Tandarts ffiSIER De weg der sombere gedachten De PINK PILLEN verjagen de neurasthenie. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Hoogere Burgerschool Handeisschool met 2-j. c. TE K00P: Uit de hand te keep: De bekende firma Bergmann Co., te Radebeul-Dresden, heeft te Arnhem een fabriek geopend en is door de fabricatie hier te lande in staat, voortaan de van oude bekende en ge- renommeerde Stokpaardjes-Lelienmelkzeep tegen den prijs van 40 cent per stukje te leveren. Een lezer der Haagsche Crt. schrijft over de Maggi-Fabrieken Op een zakenreis door Zuid-Duitschland werd mijn oog bij het verlaten van den trein te Singen a Hohentwiel (Baden) onmiddellijk getroffen door de reusachtige fabrieksgebouwen der Maggi- Maatschappij deze bekende firma, die ook in Holland met haar gewilde producten, soepen, saucen en bouiilonblokjes goed bekend is en die zieh in de laatste vijfentwintig jaren van een //zaakje" tot een der grootste zaken op het gebied van verbruiksartikelen ontwikkeld heeft en thans de geheele wereld van haar artikelen voorziet, is wel een bezoek waard. Aan mijn verzoek om deze modelfabriek eens meer van nabij te mogen bezichtigen, werd direct bereidwillig voldaan en ik werd persoon- lijk door Dr. Bruggemann, le scheikundige der fabriek, rondgeleid over de vevschillende fabrieks- terreinen, welke een gezamenlijke oppervlakte van 241.450 vierkante meter omvatten, waarvan 77.800 vierkante meter met fabrieksruimten bebouwd en waar thans ruim 1800 arbeiders werk vinden. Binnen korten tijd zal het nieuw te bouwen fabrieksgebouw gereed komen en het aantal arbeiders tot 2500 uitgebreid kunnen worden. Acht liggende Cornwall-ketels met eeD ge- zamelijk vuuroppervlak van 600 M2., verschaften den stoom voor het kook- en droogproces, alsmede voor de verwarming, terwijl een 200 en 300 P.K. stoommachine de electriciteit ontwikkelen, wel ke door 30 motoren in de verschillende fabrieks- lokalen overgebracht wordt, terwijl voor het drijfwerk een stoomturbine met bybehoorende dynamo gebrnikt wordt. Drie pompstations voeren het water in den architectonisch gebouwden watertoren op, die 250.000 M3. water kan bevatten. Door 3 Northington stoompompen, welke gezamenlijk 6500 liters water per minuut leveren, kan van hier uit het zich over de geheele fabriek uit- strekkende net van 30 brandkranen onder een druk van 6 atmosferen gezet worden. De uit het fabriekspersoneel gevormdebrand- weer, 120 man sterk, is met de meest moderne brandbluschmiddelen uitgerust en geheel naar Duitsche manier geschoold. De verlichting der fabrieken en terreinen, welke vroeger door een praktische acyteleen- inrichting, een der grootste op dit gebied, ver- kregen werd, is thans vervangen door elektriciteit welke geleverd wordt door de elektrische cen- trale te Schauffhaussen, die weder haar stroom put uit de bekende watervallen daar ter plaatse. Behalve de fabrieken te Singen bezit de maatschappij nog fabrieken te Kempttal (Zwit- serland), Parijs en Bregenz (Oostenrijk), terwijl zij door middel van 600 verkoopbureaux over de geheele wereld, zorgt voor den afzet harer producten. Bij de fabricatie der verschillende artikelen, speleu natuurlijk de groenten een boofdrol deze worden grootendeels ook door de maat schappij zelf verbouwd. Alleen de tuinbouw- veldeti in Kempttal beslaan een oppervlakte van 320 H.A. en staan als toonaangevend bekend. Nauw verbonden met den tuinbouw is ook de veeteelt, welke eveneens door de maatschappij zelf wordt uitgeoefendhet puikje van den Zwitserschen veestapel vult de prachtige stallen, die van elektrisch licht en warmwaterleidingen zijn voorzien en de afgunst van menigen Holland- schen en Frieschen boer zouden opwekken. De bewerking der verschillende artikelen geschiedt met de meeste zorg en de grootste zindelijkheidop de laatste wordt een voort- durende en zeer strenge concrole uitgeoefend. De nieuwste machines voor het reinigen, pellen, zeeven, malen, sorteeren, enz. maken den handenarbeid overbodigalle artikelen worden eerst door het proefstation onderzoc.ht, alvorens zij tot bewerking komen, zoodat het