Ai g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad e r Zeenwsch-Vlaanderen. Van Houten's Cacao No. 5735 Zaterdag 9 Maart 1912 52p Jaar^ang. Jfi. Aanitesteding. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. het onderhoud der gemeente- haven gedurende de jar en 1912 tot en met 1914. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Axnerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,lU. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prys sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoo'n No. 25. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. !EiEU?.STEi BLAD. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE zuilen op fiilaandag II Maart 1912, des namiddags om 2 uur, op het gemeentehuis aanbesteden De aanwijs zal plaats hebben des middags 12 uur op den dag der besteding. Het bestek is a 1,03 verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Philippine, 4 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. CLELENA.ERE, Burgemeester. A. VOETEN, Secretaris. ENGELAND. De kolenoorlog in Groot-Britannie duurt met onverminderde kracht voort. De regeering be- vindt zich in een neteligen toestand, daar haar bemiddelingspoging, zoo grootsch opgezet, vrij- wel een doodgeboreu kind bleek. De meer dan een millioen mijnwerkers dwingen allerwege bewondering af door hun kalme houding. pieceful strike", een vreed- zame staking heerscht in Engeland. Er is geen enkele politieagent meer noodig, ze hebben hun handen vol met het in toom houden van de kiesrechtfuries. De Engelsche mijnwerkers weten zich kalm te gedragen. Zij nemen het er van en vieren Zondag in de week, kuieren door velden, spelen voetbal, vermaken zich met terriers om het hardst achter losgelaten ratten te laten loopen of zitten in bioscoop-theaters genoeglijk te staren naar films van hun eigen bezigheid en stilstand. Hun huisvrouwen hebben het potje toch op tijd gevuld klaar. Zij sloegen zelfs wijselijk genoeg steenkolen in, door de mijn- eigenaars hun sleehts tegen den kostenden prijs geleverd, om des avonds niet bij een kouden haard te zitten. Tabak en bier zijn zoo duur niet. En terwijl in het begin van dezen strijd hun leven zoo genoeglijk been rolt, hebben zij allerminst reden om ongerust te zijn. De reuzenstaking geeft echter 'n onwelkome rust aan de andere categorieen van werklieden, die bij honderddnizenden buiten werk komen. In alle deelen des lands sluiten fabrieken en ondernemingen, voornamejijk in de ijzer-industrie. Dinsdag liepen 2500 treinen minder. Men gaat in Engeland nu zuinig om metde brandstof en met brandbare stoffen. Vele gezinnen branden een haard minder per dag. De vuilnisbakken worden terdege op brandbare materie nagekeken. Afval van groenten en opgerolde oude kranten gaan bij wijze van briket in den haard. De onvermijdelijke prijsstijging der levens- middelen is te Londen begonnen. Het was Dinsdag de eerste dag sedert 1838, dat te Londen geen kolenzendingen aankwamen. Als ernstig gevolg der staking wordt genoemd gebrek aan meel, waardoor er een soort hongers- nood kan ontstaan, indien de staking nog enkele weken aanhoudt. Dinsdag waren 5 millioen werklieden, mannen en vrouwen, rechtstreeks door de staking ge- troffen. Te Manchester bij v. 500,000, te Leeds 100,000, Sheffield 50,000. Voor Schotland en Wales zijn die cijfers nog grooter, maar't loont de moeite niet ze alle op te sommen. A,I de groote stoomvaart-maatscbappijen heb ben reeds thans groote moeite met het ver- krijgen van kolen. Een kolen-exporthandelaar te Liverpool noemde den toestaud der schepen De gehruikers maken ueelvuldig de fout te veel cacao in een kop te doen. Dat behoeft met ROMA niet. Daarom uiterst voordeeiig in het gebruik in die baven hopeloos. De spoorweg-maat- schappijen hebben besloten, geen steenkolen meer naar de havens te vervoeren ten behoeve der scheepvaart, daar zij de brandstof zelf noodig hebben. Behalve de veerdienst tusschen Folkestone en Boulogne, die ten deele stopgezet is, zal van heden af de dienst tusschen