Tsr NeuzenscVe Courant Zaterdag 9 Maart 1912. No. 5735. D S"<BD]S 73X.j A.TD. Landhouwberichten. Predikbeurten. Woensdag 13 Maart 1912 (Biddag). Gemengde berichten. VAX Woensdagnamiddag werd alhier in het /Hotel Centraal" eene vergadering gehouden van de afdeeling Axel der maatschappij tot bevoidering van Landbouw en Yeeteelt in Zeeland. Deze was goed bezocht. 0. en. werd door den Secretaris aan' bet in den almanak opgenomen jaarverslag over 1911 toe- gevoegd dat het ledental thans is gestegen tot 52(3, en werd melding gemaakt van de excursie die het vorig jaar door 17 ieden der afdeeling gemaakt is naar Friesland voor het nagaan der resultaten van het verbouwen der aardappelen eu de vlasteelt. Deze excursje heeft aanleiding gegeven tot belangrijke aankoopen van plantgoed en zaad. Een woord van lof wordt gebracht aan den heer Wiersma, Voorzitter derFnesche landbouw maatschappij, voor zijne hulp daarbij verleend. Door den heer G. van b raarjenhove woult namens de commissie van onderzoek geadviseerd tot goedkeuring der rekening over 1911. De penningmeester doet mededeeling van de cijfers. Er was van het vorig jaar een kwaad slot van 540,40, met inbegrip daarvan hebben de uitgavem bedragen 1462,901/2, en de ont- vangsten 1243,40, zoodat er nog een tekort is van 219,501/2 Overeenkomstig het advies der commissie wordt de rekening goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd de begrooting voor het jaar 1912, op een bedrag in ontvangsten van 1472,50 en in uitgaven 1605,25 alzoo met een tekort van j 131,/5. Hieibij valt op te inerken dat onder de uitgaven is geraamd 300 als waarborgfonds voor de Prov. tentoonstelling te Middelburg, waarvan bet niet zeker is dat dit bedrag geheel, of ten deele zal moeten worden uitgegeven, in welk geval de kans bestaat dat het tekort, een gevolg van de afdeelings-tentoonstelling in 1910, in dit jaar geheel wordt gedelgd. De Voorzitter stelt namens het bestuur voor aan het Hoofdbestuur te; verzoeken de afge- vaardigden naar het Ned. Landbouwcomite op te dragen aan te dringen om meer publiciteit te geven, in het Nederl. Landbouwblad, het orgaan van het Landbouwcomite, o. a. omtrent de"te houden keuringen, daar thans hiervan wel de datums worden gepubliceerd, maar niet de plaatsen, bet bestuur der regelingscommissie en meer andere bijzonderheden, waarop belangstel- lenden in die keuringen prys stellen ze te weten. Wordt dat in het Ned. Landbouwblad gepubliceerd, dan kan elk weten wat hij weten wil. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Vervolgens stelt de Voorzitter namens het bestuur voor, aan het Hoofdbestuur te verzoeken een request te willen richten tot de Regeering waarin er op wordt aangedrongen dat alle ge- neesheeren en veeartsen telefoniseh zulien worden aangesloten en ook in de buitenwijken spreek- cellen zulien worden ingericht. Vaak komt het nu voor dat de buitenbe- wotiers genees- of veeartsenijkundige hulp noodig hebben, en dat die te laat komt, omdat men niet in staat was die tijdig in te roepen. Zoo u maatregel zou dus zijn in het belang van de menschen en van den veestapel, terwijl de be- woners der buitenwijken in het algemeen de ge- makken zouden ondervinden van de spreekcellen. De bedoeling is dat alle geneesheeren en vee artsen verplicht zouden moeten worden zich te laten aansluiten, maar dat de aansluiting van wege het Rijk geschiedde. Het zal natuurlijk financieele offers vereischen, maar spreker meent dat het groote belang der zaak die wel waard zijn. De heer Joh. Dekker zou dit van groot beiang achten hij herinnert er aan een paar geleden reeds een dergelijk voorstel te hebben gedaan. De heer Dees maakt bezwaar tegen de mogelijk- heid van uitvoering bij denkt dat daaraan nogal bezwaren zulien verbonden zijn. Het Rijk zou zich groote offers moeten getroosten. Hij meent dat deze in het belang van den landbouw wel kunnen worden besteed, daar de landbouweis ook in de verschillende belastingen bijdragen, hoewel ze maar zeer weinig genieten van de gemakken die ten behoeve der bewoners in steden of dorpen uit de openbare kassen worden bekostigd. Als- de regeering het deed zou zij het ook uitsluitend moeten doen ten behoeve van den landbouw. Als in andere gevallen wordt overgegaan tot het inrichten van spreek cellen, wordt nagegaan of er veel verkeer is, en eerst als dat van beteekenis kan genoemd worden, wordt een spreekcel geplaatst. De Voorzitter merkt op dat er toch ook buitenwijken zijn met een groot aantal bewoners, waar ook handelaars