Ts? Nsuzsnsche Courant BEPHOEFDE LIEFDE. Donderdag 4 April 1912. No. 5746. T WESl55a"BL-A.ID. Het conflict aan de haven. FEUlLLETOir. Ciemengde berichten. TER NEUZEN, 3 April 1912. In een gehoudene gecombineerde vergade- ring van Cargadoors en Expediteurs alhier zon, naar wij uit goede bron vernomen hebben, besloten zijn, dat ieder expediteur hoofdelijk en uitsluitend met zijn gewone werklieden zal onderhandelen omtrent loonen of anderszins indien zulks door hunne bootwerkera verlangd wordt. 't Is niet dan met leedwezen dat wij moeten berichten dat het conflict ontstaan tusschen de firma Little Johnston en bare vaste werk lieden nog voortduurt en dat er ook nog geene teekeuen zijn die wjjzen op eenige toenadering. Het verloop der zaak is sedert het verschijnen van ons vorig nummer aldus IV Maandagavond werd in het logement /s Lands Welvaren" zooals wij aankondigden eene open- bare vergadering gehouden waarin als spreker optrad de heer Heykoop, uit Rotterdam. Deze vergadering was zeer druk bezocht, niet alleen door bootwerkers, maar ook door andere be- langstellendeingezetenen en men getroostte zich een bijna onhoudbare temperatuur on) aan te hooren wat de spreker zou vertellen. Ingeleid door den voorzitter van wRecht en Plicht", den heer Jac. F. Verlinde, hield spreker eene rede waarin hij verklaarde met voldoening kennis te hebben genomen van den strijd die hier door de arbeiders in bet havenbedrijf tegen de patroons wordt gevoerd, daar hij daarin een uiting van het maatschappelijk leven ziet die zich overal voordoet, die hier wat later komt dan in groote plaatsen elders, maar die zich verspreidt over de geheele wereld, eene worsteling tusschen kapitaal en arbeid. De kwestie in deze gemeente besprekende wees hij er op dat de vereeuiging ,/Recht en Plicht" aan de patroons geenerlei eisch hebben gesteld, dat zij slechts beleefd hebben gevraagd om eene sauienspreking over de door de ver- eeniging ontworpen loonlijst, en dat daarop geenerlei antwoord is ontvangeu. De werk lieden houden vast aan hunne organisatie en konden daarom niet treden in het voorstei der firma Little Johnston die met de werklieden wilde onderhandelen buiten de vereeniging om. Het ontslag aan de werklieden dier firma, gevolgd door uitsiuiting van 5 banner werd sterk door hem gelaakt, daar hij daarin zag een aanslag op de organisatie, ondanks de verkla- ringen door die firma afgelegd tegen den ver- tegenwoordiger onzer redactie, gepubliceerd in ons vorig nummer, dat zij geen bezwaar heeft tegen de vereeniging of tegen de personen die deelmaken van het bestuur. Spreker spoorde ten laatste de werklieden aan pal te blijven staan in den strijd en ried in het algemeen af dat iemand, wie het ook zij, de plaats der ontslagen kameraden zou innemen. Hij meende dat de firma het ook wel beneden zich zou achten om voor het werken aan hare schepen werkkrachten te im- porteeren uit het schuim van Hamburg of de ,/ratten' uit Londen. Hij achtte de strijd der werklieden een rechtvaardigeu strijd en meende dat zij daarom ook als overwinnaar uit den strijd zullen treden. De penuingmeester der vereeniging, de heer K. Hamelink, een der uitgeslotenen, deed dien- aaugaande nog eenige mededeelingen, en maande de kameraden aan tot kalmte en om zich te onthouden van het gebruik van sterken drank. Aan den aanvang der vergadering waren door de Afd. TerNeuzen van den Ned. Geheel- Onthoudersbond strooibiljetten verspreid, waarin Hij legde den geredde naast haar op den grond. Zij boog zich over hem heen hij leefde nog. Daarop keek zy haar "vriend aan. Het haar wa^ hem van