scheikundig laboratorium hier een dankbare taak heeft te vervullen. Tot vervaardiging van Maggi's ingredienten worden de ruwe producten aan een kookproces onderworpen. Dit geschiedt in reusachtige ketels, waaruit de vloeistof door middel van pompen in groote reservoirs geleid en daarna geklaard wordt. Ook de fabricatie van Maggi's bouiilonblokjes, die evenals die der soepen door middel van groote machines geperst en verpakt worden, is zeer praktisch. Ook de verpakking in kisten en de verzending daarvan eischen een talrijk en goed geschoold personeel. Automatisch werkende spijkerma- chines leveren dagelijks vele duizenden kisten in alle afmetingen, die ook machinaal gemerkt worden. Dat een dusdanige fabriek ook veel doet in het algemeen belang van haar personeel, behoeft zeker geen betoog. Tegen een geringen prijs kunnen de arbeiders zeer ruime, luchtige en geheel gemeubileerde woningen met tuintjes van de fabriek huren. Het ruime, geheel naar de eischen des tijds ingerichte tehuis voor vrouwen, lijkt eerder een moderne villa. Het personeel, dat door den afstand's middags geen gelegenheid heeft thuis te gaan eten, kan tegen een geringe betaling in de cantine der fabriek een voedzaam middagmaal bekomen. Ook kan het personeel gratis van de zeer mooi en zeer hygienisch ingerichte badinrichting ge- bruik maken. Na verloop van een zekeren tijd ontvangt het personeel een extra toelage op het loon, die bij de maatschappij als de spaarkas op rente kan gezet worden. Bovendien bestaan nog een fonds tot uit- keering bij overlijden, een spaarkas en pen- sioenfonds met bijzonder voordeelige condities. Op het gebied van kindervoeding heeft de maatschappij een naar alle regelen der gezond- heidsleer ingerichte melkinrichting ter berei- ding van zuigelingenmelk beschikbaar gesteld, waar niet alleen de eigen arbeidster, maar ook alle moeders uit Singen en omstreken prima melk tegen een matigen prijs kunnen koopen van deze nuttige gelegenheid wordt een druk gebruik gemaakt. Waar hulp Het 17jarig R. K. meisje uit Arnhem, dat moeder geworden, nergens onderdak kon krijgen, is, naar het Hdbl. meldt, met haar kind door het Leger des Heilsopge- nomen in de Annastichting in Den Haag. Men meldt uit Haarlem aan de Tel. Bij een koetsier van de Haarlemsche paarden- tram was Maandagnacht, volgens zijn aangifte door openschuiving van een raam, ingebroken en ontvreemd, behalve een bedrag aan geld, gouden ringen, een zilveren horloge, zilveren armbanden, enz. De recherche vond bij haar onderzoek een drietal briefjes. Op het eene stond ,/aan dit leege doosje heb ik niets", op het tweedevgoeden morgen mevrouw" en op het derde, dat op de trap lag van de bovenbewoners//nu ben jij aan de beurt, flessels." Maar de politie vond nog meer, en wel, dat het stof in het kozijn van het raam, waardoor de inbreker moest zijn gekomen, ongerept was gebleven, en dat een bloempot op standaard, die voor het raam had gestaan zeer voorzichtig op den grond was neergevleid. En bij een scherp verhoor dat zij de vrouw van den koetsier deed ondergaar., bekende deze de voorwerpen van waarde in de bank van leening te hebben verpand en ook het geld te hebben verbruikt, maar uitsluitend voor haar huishouden, orudat haar man haar niet genoeg huisboudgeld gaf. Vroeger kreeg ze f 11 van zijn loon, de laatste tijd slechts 9 en nu wilde haar man het nog beter hebben dan vroeger. Over het op deze verklaring gevolgde onder- houd tusschen man en vrouw zwijgt het offioieele politierapport. In den gashouder te Deventer is dezer dagen een vrouwenlijk gevonden, dat door de kinderen werd herkend aan de kleeding. Het is weduwe Wesseling, die sedert 1907 werd vermist. De politie heeft het lijk met veel moeite opgehaald. Na schouwing door twee doktoren is het naar de algemeene begraafplaats over gebracht. In verband met een uitlating der vrouw, dat men haar niet meer zou zien, en mede, omdat voorzoover mogelijk geen uiterlijke kenteekeuen van geweld konden worden geconstateerd, is men wel van oordeel dat aan misdaad niet be hoeft gedacht te worden. Toch acht men het haast onbegrijpelijk. hoe deze vrouw, die vrij corpulent was, zich hier heeft kunnen verdrinken, daar de ruimte tus schen den gashouder en den steenen wand hoogstens 25 centimeters bedraagt. Aan het zuurstofvrije water is het toe te schrijven, dat het lijk, dat vijf jaar daarin ge- legen heeft, niet geheel vergaan was. Een vreemde geschiedenis De heer Jas, burgemeester van Nieuw-Schans, woont te Winschoten. Zondag was hij uit. Het dienstmeisje ontmoette 's avonds een per- soon bij de woning, die 'n praatje met haar maakte en zeer belangstellend vroeg, of m'nheer ook terugkwam en waar de bond was opgesloten. 