wonen. Die zouden ook van de telefoon gebruik kunnen maken. Ten slotte herinnert spreker nog aan de woorden van den vroegeren directeur-generaal van Landbouw, den heer Lovink, die te kennen gaf dat de landbouw zijne nooden en behoeften aan de Regeering moest kenbaar maken daar het voor haar onmogelijk was om van uit Den Haa» met al de behoeften en verlangens op de hoogte te komen. Het voorstel wordt ook aangenomen met algemeene stemmen. Bij acclamatie worden herbenoemd tot ledeu der commissie voor de keuring van zaaigranen de heeren K. de Koeijer, Jan de heijtei (te Axel) en Maurice Wauters. De heer De Koeijer maakte bezwaar tegen eene herbenoeming bij acclamatie, maar dat bezwaar vond bij de vergadering geen steun. Hierna werd door den Voorzitter het wooid verleend aan den heer Dr. W. van den Akker, assistent aan de Rjjksserum-inrichtmg te Rot terdam, die op uitnoodiging van het bestuui eene lezing hield over het besmettelijk ver- werpen van paarden, dat in het piland Iliolen en in Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren sehijnt voor te komen. Spreker deelt mede dat men hierbij in ver schillende gevallen werkelijk te doen heeft met besmettelijk verwerpen van paarden, evenals dit vroeger is geconstateerd in Duitschland en Hongarije, ofschoon men nog niet weef of de hier optredende ziekte dezelfde is als in ge- noerade landen. Het wordt toegeschreven aan de werking van bacterien aan de seruminrichting zijn onder- zoekingen ingesteld om den bacil te ontdekken. Ofschoon er nog geen bepaald resultaat bekend is, meent spreker dat voldoenden grond bestaat dat de bacil die deze ziekte verwekt, is ontdekt. Blijkt dit juist, dan zal het de taak zijn om een serum of entstof daartegen te vervaardigen, en het kwaad zoo mogelijk daarmede teobestrijden. Spreker zette uiteen hoe de besmettiug van het eene op het andere dier kan overgaan, en gaf een breede uiteenzetting omtrent het. zoeken, aankweeken en bestrijden der bacillen die ver schillende ziekten veroorzaken. Spreker ver- toonde in glazen buisjes verschillende bacillen die bekende ziekten bij mensch en dier ver oorzaken en gaf een interessante uiteenzetting van het vervaardigen van serum tegen verschil lende ziekten. De uiteenzetting omtrent de verschillende bacillen werd verduidelijkt met platen, waarop verschillende bacillen enorm vergroot war-en afgebeeld. Ten slotte gaf spreker te kennen dat men van het besmettelijk verwerpen nog weinig af weet, dat het ook niet vooruit te zeggen is dat, ook wanneer werkelijk de bacil die deze ver wekt is ontdekt, het mogelijk zal zijn een serum te vervaardigen dat den bacil verdelgt en dus inenting en inspuiting om de dieren daartegen te harden mogelijk zal zijn, daar men niet tegen alle bacillen onschadelijk serum of entstof kan verkrijgen. Aan te raden is het daarom de besmetting der ziekte, wanneer die bemerkt wordt, te be strijden door afgezonderd houden der merrie's, schoonmaken der stalien, enz. enz., kortom die maatregelen, die in het algemeen tegen besmet- telijke ziekten worden aangewend. Daar ook gebleken is dat de dieren na ver- loop van tijd uit zichzelf weer van de ziekte verlost worden, is het aan te bevelen de merrie's die hun veulen verworpen hebben niet opnieuw te laten dekken dan na verloop van 6 weken na den gewonen drachttijd, daar anders gevaar ontstaat, dat de besmetting door de hengsten op andere paarden wordt overgebracht. Dit is iets waarop niet genoeg kan worden toegezien. Door enkele leden werden nog eenige vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord, waarna de Voorzitter hem hartelijk dankte voor zijne leerzame en belangrijke uiteenzetting, de hoop uitsprekende dat de wetenschap nog in vele opzichten nuttig moge werken ook voor het landbouwbedrijf. Bij de rondvraag besprak de heer Joh. Dekker de wenschelijkheid dat de keuringscommissie's voor de paardenfokkerij anders zulien worden samengesteld en daarin fokkers zulien worden benoemd met een veearts als adviseerend lid. De Voorzitter is het er over eens dat de keu- ringscommissies niet zijn samengesteld zooals dit het meest in het belang der fokkerij zou zijn. Wettelijke bepalingen zijn echter een be- letsel voor verandering. Deze eischen de aan- wezigheid van een militair lid en van een vee arts, zoodat al terstond 2 der 3 leden niet tot de fokkers kunnen behooren. Ook in de nieuwe wettelijke bepalingen zal de Regeering daarin geen verandering brengen, zij sehijnt de fokkers nog niet mondig te achten. Zelfs in de rege