Gemengde berichten. Laatste Berichten, De heer Lindeijer verklaarde zich voov bet voorstel, dat schriftelijk is ingediend door de heeren Staverman en Huson, in welk voorstel wordt aangeraden den herbouw in overeefistem- ming met den onderbouw van de aangrenzende kerk te doen plaats hebben. De heer Kalbfleisch, wethouder van financien, verdedigde het voorstel van B. en W. Waar de deskundigen zoo verdeeld zijn over de vraag hout of beton, is de opdracht aan een man als Dr. Cuypers van groot belang. De heer Tichelman hield vol, dat de leden voldoende hun opinie hebben kunnen vestigen, en dat de heele zaak is opgehouden doordat B. en W. een voorstel tot herbouw in gewapend beton hebben ingediend. De heer Van Niftrik, wethouder van tabricage, wees er op, dat Dr. Cuypers zijn meening nog niet heeft uitgesproken, en deze is een man van wereldreputatie. Verder zeide spr., dat Dr. Cuy pers geheel vrij zal zijn welk advies hij wil geven. Is hij voor hout, dan is het spr. ook goed. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd, werd het voorstel-Merckens verworpen en dat van B. en W. om Dr. Cuypers het geven van advies op te dragen, aangenomen met 9 tegen 8 stenimen. Axel, 29 April. Gisterenmiddag 4 uur werd alhier de aandacht getrokken door het geroep van brand. En werkelijk stond in den Singel- weg alhier een alleen staand schuurtje, dienende voor bergplaats van landbouwwerktuigen, enz. omgeven door knetterende vlammen. Droog als alles op het oogeublik is, was het schuurtje al spoedig door het vuur verteerd. Er bevond zich niets in, dan een kar, die er nog tijdig werd uitgehaald. Daar geen gevaar bestond voor belendende gebouwen, werd het onnoodig geacht de brandweer op te roepen en kon men volstaan met een paar manschappen, die bet smeulende vuur met eenige emmers water uit- doofden. Oorzaak onbekend. Axel. Tot brieven- en telegrambesteller is aangesteld J. M. van der Wiele alhier. Koewacht. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer A. Baert eene algemeene verga- dering gehouden van de leden van de Ver- eeniging tot veredeling der geitenteelt. Het grootste getal der leden was aanwezig. Met algemeene stemmen werd besloten medewerking te verleenen aan de tentoonstelling van geiten, welke dezen zomer te Stoppeldijk zal worden gehouden. Staande de vergadering werden reeds 10 geiten ingeschreven. De dieren zullen op kosten der vereeniging vervoerd worden. De commissie in de vorige vergadering benoemd tot onderzoek der geitenstallen en om de ver- anderingen uit te doen brengen, die naar haar oordeel noodig waren, bracht een uitgebreid verslag uit van hare werkzaamheden. Vele stallen waren naar hare aanwijzigingen vej-- beterd en voldeden aan de eischen gesteld door het Hoofdbestuur. De eerste prjjs werd toege- kend aan Aug. v. Geersum, de tweede aan Honore van Regenmortel. Voor een diploma kwamen in aanmerking J. v. d. Bilt, Th. van Poecke, J. de Theije en de Eerw. Zusters. De commissie bestond uit de heeren Edm. de Schepper, P. Vercouteren en Th. Poecke. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door de rijkspolitie, in vereeniging met de gemeentepolitie eenige personen betrapt, die bezig waren op de Boschkreek met een sleepnet te visschen. Het net ter waarde van 200 francs werd in beslag genomen, terwijl tegen de visschers proces-verbaal werd opgemaakt. Hulst, 27 April. Door de Aankoop-Com- missie van den R. K. Boerenbond Z. VI. 0. D. werd heden aanbesteed de levering van pi. m. 280000 K.G. Chilisalpeter. Voor de levering Walsoorden en Paal werd ingeschreven P. J. Aardenne, Dordrecht f 12.89 L. Evers- dijk, Kapelle, 12,88 G. Blondeel, Aarden- burg, 12,59 J. P. de Moor—Vlamink, Hulst, f 12,50G. Adriaanssens, Walsoorden, 12,48; A. AdriaanssensdeNijs, Walsoorden, 12,46; De Feijter Huijssen, Ter