Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 24 Februari 1912. 52e Jaargang. I DRANKWET. GUI IT DER, WET. Binnenland. Gemengde berichten. 5729. I rWSSDB BLAD, Predikbeurten. D e Provincialen Staten van Noord-Holland bben gisteren bij derde stemming tot lid van Eerste Kamer (vac.-Roell) gekozen de heer B. J. Ferf, lid van Gedeputeerde Staten van ord-Holland en afgevaardigde ter Tweede mer van bet district Hoorn. TEIl NEUZEN, 23 Februari 1912. Woensdag slaagden te Breda voor het men nuttige haudwerken de dames J. J. Bol, f J. Meulenberg, E. van Wijck en J. van ijck, alien van Ter Neuzen. De laatste dager,, vooral tijdens het verblijf r ydrijvende bioscoop" hoorden wij weer een sitief gerucht, dat een ingezetene alhier het an beraamde om een brandvrij bioscoop theater bouwen, dat plaats zou bieden voor een ar honderd personen. Wij vernemen thans dit gerucht waarheid bevat en dat die iscoop ook op bijzondere wijze verplaatsbaar worden gemaakt om daarmede ook elders irstelliugen te kunnen geven. Blijkens opgaven aan den Centralen Ge- ndheidsraad zijn in de week van 14 tot en t 20 Febr. in Zeeland geconstateerd 17 ge- len van besmettelijke ziekten en wel van rood- nk: 3 gevallen te Colijnsplaat en een te Ka- !le en van diphtherithis1 geval te Axel, nge, Hontenisse, Kloetinge, en St. Maartens- k en 2 gevallen te Domburg, Ellewoutsdijk, erzande en Zierikzee. 3as van Gent. De carnaval was dit jaar er bijzonder druk. Velen maakten gebruik n de maskerade, vooral den vastenavond ver- ng zich een bonte mengeling van talrijke itterende kostumes op straat en in de cafes, :h buitengewoon pracht-kostumes bleven dit *r achterwege. Zonder wanklank werd dit rnavalfeest echt prettig gevierd. Boschkapelle, 22 Febr. In de heden namid- |g gebouden raadsvergadering werd het voor- bpig plan van het nieuwe gemeentehuis goed- keurd en den gemeente-bouwkundige opge- agen het volledig plan zoo spoedig mogelyk reed te maken. Volgens dit ontwerp komt de secretarie lijkvloers, en de raadzaal op de eerste ver ging. Het gebouw zal geplaatst worden in de rooi- n, naast het hek der pastorie, en het nieuwe is van den heer Claeys, gemeente-secretaris, fca een meter naar achter. Hulst. Tot leeraar in het schilderen, hand- ornamentteekenen aan de Ambachtsschool or Hulst en omstreken is door het Bestuur noerad geworden de heer Theo Bertels van ouda. Biervliet. Woensdagnamiddag had een droe- ongeluk plaats, dat algemeene deelneming 3kte. Een jongetje van 4 jaar speelde in zijn uiwagentje tegen het hoekhuis van de markt. Een boerenwagen, bespannen met twee paarden, kwam aangereden, en of nu de voerman de dartele dieren niet genoegzaam in bedwang had en of hij zijn draai te kort nam, zijn span kwam met het speeltuig in aanraking het kruiwagentje sloeg om en het kind werd door een der paarden een hoefslag gegeven, dat het hoofd ingeslagen was. Een uur later was het ventje dood. De voerman reed voort, alsof er niets gebeurd was. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Zosidag 25 Februari 8952. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Feb. de volgende vonnissen uitgesproken E. A. C., oud 35 j., gemeenteveldwachter te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf, (eisch f 50 boete ot 50 dagen hechtenis). F. de B., oud 18 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis, (eisch 50 boete of 50 dagen hechtenis.) H. V., oud 35 j.. kapitein van de sleepboot Carolina" te Dordrecht, beklaagd van diefstal met geweld onder verzwarendeomstandigheden, is vrijgesproken, (eisch 2 jaar gevangenisstrat.) R. B., oud 14 j., schippersknecht te's Graven- hage, is wegens aanranding der eerbaarheid, veroordeeld tot 1 maand tuchtschool, (overeen komstig den eiscb). Voor de rechtbank te Zierikzee werd heden behandeld de zaak tegen P. M., te Othene, en J. P., te Hoek, verdacbt van diefstal, gepleegd te Dreiscbor, waarvan wij destijds melding maakten. Vanwege het O. M. waren 9 getuigen ge- dagvaard. De eisch was 8 maanden gevange nisstraf. De verdediger, Mr. Van Heusde, riep voor beklaagden de elementie der rechtbank in. De 24jarige onderwijzer aan een openbare school te Goes, J. F. P., die verdacht wordt van het plegen van ontuchtige handelingen met leerlingen, en die aanvankelyk op vrije voeten was gesteld, is thans, na het hooren van getuigen, weer gearresteerd