Aanbesteding1. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 16 Maart 1913 52e Jaargang. SCHOOLGELD. BEFEOEFDE LIEFDE. No. 5738. Belasting op het houden van tionden, TWBBDB BLAD. FEU1LLET0N. Predikbeurten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag den I April 1912, des namiddags 3 uur, ten gemeente- huize, in het openbaar aanbesteden het bonwen van eene BJERG- en WJERKPLAATS en een 3IAGA- ZIJ3T op het perceel kadastraal bekend Sectie C no. 4496 aan de Schoollaan op Java Het bestek met teekening zal vanaf 21 Maarl 1912, ter gemeente-secretarie ter inzage liggen en aldaar voor f 0,50 verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 15 Maart 1912. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, A. VISSER, L° Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TER NEUZEN, 15 Maart 1912. Gisternamiddag kwam ter boogte van Drie- kwart in het kanaal van Gent gevaren de geladen Noorsche stoomboot //Ragna" begeleid door de Nederlandsche sleepboot Nelly, kapitein Van Oyen, eigendom van defirma Bosch, te Dordrecht. Ter plaatse waar het kanaal zich door den nieuwen arm in tweeen splitst kwam de sleep- boot dwars in het kanaal te liggen. terwijl de Ragna, die veel vaart had, den nieuwen arm invoer. Daardoor kwam de sleepboot in gevaar en werd gekommandeerd de sleepboot los te gooien. Dit kon echter niet spoedig genoeg worden gedaan, met het gevolg dat de sleepboot omgetrokken werd en geheel kantelde. Zij ligt nu op zijde, buiten het vaarwater gezonken. De opvarenden werden alien gered. De kapi tein, de stuurman en de machinist-stoker, dank zij de hulp die van het stoomschip werd ver- leend en door de omstandigheid dat het stoom schip ook werd begeleid door bootmannen met een sloep, die spoedig bij de drenkelingen waren om hen op te pikken. Van den machinist, die zich in de macbinekamer bevond, mag het wel een wonder heeten, daar hij ook met de sleep- boot onder water ging. Hoe hij nit de machine- kamer gekomen is weet de man zelf niet, maar toen hij zich boven water gewerkt had, zag hij Het spinnewiel snorde opnieuw. Else haalde haar zakdoek te voorschijn en droogde de oogen. z/Ik zou u gaarue nog iets vragen, vrouw Horen," zeide zij daarop. //Wat is 't?" wDe menscheu vertellen, dat Gustaaf in Pruisen een hofstede zal overnemen en dat hij spoedig gaat trouwen." z/De menschen babbelen veel. Als hij plan had, zoo spoedig te trouwen, dan zou ik er toch wel iets van moeten weten. Dat is dus niet waar. Met die hofstede, welke hij zou betrekken, daarvan kon wel iets aau zijn, als hij geld beschikbaar had. Zonder geld kan men geen vee koopen en een boerderij opzetten. Geld heeft hij echter niet en daarom moet hij die goede gelegenheid voorbij laten gaan." z/Heeft hij u dat geschreven z/Neen, dat heeft de heer Halenbek mij gezegd. Aan hem heeft Gustaaf geschreven. Overigens moet hij zijne tegenwoordige betrek- king spoedig verlaten daar de oude opzichter weder gezond is." Else was doods'bleek geworden. //Ik dank u, daar ook juist zijn bed drijven, waaraan bij zich vastklampte en zoo boven water bleef. De in het Hotel de Commerce" gisteren avond gehouden open bare vergadering van de afdeeling //Ter Neuzen" van u Volksonderwijs was matig bezocht. Na door den voorzitter, den heer H.J. Vooren, te zijn ingeleid, werd door Dr. H. A. van der Meulen, van Bergen op Zoom, eene lezing ge houden over de ,Samenwerking tusschen school en huis." Hij deed daarbij uitkomen dat voor het kind niet alleen noodig is wetenschappelyke opleiding, maar dat ook alle aandacht moet worden gewijd aan de vorming der karakters, en dat daarvoor het huisgezin met de school moet medewerken en aanvullend optreden. Hij deed in den loop zijner rede ook met nadruk uitkomen, dat het zoo gewenscht is zooveel mogelijk te zorgen dat het kinderlijke in het kind bewaard wordt, daar de tijd van het kind zijn, de gelukkigste tijd is. Spreker verdedigde de volgende stellingen le. Dat de school de kinderen moet opleiden en ontwikkelen tot menschen met een helder, onbevaugen oordeel, tot manneu met een eigen, welbewuste overtuiging. 