Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 9 Maart 1912. 52" Jaargang. Binnenland. BEPEOEFDE LIEFDE. Gemeogde berichten. No. S735. TWIDElDSl BLAD. FEUILLETQN. T1EEOE KAMER. Yergadering van Donderdag. Bon w w e t j e. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs, licht de heer Ter Laan (8. D. A. P.) een amendement toe, strekkende om aan de Gemeenten voor de openbare scholen een even hoog bouwsubsidie toe te kennen als aan de bijzondere scholen. Spr. kondigt zijn voornemen aan om, in ver- band met het overgenomen amendement Van der Molen, het cijfer van 37% pOt. (thans in het amendement als vergoeding gesteld) te brengen op 621/i. De kosten van dit amen dement kan spr. niet berekenen, maar zij zullen veel lager zijn dan die van het amen dement Van der Molen. Terugkomende op den dwang, welke op de ouders wordt uitgeoefend ora hun kinderen naar de bijzondere school te zenden, beroept spr. zich op een brief van een diaken alhier, waarin erkend wordt dat er dwang op de ouders wordt uitgeoefend om hun kinderen naar de chris- telijke school te zenden. De heer Van Wijnbergen bestrijdt het amen dement Ter Laan c.s., er op wijzende, dat het in strijd is met de Links geuite bewering, dat verhoogd bouwsubsidie onnoodig is. Hij noo- digt overigens de voorstellers uit, in het amen dement een bepaling op te nemen, analoog aan art. 51, of anders als onjuist terug te nemen de woorden in de toelichting, dat het de bedoeliug is, de bestaande rechtsgelijkheid te handhaven. De heer de Geer doet uitkomen, dat de ge- meente verplicht is scholen te bouwen en dit doet uit de algemeene kas, dus van het geld van alien, terwijl het geld voor de bijzondere school slechts komt van enkelen. De ?gelijkheid van het bedrag raakt dan ook niet het rechts- beginsel. De heer de Meester wil voor het amendement stemmen om de bestaande gelijkheid te hand- haven, maar daarna tegen de wet, omdat de financieele gevoigen niet zijn te overzien. Men mag zoo niet met 'a Lands financien omspringen. De heer Ketelaar bestrijdt den heer van Wijn bergen, zich aansluitende bij het betoog van den heer de Geer, in zake art. 53. Hij beveelt het amendement aan, omdat het het oprichten van openbare scholen ten platten lande zal be- vorderen en in kosten ver zal blijven beneden het amendement-van der Molen c. s. De heer Vliegen betoogt, dat als het bijzonder onderwijs meer ontvangt, het openbaar ook meer moet hebben. Minister Heemskerk zet uiteen, dat er geen rechtsgelijkheid tusschen openbaar en bijzonder onderwijs is, zoodat er geen reden is om de bijdrage uit de Rijkskas voor het eerste te vermenigvuldigen met hetzelfde cijfer, waarmee men de bijdrage voor het laatste vermenigvul- digt. Wijziging van het amendement van 37% op 62% pCt. heeft geen zin meer zin zou het gehad hebben, het op 50 pCt. te brengen. De Minister dankt er voor dat de heer Ter Laan overneming van het amendement gevraagd had, omdat daarmee de houding, door den Minister gister aangenomen, werd gebillijkt. 18) De jonge man bleef echter staan en deelde den baron in het kort het doel zijner komst mede. Hij verklaarde zich bereid, zijn geheele schuldvordering te vernietigen, mits Zaruba zijn handel met Krussof en zijn plannen met Else opgaf. De baron steunde met den rechter elleboog in de linkerhand, en bedekte de oogen met den rechter. Met kloppend hart wachtte Gustaaf op het antwoord. Eindelijk keek Zaruba op. /,Toen gij de laatste maal hier waart," zeide hij langzaam en norsch, //dreigdet ge my met een geheim. Gij zoudt iets aan het licht brengen, wat mij zou kunnen schaden. Hoe zit't daar nu mede Waren dat maar onbeduidende praatjes //Neen, mijnheer de baron, ik heb de bewijzen in handen." //Zoo? Wat zijn dat voor bewijzen?" //Papieren, die vader aan moeder heeft ach- tergelaten, waarvan wij echter in de uiterste noodzakelijkheid gebruik mogen maken." z/Waarom komt ge dan daarmede thans niet voor den dag z/Omdat naar mijn oordeel zich het bepaalde geval van noodzakelijkheid nog niet voordoet." Zaruba haalde de schouders op en zag zijn medeminnaar van ter zijde hoonend aan. De Minister kan echter aan het verzoek niet voldoen omdat het amendement niet door de rechtsgelijkheid, welke niet bestaat, geeiseht wordt. De Minister betoogt in dit verband, dat de rechtsgelijkheid reeds hierom ontbreekt, dat