Ter Neuzensche Courant Zaterdag1 4 Mei 1812. BEPHOEFDE LIEFDE. PR1JSOPGAAF 52e Jaargang. Binnenland. Teuilleton. No. 5758, p r e d i k benrten, wos*df gews*aagd voor het vervoer van de losplaats //Margaretha" van 2000 E.G. ballast naar de Inlage 12000 12000 11000 5000 10000 8000 30000 Nadere bekomen. grenailles inlichtingen Otliene Poonhaven Reuzenhoek Yal 't Zaaraslagscbe Yeer 't Slachtpiein Dorp id. Dorp. zijn ter secretarie te Prijsopgaven worden ingewacht ten gemeente- huize van Zaamslag voos* of op 16 IY3ei voormiddag. Zaamslag, 3 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaria. De heer F. W. Loewer, ambtenaar ter secretarie te Zierikzee, herdacht Woensdaghet feit dat hp vijftig jaren geleden bij de ge- meente in dienst trad. In de Raadzaal werd hij gehuldigd door de leden van het Dagelijksch Bestuur met den secretaris, de raadsleden, den gemeente-ohtvanger de eommissaris van politie, den gemeente- bouwmeester, den directeur der gasfabriek en d ambtenaren ter secretarie. De burgemeester voerde het woord en bood den jubilaris namens de gemeente een enveloppe aan, en voorts namens de raadsleden, hemzelf en den secretaris eenige stoelen. Ook de secretaris sprak den jubilaris toe. TER NEUZEN, 3 Mei 1912. Gisterenvoormiddag deed zioh alhier een droevig ongeval voor. De ongeveer 18jarige D. van Dixhoorn, een broeder van den winkelier Yan Dixhoorn, in de buurt Java, zou het paard uit de weide halen. Yolgens verklaringen van een ooggetuige gelukte het hem niet het paard direct te grijpen, en trachtte het beest aan zijn greep te ontkomen, wat een gewoonte is van de in de weide loopende paarden, die liever in vrijheid blijven grazen, dan te worden aange- spannen, waarvan het opvangen de voorbode is. Van D. greep het paard eindelijk vast bij de manen, doch het dier liep dartel voort, hem meesleurende. Toen schijnt de jongeman gevallen te zijn en onder de pooten van het paard terecht gekomen. Hoe het precies gegaan is weet niemand te verklaren, maar toen omstanders kwamen toe- loopen, vond men hem in de weide liggen, bewusteloos, terwijl het bloed hem uit den mond liep, benevens spijzen uit de maag. Geneeskundige nulp werd ingeroepen en was spoedig ter plaatse, doch er was geen mogelijk- heid iets te verrichten. De ongelukkige werd daarop per brancard in zijn deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Naar we vernemen was hij heden voormiddag nog steeds niet bij kennis gekomen. Daaruit blijkt voldoende dat zijn toestand zeer ernstig is. Op later te bepalen dag zal in deze ge meente een keuring worden gehouden van paar- den die men wenscht te doen opnemen in het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. Ljjstjes ter invulling worden, naar de secretaris- penningmeester, de heer G. A. Vorsterman van Oyen, meedeelt, op franco-aanvrage voor den 8sten Mei, kosteloos toegezonden. Naar wij vernemen is eene commissie uit de belanghebbende visschers, nl. de heeren Pol Wijne, A. Arbroscheer en A. J. Minnebo, alien van Philippine, jl. Woensdag op audientie ge- weest bij den Minister van Financien, om afslag van pacht te verzoeken van de door den storm van 30 Sept. 11. zoo geteisterde mosselperceelen. Bij het heden gehouden examen vanwege de Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie, slaagde o. m voor diploma A1 de beer 0. van den Ouden, van Ter Neuzen, thans te Rotterdam. Yoor het in de vorige maand voor de ambtenaren der Rijksverzekeringsbank gehouden examen in de dienstvakken zijn o. m. geslaagd onze vroegere stadgenooten A. J. van Dale en F. de Bree, thans reeds aan die inrichting werkzaam. Bij het gisteren te Middelburg gehouden acte-examen is o. m. geslaagd de heer C. M. Weststrate, van Zaamslag, deze slaagde heden ook voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Vele lerseksche visschers varen voor de mosselkweekers te Philippine geregeld op de Zuiderzee, om daar mossels te visschen. Tot heden genoten zij een loon van 50 cent per ton, doch wegens de schaarschte van zaad in dit, met April begonnen, seizoen eischen zij 60 cent, wat de kweekers weigeren te geven. De visschers hebben nu alien gestaakt en