A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaidere VACCIITATIE. DRANKWET. BEPROEFDE LIEFDE. Van Houten's Cacao No. 5731. Donderdag 29 Februari 1912. 52e Jaargang. Binnenland. hoe geheel ANDERS en hoeueel BETER dan alle andere goedkoope merken. BBESTB BLAD. FEUiLLETON. in Smaak in Kracht in Gcur in Kleur e merken ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIJENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzendmg van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. TWEEDE KAKNER. Yergadering van Dinsdag. De vergadering te 11 aur bijeengeroepen, werd wegens onvoltalligheid verdaagd tot 's namiddags half twee uur. Aan de orde was toen het wetsontwerp be treffende de regeling van 't Armbestuur. Het wetsontwerp gaat uit van de hoofdge- dachtenbevordering van samenwerking tusschen de verschillende instellingen van weldadigheid en verbetering van den arbeid der burgerlijke armbesturen. Het wetsontwerp stelt daarloe inArmen- raden, registers enz., voor te plegen overleg tusschen de verschillende instellingen van lief- dadigheid. Het bandbaaft het subsidiair ka- rakter van de burgerlijke (overheids-)armenzorg, maar laat bij noodzakelijkheid toe dubbele be- deeling (door burgerlijk- en kerkelijk- armbe stuur), onder toezicht op den benadeelde door een der bedeelende instellingen. Het algemeen debat werd geopend door den beer Tydeman, die het ontwerp prees als een IV. //Wat zoudt ge doen om Gustaaf Horen in zijn nood te helpen?" vroeg hij. //Alles, luidde het snelle antwoord. j Welnu trouw my dan, want in dat geval is bij uit den brand gered." //Wat bedoelt ge daarmede z/De zaak is zeer eenvoudig. Zooals ge weet, is bij gebeel aan lager wal. Hij kan zich niet draa'ien of wenden zoolang hij 't geld niet beeft, dat lk hem schuldig ben. Ik echter kan bet geld nergens anders vinden dan bij uw vader. Die geeft t mij echter eerst op den dag, als gij barones van Zaruba wordt. Bedenk u dus goed"; als ge mij afwijst, treft ge daardoor niet alieen mij, maar ook Gustaaf Horen en zijn moeder. Die bljjven dan in bet ongeluk en verhongeren misschien in hun ellende, terwijl 't slechts een enkel woord had behoeven te kosten om de menschen weder tot welstand te breno-en." knap stuk werk, maar toch een gevoel van onbevredigdheid te kennen gaf omdat, ofscboon als algemeene regel is aangenomen, dat de particuliere liefdadigheid behoort te voorzien in de armenzorg desniettemin bet subsidiaire karakter van de openbare armenzorg behouden is gebleven. De heer Kuyper verheugt er zich over, dat bij dit ontwerp de twee antithetische stroo- mingen betreffeude kerkelijke en burgerlijke liefdadigheid tot elkaar zijn gebracht, en prees het dat Minister Heemskerk de eerste bewinds- inan was, die olscboon de vrijheid van de ker kelijke en de particuliere liefdadigheid in dit ontwerp nog niet tot algeheele volkomenheid is gebracht, toch ten-slotte den weg heeft weten te vinden, die tot algeheele samenwerking kan leiden. Spreker acht overheids-armenzorg niet zoo zeer nog geboden uit een beginsel van liefde, dan wel uit een commercieel economisch oog- punt, omdat de overheid in haar eigen finan- cieel belang zoo spoedig mogelijk moet zorgen van een armlastige, die haar geld kost, af te komeD, door opheffing van de redenen der ar- moede. Den voorsprong, welken het Burgerlijk Arm bestuur bij deze wet toch nog bij de kerkelijke liefdadigheid zal krijgen, gunt spreker bet Burg. Het arrue meisje begon hevig te beven. Herhaaldelijk opende zij den mond alsof zij iets wilde zeggen, maar er kwam geen geluid over haar lippen. Zij wendde zich van hem af en trad in huis. Zaruba bleef staan en keek haar na. Zonder Krussof eerst opgezocht te hebben, haalde hij zijn paard uit den stal, sprong in den zadel en joeg in wilden galop weg in