Ter Neuzenschs Courant Donderdag 11 April 1912. No. 5748. Gemengde berichten. Laatste Berichten, Handelsberichten. TAATIEDTIIIDIEj ~RTj.A-ID- TER NEUZEN, 10 April 1012. Er is sedert het verschijnen van ons rorig nummer geconfereerd, er is vergaderd, maar de oplossing van het conflict tusschen de firtna Little Johnston en de werklieden is nog geen schrede nader gekomen. Op verzoek van den waarn. burgemeester, den heer Visser, had de firma er in toegestemd j.l. Zaterdag een conference te bouden met een drietal werklieden ait de oude vaste ploeg. Deze conference werd ook bijgewoond door den wethouder, den heer Dees, en den benoemden burgemeester, den beer Huizinga. In die conferentie bleek de firma Little Johnston niet genegen de ontslagen 5 werklieden weer terug in vasten dienst te nemen. Wei werd te kennen gegeven dat er geen bezwaar tegen gemaakt zou worden als die 5 werklieden werden aangenomen om te arbeiden in de losse ploegen, die, naar gelang het werk dit vereischt, in dienst worden gesteld, zooals ook voor gisteren morgen noodig was. Terstond werd Zaterdagavond eene vergade- ring gehouden van de bootwerkersvereeniging „Recbt en Plicht" waarin het voorstel der firma werd afgewezen en dit besluit werd in eene Maandag gehouden vergadering bekrachtigd. Gisteren namiddag kwam er eenige verande- ring in den stand der zaak. Des morgens had geen werkman zich op het werk aangemeld, doch in den namiddag deden er zich eenigen op die aan het werk gingen. Enkelen volgden, en het werd een tiental. Begrijpelijker wijze bracht dit de gemoederen in beweging. Toen begaven zich meerderen naar het kantoor der firma, doch deze werden niet toegelaten. Naar men ons mededeelde is toen te kennen gegeven dat hedenmorgen zou worden medegedeeld, wie nog voor werken zou worden aangenomen. Met het oog op hunne veiligheid werden de werkwilligen gisterenavond door de politie bij hun tocht van het werk naar huis vergezeld. Gisteren avond werd opnieuw eene vergadering van ,/Recht en Plicht" gehouden, waarin be- sloten werd ondanks de veranderde, betreurde omstandigheden, den strijd vol te houden. Yerder schijnen pogingen te zijn aangewend om de werkwilligen terug te houden van het voort- zetten van den arbeid. Hoe dit ook zijvan morgen was het aantal werkwilligen weer tot de helft verminderd. Men deelde ons mede dat thans ook de bemanning der stoomschepen, die aan boord werk moeten verrichten voor het lossen der schepen, zullen vergaderen en er onder hen stem men opgaan om het bijltje er bij neer te leggen. Koewacht. Dinsdag had bier de herstemming plaats voor een lid van den gemeenteraad (vac. Jac. Pieters). Opgekomen waren van de 299 kiezers er 232. Gekozen werd de heer C. J. M. van Doosselaer met 130 stemmen. De heer- A. Misseghers verkreeg 99 stemmen. Er waren 3 billetten van onwaarde. Op lOOjarigen leeftijd is te Rotterdam over- leden de oudste inwoonster, de wed. Hokke. Vrijdag had een klein kind van A. K. te Arnemuiden, toen het een oogenblik alleen was gelaten, de aardigheid om een trogje, gevuld met meel, over zich heen te trekken, met het gev.olg, dat het kind, tengevolge van dat meel- bad, bijna stikte. Mond, neus, ooren en oogen zaten totaal vol en de ouders dachten niets anders of hun kind was verloren. Spoedig werd de dokter geroepen, die, na een heelen tijd met het kind bezig geweest te zijn, het geluk had het voor de bedroefde ouders te behouden. Een Fransch schrijver geeft op zijn manier een vermakelijke schildering van een voetbal- wedstrijd, niet een bezadigde association- match", zooals wij die op onze Hollandsche