2e. De school moet de kinderen opvoeden tot menschen met een wil, tot lui die wat durven, die het doel dat ze eens in het oog gevat hebben niet maar bij de gerir.gste tegen- werking laten varen. Tot meDschen op wie men rekenen, die men onder alle omstandig- heden vertrouwen kan. 3e. Onze kinderen moeten worden gevormd tot menschen met een wil. Maar de school wil onze kinderen ook vormen tot menschen, die nadenken, die vragen naar wat ze niet weten, die zoeken naar de waarheid op ieder gebied, en die niet rusten voor ze deze gevonden hebben. 4e. De school onzer dagen ijvert voor eerlijk- heid en recht eu tracht de jeugd met medelijden voor al wat arm, klein, zwak en hulpbehoeftig is, te vervullen. 5e. Ten slotte wil menigeen tegenwoordig dat het onderwijs op school wat minder praktisch worden zal en ook daar aan de ontwikkeling der verbeelding, den zin voor poezie bij het kind wat meer plaats zal worden ingeruimd. Met voorbeelden outleend aau bet dagelijksch leven lichtte spreker deze stellingen toe en be- antwoordde de vraag hoe her, huisgezin in deze met de school opvoedend meewerkt, terwijl de gegeven voorbeelden voor het meerendeel eene strekking hadden om aan te toonen, hoe men een kind niet moet behandelen, ter voorkoming van een nadeeligen invloed op de vorming van karakter en geest in het volgend leven. Na de pauze hield de spreker, die voor zijne lezin'g algemeen was toegejuicht, een gezellig praatje over de gedachten die in hem opwellen bij het lezen der advertentiebladzijde eener courant. Aan dat amusante „praatje" viel een daverend applaus ten deel. De Voorzitter dankte den spreker. Deelde mede dat hij door verandering van woonplaats wel voor de laatste maal dusdanige vergadering der vereeniging presideerde, maar betuigde, dat hij steeds belang zal blijven stellen in „Volks- onderwijs" en dat misschien, wanneer hij geen ambtsbezigheden meer te verrichten heeft, de omstandigheden er toe zullen kuunen leiden, dat hij ook nog wel eens hier kan komen doen, wat de spreker van hedeuavond deed. In de week van 6 tot en met 12 Maart werden volgens opgave aan den Centralen Gezondheidsraad in de proviucie Zeeland gecon- stateerd 20 gevallen van besmettelijke ziekte, en wel van typhus 1 geval te St. Maartensdijk, van roodvonk 1 geval te Sas van Gent en 2 vrouw Horen," zeide zij. //Ik zal 't niet ver- geten, vaarwel." Zij ging naar huis. De weg was ver en eerst tegen den middag kwam zij weder te huis. Haar vader keek haar vragend aan, met gerim- peld voorhoofd. Zonder eenige opbeldering ver klaarde zij hem, zoo spoedig mogelijk den baron te willen spreken. Het gelaat van den ouden man helderde op, hij knikte vroolijk en beval dadelijk een der knechten om naar het kasteel Karzig te rijden, teneinde de boodschap over te brengen. Zooals gewoonlijk kwam de baron in voile vaart aanrennen. Zijn gezicht straalde van genoegen. Else ging met hem naar buiten in den tuin. Haar wangen waren bleek, haar lippen beefden en hadden een blauwachtige kleur als die van een lijk. Zij zag hem strak aan en hij ver- schrikte bijna over de zonderlinge uitdrukking harer oogen. vHoe groot is de som, die gij aan Gustaaf Horen schuldig zijt vroeg zij zonder eenige inleiding. z/Veertigduizend en eenige honderden guldens," antwoordde hij, erg ontgoocheld door deze inleiding. z/Hoeveel wilt ge hem geven, zeg 't vooral precies z/Een en veertig duizend vijfhonderd." //Is dat voldoende om een goed boerenbedrijf in te rich ten gevallen te Schore, en van diphtheritis 1 geval te Aagtekerke, Goes, Stavenisse en Wissekerke, 2 gevallen te Brouwershaven, St. .lansteen, Ouwerkerk en Zierikzee en 4 gevallen te Kloe- tinge. Met de Staatscourant (no. 62) zijn ver- zonden de statuten van de vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard (Belgisch type) te Axel. De vereeniging stelt zich ten doel a. invloed uit te oefenen op de richting waarin het zware trekpaard (Belgisch type) in Zeeland wordt gefokt, door het houden of steunen van paardententoonstellingen