Gemengde berichten. Laatste Berichten, E. d. oud 49 j., polderwerker te St. Jansteen is wegens mishandeling veroordeeld tot 15 !>oete of' 15 dagen hechtenis, (eisch 20 of 20 dagen hechtenis.) A. 0., oud ,27 j., arbeider te St. Jansteen is wegens als voren veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (eisch 2 maanden). A. C. S. C., oud 26 j., kleermaker te Hon- tenisse is wegens als voren veroordeeld tot 3 maanden gevaflgenisstraf (eisch idem). M. J. B., oud 39 j., arbeidster teRetranchement, is wegens eenv. beleediging veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis (eisch idem). Maandagnamiddag is onder de Oostburgsche Ijjnwerkers^ bij den aanleg van de stoomtram 0ostburg ZuidzandeCadzand een werkstaking uitgebroken. Hun eisch is hooger loon, omdat lijnwerkers, die van buiten deze gemeente ko- men, een hooger loon ontvangen. De stormen van den laatsten tijd hebben hier en daar aan den voet onzer duinen niet onaanzienlijke beschadiging toegebracbt. Vooral de buitenduinen even benoorden Scheveningen hebben geleden. Er hebben nog al aardstor- tingen en afkavelingen plaats gevonden. Hier en daar was de afschuiving tot aan den be- groeiden kruin toe waar te nemen. Ook bij den miiitairen post benoorden den Schevening- schen strandmuur is schade aangericht. Op initiatief van het Burg. Armbestuur te Delft is een 84jarige vrouw in verregaanden staat van vervuiling uit haar woning aan den Geerweg naar het gasthnis overgebracht. 0. a. werd in de vervuilde woning het oversehot ge vonden van een circa 9 maanden geleden ge- storven kat. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is iugebroken in de R. K. kerk, de pastorie, het klooster en de school te Ginneken. De offerblokken werden geledigd, maar hoe groot het waarschijnlijk aanzienlijke bedrag is, dat werd medegenomen, valt niet na te gaan. In de sacristie hebben de inbrekers een daar aan— wezige flesch wijn geledigd. Een gegeven paard. Dezer dagen werd, zoo lezen we in de Res. bode, een predikant in een Zuid-Hollandsche gemeente door een zijner gemeenteleden een pot boter vereerd. De dominee proeft de boter en vindt ze niet lekker. Hij verzoekt eeu boertje die boter op de markt voor hem te verkoopen. Ons boertje neemt met dominee's pot boter, gemerkt met //na— tuurboter plaats in de rij. De boter wordt aan een keuring onderworpen en bevonden te zijn kunstboter. Proces-verbaal wordt opge- maakt en het boertje zegt in dienst te zijn van den dominee. De rechter zal nu uit te maken hebben, wie hier strafbaar is, de edele gever of de dominee- boterhandelaar. Te Hedel (N.-B.) heeft Zoudag een 3jarig meisje van Th. v. V., terwijl de moeder naar de kerk was, ernstige brandwonden gekregen, waaraan het denzelfden dag nog overleden is. Zaterdagnamiddag is in een onbewaakt oogenblik het 3jarige zoontje van den landbouwer Versluis onder Meerkerk te water geraakt en verdronken. De heer K., handelsagent te Roermond is Zoudag door gasverstikking in zijn badkamer overleden. Ter plaatse van de raadselachtige aard- verzakking bij den heer H. Walkers, te Hille- gom, heeft Vrijdag prof. Lorie uit Utrecht een deskundig onderzoek ingesteld. Daarbij is ge- bleken, dat de temperatuur op den bodem van het gat 49° Fhr. bedroeg en aan de oppervlakte 42°. Verder is vastgesteld, dat het gat niet is, gelijk eerst werd vermoed, een oude veemput dat evenmin het water in dit gat verband houdt met dat in de Haarlemmermeer. Ook werden een paar wellen in de Haarlemmermeer bezocht. Wei kon de hoogleeraar constateeren, dat de kleilaag, welke hier overigens onder het laag- veen ligt, ter plaatse van het gat ontbreekt. De hoogleeraar heeft met den heer Walkers afgesproken een en ander in studie te nemen en dan nogmaals in Hillegom te zullen terugkeeren. De sneeuwval in Duitschland houdt aan. In Sauerland, het zuidelijk deel van Westfalen, is zooveel sneeuw gevailen dat gisteren te Winterberg een wedstrijd op sneeuwschoenen werd gehouden. In t Reuzengebergte