velden zien, maar het zg. rugby, een wild spel. vHet voorwerp van geschil bestond in een soort van olijf van leer, van niet zeer hooge waarde, en die trouwens slechts atmosferische lucht bevatte. Bij het begin van den twist lag deze olijf midden op het terrein. En nu kreeg elk van de beide groepen het eensklaps in zijn boofd zich er van te willen gaan meester maken. //Welnu, men zal het haast niet willen gelooven dit gevecht duurde bijna twee uren, in weerwil van de wanhopige pogingen van den scheidsrechter, om wien niemand zich bekom- merde. Toch dient deze in weerwil daarvan, hoogelijk te worden geprezen voor zijn mensch- Iievende bedoelingen, hij, die niet ophield de woedende mannen achterna te hollen en daarbij wild en te vergeefs op een fluitje te blazen. En men sta mi) toe, het in het voorbijgaan te betreuren, dat in een menigte, die zonder over driving op een twintigduizend personen ge- schat kon worden, niemand dan deze eene werd gevonden, om te protesteeren tegen een dergelijk woest tooneel, tegen een schouwspel dat in onzen zoogenaamd geciviliseerden tijd, ieder weldenkend mensoh met verbazing moet vervullen. En natuurlijk was de politie weer ver te zoeken. Aan het eind van de match merkte de nieuwe- ling tot zijn buurman op „Begrijpt u nu zulk een razend gevecht om zoo'n onbenullige leeren olijf, waar ze nu al niets meer om schijnen te geven 's Gravpnhage. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen op 23 April een officieel bezoek brengen aan Arnhem, alwaar o. m. de groote kerk zal worden bezocht. Utrecht. Hedenmorgen had er in de vuur- werkfabriek der firma Ruijsch een ontploffing plaats. 2 werklieden zijn, ernstig met brandwonden overdekt, in de Rijksklinieken opgenomen. Hoorn. Heden zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Earner, vacature Ferf, de heeren Mr. D. Fock, L. Hoejenbos, W. de Jong, Frans Netscher, P. Theunissen en H. D. Vegtel. Enkliuizen. De omnibus die van hier op Hoogkarspel rijdt, is hedenmorgen door het schrikken van een der paarden omgeslagen. Alle inzittenden geraakten te water doch werden gered. De omnibus is vernield, ter wij 1 de paarden ongedeerd bleven. Mexico. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken publiceert een telegram volgens hetwelk de opstandelingen een nederlaag hebben geleden bij Jojutla. Zij hadden 100 dooden, terwijl van de regeeringstroepen 3 officieren en 40 soldaten gewond werden. Gemeenteraad van Zaamelag. Hulst, 9 April 1912. Rotterdam, 10 April. Graanmarkt. Binnen- en Buitenl. Tarwe, Rogge, Gerst en Haver waren in de goede soorten vast gestemd. Mais prijshoudend. Inl. meel iets hooger. Dinsdag 11. geen graanbeurs wegens de afgeloopen feestdagen. Noteering Tarwe per hectol. 725 a /7,75; Rogge 6,25 a f 6,50 Wintergerst 6, a 6,50 Chevalier 6,90 a 7,40 Haver lange 4,50dikke 5,50 per 100 kilo Tarwe Essex /10,50 a 10,80 overige soorten 10,Rogge 8,50 a 9,Gerst 10, a 10,50; Chevalier /'ll,- a 11,50 Haver f 9,75 a 10,-. Boonen en Erwten als voren. Buitenl. Rogge 187 per 2100 kilo; Gerst 210 Mais f 170 per 2000 kilo. Meel. Prima Inl. en prima Belgisch 13, a 13,50; le soort 12,a 12,50 Extra Hongaarsch f 20,a f 21,Prima Amerik. 