A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwscb-Viaaaderei. Van Hootso's Cacao No. 5739 0 0 r BEPROEFDE LIEFDE. Enorm verschil 52 Ja&rgang Dinsdag 19 Maart 1912 EEBSTE BLAB. Buitenland. FEU1LLETOH. in Smaak, Kracht, Geur en Kleur Belangrijk BETER in elk opzictyt. nulss ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsirg derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 aur op den dag der uitgave. Dat was voor Krussof een streep door de rekening. Hij was vreeselijk boos en verklaarde voortdurend zich niet te kunnen begrijpen, hoe men op een dergelijken tijd ziek kon worden. 0°k voor den baron was dit oponthoud uiterst onaangenaam. Hij werd daardoor in dubbele mate verontrust. Eenerzijds verheelde hij voor zichzelf niet dat hij de oorzaak was van Else's ongesteldheid en van den anderen kant vreesde hip dat Gustaaf Horen terug zou keeren voor het huwelijk had plaats gevonden. Werd deze laatste vrees bewaarheid, dan konden er, voor hem nog allerlei onaangenaauiheden hetgevolc van zijn, welke hij nog had hopen te ont* loopen. Dagelijks ging hij naar het goed van Krussof, om naar den toestand der zieke te vragen en somtijds ontmoette hij daar ook den ouden dokter. //Ik zal ueens iets zeggen, baron," antwoordde de geneesheer eens bij zulk een gelegenheid op Zaruba's vragen. Het beste geneesmiddel voor de zieke zou zijn, als men haar ontslaan kon van den last, welke haar gemoed schijnt te bezwaren, al het andere is bijzaak. Zij maakt zich beangst voor het aanstaand huwelijk. Als gij er iets aan zoudt kunnen doen, dat deze vrees verdween, zou dit werkzamer zijn dan al mijn kunst." ENGELAND. Het gewichtigste feit is wel het afbreken der onderhandelingen over de Britsche mijnstaking. De besprekingen tusschen de vertegenwoor- digers van de mijneigenaars en die der werk- lieden, onder leiding van eerste-Minister Asquith, hebben niet 't minste resultaat gehad. Een der invloedrijkste mijneigenaars, sir Hugh Bell, ver klaarde dat de conferenties niets tot stand hadden gebracht. Zooveel bleek wel, dat de besprekingen geen steek vorderden, maar de totale mislukking van het scheidsrechterlijke beleid der regeering, komt voor velen stellig onverwacht. De regeering schijnt nu werkelijk besloten om de kolencrisis door wettelijke maatregelen op te lossen. De reusachtige economische strijd wordt dus aan de politieke partijen in het parle- ment ter oplossing voorgelegd. Van deze nieuwe fase in den strijd is het volgende bekend geworden. Het bestuur van het mijnwerkersverbond heeft meegedeeld, dat wegens het afbreken der onderhandelingen de regeering een wetsontwerp zaV indienen, waar- in het minimumloon zal zijn rfeergelegd. Het verbond zal het ontwerp afwachten en de her- vatting van den arbeid niet aanbevelen, voor- dat het parlement de wet definitief heeft aan- genomen. In een ambtelijke bekendmaking over de laatste conferentie wordt gezegd, dat de premier Asquith aan de tegenwoordigers van beide par tijen verklaard heeft, dat de regeering, ofschoon zij alles gedaan had wat zij kon, tot haar leedwezen tot het besluit moest komen, dat een vergelijk onmogelijk was. Andere maat regelen moesten daarom genomen worden, om- dat de omvang van de door de staking getroffen verdiensten van velen elken dag een ernstiger bedreiging vormde voor de welvaart van het land. De regeering zou van het parlement een wetgevend besluit vragen volgens hetwelk een redelijk minimum-looD, vergezeld van waar- borgen yoor de werkgevers, opgenomen moest worden in de contracten met de onder den grond werkende mijnwerkers. Zonder de regeering te binden aan een nauw- met alle andere goedkoope merken. keurig omschreven vorm van uitvoeriug, gaf Asquith aan, dat het distrikts-minimum plaat- selijk vastgesteld zou worden door gemeenschap- pelijke commissies van werkgevers en werk- nemers met een onzijdigen, onafhankelijken voorzitter, door beide partijen gekozen of, indien noodig, door de Regeering. De voorstellen