zich schriftelijk solidair verklaard. (Mid-d. Ct.) Stoppeldyk. Uit deze gemeente zijn in de laatste jaren verscheidene personen naar Canada vertrokken om er hun fortuin te beproeven. Ze moeten zeker gunstige berichten overzenden want Zaterdag 4 dezer vertrekken er weer, van Antwerpen uit 4 huishoudens tegelijk, te samen 21 personen. Sas van Gent. Maandagavond had ten huize van de wed. IJsebaert de vijfde algemeene ver- gadering plaats van het ziekenfonds //Helpt Elkander". Om ruim acht uur opent de voor- zitter, de heer A. Stouthamer, de vergadering die werd bijgewoond door ongeveer 40 leden, de opkomst was gering. Uit het rapport van de commissie van toezicht bleek dat gedurende het afgeloopen jaar was ontvangen van twee ouitengewone begunstigers f 96.25, 8 donateurs f 40, 24 eereleden 60 en van 106 werkende "eden f 432,25, totaal 628,77. De uitgaven bedroegen f 493,Op 31 Dec. 1911 was in kas 1039,77. Als leden van het bestuur werden herkozen de heerenA. Stouthamer, D. v. d. Berg en Aug. Maes en gekozen de leer E. Geirnaerdt, (vacature L. C. de Pauw). Yoor de commissie van Toezicht werden her kozen de heeren Ch. Pauwels, P. Stofferis en P. de Betue. Het ledental steeg in 1911 met vijf. 35) ¥Wat hebt ge dan ffElse Krussof is niet gehuwd." //Niet gehuwd ,/Neen, en zij zal nu ook wel niet trouwen voor uw Gustaaf haar neemt. Alles was heden gereed, maar de bruidegom is niet verscheneti. Bet gelaat van de weduwe werd nog droeviger. „ts den baron een ongeluk overkomen vroeg zij met schorre stem. //Dat geloofde men eerst ook, maar die dwaze Zaruba zal ons wel uitgelachen hebben. Hij is er plotseling van door gegaan, omdat de zaak hem niet meer aanstond of dat 't hem speet Niemand weet waarbeen, daar hij van geen sterveliDg afscheid genomen heeft. Slechts aan Else heeft hij nog een brief geschreveu. EeD schande is 't om zoo te spelen met het arme meisje. Ik geloof echter, dat haar hart er niet van zal breken. Als hij haar echter niet nemen wilde, had hij dat vroeger moeten zeggen en zeide, dat de mannen tweemaal met elkaar v'ochten, doch van eene verwonding bij dat vechten weet hij niets, dit kan gebeurd zijn toen Hofman over een heg sprong. De tweede getuige a decharge, C. de Koninck, heeft ook wel het tweemaal vechten gezien, doch niets van een verwonding, zelfs niet van een beweging in de richting van den gewonde. De eisch luidde drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Goedbloed, zeide, dat het wel zeer onzeker is, dat er gestoken is, ook daar op Zondag die jongen gewoonlijk geen open mes bij zich had. Hij bepleitte vrijspraak. Bij verstek werd behandeld de zaak tegen den 30jarige werkman A. Y. en de 30jarige stoelenmatter M. G. beiden te Axel, beklaagd van diefstal van aardappelen ten nadeele van W. de Koeijer. Zij werden betrapt door den marechaussee J. J. Jansen. De eisch luidde voor ieder een maand. Zondag 5 Kiel 1912. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 n., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akerslpot van Honten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. Hoek. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerfcen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. J. G. Meijnen, van Baarn, H. Avondmaal en 2 u., Ds. J. G. Meijnen, van Baarn. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkgtraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., dhr. J. Fraanje. Zaamslag. Chr. Gereformeerde Kerk. 9 n. en 2 u., Ds. G. J. Hekkert, van Nieuwendam. Wofetisdag 8 Mei, 'savonds om 6 uur, Ds. M. de Boer, van Dordrecht. Evang elisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Lammertsma, van Axel. Lokaal Te- Neuzen. 9 u. Bethel" (Kandeelstraat). 