Tsr Nsuzenschs Courant BEPHOEFDE LIEFDE. Dinsdag 2 April 1912. No. 5745. Staking te Ter Neuzen. FEUILLETOK. Buitenland. TER NEUZEN, 1 April 1912. voer van hier uit de haven naar Waalwijk het houten staking, doet zich voor. Het staat spreken tusschen tocb moet ons de Heden morgen met bestemming tjalkschip //De nieuwe zorg", schipper G. Andel, geladen met steenen. Na het vertrek stak de wind opde zeilen scheurden en de schipper beesch de Doodvlag. Dit werd van hier bemerkt, de sleepboot ,/Tenace" voer uit en wist het in gevaar voor stranding verkeerende schip behouden in de haven te sleepen. Wat sedert de onlangs onder de bootwerkers alhier ontstane actie door belangstellende in- gezetenen, vooral onder hen die buiten het be- drijf stondenwerd gevreesd nl. dat de actie zou lijden tot een catastrophe, is bewaarheid. Die vrees was gebaseerd niet op hetgeen uiterlijk was waar te nemen, maar vond zijn grond in wetenschap of waarnemingen van de stroomingen die er bij de betrokken partijen heerschte. Nog eerder dan verwacht werd, is de crisis ontstaan, en het tweesnijdend zwaard, weik- thans weer in onze gemeente niet aan ons, om r|cht te de betrokken partijen, maar opmerking van het hart dat zij die de werkelijke aauleiding hebben gegeven tot het ontstaan der staking, een zware ver- antwoordelijkheid op zich hebben geladen, daai behoudens het bij deze zaak betrokken alge- meene belang, dat van een aantal gezinnen in het bijzonder hier bij op het spel staat. Een aantal werkers toch die een redelyk loon verdienden, dat in de toekomst stond te verhoogen, staan thans werkeloos en bij het einde der week zal het gezin die gewone in- komst moeten missen. De staking is ontstaan nadat jl. Zaterdag door de Firma Little Johnston volgens mede- deeling van den baas alle vaste werklieden, rttim 40, werden ontslagen. Later werd door den stuwa- door der firma aan het overgroote deel der werk lieden medegedeeld dat zij, wanneer ze daarin lust hadden, zich heden morgen te 0 ure weer op het werk konden vervoegen. Vijf werklie den werden daarvan uitgesloten, o. m. de voor- zitter van de bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht". Terstond nadat dit bekend was, werd eeue spoedeischende vergadering belegd van de ver- eeniging, en daarin werd besloten dat geen dei werklieden aan het werk zou gaan, wanneer ook de vijf voormelde personen niet voor werken werden aangenomen. Van dat besluit weid aan den vertegenwoordiger der firma kennis gegeven. Deze zaak was natuurlijk gisteren het onder- werp van veler gesprekken. Van hetgebeuide werd door ,/Recht en Plicht" kennis gegeven aan het secretariaat van den Gentralen Bond van Transport- en Havenarbeiders te Rotterdam en naar aanleiding daarvan arriveerde nog gisteravond alhier de secretaris van dien Bond, de heer A. W. Heykoop, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, die nog met de werklieden in eene spoedeischende belegde vergadering confe- reerde. Hedpnmorgen begaf zich maar een der werk- lieden op het bepaalde uur naar het terrein van het werk, doch in den loop van den vooi- middag heeft deze ook het werk verlaten. De werklieden hielden bijeenkomsten, tei wijl de zaak begrijpelijk ook het onderwerp van het gesprek is dergenen die uit gebrek aan werk //aan de brug" staan. Door de vereeniging „Recht en Plicht is een manifest verspreid aan de arbeiders en de burgerij van Ter Neuzen, waarin wordt te kennen gegeven dat voor eenige maanden alle boot werkers dezer gemeente zich in de vabver- eeniging hebben aangesloten, met het doel langs behoorlijke wegen en door goede middelen verbetering in hun toestand te brengen, waarmede zij het