14,a 14,50 le soort 13,a f 13,50 2e soort f 11,75 a 12,25 per 100 kilo. Rog- gebloem als voren. Veemarkt. Aanvoer Dinsdag circa 2000 run- deren, 250 vette kalveren, 1000 nuchtere, 200 schapen, 1500 varkens en biggen. Runderprijzen 74 a 84 ossen 72 a 82; kal veren 100 a 115 schapen 50 a 60, varkens 55 a 60 cent per kilo. Melkkoeien 150 a f 290 kalfkoeien 165 a f 300 vette kalveren 75 a, 95 biggen 10,a 16,— nuchtere kalveren 9, a 12,per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche 3,25 a 3,50 per mud. Maltha's 8 a lO1^ cents per kilo. Kaas als voren. Boter in vaten 56 a f 64. Eieren f 3,50 a 3,80 per 100. Amerik. petroleum onveranderd. Java-koffie 52 prima Santos 43 cent. Den 17en Santos veiling alhier. Beetwortelsuiker 173/16. Ter Neuzen, 1 April. Boter per :/2 K.G. 0,60. Eieren 26 stuks n 0,85. Axel, 6 April. Eierveiling Y. P. N. Aanvoer 5300 kippen- eieren, prijs 3,92x/21100 eendeneieren, prijs 3,95. ZEETIJD1N oi fal IN. Van 5 tot en met 9 April. door de op- en - en 22 Van 5 tot en mel 9 April werden Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen 46 afgeschutdoor de Westsl. 28 op afgeschut. Jfositie der Stoomschepen. VAN Vergadering van Donderdag 4 April 1912. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burgemeester-raadslid. Yerder aanwezig de heeren De Ruijter, De Mui, De Jonge, De Klerk, A. de Feijter, Wisse en Dieleman. Afwezig de heeren De Putter, Scheele en Faas. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde 1Lezen notulen. De Seeretaris leest de notulen der voorgaande vergade ring, die daarna onveranderd worden vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedep. Staten waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt terugge- zonden het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1912. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een kennisgeving van Gedep. Staten dat de ge meenteraad van Graauw heeft besloten tot het verzetten der datums van de kermis op het dorp en in de buurt Zandberg. Daar hiertegen geen bezwaar bestaat wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. c. Van Gedep. Staten is van het bewijs hunner goed keuring voorzien terug ontvangen het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1912. Aangenomen voor kennisgeving. <t. Van de Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen is ontvangen de raming van inkomsten en uitgaven. Deze wordt aangehouden tot de behandeling der ge meentebegrooting, daar dan met het door de commissie als aandeel voor deze gemeente uitgetrokken bedrag rekening moet gehouden worden. 3. Benoeming van een lid voor de commissie tot ivering van schoolverzuim. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van den heer Ds. G. van Dis. Met den aftredende wordt aanbevolen de heer C. A. Wisse. Met algemeene stemmen wordt Ds. Van Dis herbenoemd. 4. Vaststelling contingent van de brandweer. De Voorzitter deelt mede dat wegens vertrek van in- gezetenen enz. noodig is nieuwe beambten bij de brand weer in te lijven. Hij verzoekt voor het Dag. Best, machtiging tot inlijving van het noodige aantal over te gaan. Z. h. s. wordt de gevraagde machtiging verleend. H. Toekenning gratificatie aan den brigadier der Iiij ksveldwacht. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor aan den brigadier der rijksveldwacht alhier, in verband met de politiediensten die hij ten bate der gemeente verricht, als naar gewoonte eene gratificatie toe te kennen van f 30. De heer WisseIs dat een bestaande regel De VoorzitterHet is hem tenminste al gedurende eenige jaren geregeld toegekend. De heer WisseIvrijgen de marechaussee's ook wat Die doen toch ook dienst in de gemeente. De VoorzitterDie krijgen, wanneer ze hier op ver zoek in de gemeente dienst doen, gedurende hun verblijf alhier vrije kost. De heer WisseIk vind dat aan die menschen ook eene gratificatie zou moeten worden toegekend, het is evengoed rijkspolitie als de rijksveldwacht. De Voorzitter Het maakt. eenig