Neuzen, 12,46 D. Oggel, Axel, 12,45 P. J. Seheele, Ter Neuzen, f 12,39. Voor de levering Hulst werd ingeschreven: P. J. Aardenne 13,03; L. Eversdijk 12,74; A. Adriaanssensde Nijs 12,56; G. Blon deel 12,54; J. F. de Moor-Vlamink 12,515 D. Oggel 12,495P. J. Seheele 12,42 De FeijterHuijssen 12,41. Gegund aan de laagste inschrijvers. Stoppeldijk. Zaterdagmorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in de schuur van mej. Wed. P. v. Leuven het gebouwtje brandde totaal af. Stroo, aardappelen en landbouwhalm werden een prooi der vlammendrie vette varkens werden met moeite geredeen der krulstaarten, die moeilijk uit zijn kooi was te jagen, bekwam hevige brandwonden. Door spoedige hulp bleef de brand hierbij beperkt 't had een ramp kunnen worden, aangezien woonhuis en schuur midden in de kom staan, waar schuren en huizen aaneen zijn gebouwd of zeer dicht bij elkaar staan. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Winschoten is Vrijdag 2 jaren gevangenisstraf geeischt tegen Berend D., 31 jaar, arbeider te Sappemeer, beschuldigd van in den avond van 11 Maart jl. in zijn woning te hebben gepoogd zijn wettige echt- genoote opzettelijk van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe .te brengen. Den Haag spant wel de kroon bij den verkoop van de Emma-bloem op Maandag 22 dezer. Met nagekomen giften is het bedrag 7500. Rotterdam heeft thans ook gekregen een Prinses Julianalaan en een Oranjelaan in het Oosten der stud. Zaterdagnamiddag kwart over twaalf is er door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het gesticht voor Nederl. Herv. voogdijkinderen Voordorp te Leiderdorp. lie brand ontstond op de jongenszaal, die gevestigd is in den uitersten linkervleugel, van waar het vuur zich meedeelde aan de zaal, waarin de kleinste kinderen juist hun middagslaapje deden. Zij werden, evenals de andere kinderen, echter bijtijds in veiligheid gebracht. De brandweer was weldra ter plaatse en tastte met kracht het vuur aan. Ook werd er om hulp geseind naar Leiden, van waar dadelijk de groote stoomspuit, onder leiding van den commandant, naar het terrein van den brand vertrok. Door het krachtdadige optreden van de brandweer, die met 7 slangen werkte, bleef de uiterste rechtervleugel behouden. De linker vleugel werd geheel een prooi van de vlammen en het middengedeelte brandde grootendeels at. Ongeveer half drie was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand geweken en kon de stoomspuit uit Leiden inrukken. De burgemeester van Leiden was ook ter plaatse. Van de ongeveer 60 kinderen die in het gesticht een onderdak vonden, zullen de kleiusten worden ondergebracht in het Heilige Geest- of Armenweeshuis te Leiden de grooteren worden gehuisvest in een nabijgelegen boerderij. Ook de Padvinders uit Leiden verleendeu hulp. Gebouw en meubilair waren verzekerd. Eene eenvoudige rijke vrouw. In een der Utrechtsehe couranten stond dezer dagen de volgende korte advertentie Heden overleed mej. Cornelia Maria \erhoeff, oud 83 jaar. De eenige onderteekenaar was de executeur- testamentair. Het oudje woonde in de Lange Nieuwstraat en werd ook eenvoudig begraven. Bij opening van het testament bleek dat het Utrechtsehe Diaconessenhuis de universeele erf- genaam was en al haar huizen, 42 woningen in verschillende deelen der stad, vermaakt waren aan de Ned. Herv. Gemeente. De Geerte kerk waarop het oudje zeer gesteld waskreeg bovendien f 14,800, het Geref. Burgerweeshuis 5400. Bij haar leven deed deze eenvoudige vrouw in stilte veel goed en voor goede doeleinden waren giften van 500 en 1000 geen zeldzaamheid. Neven of nichten liet mej. Verhoeff niet na. De justitie te Haarlem heeft, volgens het Hbl., een instructie geopend tegen een agent van politie aldaar, die iemand ernstig mishandeld zou hebben