voorbeeld volgen van duizenden en tien- duizenden arbeiders en ook vakgenooten in het binnen- en buitenland. Zij verklaren het broodnoodig dat er hier verbetering komt, daai gedurende 12 jaren de loonen der bootwerkers niet zijn verbeterd, zelfs verslechterd. Zi) meenen dat ieder weldenkend mensch begrijpt dat dit een ongehoorde toestand is, waar het leven zooveel duurder is geworden en de loonen der havenarbeiders in bijna alle andere haven- plaatsen zijn gestegen. De loonen zijn hier gemiddeld het laagste uit het geheele haven- bedrijf in Nederland. Een werkdag van 12 uren wordt voor het zware werk te lang genoemd, en ook gewezen op het overwerk, des avonds, des nachts, ook Zondags, waardoor somtijds in 1 week 90 uren werd gewerkt. De vereeniging verklaart te hebben gepoogd in de slechte toestanden verbetering te brengen door aan alle patroons een beleefd en behoor- lijk schrijven te zenden met een billijke loon- lijst, met verzoek daarover te confereeren. Van geen enkele patroon is antwoord ontvangeu op dit, namens alle bootwerkers verzonden schrijven. Door de Firma Little Johnston werden achter- hands eenige verbeteringen aangeboden, maar geen antwoord gezonden aan de vakvereeniging. Toen het personeel wenschte dat de organisatie ook antwoord zou ontvangen, werden eerst alien ontslagen, en later weer in de gelegenheid gesteld aan het werk te gaan, behalve 5 werk lieden, waaronder een paar bestuurders der vakvereeniging. Dit wordt genoemd een ongemotiveerde brood- roof. De voorzitter der vereeniging, die de firma 21 jaar trouw diende, werd zonder eenige reden. (dus alleen omdat hij vooraan in de organisatie staat) op straat gesmeten. Dit wilden de vak genooten niet toelaten, waarom zij weigeren te te werken alvorens dat ontslag is ingetrokken en de vakvereeniging erkend. Het manifest eindigt met een beroep om steun aan de burgerij en bekendmaking eener openbare vergadering op heden avoud, waarin de heer Heykoop eene rede zal houden, met het onderwerpde strijd in de haven en de rechten der arbeiders. We hebben ons naar aanleiding van het ge- beurde gewend tot de vertegenwoordigers der betrokken firma om ook van die zijde een en ander te vernemen omtrent de aanleiding van het voorgevallene. Allereerst verwees men ons naar hetgeen door de firma per advertentie en per ingezonden stuk in ons blad is gepubliceerd, waaruit naar men meent, voldoende blijken can van de goede bedoelingen der firma. Er werd op gewezen dat aan de werklieden billijke arbeidssvoorwaarden zijn voorgelegd waarmede ook de werklieden^zelve zich zeer goed konden vereenigen. 26) De belegering duurde vijf maanden daar de bezetting de burgerij tot het uiterste verdedig- den. Van den 14en Augustus tot den 27en December duurde de beschietiug uit tweehondeid vuurmonden, waarop de poorten der vesting eindelijk geopend werden. Je grootvader en mijn vader diende in het keurvorstelijk leger en eerstgenoemde Wolfram van Zaruba stond bij de compagnie mijns vaders. De Zeckendorfer daarentegen diende als luitenant bij de Zweden in Stettin. Zaruba koesterde den vurigen, hoewel laakbaren wensch, den geluk- kigen medeminnaar van weleer in den strijd te ontmoeten en zip oogen flikkerden vol doodelijken haat, als hij de mogelykheid daarvan besprak. Eens, na een met de uiterste krachtsinspannmg en veel bloedverlies teruggeslagen uitval van de belegerden, kwam 't er op aan de vluchcende troepen zoo goed mogelijk te vervolgen. Luite nant Zaruba betoonde zich daarbij bijzonder ijverig, daar hij steeds hoopte, dat het toeval hem in aanraking zou brengen met den man dien hy als een doodsvijand beschouwde. Hy was met een kleinen troep