het hoofd gebrand, en zijn linkerhand toonde zware wonden. Zijn geheele leven zijn de litteekens zichtbaar gebieven. Zij scheurde een stuk van haar japon en verbond zijne hand. Daarop haalde^zij water uit een naburige bron en bevochtigde het gelaat van haar echtgenoot, terwijl het kleine meisje naar haar vader kroop en hem streelde. Het was intusschen avond geworden en mijn vader marcheerde met zijn compagnie naar het leger terug. Zaruba echter scharrelde een wagen op en daarbij een knaap, die zich bereid ver klaarde den verwonden man met vrouw en kind in veiligheid te brengen. Voor de wagen wegreed, hief mevrouw Van Wulfen het kind omhoog en liet het haren redder kussen. Het kleine ding sloeg haar de werklieden ook werd aangeraden zich te onthouden van het gebruik van alcoholische dranken. Naar wij vernamen is gisteren voormiddag door de bootwerkersvereeniging weder een schrij- ven gericht aan de firma Little .Johnston, waarin het bestuur o. m. scbrijft dat tot hun spijt een conflict bij de firma is uitgebroken door het in hunne oogen ongemotiveerde en plotseling ontslag van een 5tal vakgenooten, waaronder eenigen hunner bestuurders. Zij badden sterk den indruk dat dit teit een aanval op hunne vakvereeniging beteekende. Het verheugde hen daarom bijster uit de Ter Neuzensche Courant van Dinsdag 2 April 1912 te vernemen dat de firma geen bezwaar heeti. tegen de organisatie, noch tegen het feit dat werklieden der firma bestuurders dier vakver eeniging zijn. Zy meenen daarom dat er een misverstand bestaat, waaruit het conflict is ontsproten. De bestuurders verklaren dat zij alles in rede- lijk opzicht willen betrachten om dit misver stand op te helderen, om mede te werken tot een minnelijke oplossing van het conflict, eu verzoeken daarom beleefd maar dringend met de firma te mogeu contereeren, temeer omdat zij meenen dat volgens het aangehaald bericht in de Ter Neuzensche Courant het verzoek der vereeniging om lotsverbetering voor de arbeiders verkeerd is opgevat. De werklieden willen op het werk niet het heft in handen hebben of eigendunkelijk han- deien. Zij achten het ontwerp loonlijst een deugdelijken grondslag voor besprekiug. Dit is wat zij wenscher,. Het bestuur verzoekt, teneinde eene goede oplossing van den strijd te verkrijgen en teneinde ook haar goeden wil te toonen met eenige be stuurders of leden barer organisatie te willen confereeren, alsmede ook met den heer Heykoop. Een gunstig antwoord dat zeer op prijs zou worden gesteld werd liefst voor heden middag 12 ure verwacht. Naar wij vernamen heeft het bestuur ook de bemiddeling van den waarn. burgeineester, den heer Visser, ingeroepen, om te trachteu te ver krijgen dat de firma Little Johnston in eene conference toestemde. Deze had met de vertegenwoordigers der firma een onderboud, waarin werd te kennen gegeven dat bet verzoek zou worden overwogen. Ook maakte het bestuur der vereeniging gebruik van de gelegenheid dat de beuoemde burgemeester, de heer Huizinga hier een oogen- olik vertoefde, om hem hunne belangen voor te drageu, en hield deze met hen eene samen- spreking. Er heerschte, naar wij hoorden, gisterenavond beslist een hoopvolle stemming, daar men teekenen van toenadering meende te bespeuren. De voormiddag is echter verloopen zonder dat de vereeniging een antwoord ontving. Uit een bericht in dit blad blijkt van een besluit op eene gisterenavond gehouden con- ferentie der cargadoors en in een ingezonden stuk zet de firma Little Jouhston haar stand- punt uiteen. Wij vernemen nog dat hedenmorgen een werkman uit den vreemde zich bad aangemeld, maar reeds weder het werk heeft verlaten als- ook dat een der booten met behulp van het kantoorpersoneel wordt geladen en daarna zal afvaren. Door de bootwerkersvereeniging worden voortdurend vergaderingen gehouden en is men voornemens weer een manifest te- verspreiden. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed a. het berstellen van de hoeken der sluis- hoofden van de kleine sluis te Wemeldinge, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 15.700. Hiervoor schreven in de heeren H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor f 14,924 en A. van armpjes om Zaruba's hals en kuste hem. Hij beefde over het geheele lichaam en wist niet, wat er met hem gebeurde. Weenend drukte de moeder zijn rechterhand aan haar lippen. Hij keek naar den gekwetste, die zijn bezinning nog steeds niet t-eruggekregen had. ,/Hij zal gered worden", zeide hij. Ik wensch met geheel mijn hart, dat gij nog gelukkig zult worden. Deuk nu en dan ook aan mij. Ik betaal een hoogen prijs voor een vriendelijk plaatsje in uw herinnering." Zij begreep hem niet. Zij vermoedde niet hoe hoog de prijs was, dien hij bereid was te betalen. Later echter hoorde zij alles van mijn vader. De wagen verdween in den duisteren nacht en Zaruba zocht dadelijk zijn regeruent weder op. Den volgenden ochtend vroeg meldde hij zich aan bij mijn vader. ,/Ik beloofde u den verrader te zullen uit- leveren, kapitein," zeide hij. ,/Ik ben 't zelf. Hier is mijn degen." Mijn vader zag hem geheel verbaasd aan. Hij geloofde eerst dat luitenant van Zaruba zijn verstand verloren had. Daarop echter be- gon hij 't te begrypen. Hij trok zijn vriend terzijde en zeide der Straaten Jr. te Hansweert voor 16,500. b. voortzetten van de herstelling der boord- voorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming 9000. Hiervoor schreven in de heeren J. van Drongelen te Hoek voor /8439, H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor 8764, W. N. Hokken te Sliedrecht- voor 8808, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 8925 en W. N. Ferdinau- dusse te Biezelinge voor 9090. Wijlen Mr. P. C. J. Hennequin, in leven beschermheer van de vereeniging Arabachtschool voor Oostburg en omstreken, heeft naar de M. Ct. meldt, aan die vereeniging vermaakt, een som van f 5000, vrij van rechten. Koewacht. Maandagavond werd in het lokaal der fanfarenmaatschappij „De Eendracht" eene algemeene vergadering gehouden van de wer- kende, eere- en contribueerende leden' dier vereeniging. De opkomst was niet groot. De penningmeester, de heer H. Plasschaert, bracht verslag uit over de ontvangsten en uitgaven in het afgeloopen dienstjaar. De ontvangsten bedroegen 257,22, de uitgaven f 252,62, batig saldo 4,60, hier bij gevoegd de zuivere opbrengst van de gegeven tooneelvoorstelling zijnde 27,80, maakt te zamen 32,40. Het batig saldo van het vorige jaar bedroeg j 13,20, zoodat in kas is f 45,60. Na onderzoek werd de rekening goedgekeurd. Tot secretaris werd herkozen de heer J. Bod- daert, tot penningmeester de heer H. Plasschaert en tot gewone bestuursleden de heeren Fr. van Overloop, J. Kips en A. van de Vijver. De secretaris gaf lezing van een schrijven voor de muziekvereeniging ,/De Verbroedering" te Sas van Gent bevattende eene uitnoodiging tot deelname aan het festival op Zondag 12 Mei a. s. Algemeen betreurde men het, dat dit festival te zamen viel met de kermis op het Zand. Met algemeene stemmen werd daarom besloten niet deel te nemen. Maandag werd hier door de rykspolitie in hechtenis genomen een koopman uit Lichte- velde (Belgie) als verdacht van medeplichtigheid