Tsr Nsuzsnschs Courant Zaterdag 23 Maart 1912. No. 5741. Buitenland. Predikbeurten. Gemengde berichten. A. ID. De mijnwerkersstaking in Engeiand. flet lot van het door het Engelsche Ministerie ingediende wetsontwerp om een eind te maken aan de staking, voorspelde gisteren niet veel goeds. Hit mijnwerkers-kringen werden er be- zwaren tegen ingebracht en volgens een schijveu in de Dailey News had de politiek er zich van meester gemaakt en was er door de Unionisten onder aanvoering van Balfour een verbond met de Arbeiders afgevaardigden gesloten om het wetsontwerp te verwerpen en daardoor de Re- geering tot aftreden te nopen. Het Lagerhuis was gisteren weer stampvol, toen Balfour en Asquith over de kolencrisis zouden spreken. Honderden waren niet in staat een plaats te veroveren. Het was de eerste maal ook, dat Balfour sinds zijn aftreden als leider van de oppositie weer aan de beraadslaging van het Huis zou deelnemen. By het voorstel tot verwerping van het wets ontwerp zeide Balfour, dat niemand er door tevreden was gesteld, voor zoover het een op- lossing van de moeilijkheid moest brengen. Het land had zich nooit tegenover een zoo ernstige crisis geplaatst gezien. De regeering, die voor de bijzondere moeilijkheid stond er een eind aan te maken, hud echter een wetsontwerp ingediend, dat een andere zaak behandelde en een ander doel nastreefde. De regeering was daarom niet gerechtigd te beproeven dezen maatregel, die een reusaehtige omwenteling beteekende, binnen een week door het Huis heen te drijven. De oppositie zou trachten het wetsontwerp in tweede lezing te doen vallen. doch indien het wetsontwerp veilig door de tweede lezing heen kwarn, zou zij haar best doen om de politiek van de regeering een kans te geven. Spreker stelde daarop de verwerping van het wetsontwerp voor op gronden van nationale staatkunde en beleid. Balfours rede duidt aan, dat de oppositie in de verdere stadia van de behandeling van het wetsontwerp geen verzet zal bieden en dat het Hoogerhuis het outwerp aan zal nemen. Asquith antwoordde, dat Ballour's rede in overeenstemming was met het kritieke oogen- blik, doch meeude hij met het indienen van zijn voorstel tot verwerping, dat een wetgeving niet noodzakelijk was, dan moest worden op- gemerkt, dat zijn redevoering in 't geheel geen practische wenken inhield. De eerste Minister ontkende, dat de regeering bezweken was voor een druk van een van beide zijden. Hij hield vol, dat de regeering volstrekt onpartijdig ten opzichte van beide partijen geweest was. De regeering had iederen vorm van overreding, argumentatie, onderhandeling beproefd om de partijen tot een overeenkomst te brengen. W ij zijn er niet in geslaagd en de stilstand in het bedrijf houdt aan, zeide Asquith. Wij kunnen niet toelaten, dat de bevolking, de industrieen, het land gebrek lijden door den koleunood. Is wetgeving daarvoor dan niet noodzakelijk Spreker vroeg het Huis het wetsontwerp aan te nemen, niet als een deel van de blijvende wetgeving, doch als een voorloopig redmiddel, een tijdelijk hulpmiddel tot regeling van een bijzondere, onverwachte moeilijkheid. Het wets ontwerp was noodzakelijk, voordat verdere stappen gedaan zouden moeten worden, waar- van God verhoeden mocht, dat de noodzake- lijkheid zou blijken. De redevoeringen van der mijnwerkers in het gewezen, dat zij de ondersteunen en dat zij de artikelen zullen aaudringen op de aannemmg van het amendement, waarin een algemeen minimumloon wordt vastgesteld van 5 shilling per dag voor alle ondergrondsche arbeiders. Zij verlangden eveneens opneming van de op 2 Februari vastgestelde loonschaal, doch hebben met betrekking tot dit punt niet zoo sterk aangedrongen. Men verwacht, dat de regeering den eersten eisch zal inwilligen, doch den tweeden zal afwijzen. In den loop van het debat