niet kunnen versterken op de gewenschte wijze. Voorts wijst spreker er op, dat de motie een onzuivere stemming zou uitlokken, en dat de beteekenis van het gewenschte onderzoek door aanneming der motie, zal verdoezeld woiden. Met volkomen waardeering van de goede be- doeling verzoekt de Minister den heerLohman de motie piet te handhaven, of te wijzigen in den zin der Regeering, door haar nl. lo3 te maken van den aanbouw van het pantserschip u thans. De Minister verzekert, dat de aanvraag van het schip op geen enkele wijze een politieke strekking heeft of door de politiek beheerscht wordt. Het persoonlijk gevoelen van het Kabinet is echter dat aanneming van het schip in's lands belang is. Er op wijzende dat het niet dus een politiek schip geldt, ontveinst de Minister zich echter niet, dat er een felle campagne tegen gevoerd en wordt, ja een soort terrorisme is uitge- z/Gustaaf wat heb je uitgevoerd Hij huiverde en viel achterover in den stoel. z/lk ben... ik ben niet wel," klaagde hij. z/lk zal eeD flinke soep voor je koken," zeide de moeder, de muurkast openend, waarin borden en schalen stonden. //Ik vrees echter dat ge uzelf een kwaad hebt toegebracht, dat niet te genezen is met soepen." De deur klepperde. Hij sprong op en keek verschrikt in de richting van de straat. Het was echter slechts de wind geweest. Vermoeid viel hij achterover in zijn stoel. De weduwe had hem gadeslagen en haar hart kromp onwillekeurig ineen. *De heer Halenbek is hedenavond bier geweest. Hij zou je gaarne gesproken hebben, zeide zij." ffWat wilde hij van mij.?" z/Hij had een nieuwtje voor je. Else Krussof heeft heden geen bruiloft gehouden." yDat weet ik." Zijn lippen trokken zich krampachtig samen, terwijl hij die woorden sprak. z/Weet je ook wat de reden daarvan is?" z/Hoe zou ik dat weten antwoordde hij, zijn gelaat zoo houdend, dat het licht er niet op kon vallen. z/Het is van den baron zelf uitgegaan. Die heeft. als een echt edelman gehandeld. Hij zag, oefend door ee'n coalitie van niet gelijk gezinde groepen, van welke het gemakkelijkst te- vreden te stellen zijn zij, die niets willen. {Ay Afstemming van het schip is onraadzaam en er kan ook een zakelijke ongelegenheid uit voort- vloeien, welke de Kamer spoedig zou kunnen betreuren. De heer De Savornin Lohman zet nader het doel zijner motie uiteen, n.l. om in den zacht- sten vorm de Regeering te brengen tot samen- stelling van een krachtige Staatscommissie, in zake de defensie van Indie, niet, gelijk de heer Kuyper ten onrechte veronderstelde, om ons groot te laten doen op vlootgebied, maar alleen en uitsluitend uit ernstig verlangen om de Indische bevolking, die door de Voorzienig- heid aan onze zorg is toevertrouwd, goede be- schermiDg te verzekeren. Spreker meent be- slist dat het door hem gewenschte onderzoek inderdaad niet zoo lang behoett te duren, als de urgentie van hetgeen te onderzoeken valt maar steeds ernstig in het oog wordt gehouden, en gebroken wordt met dien //vervloekte pape- rassenroramel". Daarom blijft hij bij de Re geering er op aandringen de in te stellen Staats commissie wel aan een termijn te binden, bin nen welken zij haar taak moet volbrengen. Als de Regeering evenwel bij motie geen uitspraak der Kamer wenscht, is 't spreker goed. De Kamer behoelt haar weldaden tenslotte aan de Regeering niet op te dringen. Maar afgescheiden van de motie tegen bet thans aangevraagde schip, blijft spreker ook er persoonlijk tegen gekant. Spreker is, gelijk van hem bekend is, steeds geneigd de Regeering te volgen, en tegen dezen Minister van Marine heeft spreker persoonlijk niets, te minder waai niet- dat het meisje hem niet mocht lijden, tegenstaande zij hem het jawoord gegeven had en heeft haar van de belofte ontslagen. is de brief, die hij haar geschreven heeft. Zij heeft hem gezonden, opdatjij hem zoudt kunnen lezen." Hij nam den brief en vloog hem door. Al lezende richtte hij zich op. z/Wanneer kwam deze brief bij Krussof. bracht hij met moeite uit, toen hij hem ten einde had gelezew. Ongeveer het uur waarop het huwelijk was vastgesteld. De oude Weber, wien de baron den brief gisteren avond reeds ter hand gesteld heeft, had er heden in de vroegte mede naar de Krussofs moeten gaan, maar de goede be- kenden en de flesch hielden hem op, zooals altijd. Gustaaf viel weder achterover in den stoel. De schemering van hoop was weder verdwenen. Hij kreunde. Toen hij den baron gisterenavond op de brug ontmoette, kwam deze uit de hut van den boschwachter, wien hij dezen briet vooi Else ter hand gesteld had. Dat was het wat hij hem had willen mededeelen. En in hetzelfde uur, waarin Zaruba hem het grootste °her bracht, dat binnen zijn bereik lag, moest hi) hem vermoorden (W ordt vervolgd). SECZEISCHE COIKAVr. »it blad versehijnt VI»>m(!««-, Wuensdag- en lritda^avonil, I.IJ d. F. J. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maben bebend dat op keden ter gemeente-secretarie ter visie is felegd een verzoeb van de Association Coop6rative elandaise de Carbonisation te Ter Neuzen, om ver- gunning tot ket oprickten van een bolen-silo, op de perceelen kadastraal sectie G no. 1585 en 1587 en dat op Maandag 20 Mei 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente ge- legenheid zal worden gegeven om tegen ket maken dier inricktingen bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 6 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandaekt op, dat volgens de bestaande jnrisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaaldhn dag joor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Landmeter van het Kadaster op 13 Mei en vol- gende dagen de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van ket Kadaster in deze gemeente komt opnemen. Ter Neuzen, 7 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, J„ HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de brug over de oostelijke hoofd- grackt der voormalige vesting Neuzen en de aan- sluitende weg door het voormalig vestingterrein van 20 tot 25 Mei a. s. voor het verkeer zuilen zijn af- gesloten. Het verkeer kan gedurende dien tijd piaats hebben langs den bedekten weg en langs den Stationsweg, de De Feijterstraat en de Kerkhoflaan. Ter Neuzen, 7 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. 99 99 99

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1