's Nachts nu, tusschen 3 en 4 uur, hoorde het dienstmeisje voetstappen op de trap, kort erop kwarn een manspersoon in haarslaapvertrek. Zij greep een kan, een stoel en wierp beide voorwerpen onder luid gegil naar den inbreker, die nu vluchtte. Ook mevrouw Jas werd wakker en beiden zagen den inbreker vluchten. Dinsdagmorgen is aangifte gedaan bij de politie, die ook reeds een persoon in verhoor nam, doch dezen weer vrij liet, toen hij ontkende er geweest te zijn. Wonderlijk bewaard Toen Zaterd'agmiddag trein 104 om 12.35 te 's Hertogenbosch aan het tweede perron zuid- zijde naar Utrecht vertrok, stond, meldt de 's H. Crt., de courantenjongen G. nog op de treeplank, toen de vertrekkende trein reeds een tamelijke vaart had. Hij viel van de treeplank tusschen trein en perron-emplacement en hij j I at is de weg door hen genomen |J die zijn aangetast door neurasthenie door een verzwakking van hetzenuw- stelsel. De Pink Pillen doen hen dien noodlottigen weg verlaten en brengen hen over naar den weg der gezonde menschen. De neurasthenie is wel in eigen- lijken zin een onmacht,* een ver zwakking van het zenuwstelsel die tot onmiddellijk gevolg heeft een vermindering van de levenskracht van alle orgatien. Het verloop en de verscbijnselen dezer ziekte verschillen dikwijls. Bij dezen is het spierstelsel in het bijzonder aangetast. Er komt uit voort een algemeene krachtloosbeid met een voortdureud gevoel van afmatting, zwaren gang, verstijving der lede- maten, tegenzin voor alle lichaams- oefening. Bij genen zijn de herse- nen gedruktdan heeft men te doen met hersenneurasthenie, waarbij komt verlies van het herinneringsvermogen, gees- en moeilijke, bevatting, gebrek aan wil en aan kracht, sombere gedachten. De oorzaken der neu rasthenie zijn talrijk overwerken, over- dadig leven, sterke aandoeningen, gees- telijke schokken, en alles wat het zenuwgestel kan doen wankelen. Zij kan ook voorkomen uit koorts, uit maaglijden, uit bloedarmoede. Bij de vrouw bemoeielijkt zij dikwerf de leeftijdskeering en de onregelmatigheid der stonden. Het middel dat altijd uitmun- tende uitslagen tegen de neuras thenie heeft gegeven, is de hersteller van het bloed, de versterker der zenuwen, de PINK PILLEN. Die pillen versterken het zenuwgestel op snelle en duurzame wijze, en geven tegelijk aan het lichaam de verloren krachten weer. Zij wor den om deze reden aanbevolen door alle dokters tegen bloedar moede, bleekzucht, rheumatiek, algemeene zwakte, maagsmarten, zenuwziekten, Scheie hoofdsmarten, zenuw- smarten. telijke zwakte, langzame Verkiljgbaar a 1.75 per does, ea f9 per zes doozen, bij het Geaeraal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22, Amsterdam, voor Ter Neuzen en omstreken bp A van Uver- beeke Leunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Veihaak, diogis en vei er bij verschillende apothekers en goede drogisten. zou vermorzeld zijn geworden, indien niet de heer Schwarz, chef inspectie-bureauSS., de tegen- woordigheid van geest en zelfopoffering had gehad den jongen te grijpen. Hij viel daarbij zelf op het perron, ook bijna tusschen trein en perron. Den jongen vast- houdetide werd hij een geheel stuk mede ge- sleept. De trein stopte en beide personen kwa- men toen wonder boven wonder met den schrik vrij. Hamel die Dinsdag voor de derde maal het Kanaal overvloog met juffrouw Davies als passagierster, had slechts 12 minuten noodig om van de Engelsche naar de Franscbe kust te vliegen. Dit is een record. De weduwe