en in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. Een dienstmeisje dat de gelukkige be- zitster was van 765 vrucht van spaarduitjes en een erfenisje had verkeering met een slagersknecht. In December van het vorige jaar spraken ze at in Februari te trouwen. Ze gingen naar den notaris, die het geld bewaarde. Het sommetje werd aan het dienstmeisje uit- betaald en de slagersknecht nam het in bewaring; hij zou voor het geld een zaakje koopen en eenige huishoudelijke voorwerpen aanschaffen. Reeds was het paar in ondertrouw opgenomen, toen de slagersknecht niets meer van zich liet hooren. Hij had van het geld met eenige vrienden goeden sier gemaaktwas er vervolgens met een vrouw van verdachte zeden van door- gegaan had zich daarna, nog f 250 over hebbende, naar Duitschland begevenverspeelde in den trein f 180 met kaartspelen verteerde de rest van het geld in Duitschland, en keerde ten slotte naar ons land terug. Woensdag stond hij voor de vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd van verduistering. Het O. M., Mr. Bruyn, noemde bekl.'s daad een ongehoord vergrijp tegen de eischen van goede irouw en eischte bekl.'s veroordeeling tot U/2 jaar gevangenisstraf. In een deftig sezin in de Van Olden- barneveldlaan te Delft was aan het dienstmeisje nadrukkelijk verhoden haar vrijer in de keuken te laten. De vorige week echter, toen mijnheer en mevrouw op 'n middag uit waren en ver- moedelijk wel laat thuis zouden komen, nam het meisje het zoo nauw niet met dat verbod en vergunde haar beminde een wachtmeester binnen te komen. Doch wat gebeurt Veel vroeger dan verwacht werd, kwamen mijnheer en mevrouw thuis en mijnheer, die wat vroeg naar bed wilde, deed gelijk de deur op het nachtslot. Goede raad was duur en eindelijk werd den wachtmeester door zijn lief als schuilplaats aangewezen hetkolenhok. Daar zat hij tamelijk veilig, maarhij moest op tijd in de kazerne wezen daarom vonden beiden het voorzichtiger, dat hij den tuin zou door gaan en over een muurtje klimmen, dan was hij buiten. Maar toen de verliefde wachtmeester op het muurtje zat, liepen daar eenige voor- bjjgangers die meenden, dat er een dief wilde overklimmen. Zy maakten direct 'n hevig kabaai en daardoor kreeg de klimmer 't zoo henauwd, dat hij ijlings terugkeerde naar zijn kolenhok. Onderwijl werd er woest aan de bel getrokken en aan den heer des huizes mede- gedeeld dat er een dief in zijn tuin was gezien. Mynheer zocht en vond in het kolenhok den angstigen wachtmeester. De politie was dadelijk aanwezig en tefoneerde naar de kazerne om eenige mansehappen, teneinde den ,/inbreker" te komen afhalen. En het slot was, dat de man naar de kazerne werd gebracht, waar niet weinige vroolijkheid ont.stond over den wacht meester, die tijdelijk gevangen had gezeten in een kolenhok. Met het meisje Hep het minder goed af. Mijnheer wilde haar direct ontslaan. Maar dit- mocht niet volgens de mannen der wet. Eerst den anderen morgen werd zij (met uitbetaling van 6 weken loon) ontslagen. Dinsdag heeft zich op het kerkhof te Rijsel een hoogst tragisch geval voorgedaan. Daar ontmoetten elkander op het graf van hun kind een man en vrouw, die gescheiden leef- deu. Ten gevolge van een woordenwisseling bracht de man de vrouw met een mes drie steken toe, waaraan zij binnen weinige minuten bezweek. De man gaf zich zelf bij de politie aan. Weik drama is te Beek afgespeeld Een kind werd vermoord gevonden. Ondanks nasporingen werd geen dader of spoor daarran ontdekt. Later komt een dame een verklaring afleggen die als't ware met juistheid een bepaald persoon, ongunstig bekend als moordenaar aanwijst, doch die blijkens nader onderzoek niet schuldig ,zijn kan. Opnieuw tasten in het duister, zoeken naar den moordenaar. En nu gisteren avond bracht de telegraaf ons de schokkende tijding dat de ouders van de vermoorde 7javige Maria Hartjes gevangen ge- nomen waren en de vader zwaar geboeid te 's Heerenberg was binnengebracht onder ver- denking zijn kind vermoord te hebben, waardoor het feit nog vreeselijker zou worden. Reeds dadelijk blijkt nu de houding van den vader A. Hartjes verdenking te hebben ge- werkt, doch men had deze verdenking, die te afschuwelijk leek, laten varen. Hoe ze thans plotseling zulk een vasten vorm heeft gekregen, dat ze een aanhouding rechtvaardigde, is ons nog niet precies