in den diefstal met inbraak bij B. D'Hert. Na onderzoek moest de man in vrij heid worden gesteld. Kolossale belangstelling. Bij de herstem- ming van 4 leden voor de Kamer van Arbeid, waarbij voor de werkgevers waren niet minder dan 21 candidaten, waaronder 4 weduwvrouwen, die bij eerste stemming ieder 1 stem (zegge een stem) hadden verkregen, was thans geen enkele kiezer opgekomen. Het stembureau zat van 11 tot 4 uur, doch nietnand kwam opdagen. AardenbUFg, 2 April. In den afgeloopen nacht is door de marechaussees vergezeld van de Rijks- en gemeentepolitie alhier in het pak- huis van den heer van Drimmelen bij het plegen van diefstal met behulp van valsche sleutels op heeterdaad betrapt zekere d. V., een vroegere bedieude van den heer van Drimmelen. Hij is aangehouden en zal op morgen worden OTergebracht naar het huis van bewaring te Middelburg ter beschikking van den heer officier van justitie aldaar. RECBTSZAKEN Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van Dinsdag 2 April de volgende vonnissen uitge- sproken C. M. S., oud 53 j., poelier te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (eisch 1 maand). E. F. R., oud 17 j., zonder beroep, te Graauw, is wegens als voren veroordeeld tot 1 maand tuchtschool (eisch 7 of 14 dagen tuchtschool). Naar Middelburg is gevankelijk overge- bracht J. M., oud 30 j., schiider te Breskens, verdacht van diefstal te Oostburg in 1910. Na zijn verhoor is hij weder op vrije voeten gesteld. n'l Is goed, dat niemand je gehoord heeft. Ik weet wat je gedaan hebt. Het was een dolle, gevaarlijke streek, maar de duivel moge me halen, als je niet braaf gehandeld hebt! Neem je degen terug, ik kan een geheim bewaren." ffDan zoudt ge u eenvoudig in de gevolgen van mijn verraad verwikkelen," antwoordde Za ruba. Ik moet er op staan, dat ge melding van het geval maakt." De zaak kwam voor den kolonel, die Zaruba in arrest liet gaan en het geval aan den keur- vorst overbracht. Frederik Wilhelm, anders de edele vorst, was door de lange en moeilijke belegering der vesting, voortdurend in een hoogst prikkelbare stemming. Toch bracht hij je groot- vader niet voor den krijgsraad, maar gaf hem eenvoudig zijn ontslag. Deze was uiterst ge- laten onder het geval en wijdde zich voortaan aan zijn eigen zaken. Later sloot hij een zeer gelukkig huwelijk en leefde tot aan zijn dood, kalm hier op Karzig. Dit is mijn geschiedenis. Zij bevat een zedeles, waarde Fritz. Zou jij eenmaal in ver- zoeking komen een onedele daad te begaan, denk aan je brave grootvader, Wolram van Zaruba. En thans kom ik aan de hoofdzaak, myn Terwijl Zondagavond een man met zijn vrouw en twee kinderen op de voetbrug over het Zuid-Bevelandsch Kanaal bij Wemeldiugen wandeiden, werd vanuit een sleepboot, die in de richting Hansweert voer, op hen geschoten. De vrouw en een van de kinderen werden ge- troffen. De politie doet onderzoek. Te O. Pekela heeft een kindje van den arbeider F. Bellinga Zaterdagmiddag, terwijl de moeder even afwezig was, uit een ketel met kokende chocolade gedronkec, met het gevolg, dat het zulke ernstige brandwonden bekwam, dat de toestand levensgevaarlijk is. De 20jarige M. W., te Kampen, knecht op een motorschuit, is, naar de Zw. Ct. meldt, door slaapziekte aangetast. Zaterdagavond legde hij zich ter ruste en alle pogingen, ook van medische zij de, om hem wakker te krijgen, hebben tot heden gefaald. Hij zal naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Den Ham, gemeente Aduard (Gron.) is Zaterdagavond de bliksem gestagen in den toren op de kerk van de Ned. Herv. gemeente. De toren, het