Lj Igemeen ieuws- en Advertentseblad voor Zeeuwscb-Vlaaiderei. V accinatie. Bekendmaking Qpenbare Verkooping No. 5730 Dinsdag 27 Februari 1912. 52*' Jaargang. STRANDGOED. FEU lITi T 0 If. BEFROEFDE LIEFEST Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. /0,10. advertentie wordt de Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. BERSTB BLAD. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot YACCI- NATIE zal worden gegeven op Woensdag 28 Februari 1912, tus- schen een en twee ure des namiddags voor hen, die wonen in de kom, Hasjesstraat, Maurits- fort en omstreken Donderdag 29 Februari I9S2, op denzelfden tijd voor hen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den gemeente-arts. Hoek, 16 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMAN8, Secretaris. De Burgemeester van HOEK maakt bekend, dat de rijweg langs den zeedijk van den inge- dijkten polder in het Axelsche Gat, wegens uitvoering der werken, vanaf heden voor onbepaalden tijd zal gestremd zijn en het vervoer niet meer langs het Mauritsfort naar den overkant of omgekeerd kan plaats hebben. Hoek, 26 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, A. WOLFERT. De Burgemeester van Hoek, zal op Zaterdag 2 $3a«srt 1912, des namiddags vier ure, op het plein voor het logement van A. DE KEUNING, in het openbaar a contant verkoopen, het volgende niet gerecla- meerde Strandgoed Een VI3SCHERSBOOT (defect), een RECHTER, lang 6,75 M., tweeZWAAR- DEN van hoogaarzen, twee DEKLU1KEN, 12 PLANKEN, 3 SCH1PPERSBOOMEN, 3 SCHIPPERSHAKEN, 1 SPEKTON, een BAKEN en 6 STE1GERBALKEN. De Burgemeester voornoemd, A. WOLFERT. TER NEUZEN, 26 Februari 1912. Van de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur in Zeeland in zake de kerkelyke verkiezing te Groede, waarbij de geheele ver- Zij rukte haar hand los en staarde hem spra- keloos aan. Hij daarentegen haalde diep adem, alsof hem een gewicht van de borst was gevallen. ,/lk heb niet altijd geleefd zooals't behoorde," begon hij weder, ,/gij kunt echter een goed mensch van mij maken, als ge mij wilt nemen." Else had zich een weinig hersteld. Alles was haar thans duidelijk. Deze wilde baron," zooals hij in den omtrek genoemd werd, was dus de man dien haar vader haar had toege- dacht." //Lw aanzoek vereert mi), mijnheer de baron," zeide zij bedaard, ,/het eemge bezwaar echter is, dat ge meer van mij eischt dan ik u geven kan. //Ge wilt zeggen, dat ik u overrompeld heb. Ik ben te onverwacht gekomen en ge hebt er niet over kunnen nadenken. Zeer goed, gaarne geef ik u den tijd." Overmorgen zoowel als na verloop van een jaar, zal ik u hetzelfde antwoord geven." kiezing vernietigd werd en een nieuwe gelast, is de predikant van Groede in hooger beroep gegaan bij de Sjnodale Commissie. He ramp te Bruinisse. Op het gemeentehuis te Bruinisse heeft de uitkeering plaats gehad van de gelden, volgens de regelen door de provinciale commissie gesteld aan hen, die door de ramp van 30 September scnade hadden geleden. (Jitgekeerd werd onge- veer 43000 waarvan 34000 aan hen die in de gemeente Bruinisse door de ramp getroffen waren. De voorzitter van het comite, de heer Mr. J. P. Oau te Zierikzee, dankte, naar het verslag in de ^Zierikz. Nieuwsbode" meldt, de leden van het comite voor al wat zij in het belang van de door de ramp getroffenen hadden gedaan. De burgemeester van Bruinisse, de heer Hage, dankte het comite voor zijn verrichte werk- zaam heden. Zoowel door den heer Cau, als door den heer Hage werd met groote waardeering gesproken over de krachtige wijze waarop van alle zijden hulp was verleend. Van heinde en verre nit ons eigen land, uit Transvaal, uit Indie, uit Amerika, waren de giften in ruime mate toe- gevloeid, waardoor men in staat was gesteld op flinke wijze hulp, te verleenen. Aan de gevers werd een hartelijk woord van dank gewijd. Zaamslag. Niettegenstaande de vele bemoei'in- gen die de politie zich getroost, in zake den aanslag tegen de zeden op een 9jarig meisje eenige dagen terug alhier gepleegd, verkeerd de zaak, jammer genoeg, nog in hetzelfde sta dium. Het kind dat erg geschrokken was, kan ook niet anders voor iniichtingen geven, dan dat haar aanrander een vuile fiets bij zich bad, en een pet en een jas droeg. loen de aanrander zijn daad pleegde, waren verre van hem af, en in de richting van de kom van het dorp rijwielen van kerkgangers op weg naar