bekend. Naar verluidt, zouden de andere kinderen van Hartjes, bij een scherp verhoor, dat men hen deed ondergaan, zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd. De vader, die een oppassend man is, doch zeer driftig en dikwijls erg hard voor zijn kin deren zou nl. in een aanval van uitzinnige woede zelf zijn kind gewurgd hebben. Daar- op zou hij de politie opzettelijk op een valsch spoor hebben gebracht, voorgevende, dat hij zijn dochtertje 's middags om lucifers had uitgestuurd en dat het sedert niet weer thuis was gekomen. Zelf had hij zich 's avonds bij de zoekers gevoegd, om later, zoo wordt thans vermoed, het lijk van zijn kind naar de houtmyt te dragen eu daar te verstoppen. Dat kon hij betrekkelijk veilig doen en misschien heeft hij dat bedacht want had men hem daarbij betrapt, dan kon hij immers voorgeven, nog altijd gezocht te hebben en juist het slachtoffer te hebben gevonden. Zoo althans stelt men zich voor dat de zaak zich heeft toegedragen. Hartjes zelf echter, welk materiaal men ook tegen hem verzameld moge hebben, ontkent alles. Van andere zijde meldt men nog Nadat de honden van den rijksambtenaar Rade- maker herhaalde malen het spoor naar het huis der vermoorde Maria Hartjes gevolgd hadden, nam de politie haar broertjes en zusjes in ver hoor, die verklaard zouden hebben, dat het kind nadat zij haar boodschap gedaan had noginde ouderlijke woning zou zijn geweest. Hierop volgde de arrestatie der ouders. De vader werd geboeid te 's Heerenberg binnengebracht. Donderdagavond te 10 uur werd uit 's Hee renberg nog geseind. Het verhoor der vader en moeder is in voile gang. Het parket uit Arnhetn wordt ieder oogenblik verwaclit. Hangende het voorloopig onderzoek werden echter geen nadere mededee- lingen gedaan. Van particulieren vernam ik nog, dat het vorig jaar ook enkele kinderen van Hartjes gestorven waren zonder dat een dokter aan hun ziekbed geraadpleegd is. Zaterdag moest een man in Parys wegens diefstal van 50,000 francs voor twee jaar de doos in. Naar gewoonte werd hij tevoren ge- fouilleerd. Den daarmee belasten beambte viel het op, dat zijn flanellen vest op een bepaalde plaats een abnormale dikte vertoonde. Men onderzocht de voering en jawel in den ar- tistiek bewerkten zoom werden 12 hiljetten van 1000 francs gevonden. De banknoten waren keurig opgerold, zoodat ze samen niet dikker waren dan een dun touwtje. Hoe handig de man dit gedaan had, blijkt daaruit, dat hij reeds verscheideu malen ge- fouilleerd was, maar dat de listig verborgen hiljetten nooit tevoren aan het licht zijn ge komen. Zij moeten van een vroegeren diefstal afkomstig zijn. Na vele vruehtelooze pogingen is de Parijsche politie er eindelijk in geslaagd den boekhandelaar Hirsch, in de rue des Pyramides, op heeterdaad te betrappen op het oogenblik dat hij een onzedelijk boekwerk verkocht. Reeds langen tijd lag de justitie op den loer, doch Hirsch was haar steeds te slim afgeweest. Dit beer was een politieagent, verkleed als gasfitter, in een lantaarnpaal voor de woning van Hirsch geklommen, zoodat hij alles kon zien wat daar binnen voorviel. Terwijl hij ijverig bezig was den lantaarn schoon te maken, zag de agent hoe de boek handelaar uit een verborgen bergplaats in den muur een boek haalde en dit aan een klant gaf. Onmiddellyk verliet de gasfitter zijn obser- vatiepost, stormde den winkel binnen en con- stateerde het feit. In de woning van Hirsch werd na eindeloos zoeken, een valluik ontdekt, dat toegang gaf tot een keldergewelf, waar een reusachtige voorraad obscene boekwerken lag opgestapeld. Het waren bijna alle luxe-uitgaven van 30 tot 100 fr. In het geheel vond de politie voor 100.000 fr. aan dergelijke boeken. De bibliotbeek werd op een groot aantal wagens naar het politiebureau gebracht. Maandagmiddag heeft zich te Lyon in de kerk Sant Polycarpus een ontzettend drama afgespeeld. Een jonge vrouw trad het Godshuis binnen zonder dat haar komst de opmerkzaam- heid trok der weinige personen die in gebed verzonken waren. In het midden der kerk ge komen stortte de vrouw een kan petroleum over haar hoofd en lichaam uit en stak zichzelf in brand. Dadelijk vervulde een afschuwelijk gegil de kerk. De ongelukkige brandde als een fakkel en de aanwezige kerkgangers waren geheel on- machtig haar hulp te bieden. De vrouw ver- brandde dan ook levend. In de niet