BEPKOEFDE LIEFDE. Tst Houzsnschs Courant Donderdag 28 Maart 1912.No. 5743. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten, t?"W":b"H]JDihj blad. FEC1LLKTON. ENGELANO. De hoopvolle verwachting, die men koesterde van de nieuwe bijeenkomst van mijneigenaars en mijnwerkers te Londen, is den bodem inge- slagen. De regeering deed Maandag vergeefsche pogingen om beide partijen tot een gemeen- schappelijke samenspreking te brengen, dus vergaderden de mijneigenaars en de mijnweikeiS afzonderlijk. Het resultaat van de onderhandeling was zoo gering mogelyk. Asyuith wist te bewerken, dat zijn laesprekingen met beide partijen Dinsdag weer zullen voortgezet worden. De behandeling van de Mijnwet in het Lagerhuis wordt er door vertraagd, maar de regeering zai, naar de „Times" meldt, de wettelijke bepaling op het minimum- loon in elk geval doorzetten. Er is in den algemeenen toestand een weinig verandering gekomen, doordien een paar duizend mijnwerkers in Lanarkshire (Schotlandy en Noord-Wales Maandag het werk hebben hervat. Van veel beteekenis schijnt die werkhervatting niet te zijn. Te Bellhill, in het Schotsche graafschap Lanark, zouden gisteren 2000 mijn werkers weer aan den arbeid gaan. Ook in Noord-Wales ging een deel der myn- werkers weer aan den slag. W at dit beteekent kan men nagaan, daar in de kolenvelden van Lanark totaal 55000 man werken in Noord- Wales 11.200 man. Te Londen beschouwde men die werkher vatting als een hoopvoller teeken dan al het geconfereer. Van die conferenties verwacht men dus ook al heel weinig! Het is de vraag, in hoever de onverzoenlyke mijnwerkers de werkwilligen zullen toestaan het werk te hervatten. Indien dit niet het geval is, dan vertrouwen de werkwilligen er op, dat de Regeering hen desnoods met troepen zal beschermen. Inmiddels is de kolennood te Londen liooger dan ooit gestegen. De hoofdstad beschikt nog slechts over een kolenvoorraad van drie dagen. De Londensche kolenhandelaars heboen den prijs verhoogd met 3 gulden per ton. De Daily Tel." schat, dat er op het oogenblik bijria drie millioen mijnwerker-s en werklieden in andere bedrijven werkeloos zijn. Zij ver- beureu elken dag 8.400.000 gulden aan loon. Sedert het begin van de staking zou het verlies aan loonen de 120 millioen gulden nabijjromen. Het totale verlies, dat handel en becfrijf door het kolengebrek lijdt, wordt door professor Jevons geschat op 120 millioen gulden per week. Meer dan 2 millioen workers zijn zonder ver- dienste, hetgeen totaal rond 4 millioen menschen op half rantsoen zet. Het is begrijpelijk, dat elken dag dat de staking langer duurt, de stagnatie iD het open- bare Teven, gezwegen nog van de ellende der arbeidersbevolking, grooter wordt. Terwijl alle sporen in het rijk hun dienst beperken, houdt de Great Eastern den volledigen treindienst en bet verkeer met het vasteland vol en de.directie besloot het bedrijf in vollen omvang te hand- haven tot na Paschen. Opdat een voetbalwedstrijd in de buurt van 24J De oude Horen had den baron voor den toorn des koning, voor onteering en vestingstraf gered, maar bij wijze van voorzorg had hy de bewijs- stukken achtergehouden, als borgstelling daar- voor, dat hij door zijne opofferende handelwijze persoonlijk niet in het ongereede geraakte. Gustaaf slaakte een kreet van zegevierend leedvermaak. Plotseling voelde hij de hand zijner moeder op zijn schouder. Hij keek op. Booze driften lagen te lezen in zijn oogen, De weduwe wendde het hoofd af. „Ik kan je