J AI g e m e e n Nieuws- 8is Advertentieblad T Zeeuwsch-Vlaaideren. AANBESTEDING. Van Houtens No. 5743 Dcnderdag 28 Maart 1912. 52 .laargang. HINDERWET. aan te besteden Binnenland. Prijsopgaaf EERSTB BLAD. 60.000 K.G. zoopnaamde Ballast. 30.000 R.G. zoopnaamde Grenailles. ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur mJ& Ji$_W ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het oyerige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj aile Boekhande- lagra, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Ms. ADVERTEN TIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsirg derzellde advertentie prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. wordt de Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Dinsdag 2 April 1912, des voortn. 10 ure, ten Raadhuize dier gemeente trachten het maken van fundeeringen en een voetmuur waarop een ijzeren afsluithek en het verplaatsen van de muziektent met bijlevering van bouivstoffen. Bestek met teekening zijn ter Secretarie te verkrijgen a 1,per stel. Inlicbtingen zijn verder te bekomen bij den gemeente-architect A, P. Wisse. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. wordt gevraagd voor de levering franco los- plaats //MARGARETHA" van afmetingen 2/5 cM. Het gewicht wordt bepaald ter plaatse van levering op de weegbrug. De kosten hiervan voor rekening van de koopster. Opgave "van prijs, onder bijvoeging van monsters, inleveren ten gemeentehuize van Zaamslag op Vrijdag 12 April 1912, des voormiddags 10 uur. Levering voor of op 1 Mei 1912. Zaamslag, 20 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders, JOH. DE FEIJTER, Voorzitter. J. STOLK Lz., Secretaris. TWEEDE K A M E R. Vergadering van Dinsdag. V o g e 1 w e t. De behandeling der Vogelwet wordt voort- gezet. In beraadslagingr korat nu eerst het aange- houden artikel 29, bepalende na de daarin gebrachte wijzigingen dat bij algemeenen be- stuursmaatregel wordt bepaal'd welke middelen om beschermde vogels en vogels, die op de met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa- briceerde cacao moet bezitten. zg. zwarte lijst voorkomen, te vangen of te dooden verboden zijn, terwijl tevens bij be- stuursmaatregel bepaald wordt met welke van de bovenbedoelde middelen het al dan niet onvoorwaardelijk verboden is zich te bevinden in het veld, buiten openbare wegen en voet- paden. Na eenige korte gedachtenwisseling wordt het artikel thans zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Minister zegt vooraf den heer De Beau fort op diens vraag toe dat, bij tweede leziug van het ontwerp, een wijziging zal worden aangebracht, waardoor bet vervoer van vogel- huiden met een wetenschappelijk doel geen belemmering zal ondervinden. Hierna komt weer in behandeling het aan- gehouden nieuwe artikel 44bis (voorgesteld door de heeren Van Veen en Scheurer), dat betoogt om na het in werking treden der wet nog gedurende 5 jaren onder zekere voorwaarden 't strikken van lijsters toe te staan. De heer Hugenholtz stelt op deze bepaling een sub-amendement voor, waardoor in plaats van gedurende 5 jaren na het in werking treden dezer wet" gelezen zal worden dat het lijstervangen nog zal geoorloofd zijn gedurende de jaren 1912 tot en met 1916. De heer Van Veen wijzigt zijn amendement in dien geest. Het wordt daarop aangenomen met 35 tegen 20 stemmen, zoodat thans in elk geval het lijstervangen, na het in werking treden der wet, niet langer dan 5 jaren is toegestaan in speciale gemeenten, waar de lijstervangst van economische beteekenis is. Langdurig wordt hierna gediscussieerd over een amendement van den heer Teenstra, om een nieuw artikel 41 bis in de wet te brengen, bepalende: Nietig is elk beding, waarbij de gebruiker van gronden of wateren afstand doet van zijn bevoegdheid een vergunning als be- doeld in art. 9 (vergunningen voor bet weren van schadelijke vogels) aan te vragen of te gebruiken, een bepaling, welke de voorsteller noodig acbt om te voorkomen dat eigenaars bij pachtcontract de gebruikers der gronden uit- sluiten om gebruik te maken van de vergunning om vogels te weren. Bij de discussie bierover wordt het bezwaar geopperd dat een dergelijke bepaling inbreuk zou maken op de eontractvrjjheid. Het amendement-Teenstra wordt met 31 tegen 24 stemmen aangenomen. Als laatste amendement komt in behandeling dat van de heeren Rink c.s. om niet alleen de inwerkingtreding van de wet zelf, maar ook de tijdstippen waarop onderscheidenlijk de bepa- lingen dezer wet zullen in werking treden, door de Kroon te laten bepalen. Nadat dit amendement door de Minister was overgenomen, was de Vogelwet afgehandeld. De eindstemming zal, wegens de vele wijzigingen in bet ontwerp gebracht, op een nader te be palen dag worden gehouden. Na de pauze wordt behandeld het wetsont- werp tot goedkeuring van de verlenging der Suikerconventie. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt o. a. mee, dat Engeland bij de Conventie blgft aangesloten en beantwoordt verder nog enkele in het voorloopig verslag tot hem gerichte vragen, waarna bet wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Als nu komen in behandeling de moties van de heeren Arts en Ter Laan, betreffende de jaarwedden van onderwijzers. De motie-Arts luidt //De Kamer van oordeel dat het door dewet gewaarborgde minimum-salaris van f 500 voor de onderwijzers van bijstand te laag moet worden geacht, gaat over tot de orde van den dag." De motie-Ter Laan ,De Kamer, van oordeel, dat het minimum, genoemd iD art. 26 der wet op het lager onder wijs, le lid sub 2d zoo spoedig mogelijk dient te worden gebracht op tenminste f 600, gaat over tot de orde van den dag". De heer Arts, zijn motie toelichtende, betoogt dat men het er algemeen over eens is dat de aanvangsalarissen veel te laag zijn. Volgens spreker mag de financieele toestand des lands niet absoluut een salarisregeling beheerschen. Een verhooging der aanvangssalarissen met f 50 zou slechts 1 ton en met 75 slechts 11/2 ton vorderen. Maar met een dergelijke verhooging zou de salarisregeling toch nog onvoldoende te acbten zijn. En spreker acbt bet een eiscb van sociale rechtvaardigheid een ambtenaar goed te bezoldigen voor zijn diensten. Maar des te meer geldt dit voor den onderwijzer, omdat ddardoor betere leerkrachten zullen te vinden zijn. Spreker vult tenslotte zijn motie aan in dien zin, dat er ook in uitgesproken wordt de wenschelijkheid van spoedige wijziging van artikel 26 der L. O.-wet in dien zin, dat naast den toeslag voor huishuur, ook een toe- slag worde toegekend, berekend naar bet aantal minderjarige kinderen van den onderwijzer. De beer Ter Laan licbt vervolgens zijn motie toe. Spreker zet uiteen dat zijn motie niet alleen bedoelde de verhooging van bet aanvangssalaris van 500 tot 600 gulden, maar tegelijkertijd verhooging van alle andere minima van de in de wet bedoelde kategories van onderwijzers. Daarom spreekt spreker's motie niet van onder wijzers van bijstand. Spreker's motie zal 2C/10 millioen vorderen. De goede bedoelingen van den beer Arts erkennende, meent spreker echter dat diens motie in haar beperkte strekking de zaak waar 't om gaat in den grond dreigt te bederven. Ze beeft geen andere strekking dan, om met een koopje er af te komen, vooral door de wijziging welke de heer Arts hedenin zijn motie heeft aangebracht. De salarisregeling moet zoo zijn, dat bet geheele gezin van den onderwijzer er behoorlijk van leven kan en geen afzonderlijke tegemoetkoming naar mate van het kinderaantal noodig is. jfe- Het door spreker's motie benoodigde geld is gemakkelijk genoeg te vinden, getuige het bouw- wetje en de traktementsregeling der officieren. De Minister van Binnenlandsche Zaken her- innert dat in 1907 de Kamer reeds berust heeft in de afwijzende houding, welke de toenmalige Minister Rink had aangenomen tegenover den aandrang naar verhooging der minima-salarissen en betoogt dat de voorstellers der motie in gebreke zijn gebleven aan te toonen dat de toestand thans zoodanig veranderd is, dat de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken een andere houding zal kunnen aan- nemen. Spreker betoogt dat men de meening kan toegedaan zijn dat de minima-salarissen te laag zijn maar dat daaruit niet volgt dat verhooging dier minima door wetswijziging behoeftverkregen te worden. immers bij de wet-Rink is den Gemeenteraden de verplichting opgelegd binnen 10 jaren, onder goedkeuring van Gedep. Staten en met beroep op den Raad van State, de salaris-reregelingen der onderwijzers te berzien en is er nu aangetoond, dat de jurisprudence van den Raad van State, met name de afdeeiing voor de geschillen van bestuur, zoo slecht is, dat de wet gewijzigd behoort te worden, of dat de Gemeenteraden in verzuim zijn. Overigens zijn de financieele bezwaren aan verhooging der minima verbonden, inderdaad niet te gering te schatten. Op verschiliend ander terrein van Staatsbemoeiing is de achterstand niet minder dan ten aanzien der onderwijzers- salarissen. En nu moge men zeggen bet zal zop veel geld niet kosten, help die menschen nu maar eens, maar een feit is het dat het geld er toch ten slotte maar moet wezen, en zelfs de Staat maar in het wilde weg mag bopen dat bet er wel komen zal. Verder zet spreker uiteen dat een gevolg van de motie l'er Laan zal kunnen zijn dat een aantal onderwijzers van de verhooging niet zullen profiteeren, terwijl een resultaat van de motie Arts zal kunnen zijn dat het openbaar maar ook het bijzonder onderwijs, zal gaan bezuinigen op bet aantal surnumeraire onder wijzers. Bij den tegenwoordigen stand der scbatkist aldus besloot de Minister zal men ver- standig doen eerst te helpen ben, die bet 't meest noodig bebben. De Regeering moet dus eerst onderzoeken hoe 't staat met de onder wijzers met 2 of meer kinderen, en tot dit onderzoelt verklaart de Minister zich bereid, ter tegemoetkoming aan den wensch welke de heer Arts heden aan zijn motie heeft toege- voegd ten aanzien van een toeslag aan de onder wijzers naar gelang van bun kinderaantal. De heer De Kanter bepleit snellere toepas- van de periodieke verhoogingen, en verhooging der maxima-salavissen, in plaats der minima. De minimum-salarissen toch worden gegeven aan jongelui, die dus bij het aanvaarden van bun betrekking in gunstiger conditie zijn dan zij die reeds lang bi) het onderwijs zijn. Bit blad vemehljnf ilaandHg., WoeHMfla«- en Vrijilatravond, uit(c«£i)mlerd op feestdaKen bi) de Firms I". J VA1' OK gifBK. te Burgenieester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bebend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van de Association Cooperative Zdlandaise de Caibonisation te Ter Nenzen, om vergunning tot het bouwen van fnndamenten bestemd voor en tot het plaatsen van 14 stoomketels, op het perceel kadastraal sectie G no. 1578; en dat op Woensdag, 10 April 1912, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegeti- heid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 27 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. V1SSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn ver- schenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1