woeden hevige sneeuw- stormen, bij een vorst van 10 graden Celsius De sneeuw ligt een halve meter hoog. De sledebanen strekken zich uit tot in de°dalen. Een ontzetftende scheepsramp waarvan de gevolgen bij de ontvangst van het bericht in ons vorig nummer nog niet waren te overzien, is gebleken de botsing van de Ti tanic met een ijsberg. De White Star liner //Titanic", het grootste schip ter wereld, heeft een ongelukkige eerste reis gehad. Woensdagmiddag onder groote belangstelling voor de eerste maal uit Southamp ton vertrokken, werd gelijk wij reeds meldden, het zee-kasteel dadelijk met een botsing be- dreigd. Door de geweldige zuiging, ontstaan t°en de //Titanic" zijn schroeven in werking zette, sloeg het stoomschip //New-York" los en ging aan het drijven. Spannend was dit moment voor de honderden passagiers en de toe- schouwers, wier toejuichingen in kreten van plot- selingen angst veranderden. Een botsingdreigde Door een prachtige manoeuvre wist de kapitein van de //Titanic" een ongeluk te vermijden. Op 13 voet afstand schoven de beide schepen langs elkaar, de //Titanic" was gered, en weer juichten de toeschouwers het langzaam weg- stoomende reuzenschip toe. Het grootste schip ter wereld een schitterend stuk werk van de moderne scheepsbouwkunst stoomde naar zee! De Titanic", wij rnelden't reeds, was 46.302 ton groot, 882 voet lang en 92 voet breed. Het was een schip van alle gemakken voorzien, een //drijvende stad", zooals Jules Verne ze ons in een van zijn werken afschildert. Alles kan men er vinden, zelfs een ,Cafe Parisien" en voor de Araerikaansehe millionairs was het een model-schip ze waren er gelijk thuis, alles kan men er gereserveerd krjjgen, zelfs zijn er wandelpaden, doch zoo'n ticket dat recht geeft op die weelde, kostte maar even f 10,000. Het restaurant in stijl Louis XVI en rijk geornamenteerd kan minstens 530 pas-, sagiers tegelijk aan het diner ontvangen. Voor dames was er een gereserveerde lees- en schrijf- zaal schitterend ingericht en gedecoreerd. Over- al op het groote dek vond men veranda's met de mooiste bloemen en planten. De Titanic" bad bij haar vertrek 75000 pond vleesch aan boord genomen, 15,000 fles- schen bier, 10,000 flesschen wijn en 12,000 flesschen mineraalwater en dit alles voor de passagiers, die te Southampton ten getale van 1380 aan boord waren gegaan Van al die pracht en schittering is thans niets meer over. Het ligt op den bodem der zee. De //Titanic", wier vertrek al minderge- lukkig was, is op haar midden-voyage gebleven. In den Allantischen Oceaan is het trotsche zeekasteel op een ijsberg gestooten en binnen betrekkelijk korten tijd voorover gezonken naar de diepte der zee. le Southampton waren 1380 passagiers aan boord gegaan, in Cherbourg is er nog een tot nog toe onbekend getal bijgekomen, en de be- nianning bestond uit 800 man. Men kan dus wel aannemen, dat er totaal een 2300 personen aan boord waren. Den geheelen middag hield de spanning, of de passagiers al dan niet gered waren, aan. De „Titanic" is Maandagmorgen te 2.20 ge zonken. Alle passagiers werden, zoo luidden de telegrammen, gered. Het stoomschip Virginia," dat het eerst hulp verleende, bevond zich op 197 mijlen afstand van de //Titanic," daarna kwamen de //Olympic en de //Baltic," die op weg naar Liverpool waren. De botsing had plaats's avonds om tien uur op 41 gr. 46 sec. N.B. en 50 gr. 14 sec. W.L. Andere schepen, o.a. de ,/Maure- tania en de //Baltic," hadden eveneens op hun vaart naar New-York veel last van bet ijs. Het reddingswerk verliep ordelijk, hoewel on- middellijk na den eersten stoot het schip zijde- lings begon over te hellen en langzaam begon te zinken. Onmiddellijk nadat het onheil had plaats gehad, werden de reddingssloepen uitgezet en in weerwil van het ontzaglijk groot aantal passagiers ontstond niet de geringste verwarring. Zonder zijn kalmte te verliezen bleef de kapitein van de brug orders geven. De vrouwen en kinderen werden het eerst in de sloepen