van de Regeering sloten in zich voorzieningen tot het verzekeren van een snelle afwikkeling bij het voordragen van de zaken der partijen en de berechting. In Engeland zal dus het minimum-loon der kolendelvers wettelijk worden vastgesteld. Zal het alleen bij die groote categorie van werklieden blijven of zullen de anderen op hun beurt wettelijke loonbepalingen eischen, om ge- waarborgd te zijn tegen loonsverlaging en voor de werklieden minder aangename loonschom- melingen. De //Pall Mali Gazette", een conservatief Zaruba beet zich op de iippen en spoedig rende hij weer langs den straatweg, dat de vonken er uitsloegen. Dit was veertien dagen nadat Else ziek geworden was. IJsbloemen glinsterden op de vensters en het Kerstfeest was niet meer ver af, toen Else voor de eerste maal het bed weder kon ver- laten. Haar zuster was behulpzaam geweest bij het kleeden en had haar naar de huiskamer geleid, waar zij plaats genomen had voor de kachel. Na een poosje werd de deur geopend en de baron kwam op de teenen binnen, met een lachje op de lippen. Die lach verdween echter weldra, toen hij bemerkte hoezeer de ziekte zijn meisje had doen veranderen. Haar gelaat was bleek en mager geworden, de groote donkere oogen lagen diep in het hoofd en schitterden met een onnatuurlijken gloed. Haar gestalte had elke aantrekkelijkheid verloren en op de vermagerde witte handen zag men de blauwe aderen, hetgeen niet medewerkte, om de schoon- heid er van te verhoogen. De brandende oogen keken hem doordringend aan, maar verrieden overigens geen vreugd of smart bij den aanblik. Hij trad zacht op haar toe, tot zijn reus achtige gestalte zich over haar heen boog. z/Het doet mij onuitsprekelijk veel genoegen, u weder op te zien, lieve Else" zeide hij met gedempte stem. ffNu zijn wij alle moeielijk- heden te boven, naar hopen." z/Het is beter gegaan dan ik vermoed had," antwoordde zij. Hem kwam 't echter voor, alsof er in die woorden meer spijt dan vreugde lag. blad, weet nu mee te deelen dat er groote oneenigheid onder de werklieden bestaat. Het afbreken der onderhandelingen duidt juist op de onwrikbare eensgezindheid en volharding van de stakende mijnwerkers. In Noord-Wales, Sunderlaud en Nottingham zouden, zoo zegt het blad, vele mijnwerkers klaar staan om de volgende week het werk te hervatten. Het bestuur van den mijnwerkersbond is precies van 't tegenovergestelde gevoelen. Het uitstellen van de bezoeken van den Koning aan buitenlandsche vorsten, hetgeen eerst om //onbekende oorzaak" geschiedde, is ook al 't gevolg van de mijnstaking. Van den zomer en ook in den herfst kan Koning George niet op reis gaan. DUITSCHLAIiD. De vermindering van het aantal stakers in Westfalen heeft nog geen invloed op de kracht der beweging. De laatste bekendmaking van Hij trachtte een gesprek met haar aan te knoopen, maar deze poging, zoowel als die om haar door allerlei vertellingen op te vroolijken, mislukte volkomen. Ten slotte zeide hij maar dat hij haar den volgenden dag weder zou opzoeken en dat hij haar dan beter hoopte te vinden. Haar eenig antwoord was een zwak knikje. Hij trad op de deur toe, maar keerde halver- wege terug. z/Vergeef me, lieve Else," zeide hij met de hand langs zijn krullebol strijkende. //Ik zou gaarne willen, dat gij nog een vraag beant- woordde. Zou 't u misschien aangenamer zijn, of zou 'tu goed doen, als ons huwelijk niet tot stand kwam Een vluchtige bios vloog over Else's wangen. z/Ik weet 't niet," stamelde zij. z/lk vraag, of gij de verhouding wenscht af te breken herhaalde hij, vast besloten een duidelijk antwoord te erlangen. Zijt gij voornemens uw beloffe tegenover mij gestand te doen luidde haar wedervraag. »Bedoelt ge betreffende Gustaaf Horeu //Ja „Zeker, die houd ik." z/Welnu, dan houd ik mijn belofte, als ik weder gaan en staan kan, zoodra gg wilt. Ik wensch niet af te breken, iutegendeel ik zie met hunkerend verlangen uit naar den dag." //Van waar komt thans dat plotselinge on- geduld