de plaats waar hij zich bevond, en het is zeer waarschijnlijk, dat hij, toen hij dat zag, dadelijk de vlucht heeft genomen. Ossenisse. Zaterdagmiddag kwamen hier algevaardigden van de polders, die langs het afwateringskanaal hun water op de Schelde loozen, om te beraadslagen over de verhooging van den zeedijk langs dat kanaal. Na gehouden bespreking, waarbij een des- kundige uit Zuid-Beveland, besloot men in be- ginselen de verhooging niet aan te brengen met een rnuur, maar met gewapend beton volgens het stelsel De Muralt. Aanstaanden Vrijdag zullen eenigen hunner verschillende betonwerken in oogenschouw gaan nemen van de Zeewering van den Polder Breede Watering bewesten Yerseke. Biervliet. Zaterdag arriveerde de Middel- burgsche justitie met den heer Dr. Schoute, in lhans staarde Zaruba haar sprakeloos aan. Hij was gekomen om de aanvrage koel en spra keloos af te handelen. Thans bemerkte hij echter de berekening gemaakt te hebben buiten zijn nart om, dat van minuut tot minuut meer aandeel in de zaak nam. z/Maar ik bid u, lieve juffrouw zeide hij op dringenden toon, //weet ge wel wat ge zoud'l afslaan V Als mijne vrouw behoort ge tot de eerste dames in de provincie. Gy zult in flu- weel en zijde gekleed gaan, ge zult bedienden hebben Else maakte een ongeduldige beweging. //Boezem ik u dan zooveel tegenzin in," riep hij beleedigd, vdat ge mij niet de minste hoop wilt schenken z/Dat is 't niet, mijnheer de baron." i/O, ik weet t wel, Gustaaf Horen staat tus- schen ons in." Else werd eerst vuurrood en daarop bleek, maar zij keek den baron zoo Sink en moedig aan, dat hij genoodzaakt was de oogen neer te slaan. i/Ja," antwoordde zij langzaam, ,/die is het en geen an der zal het zijn." Hij sloeg met de zweep op de hooge laarzen verband met de doodelijke verwonding van een knaapje door een paard. Na afloop der lijkschouwing, opname van het terrein enz. werd de door moeder en groot- ouders diepbetreurde kleine begraven, waarbij bijna de geheele kom op de been was. De reis der Middelburgsche heeren van de rechtbank ging per auto, doch een goed half uur van de kom weigerde deze zijn diensten, zoodat men te voet in Biervliet aankwam. De terugreis geschiedde weer met de auto, die verscheen toen een rijtuig voor de deur stond. Denzelfden middag werd een jongen gearres- teerd, die bij den landbouwer G. Buysse aan den Kapitalen Dam, geld en een horloge ont- vreemd had. Een legaat aan een dienstbode. Door wijlen Ds. Bokma, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Krabbendijke is aan zijn dienstbode 2000 gelegateerd, benevens de opbrengst van 10 gemeten bouwland. Het bouwland zal bij overlijden van de dienstbode worden bemaakt aan een gesticht voor ver- waarloosde kinderen. De veploren zoon Er zijn naar de Dordr. Ct. meldt, de laatste dagen verschillende aanwijzingen gekomen, welke zeer sterk het vermoeden wettigen, dat de jongen, die op 's Gravendeel door de familie Koster is aangenomen als hun zoon Reinier, die 12 jaren geleden plotseling werd vermist, toch Reinier niet is. De commissaris van politie van Beveren (Waes) in Belgie heeft aan de D. Ct. gescbreven, dat hij sterke bewijzen had, dat deze Reinier in werkelijkheid is de 12jarige Augustien Janssens, aldaar eenigen tijd geleden van zijn ouders weggeloopen. Verschillende omstandigheden leiden er thans toe, aan dit oordeel meer waarde toe te kennen. Van den beginne af is Reinier niet erg mede- deelzaam geweest omtrent zijn voormalig z.g.n. zwerversleven. Er was niets uit hem te halen en zoo gauw het gesprek kwam op den woon- wagen en de menschen, met wie hij Belgie zou rondgetrokken zijn, hield zijn herinneringsver- mogen plotseling op. Deze week echter is daarin wel eenige ver- betering te bespeuren. Een paar dagen geleden toch waren er menschen by vrouw Koster op bezoek en dezen stelden haar in kennis met den brief van vorenge- noemden politiecommissaris. Reinier was in de buurt, bij J. D. Sieo, op visite en met andere kinderen daar aan het seuteren (ongeschilde aardappelen braden in olie of vet) doch zijn en die slag bewees hoe't binnen in hem stormde. z/Dat is zeer erg," zeide hij met klanklooze stem, //voor u en voor mij, voor hem echter het ergste. Waarom wijst gij mij af, daar ge Horen toch niet kunt huwen. Voor zoover mij bekend, is uwe verhouding met hem verbroken." 