neer- gelaten, vervolgens de overige passagiers. De capaciteit der sloepen was ruimschoots voldoende, daar zij voor een aantal opvarenden van 3300 plaats boden. Onder de Amerikaansche millionairs die zich aan boord van de //Titanic" bevonden, wordt nog genoemd Roeblink, voorts Thayer, de - president van den Pennsylvania-spoorweg, ook lord Ashburton en M. Rotschild. Te Liverpool uit New-York aangekomen stoomschepen berichten, dat onder de buiten- gewoon groote massa's drijfjjs ten Zuiden van Newfoundland, waar de botsing heeft plaats gehad, een ijsveid was van 100 mijl lengte met enorme ijsbergen. De „Pall Mall Gazette" meldt, dat de /Titanic" voor 1,000,000 pdst. diamant aan boord heeftde lading van de .Titanic" vertegenwoordigt een waarde van nageuoeg 3,000,000 pdst. Men staat hier voor een ramp, geheel eenig in haar soort, door de exceptioneele cumulatie van waarden en door het zeer plotselinge van den ondergang en het feit dat in de open zee het schip vergaan is, zoodat niets gered kan worden. Alle assurantiebeurzen hadden een onwankel- baar vertrouwen in het schip in verband met de waterdichte schotten, die het schip in vele zelfstandige gedeelten verdeelen. De //Suevic", een schip van dezelfde maat- schappij, is eens door een aanvaring en daarop gevolgde stranding volkomen in twee helften gebroken, de eene helft is gezonken, de andere helft is veilig in de haven binnensleept en daarna gerepareerd. Om een denkbeeld te geven, welke reus- achtige sommen in schip en lading van zulk een atlantischen stoomer kunnen steken, ver- melden wij, dat schip en lading van de Lusi- tania" eens tot een gezamelijk bedrag van 60 millioen gulden verzekerd waren. Londen, 16 April. Den heelen nacht hebben de draadlooze telegraafstations op de Oostkust van Amerika getracht seinen op te vangen van de schepen, die de Titanic te hulp waren ge- sneld op ontvangst van het' dringende sein van het zinkende schip. De berichten, die zij opvingen, zeiden dat het eerste stoomschip, dat gisteren op de plek van het ongeluk "kwarn, bevond, dat de Titanic 's nachts om 2.20 was gezonken, 4 uur nadat zij met den ijsberg in botsing was gekomen. Er was alleen wat wrakhout en eenige booten met reizigers te zien. De reizigers werden opgepikt en overge bracht naar de mailboot Carpathia, die West- waarts ging en nu op New-York koers zet. Op het zinkende schip moet de grootste tucht hebben geheerscht, want de geredden zijn meest vrouwen, en van de mannen zijn de meesten getrouwd. Een heden uit Halifax ontvangen telegram j meldt, dat de gezagvoerders der stoomschepen Parisian en Virginian derwaarcs dradeloos ge- seind hebben, dat zij te laat zijn gekomen om nog levens te kunnen redden, zoodat zij geen geredden aan boord hebben. De lijst der geredden, waarop meerendeels vrouwennamen voorkomen, ondergaat gestadig veranderingen. Een lid van het bestuur der White Star-lrjn alliier heeft in een interview verklaard, dat de reddingbooten van de Titanic alle door het ministerie van koophandel gekeurd waren en dubbel zoo talrijk als het aantal passagiers. Hij erkende, dat de mogelijkheid bestond, dat eenige reddingbooten omlaag zijn gezogen, toen de Titanic zonk. Uit New-York wordt aan de Frankfurter Zeitung gemeld Volgens de laatste berekenin- gen zijn er 1254 dooden. De Titanic zonk 50 K.M. van de plaats, waar de botsing plaats heeft gevonden. Iranklin, de vice-president van de White Star-lijn, heeft verklaard, dat 202 van de 325 eerste klasse-passagiers en 114 van 285 tweede klasse-passagiers van de Titanic terecht zijn. De Temps verneemt uit New-York, dat men aan de White Star-lijn geen hoop meer heeft;, dat men andere passagiers heeft kunnen redden dan zich aan boord van de Carpathia bevinden. Alle hoop, dat iemand anders van de passa giers en de bemanning van de Titanic dan de zich aan boord van de Carpathia bevindenden in leven is, is opgeheven. Alle stoomschepen, die den omtrek van de plaats waar de ramp zich had