vroeg bij met gefronsd voorhoofd. „Gij kent de reden, de eene tenminstede andere verzwijg ik." Zij gaf zich geheel over aan de ziekelijke de mijneigenaars om tot ontslag en tot aftrek van het loon van 6 dagen over te gaan, wanneer niet voor of op Zaterdag de arbeid hervat wordt, zal ongetwijfeld een gedeelte der mijnwerkers weer naar de mijnen gedreven hebben. Aan de mijnen in het Saar- en Moezel-gebied heeft de staking ook al groote afmeting aan- genomen. In Westfalen bedraagt het aantal stakers nog 183,000 man. Volgens het bestuur der christelijke mijn- werkersorganisatie te Essen doen //slechts enkele honderden" [christelijke werklieden aan de sta king mee. Het totaal der christelijke werklieden beloopt 40.000 a 50,000. In het mijngebied is de orde gister niet ver- stoord. Op verschillende mijnen zijn machine- geweren opgesteld. De aanwezigheid van mili- tairen zou, volgens sommige bladen, de staking doen verloopen. Te Gelsenkirchen toch nam het aantal arbeidswilligen toe met165 man. Vier personen zijn in het stakinsgebied doodgeschoten. De „Frankf. Zgt." maakt op vele Duitsche bladen een gunstige uitzondering, door te protesteeren tegeD het willekeurig op- treden der politic. Gister werd gemeld dat twee mijnwerkers bij Wattenscheid werden doodgeschoten. Het geval heeft zich als volgt toegedragen Donderdag liepen twee mijnwer kers op den Bochumer weg. Toen zij bij de woningr van deu crendarme Klemen kwamen, werd een schot hagel gelost, dat den gendarme licht kwetste. Deze geloofde dat de twee mijn werkers geschoten hadden. Hij vuurde terug en schoot beiden neer. De ongelukkigen waren nota bene arbeidswilligen, vaders van groote gezinnen. Getuigen waren niet aanwezig. Is het wonder dat men in het Roergebied meent, dat men te vlug schiet De Burgemeester van Dordmund heeft ge- protesteerd tegen de komst van de militaire macht, die niet op zijn verzoek gezonden was. De politie ondersteunt dit protest met een verklaring, dat zij zich sterk genoeg acht om de openbare rust en orde in de stad te hand- haven, zonder hulp der militairen. Het 15e regiment infanterie heeft daarom in de stad geen posten uitgezet en blijft in zijn kwartieren. De doodgeschoten mijnwerkers zijn Polen en van de 150 gearresteerde belhamels zijn de meesten vreemdelingen en opgeschoten jongens, die met de staking niets te maken hadden. Van ernstige regeeringsbemiddeling, zooals veronderstelling, dat zij haar huwelijksdag niet lang zou overleven. z/Goed," zeide hij, na eenigen tijd geweifeld te hebben //van mijn kant zal van geen uitstel sprake zijn. Draag er maar zorg voor, dat gij zoo spoedig mogelijk gezoud wordt." De deur viel zaeht achter hem in het slot, en uitgeput viel Else weder achterover in haar stoel. Haar gezondheid ging van dag tot dag vooruit en twee dagen na het bovenaangehaalde gesprek werd voor de tweede maal de huwelijksdag vast gesteld en wel op den 28sten December. IX. 't Was een ruwe winteravond met sneeuw- en stormvlagen. Langs den geheel onder sneeuw bedolven straatweg bewoog zich de postwagen voor reizigers uit het Oosten komend, in de richting van het stadje Garitz. Eenige hon derden schreden voor de Noorderpoort bleven de dampende paarden staan. Een man stapte uit, sloeg het portier dicht en trad toe op een eenzaam aan den weg liggend huisje, terwijl de gele postkoets zich weder in beweging zette. Die man was Gustaaf Horen. Hij opende de deur van het huisje. Een windstoot rukte' hem den knop bijna uit de hand en hij had moeite het slot weder dicht te krijgen en de aanstorraende sneeuw buiten te sluiten. Hij legde mantel en bontmuts af en trad de kamer binnen. De weduwe Horen zat voor de kachel en spon. Toen zij hem herkende, zette zij het spinnewiel ter zijde en stond op. (Wordt vervolgd.) Wit Mad verHChijnt MaBBitng., Woenttda^- en Vrijilnitavnnil, nllffezouderil «>p r«e«tilttKen '»ij de Vlrma 1* JSVAX l)Ki aiAXDR. te *ei Neaiea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1