niet aanzien," zeide zij met tril- lende lippen. ^Moederriep hij opspringend. „De speelschuld is lang betaald, ging de weduwe voort. Zouden de koning en dejustitie hem dan nog iets kunnen doen Hij heelt toch zijn eerewoord, dat hij den koning plechtig gegeven had, verbroken en is dus een schurk geworden, een vierdubbele schurk, tegenover den koning, tegenover zijn pupil, zichzelf en tegenover ons Als de koning dat hoort, laat hij hem in de vesting opsluiten als een spitsboet, ha-ba-ha Die Krussof zal raar opkijken Nu, die zal blij zijn, dat hij het huwelijk nog tijdig kan uit- stellen 1" z/En verheug jij je daarover, Gustaaf Londen zou kunnen doorgaan. verschaften de clubs kolen aan de Groote Westerspoor, die daardoor een extra-trein met sportliefhebbers naar het voetbalveld kon laten loopen. Te Paddington stookte men den ketel met aan blokken gezaagde dwarsleggers. Ook stookt men olie, hetgeen evenveel hitte zou geven als de beste Engelsche kolen. De spoorwegmaatschappijen kunnen niet langer het vertrek en de aaukomst der treinen garandeeren, en zij stellen zich niet verant— woordelijk voor sebade door vertraging in 't afleveren van goederen veroorzaakt. Waar de treinen te Londen op en onder den grond den dienst beperken, gaan de omnibus- maatschappijen 200 extra-bussen laten loopen, wier aantal stijgt tot 1500. Van de ellendige gevolgen van de mijnstaking wordt gemeld dat te Glasgow 40.000 menschen zonder werk raakten. Te Cardiff lijden duizenden gebrek. Doordien de Engelsche kolen-invoer ophoudt, zijn duizenden kolensjouwers in de ltaliaansche havens buiten werk. Ook in Spanje heerscht een crisis in den kolenhandel. Te Bilbao is stagnatie in de scheepvaart, een deel der hoog- ovens zal gedoofd worden. Men heeft te Madrid nog voor twee etmalen kolen. Te Barcelona is ook de kolenvoorraad gering. Het ,/Hbl." verneemt, dat; de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel eenigen tijd geleden het oordeel van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincien heeft gevraagd over een door hem opgemaakt ontwerp-Vleesch- keuringwet. Het ontwerp bevat alleen algemeene voor- schriften de nadere regeling der zaak wordt meest aan de gemeente-besturen overgelaten. Volgens deze voorschriften zal het vee voor en na'liet slachten moetan worden gekeurd en zal het*vrije verkeer met vleeschwaren mogen plaats hebben, als overal de keuring is door- gevoerd. Met de keuring zullen worden belastle veeartsen 2e personen die, volgens bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen regelen bevoegd zijn, als hulpkeurmeester op te treden. Verder wordt bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur eischen zullen worden gesteld betreifende zouterijer. van dierlijke stoffen en inrichtingen, bestemd tot bewaring of ver- werking van bloed of van dierlijken afval. Het ontwerp zwijgt geheel van een verplichting tot oprichting van een openbaar slachthuis voor zekere rubrieken van gemeenten. TElt NEUZEN, 27 Maart 1912. Door H. M. de Koningin is een zilveren medaille ter beschikking gesteld van het be stuur van de Maatschappij ter Bevorderiug van Ooft- en Tuinbouw in bet voormalig 4e district van Zeeland als prijs bij de in September te Gi^ede te houden tentoonstelling van bloemen en fruit. Hoek, 26 Maart. Heden werd alhier ten gemeentehuize door burgemeester en wethouders aanbesteed de levering franco op den wal aan het kanaal van Ter Neuzen van 408000 stuks straatklinkers in 3 gelijke perceelen, elk