io 5734 1 A I g e m e e n f iiuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. HI IT DEEWET. BEPROEFDE LIEFDE. Van Hou ton's Cacao Aanbesieding. Binnenland. Donderdag 7 Maart 1912. 52e Jaargang BERSTB BLAD. het onderhoud der gemeente- haven gedurende dejaren 1912 tot en met 1914, FEU1LLET0M. m De zuivere pittite Cacaosmaak! HEEL GOEDKOO? in het gebruik. it 50 ABONNEMENT. Pe. drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Yederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,— Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. Telefoon No. 25. ...s, met zonder '^■>t-waar- ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. -^T1^en<-*in£r van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. ue Burgemeester en Wethouders vanPHlLIPPINE zul,'<m op Maandag II Maart 1912, des namiddags om 2 uuv, op bet gemeentehuis aanbesteden De aanwijs zal plaats bebben des middags 12 uur op den dag der besteding. Het bestek is a f 1,03 verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Philippine, 4 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. CLELENAERE, Burgemeester. A. VOETEN, Secretaris. TWEEDE K A ME Ft. Vergadering van Dinsdag. Het Bo uwwetje, In de vergadering van heden was ingekomen een wijziging welke de Regeering heeft ge- bracht in het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van bet lager onderwijs (bet Bouwwetje). Deze wijziging strekt om de terugwerkende kracht uit bet ontwerp te lich- ten. Nu dit ontwerp niet voor 1912 tot wet is verheven, kan zegt de toelicbting de 17) Zij keek verschrikt op. Zulk een raad had zij niet verwacht. //Van buis zou ik moeten wegloopen riep zij. //Waar men je leven verbittert, waar menje dwingen wil een liederlijken verloopen man te buwen, enkel om dat //Zwijg, Gustaalriep ztj. //Geen woord meer! Je spreekt van mijn vader. Stel eens dat ik je dochter was, wat zou je dan tot den man zeggen, die op die wijze over jou tot mij sprak En wat zou ik hem als jou dochter moeten antwoorden Hij was geheel uit bet veld gestagen door haar berisping. //Ik voel niets verkeerds in mijn voorstel en toch weet ik, dat het niet is zooals't behoort," antwoordde hij langzaam. ,/Je vader mag je met met geweld aan een man verkoopen, zooals de baron is en tocb geloof ik, dat ik hetzelfde zou doen als ik overtuigd was mijn kind daar- wijziging van art. 59 der L. O.-wet niet meer worden toegepast op bet dienstjaar 1911. De nieuwe subsidiebepalingen zullen eerst het volgend jaar d. w. z. over het dienst jaar 1912 voor de eerste maal kunnen worden toegepast. De heer Roodhuyzen houdt als zijn groote grief tegen dit ontwerp staande, dat bet zal bijdragen tot beropening van den schoolstrijd en verbreking van bet status quo op onder- wijsgebied. Hij vindt bet ontwerp daarom zoo verderfelijk, omdat het tot een zeer ongewenschte reactie zal leiden. Ook zijn zienswijze omtrent de klooster- scholen boudt spreker tegenover den beer van Wijnbergen staande. Het subsidie voor die scholen komt het onderwijs niet ten goede. De heer Ter Laan bestrijdt den beer Lohman en ontkent dat de neutrale school godsdienstloos zou zijn geworden door de liberalen. Zij is dit juist geworden door de geestverwanten van den beer Lohman en door de Katholieken. Verder bestrijdt hij het boofdbetoog van den Minister en van verschillende sprekers der rechterzijde, dat alles in orde zou komen als de openbare school er maar niet meer zou wezen en de bijzondere school derhalve als eenbeid zou fungeeren. Uitvoerig blijft spreker betoogen dat op bet oogenblik niet verder gegaan mag worden met subsidieering van het bijzonder onderwijs. De heer Ketelaar repliceert. door gelukkig te maken. En die overtuiging heett hij misschien, dat wil ik niet betwisten. Maar Else, Else, bet gaat om mijn leven Alles kan ik dragen, als ik jou niet verlies Ik weet niet, wat