verschil. De brigadier der rijksveldwacht is hier alle dagen en kan gerequireerd worden als het noodig is, wat niet het geval is met de marechaussee uit Ter Neuzen. Deze doen hier alleen dienst als er vooraf om gevraagd wordt. De heer Wisse erkent, dat er wel eenig verschil is, daar de brigadier der rijksveldwacht hier gevestigd is, maar blijft het toch een vreemde verhouding achten dat van twee verschillende rijkspolitiecorpsen die in de ge meente en voor de gemeente diensten verrichten, de eene vergoeding krijgt en de andere niet. De heer De Ruijter wijst er, evenals de Voorzitter, op, dat de brigadier der rijksveldwacht hier steeds aanwezig is, en als er zich op het onverwaclits iets voordoet, zoo als eenige jaren geleden met een vechtpartij, hij terstond kan worden te hulp geroepen. Uiteraard zal hij meerdere diensten voor de gemeente doen, omdat hij hier woont. Ue neer isse wenscht toch meer gelijkheid van be handeling en stelt daarom voor aan de brigade mare chaussee te Ter Neuzen voor de ten bate der gemeente verricht wordende politiediensten een gratificatie toe te kennen van 20. Daar dit voorstel niet wordt ondersteund maakt het verder geen punt van bespreking uit, en wordt het voor stel van Burg, en Weth. om aan den brigadier der rijks veldwacht eene gratificatie van 30 toe te kennen, aan genomen z. h. s. Rioleeringswerken. De Voorzitter deelt mede. dat de vorige week door Burg, en Weth. met de daarvoor benoemde commissie, de heeren Scheele en A. de Feijter zijn opgenomen de reeds vroeger besproken rioleeringswerken enz. op het Veer, op Nieuw Zaamslag en aan de slachtplaats. De werken die zouden noodig zijn tot verbetering van den toestand zijn breedvoerig besproken. Er zou langs de woningen van Jac. Willemsen e. a. een goot moeten worden gemaakt (een riool is daar reeds onder den weg), voorts zou achter de woningen rechts een goot moeten worden gemaakt en een macadamweg, en achter de woningen links een rioleering moeten worden gemaakt, met een open goot daarboven en een met maca dam verhard pad, ter breedte van I M. Dit alles wordt noodig geacht om een afdoende verbetering aan te brengen. Verder wordt voorgesteld om een sloot op Nieuw Zaamslag, van af de woning van De Vos tot aan Faas te rioleeren, en om ook een riool te maken aan het slachtplein. Al die werken zijn door den gemeente-opzichter in teekening gebracht en er is eene begrooting van opge- maakt, maar deze is aan Burg, en Weth. sterk tegen- gevallen. Er is op de begrooting voor die werken een post uitgetrokken van f 400 en de raming is f 1010. Burg, en Weth. hebben met het oog daarop overwogen of het niet mogelijk is om het werk over 2 jaren te ver- deelen en hebben daarom aan den opzichter opgedragen en na te gaan welk deel van het werk dit jaar zou kunnen worden uitgevoerd binnen de grenzen der be grooting, zoodat er geen leening voor noodig is, wat Burg, en Weth. niet gewenscht achten, omdat pas 1200 is geleend voor het ijzeren hek enz. De opzichter is thans in het raadhuis bezig met het splitsen van het werk. De vergadering wordt eenigen tijd geschorst, waarna de opzichter, de heer Wisse, ter vergadering komt en in- lichtingen geeft omtrent de voorgenomen werken, waarvan de teekening wordt overgelegd. De Voorzitter deelt nu ook mede den uitslag der ge houden besteding van het maken en plaatsen van het hek. Voor het metselwerk van het muurtje waarop het hek moet worden geplaatst is het minst ingeschreven door J. Houg en L. de Visser voor f 431. voor het ijzer- werk door Jan en Jacob Willemsen voor 740, voor het verfwerk door C. Kaijser voor f 48 en voor het verplaatsen van de muziektent door C. H. Wisse voor 18,50. De heer De Klerk vraagt of in die werken ook begrepen is het leveren en plaatsen eener pomp. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Er zal een llinke pomp worden geplaatst buiten het hek. Naar aanleiding eener vraag van den heer Wisse deelt de gemeente-opzichter mede dat de brandspuiten voor het pompen van water uit de brandputten buiten het hek kunnen blijven staan. De heer Wisse vraagt waar de menschen van Nieuw Zaamslag die nu uitwatering hebben in de sloot die men dempen wil, na het dempen met hun water moeten blijven. De Voorzitter meent dat die hun water naar den zinkput kunnen brengen. De heer Wisse acht dat geen oplossing. Die menschen kunnen nu hun water in de sloot laten loopen en die ge- legenheid wordt hun ontnomen als de sloot dicht gaat. Hij betwijfelt of de gemeente daartoe wel het recht heeft en meent dat er in de plaats een open goot zou behooren te worden gelegd. In de verdere discussie wordt men h^et er over eens om ter plaatse een open goot van waalklinkers te leggen, terwijl ook wordt goedgevonden een open goot, op Zaamslag Veer ontworpen van keisteenen, ook van klinkers te maken, wat een besparing van kosten is. De Voorzitter oppert het denkbeeld om de zaak nog eens aan te houden en over de verschillende werken nog eens te denken, doch vraagt machtiging voor Burg, en Weth. om het werk op Nieuw Zaamslag te laten uitvoeren op de wijze zooals dit zal moeten geschieden, omdat daar reeds grond van de school is aangebracht voor demping van de sloot en de weg daardoor versperd wordt, wat niet langer kan blijven, daar de menschen van dien weg gebruikt moeten maken om hun daar liggend land te gaan bezaaien. De heer A. de Feijter kan zich eigenlijk niet vereenigen met het plan om de noodige werken over 2 jaren te ver- deelen. Hij acht de som ook nog al grof, maar uitgeven moet men het toch en hij denkt dat het nog voordeeliger is in eens dan wanneer het over twee jaren verdeeld wordt. Het is hard noodig dat alles gebeurd, zoo wel de rioleering als het verharden van den weg en het maken van een pad op Zaamslag Veer, en als iets noodig is, dan is het toch ook noodig. De Voorzitter geeft te kennen dat zijn eenig bezwaar tegen het nu geheel uitvoeren van het werk is dat de gewone middelen dit jaar niet voldoende zullen zijn om de kosten te bestrijden. Overigens acht hij de voorge nomen en ontworpen werken noodig en nuttig. De heer Wisse merkt op dat de Raad hier zit om te beslissen en dat, als deze meent dat de werken noodig zijn, dan ook de zedelijke verplichting op hem rust tot de uitvoering te besluiten. De Voorzitter wijst er op dat het werk dat volgens het denkbeeld van Burg en Weth. in dit jaar zou worden uitgevoerd, een uitgaaf van ongeveer f 700 zou vergen, zoodat het verschil dan toch ook zoo groot niet meer is. De Seeretaris, naar den (inancieelen toestand gevraagd, merkt op dat het besluit tot het aangaan eener leening van f 1200 zou kunnen worden ingetrokken, en het bedrag verhoogd. Na nog korte bespreking wordt met algemeene stemmen besloten al de voorgestelde werken, met de ter vergadering besproken wijzigingen, dit jaar uit te voeren, en ter be- strijding der kosten het vroeger genomen besluit tot het aangaan eener geldleening van f 1200 in te trekken en deze te veranderen in eene leening van ten hoogste f 2000. Omvraag. s a. De heer Wisse vestigt de aandacht op het monu ment dat in 1898 ter herinnering aan de troonsbestijging van H. M. de Koningin door eene commissie uit de in- gezetenen