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeser(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. RECHTSZAKEH, Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. Voor de rechtbauk werd heden behandeld de zaak tegen den 19jarigen A. A., landbouwer te Koewacht, die op 25 Maart E. J. Hofman bij een vechtpartij zou hebben verwond. Beklaagde zeide dat er niets van aan was, Hofman was dronken. De president wees hem er echter op, dat bij voor de marechaussee verklaard beeft zelf dronken te zijn geweestdit blijft hij echter thans ontkennen. De mishandelde en getuige P. Crane wezen be klaagde als dader aan en de dokter P. A.Jens verklaarde, dat Hofman 'een steek in de zijde had, die met een scherp voorwerp moet zijn toegebracht, en niet kan veroorzaakt zijn door het indringen van eeD sparretak bij het over een hek springen. De eerste getuige a decharge, S. Martens, baar niet moeten blootstellen aan de babbel- praatjes. Hij vertelde at hetgeen er dien dag gebeurd was en de weduwe luisterde met aandacht naar hem. Het bad alien schijn alsof haar een groote last van de ziel was gewenteld. ,/Dan heeft hij het met een goed oogmerk gedaan," zeide zij, toen de bankier eindigde ,/Hij is niet door en door slecht, volstrekt niet, dat heb ik altijd gezegd. Hi] gaat alleen maar erg gedrukt onder zijn schulden." z/Dat is goed en wel, maar hij kon toch wel wat verstandiger leven en huishouden. Welnu wij zullen hopen, dat hem dit een leer is, waaruit hij nut kan trekken. Else wenschte dat Gustaaf den brief zou lezen en zij verzocht mij daarom hier heen te rijden." Hij babbelde nog een geheel uur met de weduwe. Gaarne had liij de tehuis komst van den jongen man afgewacht, maar eindelijk stond hij op. z/Ik kan de paarden niet langer in de koude laten staan," zeide hij, den bonten mantel weder omslaande en den langen stok in de hand vat- tend. //Gij kunt Gustaaf nu wel alles vertellen. Toon hem den brief, dien kan hij morgen weder schillende autoriteiten zich naar het Centraal Station om onze Landsvrouwe met Haar Gemaal binnen Amstel's veste te verwelkomen. Op het perron waar zoo straks de Kotiinklpke trein uit Apeldoorn zal aankomen zien wij reeds verschillende autoriteiten, waaronder de burge meester Jhr. Mr. Dr. A. Roell, en leden van den Raad van Administrate der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, aanwezig. Voor de Koninklijke Wacbtkamer ligt bet kleed met de heraldische leeuwen, reeds uitge- legd en als we enkele minuten voor het uur van aankomst (kwart voor twaalven) de done kanonschoten kooren dreunen, ten teeken dat de Koninklijke trein de grens der gemeente heeft gepasseerd, is bet oogenblik van de aankomst der Koninklijke Gasten aanstaande. Precies op bet boven aangegeven uur sj0011^ de trein de stationsoverkapping binnen en houdt het salonrijtuig waarin H. M. Z. K. H. en H. K. H. zijn gezeten, juist tegenover den ingang van de Kon. Wachtkamer stil. Nadat de Koningin en de Prins ziin uitge- stegen treedt burgemeester Roell op H. Ah toe en verwelkomt Haar en vervolgens den Prins binnen Amsterdam. Nadat ook de leden van het gevolg zijn be- groet, begeven alien zich naar de Koninklp e Wachtkamer waar slechts enkele oogenblikken wordt vertoefd. Daarna verlaten de Koningin en de Prins het stationsgebouw om met de leden van het gevolg plaats te nemen in de gereedstaande Als de vorstelijke personen voor de zichtbaar rijtuigen. wachtenden op bet Stationsplem worden, gaan er luide hoezee's op, als een blijde welkomstgroet zich voortzettend langs bet Damrak, waar eveneens daverende toe- juichingen het Koninklijk Echtpaar ten deel vallen. Vriendelijk neigend dankt de Koningin telkens voor bet hoerageroep, terwijl de Prins salueerend het gejuch beantwoordt. De nationale Oranjebond „Wat ook vail, trouw staat pal" was op het Damrak tot Kape - steeg met de aangesloten vereenigingen opge- steld. Als de Koninklijke stoet hier passeert, buio-en de vaandels en banieren ten teeken van groet zich voegend bij de hulde van Amsteidam aan de Koninklijke familie. Als onder het enthousiasme der memgte de den Dam bereikt, schalt ook daar het stoet op, waar de daken Het tConinkiijk Bezoek aan de Hoofdstad. Men meldt ons uit Amsterdam Amsterdam staat de komende dagen weer in het teeken van het Koninklijk bezoek. En wederom maakt Amstel's burgerij zich op om de leden van het Koninklijk Gezin met jubelend gejuich en blijden lacb te begroeten. Dit was al heden merkbaar aan de menschenmenigte die zich tegen het tijdstip van de aankomst van den Koninklijken trein, op Dam, Damrak en