A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o e r Zeeuwscb-Vfaaideren. HINDER WET. No. 5754 Donderdag 25 April 1912. 52 Jaargang. Binnenland. BEPROEFDE LIEFDE. EE PIIi LET 0 N. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,— Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushoaders. ADVERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsicg derzelfde advertentie wordt e prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzendmg van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Laden en lossen van schepen (Stuwadoorswet.) De Meinorie van Antwoord is verschenen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nopens het wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de personen, werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen. De Minister zegt daarin dat geheel in het kader van dit wetsontwerp passen voorschriften tot het tegengaan van overmatige lange werktijden. Waar de urgentie en de mogelijkheid vast- staan om in deze voorzieningen te treifen, zou de Minister zich niet verantwoord achten voor- stellen ter zake van den arbeidsduur aan te houden totdat eene algemeene wettelijke rege- ling van den normalen arbeidsdag zal zijn tot stand gekomen. Ernstigis de mogelijkheid overwogen van de in- voering van den 10-urendag in het havenbedrijf, doch de verkregen gegevens hebben de onmo- gelijkheid aangetoond, op dit oogenblikzoodanige beperking van den arbeidsduur in dit bedrijf te eiscben. In bet ontwerp voorschriften op te nemen tegen willekeurige kortingen op loonen, schijnt uiterst moeilijk. Wettelijke voorschriften zouden imiiwm Zeg aan Gustaaf Horen, dat hij het geld dat hij door mij verloren heeft, eerlijk terug zal krijgen. Misschien kan daarover wel een jaartje verloopen, wellicht worden 't ook twee jaren, maar thans zal hij er wel geen haast meer achter zetten. Zeg hem ook,' dat ik enkel in uw belang en in 't zijne dezen stap deed, niet uit vrees voor zijn bedreigingen. Ook het geld dat uw vader rnij voorgescboten heeft, zal terug betaald worden. Bankier Halenbek zal hem bevestigen, dat ik, eenigen tijd stil en teruggetrokfeen levende, in de gelegenheid zal zijn, te voldoen aan mijne verplichtingen. Daar over behoeft hij zich dus geen zorgen te maken. De menschen zullen wellicht babbelen over die afgesprongen huwelijk, trek u dat echter met aan. Gij moogt iedereen vertellen, dat ik overo-e- luklug geweest zou zijn, u zonder een cent bruuoftsgift naar mijne woning te voeren, als ge my slechts een klein deel der liefde badt kunnen schenken, die een meer gelukkige mocht verwerven. Misschien zijt gij in de gelegenheid majoor Van Wmterberg te spreken. Hij is mijn vriend en acht u hoog. Toon hem dezen brief en hij zal u zeggen, dat ik veel gedaan heb, wat een oneer was voor den naam van mijn geslacht, achterwege kunnen blijven, indien mocht worden verwacht, dat van het particulier initiatief voldoer.de kracht zqu uitgaan tot het voorkomen en wegnemen van misstanden. De ondervinding heeft echter aangetoond, dat in het algemeen van eene uit de bij het bedrjjf betrokken personen voortkomende actie weinig te verwachten is. De Minister acht het vanzelf sprekend, dat bij het ontwerpen dezer regeling in de eerste plaats het oog gevestigd werd op Rotterdam, de haven, die ten opzichte van het laden en lossen van zeeschepen de alles overheerschende plaats in Nederland inneemt. Het aantal haven- arbeiders aldaar kan op 13,000 geraamd worden, terwijl het te Amsterdam op 4000 geschat wordt en in de overige havenplaatsen te zamen slechts ongeveer 2000 bedraagt. Nauwkeurig is echter nagegaan, of eenige bepaling, die voor Rotterdam noodzakelijk werd geoordeeld, ook belaiigen in de andere havens zou kunnen schaden. Schade aaD het concurrentie-vermogen onzer havens tegenover buitenlandsche havens, met name Hamburg en Antwerpen, zou het gevolg moeten zijn van belangrijke fiuancieele lasteu, op het havenbedrijf gelegd, of van bemoeilijking van den vlotten gang van het laad- en loswerk. Noch het een, noch het ander zal intusschen naar 's Ministers overtuiging uit de ontworpen maatregelen vocrtvloeien. Hij kan evenmin deelen in de ongerustheid, dat in het bijzonder Amsterdam eene vei'plaat- sing van verkeer zal moeten dulden. Dan volgt een verdediging, tegen het verwijt dat de Minister in dit ontwerp andere begin- sels liuldigt dan bij vroeger beleed, en daarna gaat de Minster over tot een verdediging van zijn wetsvoorstel op verschillende onderdeelen in het bijzonder wat de arbeidsboekjes betreft. De Minister is nog van meening, dat onge- twijfeld eene strafbepaling, tegen den arbeider gericht, voor de handhaving van