laatst gerestaureerd in 1729 en 30 meter hoog, is tot aan de nok van het kerk- gebouw afgebrand. Het kerkgebouw kreeg wa- terschade, het orgel heeft veel geleden. De toren was verzekerd. Een April-grap, die insloeg. Zaterdag avond bevatten enkele Haagsche bladen een advertentie, houdende mededeeling, dat heden- namiddag te 2 uur in den Koninklijken Schouw- burg te 's Gravenhage een gratis matinee zou worden gegeven, ,/tot herdenking van bet feit der definitieve sluiting, aangeboden door het comite tot behoud van „8tedenschoon" en ,,Natuurmonumenten" met medewerking van Willem Royaards, Louis Bouwmeester, Jos. Orelio, Nap. de la Mar, Leon Boedels, mevr. Mann- Bouwmeester, mevr. Van Eysden-Vink en den heer en mevr. Speenhoff. Plaatsbewyzen zouden naar volgorde worden afgegeven. Hoezeer hier de „grap" er dik bovenop lag en hoe ongelooflijk het ook moge klinken, van de vele gedebiteerde Aprilgrappen is deze een der meest geslaagde. Tusschen twaalf uur en k war tier voor tweeen stonden in het Korte Voorhout een groot aantal menschen, die toe- gang wenschten tot den schouwburg en aan het loket kwamen velen een toegangsbewys vragen voor de gratis-matinee, terwijl den ge- heelen ochtend op het bureau van den directeur de telefoon aanhoudend klingelde van aanvragers voor deze gratis 1 April-voorstelling. V ooral het dameselement was sterk vertegen- woordigd. Aangaande een te Amsterdam aangehouden valschen munter meldt men, dat hij H. K. heet en 60 jaar oud is. Hij gaf eenige valsche dubbeltjes in betaling aan een kastelein in de Westerstraat, die het onmiddellijk bemerkte en de geldstukjes niet wilde aannemen. Daarop nam hij ze terug, legde er eenige goede dubbeltjes voor in de plaats en ging heen met zijn vrouw die buiten stond te wachten. De kastelein volcde hen en leverde hem aan de politie over. Zeven- tien valsche dubbeltjes werden op hem bevonden. Het is niet de eerste keer, dat hij wegens valsche munterij in handen van politie geraakt. Zijn vrouw schijnt geheel onschuldig te zijn en van de zaak niets af te weten. I wee heeren uit Gennep reisden Zaterdag in de derde klasse naar Nijmegen. Zij troffen in hunne coupe drie reizigers, die naar Antwerpen gingen en volgens hunne meening sprekend op de auto-bandieten, zooals het signalement door de verschillende bladen werd verspreid. Na elkaar fluisterend hun vermoeden medegedeeld te hebben, brachten zij het gesprek op de Parijsche misdaden, waarop een der reizigers opvloog en zeer geagiteerd in het Duitsch vroeg heeren. Onze vriend Zaruba zal morgen een bloedverwante van diezelfe mevrouw Van Wulfen naar het altaar voerenjuffrouw Else Krussof, wier moeder eveneens uit de familie Orlofsky is voort- gekomen. Als de oude Wolram dit vooruit had kunnen zien, zou hij zich daarover misschien verblijd hebben. Ik kon 't niet helpen, maar ik meen, dat door dit huwelijk de geschiedenis, welke ik u zooeven verteld heb, eerst een goed einde krijgt. Uoen ter tijd bevond zich een Orlofsky in den hoogsten nood en een Zaruba verscheen als redder; heden - maar bedenkt wel, dat ik door de vergelijking niet wil kwetsen heden zit een Zaruba in de klem en een Orlofsky brengt hem hulp Welnu, mijnheeren, heft de glazen op Laat ons drinken op de nagedachtenis van den edelen Wolram van Zaruba en op den voorspoed van zijn ge- slacht." De gasten juichten deze woorden luide toe en klonken luidruchtig. Baron Frits van Zaruba echter zat in diepe gedachten, het hoofd in de hand gesteund en de vingers voor de oogen. (Wordt vervolgd). VAN n ct O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5