Tgt NsuzsnschQ Courant Handelsberichten. Dinsdag 26 Maart 1912. No. 57 42. TV7™jE3BXDB ~RT i^A-XD. Gemengde berichten. De bootwerkersbeweging en de heerL. Zon-eclips van 17 April 1912. In het Jaarboekje van bet Koninkljjk lnstituut van Ingenieurs voor 1912 vinden wij, na den kalender, op biz. 108, een mededeeling omtrent de totale ringvormige en gedeeltelijke zon-eclips, die 17 April 1912 plaats zai hebben. Deze zon-eclips is de grootste, die sedert 1820 in Nederland is voorgekomen en in de 20ste eeuw zal voor- komen. Het Instituutslid Dr. J. H. Wilterdink, le observator aan de Sterrenwacht van de Rijks- universiteit te Leiden, deelt ons tnede, dat, als resultaat van de berekeningen van maanwaar- nemingen van jongeren datum dan welke bewerkt waren ten tijde der berekening van de zon-eclips ten dienste van den kalender van het Jaarboekje, het volgende is gebleken Hoogstwaarschijnlijk zal de centrale lijn een zevental K.M. zuidelijker loopen dan daar ter plaatse is aangegeven. Haar waarschjjnlijkste loop zal, volgens de nieuwe berekening, zijn over Bunde, Beek en ongeveer 3 K.M. bezuiden Sittard. De breedte der centrale strook zal slechts i/2 K.M. bedragen en de duur der ringvormigheid minder dan een secunde. Een onzekerheid van een paar K.M. in de plaats der strook is echter niet buitengesloten. Op de overige opgaven in den kalender heeft dit slechts een geringen invloed, die voor den amateur-waarnemer van geen beteekenis is. Naar aanleiding van deze laatste opmerking van Dr. Wilterdink berhalen wij nog even het verder in het Jaarboekje medegedeelde. Op de bovenbedoelde centrale lijn is de totale duur der eclips ruim 2 uur en 41 minuten, terwijl bij het midden de verduistering gedu- rende ongeveer 6 seconden ringvormig zal zijn. Het totale bedrag der eclips is dan meer dan 0.989 van de zonsmiddellijn. Vanaf deze lijn in ongeveer Noordwestelijke richting gaande, wordt de grootte der eclips kleiner, doch bedraagt aan de Noordwestelijke grens van ons land, boven de eilanden, nog 0,94. Voor het midden van ons land (Amerstoort) valt het begin der eclips te 11 u. 17,5 m. voormiddag, het oogenblik der grootste fase te 0 u. 37,6 m. (grootte 0,960), en het einde te 1 u. 57,4 m. des namiddags. Het punt van eerste aanraking ligt 61° rechts van het onderste punt afgerekend. Voor den zuidwestelijken hoek van het land komt het begin 3.3 m. vroeger, het einde 2.5 m. vroeger voor den noordoostelijken hoek is het begin 3.5 m. later, bet einde 2 m. later. De verduistering is verder zichtbaar in bet Oosten van Noord-Amerika, het Noordoosten van Zuid-Amerika, den Atlantischen Oceaan, het Noordwesten van Afrika, Europa en het Westen van Azie. (De Ingenieur.) Slachtoffer van een grap. Men meldt uit Gennep In een dorp, niet ver van Gennep, had een landbouwer aan een collega twee koeien ver- kocht, doch wenschte om de eene of andere reden den koop ongedaan te maken. Bij de hierover gepleegde onderhandelingen weid, volgens de in die strekeu heerschende ge- woonte, een stevig glaasje gedronken. Einde- lijk verklaarde de kooper zich bereid van de koeien af te zien, op voorwaarde, dat zijn tegenpartij op vier flesscben wijn zoude trac- teeren, wat deze aanvaardde. Onze gierig van aard zijnde boertjes verorberden alleen de vier flesschen druivensap, wat een tweetal in het cafe aanwezige vreemdelingen met leede oogen aanzagen Zij hadden gaarne meegeprofiteerd en zonnen op wraak. Toen eenigen