de richting van zijn kasteel. V. Een week verliep zonder dat de baron zich weder op het goed van Krussof vertoonde, en Else begon te hopen, dat bij haar bede toch nog zou vervullen. In haar hart ontwaakte een gevoel van daukbaarheid jegeus hem. Kiussof daarentegen was woedend en onge- du 1 dig over het wegblijven van den schoonzoon, dien hij zich uitverkoren had. Else bemerkte dit met schrik. Zij liet hiervan echter niets bemerken, maar trachtte haar vader zooveel mogelijk te ontloopen. Op zekeren ochtend echter hield hij haar staande. //Toen de baron hier de laatste maal was, heeft hij je toen iets bijzonders gezegd vroeg hij. Armbestuur wel. Want het is een feit dat de kerk boete te doen heeft omdat zij het rechte getij heeft lateu verloopen en het diakonaat feitelijk verlaagd heeft tot een bureaucratische bezigheid. Intusschen kan de kerk, wat de armenverzorging betreft, weer op de vroegere hoogte terugkeeren, maar dan moet dit ge- schieden niet met behulp van wettelijke bepa- lingen, maar moet zij het zoeken in Christus den Heere. Spreker zal van ganscher harte voor het ontwerp stemmen. Minister Heemskerk, dank zeggend voor de lof de Regeering gebracht, brengt zijnerzijds hulde aan de Vereeniging tot Verbetering van Armenzorg, die een groot deel heeft verricht van het voorwerk en de Regeering den juisten weg heeft weten te wijzen. Ook de commissie van voorbereiding voor 't wetsontwerp brengt spreker dank. Tegenover den heer Tydeman verdedigt de de Minister het subsidiaire karakter van overheidsarmenzorg. De overbeid moet altijd beginnen met de erkenning van de kerk in bet belangrijke onderdeel harer roeping van betrach- ting van naastenliefde, zich uitende in liefda- digheidszin. In verband hiermee zet de Minister uiteen dat de zaak beter lokaal is te regelen dan dat de bedeeling via de overheid wordt verstrekt. Ja vadei-," antwoordde zij, //hij heeft mij een huwelijksaanzoek gedaan." z/En wat heb je hem geantwoord //Ik heb hem afgewezen." z/Heb je hem afgewezen z/Ja, vader." z/En waarom, als ik zoo vrij mag zijn het te vragen //Omdat ik hem niet nemen kan. Ge weet wel waarom." Zij sprak zacht en op onderdanigen toon, maar in haar stem klonk een vast besluit. De rijke boer kon een kreet van opgekropte woede niet weerhouden. /;Je waagt 't dus mij in het gezicht te zeggen, dat je me ongehoor- zaam wilt zijn." „Neen, lieve vader, neen," snikte zij, »o, heb toch medelijden met mij Ik zal nooit tegen uw wil trouwen maar ik kan geen ander nemen, dan Gustaaf Horen Haar bittere droefheid ging den ouden boer toch aan 't hart en hij kwam tot bedaren. //Dan kan je voor mijn part een oude vrijdster wor den," zeide hij norsch //want dien Gustaaf krijg je met mijn toestemming nooit. lk meende het goed met je, Else ik heb een man voor je gezocht en die is baron van Zaruba." Na repliek van den heer Tydeman en dupliek van den Minister werd het algemeen debat ge- sloten. Art. 1 en verschillende verdere artikelen worden goedgekeurd. De discussie vorderde tot art. 16. Militie- Vergoeding. In de //St.-Ct." no. 47 is opgenomen een K. B. van 22 Eebr. (St.bl. no. 90) betreffende de uitvoering van art. 84 der Militiewet be- helzende de bepalingen betreffende de militie- vergoedingen. Tot de bepalingen, van kracht in gewone tijdsomstandigheden, behooren o. m. Indien tengevolge van het verblijf in werke lijken dienst van een ingelijfde bij de militie voldoende middelen tot levensonderhoud ont- breken of zouden kunnen ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind opgenomen is, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den twee- den graad van bloed- of aanverwantschap be staan, wordt door zijn echtgenoote, door het hoofd van dat gezin dan wel door die personen, om toekenning van vergoeding te kunnen er- langen, een