I m m A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad e o r Zeeuwsch-Vlaaidere No, 5752 Zaterdag 20 April 1912. 52- Jaargang. LancToouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEETENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word, de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. BSKiSTB BLAD. TER. NEUZEN, 19 April 1912. In de maand Maart werden in Zeeland 13 gevalten van besmettelijke veeziekte gecon- stateerd en wel van mond- en klauwzeer 1 geval te Clinge en te Dreischor van vlekziekte 10 gevallen te Hontenisse en van miltvuur 1 geval Sou burg. Boschkapelle. Bij de aanbesteding van den touw van een gemeentebuis werd als volgt icgeschreven W. en D. Galle, te Zaamslag voor f 7200, H. Lensen te Zaamslag voor 6610, J. C. Kaijser en A. Wisse te Zaamslag voor f 6595, P. Voet te "Kloosterzande en L. J. Colsen te Ter Hole voor 6583, A. A. v. d. Walle te Hulst voor 6405, Ch. v. d. Branden te Hulst voor 6307, A. de Loos en P. Everaert te Boscbkappelle voor J 6082. Voor het metselwerk werd ingeschreven A. de Loos en P. Everaert voor 3225. Voor het timmerwerk werd ingeschreven A. Kaijser te Zaamslag voor 3825. Er is niet gegund. Bij den laudbouwer St. vorid men des morgens 22 jonge eendjes dood op het hof liggen alle waren doodgebeten, waarschijnlijk door een of meer bunzings. Hulst. De Middenstands-cursus, alhier ge- geven door den heer J. Adriaanse, kassier der Boerenleenbank te Lamswaarde, is geeindigd. In dien cursus is behandeld van boekbouden de inrichting der boeken in een bedrijf van bandelsrekenen, de rekening courant, van handels- recht, de failissementswet. Na afloop der laatste les bracht de heer Adriaanse lof aan den ijver der leerlingen, die het zeer vele huiswerk zoo goed mogelijk trachtten te maken, en zoo trouw mogelijk de lessen bijwoonden ook bracht hg dank aan het Gemeentebestuur, dat zoo welwillend was geweest een lokaal gratis in gebruik af te staan. Aan 25 leerlingen kon een diploma worden uitgereikt. De heer Rottier, ambtenaar op het post- kantoor, dankte, ook namens zijne mede-cur- sisten, voor de genoten lessen en voor de aan- gename wijze, waarop deze waren gegeven, en sprak de hoop uit, dat de heer Adriaanse nog meermalen met evenveel succes een derge- lijken cursus zou geven. Naar wij vernemen zullen een 12tal leerlingen van den geeindigden cursus een nieuwen cursus van den heer Adriaanse volgen in dubbel boek- houden, voortgezet handelsrekenen en uitgebreide handelskennis. Deze cursus zal op 1 Mei a.s. beginnen en twee jaar duren. Het driejarig zoontje van J. v. d. Br., wonende op 't gehucht het Jagertje, geraakte al spelende in een modderput, waaruit het levenloos is opgehaald. der onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IVe district over het jaar 1911. Ingevolge art. 132° van het reglement hebben wij de eer het navolgende verslag uit te brengen omtrent den toestand der Maatschappij en hare verrichtingen gedurende het een en twiutigste boekjaar. Voor hagalschade moest worden uitgekeerd f 31 <4,38 tegen f 9840,24 in het vooraf'gaande jaar, zoodat het jaar 1911 voor de maatschappij niet ongunstig kan genoemd worden. De schade werd geleden in de gemeenten Clinge, Graauw en Hontenisse en strekte zich uit over ongeveer 14 gemeten koolzaad, 40 gemeten vlas, 33 gemeten haver, 24 gemeten erwten, 7i/2 gemet boonen en 71 gemet bieten, e zamen 161 gemeten. Bij de schade waren betrokken 25 deelge- nooten en bij de schatting varieerde de schade van 10 tot 50 pet. Weder traden 7 nieuwe deelgenooten tot de maatschappij toe. De vereeniging telt thans 476 deelgenooten, die 18867 gemeten (8407 H.A.) hebben ver- zekerd. Van deze 18867 gemeten zijn er 13486 verze- kerd door 354 deelgenooten, mede deelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal (art. 22b rgt.) bestaande uit 24000,3 °/0 obligatien Amstei'dam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens f 1881,685 ingelegd bij de Rijks-postspaarbank, zoodat het jjindeel dier deelgenooten in dat geheel afzonderlijk beheerd kapitaal op 31 December bedroeg 1,64 per gemet. Gezamenlijk bezitten alle deelgenooten (art. 25 rgt.) 18000,4 °/0 obligatien Rotterdam 1900, 1901, 1907 en 1908 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, zoomede 912,34 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December