van 136000 stuks. Voor deze besteding werden ingelev|rd 3 biljetten alle voor de 3 perceelen. Ingeschreven werd door P. Platteeuw te Ter „Zeker, moeder, dat heb ik gehoopt en ge- wenscht. Ik wilde 't hem vergelden oog om oog, tand om tand Tbans heb ik een wapen in de hand en wil hem treffen en vernietigen. Hij zal erger vallen, dan ik ooit gevallen ben „En zal je daardoor weder op de been komen Zal 't iets baten Neen, mijn zoon. Wie met modder werpt, bezoedelt zich de handen Je kunt den baron onteeren, je kunt den ouden Krussof bedroeven, dat hij zich zulk een schoon- zoon wilde koopeu, maar ook aan het meisje en aan jou zal vuil blijven kleven. De menschen zullen den baron beklagen, ik zelf zou dat doen. Jou daarentegen zullen ze met de vingers aan- wijzen en zeggen dat is de man, die de oude schuld van een ander weder'te voorsehijn bracht, niettegenstaande zijn eigen vader [geholpen had, haar verborgen te houden. Als 't zoover is, zul je je dan ook nog verheugen De jonge man keek voor zich op den grond en gaf geen antwoord. De weduwe echter ging voort//lk ben vast overtuigd, dat je vader deze stukken niet be- waard heeft, om ze te gebruiken voor het doel, waarvoor je ze thans wilt benutten. Kom toch tot jezelven, GustaafEen flinke man wint een vrouw door zijn eigen woorden en niet door schande van een ander Deze woorden der moeder dede.n de betere gevoelens in de borst van den jongenman weder ontwaken. z/Gij hebt mooi praten," prevelde hij //maar ge weet niet hoe't hier binnen woelt en brandt »Dat kan zijn, maar de kraai houdt haar eigen jong voor het zwartste, en elk mensch Neuzen voor 16,60 en 16,30, N. V. „de Hoop," directeur G. J. F. van der Peijl te Ter Neuzen voor 18,40, 17,65, 17,15, 16,65, 16,40, 16,35 en 15,85, J. Maljers te Ter Neuzen voor 16,84 en 16,46, alles per 1000 stuks. Gegund aan de N. V. »de Hoop" voor het monster van f 16,40. Hulst, 25 Maart. fledennamiddag werd in z/Het Wapen van Zeeland" de algemeene ver- gadering gehouden van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. De ruime zaal was te klein om alle belang- stellendeu te bevatten. Na de opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen van de vorige, verslag over toestand en werkzaamheden over Jt afge- loopen jaar, verslag der werkzaamheden van de aankoop-commissie en rekening en verant- woording van den bonds-penningmeester, hield de heer M. Bonants, directeur der Noord- Brabantsche ongevallen-verzekering eene belang- rijke rede over die verzekering. Na de pauze hield de heer F. Hombach uit Hulst eene interessante voordracht over //De teelt van suikerboudende gewassen in Europa en onder de tropen", opgehelderd met prachtige lichtbeelden. Beide sprekers oogstten een welverdiend applaus. Koewacht. Maandagnamiddag werd alhier ten huize van den herbergier E. de Bruijne en ten overstaan van notaris J. A. Dregmans te Axel verkocht een vroonhuis, aanhoorigheden, erf en bouwland groot 9 aren en 30 centiaren en zulks ten verzoeke van C. M. Smet alhier. Kooper werd de heer Emile de Ketelaer alhier voor de som van 900 gulden. Zondagavond ontstond op het Zand on- eenigheid tusschen eenige jongens uit deze ge- meente en een jongen uit Axel. De laatste kreeg een messteek. De wonde liet zich in het begin niet ernstig aanzien. Later echter moest geneeskundige huip worden ingeroepen. Maandag deden de marechaussee naar aanleiding daarvan een onderzoek en het gevolg daarvan was dat zekere A. oud 19 jaren gevangen ge- nomen