A I g e m e e n Nieuws- em Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaasdereR. Van Houten's De bests voor den prijs No. 5758. Aankondiging. iegea en voetpaden met de kimstwerken. Binnenland. Gemeogde berichten. Zaterdag 4 Mei 1912. 52e Jaargang. landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland f 2,Men abonneert zieh bjj aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetbouders van ZA AMSLAG brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Dinsdag 14 Mei 1912, vanwege de ge- meente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 1 Mei 1912. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, JOHS. DE FEIJTER, Voorzitter. J. STOLK Lz., Secretaris. TWEEDE K A M E R. Vergadering van Donderdag. Het Pantserschip. Het debat over desuppletoireMarinebegrooting betreffende den bouw van het nieuwe pantser schip, wordt voortgezet. De beer De Jongh bestrjjdt het bezwaar van den Minister, dat schepen, grooter dan 7600 ton, hier te lande niet te bouwen zouden zijn. De Rotterdamsche Droogdok-maatschappij kan dat wel. Verder bestrijdt spreker het bezwaar van den Minister, dat er in Indie geen gelegenheid zou bestaan voor bet dokken van groote schepen, met een beroep o. a. op het in aanbouw zijnde groote dok te Soerabaja. En ook in Nederland is voldoende particuliere dokgelegenheid. bpreker zal onmogeiijk zijn stem kunnen geven aan bet aangevraagde scbip, dat reeds veroordeeld is voor de geboorte. Motie van orde. De heer De Savornin Lobman stelt, ook namens de heeren Van Dedem, Van Wassenaar van Catwijck, Van Idsinga en De Visser een motie van orde voor, waarbjj de Kamer, van oordeel dat, alvorens een beslissing te nemen betreffende den aanbouw van een pantserschip, als bij deze suppletoire begrooting wordt voor- gesteld, Jn nader onderzoek dient vooraf te gaan, de wenschelijkheid uitspreekt om door een Staatscommissie te doen onderzoeken op welke wijze onder de bestaande omstandigkeden, en in verband met 's lands en koloniale finan- cien, onze Indische bezittingen bebooren te worden verdedigd tegen eventueele aanvallen, en de neutraliteit in den Indischen Archipel kan worden gehandhaafd. En voorts om deze commissie op te dragen binnen een bepaalden termjjn aan de Regeering rapport uit te brengen. Deze motie zal straks nader worden toege- lickt en in verdere bebandeling komen. De heer van Karnebeek verklaart reeds bij voorbaat bet met die motie eens te zijn, en het voornemen te bebben gehad een motie van on- geveer gelgke strekking voor te stellen. Hij wil den Minister echter de hand reiken als deze er in toestemt hier te stappen over zijn bezwaren tegen een schip van 15,000 ton, te betalen door Nederland en Indie te-zamen. De Tndische geldmiddelen staan er niet slechter voor dan de Nederlandsche, en Nederland kan voor zulk een schip geld opnemen op korten termrjn, of een fonds vormen. De beide eerste schepen van dit groote type zouden in het buitenland, de overige in het binnenland aan te bouwen zijn. Een leening zou zyn aan te gaan van 40 millioen, af te ossen in 26 jaren, welke termijn overeenkomt met den leeftijdsduur van het schip. Spieker wenscht ten-slotte de instelling van een commissie ad hoc, voor welke het onder zoek naar type van schepen en kostenverdeeling oo zaak zou zijn. Zulk een commissie zou binnen een jaar gereed kunnen zijn. e heer Jansen (Den Haag) geeft, met den i mister voorkeur aan een artillerievloot boven Aan het publiek kan he$||| ll oordeel worden gelaten, of m inderdaad is 1 Kg. 1.50 xV2 - 0.80 %Kg./0.42i Ho - 0.18 een torpedovloot, die tallooze depots vordert. Maar niet mede gaat spreker met den aanbouw van een 7600 tons-schip. Maar wat er dan wel moet komen is voor spreker een puzzle, die door nader onderzoek moet worden opgelost. De heer Duymaer van Twist verdedigt een artillerievloot, voor welke zich ook vier Kabi- netten van den laatsten tijd, en wel twee van rechts en twee van liuks. verklaard hebben. Spreker herinnert er aan, dat de Minister zich tot een nader onderzoek bereid heeft ver klaard. Intusschen ligt 't schip van 7600 ton geheel in de li]n van de vlootplannen van het Kabinet-de Meester, en spreker hoopt dat alien, die toen stemden voor het type van onze „Zeven