No- 5752. Ter Neuzensche Courant Zaterdag SO April 1912. 52e Jaargang. Gemengde berichten. De Burgemeester van Ter Neuzen Predikbeurten. TWBBDB BIi-AID TER NEUZEN, 19 April 1912. Ter gelegenheid van de installatie van den burgemeester was gisteren van een groot aan- tal woningen in onze hoofdstraten de vlag uit- gestokeD. De raadszitting waarin de heer fluizinga werd geinstalleerd, werd door een &rijk pulffiek bijgewoond. Door vele autoriteiten en gemeenteljjke- en bijzondere corporaties werd gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid out bij den burgemeester bunne opwachting te inaken. Hedenmorgen wapperden nog verschil- lende vlaggen gisteren uitgestoken in verband met de ofificieele intrede van den heer Huizinga als burgemeester dezer gemeente. In den loop van den morgen vermeerderde het aantal, als bulde betoon met den jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Naar men ons meldt zal het Zeeuwsch- Vlaamsch Zendingsfeest dit jaargehouden worden op Donderdag 20 Juni a. s., in de nabjjheid van Ter Neuzen op de weide van den land- bouwer C. Zegers. in ons vorig nummer konden we meldeu dat ons des morgens het gerucht bereikte dat de staking was opgegeven, en dat bij de firma Little en Johnston een volledige ploeg aan het werk was. Het was voor velen die den loop der zaken met zorg volgen eene verademing dat bericht te vernemen, waartegenover de leiders der stakers met spijt zagen en waar- namen wat er gebeurde. Het ontbrak niet aan pogingen om de werk- willigen van doorwerken terug te houden en waar, volgens naar buiten doordringende geruchten, de verstandbouding tusschen de oude werklieden en de nieuw aaugenomenen niet van de beste was, best.ond er wel vrees, dat de zaak nog niet was afgeloopen. Woensdagavond waren de bootwerkers in een huishoudeljjke vergadering, die ook toegankelijk was gesteld voor het personeel der firma Little Johnston, in het lokaal van den heer Adriaausen bijeen, toen daar de luitenant der marechaussee binnentrad. Toen de leider der vergadering, de heer Hey- koop, tegen dat betreden der vergadering protes- teerde, gaf de luitenant, naar we hoorden, te kennen, dat hij daar aanwezig kon zijn, op grond dat de vergadering werd gehouden in een vergunningslokaal, waaraan de toegang aan de politie niet kan worden onthouden. Daarop werd de vergadering door den leider geschorst. In de omgeving schoolden toen velen samen. Zooals het gewoonljjk gaat wanneer er iets te doen is, waren op een oogenblik vele nieuws- gierigen bijeen. Met het oog daarop werden de marechaussees te paard, die in de laatste dagen alhier vertoeven, gerequireerd om de samengestroomden te verspreiden. Toen de ruiters verschenen was de straat zelf spoedig zonder eeuig verzet geveegd, doch op stoepen en in de omgeving bleven toch velen het schouwspel, dat de ruiters leverden, gadeslaan en het was eigenlijk het meer en xneer naderend middernachtelijk uur, dat de nieuwsgierigen naar huis en naar bed dreef. Donderdagmorgen vroeg liep het gerucht dat de staking opnieuw was uitgebroken. We ver- namen daaromtrent dat de werklieden der oude ploeg, die den vorigen dag aan het werk waren gegaan, er niet toe waren gekomen om dien morgen aan den gang te gaan en weer waren teruggekomen. De nieuwe werklieden bleven echter aan het werk en in den loop van den dag is dat aantal nog gestegen. Ondertusschen wenschten de bootwerkers te vergaderen en, gedachtig aan de ervaring van den vorigen avond, trachtte men nu een gelegen heid te vinden waar men ongestoord kon samen zjjn. Die gelegenheid werd geboden door een tjalkschipper, die met zjjn ledig vaartuig in het kanaal lag. Men kroop in het ruinr, het schip werd eenige meters van den wal geduwd en zoo vergaderde men. Voor het overige bleef gisteren alles zeer rustig. Hedenmorgen is naar wij vernemen bet aan tal nieuw aangenomen werklieden bij de firma Little Johnston weer toegenomen. De stakers bezetten de verschillende toegangs- wegen naar onze stad, om degenen, die zjj er op aanzien alhier te komen werken, aan te spreken en daarvan terug te houden. De politie surveilleert geregeld in de nabjjheid van de losplaats en bij het af en aangaan van het werk, om bemoeiijjking van de werkwil- iigen te voorkomen. In de week van 10 tot en met 16 April werden in Zeeland geconstateerd 8 gevallen van besmettelijke ziekten en welvan roodvonk 2 gevallen te Ter Neuzen en