tijd daarna de waard met den koopman naar den stal ging om het vee te bezichtigen, namen zij de gele- genheid waar. Zij stelden zich aan ons boertje, die tamelijk de boogte had gekregen, en wiens brein beneveld was, voor als coiffeurs, die zijn haardos en baard, die deerlijk in de war zaten, bij wijze van reclame gratis wilden opknappen. De boer vond het best loen de waard naderhand in zijn lokaal terugkeerde, waren de vreemdelingen verdwenen en de boer ingedommeld. Bij zijn ontwaken kwam deze tot de minder aangename ontdekking, dat zijn weelderige haardos en mooie ringbaard verdwenen waren. Zijn hoofd was kaal, alleen stonden hier en daar nog een paar lange haarbundels. De kin vertoonde twee lange pieken, zooals bij een geitWoedend zocht hij het geheele dorp af, om de euveldaders te vinden dezen waren echter spoorloos verdwenen. Opgehitst door de dorpelingen begaf hij zich toen naar een advocaat, om daar, na zijn penningske voor advies ge- offerd en zijn verhaal gedaan te hebben, te vernemen, dat er niets aan te doen was, omdat men //ais men dieren wi! hangen, men ze eerst moet vangen". De arrestatie w eg ens spionnage. Vrijdagmorgen ontving de familie Denig te Amsterdam een uitvoerig sehrijven uit Newport op het eiland Wight van den zoon des huizes, den heer Carl Denig Jr., bevattende de mede deeling, dat de zaak in orde was en dat hij Zaterdag zou worden vrijgelaten. De heer Denig Jr. begint met te vertellen, dat zijn beide vrienden, Torry, de Engelschman en Grassal, de Duitscher, hem hadden uitge- noodigd om naar het eiland W ight te gaan ter viering van zijn verjaardag. (Dinsdag j.l.) Afgesproken werd, dat de jonge Denig zijn tent zou meenemen en dat zij des nachts daar- in zouden slapen. De heele tocht begon al verkeerd, doordat zij in London den trein misten. Van Portsmouth vertrokken de jongelieden per boot naar Ryde op het eiland Wight. //Daar kwamen we aan, (zoo vervolgt de schrijver), kochten proviand en wandelden langs de kust om een goede plek te vinden voor onze tent. We liepen zoowat 6 K.M., maar dat was alles privaatgrond, totdat we aan een plaats kwamen met boomen en geen bord met verbod. We gingen hier en keken of de plaats geschikt was. Achter de boomen was een hek en achter het hek een fort van het leger. Maar we bleven natuurlijk voor het fort en omdat het begon te regenen, was de tent gauw in orde gebracht en begonnen w.e thee te maken en brood te roosteren. We hadden het heel gezellig en we zouden juist naar bed gaan, toen we voetstappen hoorden en een heer in onze tent keek. Hij vroeg het een en ander en ik vroeg of het zijn grond was. Neen, zei hij, maar het is Staatsgrond en de militairen hebben jullie van het begin tot het eind bespied wat of jullie daar deden. Hij was een aardige man en toen kwamen ook eenige militairen een kijkje nemen. De korporaal, een reusachtig aardige man, zeide toen dat hij ons verzoeken moest de keuken even in te pakken en de nacht in het fort te slapen, en konden we den volgenden morgen op het land van eerstgenoemden heer onze tent plaatsen. We hadden daar natuurlijk niet op tegen en pakten den boel in, behalve de tent. De militairen droegen onze eieren en brood, melk, enz. en hadden tamelijk schik in 't geval en op 't fort maakten ze ons een lekker bed in orde, gaven ons pantoffels en zaten we gezellig bij het vuur onze pijp te rooken. Dan gingen we naar bed en den volgenden morgen maakten we ons ont- bijt