Sta- tionsplein verzamelden. De stad is in vlaggentooivan openbare ge- bouwen en van vele huizen, vooral op het Dam rak waar wij langs kwamen, wappert het dundoek, dat allerwegen de stad weer iets feestelijks geeft. Hoe meer het uur van aankomst nadert hoe meer de drukte toeneemt, doch de politie zorgt voor de noodige afzettingen en al glipt een kwajongen of een koopman in ffOranje nationaal" nog bier en daar over het afgezette terrein, de menigte schikt zich naar de aanwijzingen der politiemannen die de komende week drukke dagen zullen hebben. lnmiddels begeven tegen half twaalf de ver- .terugbrengen, omdat ik beloofd lieb hem weder persoonlijk aan Else ter band te stellen. Boven- dien moet ik hem over zijn eigen zaak spreken." De weduwe geleidde haar bezoeker tot aan de tuindeur. Het was pikdonker geworden. De bankier beval haar nogmaals aan, zich geen onnoodige zorgen te maken over haar zoon, die nu zeker spoedig thuis zou kornen en daarop reed hij huiswaarts. Zij sloot de deur en keerde naar de met een olielampje verlichte kamer terug. In het midden ervan bleef zij staan en zag eens om zich heen, of zij wellicht iets vond, wat het wachten op Gustaaf minder lang zou doen schijnen. Het spinnewiel bad zij eerst weder ter zijde gezet en thans ging ze er mede aan de kacbel zitten. Het werk wilde niet goed vlotten. Elk oogen blik brak de draad en moest deze weder vast- gehecht worden. Het snorren van het rad deed de kamer minder eenzaam schijnen. Nu en dan bield zij op om te luisteren, maar zij hoorde geen bekenden tred. Allengs begon het rad langzamer te draaien. De handen werkten nog slechts werktuigelijk en als in een droom verloren de gedachten der vrouw zich in het verleden. vreugdegejuich hoog tegen de huizen ramen en balcons dichtbewoond en bijna geheel van menschen overdekt zijn. Onder het spelen van de volksliederen stggen als de stoet bet afgezette gedeelte voor bet Paleis heeft bereikt; de Hooge Bezoekers uit, onderwijl de eerewacht de geweren presenteert en gaan Zij onder het met gouden franje at- hangend rood fluweelen baldakijn bet Koninklijk Paleis binnen. Al3 H. M. het Paleis binnentreedt wordt van den Paleiskoepel den Koninklijken fetandaard geheschen. In den middag werd de eerste rptoer ge- maakt en tevens een bezoek aan de Diamant- beurs gebrachfc. Lang voor het uitrijden van de Hooge Gasten had een groote menigte zich opgesteld voor het Paleis op den Dam. Om klokslag 2 uur kwa men de Koninklijke rijtuigen voor. Een luid gejuich steeg op, toen H. M. bad plaats genomen. Van hier werd gereden naar de Beurs voor den Diamanthandel op het Weesperplein. Boven op het gebouw woeien de Nederlandsche drie- kleur en de standaard van de vereeniging voor den Diamanthandel. Aan den ingang van het gebouw werd het Koninklijk Echtpaar ontvangen door de heeren Mr. J. E. Hillesum, directeur, A. de Pauw, voorzitter en Js. E. Loonstein, secretaris. De corridor van het gebouw was evenals de breede marmeren trap keung met bloemen en groen versierd. Toen H. M. zich in de groote zaal bevond, Zij dackt aan den vroolijken, opgeruimden knaap, die al haar liefde, al haar trots had op- gewekt. Bij elken gulden, dien zij ter zyde fegde, had'zij aan zijn toekomst gedacht. Zij had hard gewerkt en innig genot in den nog zwaarderen arbeid van haar man gevonden, om dat zij steeds bezield was geweest door de ge- dachte, dat hoe meer zij arbeidden, Gustaaf het later te gemakkelijker zou hebben. Langzamer en langzamer draaide het rad. Thans richtten haar gedachten zich op de toe komst. Deze lag echter in een donkere schaduw. Daar werd buiten de klink van de deui op- celicht. De deur werd zackt geopend en ge- sloten. Daarop ging de kamerdeur open en dicht en de grendel werd er opgeschoven. ronw Horen wendde zich om en zag Gustaaf op den drempel staan. z/Ik begon reeds te gelooven, dat je in t ge heel niet meer tehuis zoudt komen," zeide zij, zonder eenig blijk te geven van den angst, waarin zij verkeerd had. Zij schoof het spinnewiel weg, en stond op om plaats voor hem aan den haard te maken. (Wordt vervolgd.) 311. fi». Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5