bedroeg 1,01 per gemet. In de algemeene vergadering gehouden te Ter Neuzen op 29 Maart 1911 werden de heeren C. van Esbroeck te Hengstdijk en J. F. Buys- rogge te Clinge, aan de beurt van aftreding, als bestuursleden herkozen. De benoemden lieten zich hunne verkiezing welgevallen. Deze vereeniging, die uitsluitend onderling werkt, begonnen zonder kapitaal heeft aan hare leden-verzekerden reeds ruim 56 duizend gulden aan schadevergoeding uitgekeerd van 1891 tot en met 1910 f 52967,97 in 1911 3174,38 Totaal f 56142,35 Aan het publiek kan ooraeel worden gelaten, of inderdaad is %Kj./0.42i Mo - 0.18 1 Kg. 1.50 y2 - 0.80 en bezit thans nog 41000, De maatschappij verzekert alle gewassen ge- legen in de provincie Zeeland, het zoogenaamde IVe district uitgezonderd, tegen zeer matige premien. Zij bedragen voor Ajuin, boekweit, karwij, koolzaad, ma'is en vlas0,45 °/0 Kanariezaad, granen en peulvruchten 0,35 °/0 c. Aardappelen en wortelgewassen 0,20 °/o per f 100,— der aangegeven waarde. De bepaling in art. 21 van het reglement, dat de geleden hagelschade wordt opgenomen door twee schatters van wege de vereeniging en een door deD deelgenoot, die schade ge leden heeft te benoemen derden schatter, was zeker van grooteD invloed, dat de geleden hagel schade steeds naar volkomen genoegen der ver- liagelden is geregeld geworden. Het Bestuur K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorzitter. FRANCOIS VAN WAESBERGHE, Secretaris- Penning meester. Stierenkeuringen 1912. De Provinciate Commissie tot bevordering der Veefokkerij zal in 1912 keuringen Louden op de navolgende plaatsen Nieuwerkerk Dinsdag 23 April, 2 u.Noord- welle Woensdag 24 April, 9 u.Cortgene Vrijdag 26 April, 2u. Kloosterzande Zaterdag 27 April, 10 u. Hulst Maandag 29 April 11 u. Axel Dinsdag 30 April, 9 u.Middelburg Donderdag 2 Mei, 10 u.Aagtekerke Vrijdag 3 Mei, 11 u.Heinkenszand Maandag 13 Mei, 3Ho u.Goes Dinsdag 14 Mei, 10 u.Kruiningen Woensdag 15 Mei, 11 u.Oud-Vosmeer Vrijdag 17 Mei, 4 u. St.-Maartensdijk Zaterdag 18 Mei, 9 u.IJzendijke Dinsdag 21Mei, 9 u. Oostburg Woensdag 22 Mei, 10 u. In een wijziging en aanvulling vandeMunt- wet stelt de Regeering voor het in omloop bren gen van gouden 5-guldenstukken en nikkelen 5-centstukken (vierkant met afgeronde hoeken). Eergistermiddag omstreeks half vijf waren op het dak van het gebouw Concordia, waarin naar men weet het N. v. N. gevestigd is, een drietal loodgieters in de dakgoot aan de N. Z. Voorburgwal-zijde aan het werk. Plotseling schoot een emmer, die zij aan een touw naar beneden lieten uit den haak, viel naar beneden en kwam met zulk een kracht op het hoofd van een juist passeerend 9jarig knaapje, wo nende in de Pieter Jacobstraat, dat het, per rijwielbrancard naar het Binnengasthuis over- gebracht, overleden bleek te zijn. (Tel.) Een zeer tragisch ongeluk heeft te Am sterdam plaats gehad. In het gezin van Smit, in de Cliffordstraat wilde de moeder een der kinderen, dat bezig was over de veranda te klimmen, grijpen. Daardoor stiet ze een ander kind aan, met het ongelukkig gevolg, dat deze kleine in een tobbe kokend water viel en hevige braudwonden kreeg. De avonturen van vier zwaluwen. Ze waren met d'r vieren, dus twee paren. Zeker vermoeid van de lange reis, hadden ze de kans waargenomen en waren door het open- staande raam van een slaapkamer te Millingen naar binnen gevlogen. Daar zaten ze nu op een rij, staken weldra de kopjes in de veeren en droomden waarschijnlijk al van heerlijke lentelucht en hun toekomstige nieuwe woning. Toen echter de vrouw des huizes de kinderen naar bed wilde brengen en met de lamp in 't slaapvertrek verscheen, vlogen de vogels in eens op 'tlicht aan. Hevig verschrikt, snelde de vrouw de kamer uit niet begrijpend, wie haar daar 'n avondvisite kwamen brengen. De kinderen werden voorloopig in een ander vertrek ter ruste gelegd, totdat eindelijk haar man, de postbode H. v. d. V. thuiskwam. Nauwelijks had hij het relaas van zijn vrouw gehoord, of hij begaf zich, moedig, de revolver in de vuist geklemd, naar het slaapvertrek, waar het zeker niet pluis moest zijn. En wat zag hij daar? Knusjes zaten de vier zwaluwen bijeen op het raamkozijn. Welke lieve lentebode de zwaluwen ook mogen zijn, ze in eeu kinderslaapkamer te huisvesten heeft