geheel verkoolde kleederen vond men een brief aan de directrice van een gesticht voor zenuwlijders, waaruit men afleidt, dat de ongelukkige een zieke uit deze inrichting was. Het proces tegen de leden der Camorra, dat in Viterbo, in Italie, wordt gevoerd, duurt nog steeds voort. Het werd in het voorjaar van 1911 begonnen tegen zes en dertig Ca- morristen uit Napels, die beschuldigd werden een zekeren Cuocolo te hebben vermoord. Bijna een jaar lang worden de getuigen geboord en men weet niet, wanneer het proces ten einde zal zijn, daar er honderden getuigen zijn, die ieder oogenblik weer terug moeten komen. Plotseling schijnt er echter een wending in de zaak te zijn gekomen. Volgens de strafwet kunnen de leden van ppn vereeniging als de Camorra slechts tot vijf jaar worden veroor deeld. En daar de meeste beklaagden reeds vier jaar preventief zaten, toen het proces be- gou, vroeg Maandag de advocaat van eenige beschuldigden hun onmiddellijke invrijheidstel- ling. Dinsdag gebeurde hetzelfde. Toen was het voor andere beklaagden vijf jaar geleden, dat zij in de gevangenis waren opgesloten en zoo gaat het nu voort, daar de meeste beschul digden reeds bijna vijf jaar in voorarrest zitten. °Deze beklaagden worden nu in vrijheid ge steld, daar de jaren in preventieve hechtenis doorgebracht me'de tellen. Er blijven dus over de getuigen en de pleidooien voor de enkele Camorristen, die nog niet lang genoeg preven tief hebben gezeten. Het proces kan dus nu vrij spoedig zijn geeindigd. De nu in vrijheid gestelden blijven natuurlyk in staat van be- schuldiging en zullen, als zij gevonnisd worden, bij verstek worden veroordeeld, wanneer hun strafmaat ten minste hooger is dan vijf jaar. .'rgemeester en Wethouders van TER NFUZEN 'en ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, der Oraukwet, ter openbare kennis dat bij hen is omen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop .lcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank WtLLEM FRANpOIS DEKKER, van beroep bier- ,houaer, wonende te Ter Neuzen, voor het rechtervoor- achterlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 6 en gen aan het Nieuwediep. innen twee weken nadat deze bekendmakiDg is ge- i.ed kan ieder tegen het verleenen van het verlof riftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren •rengen. er Neuzen, 21 Febriaari 1912. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, I A. VIS8ER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. urgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, ezien de artt. 6 en 7 der Ilinderwet (Staatsblad 222 van 1896) maken bekend lat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd verzoek van de Association Cooperative Z61andaise Cai bonisation te Ter Neuzen, om vergunning tot het hten van Cokesovens op de perceelen kadastraal tie G no. 274 en 1578; n dat op Maandag, 4 Maart 1912, des namiddags i 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen- d zal worden gegeven om tegen het maken dier ichting bezwaren in te brengen en deze mondeling chriftelijk toe te lichten. ter Neuzen, 19 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. LB. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de taande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den enbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn ver- men, teneinde hunne bezwaren inonfteling' toe ichten. Jlervormde Kerk. Ter Neuzen. 9J u., Ds. A. Timmerman. 2de Lijdenspreek en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9J u., Ds. Raatus. Axel. 9J u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, lste Lijdenspreek en 2 u., Ds. G. van Dis, II. Doop. Hoek. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. E. Raams Jr. SasvanGeDt. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerlcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. II. Lammertsma. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswiikstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 n. en u., dhr. Hubregtse, van 's Gravenpolder. Evangellsatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Chr. Bruins, van Axel. Lokaal „BethelfKandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. L. Boone, van St. Philipsland. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense. Do m t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5