heeft Minister Grey verklaard, dat een spoedige regeling van de staking een gebiedende eiscb was. Indien het ingediende wetsontwerp zou bljjken geen oplos- sing te zijn, zou de regeering het volk moeten beschermen met alle middelen, welke tot haar beschikkiag stonden, doch het uiterste dat zij kon doen, zou niet kunnen voorkomen de ge- weldige schade voor den handel, het verlies voor de gemeenschap en eindelijk ook voor de mijn werkers zelven. Het kolenmijnwetsontwerp is ten slotte in tweede lezing aangenomen met 348 tegen 22o stemmen. De nationalisten en de arbeiderspartij hebben voor het wetsontwerp gestemd. TER NEUZEN, 22 Maart 1912. Volgens opgave bp den centralen Gezond- heidsraad werden in de week van 13 tot en met 19 Maart in Zeeland geconstateerd 12 ge- vallen van besmettelijke ziekten en wel van roodvonk 1 geval te Hoedekenskerke, Schoon dijke en Vlissingen van diphtheritis 2 gevallen te Aagtekerke en 1 geval te Clinge, Dom burg, Kapelle, Kloetinge, Vlissingen, Westkapelle en Zierikzee. Sluiskil. Hier onder de gemeentp Axel woont een talrijk gezin, waarvan de vader in Belgie werkt, doch niets van zich laat hooren en ook niet voor de zijnen zorgt. De moeder, daardoor moedeloos geworden, wilde Woensdagnamiddag een einde aan haar leven maken en sprong daarom in 't kanaal, vlak voor hare womng. Opgemerkt door een scharenslijper, werd zy nog bijtijds uit het water gehaald en van een wissen dood gered. De rijksweg aan de Cokes-fabriek alhier levert veel gevaar op voor rijwielen en rijtuigen des avonds, omdat hij Diet voldoende verlicht wordt. Daar, waar de Haagsche Betonmaat- schappp hare werkzaamheden verricht, is de weg goed verlicht, doch waar de Belgische ondernemers verantwoordelijk voor den lijksweg zijn, staat geen enkele lantaarn en loopt men 's avonds gevaar op hoopen zand, steeDen, glint, kipkarren, krauen enz. te verongelukken. Zaamslag, 21 Maart. Heden werd alhier door het bestuur van de vereeniging ,.In 'tbelang j der landbouwers" aanbesteed de levering van i 151,500 K.G. chilisalpeter te leveren tusschen 1 en 15 April en 105,200 K.G. te leveren tusschen 15 Mei en 1 Juni. De inschrijvingen waren als volgt W. Bedet te Ter Neuzen, voor 12,75 en 12,14, P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 12,81 en 12,15. D. Scheele te Ter Neuzen, voor 12,87 en f 12,19. L. Everstdijk te Biezelinge, voor 12,95 en 12,58. Blondeel te Aarden- burg, voor 13,08 en 12.49, en Oggel te Axel, voor 12,86en 12,185. Alles per 100 K.G. De eerste cijfers betr-ffende le levering, de tweede 2e levering. Hulst. Uitslag der stemming voor 5 Ledeu- Patroons van de Kamer van Arbeid voor den Landbouw te Hulst. lu 6 gemeenten is geen enkelen kiezer opge- komen. lu de gemeenten Boschkapelle, Hontenisse en Koewacht werden te samen uitgebracht 5 stem- men, alien van waarde. Gekozen met 3 stemmen J. F. Buysrogge te Clinge. Verder kotuen 21 persouen (waaronder 5 weduwen) in herstemming omdat ieder 1 stem had bekomen. voor 5 Leden- van Arbeid voor den de vertegenwoordigers Lagerhuis hebben uit- tweede lezing zouden bij de bespreking van Zondag 24 Maart 1912. Uitslag der Werklieden van de Kamer Landbouw te Hulst. In 5 gemeenten is geen enkelen kiezer opge- komen. In de gemeenten Hontenisse, Hulst, Koewacht en Stoppeldijk werden te samen uitgebracht 7 stemmen, van onwaarde 1, geldig 6. Aangezien niemand 4 stemmen behaalde, moet er eene herstemming plaats vinden tusschen niet minder dan 24 personen. Hulst. Voor het herstel aan de landbouw schuur van den WelEdelen heer Vogelvanger alhier, op de hofstede bewoond door J. Dekker te Boschkapelle werd als volgt ingeschreven H. P. Lensen te Zaamslag voor 3196, Millenaar te Hulst voor 3100, D. Galle voor f 2995, J. C. Kaijser voor 2992, W. Galle voor 2985, A. D. Kaijser voor 2975, ajlen te Zaamslag en Voet te Hontenisse voor 2733. Voor het zinkwerk werd ingeschreven door Schopman voor f 357,85, Wouters voor 355, beiden te Hulst en Kool te Hontenisse voor 328. Aan de laagste inschrpvers werd het werk gegund. Koewacht. Donderdagnacht hebben dieven een bezoek gebracht aan bet duivenhok van Th. Matthijs in de Koestraat. 