ik zou doen, maar ik geloof, dat ik den man zou vermoorden, die mij jou ontstal Zjj sprak hem zacbt en vriendelijk toe. Zij wilde hem gerust stellen en wist toch geen middel om hem te troosten. Na eenigen tijd was bij naar het scheen iets kalmer cre- worden. z/Je bent gekomen om mijn raad te hooren," zeide hij. //Welnu, doe wat je wilt. Als je hart het niet verbiedt, dan kan en mag ik je niet onthouden, en dan is al het overige mij ook volkomen hetzelfde. God in den hemel weet," ging bij opgewonden voort, ,/hoe lief ik je heb Alles zou ik voor je over bebben, maar een besluit moet je zelf nemen. Je weet beter dan ik, wat goed of niet goed is." Hij greep haar banden. //Misschien zien wij elkauder heden voor het laatst, Else, ging hij voort. //Handel zooals gij 't voor het beste boudt. Tot welk besluit je ook moogt komen, nooit zal in mijn hart De heer van Wijnbergen verdedigt o. a. nader het subsidie voor de kloosterscholen. fletper- soneel dier scholen heeft wel degelijk een be- boorlijk salaris noodig voor goede buisvesting, kleeding, ontspanning enz. Verder wordt slecbt verondersteld door de linkerzijde, maar aller- minst bewezen dat de gelden voor die Katholieke onderwijsinrichtiugen niet voor het doel, waar ze voor gegeven worden, besteed worden, maar voor kerkelijke doeleinden zouden worden aan- gewend. De heer Van Karnebeek, rekening houdende met den bestaanden toestand en 't ontwerp, toetsende alleen aan de praktijk, ontkent niet, dat er misschien iets goeds in ligt voor de ontwikkeling van het volksonderwijs, maar dan alleen voor de groote steden. Voor bet platte- land vreest spreker dat van bet ontwerp misbruik zal worden gemaakt om tot door spreker niet gewenscbte toestanden te komen. Daarom aarzelt spreker thans nog zijn stem aan bet ontwerp te geven, welke hij er bepaald wel aan zou scbenken indien de zekerheid bestond dat bet geld alleen aan schoolbouw in de groote steden zou ten goede komen. De heer Tydeman handhaaft bij zijn repliek zijn bezwaren tegen bet ontwerp. Ook hield spreker zijn bezwaren tegen de subsidieering van de kloosterscholen vol, niet omdat spreker tegen confessioneel is, gegeven van welke zijde ook, maar uitsluitend om de principieele kwestie dat' de Regeering verplicbt een verwijt tegen je opkomen, wees daarvan overtuigd. En thans, vaarwei." In zijn oogen stonden tranen. //Wat moet ik doen, smeekte zij zacht. //Wat moet ik doen? O, Gustaaf, zeg 'tmij toch!" //Ik mag 't niet," zeide hij, op zijn tong bp- tend. //Er is echter wellicht nog een uitweg. Ik zal Zaruba opzoeken en hem zeggen dat ik bem de schuld kwijt scheld als hij van je afziet. Als je echter heden avond niets van mij boort, dan heeft bij mij die gunst geweigerd." z/Je zult dien tocbt tevergeefs maken," zeide zij. wDan moeten wij afwachten, wat er gebeurt." Bedroefd namen zij afscheid van elkander. Beiden scheen bet toe alsof het afscheidswoord een droeve beteekenis had. VI. Gustaaf Horen sloeg den weg naar het kasteel Karzig in. Het was een lange wandeling voor hij bet boscb bereikte, dat tot het riddergoed beboorde. De zon ging reeds achter het stadje Garitz onder toen hij over de brug stapte, die over een gracht lag en van den straatweg naar bet park om bet kasteel voerde. is toe te zien waar de Staatsgelden, die voor bet onderwijs beschikbaar worden gesteld, blijven en dat zij moet toezien of die gelden worden aangewend voor het doel. De beer v. d. Molen verdedigt het ontwerp nader, op de gronden in zijn eerste rede ontwik- keld. Onder protesten, interrupties en rumoer houdt spreker een heftig betoog tegen do blijken van onverdraagzaambeid der liberalen, welke bij tal van gelegenheden, als er cnder- wijskwesties rijzen, gegeven worden. Als staaltje noemde bp het feit dat indertija iemand die den naam Troelstra droeg, een einde maakte aan de Unie-collecten, toen