Provincien", thans ook hun stem zullen geven aan bet schip, dat Minister Wentholt wil. De heer Thomson hoopt te vernemen, dat de heer Lohman met de zinsnede in zijn motie, waarin onderzoek wordt gevraagd naar de beste wijze van verdediging van Indie, bedoeld heeft de geheele verdediging van Indie, en niet slecbts de maritieme verdediging. Dit laatste toch zou niet afdoende zijn en slechts een herhaling geven van wat de bekende Staatscommissie reeds onderzocht heett. Spreker, die voor aanbouw van kleinmateriaal is, wil Indie de vlootkosten laten dragen, in de toekomst geheel, maar thans reeds voor een deel. Spreker raadt ten slotte den Minister aan, mede te gaan met de bedoeling van de motie- Lohman. De heer de Savornin Lobman wijst op de algemeene oppositie, welke tegen het aange vraagde schip bestaat, ook uit de kringen der marine-oificieren. Politieke bijbedoeiingen schrijft hij aan deze officieren niet toe. De door spreker voorgestelde Staatscommissie moet niet bestaan uit departements-ambtenaren, maar uit mannen los van het departement, los van elken sleur, en staande boven het departe ment. Aan den heer Thomson antwoordt spreker dat het wel degelijk de bedoeling in het defensie- vraagstuk van Indie, in den gebeelen omvang, te doen onderzoeken en niet alleen de maritieme zijde van de kwestie. Spreker verklaart dat men, ook bij aanneming zijner motie, den Minister zeer gaarne geld wil toestaan voor betgeen hi] in ieder geval noodig heeft, als torpedojagers enz. De beer Van Vlijmen verdedigt het aange vraagde schip. De motie-Lohman heeft een zeer goede beteekenis, maar zij sluit in de weigering van bet schip aan den Minister. En daar vindt spreker geen reden voor. Wil de Minister zich intusschen bij de motie-Lohman neerleggen en de toe te stane gelden alvast voor klein materiaal aanvaarden, dan is 5t spreker ook goed. Besloten is de vergadering te HP/j uur 's morgens te doen aanvangen. TER NEUZEN, 3 Mei 1912. Tot zesde leerkracht aan de R. K. Jon- gensschool te Hulst is benoemd de heer A. Kerckhaert van Hengstdijk. Zaterdag slaagde te Breda voor de onderwij- zersacte de heer Alph. Kerckhaert te Hengstdijk. Door Statenleden uit Zeeuwsch-Vlaanderen is een adres ingezonden aan Gedeputeerde Staten om met den aanleg van een Decauville tram tusschen Hansweert en Vlake voortgang te maken en dit adres is ondersteund door de ge- meentebesturen van Hontenisse en Hulst. Laraswaarde. Deze week is op de wijk z/Rozenberg" vlas gewied door een baas uit eene naburige gemeente zijne wiedkooi bestond uit grooten en kleinen, samen een 60tal per- sonen maar onder die kleinen waren kinderen van 8 en 9 jaren, die minstens 2 uren zegge twee uren moesten loopen, alvorens zij bier, en dan vermoeid, om circa zeven uur aan 't werk gingen. Met uitzondering der rusttijden, samen min der dan twee uren, werd onafgebroken doorge- verkt tot half zes, waarna de stumperds weer twee uren ver naar buis moesten terugkeeren. Met recht vraagt men zich af, ol aan deze kinderuitbuiting niets is te doen, en of de werk- gever in een geval als dit niet strafbaar is. RSJ&SPQSTSPAARBAiSX. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei, en waarop de rente over bet afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewrjs van ontvang. De Wereldtentoonstelling te Gent in 1913. De voorbereidingen tot deze tentoonstelling schieten op. Verschillende dagbladschrijvers, medewerkers aan Belgische en vreemde bladen, hebben er al een kijkje mogen nemen en schrijveu opgetogen over bet daar aanschouwde. De tentoonstelling zal uit drie deelen bestaan Het middelste, het voornaamste, is het verst gevorderd. Daar staan zoowaar al een beele white-city" klaar Een ,/white-city," want wat bier allereerst opvalt, is inderdaad wel het soliede, het dege- lijke in de gebouwen, de rustig-stijlvolle har- monie in bet ensemble. Ge zult bier niet, als in de meeste exposities, den indruk krijgen van een kermismaar wel degelijk die van een wonderstad in steen, met blijvende bestemming. Men vraagt zich echter af, hoe al die mooie, hagelblanke paleizen na dezen nu nog een winter zullen doormaken. Het moet nog langer dan een jaar duren voor de expositie geopend zal worden en nu reeds staan beele