lingscommissie kon spreker voor zijne denk- beelden in dit opzicht geen meerderheid vinden, zoodat ook door die commissie nog geen advies tot wijziging op dit punt is gegeven. Er is voor het oogenblik weinig anders aan te doen dan af te wachten, ofschoon hij ook overtuigd is, dat de tegenwoordige toestand niet is in het belang der fokkers, en het nadeel dat men ondervindt niet wordt vergoed door de premie van 300, want met dat bedrag staat of valt de fokkerij toch niet. Er zulien echter lang- zamerhand meer en meer stemmen uit de fokkers zelf moeten opgaan, misschien komt er dan verbetering. Daarna wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. TER NEUZEN, 8 Maart 1912. Blijkens opgave aan den Centrale gezond- heidsraad werden in de week van 28 Febr. tot en met 5 Maart in Zeeland geconstateerd 14 gevallen van besmettelijke ziekte en welvan typhus 1 geval te Serooskerke van roodvonk 1 geval te Schoondijke en 2 gevallen te Sluis en van diphteritus 1 geval te Aagtekerke, Hulst, St. Jansteen, Middelburg en Zierikzee, 2 ge vallen te Kloetinge en 3 gevallen te Ouwerkerk. Voor het festival te Axel, dat 15 Augustus zal gehouden worden, is opgehaald 430. Van deze som wordt 100 uitgetrokken voor premies voor de muziekgezelschappen, 25 voor zang- gezelschappen en 50 medailles. Voor het examen van nuttige handwerken zijn gisteren te's Gravenhage geslaagd de dames M. M. Boone en S. M. E. Hamers te Oostburg. Zaamsiag. Door een milde geefster werden schier alle vrouwenzitplaatsen in de Ned. Herv. kerk alhier, van nieuwe kussens voorzien. Dezer dagen stond een kar bespannen met een paard los en onbeheerd op den weg, terwijl de geleider daarvan, zich in een naburig huis bevond. Onverwachts ging het paard er in vliegende vaart van door, gevolgd door den voerman-koopman, en in de richting naar den stal. Ofschoon het dier nog maar enkele dagen bij zijn nieuwen baas in dienst was, wist het zeer wel den stal te vinden. Aangezieu het voertuig grootendeels was gevuld met boter en eieren, beleefde de voerman-eigenaar angstige oogenblikken en dacht aan totale vermeling van zijn koopwaar. Het was dan ook een groote vreugde voor den koopman dat hij toen bij thuiskwam, constateerde, dat alles zonder ongelukken of schade was afgeloopen. Koewacht. Het R.-K. kerkbestuur heeft met algemeene stemmen besloten over te gaan tot het aanleggen van een nieuw kerkhof en wel op Nederlandsch grondgebied. De daarvoor benoodigde grond is reeds aangekocht. B. en W. dezer gemeente hebben be paald, dat de aangifte van candidaten voor een lid van den gemeenteraad (vacature ontstaan door het overljjden van den heer Jac. Pieters) zal geschieden op 18 dezer. De stemming zal plaats hebben op Donderdag 28 Maart a. s. en een eventueele herstemming op Dinsdag 9 April. De vorige week waren alle ingezetenen dezer gemeente verheugd, dat er eindelijk licht gekomen was in de zaak van den brutalen in- braak met diefstal bij B. D'Hert. Thans blijkt, dat men zich waarscbijnlijk al te spoedig blij gemaakt heeft. De persoon uit Stekene, die ten huize van B. D'Hert onder getuigen zulke belangrijke verklaringen aflegde, heeft, door de politie ondervraagd, alles teruggetrokken. Al, at hij gezegd heeft, berustte op vermoedens, die hij hier en daar gehoord had. Nader blijkt, dat die persoon bovendien zeerongeloof- waardig is en niet gunstig bij de Belgische politie staat aangeschreven. Intdsschen wordt let onderzoek voortgezet. Boschkapelle. De heer A. de Loos alhier heeft een toestel gemaakt van gegalvaniseerd ijzerdraad, dat wel wat op een vischfuik gelijkt, circa een meter lang is, en dat hij de naam leeft gegeven van rattenvanger. Het blijkt een echte rattenvanger te zijn. Bij eenige ingezetenen, waar men in schuur of stal last had van die langstaarten heeft men er terstond enkele mede gevangen, die men op een andere wijze niet te pakken kon krijgen. En bij een ander, waar vele eieren waarschijn- lijk door een bunzing werden weggekaapt, ving men dien sinjeur reeds den eersten nacht, dat de rattenvanger werd geplaatst op zijn vermoe- delijken weg naar de legplaats der kippen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Maart, de volgende vonnissen uitgesproken P. J. v. d. P., oud 45 j., koopman te St. Gilles- Waes (B.) is wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven gericht en beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot 1 maand gevange- nisstraf. E. v. H., oud 19 j., brouwer te Stekene (B.), is wegens als