toch zijn groote bezwareu en v. d. V. nam dan ook de eene zwaluw na de andere en liet ze door het openstaande raam naar buiten. Maar eer hij het tweede vogeltje had gepakt, was het eerste alweer naar binnen gevlogen en dat bleef zoo voortgaan, totdat v. d. V. zich eindelijk over de diertjes ontfermde en ze nacht- verblijf verleende. In den vroegen morgen zijn ze weggevlogen En zoo zijn ook te Millingen de eerste zwa luwen gezien, de vriendelijke boden van een schoonen tijd. De zonsverduistering is Woensdagmorgen te Amsterdam de indirecte oorzaak geweest tot een zeer ernstig ongeluk. Op de tweede verdieping van perceel 33 van het Leidscheplein, bewoond door de familie Beguin, was het twintigjarig dienstmeisje met eenige kinderen alleen aanwe- zig. Toen het donker begon te worden, begaf zij zich met het jongste kind, een knaapje van twee jaar, op den arm op het balkon, zonder te bedenken, of zonder te weten (ze was er pas in dienst) dat het balkon in reparatie was. De vloer ervan bestond slechts uit een pleisterplaat, waarover nog planken heengelegd moesten wor den. Zooara het ongelukkige meisje den voet op het balkon had gezet, zakte zij erdoor. In haar val moet zij instinctmatig het kind stijf vastgehouden hebben, zoodat het bovenop haar op de straat is neergekomen. De kleine had althans niet anders dan eenige min ernstige hoofdwonden en eenige tandjes waren hem uit- gebroken. In zijn ontsteltenis snelde een voor- bijganger met het kind naar het naastbijzijnde politiebureau, vanwaar het naar het gasthuis werd gebracht. Erger was het arme dienstmeis je er aan toe, zij was bewusteloos en klaarblij- kelijk zwaar gewond. Per auto-brancard werd zij naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is wel ernstig, maar zij is buiten levensgevaar. Woensdag had een zeer droevig geval plaats op de Werkhorst bij Meppel. De scheepsbouwmeester R. Trewes wilde een ijze- ren vischboot leveren aan den visscher Pomp. De boot moest Dinsdag worden afgeleverd, hetwelk ook geschiedde, doch Trewes had de boot voor een veel te laag bedrag aangenomen en had daar alle spijt van. Des middags had de aflevering plaats. T. weigerde het geld in ontvaugst te nemen en wilde ook geen qui- tantie teekenen maar vroeg de boot terug. Pomp wilde dit niet toestaan. Dinsdagavond durfde Pomp zich niet ter ruste te begeven uit vrees, dat Trewes de boot zou weghalen. Daarom stelde hij zich met zijn zoon verdekt op en begaf zich achter een kruisbessenboompje. Zijn zoon ging toen met een geweer gewapend in de boot. Te 2 uur 's nachts verscheen Trewes met zijn zoontje in een boot. Hij had eveneens een geweer bij zich. Bij de de vischboot gekomen, legde T. zijn geweer er in en klom in de boot. Van dit oogenblik maakte de zoon van Pomp ge bruik het geweer van Trewes te grijpen en in het water te werpen. Trewes werd hierop woedend en wierp zich op den jongen Pomp, doch deze hield zijn geweer op Trewes gericht, een worsteling ontstond en het schot ont- brandde Toen de oude Pomp hierop zijn schuilplaats verliet, niet wetende wie van beiden getroffen was, vond hij Trewes doodelijk gekwetst. Spoedig hierop overleed de ongelukkige. Te Londen is een eigenaardige figuur ge- storven, die de Worstkoning" werd genoemd. William Harris was ziju naam. Als vleesch- houwersleerling begonnen, wist hij zich op te werken en zelf een worstzaak te beginnen. Onder Koningin Victoria was hij een van de meest bekende restaurateurs van Londen. Veertig wiukels had hij in verschillende deelen van die stad, terwijl men de fir'ma ook op badplaatsen vertegenwoordigd vond. Doch dit verveelde hem en hij legde zich voortaan op het groot-bedrijf toe. Toen werd hij de worst-leverancier voor het leger. Hij hield er eigenaardige gewoonten op na. Zoo ging hij steeds in rok en met een reuzen- diamaut, op de markt vleesch-inkoopen doen. Ook beeft hij zijn drie zoons alle William, zijn vier dochters alle Elisabeth genoemd. Tot op den huidigen dag zijn de zoons slechts onder de aanduiding 1, 2, 3 bekend. Met Kerstmis placht hij iederen politie-agent en brandweer- raan in de City een pond worst thuis te sturen. 508 u 19it blatl versehljnt U ueniidiig. en Vrijdaimvonil, aUgeitnaderil op *»1J de 9'ir«nP. Jf. HK liWHR, <e TTkv Nenien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1