hallen gereed om de goederen te ontvangen Zoo goed als klaar is schier de beele Belgi sche afdeeling, en de Franschen, die 32,000 vierkante meter plaats besteld hebben, zouden binDen een paar maanden al gerust kunnen af- komen, zoowel als de Engelschen, die zich 15,000 vierk. meter hebben doen voorbehouden. Het geheim van deze ongehoorde snelbeid wordt niet officieel bekend gemaakt. Hoe zou 't anders nog een geheim geweest zijn? Maar het zal hem wel vooral hierin zitten dat het comite voor een schijntje al het grove bouw- materiaal van de Brusselsche tentoonstelling heeft kunnen overnemen, zoodat bet geraamte van de hallen eigenlijk maar weer in elkaar te zetten was. Te Gent, dat heel de wereld door voor zijn bloemenkweekerijen beroemd is, kan het na- tuurlijk niet anders, of voor de groote attractie van de tentoonstelling moet dat vak zorgen. Speciaal voor de bloemententoonstellingen wordt in bet stedelijk park dat bij de expositie ingelijfd zal worden een paleis opgetrokken, uit steen en bestemd dus om te blijven, wat een unicum zal zijn. Het zal een oppervlakte beslaan van niet minder dan 30,000 vierkante meter, waarvan 13,000 vierk. M. alleen door de groote hal ingenomen zullen worden. In dit paleis zullen heel den duur van de expositie reuzententoonstellingen van bloemen en planten worden gehouden. Reeds in Januari zal er in een grooten, kunstmatig verwarmden vijver een zoo compleet mogelijke collectie van tropiscbe planten gekweekt worden. Het derde gedeelte van de tentoonstelling zal o. m. de machinengalerij bevatteu, en het kwar- tier van oud-Vlaanderen, dat een wijk worden moet, geheel gevormd door nabootsingen van oude buizen en gebouwen in het laamsche Land. Hier zulien ook de paviljoenen van de vier groote steden des rijks te vinden zijn. Gent en Antwerpen laten er ieder een barer verdwenen zestiende-eeuwsche gebouwen oprich- ten Gent een gedeelte van het paleis van keizer Karel V en Antwerpen het Oostersche Huis, bet lokaal der Hapsa-kooplieden, dat in 1893 tot den grond afbrandde. Er zal in die buurt ook een op grootsche schaal aangelegde koloniale tentoonstelling zijn. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Het is zeer opvallend, hoe uiterst gering bet aantal mollen is, dat dit voorjaar in de akkers wordt aangetroffen vooral merkt men dit, zeer ten genoege der vlasboeren, op de vlasakkers, waar zij in gewone omstandigbeden dikwijls veel schade aanrichtenheaeo ziet men zelden de sporen van bunne tegenwoor- digbeid. Volgens ervaren landbouwers moet de oor- zaak van een en ander gezocht worden in den uiterst drogen zomer van verleden jaar, toen zeer vele dezer dieren moeten zijn gestorven van dorst. De mol eet veel en enkel dierlijk voedsel hij moet daarbij ook veel drinken, om welke reden steeds een der gangen van zijne wouing naar een water voert. En daar nu verleden jaar zelfs putten droog stonden, die men in jaren niet droog had ge- zien, is het zeer aannemelijk, dat toen vele dezer dieren door watergebrek zijn omgekomen. Door het veelvuldig dooden der mollen op de Eriesche zandgronden, moeten vele aardappel- velden opnieuw bepoot worden. De eerste poot- aardappelen zijn geheel door ritnaald verwoest. Een warm plekje Een kip op het erf van den heer v. d. W. te Hellouw wacbt 's morgens geduldig tot het kleine raampje van het slaapvertrek der kinde ren open gaat, aldus vertelt de „N. Gr. Ot." Dit is voor haar eeu teeken, dat de kleinen de veeren hebben verlaten. Zoo'n warm plaatsje is voor haar uitstekend. Vlug wipt ze naar binnen en weldra kondigt een gekakel aan, dat ze haar plaatsje weer heeft verlaten met achterlating van een ei. Toen Zoudagavond eenige jongelieden ge- zellig bijeenzaten in de woning van zekeren T. te Witbaren, gemeente Ommen, aldus lezen wij in de Zw. Ct., werd er buiten gefloten. Nadat zij zich daarop naar buiten hadden begeven viel er een schot, waavdoor de 24jarige H. P. een kogel in den voet kreeg. De dader vlucbtte. De zaak is in onderzoek bij de politie. SEIIZESSCHE COIIRAIT. OSt Kil versehijnt Maaudng', Vtueundag' tsn t rijitawavond, altgexonderd »|i Vuettdageii lilj de Vtrmu P. J. VAM A#K tASBK. te Wter Ktutea. Cacao

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1