Cherbourgh en Southampton tot enkele overtochten per week beperkt worden. De socialistische leider, Keir Hardie, heeft zich in een intervieuw met den #Matin"-corres- pondent zeer optimistich over de kansen der stakende mijnwerkers uitgelaten. Keir Hardie verwachtte dat de regeering de mijneigenaars door een wet zal dwingen het minimum-loon in te voeren. Volgende week Maandag, uiterlijk Dinsdag, zal de staking tot 't verleden behooren. Het uitvoerend comite van den mijnwerkers- bond te Londen deelde mee dat van een gedeel- telijke bervatting van de staking in de Midlands geen sprake was. Ook de liberale pers gaat er nu bij de re geering op aandringen onverwijld krachtige maatregelen te nemen, teneinde een anarchie en een chaos in de industrieele wereld te verhoeden. De //Westminster Gazette" is van oordeel, dat een drastische wetgeving onvermijdelijk zal worden, bijaldien de mijnwerkers onverzoenlijk en koppig bli]ven. Welke paardenmiddelen met deze drastische wetgeving worden bedoeld, geeft 't blad echter niet op. De gevreesde nieuwe aanval van de Londenscbe stemrecht-vrouwen heeft Dinsdagavond niet plaats gehad. De politie had bericht gekregen dat er 700 v,rouwen uit de provincie naar Londen zouden komen om den //Strijd" voort te zetten. Dank zij de enorme politiemaatregelen, zijn er geen relletjes voorgevallen. Men weet, dat de straatschenderij der dames uit den gegoeden stand, van wie enkelen gebuwd zijn, reeds Vrijdagavond begon. Sommige bladen laken het slappe optreden der politie. Maar wat ban een surveilleerende //boby" er aan doen, wanneer plotseling een groepje dames, langs de mode- magazijnen gaande, plotseling de ruiten begint in te timmeren Er kwameu reeds tegenbetoogingen voor. Men heeft in het hoofdkwartier der stemrecht- vrouwen de ruiten ingeworpen. Maandagavond stapten 30 strijdvaardige dame- tjes tegen half elf uit een motor-bus nabij het parlementsplein, waar ze toen maar dadelijk op de daar opgestelde politiemacht aanvielen. Na een kort, maar vinnig gevecht, waaraan ook het straatpubliek deeluam, werden ze overmand en ingerekend. Dinsdagavond verkeerden de winkeliers weer in angst en vreeze om hun ruiten. In West minster werd de aanval der dames verwacht en 't zou iets buitengewoons zijn, hadden ingewijden voorspeld. De winkeliers moesten op last der politie, al vroeg de luiken voor de ramen zetten. Zesduizend stoere politieageuten te voet en te paard waren in de parlementswijk bijeen- getrokken om de stemrecht-amazonen uiteen te jagen. Maar er gebeurde niets, ook niet in de stille wijken. Op welke wijze de dames optreden, blijkt uit 't volgende, dat Maandagavond voorkwam Omstreeks tien uur deed een barer een poging het nieuwe hoofdpostkantoor in brand te steken. Een fatsoenlijk gekleede dame van middelbaren leeftijd had in een mandje een flesch petroleum gedaan, met wat vodden en papier er boveuop, tevoren met die gevaarlijke vloeistol bedrenkt. Bij den hoofdingang van het postkantoor stak zij het zaakje in brand en wierp toen het bran- dende mandje in de ruime hal. Enkele post- beambten renden er fluks op af en schopten het mandje op straat, voordat eenige schade kon worden aangericht. De would-be brandstichtster nam echter de gelegenheid waar, om door een der ruiten van het postkantoor een steen te te werpen, omwikkeld met een in petroleum gedrenkt papier, waarop gtond /Stemrecht voor de vrouw Daar gaat uw boeltje in brand 1" Deze dame was Ellen Pitfield, een verpleeg- ster, en is ter beschikking van de justitie gesteld. Dinsdag is de rechtbank begonnen zwaardere straffen onder de furies uit te deelen. ,,'t Moet nu uit zijn met dien onzin" zei de rechter, toen hij de dames Lilly Moris en Annie Meyer ieder tot 2 maanden tuchthuisstraf veroordeelde, omdat zij met hamers ruiten hadden ingeslagen. De politie heelt een inval gedaan in de hoofdkwartieren van de //Women's Social and Political Union", zoo heet de vereeniging van de op relletjes beluste dames, te Londen, en den heer en mevrouw Pethick Lawrence