volgelingen in de nabijheid van eenige halfverwoeste huizen gekomen, die op een kleinen afstand van de vesting werken lagen en waarin, naar het heette nog eenige vluchtelingen zich ophielden. Men begon dadelijk de verstrooid liggende gebouwen te onderzoeken. Vrouwen en kinderen gingen in alleryl op de vluchteen oude vrouw echter De firma heeft er ook niet het minste be- zwaar in dat de werklieden zich organiseeren in een bond en er bestaat bij hen ook geen bezwaar tegen hen die deelmaken van het be- stuur, maar de firma wenscht op het werk zelf het heft in handen te houden omtrent de regeling en de wijze waarop dit zal worden uitgevoerd. Zij kan geen genoegen nemen met eigendunkelijke handelingen der werklieden en verlangt dat de leiding van het werk zal berusten bij de aangewezen bazen en niet bij de werklieden zelf. Toen we meer in het bijzonder mededeeling der redenen van de uitsluiting der 5 personen oegen, antwoordde men ons dat mededeeling daarvan overbodig is, want dat de werklieden zelf, de redenen daarvan zeer goed kennen. Aan vorenstaande kunnen wenogtoevoegen dat in den voormiddag van wege de firma Little Johnston door den omroeper werd bekend ge- maakt dat dp werklieden die zich des namiddags 1 ure niet op het terrein van den arbeid aan- meldden om aan het werk te gaan, zouden worden beschouwd ontslagen te zijn. Op dat uur heeft zich niemand aangemeld. De stand der zaak is dus dat de firma thans alle werklieden ontslagen beschouwt. Omtrent vdornemens voor de toekomst kon men ons geen mededeelingen doen. Onder de werklieden heerscht goeden moed dat de strijd te hunnen voordeele zal worden beslist. vHet Volk" meldt Het zal niet algemeen bekend zijn dat hier niet minder dan 400 bootwerkers arbeiden. Ze zijn sinds een paar maanden alien ge- organiseerd in een plaatselijke vakvereeniging. Die vakvereeniging bood den patroons onlangs eeu loonlijst aan, die eenige verbeteringen be- vatte. Daarin heeft de firma Little Johnston aan leiding gevonden om 5 harer arbeiders te ontslaan, waaronder de voorzitter en penning- meester der vakvereeniging. De arbeiders dier firma zagen daarin een aanslag op hun organisatie en legden ten getale van 100 het werk neer. De vakvereeniging riep de hulp in van den Centralen Bond van Haven- en Transport- arbeiders. De bondssecretaris Heykoop is naar TerNeuzen vertrokken en heeft er thans de leiding der staking in handen. Gisterenavond heeft hij de stakers in een vergadering toegesproken en heden is een manifest verspreid om de burgerij in te liehten omtrent de oorzaak. Hulst. Zaterdagnamiddag had in het gebouw der ambachtsschool voor Hulst en omstreken in tegenwoordigheid van de leerlingen, ouders en belangstellendeu de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen, die met goed ge- volg den cursus hadden voleindigd. Nadat de voorzitter het welkom had toege- roepen richtte hij zich tot de leerlingen. Hij deelde hun mede, dat over het algemeen goed was gewerkt en dat Directeur en leeraren te- vreden over hen waren, zoodat aan alle leer- ingen het diploma kon worden uitgereikt. Hij wenschte de leerlingen geluk met het behaalde succes en ook kunne ouders. Hij sprak de hoop uit, dat de ouders voldoening van hunne jongens mogen hebben en daarin eene vergel- ding vinden voor de opofferingen, die zij zich om hunnentwille hebben getroost. Hij wees er nog op, dat de ambachtsschool vertelde, dat in het grootste der huizen reeds sedert den vorigen uitval, die voor ongeveer acht dagen bad plaats gevonden, een verwond Zweedsch officier verborgen werd gehouden. Zaruba liet het huis omsingelen, en de sol- daten drongen naar binnen. Men ondervond niet