met daaraan verbonden veulenkeuringen op eigen terrein te Axel b. het houden van een jaarlijksch concoars hippique c. het maken van reclame voor het zware trekpaard in Zeeland gefokt, door het uitgeven van brochures, het doen verschijnen van artikelen over zaken de fokkerij betreffende, in de vak- bladen, het bevorderen van den verkoop van paarden op tentoonstellingen of op andere dagen en voorts tracht de vereeniging haar doel te bereiken door andere wettige middelen, die daaraan bevorderlijk kunnen zijn. Op Donderdag 14 Maart had ten huize van Th. Weemaes te Kloosterzande de aan- besteding plaats voor het maken van steen- glooiingwerken met herstel van den buitenberm aan den Kruispolder. Ingeleverd werden 15 biljetten en wel H.Kostente Wemeldinge voor f 36,985,00, W. M. Ferdinandusse Jr. te Biezelinge voor 35,655, M. Hartog te Sliedrecht voor f 35,248, M. Jacobs te Goes voor 34,940, J. de Bree te Ter Neuzen voor f 34,740, A. Wiskerke te Ellewoutsdijk voor f 33,500, C. Claassen te Zaamslag voor 33,333, J. Wolfert te Hoek voor 33,000, R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 32,775, A. Dumoleyn te Hontenisse voer f 32,400, J. Cambeen te Hontenisse voor 32,390, J. Roeloffs te Papendrecht voor f 32,214, P. Andriessen Jz. te Walsoorden voor 32,118, J. van Drongelen te Hoek voor f 31,870, A. Tholens te Ter Neuzen voor 31,290. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De schietvereeniging //Medioburgum" te Middelburg is voornemens gedurende de Paasch- dagen 7, 8 en 9 April e.k. een wedstrijd te houden met de buks en het rijkscylinder geweer. Tot deelname waaraan de vereenigingen in Zeeland worden uitgenoodigd. Koewacht. Donderdag n. m. werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren. Aan de orde was benoeming van een ambtenaar van den burgelijken stand ter vervanging van wijlen den heer Jac. Pieters. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer Ph. Persijn. Daarna ging de raad in geheime zitting tot vaststelling van het kohier van hoofdelyken omslag voor het jaar 1912. Koewacht. Het is thans zeker, dat op Nederlandsch grondgebied midden in de kom dezer gemeente een zusterklooster met bijzon- dere meisjessc'nool zal komen. Deze week zijn de noodige perceelen aangekoeht. Het schoone huis van wijlen den heer H. D. Ysebaert zal tot klooster worden ingericht en daarachter in de Kerkstraat zal een nieuwe school met 6 lo- kalen verrijzen. Deze week is men begounen met het leggen van een nieuwen steenweg in den Karnemelk- polder. De keiweg gaat dwars door den polder en wordt op twee verschillende plaatsen ver- //O ja, dat is zelfs meer dan genoeg." z/Zult ge hem het geld bepaald op onzen huwelijksdag uitbetalen z/Eerder nog, als uw vader maar eerst uit- betaalt." »Goed, dan wil ik uw vrouw worden, zoodra ge 't wenscht." Zij wendde zich om en trad op het huis toe zonder verder iets te zeggen. Hij stond een oogenblik stil en daarop snelde hij haar na. „Dus ik zou mogen bepalen in acht of op zijn hoogst veertien dagen, als ge dat goed vindt, lief'ste z/Hoe eerder hoe beter," antwoordde zij zonder op te zien. Hij volgde haar niet verder. z/Het arme ding kan moeilijk anders zijn, als men alles in aanmerking neemt," zeide hij bij zichzelf. //Ik heb haar er te liever om, dat zij zich niet anders voordoet dan zij is Thans echter een paar woordjes met den oude." Vlll. Na drie dagen wist oud en jong in de geheele streek, dat baron Zaruba met Else, de doehter van Krussof, zou huwen. Veleu schudden daar- over het hoofd, maar toch vondeu de meesten, dat deze verbintenis voor beide partijen een geluk genoemd moest worden. De jonge, door de meeste meisjes benijde bruid, sloop zwijgend en bedroefd rond in de bonden met den grooten weg van Koewacht naar Axel en wel op het Zand en op den Ouden Molen. De daarvoor benoodigde keien en kant- steenen zijn door het Bestuur zelve aangekoeht terwijl het leggen onderhands aanbesteed is. Men hoopt, dat met 1 September a. s. de ge heele weg zal gereed zijn. Zondag 17 Hlaart 1912. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-Itechtbank te Middelburg. Bovengenoemde Rec'ntbank heeft in hare zit ting van Vrijdag 15 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. J. v. C., oud 20 j., boerenknecht te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot f 18 boete of 12 dagen hechtenis. (Eisch idem). H. v. R., oud 27 j., handelsreiziger te Ant- werpen, is wegens alsvoren veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met mindering der preventieve hechtenis. (Eisch was 4 maanden gev.) Deze diefstal betreft die van rijwiel- onderdeelen bij den rijwielhandelaar Mureijn te Sluis. Ter zake van de verduistering van rywielen en een motorfiets met zekere K. werd hij vrijgesproken. Beide feiten hadden plaats in November 1910. P. J. F. d. W., oud 21 j., metselaar te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. (Eisch 25 boete of 25 dagen hecht.) J. H., oud 59 j., werkman te Schoondijke, beklaagd van bedreiging met misdryf tegen het leven, is vrijgesproken. (Eisch 1 maand gev.) De eerste zaak welke hedenmorgen voor bovengenoemde rechtbank werd behandeld, was die tegen A. C. S. C., 27 j., E. D. O., 23 j., P. A. C.. 20 j., en H. J. C., 19 j., alien arbeiders te Hontenisse thans in hechtenis te Middelburg, die zich op 11 Febr. 1.1. verzetten tegen den gemeenteveldwachter Hamelink en den marechaussee Ten Haken aldaar. De gemeenteveldwachter verklaarde dat 's avonds om ongeveer 11 uur zekere Franse zich beklaagde, door den oudsten broer met een broodmes mishandeld te zijn. Toen men later de broers uDtmoette had A. C. S. 1. het mes nog bij zich deze werd toen gearresteerd, doch daartegen verzetten hy zelf en zyne broers zich zoodanig, dat beide politiemannen verwond werden. vaderlijke woniug. Zy keek angstig naar de zon, alsof zij haar in haar loop wilde tegenhouden. Met een bijna hoorbare hartklopping volgde zij den wijzer van de oude klok, die boven op de gang stond. In de slapelooze nachten luisterde zij naar het tikke tak. tik-tak, welk geluid dan het eenige was, dat in huis verneembaar was. En als het werk met eeu scherp geratel aan- koudigde dat de klok opbet punt was van slaan, dan hield zij in vertwijfeling de ooren toe, want elke klokslag was voor haar een aan- maning, dat de groote ramp steeds nadei kwam. Haar zuster en eenige aangenomen vrouwen werkten vol ijver aan haar uitzet, waarvoor de vader zonder het minste bezwaar groote sommen beschikbaar had gesteld. Zij bekommerde zich daarom echter niet en als men haar 't een of ander stuk vertoonde, dan lachte zy flauwtjes, sprak- enkele wootden van lof en ging weder haars weegs. Slechts drie dagen ontbraken nog aan den vastgestelden termijn, toen zij ziek werd. Zij moest het bed houden en de ontboden genees- heer verklaarde dadelijk dat hij een zenuwkoorts vreesde. Voor het oogenblik wa's volstrekte rust een eerste vereischte. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van -TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. 1 in deze gemeente voor 191-2 in afschrift gedurende vijf maanden op de secre- tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Ter Neuzen, 15 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A, VISSER L°, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het le kwartaal 1912 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 15 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders veornoemd, A. VISSER L°, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. jMU.'i.aLfii im 11 n iiiiiiiiBMHMMMMMMM— O O ITervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. 2 ii., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Axel. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. A. Timmerman, van Ter Neuzen, en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lainmertsma. H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswfikstraat). Ter Neuzen. 9 n. 2 u. en 5J u., Ds. Van de Garde, van OpheusdeB. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. J. Straub, van Goes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5