in hechtenis genomen. Tevens zijn de kantoren door de politie gesloten. In Krasnapolsky te Amsterdam is een vergadering gehouden van een groot aantal bekende ingezetenen, voorstanders van het te- ruggeven van het Koninklijk Paleis op den Dam aan zijne oorspronkelijke bestemmiug. Besloten werd het initiatiel te nemen tot het zendeu van een adres aan de regeering, waarin er op wordt aangedrongen dat het Paleis aan zijn oorspron kelijke bestemming worde teruggegeven. Het geldt hier dus een adresbeweging van de toon- aangevende burgerij. De tekst van het adres en de namen van de onderteekenaars zullen binnen enkele dagen openbaar gemaakt worden. Een 5jarig raeisje, dat den 4en Februari j.l. tengevolge van het vlamvatten van haar kleertjes, hoogst ernstige 'orandwonden aan armen, borst en aangezicht had bekomen, is in het Ziekenhuis te Rotterdam aan de gevolgen daarvan overleden. De //Tel." maakt melding van een ge- raffineerd geval van sabotage. Voor een hoek- huis aan de Johannes Vermeerstraat te Amster dam, was loodgietersarbeid verricht. Zoo had men de goten reeds aangebracht. Gistermiddag ontdekte een der loodgieters, dat in de dakgoten salmiak was gestrooid, ten einde het zink te verteren. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Naar uit Groesbeek aan //De Gelderl." wordt gemeld, heeft Zaterdagavoud de D-trein van Bazel naar Hoek van Holland tusschen Groesbeek en Nijmegen eenige vertraging onder- vonden. Het bleek den machinist, dat men pogingen had aangewend den trein te doen ontsporen. Een rol ijzerdraad werd gevonden, liggende over de railshier en daar was 't ijzerdraad van de seintoestellen stukgesneden. Te Assen is binnen gebracht en in het huis van bewaring opgenomen de 17jarigeJan Hoek te Zeyen, als vermoedelijke dader van 'n aanrandiDg op den weg van Assen naar Vries. De vrouw van den landbouwer Rode, die aan- gerand werd, heeft hem als den dader herkend. Een vreeselijk drama, waarin de drank weer de hoofdrol speelde, werd Dinsdag voor de Arnhemsche rechtbank behandeld, nl. de zaak tegen den 27jarigen Johannes Wennekes, wonende te Spijk (Herwen en Aerdt), gedeti- neerd, terzake dat hij, Nederlander zijnde, te Miillheim aan den Ruhr op 19 Nov. 1911 zijn schoonvader Cornelis van Haaren opzettelijk van het leven heeft beroofd, althans heeft mishan- deld door opzettelijk van H. op zoodanige wijze met een nies een steek in de borst toe te bren- gen, dat het mes in het hart is doorgedrongen en de steek bijna onmiddellijk den dood van v. H. heeft ten gevolge gehad. Bekl. bekende in dronkenschap de daad te hebben verricht. Geeischt werd 4 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Een raar soort bal. Jan is student en zal voor eenige weken bij zijn ouders gaan logeeren. Jan heeft wel eens last van geldgebrek en weet zich dan te redden door iets te brengen naar //ma tantu", oome Jan' //den Berg van Barmhartigbeid", achter" de schuine deur" of hoe een lommerd al meer mag heeten. Thans dienden overjas en zwart costuum echter te worden ingelost. Zoo geschiedde dan ook den avond voor zijn vertrek uit de uni- versiteitsstad. Toen werd vlug de kofier gepakt en den volgenden morgen toog Jan huistoe. Den morgen na ziju thuiskomst ging Jan's moeder de koffer uitpakken teneir.de onder- en bovengoed eens te kunnen nazien. Toen de overjas haar in handen kwam, be- merkte ze op den kraag een kaartje met numrner vastgespeld. z/Jan, wat is dat voor numrner ,/Dat.moeder Dat 's o ja, dat is, weet u, ik ben 'ntijfje geleden naar, naar een bal geweest, ziet u en daar gat k natuur- lijk aan de vestiaire m'n jas af en toen is dat numrner er op gespeld Even later had moeder een zwarte pantalon te pakken, en daar zat zoowaar ook een kaartje met numrner aan vastgespeld. Zeg Jan" vroeg ze met een strak ge- zicht //wat voor soort van bal was dat?" (N. Ct.) I MMt bind verschijot ens ^'rijdA^avctsid, ait^ezonderd ©j>> Feestda^en bij de Firma P. WAW 1F1C IAMDSC, te Wtzar lenisen#

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1