werd en naar Axel vervoerd. Zondagavond bevond zich in den D-trein van Berlijn naar Vlissingen een reiziger 2e klasse met een kaartje naar Londen, die het onderweg den reizigers lastig maakte door in de coupes te komen en te vragen om sigaren, sigaretten, boeken enz. Aan een der conduc- teurs vroeg hij hem 20 Mark te leenen met de belofte, dat hij bem er uit Londen 40 voor terug zou zenden. De conducteur was zoo wijs niet op dien handel in te gaan. Bij aankomst van den trein te Goch, beklaagden zich eenige reizigers, dat de man bun lastig viel en boven- dien onbehoorlijk gekleed door den trein liep. Bij onderzoek bleek deze dan ook in neglige in zijn coupe te zitten. Op het verlangen van spoorwegpersoneel trok hij zijn pantalon weer aan, doch verliet tevens den trein. In de stationsrestauratie bestelde hjj een souper. Na dit verorberd te hebben zeide hij doodleuk ,,betalen doe ik niet, ik heb geen geld," waar- op hij zich verwijderde, de pet van een dienst- man die zich in de restauratie bevond opzettende. Deze werd hem afgenomen, waarna de man verdween. Naderhand is hij door de politie in bewaring zijn eigen leed voor het ergste. Weet ge dan hoe 't mij te moede is, als ik mijn eigen zoon in leed en zorg moet zien, en als ik boor, dat hij het vertrouwen misbruiken wil, dat zijn overleden vader in iemand gesteld heeft Gustaaf zat zwijgend en bewegingloos. Op zijn,opgewondenheid was een nijdige droef- geestige afgematkeid gevolgd. De moeder stond naast hem en angst lag er in den blik waar- mede zij hem aankeek. Maar zij waagde het niet hem te storen. Eindelijk kreunde hij luid. 't Was alsof het geluid diep uit zijn borst kwam en hij sprong op. z/Welnu, laat gij haar dan nemen," riep hy hartstochtelijk, „laat hij haar dan hebben Ge- lukkig worden zij toch nooit. Van mij echter zal niemand kunnen zeggen, dat ik het ver trouwen mijns vaders bedrogen heb, ook niet dat ik gebruik gemaakt heb van een middel, waartegenover mijn vijand machteloos stond." Hij stiet de kacheldeur met den voet open, greep de brieven, verkreukelde ze, en wierp ze in de hoog opflikkerende vlammen. z/Ziedaarriep hij, de asch van het ver- brande papier met den pook verspreidend. //Dat waren de bewijzen. Dat waren de bewijzen zijner eerloosheid en ook van zyn schuld. Zij zal tenminste een man krijgen, die niet elk oogenblik in de gevangenis gezet kan worden Hij richtte zich op. z/Dat heb ik gedaan ter wille van Else en van mij zelf!" zeide hij, terwijl zijn gelaat opnieuw vertrokken werd door de woede en den haat. z/Nu geve de hemel echter ook, dat hij en ik elkander in den eersten tyd niet ontmoeten." genomen, waarbij bleek, dat hy werkelijk geen geld bezat, en dat de man totaal ontoereken- baar is, wesbalve hij naar een krankzinnigen- gesticht overgebracht zal worden. C. A., te Hoogeloon, (N.-Br.) miste eenige dagen geleden zijn knip met 120. Hoe men zocht, ze was nergens te vinden. Zaterdag vond hij in de kachelasch den koperen knip- beugel. Moeder de vrouw schijnt de knip met eenige brokjes turf in de kachel geworpen te hebben. - Te Loosduinen is Maandagmiddag de molenaar V. d. H. door de as van den molen gegrepen en driemaal door een enge ruimte geslingerd. In en uitwendig zwaar gekneusd werd hij door den knecht verlost. Hoop op herstel is er niet. - Onder verdenking van zich aan schaking van een 18jarig meisje te hebben schuldig ge maakt, is te Rotterdam een metselaar aange- houden. Op een politiebureau voorloopig in arrest