A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad o o r Zeeuwsdi-Vlaanderen. Van Houten s Cacao No. 5741. Zaterdag 23 Maart 1912. 52 Jaargang. Aanbesteding. Gemengde berichten. Met zorg bereid uit gezonde en krachtige Cacaoboonen, vandaar de echte, pittige Cacaosmaak EEBSTE IBID-AED. aanbesteden ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsirg derzellde udvertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzendmg van advertentien v6or 1 aur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetbouders van HOEK, Zeeland, zullen op Dinsdag den 26eB Iflaart 1912, s voormiddags te II ure, ten gemeentehuize volgens 447 der A. V. de levering van 408000 stuks straatklinkers franco op den Wes- telyken dijk van het Kanaal Gent- Ter Neuzen, in drie gelijke per- ceelen elk van 136000 stuks. Inlichtingen geeft de Opzichter Eijke te Ter Neuzen. Het bestek is verkrijgbaar bij den gemeente- secretaris te Hoek tegen betaling ot ioezending van 0,25. Hoek, Maart 1912. Burgemeester en Wethouders vernoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Reeds eenigen tijd was het de politie te Middelburg bekend, dat een ,tnd-techniker, zekere J. de B. uit 's Hertogenbosch, iederen Donderdag in een hotel te Middelburg zitting hielddoch tevens dat hij alsdan bewerkingen zou verrichten, waartoe hp niet bevoegd is. Om een nader onderzoek in te stellen be- gaven zich gisteren de beide inspecteurs van politie in burgerkleeding naar het hotel, en na een paar uur hadden zij, door het hooren van personen, die onder behandeling van De B. waren geweest, voldoende bewijsmateriaal verzameld om proces-verbaal op te maken. Woensdagnamiddag is in de Wittetonnen- vallei bij Wemeldinge gezonken het ijzeren sleep- schip Gallicia, schipper J. van den Boogaert, geladen met koolteer, van Amsterdam bestemd voor Schoonaarde. Doordat het voorste schot brak, liep de koolteer naar voren, zoodat de Gallicia bpna steil naar beneden zonk. Woensdag is te Assen gevankelijk bin- nengebracht de 44jarige arbeider Arend M. te Drouwenermond (gem. Borger), verdacht van poging tot doodslag, Zaterdagavoud gepleegd op zijn 73jarigen vader. M. heeft, na zijn vader met een turf te hebben geslagen, waardoor deze bewusteloos werd, hem met een mes een wonde over den slaap toegebracht, waarbij de slagader werd geraakt. Door tijdige hulp van Dr. Sluis te Stadskanaal wist men het bloeden te stelpen. Bp de weduwe F. v. Maat, te Spijkenisse, heeft zich verleden jaar Augustus onder het dak naast den schoorsteen, een bijenzwerm ge- nesteld dezer dagen moest het vlugge volkje verhuizen. De timmerman onderzocht hun woning, en wat bleek Dat ze verscholen zaten tusschen dubbele bekapping. Na dit verbroken te heb ben, kwameu zij bij duizenden te voorschijn. Hun voorraad van honing was zoo sterk, dat eenige stukken zoo groot als een lijnkoek uitgesneden konden worden. Een en ander werd geschept, om in een bijenkort te sluiten. Bij een huwelijksfeest te Meteren (Tieler- waard) werd er door eenige feestgangers volgens gewoonte dapper op ios geschoten, bp wijze van vreugde-uiting. Een der schutters wilde eens op een geweldige wijze hulde brengen aan het jonge paar en meende dat niet beter te kunnen doen dan door het geweer zeer overdadig met kruit te laden Het geweer vloog uit elkaar en de schutter werd zeer ernstig gewond. Een dame met haar zoontje uit Deventer naar Brussel reizend, ontdekte te Rotterdam, waar zij een paar uren vertoefde, dat 16,000 aan bankbiljetten verloren waren, die zij haar zoontje in een linnen zakje op het lijf had ge- bonden. De nummers zijn bekend. Het 2jarig zoontje van den heer W. V. te Bakkeveen (Fr.) dat Maandagmorgen uit een keteltje met heet water dronk, is Dinsdagmorgen aan de gevolgen overleden. Maandag was de 24jarige dochter van M. de B. te Arum bezig met het uitspoelen van de wasch, toen ze, hoe weet men niet pre- cies, te water geraakte. Nadat zij op het droge was gehaald, constateerde een te hulp geroepen geneeskundige den dood. De ongelukkige