AI g e m e e n s- en Adverfe Zeeuwscb-Vlaaidere Van Houten's Cacao 5732 Zaterdast 2 Maart 1912. 52r Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. BEBSTB BLAD. De goede Cacaosmaak is in dit product weer volkomen ontwikkeld. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. - ADVERTENT I£Ni Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs sleehts tweexnaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berextend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 1 aur op den dag der uitgave. De Baagsche correspondent van de Tel. meldt, dat in parlementaire kringen bet voor zoo goed als zeker wordt geacbt, dat de Minister van Marine zijn aangevraagd pantserscbip krijgen zal. Wei zijn er in de Tweede Kamer, ook aan de rechterzijde, leden, die er tegen zullen stemmen, omdat b. i. een veel grooter scbip noodig is (behalve natuurlijk anderen, die van geen enkel scbip weten willen), rnaar algemeen is de overtuiging, dat men de regeering op het gedane voorstel niet zal laten vallen. Maandag als dag der verkiezingen Het bestuur van den Nederl. Bond van Handelsreizigers, gevestigd te Zwolle, heeft tot den Minister van Binnenlandscbe Zaken het verzoek gericht, te bevorderen dat in het beele land de Maandag, ot in het algemeen de dag volgende op Zon- en feestdagen, als dag voor de uitoefening van het kiesrecbt worde aan- bevolen. Chineezen-opstootjes in Indie. Bij het Departement van Kolonien is het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indie, d.d. 25 dezer ontvangen Macao- en Keh-Chineezen te Soerabaja, ver- oorzaakten 17 dezer Ongeregeldheden en ver- nielden den inboedel van den kapitein-Chinees. Een poging tot vernieling bij den majoor-Chinees, werd door de politie verijdeld. Het doel was hen te dwingen, de Chineesche Republikeinsche vlag te hijschen. Van den 20sten af, bedreigden de bonden de Chineesche winkels met plundering indien zij niet sloten. Bij die gelegenbeid zijn velen ge- arresteerd, een gedood en twee gewond. De actie werd door onruststokers voortgezet. Het grootste deel van den Chineeschen handel, be- werende de Macaoers te vreezen, sloot de zaken. Thans zijn sleehts enkele zaken heropend. Overigens is het rustig. Verscheidene eonruststokers zijn gevat, ande ren worden opgespoord. De staat van beleg is niet afgekondigd. Het karakter der onlusten is een anarchistische beweging der Macao- en Keh-Chineezen in geen direct verband met de vlag staande, aangezien van het uitsteken van de Republikeinsche vlag te Soerabaja door de politie geen notitie ge- nomen was. Reuter seint uit Nanking d.d. 26 Februari //Het republikeinsche kabinet besprak heden de quaestie der beweerde slechte behandeling van Chineezen door de Nederlandsche autori- teiten op Java. Volgens officieele telegrammen zijn drie Chineezen gedood en honderden zonder eenigen vorm van proces in hechtenis genomen, omdat zij den troonsafstand feestelijk hebben gevierd. Sun Yat Sen sprak in zijn mededeeling te dezer zake aan Yoean Sji Kai de meening uit, dat krachtig rnoest worden opgetreden, dat het kabinet de onmiddellijke opzegging van het traktaat in overweging moest nemen en tevens aan den Nederlandscben gezant zijn paspoorten toe te zenden. Er heerscht groote verontwaardigingde leden van het kabinet verklaren, dat de Chi neezen op Java bebandeld worden als wilde beesten zij zeggen, dat thans een half millioen echte Chineezen op Java wonen en ongeveer 7 millioen van gemengd bloed, die met de Chi neezen sympathiseeren. De Chineezen waren vroeger onderworpen aan de politierechtspraak, volgens welke zij gevangen konden worden gezet, zonder verhoor en zonder dat hooger beroep mogelijk was.' Aan dit opzienbarend telegram voegt het Hbld. het volgende toe De leiders der republikeinen te Nanking blijken het met de waarheid niet al te nauw te nemen. Enkel en alleen omdat zijn den troonsafstand der Mantsjoe-dynastie feestelijk vierden, zouden honderden Chineezen in hechtenis zijn genomen Het bericht uit de Staatscourant, waarin wij een bevestiging vonden van vroeger ingekomen mededeelingen, heeft ons anders geleerd. 