van diphteritis 2 gevallen te Goes en 1 geval te Borselen, St. Maartensdijk, Ouwerkerk en Zierikzee. Naar wij vernemen heeft het personeel van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde zich tot Gedep. Staten van Zeeland gewend met verzoek hunne loonen te willen herzien. Op de botermarkt te Miadelburg bewoog zich Donderdagmiddag als altijd een talrijke menigte koopsters en koopers. Onder hen bevond zich ook een eerzaam burger, die zich verheugen mocht iD het gelukkig bezit vau een zakje met ruim 16 er in, hetwelk hjj in zjjn linker jaszak geborgen had. Plotseling vermiste hij zjjn schaten in zenuwachtige haast loopen naar den dienstdoenden agent van politie, het in nog grootere over- spanning op diens aanraden naar het politie- bureau jjlen was het werk van een oogenblikje. De goede man was niet in staat een goed verhaal van het gebeurde te doen. Maar zooveel begrepen de inspecteurs wel. dat zjjn geld hem ontrold moest zijn. Of hjj het dan niet in een andere zak gestoken had, dat was niet mogeljjk. Toe, kjjkt je zakken dan eens na, dringt een der politiemannen aan. Met een ongeloovig gezicht. wordt aan dit verzoek voldaan en het geldzakje met iphoud komt te voorschijn uit 's mans rechter binnenjaszak. Tableau, groote hilariteit. Met een: //Nu, ik word nog liever uitgelachen, dan dat ik mijn geld kwjjt ben," verlaat de thans gekalmeerde man het bureau. Axel. Kort nadat men wat was uitgerust van het turen naar bet uitspansel om ooggetuige te zijn van de zooveel besproken zonsverduis- tering, werden de oogen opnieuw hemelwaarts getrokken, naar een gvoote lichte ballon, die zeer laag over boomen en huizen zweefde. Duideljjk zag men met een kjjker, dat 4 personen in de mand zaten, die biijkbaar een landingspunt zochten, daar het anker reeds was uitgeworpen. Een groot aantal nieuwsgierigen volgde per fiets de ballon, die om 2.45 u. nabjj het ge- hucbt Schapenbout viel. De luchtreizigers en de ballon kwamen er heelhuids af. De heeren, twee ingenieurs en twee profes sors, afkomstig uit Aken, waren aldaar te 11,35 u. opgestegen en over Maastricht en Hoboken (bij Antwerpen) hierheen komen drjjven. Het doel van hun tocht was waarnemingen te doen in verband met de zon-eclips. De grootste hoogte die ze bereiki hadden bedraagt 2600 M. Zondag 21 April 1912. Waarsckuwing. De Minister van Binnen- landsche Zaken brengt in de „Stct." ter alge- meene kennis, dat het gebruik van z.g. roode rangoonboonen, blijkeus ingekomen ambtsbericht, vermoedeljjk tot gevallen vau vergiftiging bjj den mensch heett geleid en dat daarorn tegen het gebruik van die boonen moet worden ge- waarschuwd. Kolossale legaten. JonkvrouweYan Brakel te Ouderjju bjj Utrecht heeft aan diverse instel- lingen totaal gelegateerd de som van f 579.500. O. a. 50,000 en 50,000 aan foudsen te Brakel f 25,000 aan het St. Andreas-gestickt te Utrecht. Weer goedgemaakt. Eenige jaren geleden vermiste een dame een bankbiljet van twee- honderd gulden uit een cassette. Het vermoeden van diefstal viel op de dienstbode en de politie werd met het feit in kennis gesteld. Het meisje bezwoer, dat zjj vreemd was aan de vermissing en de politie vond bjj gebrek aan eenige ge- gronde aanwijzing geen termen de dienstbode in arrest te nemen. De zaak had dus geen voortgang en de vermoedelijke dader bleef on- bekend. De dienstbode verliefc de betrekking. Dezer dagen werd het bankbiljet in de cas sette teruggevonden. Het was ergens tusschen geschoven geworden en daardoor aan het oog onttrokken. De eigenares wilde het biljet, dat ze reeds lang verloren waande, niet behouden en de dienstbode schadeloos stellen voor de ondervonden onaangenaamheden. Met veel moeite wist zij het meisje op te sporen en overhan- digde haar toen het voile bedrag van tweehon- derd gulden. Deze was niet weinig ingenomen met dit onverwacbte buitenkarisje, te meer daar zjj binnenkort in het huwelijk zal treden. (Hdbl.) Een /,vader." Een boerenknecht vond bij de nieuwe R. K. begraafplaats aan den Eikbos- scherweg te Hilversum een ljjkkistje staan. Hjj waarschuwde de politiebjj opening bleek het kistje een kinderlijkje te bevatten, gewikkeld in een lijkwaadje en met een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vader, na behoorlijk alle formaliteiten te hebben vervuld, op weg was geweest het kindje te begraven. Hjj had daartoe 1,50 mede- geoomen, noodig voor begrafeuisrechten. On- derweg