gesteld. heeft hij de kans schoon gezien, om dat bureau te ontvluchteh. Een uur later werd de vluchteling echter weer gegrepen. De bejaarde schilder Van Dorssen wonende aan den Geuzenweg te Hilversum, kwam eergis- teravond met de Gooische stoomtram uit Laren. In de buurt van de Ripolinfabriek aan den Laarderweg te Hilversum, beging hij de on- voorzichtigheid van de in voile vaart zijnde tram te springen, met het noodlottig gevolg, dat hij viel en het achterste gedeelte van de tram over zich heen kreeg. Vreeselijk verminkt werd hy opgenomen en bleek toen de dood alreeds te zijn ingetreden. - De directie van de Staatsspoor, heeft een dienstorder uitgevaardigd, waarbij het personeel wordt uitgenoodigd, geen handtastelijkheden te plegen, wanneer een reiziger het waagt van een in beweging zynden trein een wagen te openen en er in te springen. Wei mag het personeel mondeling waarschuwen en proces- verbaal opmaken. De oorzaak van deze dienstorder is gelegen in het feit, dat meermalen reizigers die te laat komen, zich aan die gevaarlyke handelingen schuldig makendat zij soms door iemand van het personeel aangegrepen worden en daardoor de situatie nog gevaarlyker wordt terwijl bij een ongeluk de schuld gewoonlyk op het personeel wordt geschoven. De directie der Staatsspoor meent, dat een reiziger zelf verantwoordelijk is voor daden van onvoorzichtigheid. De landbouwer Joh. v. B., te Veen (Noord- Brabant), die met groote moeite zyn landpacht bij elkaar had gekregen, en dat in een kous had verborgen in een kastje, kwam tot de ontdekking, dat hem dit geld was ontstolen. Maar wie bergt zijn geld nu nog in een oude kous Te Hohenlimburg (Pruisen) schoot een elfjarige jongen, die het jachtgeweer van zyn vader uit de kast had gehaald, van het balkon op een jongen van dertien, den zoon van een fabrikant. Hy schoot hem dood, dwars door het hart. Geldschatten op den zeebodem. Met de Oceana", het schip dat zooals men weet, Zaterdag in het Kanaal zonk is tevens een groote hoeveelheid geld in de diepte verdwenen, welke duikers trachten zullen weer naar boven te brengen. Pogingen om de schatten van vergane sche- pen weer te voorsehijn te brengen, zyn in de Zijn vingers openden en sloten zich kramp- achtig alsof ze verlangend waren iemand te grijpen en te wurgen. Plotseling greep hij zijn stok uit den hoek en ging naar de deur. De moeder verschrikte. //Blijf hier, Gustaaf," smeekte zij, hem bij den arm grijpend, //ga niet meer uit, het is een barre, bitter koude nacht Hoor slechts hoe de wind huilt, de sneeuw moet voeten hoog liggen. Waar wil je heen In dit weer en in zulk een duisternis kan je een ongeluk krijgen Blijf hier, Gustaaf, blijf hier, mijn zoon Laat mij gaan, moeder," antwooride hy met geheel veranderde stem, maar schijnbaar vol- komen bedaard. //Ik moet lucht en beweging hebben. Als ik hier in de kamer blyf, dan word ik krankzinnig. Laat mij gerust gaan, als ik terugkom zal ik veel beter zyn." Hij maakte zich zacht, maar vastbesloten los en ging naar buiten. De sneeuwstorm joeg hem in het gelaat en verblindde hem. Hij beschutte de oogen met de hand en snelde voort in de duisternis, waarin hij plotseling verdween. De moeder stond in de geopende huisdeur. Zij lette niet op den vreeselijken wind, ook niet op de sneeuw, die haar in het gelaat woei. Daar stond zij, ge- bukt door de smart, en staarde in de richting waarin haar zoon weggesneld was. (Wordt vervolgd). TAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5