in den nacht van 20 Maart. De agent beweert dat een persoon op hem is afgekomen, om hem een stomp te geven. De agent moet den man toen nageloopen zijn en hem 4 houwen met de sabel gegeven hebben over het hoofd, waardoor de man verwond werd. De mishandelde, die wegens dronkenschap naar het bureau gebracht werd, heeft zijn beklag over het optreden van den agent gedaan. De Maasstad heeft weer groote kostbare plannen. Met 26 tegen 15 stemmen is door den Raad het voorstel aangenomen om voor den nieuwen verkeersweg Beursplein- Ilogendorps- plein het geheele blok huizen te onteigenen tusschen Blaak en dit plein. In drie lange zittingen werd daartoe in beginsel besloten. Zondag werd te Rotterdam herdacht,. het 50jarig bestaan der Duitsch Evang. gemeente aan de Zwarte Paardenstraat. De landweerplichtige ter B. van het 8ste bataljon iandweer infanterie, die geweigerd heeft dienst te doen, heeft een bezoek gehad van zijn vrouw, die van zijn voornemen tot dienstwei- geren niets heeft geweten. Hij schijnt door haar tot andere gedachten te zijn gebracht en heeft besloten na het ondergaan van de hem op te leggen straf, zijn dienst te verrichten. Op twee plaatsen in Overijsel werd, naar de ,/Zw. Ct." meldt, door het spelen van kinderen met lucifers brand veroorzaakt. Vooreerst te Heerde, waar dientengevolge een hooiberg, be- vattende 4000 pond hooi en behoorende bij de boerderij van A. Jalink, in vlammen opging. De schuldige was een 4jarig jongetje. In de tweede plaats staken eenige kinderen bij het spel met lucifers de hooiberg in brand bij de boerderij van B. Korenberg in de buurt- schap Zuid-Einde te Kamperveen. De brand nam door de langdurige droogte zoo snel toe, dat dekapitale boerderjj met schuren, hooibergen vijftigduizend halve kilo's hooi, wagens, land- bouwgereedschappen, inboedel enz. geheel is vernield en zoo goed als niets is gered. Hoewel het rundvee en de paarden grooten deels reeds in de weide waren, zijn toch een stier, twee koeien, twee kalveren, drie varkens en negentien biggetj.es verbrand. Niets was verzekerd, zoodat de schade voor den heer Korenberg groot is. Ezeltje rijden op zijn Limburgsch 1 Men schrijft uit Tegelen aan het Hbl. Drie maanden geleden ging het als 'n loopend vuurtje door 't dorp, dat //de wilde moeder" zou trouwen met //de Trompetter" Man en vrouw heetten natuurfijk anders, maar een Limburgsche dorper kent zijn dorpsgenooten nu eenmaal beter bij den scheldnaam dan bij den familienaam. Ze trouwden, meenden gevonden te hebben, wat ze zochten, maar, eilacie, de gelukszon wierp haar verkwikkende stralen niet op of in hun huisje op den Krekelenberg. 't Wa| aldra geharrewar en gekrakeel, 's mor- gens, -'s middags en 'savonds, de geburen school- den samen en bespraken het gevalhoofdschuddend. 't Werd al erger, 't werd te erg en op een kwaden dag ging er weer een loopend vuurtje door het dorp de wilde moeder was 'thuis uitgeloopen Haar spaarduitje, haar eigen linnenkast en kamermeubeltjes, alles had ze in den steek gelaten om te ontkomen aan den echtvriend, die zoo gauw ha^r vijand was geworden. Familieleden, veldwachter, marechaussee wer den in den arm genomen om 't in het hu welijk meegebrachte terug te vorderen. 't Was alles vergeefs. De Trompetter hield zijn deuren pot- dichc en bedreigde ieder, die ongevraagd zijn erf betrad. Toen meenden de geburen, dat de man rijp was voor 't brandmerk 's nachts zijn zij stil gekomen met verfpot en kwast en op voordeur en gevel hebben ze hem vijf ezels geschilderd De muurschildering wordt aangebracht om te kennen te geven, dat men den ezel den kwaaddoenden echtgenoot wil aandrijven om de echtvriendin weer tot zich te roepen. In den volksmond heet het ook //den ezel aan drijven" of //ezel rijden". Om aan den volkswil klem bij te zetten, wordt gewoonlijk de /patient" des avonds ont- haald op ketelmuziekpotdeksels en zwepen vormden de leidende instumenten. Deze sere nades herhalen zich totdat de huiselijke vrede was geteekend, tenzij de politie tusschenbeide komt als 't late uur de vertooning stempelttot nachtelijk burengerucht. De verfstof is van dien aard, dat overschil- deren niets helpt. 