voorgedaan, afzochten, hebben nu hun reis vervolgd. Een uitvoerig overgeseind radio-telegram van den kapitein van de Carpathia meldt, dat hij in overleg met Ismay (een van de reeders van de White Star-lijn, die aan boord was opgenomen) besloten had naar New-York te stoomen, wat langzaam geschiedde wegens de massa's dryfijs. De Carpathia voer door een ijsveid van 20 mijl breedte heen, waarop eenige reusachtige ijshergen voorkwamen. Het stoomschip Pari sian, dat hetzelfde ijsveid doorvoer, rapporteert geweldige koude. Mogelijkerwijze nog rondgezwalkt hebbende passagiers van de Titanic zouden dientengevolge vermoedelijk doodgevroren zijn en dat des te meer, omdat zij enkel hun nachtgoed aanhadden. De reddingsloepen van de Titanic leden even eens scbrikbarend, voordat zij de Carpathia ontmoetten. De sloepen hadden zich door ge weldige ijsmassa's heen geworsteld, waardoor zij uiteengeraakt waren. De schipbreuk van de Titanic heeft te Londen een geweldige opschudding gewekt, evenals te New- York. Het Londensche kantoor van de White Star-lijn is den geheelen dag door angstig om inlichtingen vragende, weenende mannen en vrouwen belegerd. Alle naburige kantoreu van scheepvaartmaatschappijen hadden de vlag half— stok waaien. De gretig gekochte voornaamste bladen geven het nieuws van de ramp met kolommen en bevatten bovendien hoofdartikels, waarin de lessen van de schipbreuk van vele zijden beschouwd worden. Alle bladen achten onderzoek noodig, zoodra de eerste ont- haven bereikt heeft, doch rekening houdende met de algemeene bezorgdheid, heeft de regee- ring der Vereenigde Staten heden twee oor- logsschepen afgezonden met krachtige toestellen voor draadlooze telegrafie, ten einde met het in verbinding te komen en de bijzonderheden over te seinen, aangezien het niet voor Don- derdag te New-York kan aankomen. De bladen vragen zich af, of de Titanic de noodigste voorzorgen heeft gebruikt. Men wist toch, behoorde althans te weten, dat geweldige massa's ijs vroeger dan anders zuidwaarts langs den koers van de Titanic zouden afdrijven. Dan is de vraag gerezen, waarom men de Titanic niet heeft kunnen drijvende houden door de waterdichte schotten. De geheele pers roemt de dradelooze telegrafie, zonder welke de ramp eerst veel later, missclnen in het geheel niet bekend zou zijn geworden. Het nummer van heden van het New-Yorksche blad van Hearst, de American, behelst een heftigen aanval op de eigenaars der White Star-lijn in een hoofdartikel met rouwrand. Hearst roept het oordeel van de wereld aan over hun kortzichtige schrielheid en misdadige roeke- loosheid, zooals die door de ramp met de Titanic aan het licht zijn gekomen. //Welke satyre onzer hedendaagsche besehaving", roept hij uit, //welke ironische triomfen onzer mecha- nische ontwikkeling Hearst doet in 't alge- meen een fellen aanval op de A tlantische stoom schepen en eischt, dat de regeering der Vereenigde Staten onverwijldnieuwe voorschrif- ten opstelt voor alle schepen, die op de havens der Unie varen. New-York. Van de officieren der Titanic zijn slechts de 2e, 3e en 4e gered, terwijl van de overigen met zekerheid kan worden gezegd dat zij zijn omgekomen. De diamanten welke door deze schipbreuk verloren gingen hadden eene waarde van 400,000 dollars voor de betrokken New-Yorksche han- delaars, terwijl die voor de Amsterdamsche handelaars op /200,000 wordt gescbat. Een Amsterdamsche handelaar welke zich ook onder de passagiers bevond, behoort ook tot de geredden en bevindt zich aan boord van de Carpathia. KonstantinopeL De I^orte hield eene ver- gadering waarvan de besprekingen geheim worden gehouden, doch men vermoedt dat deze den vrede met Italie ten doel hadden en verzekert dat deze spoedig zal worden gesloten. Berlijn. Op de Russiseh-Duitsche grens is een Duitsche politie-commissaris doodgeschoten. De dader werd gearresteerd. De oorzaak van dit incident is nog onbekend. een steltenis en de volksrouw eenigszins bedaard zullen zijn. Hoewel men vreest, dat