's Morgens vond de eigenaar zijn 5 oude duiven met ver wrongen hals dood in het hok liggen, terwijl 4 jonge duiven waren medegenomen. Tentoonstelling Gent 1913. Eergistermiddag is op initiatief van de Gemeente (Vlooswijkstraat). u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerdc gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5£ u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Chr. Bruins, van Axel. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Kantongerecht te Ter Neuzen. is op inmatiei van ae be- stnren der vereeniging voor tentoonstellingsbe' langen en de Nederlandsche Vereeniging van Exposanten te Amsterdam een bijeenkomst ge- houden ter bespreking van de vraag of het wenschelijk en mogelijk geacht wordt, een Neder landsche atdeeling op genoemde tentoonstelling bijeen te brengen. Naar aanleiding van de ge- voerde besprekingen werd eene voorloopige commisie van informatie benoemd, welke zal nagaan of bier te lande genoegzame belang- stelling voor die tentoonstelling bestaat en of genoegzame toezeggingen tot deelneming zullen kunnen worden verkregen, om nader met het Gentsehe cornite in onderhanderling te treden. Deze commis3ie zal binnen een maand aan de besturen rapport uitbrengen over hare bevinding. In verband met den moord op de 7jarige Maria Hartjes heeft een nieuwe arrestatie plaats gehad en wel van zekere Bosch wonende te Kilder, gemeente Bergh (Geld.). Bosch is een broeder van vrouw Hartjes en werd reeds den dag van den moord gearresteerd, doch weder in vrijheid gesteld. Woensdag is er een te Beek uitgebreid onder- zoek ingesteld onder leiding van kapitein Thomson, van de marechaussee uit Arnhem. Tal van getuigen werden gehoord en gecon- fronteerd met den verdachte. Het onderzoek duurde van kwart voor twaalf tot zes uur B. bleef ontkennen. Hjj werd daarnaar weer gevankelijk naar 's Heerenberg overgebracht. Zijn arrestatie is reeds lang voorbereid, maar daar hij in Duitschland werkte, kon ze niet eerder plaats hebben. Zaterdagavond kwam hij weer in bet land en werd toen onmiddellijk door den gemeente-veldwachter Clerx te Beek gearresteerd. B. is vier jaar geled.en tot vijf maantlen ge- vangenisstraf veroordeeld wegens verkrachting. In grootte en uiterlijk lijkt bij zeer veel op Derksen, terwijl hij ook gelijke kleeren aan en een zelfden hoed op had. Het getuigenis van mej. Gottsmann, uit Emmerik is daardoor ook weer merkwaardig. De verdachte H. B. is Donderdagmiddag ge vankelijk naar Arnhem overgebracht. Gebleken is nog. dat B. in het cafe Ten Beuzel was, toen Marie Hartjes in den winkel, die er mede onder een dak is, lucifers haalde. B. heeft toen gelijk met het meisje het huis verlaten. Verder is nog bezwarend voor hem, dat hij links is, en de wurging met een linkerhand moet zijn geschied» De boerenarbeider, die voor eenige weken zpn meisje in een welput wilde verdrinken, is door de rechtbank te Groningen veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar gevangenisstraf. Een salonraderboot, die op een werf te Deerts, nabij Nijmegen, was opgeknapt en, met een groot aantal genoodigden aan boord, op weg was naar C'uxhaven, heeft de sehipbrug te Doesburg aangevaren. Na borgstelling mocht zij haar reis vervolgen, doch bij het doorvaren van de sehipbrug te Deventer had er opnieuw een aanvaring plaats, met gevolg, dat ook deze sehipbrug ernstig beschadigd werd, zoodat de gemeenschap tusschen de beide oevers verbroken werd. - Te Munnekenzijl (Gr.) stoeiden kwajongens met een