't Vet of wagensmeer, dat er inzit, dringt door iedere bedekking heen. Afbranden vau het hout, of afbikken van de muren is 't eenige remedie om bet merkteeken voor goed te doen verdwijnen. Historisch. Te Tiel is dezer dagen opgericht f>en afdeeling van de Nederlandsche Padvinders-Organisatie. Een jongen vroeg aan zijn moeder, of hij zich ook als Padvinder mocht opgeven, waarop het antwoord luidde //Ja, als ge met die vieze dingen maar niet thuis komt. 8 (N. v. d. D.) De Parijsche bladen houden zich nog druk bezig met het drama van Petit-Ivry, den moord op den onder-chef van den veiligheids- dienst Jouin, maar veel nieuws kunnen zij er niet meer van meedeelen. Volgens het Journal zou de politie weten, dat Bonnot zich schuil houdt in de buurt van de place de l'ltalic. Hij zou als korporaal bij de koloniale infanterie vermomd te Parijs gekomen zijn. Een kellner heeft verklaard, dat hij Bonnot Woensdagom- streeks middernacht op den Metropolitain (on- dergrondschen spoorweg) heeft gezien. De politie heeft, na den moord op den heer Jouin, verscheidene brieven ontvangen met aan- wijzingen, die soms niet van belang ontbloot zijn. Al - die aanwijzingen worden onderzocht en zoodoende rijden er den geheelen dag op de prefectuur aan de Quai des Orfevres automo- bielen af en aan. Tot dusverre heeft men evenwel nog geen spoor gevonden, dat een aan- staande arrestatie van Bonnot vermag te doen hopen. Uit Alois meldt men aan den Matin, dar Sazy, die gearresteerd werd omdat hij een schuilplaats zou verleend hebben aan Simentoff en die voorloopig weer -op vrije voeten was gesteld, Donderdagavond opnieuw gevangen genomen en nu naar Parijs overgebracht is. De heeren Guichard, chef, en Legrand, onder- chef van den veiligheidsdienst, hebben zich Donderdagmiddag begeven naar de rue Dom- rerny 18, met verscheidene inspecteurs, waar zij een huiszoeking deden bij een Israeliet, Friedlander genaamd, koopman, die in betrek- king stond met Gauzy en Cordy en dien men verdacht aan Bonnot een schuilplaats te hebben verleend. Ondervraagd erkende Friedlander, dat hij de anarchistische denkbeelden was toegedaan en dat hij in handelsrelatien stond tot Gauzy en Cordy, maar hij beweerde Bonnot nooit ontmoet te hebben. De huiszoeking leverde geen re- sultaat op. Men vond eenige anarchistische brochuren en papieren. Friedlander werd in vrijheid gelaten. Drie anarchisten die in een taxi-auto waren gestapt, hebben te Juvessy den chauffeur peper in de oogen gegooid en hem vervolgens in een sloot gesmeten. Toen hij weer bijkwam was de auto natuurlijk weg. Deze is teruggevonden bij het station St. Lazare. Men gelooft met een nieuwe streek van de bende van Garnier te doen te hebben, doch weet nog niet wat er verder is gebeurd. Meer waarsehijnlijk is evenwel, dat deze misdaad verband houdt met de onlangs plaats gehad hebbende staking der taxi-chauffeurs. Wij ontvingen de volgende telegrammen Parijs, 23 April. Sinds hedenmorgen 8 uur worden de auto-bandieten Bonnot en Garnier, benevens een derde persoon, in een autogarage te Chausy le Roi door een groote politiemacht belegerd. Er heeft een groot gevecht plaats tusschen de politie en de bandieten met vuur- wapenen. Er zijn reeds 2 politie inspecteurs zwaar gewond. De politie denkt er over de garage met dynamiet in de lucht te laten vliegen. Een later telegram meldt De genie liet de garage in de lucht vliegen. Men vond Bonnot stervende wegens de wonden die hij