voren, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. A. v. d. P., oud 56 j., bierbrouwer te St. Gi!les-W aes, is wegens als voren, vrijgesproken. P. F. C., oud 28 j., bierhuishouder te St. Jan steen, is wegens beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, (eisch idem.) A. N. D., oud 24 j., werkman te Westdorpe, is wegens als voren, veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis, (eisch idem.) A. P., oud 24 j., polderwerker te Hontenisse en P. L., oud 25 j., polderwerker te Stoppeldijk, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, (eisch ieder f 20 boete of 20 dagen hechtenis.) Th. L., oud 54 j., herbergier te Clinge, is wegens schennis der eerbaarheid, veroordeelc tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, (eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis.) W. 1., oud 42 j., arbeider, thans vertoevende in het krankzinnigengesticht te Medemblik, beklaagd ran diefstal en landlooperijis ontslagen van rechtsvervolging en vrijgesproken. Door E. A. C., oud 35 j., gemeenteveld- wachter te Hulst, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 23 Febr. jl., waarbij hij ter zake van mishandeling is veroordeeld tot eene gevange nisstraf van zeven dagen. De eisch was 50 boete of 50 dagen hechtenis. De officier van justitie teekende eveneens appel aan. Tegen J. H., oud 00 j., werkman te Schoon dijke, werd wegens het bedreigen van zjjn schoonzoon met een revolver, 1 maand gevange nisstraf geeischt. Tegen P. J. de C., te Clinge (Belgie), die op 22 Febr. 10 72 Kg. suiker frauduleus invoerde, werd 50 boete of 10 dagen hechtenis geeischt. n deze laatste zaak werd direct uitspraak gedaan en beklaagde veroordeeld tot 10 dagen gevange nisstraf en gelast zijn onmiddellijke invrijheid- stelling. Door de rechtbank te Zierikzee zjjn P. M., arbeider te Othene, en J. P., arbeider te Hoek, wegens den vroeger vermelden diefstal te Dreischor veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met in mindering brengen der voorloopige hech tenis. Zondag 10 Maart 1912. Hervomnde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9£ u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. HugeDholtz. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Die. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u. Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u., Godsdienstoefening. Axel A. 9 u., Ds. J. H. Lammertsina, H. Avondm. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma, Dankzegging. z H. 9 u., Ds. Chr. Bruins, H. Avondm. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, Dankzegging. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5i u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., van Ter Neuzen. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Hervormde Kerk. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel B. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Geniale denkbeelden worden zelfs in den gemeenteraad van Barneveld uitgebroed. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering aldaar werd voorgesteld om een verordening te maken, waarbij de maximum-snelheid voor auto's werd bepaald. Toen de voorzitter vroeg of iemand wist aan te geven hoe de snelheid precies gecontroleerd moest worden, zei een der leden, dat hij het 't beste vond, dat elke automobilist uitstapte en, zoover de kom van het dorp zich uitstrekt, voor den wagen bleef loopen. Dit voorstel werd echter niet aangenomen. Gelukkig voor de autorijdersen voor het prestige van de Barneveldsche vroedschap De boekhandelaar Elberg heeft thans de d-agvaarding ontvangen, om den 18en dezer voor het kantongerecbt terecht te staan. In die dagvaarding wordt hem ten laste gelegd ./Te Wageningen achter een venster van de etalage- kast van zijn winkel, gelegen aan den openbaren weg, de Hoogstraat, en van dien voor het openbaar verkeer bestemden weg duidelijk zicht- baar voor het aldaar passeerende publiek, eenige afbeeldingen van naaktfiguren, voorstellende Die Reue, Verlorenes Paradies, Der Geigen- spieler, Speerwerferin, Badende, Die Wascherin en Joseph Limburg an seinem-Werk-Loreley arbeitend", openlijk heeft tentoongesteld gehad, welke afbeeldingen geschikt waren om de zin- nelijkheid der jeugd te .prikkelen". Dat de strijd tegen de gedwongen winkel- nering, die vooral in Brabant welig tiert, niet overbodig is, blijkt wel uit het volgende, dat de //Nieuwe Tilb. Courant" verhaalt als een staaltje van den meest schrynenden vorm van dit kwaad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 9