't Mag dan ook ten zeerste worden betwijfeld, dat Yoean Sji Kai, in wiens handen de leiding van zaken in het Chineesche rijk in hoofdzaak berust, het met de heeren te Nanking eens zal zijn, dat krachtige maatregelen moeten worden genomen. Het dunkt ons veeleer de vraag, of niet onzer- zijds op een onderzoek behoort te worden aange- drongen of het optreden van een aantal Macaoers en geboren Chineezen niet van zekere zijde werd geinspireerd. De opmerking van leden van het kabinet van het voorloopig bewind te Nanking, dat er omstreeks 500,000 echte Chineezen (in werke- lijkheid omstreeks 300,000 en wel hoofdzakelijk Nederl. onderdanen) op Java en eenige millioenen lieden van gemengden bloede zijn, die met hen sympathiseeren, sehijnt er op te wijzen, dat men te Nanking meer weet van hetgeen er op Java is geschied en misschien wel op een andere uitkomst had gehoopt. De sympathie van de gezeten lieden van Chineesche afkomst op Java, die nu reeds niet onverdeeld op de hand der republikeinen van Nanking was, zal er na het optreden der /•/rowdies" van Macao en elders in China niet grooter op zijn geworden. En over de opmerking, dat de Chineezen op Java als wilde beesten zouden worden behandeld, zullen de Java-Chineezen zelven wel in de eerste plaats de schouders op'nalen. Kostbare sieraden bij hoopjes in een vuil- nishoop te vinden, overkomt doorgaans alleen romanhelden en -heldinnen. Een heel enkele maal gebeurt 't echter ook in't werkelijke leven wel, zooals blijkt uit het volgende De erfgenamen van wijlen baron Van Pallandt hebben opruiming gehouden onder papieren, enz. op den huize //Lyndenstein" te Beester- zwaag. Deze paperassen werden verbrand, en de asch werd op een vuilnishoop geworpen. Nu hebben kinderen daaruit versehillende voor- werpen gehaald, als een gouden zegelring, gouden medaillons, ringen en andere sieraden van waarde. Zekere Theodora v. d. S., huishoudster te Walderveen, heeft bij de politie te Barneveld aangifte gedaan, dat zjj Zondagavond door een lOtal jongelui met geweld is aangegrepen, blijk- baar met het doel haar te berooven. Toen de aanranders echter niets van hun gading vonden, hebben zij het doodelijk verschrikte meisje ernstig mishandeld. In een hotel te Zwolle werd Maandag- morgen te 7 uur een logeergast tevergeefs door den kellner geklopt. Eindelijk, daar men geen antwoord kreeg, werd de deur opengebebroken en vond men den loge, die, zooals bleek, een gaskraan open had laten staan, bewusteloos te bed. Onmiddellijk werd de hulp van een dokter ingeroepen en getracht met behulp van het zuurstof-apparaat van de gasfabriek de levens- geesten weder op te wekken, hetgeen na veel moeite gelukte. Dat het nog zoo goed afliep is ten deele ook te danken aan de groote kamer en eenige ventilatie door den schoorsteen, waar- door een gedeelte van het outsnapte gas zich een weg naar buiten baande. Een hardlooper. Onder Heeze (N.-B.) heeft men het vermakelijke schouwspel kunnen zien, dat een jachtopziener op de kousen een peddelend wildstvooper achtervolgde, dien hij een haas uit een strik had zien halen. De jachtopziener bleek een eerste klas hard looper te zijn, want ondanks zijn snel door- trappen, werd de strooper door den opziener achterhaald, er. hem het wild ontnomen. Te Berlijn hebben zich dezer dagen weer eens twee gevallen van transvestitus voorgedaan. Het eerste betrof een man in vrouwenkleeren, die in de Weiszensee gearresteerd werd, maar spoedig weer moest worden losgeiaten, daar de 19jarige jongeling, die bij zijn ouders woont, naar bewezen kon worden, geen //groben Unfug" had begaan, maar eenvoudig leed aan trans vestitus, verkleedingsmanie. De jonge man, Georg von Zobeltitz, is reeds lang in behandeling bij een geneesheer, en voelt zich sedert zijn prilie jeugd onweerstaanbaar tot het dragen van vrouwenkleeren en het maken van handwerkjes aangetrokken. Hij maakt zelf al het vrouwen- goed dat hij draagt en is een waar genie in het opmaken van dameshoeden. Het andere geval betreft een man die op het politiebureau te Berlijn werd gebracht wegens het dragen van vrouwenkleeren. Toen men hem zeide, dat hij het gebouw niet zou mogen verlaten, alvorens mannenkleeren te hebben aangetrokken, kon de arrestant bewijzen, dat hij iets dergelijks nimmer bezeten had, maar zich steeds in het gewaad der zwakkere kunne had gehuld. Een tooverbrug. Een eigenaardig on- geval kwam te Duinkerken voor op een brug, welke de benedenstad verbindt met de voorstad St.