de bijzondere scholen geen bouwkosten ontvangen, maar slechts vergoeding door daarvoor, en voor het bijzonder onderwijs een art. 53 ontbreekt. Het amendement zou de ongelijkheid verhoogen. Na uitvoerige repliek van de heer Ter Laan verklaart de heer van Karnebeek tegen het amendement te zullen stemmen. Na replieken en dupliek van den minister wordt het amendement-Ter Laan c.s. verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Tegen stemde de rechterzijde met den heer van Karnebeek. Door verwerping van dit amendement waren vervallen de daarmee samenhangende amendemen- ten op artikel 2. Het wetsontwerp wordt daarna aangenomen met 46 tegen 36 stemmen (stemming rechts tegen links). TER NEUZEN, 8 Maart 1912. Heden namiddag dreef op tamelijke hoogte een groote witte ballon statig~over onze gemeente. Hij dreef steeds voort in Noordelijke richting, Door de schittering van de zon op den wit- ten ballon was deze lang waar te nemen, tot zij boven Zuid-Bevelaud uit het oog verdween. De kapt. H. Verhulst, van het 4e reg. vesting-art. te Ter Neuzen, wordt 18 April gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het volgen van den eersten cursus bij de artillerie-schietschool. De jl. Woensdagavond in de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" door de afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond tot bestrijding van drankmisbruik belegde openbare vergadering was, jammer genoeg, zeer matig bezocbt. We zeggen, jammer, want het onderwerp dat de spreker, de heer G. J. Blees Kz., uit Zaaudam, behaudelde, was belangrijk, en wat hij, na door den voorzitter, den heer H. J. Vooren, te zijn ingeleid, vertelde over //Theorie en Practijk van Huisvlijt," boeide van begin tot eind. Spreker begon met te wijzen op het nut van werkzaam zijn, hoe degenen die zich met een of anderen nuttigen arbeid in de huiskamer bezig houden geen kamp hebben te voeren met verveling, hoe die bezigheid hen van het kwade afhoudt, hoe de weldoende fee, zooals hij de huisvlijt noemde, het gezellig huiselijk leven bevordert en de jongelieden vooral weerhoudt van het herbergbezoek, dat aanleiding is van zooveel kwand. Zij die zich steeds vlijtig met nuttig werk bezighouden voelen zich steeds opgewekt en zijn daardoor gelukkige menschen, die ook in hun kring geluk verspreiden. In den breede toonde spreker aan op welke wijze huisvlijt kan worden beoefend, zoo voor amusement om zelf bezig te zijn, als ook tot voordeel door het vervaardigen van practische bruikbare voorwerpen en die te verkoopen. Uit verschillend materiaal kunnen heel aardige voorwerpen worden gemaakt tot versiering van de huiskamer enz. In de pauze werd door den spreker aan de aanwezigen gelegenheid gegeven verschillende voorwerpen te bezichtigen, vervaardigd door hen die huisvlijt beoefenen, waarvan vele een z/Ik weet zeer goed, wat voor papieren dat zijn," zeide hij. //Gij weet 't wellicht nog niet. Ik erken, dat ik gaarne een offer zou brengen om ze weder in handen te krijgen." //Thans bestaat daartoe de gelegenheid." z/Volkomen waar, maar uw prijs is mij te hoog. Ik zal u eens wat zeggen, mijn waarde. Als ge laf genoeg zijt, om van zulk een middel gebruik te maken, en mij daarmede bedreigt, dan ben ik juist hem die daar geen drommel om- geeft." z, Ik wil u niet dreigen," antwoordde Gustaaf, terwijl het bloed naar het hoofd steeg. //Ik ver zoek u slechts van het voordeel dat Krussof u aan- biedt, af te zien. Ik vraag't u niet om mijnentwil, maar ter wille van Else. Als de prijs daarvoor wil ik u van uw schuld ontslaan." z/lk dank je zeer. Je bent zeer vriendelijk, maar de kwijtschelding van de schuld wensch ik eerst te ontvangen, als ge het geld in een ronde som ontvangen hebt. Overigens moogt gij alles doen, waarin ge lust hebt. En wat mijn huwelijk met juffrouw Else Krussof be- treft moet ik zeggen dat ik daarbij in de eerste plaats mijn eigen belang op het oog heb maar de jonge dame gaat daarbij toch ook vooruit in de wereld. Dat kan door niemand ontkend worden." z»Wat heeft zij aan het groote huis en het landgoed, als zij van verdriet sterft. Maar waarom zou ik u daarover spreken Gij wijst mijn aanbod dus van de hand z/Ja, zeer beslist, eens en voor altijd," riep de baron in losbrekenden toorn. //En al had het meisje geen roode dnit, dan nam ik haar goeden indruk gaven