den minsten tegenstand, het gebouw scheen verlaten en leeg te zijn Zaruba stond buiten, op zijn degen steunende. Plotseling kwam een soldaat buiten de deur, een schreiend kind op den arm en gevolgd door een jonge vrouw met loshangend haar en gedeeltelijk verscheurde kleeren. In een oogwenk was zij door een troep sol- daten omringd en de drager van het kind be- zwoer, dat hij het arme wicht op een lans zou steken, als zij niet bekende, waar de Zweed, zich hield. In hartverscheurenden angst smeekte de jonge vrouw om weigerde zij zeer van haar wilde weten De soldaten zetten de lansen recht op den grond en de kinderroover hield het kleine nieisje hoog in de lucht, om het op de scherpe punten uit te steken. De vrouw gilde hartverscheurend. de schuilplaats van den vluchteling verried zy echter niet. Men zeide baar, dat men tot zes zou tellen maar dan werd het kind gespietst, zonder dat er iets aan te doen zou zijn. Eentweedrie vier—zy stond als een marmeren beeld. Daar viel haar oog op Zaruba, die in nijdig zwijgen het tooneel bijwoonde. Zij begon hevig te sid- deren en met een kreet stortte zy ter aarde want als een bliksemstraal doortrilde haar de gedachte, dat van dien man voor het kind en het leven van het kind, maar toch zij zeer beslist te zeggen, wat men geen volslagen ambachtslieden kweekt en dat de praktyk nog moet aanvullen wat hier geleerd is. Hij gaf de leerlingen nog eenige nuttige wenken mede voor hun verder leven en den raad om wanneer zich in de praktijk eenige moeilijkheid mocht voordoen inlichtingen in te winnen bij Directeur en leeraren, die daartoe gaarne bereid zouden worden gevonden. Daarna verleende de voorzitter het woord aan den Directeur,den heer van Beuzekom. Deze nam afscheid van zijne oud-leerlingen hen aansporend om steeds bescheiden en beleefd te zijn en hunne patroons trouw te dienen. Hij beval hen aan zich in den tegenwoordigen strijd om het bestaan ordelijk te gedragen, waardoor zij de achting hunner mede-ingeze- tenen zouden afdwingen en beter vooruit zouden komen. Nog deelde hij mede, dat het onder- wijzend personeel de vertrekkende leerlingen steeds gaarne met raad en daad zullen bystaan. Vervolgens las hij de rapportboekjes op, waar uit de gemaakte vorderingen en vlijt van de leerlingen blijkt. Na de diploma's door den voorzitter waren uitgereikt en door den directeur was toegelicht welke prijzen aan de leerlingen konden worden medegegeven verkreeg de gediplomeerde leer- ling C. A. de Groot van Ter Neuzen het woord om ook uit naam van zijne inedeleerlingen dank te brengen aan het Bestuur en aan de Leeraren voor hunne welwillende bejegening en voor het degelijk onderwijs, dat zij van hen mochten ontvangen. Hy eindigde met het uiten van de beste wenschen voor den verderen bloei van de sch ool. De voorzitter dankte, ook namens Bestuur en leeraren, den leerling De Groot voor zijne vriendelijke woorden, daaraan toevoegende, dat het hem eene voldoening was van deze plaats te kunnen getuigen, dat de tusschen Directeur en leeraren en leerlingen beerschende geest niet anders dan uitmuntend kan genoemd worden. de vrouw van Paul van Wulfen geen genade te verwachten was. Zaruba beschouwde de ongelukkige met fon- keleude oogen. Zijn vijand en alles wat dezen dierbaar was, bevond zich thans in zijn macht. Hij behoefde slechts te zwijgen en de smart, die hij eenmaal gevoeld had zou than3 vergolden worden. Plotseling echter sproag hij naderbij, stiet de soldaten uit elkaar, greep het kind en legde het in de armen der moeder, die hem met wijd geopende vragende oogen aanstaarde. Zij kon geen woord uitentoen zy echter bemerkte, dat de soldaten aan vier hoeken het