leed aan toevallen. Te Terwolde wilde Maandagnamiddag H. J. een kraai sehieten. Hp hield de geladen buks bij toeval met den loop naar zijn lichaam gericht, toen plotseling het schot afging en de kogel tot in zijue longen drong. De jjewonde werd naar het ziekenhuis te Twelloo vervoerd. Hij is niet buiten gevaar. Bij de recbtbank te Heerenveen zijn in den laatsten tijd zoo weinig stralzaken aanhangig, dat de gewone wekelijksche zitting niet meer noodig is. Zoo nu en dan houdt men om de 14 dagen eens strafzitting. Sedert eenigen tijd herbergt Breda een bende van jongens uit den gegoeden stand, zich noemende de vZwarte Bende". Hoofddoel van deze edele vereeniging wasdiefstal. De leden hebben zeer brutaal uit versehillende winkels tal van voorwerpen gestolen, die thans door de politie opgespoord en bij de justitie gedeponeerd zijn. Alle jongens, die tot de bende behoorende, zijn door de schoolcommissie der M. U. L. 0. school van het Nut, van school weggejaagd. Te Zaandam is het dienstmeisje van den heer Bolmau, firma De Carpentier Wildervank, wonende Langestraat, bij het vegen van den vloer, in aanraking gekomen met de brandende kachel. De kleederen van het dienstmeisje, de vijftien- jarige Maria Muller, wonende De Wetstraat aldaar, vatten vuur en weldra geleek zij een brandende zuil. In haar angst vluchtte zij de straat op, waar haar spoedig hulp werd ver- leend, docb reeds had het vuur op alle deelen van haar lichaam vat gehad en bleek, dat zij zeer ernstige brandwonden had gekregen. Na voorloopig verbonden te zijn door twee artsen, is de patiente naar het Binnengasthuis te Amsterdam overgebracht. In den laatsten tijd zoo lezen wij in het Handelsbl. kwamen bij de politie her- haaldelijk klachten in over vermissing van voorwerpen en geld uit pakketten, welke van het Centraal-Station te Amsterdam uit verzonden waren of daar waren aangekomen. Die klachten betrolfen zoowel gewone als postpaketten. Zaterdagavond nu werd een arbeider der Hollandscbe Spoor gearresteerd, die in het bezit werd gevonden van een pak sigaretten en een doos met koekjes, welke uit pakketten gestolen waren. Die arrestatie ging als volgt in haar werk Een ander arbeider vond achter een der spanten van het station een pak, dat daar vermoedelijk verborgen was. Hij stelde een hooldbesteller van de posterijen met de vondst in kennis en deze ried hem aan, het pak te laten liggen, doch erop te letten, wie het weghaalde. Aldus geschiedde en even later verscheen een arbeider der Hollandsche Spoor, die het pak meenam en er het Centraal-Station mee verliet. Hij werd achtervolgd en op het Stations- plein door de politie gearresteerd. Het pak, dat sigaretten bleek te bevatten en een doos met sigaretten, werden in zijn bezit gevonden. Deze arrestatie in verband met stations diefstallen, werd Dinsdagmorgen door een tweede gevolgd, ditmaal van een postbesteller van het bureel pakketpost aan het Centraal-Station. De verdenking ruste reeds eenigen tijd op dezen beambte en Dinsdagmorgen liep hij dan ook in den strik, dien men hem gespannen had. Bedoelde besteller had de wacht bij een kar met postpakketten, die op het tweede perron in den trein naar Enkhuizen van 6,38 moesten geladen worden. Na de komst van den post- conducteur van bedoelden trein werden de pak ketten ingeiaden. Even later verschenen een inspecteur van politie en een rechercheur, die zich verdekt opgesteld hadden. Zij vroegen den postconducteur een paar der pakjes terug het bleek, dat eenig geld en voorwerpen uit deze pakjes verdwenen waren. Het geld en de voorwerpen waren dan ook slechts gefingeerde pakjes en alleen bij de andere gevoegd, om een eventueelen diet te kunnen betrappen. De besteller, die de wacht bij de pakketten had gehad, werd aangehouden. De gemerkte geldstukken en voorwerpen werden bij fouilleering in zijn bezit gevonden. De aangehoudene, die bekende, is een jonge - man, die reeds een paar jaar bij de posterijen in dienst was. Onderzocht wordt thans of hij zich aan meer diefstallen