-Pol-sur-Mer. Door kortsluiting in de elec- trische tramgeleiding werd de geheele brug geelectriseerd en de menschen, die er op waren, begonnen een dans uit te voeren, voor hen zeei pijnlijk, maar een kluchtig gezicht voor alien, die het van verre zagen. De paarden leden nog meer dan de voetgangers. De arme dieren rolden over den grond. Een oud paard. dat voor een steenenkar gespannen was, kreeg weer jeugdige kracht en begon te galoppeeren als een circuspaard, den wagen achter zich aan- slingerend. De voerman viel er at, greep het paard bij den staart en werd zoo over de brug gesleept. Door de electrische geleiding af te sluiten maakte men spoedig een einde aan het 0ngeval. Een machine, die eb en vloed voorspelt. In alle scheepvaartjaarboekjes vindt men nauw- keurige opgaven omtrent eb en vloed op ver sehillende plaatseu der wereld vooruit opgegeven en deze opgaven werden op grond van tamelijk ingewikkelde wiskunstige berekeningen uit lang- jarige waarnemingen verkregen. De Amerikaan- sche regeering heeft nu onlangs een reusachtige rekenmachine in dienst gesteld. die nu het werk der wiskunstenaars doet. Reeds in 1874 ha,d lord Kelvin een rekenmachine gemaakt, die opgaven maakte over eb en vloed, maar die opgaven waren voor bet praktische gebruik te beperkt. \oor de Amerikaansche regeering is nu in 't afgeloopen jaar een machine gemaakt, welker opgaven buitengewoon nauwkeurig zijn 't maken van fouten is zoo goed als uitgesloten. Dat de machine betrouwbaar is. hebben de proe- ven geleerd, die in de laatste 8 maanden geno men °zijn. De machine geeft niet alleen den juisten tijd voor den hoogsten vloedstand en de laagste eb in de 70 voornaamste havens der wereld, maar zij teekent ook op een papier- strookje de veranderingen in den waterstand in een onderbroken lijn op. De samenstelling der machine is buitenge woon ingewikkeld. Ze bevat ongeveer 300 ra- dertjesde inwerking van zon, maan, planten en ook de plaatselijke invloeden op eb en vloed werken in de gedaante van radertjes mede aan de mechanische berekening. De vervaardiging der machine heeft 14 jaren geduurd't laat zich dus begrijpen, dat zij nog al duur is. Maar de arbeid, dien zij verricht, is dan ook bij zon der groot. Een man kan haar bedienen en deze man kan in 8 uren eb en vloed voor het heele jaar vooruit aflezen. In een burgerlijk proces, verleden week te Leuven gevoerd, had de substituut van den procureur des konings gezegd dat het pleidooi van een advocaat //dwaas" was. De advocaat eischte, dat de substituut onmiddellijk dit woord zou intrekken. Daar deze dit weigerde, wilden de advocaten, die zich aan de balie bevonden, niet voortgaan met pleiten, en verlieten de zaal. Ondanks de tusschenkomst van den stat- houder der advocaten bij den voorzitter van de rechtbank gedain opdat deze den substituut zou verzoeken, het ongelukkige woord in te trekken, kon het geval niet in der minne worden bijgelegd. Bij de opening der zitting Zaterdag, heeft de stafhouder het woord gevraagd. De voor zitter weigerde het woord te verleenen aan den woordvoerder der balie. Dit feit is zonder precedent in de rechterlijke annalen. Onmid dellijk verlieten al de advocaten en de pleit- bezorgers, van wie verscheidenen de zitting bijwoondeu, als teeken van protest de zaal, en daar nu de leden van de rechtbank alleen bleven, was de voorzitter wel verplicht, de zitting op te heii'en. Zoolang het voorval niet volkomen bijgelegd is tot volledige voldoening van de balie, zullen alle advocaten uit de eerste kamer van de recht bank wegblijven. De diamantslijper Van Berchem, die verleden week werd aangehouden en opgesloten in verband met den moord op den beer Davidson te Wilrijck, is, volgens het Hbl. v. A., in vrijbeid gesteld. Bit blad veraebljat ffiaandng., Wftensetajf- eo rijiissavnail, ait^exniixierd t»|is FeeatdaB11 '»ij de t'i""BH gAl>'i>K. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1