had hjj echter een vriend ontmoet en hjj vond het toen bljjkbaar beter, dien daalder aan drank te bosteden. Het kistje hadden ze daarom maar op straat gedeponeerd. Zaterdagmiddag is het lucbtschip Schiitte- Lanz, toen het te Manheim een oefentocht deed, in een groote wolkschaduw gekomen, tengevolue waarvan het gas snel afkoelde en het lucktschtp plotseling daalde. Het schuitje stootte met zooveel geweld tegen den grond, dat ettelijke reizigers o. w. prof. Schiitte, de man naar wieus stelsel het sehip gebouwd is, emit geslingerd werden. Een iDgenieur en een monteur kregen ernstige kwetsuren. de overigen kwamen er be- trekkelijk goed af. Het luchtschip steeg na het ongeluk weer snel omhoog en landde later in de buurt van Briihl bij den Rijn. Een schroef is zwaar gehavend en het hulsel heeft eenige scheuren gekregen. Prof. Schiitte, die in een salto mortale op den beganen grond neerkwam, maar op een paar schrammen na ongedeerd bleef, merkte later lachende op, dat het eigeuljjk niet te verwon- deren was, dat een luchtschip met dertien men- schen aan boord op den dertienden van de maand een ongeluk had gekregen. Uit Reims wordt gemeld, dat de vorst in de wjjnbergen van Champagne en in de boom- gaarden groote schade aangericht heeft. In den nacht op Maandag is de thermometer er tot 7 graden onder nul gedaald. De mjjnbouwers hadden in de wjjnbergen groote vuren aange- stoken om ze tegen de vorst te beschermen. Dertig milliarden liter bier zjjn in 1910 over de geheele aarde gedronken, naar de te Weenen verschjjnende brouwerij-courant Cam- brinus meedeelt. Het grootste bierverbruik hebben de Vereenigde Staten van Noord-Amerika met 73.226.607 H.L. Daarop volgt Duitsch- land met 64.491.284 H.L., die geleverd zijn door 13.186 brouwerjjen waarvan er 4783 in Beieren zjjn gevestigd met een totale productie van 18.254.211 H.L. In de derde plaats komen Groot- Brittannie en lerland met een totaal verbruik vau 56 millioen H.L. Veel lager is bet ver bruik in Oostenrjjk-Hongarije, dat dan volgt met 23 millioen en verder komen Belgie met 16, Frankrjjk met 15.4 en Rusland met 8.8 millioen H.L. Denemarken, Zwitserland en Zwe- den verbruiken bier waarvan de hoeveelheid bjj de bovengeuoemde getallen niet in vergelijking komt, maar die toch, de bevolking dier landen in aanmerking genomen, nog zeer belangrjjk is. Te Parjjs is Zaterdag een Russisch meisje van nauweljjks drie-en-twintig jaar op straat doodgeschoten door een jongeman, eveneens een Rus, die haar met zijn liefde achtervolgde. ToeD de moord plaats bad, wandelde het slacht- offer in gezelschap van haar zuster en een kennis. De moordenaar, achtervolgd, vuurde met een revolver op de politieagenten, die, op lrjfsbehoud beducht, terug schoten. Een hunner trof den moordenaar in den buik. Na korten tjjd stierf hij. De schipbreuk van de Titanic. Het spreekt van zelf, dat de ramp van de Titanic een ontzettende beroering heeft teweeg- gebracht. Dat men van de ramp zoo spoedig op de hoogte was en dat er nog menscben zjjn gered, is te danken aan de uitvinding der draad- looze telegvafie. Was deze nog niet uitgevonden, dan was het zeer wel mogeljjk geweest dat dit grootste stoomschip der wereld was uitgevaren, en men er nimmer iets meer van zou gehoord hebben. Maar, daar alleen de draadlooze telegrafie in deze eenig licht kon verschaffen, is het ook te begrjjpen dat deze niet kon voorzien in den grooten toevloed van berichten en verzoeken om inlichtingen. Dit wekte ontstemming tegen de Marconimaatschappjj, ofschoon deze haar voile personeel in het werk hield. Ook wordt de White Star Line beschuldigd in dea aanvang valsche berichten te hebben verspreid. De bladen begonnen reeds verhalen van de ramp te vermelden, als waren ze van oogge- tuigen afkomstig, welke ook weer van at het stoomschip Oarpathia dat naar bet schijnt de eenige overlevenden aan boord had, per draad looze telegrammen werden tegengesproken. Thans is de Carpathia te New-York aange- komen en uit de thans vaststaande feiten bljjkt dat de meest ernstige verwachtingen omtrenf den omvang der ramp, nog worden overtroffen. In den loop vau den dag ontvingen wij de volgende telegrammen New-York, 19 April. Het stoomschip Car pathia is hier met de geredde opvarenden van het stoomschip Titanic gearriveerd. De White Star Line deelt mede dat slechts 412 passagiers van de Titanic werden gered, waarvan sommigen aan boord der