revolver met het gevolg, dat een schot afging en een vijftienjarig schippersknechtje in den buik werd getroffen. Hij werd onmiddel lijk naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. - Toen de erfgenamen van een voor eenigen tijd te Finkum (Fr.) overleden .schipper j.l. Woensdag den inventaris zouden opmaken, vonden ze in een bij de woning van den erflater staand hok, dat na diens dood op verzoek van Mr. J. W. Tijsma, te Leeuwarden, namens een der deelgerechtigden in de erfenis, was dicht- gespijkerd, in twee blikken busjes en een stuk doek een bedrag aan zilvergeld en bankpapier van meer dan 1100. Over een geval van dienstweigering te Utrecht deelt het U. D. het volgende mede De milicien R. A. M., loteling uit de ge meente Utrecht, die den 13 Maart j.l. bp het 4e bataljon 9e reg. inf. aldaar werd ingedeeld, weigerde in de kazerne de bevelen op te volgen en werd derhalve in arrest gesteld. Daar echter de zonderlinge manieren van handeleu de man weigerde ook in de arrestkamer om te eten aanleiding gaven tot het instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van dien milicien, werd hij uit zpn arrest ontslagen en in het militair hospitaal opgenomen. Nadat bij eenige dagen aldaar in observatie is geweest, verneemt men thans, dat bedoelde milicien wegens ziekelijke storingen van het zenuwgestel voor den dienst ongeschikt zal worden verklaard. lferspieders Woensdag werden op Wight drie personen, een Engelschman, een Duitscher en een Neder- lander, die zich Karel Denig Jr. uit Amsterdam noemt, in hechtenis genomen, beschuldigd van spionage. Zij hadden twee dagen in een kleine tent bij een fort te St. Helens doorgebracht. Voor de overheid gebracht, verklaarden dat zij slechts een dag vrijaf genomen te hebben na het volgen van een cursus in het kleermakers- vak te Londen. De gevangenen werden tot Zaterdag in preventieve hechtenis terugge- zonden. Vermoedeljjk zijn deze drie mannen volmaakt onschuldig, gelijk wel duideiijk wordt uit het stuk, dat wq hieronder uit het Handelsblad overnemeu. Maar men was op Wight door spionagekoorts bevangen, sedert er Dinsdag by het fort Golden Hill, te Freshwater, een heer van middelbaren leeftqd onder verdenking van verspieding was aangehouden en die verdachte dingen deed. Zoo heeft hij zich op een zekere plaats trachten te ontdoen van papieren, die Duitsch schrift bevatten. Het Handelsblad schryft dan Wij hebben ons gisteravond gewend tot den heer Carl Dening, kleermaker, Heerengracht by de Oude Leliestraat. Inderdaad bleek deze de vader van den gearresteerden /pspion" te zyn. A1 dadelijk verklaarde de heer Denig, dat hier zonder eenigen twijfel een misverstand in het spel moest zynde onschuld van zyn zoon staat als een paal boven water. De heer Denig Jr. woonde sedert een paar jaar te Londen waar hy het vak van kleermaker uitoefende. Sinds Januari volgde hy een sny- cursus in de Engelsche hoofdstad deze cursus was juist deze week afgeloopen. Einde dezer week zou, naar aan de familie bekend was, de zoon naar Amsterdam komen en van hier naar Duitschland vertrekken, om er een betrekking te aanvaarden. De jonge Denig, die juist Dinsdag VAN Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent, Hulst. Ter Neuzen Axel A. B. Zaamslag. Hoek. stemming Hervormde Kerk. 9 u. Ds. A. Timmerman, 6e Lijdenspreek en '2 u., Ds. A. Timmerman, Gebedsure voor het gevvas. 9£ u., dhr. H. J. v. d. Ouden. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, Bidstond voor 'tgewas. 9 u., geen dieust en 2 u., Ds. G. van Die. 9 u., Ds. vau Bis, van Zaamslag en 2 u., geen dienst. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van HulsteijnJr. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., leesdienst. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Ter Neuzen. 