enz. Maar toen kwam een telephonisch bevel ons niet los te laten omdat aan den anderen kant van het eiland een heer was gearresteerd, welke foto's had genomen en verdacht was van spieden. Den heelen morgen kwamen alle soorten van officieren en bevelhebbers ons bezoeken en moes- ten alien lachen om 't geval, maar de hoofd- bevelhebber van het eiland dacht zeker anders over het geval en gaf last ons niet los te laten. Al onze papieren werden doorgesnuffeld en de camera van Grassall in beslag genomen om de platen te ontwikkelen. Hij had echter geen een opname gemaakt. We hadden een gezelligen dag, in zooverre, omdat iedereen zeer vriendelijk was en ze het alien een moppig geval vonden. 's Middags kwam de politie, maakte proces- verbaal op, uoteerde alles wat we bezaten enz., en toen kwam de politie-inspecteur. Hi] was ook een erg aardige man en begreep het geval volkomen, maar door het geval van bespieden van dien anderen man, waren wij ook daarvan verdacht. We gaven natuurlijk onze adressen en het adres van Minister (de naam van den snijcursus), want op school wisten ze dat we gingen karapeeren. We wandelden daarna onder politiegeleide heel gezellig naar het station en vertrokken naar Sandown waar we op het politie- bureau een goeden tijd hadden, want we kregen thee, brood, boter en jam en om 6 uur ver trokken we naar het station om naar Newport in het midden van het eiland te vertrekken. Daar was weer een aardige inspecteur en vertelde hij, dat hij het geval begreep, maar dat de Staat en de wet verlangden, dat alles precies uitgelegd was. We kwamen daar voor een soort gerecht, waar ons werd voorgelezen, dat we gevangen genomen waren, op grond dat we verdacht waren van spionnage op Engelsch grondgebied. Ze vroegen of we nog wat hadden te zeggen. Mr. Torry, de Engelschman, vertelde toen pre«ies het geval en de heele ernstige raad schudde van het lachen. Ze vertelden ons dat het hun speet, dat ze ons niet konden laten gaan, maar dat we a. s. Zaterdag voor het gerecht moesten komen. Maar we hoorden ook dat we dan vrij zouden zijn, omdat ze natuurlijk niets in onze papieren hebben gevonden en wel begrepen, dat het een toevallige samenloop van omstandigheden was. Het heele eiland was zoowat in oproer, want de officieren kwamen van alle deelen, maar iedereen lachte, want ze hadden nog nooit zoo'n moppig geval gezien. Ik weet natuurlijk niet wat of u gelezen hebt over het geval, maar als u leest dat ikopge- sloten ben, hoeft u dat niet te denken, want we hebben het hier uitstekend en zijn niet eens opgesloten, maar zitten bij een goed vuur te sehrijven". Aan het slot van zijn brief deelt de heer Denig Jr. mede, dat dejongelui voor alle zeker- heid een advocaat genomen hebben, en dat hij tot Zaterdag moet blijven. Daarna vertrekt hij naar Londen, om vervolgens naar Amsterdam te komen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Rotterdam, 25 Maart Binnenl. Sranen. Goede soorten. Tarwe tot vorige prijzen. Mindere lager. Rogge, Gerst en Haver kleine aanvoer. Boonen en Erwten onveranderd. Meel. Inlandsch eerder iets lager. Buitenl. bJijft te hoog in prjjs, waardoor de omzet niet groot is. Men noteertTarwe per hectol. van 80 kilo 7,50 a 7,75; en per 100 kilo Essex van 9,75 a 10,50 overige soorten 9,40 a 9,75 Rogge per hectol. van 75 kilo 6,25 a f 6,50 en per 100 kilo 8,25 a 8,50 Gerst per hectol. Winter 6,a 6,50 Chevalier 6,75 a 7,25 Gerst per 100 kilo 8,75 a 