daartoe strekkend verzoek ingediend. Blijkt uit het, naar aaDleiding van een ver zoek om vergoeding, ingesteld onderzoek, dat de dienstplichtige in aanmerking zou kunnen komen om van den dienst te worden vrijgesteld, dan zal hem door of vanwege den betrokken Minister worden kenbaar gemaakt, dat hij, desgewenscht, een daartoe strekkende aanvraag zal kunnen doen. De vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat wordt gederfd wegens de afwezigheid van den ingelijfde, op wiens werkelijken dienst het verzoek om vergoeding gegrond is, verminderd, bij voorkomend geval, met de kosten van diens eigen levensonderhoud. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door den betrokken Minister van Oorlog. Wanneer in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden de militie geheel of ten deele buitengewoon in werkelijken dienst geroepen is, wordt het ver zoek om vergoeding gericht aan den burge meester der gemeente, waar degene, die het verzoek doet, woonplaats heeft, tenzij die woon- plaats buitenslands gelegen is, in welk geval het verzoek gericht wordt aan den burgemeester der gemeente, voor welke de ingelijfde bij de militie ingelijfd is. Wanneer in bovengenoemde omstandigheden de militie geheel of ten deele buitengewoon in werkelijken dienst geroepen is, wordt het bedrag der vergoeding bepaald door den burgemeester der gemeente, in het vorig artikel bedoeld, zulks onder nadere goedkeuring van den be trokken Minister. //Wilt ge mij dan niet bij u in huis houden z/Neen. Ik weet wat goed voor je is. En eenmaal zal je me danken, al zie je 't op het oogenblik niet zoo in. Overigens moet ik je nog zeggen, dat je koppigheid in de hoogste mate nadeelig is voor Gustaaf." Een steek ging haar door het hart bij deze woorden. lets dergelijks had de baron ook reeds gezegd. Was het werkelijk zoo Zou zij, die gaarne het leven opgeofferd zou hebben voor den beminde, thans de oorzaak worden van zijn ongeluk //Waarom kunt ge den armen jongen niet evengoed het geld geven als aan den baron vroeg zij, na langen tijd gezwegen te hebben. z/Omdat ik wensch, dat mjjne dochter barones zal worden. Zulk een gelegenheid doet zich niet elken dag voor. En later kan je Gustaaf Horen het geld immers geven." i/O Gustaaf zal wel middelen vinden om er door eigen kracht weder bovenop te komen." Jij bekijkt de zaak alieen vanjoukant. Let eens op of hij 't ook zoo opneemt. Geen mensch doet vrijwillig afstand van zooveel geld, vooral wanneer hij 't zoo gemakkelijk krijgen kan en er het volste recht op geeft." (Wordt vervolgd.) Bit bit.<5 versehljnt tis.nili.y-, Woenstlai;. en V r ijil»nr»v(in IHli^eionderd op FeeitdaKcn by de 1'lima 1*. S. VIM BSC 8AWBK. te Set TSenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bebend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaecinatie door D. BUIJZE,gemeente-geneeskeeraldaar, zal bestaan in de kom der gemeente op Dinsdag 5 Maart 1912, in bet ziekenhuis (Smidswal) s namiddags ten half twee ure, en te Sluiskil op Zaterdag 9 Maart 1912, in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags ten half vier ure. Be Eoogenaamde troutvboekjes moeten worden uieegebraclit. Ter Neuzen, 26 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L° Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoeksehrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van JOHANNES LANSEN, van beroep winkelier, wonende te Ter Neuzen, voor het beneden vooriokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 91 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 27 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. ViSSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. "***~~^",~'^TT"rrTriimTnriiTi-rriiiiTi 11 11 mm ii— p iiiiiii/m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1