1,0, wij zullen elkander toch weten te vinden." Uw vader verbiedt 't echter en hij heeft zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat van ons tweeen een paar moet worden." z/En hebt gij er uw hoofd ook opgezet //Mijn hoofd en mijn leven," riep de baron driftig. z/Zult ge er ook op blijven staan, als ik u zeg, dat ge mij daarmede ontzagli)k ongelukkig zult maken „Dat kan ik niet gelooven, dat wil ik niet gelooven z/En toch is het de waarheid. O, mynheer de baron, als gij eens wist, wat Gustaaf voor mij is Maar dat kunt ge niet weten, en ik kan 't ook niet zeggen. Maar liever dan in uw huis fluweel en zijde te dragen, zou ik met hem onder de grootste ontberingen van den ochtend tot den avond hart zwoegen. Mijn vader heeft een hekel aan hem, ik mag niet van hem spreken, moeder liet hem na kennisneming van den brief halen en nam hem flink onder handen, om te eindigen met de pertinente vraag, wie nu zijn ouders zijn. En.toen kwam het er uit: Frans Janssens en zyn moeder Clementine van Campenhout. Dit klopt nauwkeurig met de namen uit den brief van den commissaris van politie. Eenmaal aan het biechten, kwam er meer los. Voorheen had Reinier beweerd, geen broertjes of zusjes te hebben gehad. Thans wist hij het echter beter en vertelde, twee zusjes te hebben van 7 jaar en 16 jaar mits- gaders de volgende broertjesTheophile, 10 jaar, Adolf, 9 jaar, Piet, 4 jaar en Alphonse 2 jaar. Dit komt ongeveer overeen met het door den commissaris van politie tijdens zijn bezoek aan 's Gravendeel vertoonde trouwboekje van het echtpaar Janssens. Te 's Gravendeel is Reinier Koster eenige dagen geleden geconfronteerd met den klompen- maker Arthur J oris, uit Beveren-Waes. Deze herkende in Reinier onmiddellijk Augustien Janssens en motiveerde deze verklaring door te vertellen, dat de knaap zelfs by hem in de klompenmakerij heeft gewerkt. Reinier viel nu ook op dit stuk door de mand en verklaarde, dat hij werkelijk bij dien Joris heeft gewerkt. Hij moest er klompen schrappen en dit verveelde hem zoo, dat hij weggeloopen is. Hy zou op zijn vlucht aangeland zyn by een eigenaar van een woonwagen, met wien hij voor een dag of vier vijf is meegegaan. Daar hij bij dezen echter niets moest doen dan bedelen, is hij ook van den zwervenden troep wegge- loopen en terecht gekomen in een klooster te Eemsche. Er is in het verhaal van Reinier aan vrouw Koster blijkbaar verdicbtsel en waarheid. Het klopt, dat hij te Eemsche is geweest, maar de geschiedenis van den woonwagen is niet bijzonder aannemelijk. Reinier heeft nog meer verteld, dat van be lang is. Zoo weet hij nu ook te zeggen, dat hij te Beveren-Waes de eerste H. Communie heeft gedaan. Tijdens zijn verblijf te St. Maar- tensdijk, bij den burgemeester aldaar, den heer Polderman, heette het, dat hij te Doel de eerste H. Communie had gedaan, doch bij onderzoek bleek, dat den pastoor aldaar hier niets van bekend was. Er komt nog meer. Reinier weet zicb zelfs te herinneren, dat hij te Beveren-Waes ge- vaccineerd is door den geneesheer De Boer. Deze naam zal weldra zyn te verifieeeren. Maandagochtend vertrekt de knaap met Koster en zijn vrouw naar Dordt, waar de zaak ge- rechtelijk zal worden onderzocht. Ook Frans Janssens en Clementine van Campenhout, uit Beveren-Waes, de commissaris van politie uit die gemeente en enkele getuigen van daar zullen dan worden gehourd. nauwelijks aan hem denken. En nu komt gij, om mij het leven nog moeilijker te maken o, ik weet niet, wat ik nog zal doen Zaruba was ontroerd, de smeekende ge- baren en de betraande oogen van het lieve meisje troffen hem diep. Zeker zou hij haar bede vervuld hebben, als de begeerte om haar voor zichzelf te bezitten, niet met elke seconde in kracht was toegenomen. /,Wat... wat eischt ge dan van my vroeg hij haperend. z/lk smeek u, niet meer hier te komen en ook op een afstand van mijn vader te blijven." Hij voerde een zwaren strijd met zijn beter ik, maar de in hem ontwakende hartstocbt be- haalde de overwinning. t Is mij onmogelijk, zoo iets te beloven," zeide hij. //Ik kan geen afstand van u doen, al zoudt ge ook geen cent mede ten huwelijk brengen." Zij keek hem bedroefd aan en liep langzaam langs hem heen naar buiten. Hij volgde haar. (Wordt vervolgd.) Bl< bla,t v<*rwchlJn« Maandag-. Woenndag- era Vrildasravond, aUgeznnderrf op VeeatdaKen l»y de Mrma I". 3. VAX »K IAXOE. te Xeweo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1