10,Chevalier 10,25 a 11,50 Haver per hectol. lange 4,25 a 4,50 korte 5,25 a 5,75; Haver per 100 kilo 9, a 9,50 en extra baarboven. Paardenboonen 8,50 a 9,Witte Boonen 20,Bruine Boonen 12, a 15,— Tuinboonen 8,75 a 9,25 Kookerwten 15,a 16,— gewone groene 12,a 13,Voeder- soorten f 7,a 7,50 Kanariezaad Eriesch 9,a 10,en per 100 kilo 14,75 k 15,-. Buitenl. Granen. Tarwe vast. Rogge gedrukt. Gerst en Haver stil. Ma'is op directe levering gevraagd. Rijst en Grutten prijs- houdend. Tarwe per 2400 kilo 200 a 240 Rogge per 2100 kilo Helena eD Bulgaar 184; Gerst Zwarte Zee 190 Amerik. Ma'is mixed 160 a 162 Odessa 156 per 2000 kilo Boekweit 183 per 2100 kilo Haver Libau f 9,per 100 kilo Voedererwten f 6,85. Meel. Prima inlandsch en prima Belgisch f 13,a f 13,50 le soort inl. en le soort Belgisch 12,a 12,50 Zeeuwsch Tarwe- bloem patent 13,Ongebuild 11,75; Duitsch patent 13,25 le soorten 12,50 Extra puik Hongaarsch 20,a 21, prima Amerik. patent f 14,a 14,50 le soort f 13,— a f 13,50 2e soort Bakers 11,75 a 12,25 Inl. Roggebloem 10,75 a j 11,75; Duitsche 8,75 a 10,50 per 100 kilo. Runderprijzen 72 a 82; Ossen 70 a 80; Stieren 60 a 72 Kalveren 100 a 120; Schapen 48 a 56Varkens 54 a 60 cents per kilo. Melkkoeien f 150 a f 275 Kalfkoeien 170 a 310 Stieren 140 a 260 Vaarzen 120 a 160 Pinken 90 a 100 vette kalveren 70 a 100 fokkalveren 15 a 20 nuchtere /10 a 13 Biggen /9k 15 alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwen en bonten 3,50 a /3,70; Eigenheimers 2,50 a 3,Geldersche blauwe 3,25 a 3,50 Drielingen 3,25 per mud. Maltha's 8 a lO1^ cents per kilo. Boterprijzen in vaten 58 a 67, stukken van 1/2 kilo 821/2 a 85 cent. Zoetemelksche kaas 28 a /32 per 50 kilo. Leidsche kaas 90,a 105, per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 3,80 a 4, Yeilingseieren 3,30 a 4, Buitenl. 3,25 a 3,50 per 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin. Als voren. V I a s. Blauw Hollandsch 2,25 a 3,10 Holl. geel 2,90 a 3,20Zeeuwsch wit 1,90 a 2,20 per steen. L i) n z a a d vast en hooger. Voer 18,25 a 18,50 Zaai 14,— a 14,50. Koolzaad vast in prijs. Als voren. Karwijzaad 16,a 16,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,a 12,85, Antwerpen 221/i fr. Per kan 8 a 9 cent. Java-koffie in balen gewone soorten 52 cent, puike Santos 43 cent per half kilo. Den 3Jen April Santos-veiling door de N. H. M. te Amsterdam. Beetwortel-suiker kalm 177/8. Geraffineerde lusteloos en lager. Ter Neuzen, 25 Maart. Boter per 1/3 K.G. 0,65. Eieren n 26 stuks 0,85. Antwerpen, 23 Maart. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,10, per Maart fr. 27,10, per April fr. 26,60, per Mei fr. 25.60. Axel, 23 Maart. Eierveiling Y. P. N. Aanvoer 6850 kippen- eieren, prys 3,821j%. 1450 eendeneieren, prijs 3,827,. YEEHANDEL IN BELGIE. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,70 tot fr. 1,95, geslacht vleesch kalveren van fr. 2,10 tot fr. 2,60 per kilo, geslacht vleesch schapen van fr. 1,40 tot fr. 1,70 per kilo, geslacht vleesch varkens van 70 tot 100 kilos en daarboven levend gewogen, golden van fr. 1,10 tot fr. 1,20 volgens kwaliteit. VAN Nu de besprekingen over de H. B. S. kwestie in Uw kolommen geeindigd zijn, meende de heer L. zeker wel eenige ruimte in Uw blad te mogen vragen voor een niet minder belangrijke kwestie, n. m. wat hij noemt. »De bootwerkersbeweging". Als zeer nauw bij de beweging betrokken vraag ik U beleefd ook eenige ruimte. Ik hoop te kunnen volstaan met