omtrent de vaardigheid, het geduld en den smaak der vervaardigers. In zijn verder betoog toonde de spreker aan dat de huisvlijt bij de beoefenaars aankweekt gevoel voor het schoone en kennis omtrent kunst, zoodat ze beter in staat worden gesteld van verschillende zaken, die anders ongemerkt aan hun oog voorbijgaan, op de hoogte te komen. Zij werkt dus ook ontwikkelend. Ook besprak de beer Blees de huisvlijtten- toonstellingen die reeds in verschillende plaatsen zijn gehouden en die alle goed slagen. Deze zijn zeer bevorderlijk aan het doel, omdat men dan bijeen brengt wat in de ledige uren is vervaardigd, dat de beoefenaars elkaars werk kunnen meten, en kennis opdoen van het een of ander, nieuwe plannen kunnen maken voor het uitvoeren van een volgend werk. Deze nuttige bezigheid, die de huisvlijt schenkt, werkt ook ten zeerste mee ter bevordering van het doel van den Volksbond, daar zij de menschen uit de herberg houdt en daardoor terughoudt van bet misbruik van sleeken drank. Daarom houdt de bond zich ook allerwege bezig met de bevordering der huisvlijt. Een algemeen applaus beloonde den spreker voor zijne rede. De voorzitter dankte namens de aanwezigen den spreker, en spoorde aan tot toetreding bij de vereeniging, daar deze, om iets te kunnen tot stand brengen, ook over de noodige financien moet kunnen beschikken. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van Volksonderwijs. Voor die vereeniging treedt a. s. Donderdag als spreker op de heer Dr. Van der Meulen van Bergen op Zoom. Genoemde heer stelt zich voor om eenige beschouwingen te geven over samenwerking tusschen school en huis bij de opvoeding onzer kinderen, een zeer mooi onderwerp, dat ook tenvolle de aandacht verdient van de ouders, niet het minst van de moeders. Waar de toegang voor ieder open staat en er gelegenheid gegeven wordt tot debat, hoopt de Af J. Ter Neuzen van Volksonderwijs op een zeer drukke opkomst, zoowel van leden en hunne huisgenooten als van niet-leden. In de gisteren te Middelburg gehouden vergadering van de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren werd wegens het bedanken van den heer L. C. Wabeke, gemeente-secretaris alhier, als redacteur van het bureau van perszaken voor Zeeland benoemd de heer L. J. den Hollander, secretaris te Westkapelle. Met ingang van 1 April e.k. wordt hot Algemeen Depot van Discipline te Vlissingen opgeheven. De gemeenteraad te Vlissingen moet nog een beslissing nemen of de 5 September af- gebrande St. Jacobstoren zal worden herbouwd in cement-beton dan wel in den oorspronkelijken toestand (hout). De raad heeft indertijd besloten nadere adviezen in te winnen alvorens een beslissing te nemen. Nu heeft onlangs een der raadsleden, Dr. A. Staverman, het advies ingewonnen van tal van bekwame technici en bouwkundigen uit ons laud. Het grootste gedeelte van deze deskun- digen was tegen den bouw in cement-beton. Wij vernemen nu evenwel dat binnenkort een rapport zal verschijnen, waarin door een zeer groot aantal deskundigen uit ons land en dat op verschillende gronden, de bouw in cement- beton ten sterkste wordt aangeraden. toch! Nu weet gij 't, en weet ge tegelijkertijd, waarom mij alles om het even is, als ik de dochter van Krussof slechts krijg." Gustaaf stond daar sprakeloos. Zaruba beminde Else Aan deze mogelijkheid had hij tot nu toe niet gedacht. Langen tijd duurde het voor hij weder bedaard genoeg was om te spreken. z/Ik begrijp het," zeide hij langzaam, met moeite adem halend. //Mijn uitzichten verbe- teren er daardoor niet op en toch doet 't mij genoegen ter wille van Else." Hij ging naar de deur zonder verder een woord te spreken. De deur viel achter hem dicht en Gustaaf's voetstappen weerklonken buiten op het kielzand. z/Als hij de papieren te voorschijn brengt," zeide Zaruba. de tanden knarseud en de vuisten ballende, //als de zaak bekend wordt, juist thaus, nu ik geholpen zal worden, dan zou alles met me uit zijn. 0, dat vervloekte geld Wat doet een mensch niet, als hij 't hebben moet Tot laat in den avond wachtte Else op een boodschap van Gustaaf. Toen er echter niets kwam, zocht zij eindelijk vol vertwijfeling haar legerstede op. De laatste zwakke hoop was verdwenen. Gustaaf was naar de boerderij teruggekeerd, zonder te weten welken weg hij gegaan was. De moeder zette hem het avondeten