zich zelf door revolverschoten had toe- gebra'cht. Ook de eigenaar van het huis is gedood. Men, Jiandig oplichter Den 16en Februari liet de familie van den hoofddirecteur der Borsigwalder 1 erraingesell- schaft, Louis Hempel weten, dat Hempel plotse- ling aan een beroertegestorven was. Eenige dagen later werd bekend, dat Hempel door zelfmoord een einde aan zijn leven had gemaakt, terwijl tevens de Terraingeselleschaft tot de minder aangename ontdekking kwam, dat de overleden directeur haar voor meer dan een millioen mark had opgelicht. In de laatste dagen dook nu echter het gerucht op, dat Hempel in bet geheel niet dood is, doch zich door de vlucht aan den arm van het gerecht onttrokkeu had, en dat de heele begrafenis slechts een schijnvertooning was geweest. Eergisteren ontving een ambtenaar te Witteuau een briefkaart uit Parjjs, waarin de afzender hem mededeelde, dat hij daar den doodgewaande ontmoet had. Daar een giap hier buitengesloten scheen, met het oog op den solieden naam zoowel van den ontvanger als van den afzender der briefkaart, werd de directie van de Borsigwalder Terraingesellschaft van dit bericht in kennis gesteld en deze hield onmid- dellijk een conferentie, waarna de politie en de officier van justitie van het geval op de hoogte gebracht werden. Het onderzoek, dat onmid- dellijk ingesteld werd heeft tot dusver vastgesteld, dat het bewijs van overlijden niet door den liuisaits vau den gescorvene maar door een vreemden geneesheer geteekend was. Dit schijnt opvallend, daar men bij een plot- seling sterfgeval gewoonlij^t niet een bijna een uur uit de buurt wonenden dokter haalt. Deze geneesheer moet echter nog gehoord worden de politie zal trachten de woonplaats op te sporeu van de weduwe van Hempel, die eenige dagen na den dood van haar man naar Pom- meren afreisde. De opgraving van de kist zal eerstdaags ge- schieden, zoodat in deze duistere zaak binnen kort wel meer licht zal schijnen. Heden werd alhier door Burg, en W eth. ten raadhuize aanbesteed 1. Het voor een gedeelte afsluiten en rioleeren van de gemeentehaven. Dahrvoor werden inge- leverd 5 biljetten, n.l. van de .heeren J. van Drongelen te Hoek voor j 10.919, Job Wolfert te Hoek voor j 10,800, P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 10,720, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 10,220 en J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 9,950. De gunning van dit werk is aangehouden. 2. Het bouwen van een schoolgebouw voor middelbaar onderwijs, met gymuastiek- en teekenzaal te Ter Neuzen. Hiervoor waren ingeleverd 6 biljetten, n.l. vau de heeren: C. H. H. Wisse en J. C. Kaijser te Zaamslag voor 61,200, I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor f 58,544, H. Kaijser te ler Neuzen voor 57.750, J. A. Bali te Breda voor 52,843, A. van 't Hoff te Axel voor 47,465 en J. van der Velden en A.erlinde te Ter Neuzen voor 47,361. Dit werk is gegund aan de laagste inschrpveis. Gisteren avond is alhier door de marechaus see gearresteerd de 56jarige J. G., stuwadoor alhier, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren. Het onderzoek omtrent deze zaak is nog hangende. In de R. K. Weesschool te Vlissingen ontstond Zaterdagavond een begm van brand doordat eene der zusters met haar sluier een petroleumlamp omwierp. Gelukkigkon men den brand spoedig blusschen waarbij echter eene der zusters hevige brandwonden opliep. In de heden te Middelburg gehouden zitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallen- verzekering had de uitspraak plaats in de zaak van J. L. te Ter Neuzen, waarbij het besluit van de Rijksverzekeringsbank werd vernietigd en aan klager eene voorloopige rente toegekend van 70 cent per werkdag ingaande 4 Jan. 191^.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2