de bepalingen omtrent het arbeidsboekje en de arbeids- en rusttijden, van belang zou zijn. Bij overweging van den ernst der bezwaren, die in de Staten- Generaal tegen zoodanige bepaling zijn inge- bracht, heeft de Minister intusschen gemeend haar te moeten terugnemen. Liever dan de aanneming van het wetsontwerp in gevaar te brengen, wil hij een proef zien genomen, of voldoende handhaving van de aangehaalde voor schriften mogelijk is zonder strafbaarstelling van den arbeider. dat mijn laatste daad echter bewijst, dat ik geen geheel verdorven mensch geweest kan zijn. \aarwel, dierbare Else! Uit den diepsten grond raijns harten roep ik u toe, wordt geluk- kig Die wensch is oprecht, door hem heb ik den boozen geest overwonnen, die mij uit mijn leege zakken toeriep, tot elken prijs uws vaders geld te bemachtigen. Het is mogelijk, dat deze stap mij berouwen zal, het is zelfs waarschijnlijk. Wat er ook gebeuren moge, steeds zal ik zijn en blijven, Uw oprechten vriend Frits von Zaruba. Toen de bruiloftsgasten bekomen waren van hunne verbazing over deze mededeeling en zich langzamerhad hersteld hadden, vortndeelk hunner er zijn eigen oordeel over. In de oogen der vrouwen en meisjes was de handelwijze van den baron eenvoudig onvergeeflijk. De verbintenis was hem gaan hinderen en nu zocht hij allerlei uitvluchten. Men beklaagde de arme bruid en brak los in een regen van smaadredenen tegen den on- trouwen bruidegom. De oude Krussof barstte bijna van toorn. Hij trachtte zich echter te beheerschen en zocht naar woorden om zijn schijnbare onverschilligheid te toonen, maar vond ze niet. Slechts nu en dan kwamen onsamenhangende verwenschingen over zijn lippen. Else vouwde den brief langzaam ineen. Haar oogen stonden vol tranen. Zij was te moede als een veroordeelde, die op het sehavot staande, nog in het laatste oogen- De uitslag van de Maandag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Hoorn, was als volgtUitgebracht 6520 geldige stemmen, daarvan verkregen de beeren Mr. D. Fock (Y. L.) 12, L. Hoejenbos (S. D. A. P.) 1198, W. J. E. H. M. de Jong (V. L.) 2756, Fr. Netscher (Vrijz.-dem.) 38, D. Theunissen (agrarier) 372 en H. Ch. Vegtel (A. R.), 2224 stemmenzoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Vegtel. TER NEUZEN, 24 April 1912. In de gisteravond gehouden algemeene ver- gadering der scherpschuttersvereeniging //Voor Yaderland en Koning" werden als bestuursleden herkozen de heeren J. F. de Cooker, J. J. Vev- jaal en L. J. van der Lubbe. De heer Van der Lubbe nam de herbenoeming niet aan, waar- door in zijn plaats werd benoemd de heer G. Timmerman. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer I. van de Sande werd gekozen de heer P. M. C. van Sprang. Verder werden eenige huishoudelijke zaken behandeld en besloten om aan eenige dit jaar eiders te houden schietwedstrijden deel te nemen. In de na afloop der algemeene vergadering gehouden bestuursvergadering werd als vice- voorzitter herbenoemd de heer J. F. de Cooker en als penningmeester de heer Verjaal. Als secretaris werd benoemd de heer G. Timmerman en de beer P. M. C. van Sprang als commissaris. Naar we vernemen was de aanmelding van werklieden bij de firma Little Johnston alhier, die de laatste dagen steeds was toegenomen, van dien aard, dat bet aantal voor de gewone ploegen noodige werklieden werd overschreden. Verder is door het bestuur der vereeniging »Recht en Plicht" aan den burgemeester te kennen gegeven dat naar hare meening het conflict in een stadium gekomen was om dit te beeindigen en zijne tusschenkomst inge- roepen om van de firma Little Johnston te vernemen of deze geneigd was tot eene schik- kelijke beeindiging mede te werken. De burgemeester had reeds een conferentie met de firma terwijl er op zijn initiatief nog een nader onderhoud zal plaats hebben met de firma en eene commissie uit de burgerij. Naar wij vernemen is het Hotel des Pays- Bas alhier in andere handen overgegaan, blik genade ontvangen heeft. De overmaat harer vreugde overweldigde haar bijna. Des- niettemin was zij echter ook niet geheel onge- voelig voor de deemoediging, die het gevolg was dezer bevrijding. //Vader," zeide zij bedaard, toen deze in haar nabijheid kwam, //de baron is een edelman. Hij heeft slechts mijn welzijn op het oog gehad. Ik ben hem innig dankbaar." Op deze woorden volgde algemeen stilte. Men kon niet begrijpen, boe de zwaarst be- leedigde het eerst een verontschuldiging kon vinden voor den zondaar. Krussof liet een korten, harden lach hooren. z/Nu, wanneer jij daarmede tevreden bent," stiet hij bitter en smalend uit, //dan kan ik 't ook zijn." Hij zou nog veel meer gezegd hebben, als in dit oogenblik niet de oude majoor Van Win- terberg, in gezelschap van eenige der heeren, die gisterenavond'Zaruba's gasten geweest waren, binnengetreden was. t Is goed, dat ge komt, majoor," riep Krussof den onden heer toe. //Kom binnen en zie welk een grap baron Zaruba heden met ons uitge- haald heeft." z/Wij hebben nog geen spoor van hem kunnen vinden," zeide de majoor. //Weet gij reeds iets naders Else reikte hem den brief toe. Hij nam hem aan, zette den bril op den neus, las en keek daarop het meisje uitvorschend aan. z/Zit de vork zoo in den steel met dien andere, den meer gelukkige V" vroeg hij met gedempte stem. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Ds. A. M. Knott- nerus, voorzitter vau het bestuur der Johanna- stichting, tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen, te Arnhem. Aan de R. K. Jongensschool te Hulst is tot onderwijzer benoemd de beer W. Borm van Noordstraat (Hontenisse). Geslaagd voor het examen nuttige hand- werken te 's Gravenhage mej. B. saagmans van IJzendijke. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachtetf te IJzendijke de heer A. J. van Canneijt, marechausee aldaar. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed a. Het vernieuwen en onderhouden van het verf-, teer-, bebang- en glaswerk van kunstwerken, aanlegplaatsen, gebouwen en verdere inrichtingen behoorende tot het Kanaal van Ter Neuzen en de Rijkswaterleidingen bewesten en beoosten het kanaal gedurende 1912, 1913 en 1914 en van dat der Rijkselectriciteitswerken van dat kanaal gedurende 1913 en 1914 in drie perceelen. Raming per jaar perceel 1 j 3340, perceel 2 f 4000 perceel 3 480. Ingeschreven werd voor het eerste perceel door de heeren H. Pieterse te Middelburg voor 3460 A. van Duijsse te Ter Neuzen voor J 3450 J. J. Verjaal te Ter Neuzen voor f 3430 A. J. van Miert te Middelburg voor f 3400 F. van der Stel te Sliedrecht voor f 3300 L. P. J. Jansens te Hulst voor f 3295 A. h.Noest te Middelburg voor f 3200 A. Schild Zoon te 's Gravenhage voor 3173Firma L. J. Lelyveld te 's Gravenhage voor 3100 G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor j 3090 en G. Goldsteen te Haarlem voor f 3073. Voor het tweede perceel door de heeren A. van Duijsse voor f 4500; J. J. Verjaal voor f 4480; H. Pieterse voor J 4420; O. C. F. de Pauw te Ter Neuzen voor f 4400 A. J. van Miert voor f 3998 G. A. van der Straaten voor f 3976 L. P. J. Jansens voor f 3995 A. F. Noest voor 3860 A. Schild Zoon voor 3782 G. Goldsteen voor 3700 en firma Lelyveld voor f 3700. Bij loting werd uitgemaakt dat de firma Lely veld de minste is. Voor het derde perceel door de heeren O. C. F. de Pauw voor 550 A. J. van Miert voor f 520 J. J. Verjaal voor j 495 G. A. van der Straaten voor 473 S. Gold steen voor f 465 Firma Lelyveld voor f 450 en A. Schild Zoon voor 443. b. het wegruimen van de overblijfselen van Else sloeg deoogen neer en antwoordde zacht//Ja." //Zoo, zoo, lief kind, zoo, zoo," zeide de oude heer, haar vriendelijk op de wangen kloppend. ,/lk zal er dan niet naar vragen, waarom ge hem dan toch eerst uw woord gegeven hebt maar naar ropn oordeel, beeft Zaruba gehandeld, zooals een edelman moest handelen, al was het tijdstip ook bijzonder ongelukkig gekozen ja, heel ongelukkig gekozen." ,/Gij oordeelt dus ook zoo riep de vader. Zeker, mijn waarde Krussof, dat is mijn meening en gij zult spoedig ook zoo denken. Ik ben echter recht blijde, thans te weten, wat er van mijn vriend geworden is. Wij vreesden reeds, dat hem een ongeluk overkomen was. Binnen enkele dagen zullen wij nu wel vau hem hooren." Kom aan," zeide Krussof met zijn nijdigen lach, //als wij nu toch geen huwelijk zullen hebben, willen wij tenminste het huwelijksge- braad niet laten bederven. Bertha laat op doen De bruiloftsgasten nameri met lange gezichten plaats aan de rijk bezette tafel. De majoor en zipi vrienden echter namen af- scheid en reden naar Karzig terug. (Wordt vervolgd.) SEHZEKSCHE ('01RA AT. flMt Islad en Vfffijcltaof»vonil, HLii^ezciBifievd op "by d.e Firma l*i J* VAM JE&K 8AmK. te Kewaien* Burgemeester en Wethauders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van J. A. VAN ESBROEK te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener slagerij in perceel plaatselijk gemerkt Q no. 156 en kadastraal bekend sectie G no. 1700 en dat op Maandag 6 Mei 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente ge- legenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichtingen bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 22 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, tendnde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1