9 u., 2 Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. Zitting van 21 Maart 1912. Veroordeeld zijn: A. A. G., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het niet voldoen der schadever- goeding voor het breken van een glasruit in een spoor- wegrijtuig, tot eene boete van 5, subsidiair 5 dagen hechtenis. S. A. V., zonder beroep te AxelJ. v. D., arbeider en F. S., klompenmaker, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rijtuig van een spoortrein verlaten aan eene andere zijde, dan die, aan welke de portieren daartoe geopend waren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over den spoorweg, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. G., schipper te Bouchaute, ter zake van overtreding der wapenwet, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met uitlevering of betaling der waarde, ad f 8, subs. 8 dagen hecht. T. v. H., bierhuishouder te Philippine, ter zake van Drankwetovertreding, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht., met bevel tot teruggave der llesschen. T. v. H., bierhuishouder te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. T. M. F., winkelier te Sluiskil, ter zake van overtreding der Ukwet, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring der maat. F. C. N., arbeider te Luntershoek, ter zake van het bevisschen der Schelde, tot eene boete van 3, subs. 1 week tuchtschool. J. v. d. H., arbeider te Ter Neuzen; K. d. B., ar- beidster te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C. A. d. L., verlofhoudster te Sas van Gent, ter zake van niet sluiten op tijd, tot eene boete van 3, subs 3 dagen hecht. M. S., schippersknecht te Gent, ter zake van verblijven na sluiting in een bierbuis, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. d. J., voerman te Ter Neuzen, ter zake van een paard onbeheerd laten staan, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. C. B. landbouwersknecht en I. S., arbeider, beiden te Zaamslag, ter zake van straatschenderij en nachtrumoer, ieder tot 2 boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. L. E. C., arbeider te Axel en G. B., arbeider te West- dorpe, ter zake van nachtrumoer, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. S., zonder beroep en C. v. d. V., arbeider, beiden te Zaamslag, ter zake van nachtrumoer, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. J. K. K., metselaar te "Ter Neuzen, ter zake van over treding der Woningwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht, A. d, M., schipper op »De Peijl" te Ter Neuzen, ter zake van niet stoppen voor een sluis, tot eene boete van '10, subs. 10 dagen hecht. A. E., schipper te Bouchaute (haven), ter zake van niet in acht nemen de voorschriften voor aanvaring, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. H. B., schipper aldaar, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. ,1. v. H., arbeider te Axel en C. K., werkman aldaar, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. W., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwet- overtreding, tot eene boete van 15, subs. 10 dagen hecht. C. G., visscherA. S., visseherI. B., zonder beroepU. P., zonder beroep, alien wonende Bou chaute, ter zake van het graven van schelpvisch, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor G. en S. en tuchtschool van 1 week voor P. en B. E. J. M., arbeider te Sas van Gent en J. O., schipper te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. S., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van open- bare dronkenschap, tot eene boete van f 5, subs3 dagen hecht. t rijifeaproken T. v. O., vischkkoopman te Kiel- drecht, ter zake van het verkoopen van niet gekeurde visch. Teruggave bevolen aan de ouders zonder straf van C. L.E. M.F. G. S., alien zonder beroep te Bouchaute.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9