feschuld r m J 01 !g, °pbren«t de »»lsche geineen- teschuid in 10 jaar gedelgd kunnen znn, het geld zou Wordt vervolgd). Van het vrijgekomen bedrag der annui'teitsleening ad f 2825,gebruiken we dus voor de Hoogere Burger School in 1922 1550,en blijft er beschikbaar 1275, 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1350,— 1150,— 1000,— 850,— 650,— 500,— 300,— 150,— 0 idem idem idem idem idem idem idem idem idem 1475,— 1675,— 1825,— 1975,— 2175.— 2325 2525,— 2675 2825,— In het jaar 1931 is het geheele bedrag der annuiteits- leening weer ter beschikking van de gemeente voor andere doeleinden. Wij kunnen dns rente en ailossing der H. B. S. leening ad f 60,000,geheel uit de thans be staande inkomsten bestrijden en verkrijgen toch nog na eenige jaren de beschikking over een niet onbelangrijk, steeds toenemend, bedrag, zonder verhooging van lasten Bedroeg de opbrengst van den Hoofdelijken Omslag over 1910 reeds f 31,156,de opbrengst over 1911 zal ver- moedelijk de f 32,000,overschrijden. Het eindcijfer van het kohier, moest toch reeds met 2 ®/q worden verminderd, omdat we het maximum bedrag van 30,400,slechts met 5 0/0 mogen overschrijden en dus niet hooger mochten vaststellen dan 31,420, Het Dag. Best, verwacht, na nauwgezette studie, dat de opbrengst over 1912 zonder eenige verhooging van het percentage, ongeveer f 35,000,zal kunnen bedragen In verband hiermede verzoekt het Dag. Best, machtiging, bij Gedep. Staten aan te vragen het maximum bedrag dier opbrengst te mogen vaststellen op 35.000, Wordt rente en aflossing (in 29 jaar) voor den bouw op de U zooeven voorgestelde wijze uit de gewone inkomsten bestreden, bij een opbrengst van den Hoofdelijken Omslag ad f 35,000,dan kan daarvan met gerustheid een bedrag van /3000,— worden aangewend tot instandhouding der H. B. S. Het Dag. Best, schat de jaarlijksche uitgaven uit dien hoofde op f 15,000,—. Van andere minder bevriende zijde werd dit bedrag, na aftrek van rente en aflossing in honderd jaar, geraamd op 14,845; het cijfer van f 15,000,zal dus wel niet veel bezijden de waarheid zijn. Indien we het aantal leerlingen aannemen op 50, waar- van 25 uit de gemeente met een schoolgeld van f 60, en 25 uit de omliggende gemeenten met een schoolgeld van f 100,dan ontvangen we uit dien hoofde een bedrag van f 4000, Indien we verder voor belastingen, op te brengen door de direct aan de school verbonden nieuwe inwoners, aan nemen een bedrag van 500,dan kom ik tot een totaal beschikbaar bedrag van f 7500, In hoeverre belastingverhooging noodig zal zijn, ter be strijding der kosten van exploitatie der H. B. S. hangt af van den steun door de regeering te verleenen. Volgens offlcieele gegevens worden door de Regeering aan Gemeentelijke of Bijzondere H. B. S. de volgende subsidies toegekend Aan de 3jarige te Arnhem, die er een Sjarige naast heeft f 600i) en voor de 5jarige f 14000, Brielle f 8500, Enkhuften f 7000, Harlingen f 6000, Winschoten f 7500, Ylissingen f 7500, ter illustratie wil ik er nu aan toe voegen dat voor 5jarige aan subsidie wordt gegeven te Amersfoort f 11000, Breda f 10000. Deventer f 9000, Dordrecht 11,000, Maastricht f 10,000, Nijmegen f 11,000, Schiedam 10,000, Sneek f 9000, Zaandam f 10,000, Zalt-Bommel 11,000 en Zutphen f 10,000. Ik acht het onnoodig hier nogmaals te herhalen, datde H. B. S. te Ter Neuzen zal voorzien in eene zeer gevoelde behoefte voor geheel Zeeuwsch-Vlaandereneen te ver leenen subsidie dus mag worden beschouwd als ten bate komende aan dit geheele district; wanneer ik nu zie dat Vlissingen een subsidie geniet van 7500, niettegenstaande in Zeeiand benoorden de Wester-Schelde een H. B.S. be stond te Middelburg, te Zierikzee en te Goes, terwijl voor het Oostelijk deel van Zeeiand ook de H. B. S. te Bergen op Zoom bereikbaar is, kan ik niet aannemen, dat de Regeering aan Zeeuwsch-Vlaanderen een gelijk bedrag van 7500 weigeren zal. Welnu, Mijne Heeren, indien de Regeering ons dit sub sidie geven wil, dan is het Dag. Best., van meening, dat de H. B. S. te Ter Neuzen, tot welker oprichting in de raadsvergadering van 28 December 1.1. is besloten, kan worden opgericht en in stand gehouden zonder eenige verhooging van belasting en er in geen geval van een finaneieelen druk op de arbeidende bevolking en den minder gegoeden middenstand ten bate van enkelensprake kan zijn. s De kosten, voor zoover die niet gedekt worden door subsidie der Regeering, worden gevonden uit de stij- gende opbrengst der bestaande belasting op het belast- baar inkomen en dus gedragen door hen, wie het goed gaat, door de meergegoeden, wier kinderen, volgens de tegenstanders, uitsluit:nd van dat onderwijs zullen genieten. En al ware dit nu eens niet geheel en al het geval, zou het dan werkelijk zoo