heeft schuldig gemaakt. Een der droomen van Koning Leopold II van Belgie was al de badsteden langs de Belgische zeekust met elkander te verbinden door het aanleggen van een prachtige, koninklijke baan, van Blankeuberge tot West-Einde. Sedert is er sprake van deze baan te verlengen tot aan Duinkerke en Malo-les-Bains, maar allerlei groote moeilijkheden hebben de uitvoering dezer werken vertraagd. Nu echter scbijnen de onderhandelingen te vlotten. Een der grootste moeilijkheden was de doortrekking door Nieuwpoort. Het ontwerp wil een groote brug bouwen over het kanaal, zoodanig opgevat dat zelfs bij hoogtij de booten er kunnen onder doorvaren. De electrische tram zal ook verler.gd worden tot Duinkerke, welke stad aldus gemakkelijk zal kunnen worden bereikt. In het door Koningin Elisabeth van Ru- menie gestichte Blindeninstituut te Boekarest, is Donderdag een oproer uitgebroken. Veertig blinden, die sedert 2 dagen elken arbeid wei- gerden, stormden de straat op, waar spoedig een groore menigte zich om hen heen verzamelde. Een man uit de menigte was bereid, de blinden naar het Roninklijk paleis te brengen. Ten slotte echter gelukte het aan een ge- meenteraadslid de oproerige blinden van hun voornemen af te brengen, terwijl hij hun be- loofde, dat aan hun wenschen zou gehoor ge- geven worden. Des namiddags verscheen Ko ningin Elisabeth zelf in het instituut en liet zich van het gebeurde nauwkeurig op de hoogte stellen. Bij Plymouth zou de admiraliteit een rots in de buurt van de schietbaan opblazen. Een torpedo, die ongevuld bij de proefnemingeu had voldaan, werd geladen van een torpedoboot op het doel algezonden. Verscheiden torpedobooten waren in de buurt om de ontploffing bij te wonen. Maar de uitwerkjng bleef uit. Toen ontdekte men, dat de torpedo was afgedwaald en in een boog naar het punt van uitgang terugkeerde. Nog net bijtijds kon de torpedoboot, die hem had afgevuurd, uit den weg komen. Dinsdagmorgen rukte te Straatsburg een vliegerballon van de vestingstelegraaf van den kabel af en dreef in Zuidwestelijke richting weg. De staaltros die achter den ballon aansleepte, kwam in aanraking met een draad van een electrische geleiding. Daardoor ontstond kort- sluiting. De ballon vloog in brand en viel bij Bischbeim naar beneden. De beide passagiers, de luitenants Clover en Roemer werden ernstig gewond. In een Engelsch technisch tijdsehrifc kan men interessante bijzonderheden lezen over het atbreken van een brug door middel van elek- trischen strooin. In een graafschap van Enge- land (de plaats wordt niet nader aangeduid) had 't graafschapsbestuur besloten, een houten brug door een ijzeren te vervangen. Den aannemer van het werk werd als voorwaarde gesteld, dat het houten brugwerk in een maand tijds verwijderd moest worden en dat de land- boofden en brugpijlers onbeschadigd moesten blijven. Versehillende deskundige verklaarden nu, dat dit binnen de gestelde tijdruimte on- mogelijk waswant bij aanwending van dy- namiet waren de pijlers niet voldoende te beveiligen. En ging men vuur gebruiken, dan zou de groote hitte stellig de landboofden be- schadigen. Toen deed een elektrotechnicus het voorstel, het houtwerk met een elektrischendraad af te zagen. Elke spanning van pijler tot pijler, 'oestond uit 9 rijen, elk van 3 planken. Alle 27 planken moesten nu tegelijk worden door- gezaagd, waarna de spanning opeens in het water moest vallen. Tot dit doel legde men 80 elektrische stroombanen voor elke spanning en leidde nu een stroom van zoo hooge spanning daardoor, dat de draden roodgloeiend werden. Een uur en veertig minuten later zakte de eerste spanning juist tusschen de pijlers in de rivier. 's Morgens vijf uur was men het werk begonnen en 's namiddags twee uur van den- zelldendag viel de laatste spanning. TER SEUZEJfSCHE COFRAST. Hit blail vernchijnt Jiasndag., Woensi!»(f- en Vrijdas;avonii, Bitgexattderii op Feei(ila«ea by de firma I". Ji. VAST BK BAMMMS. te *eu«en. I ROMA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1