dit eene sehrijven daar het mijne bedoeling niet is alle daarover te verschijnen inge- zonden stukken te beantwoorden, maar ik wil door dit sehrijven den heer L. en misschien meer anderen gerust stellen. Het wil mij voorkomen dat telkens als de heer L. een bootwerker tegen komt en waar zou men in onze veste moeten gaan om niet zoo'n bevoorreehte persoon te ont- moeten, het getal 845,08 hem voor de oogen komt. Steeds is het of onziehtbare handen alles wat hij rondom zich ziet met dit akelige eijfer beschrijven en het heeft er alien schijn van dat het de nachtmerrie van hem geworden is. Dat men in zulk een toestand naar de pen grijpt om zijn overvuld gemoed wat op te luchten is aan te nemen, maar dan valt het niet te verwonderen dat dan dingen neergeschreven worden die voor meer ingewijden in die zaken klink klaren onzin blijkt. Wanneer het gros der bootwerkers bij een behoorlijken werkdag gemiddeld 16,30 per week kon verdienen, zeer zeker zou dan niet die spontane beweging om lots- verbetering zijn ontstaan. Slechts enkelen, nog niet de grootste helft der door de advertentie bedoelde groep hebben dat gemiddelde weekloon verdiend. Nog niet een op de vijftien door hem ontmoete bootwerkers mag hij benijden. Hoe is dan die spontane beweging ontstaan Ik wil trachten een antwoord er op te geven. De meerdere invoering der machines, de zoogenaamde ijzeren bootwer kers, maken steeds meer arbeidskrachten overbodig en vergrooten zoodoende het in ons bedrijf voor de werkgevers zoo onmisbare reserveleger. Een leger van arbeiders, de patroons zullen het moeten erkennen, is onmisbaar voor hen, maar dat in tijden van slapte toch ook moet kunnen bestaan al is het er dan ook naar. Zij waren het vooral, die het onhoudbare van den toe- stand gevoelden en de handen ineensloegen om te trachten daarin verandering te brengen. Dat zij dit op vredclievende wijze wilden heeft de heer L. kunnen weten, zoo hij de plaatselijke bladen gevolgd heeft, daar het aan de patroons gerichte sehrijven daarin opgenomen is. Dat er bij het opstellen hunner eischen geen rekening gehouden is met naburige plaatsen zal bij nadere kennis- making zelfs de heer L. niet voor zijn rekening durven nemen Wanneer uit onderlinge gesprekken tusschen werkgevers arbeidersvriendelijke windjes hunner woorden toespelen als»In Ter Neuzen is er nog geld te verdienen," of wanneer een hunner tot een buitenstaander zegt, zooals dezen winter nog voorgekomen is bij een schermutseling om een beter loonde kerels hebben gelijk, maar dat mag ik hun niet zeggen" dan zijn dat mede waarborgen voor ons, dat concurrentiebelangen en patroonsuitvluchten hetzelfde zijn. Uit den aard van ons werk komen wij met menschen van verschillende naties in aanraking. Ze zijn het alien echter eens dat onze werkdag tot den langsten uit de ver schillende havens mag gerekend worden. Meermalen hebben wij dan ook beschaamd moeten erkennen dat wij vooral op dit punt ten achter staan bij wat men pleegt te noemen»Ilet onbeschaafde Rusland" en dat terwijl Ter Neuzen toch ook op de kaart van »Het vrije Nederland" voorkomt. Ik zou met den heer L. eenige jaren terug willen gaan in de bootwerkersbeweging of llever in de drankbestrijders- beweging. Na een doorgevoerde actie waar in de boot werkers toch nauw betrokken waren, wisten zij het oude misbruik van sterkendrank-gebruik tijdens het werk afgeschaft te krijgeneen maatregel die elk weldenkend bootwerker als goed