voor en beschouwde hem opmerkzaam. z/Er is niets goeds met je gebeurd, Gustaaf", zeide zij, toen hij het bord wegschoof, zonder een stuk aangeroerd te hebben. //Heeft een ander die plaats van opzichter voor je neus weggekaapt Sluiskil. Eindelijk is 't er van gekomen, dat voor het publiek een voetpad is aangelegd van Sluiskil (brug) tot Sluiskil (Coegorspolder) zoodat men 't laatste station niet alleen in een korteren tijd dan voorheen kan bereiken maar ook niet meer door't slijk behoeft te marcheeren. Een ware verbetering voor de communicatie dus tusschen deze twee stations. Ook alhier legde het bioscope-schip Al- hambra Flottante" aan, doch slechts om een avond eene seance te geven, n.l. Woensdagj.l. De plaatsen waren goed bezet. Onder de vele voorstellingen was die van Absalon wel de mooiste. Het publiek was zeer voldaan. De directeur van de bioscope deelde mee, dat zijn bezoek te Gent hem zeer tegen was gevallen en hem meer dan fr. 1000 had gekost. Onze naburen hadden 't hem zeer lastig gemaakt. Voor de toestemming tot geven van voorstel lingen moest hij betalen 200 frs., voor arruen- recht 400 frs., voor aanplakbiljetten 46 frs., voorde cinematograaf 80 frs., voor concert 35 frs., voor liggeld 14 frs. per dag, voor 't bespelen der piano 5 frs. per dag, voor een sleepboot van Wondelgem tot Sluiskil 150 frs. enz. enz., zoodat hij vast besloten was nooit meer Belgie te bezoeken met zijn Bioscope-schip. Axel. 8 Maart. Na afgelegde bewijzen van bekwaamheid is de heer G. van den Berge, directeur der gemeentelijke gasfabriek alhier, benoemd tot chef van fabricatie aau de gasfabriek te Beveren-Waes (Belgie), welke fabriek 11 gemeenten in de omgeving van gas voorziet. Tengevolge van deze promotie heeft de heer van den Berge met ingang van 1 April a.s. alhier eervol ontslag aangevraagd. Men schrijft ons uit Middelburg Reeds herhaaldelijk hebben wij bij feest- vieringen op 31 Augustus kunnen genieten van iets bijzonders. Wij hebben ons kunnen ver- heugen in de vroolijke gezichtjes der kinderen, die medewerkten aan een kleppermarsch, een trommelmarsch of een trompettinemarseh en steeds was het de heer Jan Morks, directeur van het Middelburgsche muziekkorps, die door het componeeren der marschen en het instudeeren daarvan het mogelijk maakte iets geheel nieuws te doen hooren. Ook dit jaar wacht ons, als de medewerking daartoe voldoende is, weer iets, dat nog niet vertoond is. Op het Marktplein zullen aldus in groote trekken de plannen door meisjes en jongens een viertal //ryen" worden uitgevoerd op daarvoor speciaal door den heer Morks te componeeren wijzen. lndien zich een voldoend aantal deelnemers opgeeft, zal binnenkort met de repetitie worden aangevangen. Een dronkaard heeft in een dorp bij Bergen (Belgie) zijn zoon geslagen, zoodat hij voor dood bleef liggen, omdat hij, geholpen door zijn broeder, zijn moeder verdedigde, die dcor den vader misbandeld werd. Daarna heeft hij een pistool genomen en schoten gelost op het volk, dat zich voor de woning verzamelde Hij kwetste op die manier drie of vier personen. Er waren verscheiden gendarmes noodig om den wildeman aan te houden. z/Neen moeder, dat niet. Maar in de eerst- volgende dagen moeten wij hier uit. Wij moe- ten het oude-huis verlaten, dat vader in zijn jonge jaren gebouwd heeft, waarin wij alien zoo gelukkig geweest zijn en waarin ik eenmaal hoopte te sterven." De weduwe vouwde de handen in den schoot en boog het hoofd op de borst. Met een neer- slachtigen blik keek Gustaaf haar aan. z/Wees niet al te bedroefd, moeder," ging hij na een poosje voort. //De heer Halenbeck heeft ons een woouplaats aangeboden en ik zal alles doen wat in mijn vermogen is om een nieuw tehuis voor u te maken. Ik heb thans nog slechts voor u te zorgen. Else huwt den baron." z/Dan betaalt hij je ook de schuld af, niet waar vroeg de weduwe, haar zoon scherp aanziende. Gustaaf deinsde achteruit, alsof hij een slag ontvangen had. z/Wat bazelt gij van het geldriep hij woedend. //Vervloekt is het! Al onze ellende, onze nood, zoowel van my als van Else spruit er uit voortHet vervolgt mij schrede op schrede, ik kan mij niet roeren, ik kan geen woord spreken, zonder dat het als een spooksel voor mij oprijst." z/Wees bedaard, Gustaaf, ik wilde je niet kwetsen (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5