bij er de macbt voor bad. Spreker weerspreekt de vrees van den heer van Karnebeek voor verbrokkeling van het onderwijs ten platte lande. De beer Lohman boudt bij zijn repliek vol dat het tot een gebeele herziening van de subsi- die-regeling moet komen, doch dat dit eerst kan als de Grondwet meerdere ruimte laat om de zaak zoo te regelen dat zij voor alien aannemelijk wordt. Spreker ontkende nog met nadruk tegenover den heer Ter Laan, dat sinds 1857 door pre- dikanten en pastoors dwang zou zijn uitgeoe- fend op de ouders om bun kinderen naar de bijzondere school te zenden. In een Zondagavond te Beverwijk gebouden vergadering heeft het Kamerlid, de heer Hugen- boltz evenals Vrijdag zijn partijgenoot Troelstra te Leiden, er den nadruk op gelegd, dat de regeering voornemens is, alvorens het ontwerp- bakkerswet te bebandelen, bet aangevraagde pantserschip aan de orde te stellen. De heer Hugenholtz betoogde, dat bet streven van de rechterzijde is bet, voor de coalitie zoo lastige, ontwerp op de lange baan te schuiven en voegde daaraan toe, dat de sociaal-democraten zich hiertegen tot bet uiterste zullen verzetten en daartoe bij elke gelegenheid en tot vervelens toe de motie-Troelstra ter sprake zullen brengen. Van de bouding te dezer zake door de meerderheid in de Kamer aangenomen, zouden, aldus de heer Hugenholtz, die heeren nog lang plezier bebben. TER NEUZEN, 6 Maart 1912. In de op Zaterdag a. s. des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot afwijzing van een verzoek van F. van Dixhoorn en J. F. de Kraker, om hunne jaarwedde te brengen in overeenstemming met let raadsbesluit van 28 September 1911. Voorstel tot afwijzing van een verzoek van Die gracht was indertijd gegraven om een goede afwatering te verkrijgen. Hoogerop was zij zeer ondiep, maar hier in het platte land lad zij een diepte van ongeveer vijftig bij een breedte van veertig voet. De brug was van steen, met twee bogen en zeer smal. Het op den bodem der gracht stroomende water had niet veel te beteekenen, maar kwam onmiddellijk achter de brug samen in een vijver die nog al redelijk diep was en in de volksmond, //de kolk" werd genoemd. De kolk lag half verborgen onder dicbt struikgewas en men vertelde allerlei vreeselijke verhalen van menschen, die in het donkere water van dien kolk hun einde hadden gevonden. Gustaaf haalde de schel over aan de groote deur van bet kasteel en werd door de oude huishoudster, die opende, in een kamer der be- nedenverdieping gelaten. Zij verzocht hem, hier op den baron te wachten. Deze verscbeen zeer spoedig. z/Neem plaats, mijnbeer Horen," zeide hij koel, maar niet onbeleefd. (Wordt vervolgd.) CZEJf a»j< hlart v«jg3ChlJnt WaenHdag. ea VriJ,laK„v«,.,l«Uge*,mderd op Feestdiigen liij de Finnu P. J. VAM UK 8AM1IK, te Ver Weazen. .Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. van 1896) raaken bekend dat'op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd i verzoek van PIETER JOHANNES V1SSER, logement- ler, wonende te TER NEUZEN, oin vergnnning tot i plaatsen van een electromotor op de bovenzaal van 'ogement, plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan de >t, kadnstraal Sectie L no. 85, tot het geven van topvoorstellingen op Maandag 18 Maart 1912, des namiddags van nren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid Irden gegeven om tegen het maken dier inrichting ■u in te brengen en deze mondeling of schrifteliik .ichten. Neuzen, 4 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L t A. YISSER, Lo. Burgemeester. g L. WABEKE, Secretaris. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de e 'e jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den -> 'paalden dag voor het yemeentebestuur zijn ver- i, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te h. C ROMA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1