van den Berlijnschen werkman Herrmann, die bij de opstootjes in Moabit, eind September 1910, door de politie werd verwond, zoodat hij na enkele dagen bezweek, heeft haar proces tegen den Staat gewonnen. Herrmann, een fatsoenlijk man, zoo schrijft het ,/Berl. Tageblatt", had met het opstootje niets uitstaande, maar was op straat gegaan om zijn 15jarigen zoon uit het gedrang te redden. Hij kreeg van de hakkende politie- mannen een paar sabelhouwen op het hoofd, waardoor hersenvlies-ontsteking ontstond. Daar- aan is hij in het ziekenhuis 'oezweken. De dok toren verklaarden, dat de ontsteking 't gevolg was van de sabelhouwen. Anderhalf jaar duurde het proces, dat Maandag geeindigd is met de veroordeeling van den Pruisischen fiskus. Over het bedrag der uit- keering zal nader beslist worden. De weduwe had zelve een vordering van 18 gulden per maand gesteld. In het Zuid-Westen van den staat Oklahama heeft Zondag een hevige wervelwind gewoed, die volgens de laatste berichten 20 personen heeft gedood en meer dan 100 gewond. Lugert werd totaal verwoest, terwijl Blair, Warren en Martha met nog eenige kleinere plaatsen ernstige schade leden. Niet ver van Blair werd een passagierstrein uit de rails geblazen en in een sloot geworpen. Acht reizigers werdeu gedood en 30 gewond. Aan de Pruisische brievenbestellers op het land is gelast gefrankeerde recepten, die bun worden meegegeven, terstond aan de apotheek te bezorgeD. Brieven aan apothekers, waarin volgens het opschift recepten zijn bevat, moe- ten het eerst worden bezorgd. Ook kan de apotkpkers de medicynen aan de voorbijkomen- den besteller gefrankeerd medegeven, om ze rechtstreeks bij de patienten te brengen, (N. T. v. G.) Bij een brand in het warenhuis van de gebroeders Koersten, te Maagdenburg, die Maandagnacht uitbrak, viel een gevel naar om- laag, waaronder 8 brandweerlieden begraven werden. De brandweerlieden stonden voor een uitge- brand winkelraam en nielden de zware trompen, waarmee enorme watermassa s in t orandende gebouw werden geworpen, vast, toen plotseling de gevel instortte. Na veel moeite gelukte het de ongelukkigeu onder de puinboopen te voor- schijn te halen. Twee hunuer waren dood. Een derde waren beide beenen verpletterd en hij werd bewusteloos in het ziekenhuis opge- nomen. De 5 overigen kregen ook zware wondeu, maar zijn niet in levensgevaar. Ondanks de brandweer, die van naburige plaatsen versterking kreeg, was het gister nog niet gelukt het vuur meester te worden. an de oorzaak van den brand is niets bekend. DAGEN Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrij dag It O E It S VAN H ET GE L I). Belgisch per 100 fr. 47,526 a 47.55 Eugelsch per M 12,12, met 3-]. c. en daaraan wei-bonden te VLISSINGJEN. Aangifte voor het Toeiatings- examen in net laatst van Juvii kan plaats hebben tot en met 1 Juni: schriftelijk met opgave van naam, voornaam en datum van geboorte van de(n) candidaat, van de klasse waarvoor examen wordt aangevraagd en van de school waar onderwijs genoten is, met ver- melding tevens of (gedeeltelijk) kostdooze plaatsing mocht verzocht worden mondeling elken Donderdag tusschen 2 en 4 uur in het schoolgebouw. Klasse 111A der H. B. S. geeft eindonder- wijsklasse III8 aansluitiug bij de 4<!e klasse eener H. B. S. met 5-jarigen cursus, het eind- diploma der Handeisschool geeft geliikstelling met het einddiploma eener H. B. S. met 5-j. c. lo. voor het examen van adspirant-admini- strateur bij de Kon. Marine, 2°. voor dat voor adspirant-verificateur der invoer- rechten enz. en 3°. voor dat voor suvnuwie- rair der directe belastingen enz. Schooluren tusschen 9 uur v. m. en 3.25 n. m. Schoolgeld 60 per jaar. De Directeur der School, J. COSTER. vestigt hierbij de aandacht op het tweed'e TaridheeUcundig Cabinet, dat door hem is ingericht, in bet bijzonder geschikt om aiSe kunstwerken te wsprichten, Idlaii'attenstraat 30, CjrEr^'T. staande aan dG Westkolkstraat te lei N^euzen. Te bevragen bij JSotaris LB KQBBL. staande aan den Schoolweg. Adres Wed. DEB2 EXTER, Smidswal 31. o j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2