nietnand buiten die aan boord van de Carpathia er het leven heeft afgebracht, koestert men nog een zwakke hoop, dat misschien enkelen zich aan boord van andere schepen bevinden. De omstandigheden, waaronder het grootste schip ter wereld ondergegaan is, bevinden zich nog in het duister, doch men begrijpt niet, dat een schip, dat, theoretisch gesproken, niet kon zinken, verdwenen zou zijn met het meerendeel der opvarenden en het slechts enkele wrakstuk- ken heeft achtergelaten als teeken van het ern stige mysterie, dat zich heeft voorgedaan. Wat zich na de botsing heeft voorgedaan, zal waarschijnlijk niet opgehelderd worden, voordat de Carpathia met de overlevenden een Gemeenteraad wan Axel. A Vergadering van Dinsdag 46 April 1912. Voor/.itter de heer L. Lamaitre, waarn. burgemeester. Verder aanwezig de heeren Kruijsse, Van Driel, Oggel, F. Detker, Dielernan, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heer Dregrnans. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die daarna onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter stelt aan de orde I. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarin wordt berieht dat bij Kon. besluit van 30 Maart 1912, no. 79, is benoemd tot burgemeester van Ter Neuzen de heer J. Huizinga, zulks met ingang van 9 April, met welken datnm hem eervol ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Axe). Aangenomen voor kennisgeving. I». De begrooting der gezondheidseommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen. voor het jaar 1913. De bij- drage van de gemeente Axel is uitgetrokken op f 201,08. Deze begrooting zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. c. Een schrijven van M. L. van Vessem, gemeente- ontvanger, waarin deze dank betuigt, voor de hem toege- kende gratificatie. Aangenomen voor kennisgeving. «l. Een schrijven van F. de Coster te Sluiskil waarin deze bericht de benoeming als deskundige voor een onder zoek naar het beheer en den toestand der gasfabriek aan te nemen. Hij vraagt mededeeling van het tijdstip waarop hij dat onderzoek zal hebben te verrichten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van J. A. van Hoeve, beheerder der bewaarsehool, waarin deze te kennen geeft de hem toege- kende subsidie, tot twee derden van het jaarlijksch tekort op de exploitaite der school, onder de gestelde voorwaarden met dank te aanvaarden. Hij geeft in dat schrijven nog te kennen dat hij eigen- lijk liever de door hem in overweging gegeven regeling ujn nog i u o uuui Hum ill vz ci vvcgiiiQ v v. £5 voor het toelaten van kinderen tegen verminderden prijs of kosteJoos, onder goedkeuring van het gemeentebestuur, had zien toegepast, en betuigt ook dank aan de commissie die een uitgebreid rapport inzond, en zich door haar onderzoek tot de overtuiging wist te brengen dat het den beheerder der bewaarsehool niet te doen is geweest om te werken in eigen belang, maar dat de inrichting daargesteld is met het nuttige doel de ontwikkeling der kinderen te bevorderen. Aangenomen voor kennisgeving. f. De Voorzitter deelt mede omtrent vorengenoemde zaak nog een schrijven te hebben ontvangen van het lid van den Itaad, den heer M. Wolfert. Dit schrijven luidt aldus Daar ik in de vorige vergadering niet aanwezig geweest ben en uit het verslag heb nagegaan de bespreking over de toelage voor de bewaarsehool, zoo heb ik opgemerkt dat in die vergadering de zaak zoo besproken is, dat een ieder daaruit moet afleiden dat de heer J. A. van Hoeve zelf een toelage of subsidie gevraagd heeft. Daar ik als lid van de Commissie uit de bespreking met den heer Van Hoeve de overtuiging heb opgedaan dat er geen enkele reden bestaat, als zoo de heer Van Hoeve dit plan hebben uitgedacht om voor zich zelf het tekort op de inkomsten der bewaarsehool gedekt te krijgen zoo stel ik prijs op de handelwijze van den heer Van Hoeve, die hier in alles het nut voor de kinderen op 'toog heeft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2