Carpathia zijn gestorven en andere stervende of gewond zijn. De kapitein en verscheidene officieren der Titanic begingen uit wanhoop zeifmoord. New-York. De overlevenden die heden al hier aankwamen, deelden mede dat door de Carpathia 16 reddingbooten werden opgepikt. Bevestigd wordt dat de bekende vredestichter William Stead en ook de heer en mevrouw Strauss zijn verdronken. Toen om ongeveer 2 uur de Titanic in de diepte verdween was het gehuil en gejammer onbeschrijfeljjk. Inmiddels had het scheeps- orkest zich op het dek opgesteld en terwjjl het schip zinkende was, liet zjj een psalm hooren, haar laatste 1 Dit droevige schouwspel maakte een mach- tigen indruk en zal ons steeds het sterkst bjj- bl jj ven. 7 personen die gered werden stierven van ontzetting, 2 vrouwen werden krankzinnig. De officieren hielden de revolver in de hand doch behoefden er, God dank, geen gebruik van te maken. De orde die er heersehte was voorbeeldeloos. In bet begin beseften de passagiers nog niet de ernst van het oogenblik. De kapitein werd een plaats in de redding booten geboden, doch hij weigerde. De Carpathia was, toen om hulp werd ge- seind, 62 mijlen van de Titanic verwijderd en legde dien afstand in 4 uur af. Vele der reddingbooten hadden te weinig mannen aan boord, zoodat de vrouwen moesten raee roeien. De stokers der Titanic zongen weemoedige zeeliederen terwjjl zjj de booten naar beneden lieten zakken. De volwassenen werden met een touw om hun midden in de booten neergelaten, de kin- deren in manden. Ook kolonei Astor weigerde in een der red dingbooten plaats te nemen zjjn laatste daad was een zwak klein kind naast zjjn moeder in de reddingbooten neer te laten. De meeste vrouwen weigerden zonder hunne mannen in de reddingbooten plaats te nemen. Aan de bladen, die berichten bevatten ver spreid voor de aankomst der Carpathia ont- leenen we nog de volgende berichten New-York, 18 April. (Part.) 12,30 (Amer. tijd). De Carpathia, met de geredde schipbreukelingen van de Titanic aan boord, bevond zich van- morgen om 6 uur 30 (Amer. tjjd) op een afstand van 200 mjjlen van New-York. Voor de kust hangen zware nevels en er waait een hevige storm uit het Zuiden, zoodat men verwacht, dat de Carpathia niet voor morgenochtend vroeg binnen zal zijn. Het feit, dat de door Taft uitgezonden kruiser Chester geen draadlooze verbinding met de Carpathia krjjgen kan en daardoor berichten uitbljjven, geeft aanleiding tot velerlei wilde geruchten. Hardnekkig houdt het gerucht stand, dat Ismay, de president van de White Star-ljjn, die zich onder de geredden aan boord van de Carpathia bevindt, wel dradelooze verbinding onaerhoudt met de White Star-ljjn, maar ver- boden heeft berichten over de ramp openbaar te maken. Hij is voornemens zoo spoedig mogelijk naar Eogeland terug te keeren. De Senaat heeft nu besloten, dat Ismay in hechtenis zal worden genomen en een dringend verzoek heeft de eer bierbij ter kennis van de ingezetenen te brengen dat hij iederen werkdag, zoo mogelijk van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van'2 tot 4 uur -voor hen te spreken zal zijn ten stadhuize ter behartiging van de belangen der gemeente. Zoodra hij zieh in deze gemeente heeft gevestigd, zal er gelegenheid zijn hem buiten de hiervoren aangeduide tijden ten zijnen huize te spreken. Hij zal gaarne bereid zijn hen die zulks mochten ver- langen ter behartiging van hunne belangen en welvaart naar zijn vermogen met raad en hulp bij te staan. Ter Neuzen, 19 April 1912. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. I Hervormde KerJc. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. A.Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. 9 u., Ds. A. Timmerman, bediening H. Avondmaal. Axel. 9 u. en 2 u., I)s. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Us. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Honten Roos. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. v D. 9 u. en 2 u., Ds. Ckr. Bruins. Zaamslag. 9 u. leesdienst en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal.' Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. Klumper, van 's Graven moer. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5£ u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 10 u., Ds. M. Uijtenhoudt, van Zaamslag. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-JLaezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5