zal moeten erkennen. Die actie werd echter gevoerd onder de leuze: In plaats van een borrel een korte werkdag een leuze waar de meeste werkgevers mee instemden naar zij beweerden. Door afschaffing van dit misbruik kan de dag zonder schade voor het bedrijf met een uur worden verkort. Het eerste deel der leuze werd ingevoerd, het tweede deel laat nog steeds op zich wachten. Verder zou ik naar andere tijden willen afdwalen. In de in 1900 gehouden conterentie tusschen werkgevers en bootwerkers werd door de eersten volmondig toegegeven dat een bootwerker op een gewonen werkdag drie gulden mag verdieneneen stelling die nog onlangs door een hunner als geldende werd erkend. 19001912. Een tijdperk waarin zeer zeker het leven niet goedkooper geworden is, althans allerwege gaan er stemmen op over de geweldige duurte. Wat in 1900 zonder schade voor het bedrijf kon toegestaan worden zal nu toch den ondergang daarvan niet tengevolge hebben dunkt mij. Die stelling kan de heer L. misschien weer wel aan het rekenen brengen, maar ze zal in geen geval ten nadeele der bootwerkers uitvallen want 286,5 dag, en dat zijn geen gewone werkdagenkan ik hem wel ver- zekeren, zal hem met deze stelling een nog hoogere uit- komst geven. De samenwerking der Maritieme vereeniging met de bootwerkers heeft heel wat te wenschen overgelaten. Maar valt dan alle schuld der slechte samenwerking ons ten deel Zou het misschien ook kunnen zijn dat zij zelf den goeden weg niet wisten te bewandelen en zoo zij het goed voorhadden was het dan zoo moeilijk voor hen geweest onze hulp in te roepen zoo zij die noodig hadden geoordeeld. Napleiten helpt in deze niets. Gaarne geef ik toe dat de bootwerkers nalatig geweest zijn in het adresseeren. Ilunnerzijds had er bij de be- voegde lichamen op aangedrongen moeten worden, waar deze op het punt stonden een belangrijke som geld uit de openbare kas voor uitbreiding der haven toe te staan, de bepaling in de voorwaarden op te nemen van een behoorlijk minimum-loon uit te betalen. Een stelling die misschien vreemd zal klinken in de ooren van den heer L., maar toch recht van bestaan heeft daar het benoodigde bedrag mede van hun belastingpenningen moet komen. Of de Ongevallenwet enkel voor ons bootwerkers ge maakt is, betwijfel ik. Dat de werkgevers er belangrijke sommen voor moeten storten is niet te ontkennen, maar dat onze haven door hare werking achteruit is gegaan jullen niet velen voor hun rekening durven nemen. Maar zijn het enkel de arbeiders die door de Staat bevoordeeld worden Wat wordt er jaarlijks niet uitgegeven voor verbeteringen der verkeerswegen waar de werkgevers toch de meeste vruchten van plukken en wat niet voor meer andere zaken waar de arbeider niet voor in aan- merking komt, gebruik van te maken. Dit zijn zaken die bij de besprekingen der bootwerkersbeweging gevoeglijk weggelaten kunnen worden. Mijnheer L. en alien die door de nieuwe ziekte 845,08 mochten aangetast zijn, ik wil hopen dat na lezing van dit sehrijven de rust in Uw ontvankelijke gemoederen weder- keert, maar wil voor ik eindig u ook een oud spreek- woord indachtig maken, n.l. »Schoenmaker houdt je bij je leest." De behartiging dier spreuk had u en mij wat tijd kunnen besparen, welke misschien nuttiger besteed had kunnen worden. U, mijnheer de Redacteur, mijn welwillenden dank voor de verleende plaatsruimte. Ter Neuzen. EEN BOOTWERKER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5