huis in brand staken, sprong zij snel op, het kind kramp- achtig aan haar borst drukkend. Zaruba had zich weder eenigszins verwijderd, maar snelde hem na. ,/Gij waart eens mijn vriend begon zij, hij- gend van aandoening. //God heeft 't zoo be- schikt, dat ik uw vriendschap moest verliezen, maar ge zijt een man, een edelman, en ik ben een arme, diep rampzalige vrouw. Daar in 't brandende huis ligt mijn echtgenoot, zwaar ver wond en niet in staat zich te bewegen. Als hij geen hulp ontvangt moet hij ellendig in de vlammen omkomen. Gij zijt zijn vijand, zijn dubbele vijand, maar, o God hij is de vader van mijn kind en ik heb hem lief." Zaruba staarde in de vlammen, die het bijna geheel van hout opgetrokken gebouw weldra geheel zouden vernielen. Hij voerde een zwaren, inwendigen strijd, keek in het geheel vertrokken o-elaat der vrouw en hoorde het schreien van t het kind. z/Mevrouw," zeide hy, ,/UW echtgenoot is mijn doodsvijand, maar dat kan my niet verhinderen De terugkeer naar de mijnen. Vrydag waren er tusscben de 6500 en 7000 mynwerkers weder aan den arbeid gegaan. Hoe klein dit aantal nog is, valt op als men het vergelijkt met het aantal stakende mynwerkers ruim 8,000,000 en het aantal werklooze mijn- werkers: 1,052,000. De mannen uit de Brynkinalt-mynen, te Crick, wier oproerig optreden de bewaking der mijningangen door een groote militaire macht noodzakelijk had gemaakt, gaven het eerste vredelievende voorbeeld. Met 247 tegen 102 stemmen besloten zij hun onzinnige trouw aan mannen, die veel beter af zijn dan zij zelven te laten varen en onmiddellijk weder aan den arbeid te gaan. Hit de betreffende mynen wordt thans weer steenkool in zeer groote hoeveelheden naar boven gebracht. Alle mijnen in de buurt van Atherstone, Polesworth en Tamevorth werden Vrijdag weder opengesteld en ongeveer 2000 mijnwerkers gingen daar weder aan den arbeid. Deze hervatting van den arbeid gaat overigens niet overal even vlot in zijn werk en hier en daar hebben ernstige botsingen met politie en soldaten plaats. Bij de kolenmijnen van Cadeby in de buurt van Meyborough, gingen honderden vrouwen als furien te keer en hitsten htm mannen op tegen de politie, die een handvol werkwilligen beschermde. Er werd met steenen en flesschen geworpen enkele agenten werden uw vriend te zyn. Hij heeft my alles ontnomen, maar uw achting en de waardeering, die ik mij zelf verschuldigd ben, zal hij mij niet ontnemen." In dit oogenblik kwam mijn vader over het slagveld aanrennen. Hij herkende de jonge vrouw en begreep dadelijk wat er gebeurd was. HWinterberg," riep Zaruba hem toe, mijn vriend keer terug, en let er niet op, wat hier voorvaltNeem de manschappen mede, ik zelf zal u den verrader uitleveren Zonder een woord te antwoorden, riep rayn vader de soldaten bijeen en voerde hen naar de ver verwijderde verzamelplaats der compagnie. Zaruba vroeg thans aan de jonge vrouw waar Wulfen zich verscholen had. Zy dorst eerst niet te antwoorden, omdat zij gehoord had, dat hy den kapitein beloofde, den verrader te zullen uitleveren. z/Gij kunt mij vertrouwen, mevrouwriep hij ongeduldig. //Antwoorit snel Toen noemde zy hem de plaats en hij snelde het huis binnen. De vlammen verzengden hem hoed en kleeren. de rook verblindde en verstikte hem byna, terwijl hier en daar de balken reeds naar beneden stortten. Met mannenmoed wist hij echter de schuilplaats te ontdekken, waar de Zeckendorfer lag. Hij hief den reeds be- wustelooze op en sleepte hem uit zyn vurig graf naar buiten, waar de vrouw op de knieen lag, Gods hulp smeekend voor den edelmoe- digen redder. (Wordt vervolgd). VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5