op het dorpsplein is geplaatst en aan de gemeente overgedragen. Dat monument strekt, door den staat waarin het zich bevindt, allerminst tot sieraad van het dorp. Hij vraagt of daaraan geen andere plaats zou kun nen worden gegeven. De Voorzitter geeft te kennen dat er in de vergadering van Burg, en Weth. ook al eens over dat monument ge- sproken is en overwogen of het misschien ook zou kunnen worden verplaatst' naar het terrein van den gedempten brandput, maar er is uit den Raad niet gebleken dat men dit wenschte. De heer Wisse verklaart, dat hij had verwacht, dat vanwege Burg, en Weth een desbetreffend voorstel zou worden gedaan. Verschillende leden stemmen toe, dat het monument, in den staat waarin het zich nu bevindt, niet veel be- teekent. Er dient iets gedaan te worden. Het voetstuk is ilink en degelijk, maar de buste die er op staat is erg verweerd. Wil men het monument behouden, dan zou daarvoor eene nieuwe moeten worden aangeschaft, en dat zou veel kosten. Andere leden opperen de vraag of het voetstuk niet in zijn geheel zou kunnen worden verplaatst naar het terrein van den gedempten brandput, als dit kon, en men plaatste daarop ter vervanging van de buste een vaas waarin planten of bloemen konden worden gezet, dan zou het een sierlijker aanblik geven dan nu. Z. h. s. wordt goedgevonden hierover nog eens te denken. b. De heer Wisse vestigt nog de aandacht op een op het dorpsplein staand urinoir, dat evenmin strekt tot versiering der omgeving. Wat doet dat daar. Er wordt weinig gebruik van gemaakt. Door vreemdelingen zoo goed als niet. Alleen ter gelegenheid van de jaarlijksche kermis kan men zeggen dat er eenigermate gebruik van gemaakt wordt. De heer De Ruijter beaamt dat het urinoir een vuile boel veroorzaakt. De Voorzitter meent dat het niet gemakkelijk zal zijn er een andere plaats voor te vinden. Besloten wordt ook hierover eens te denken. Hierna wordt de vergaderiiig door den Voorzitter gesloten Middenprijs per 100 K.G. Tarwe. f 10,R'.gge 9. Wintergerst f 10,70, Zomergerst/10,20, Haver f 9,fi0, Erwten f 15.—, Witte boonen 20,Bruine boonea f 16,50, Duiveoboonen f 11,80, Paarden boonen f 11,Boekweit Lijnzaad 17,*75, Koolzaad Aardappels 3,80 Boier per kilo f 1,30. Kieren per £6 stuks f 0,85. Ter weekmarkt waren aangevoerd 1 stuks rundvee en 23 varkens, waarvan verkocht 14 varkens. VLAG NAAM. MS Van cn naar. Lading. l),»r Te VCMZCIl 1 5 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen 8 idem Nanette 6061 Batoum Van Ter Teuzcn: 7 Eng. 3msch. Edwin 450 Dublin Eng. s.s. Levenwood 2239 Londen Voor Uent i 5 Eng. s.s. Mersey 3075 Goole idem Sea Gull 2963 Londen 6 Eng. sch. Margar. Sutton 559 Par Russ. s.s. Gen.Dragomirow 5579 Riga 7 Eng. s.s. Tervoe 3961 Hamburg Duitsch s.s. Motlau 2373 Londen 9 Deeu. s.s. Else 4712 Kopenhagen IkH 5 Belg s.s. Marcel le 621 Osten de Moor. s.s. Horda 1732 Odda 6 Eng. s.s. City of Liverpool 3117 Dublin idem Sea Serpent 2554 Londen rt 1 idem Egret 3945 Belfast Noor s.s. Aslaug 3160 Memel idem Falk 2682 Llanelly Eng. s.s. Eleanara 5602 New-Castle idem Astrologer 2580 Leith idem Fulmar 3593 Manchester Deen. s.s. Slesvig 2701 Stettin stukg. als bijl.r phosph. scorries stukg. idem pijpaarde gemengd idem ledig hout ledig cokes stukg. idem idem ledig scorries ledig stukg. idem pbosph. s.s. HARALD in het droogdok te South Shields. as. JENNY te Rotterdam. s.s. RICHARD te Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lossing te Gent. s.s. HELEN te Ter Neuzen. s.». MAODALENA wordt heden te South Shields verwacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5