onrechtvaardig zijn, dat zij die, ik wil niet zeggen naar verhouding hunner draagkracht, maar in werkelijkheid toch slechts een klein deel bijdragen in de kosten der Gemeenschap en aan wie zoo'n groot deel der uitgaven ten goede komt, hun steentje bijdroegen ter verkrijging van een inrichting van onderwijs. waarvan een ander deel der bevolking in hoofdzaak profiteert. Draagt dat deel der bevolking niet bij aan de Gemeente- kas Valt het velen hunner ook niet moeielijk hunne be lastingen te betalen en hun budget in evenwicht te houden Moeten de gelden der Gemeenschap dan uitsluitend dienen ten bate van den niet of weinig met aardsche goederen bedeelde Dat is toch de tegenwoordige strooming der sociale politiek wel wat al te consequent doorgevoerd En zal niet de geheele Gemeenschap profiteeren van een H. B. S. De school moet worden gebouwdnieuwe woningen zullen er verrijzenbinnen kort zullen U voorstellen be- reiken, waardoor volop bouwgrond binnen de kom der gemeente beschikbaar komtde gezinnen der leeraren vermeerderen de bevolking; ambtenaren en anderen, die nu Ter Neuzen schuwen, omdat het onderwijs er onvol- doende is, zullen niet langer daarom wegblijven; de ver- gunning om elders te wonen, zal hen niet langer worden verleend. Is de woningnood eenmaal geweken, dan is Ter Neuzen de aangewezen woonplaats voor den Commandant van de Marechaussee, voor den Commandant der Landweer, voor den Ontvanger der Registratiein plaats van onge- huwden zullen even goed gehuwden hier worden aan- gesteld. En al heet 't nu van minder bevriende zijde »Laat ze maar wegblijven, Ter Neuzen zal daarom wel gezond blijven 1" De burgerij weet wel beterDie alien verteren hier hun inkomende bevolking zal zich niet langer door een uit haat en nijd en eigen belang door enkelen gevoerd wordende oppositie laten misleiden. Een ieder weet heel goed, dat de H. B. S. zal blijken te zijn in het belang der geheele gemeenschap. En indien het percentage van den II. 0. eens onverhoopt met b.v. 10 pet. moest worden verhoogd, zou het dan zoo vreeselijk zijn, dat de arbeidende klasse, aangeslagen in de laagste twee klassen van den Hoofdelijken Omslag, waarvan 217 het adres hebben onderteekend en die alien, om maar e6n voorbeeld te noemen, kosteloos onderwijs ontvangen voor hunne kinderen, ten laste der Gemeenschap de aangeslagenen in de eerste twee klassen zijn nog vrij van schoolgeld en pas zij die in de derde klasse zijn aangeslagen, beginnen te betalen een schoolgeld van f 3 per jaar, terwijl ieder schoolgaand kind aan de gemeen schap f 15 per jaar kost. Ik zeg, zou het dan zoo vreeselijk zijn, indien de aan geslagenen in de le klasse 12J cent per jaar, de aange slagenen in de 2e klasse 25 cent per jaar aan die school bijdroegendie een inkomen heeft van 500 38 cent, van 550,51 cent en die een inkomen heeft van /1000 1,63 per jaar, of 3 centen in de week. Maar genoeg: ik herhaal nog eensHet Dag. Best, ver- trouwt, dat de H. B. S. zal worden opgericht en in stand gehouden zonder eenige verzwaring van lasten. In dat vertrouwen stelt het U voor, het aangaan eener 4 pCt. geldleening ad 60,000, af te lossen in 29 jaar en het aanvragen van de machtiging, het maximumbedrag van het kohier van den hoofdelijken omslag vast te stellen op 35,000. Zijn er onder U en in de gemeente, die hunne schouders ophaalden, toen ik in de vergadering van 28 Dec. 1.1. sprak van iets groots tot stand te brengen, al beweert men "dat het heele motief tot dezen onberaden stap is geweest het ijdele streven om iets grootsch te doen, zonder op de financieele gevolgen te letten", ik voor raij blijf^liet voor een kleine gemeente iets grootsch vinden, een daad te ver- richten, die niet alleen haarzelf maar het geheele district ten goede komt en, zonder financieele lasten, in groote mate zal medewerken tot den bloei van Ter Neuzen. En tot de onderteekenaars van het adres tot vernietiging van het Raadsbesluit richt ik het verzoek Indien ge niet zijt tegenstanders van Openbaar Onder- wijsindien ge niet zijt oogendienaars of om andere redenen bevreesd voor Uwe meening uit te komen indien ge alleen angst hadt voor Uw beurserkent, dat ge hebt gedwaald uit onwetendheid, of omdat ge, met of zonder opzet, verkeerd waart ingelichtschaart U aan onze zijde, vergeet niet, dat ge alien zijt Zeeuwendat het devies onder het wapen van Zeeiand niet is het devies eener partij, maar Uw aller devies Luctor et EmergoWe zullen worstelen en we zullen overwinnenWerkt mee, ieder in eigen kring, naar Uw vermogen, Opdat er een geroep uitga van Ter Neuzen, dat gehoord wordt tot in het Kabinet van den Minister van Binnenlandsehe Zaken Excellentie, we zijn even goed Nederlanders als onze brooders benoorden do WesterscheldeTer Neuzen, neen, geheel Zeeuwsch-Vlaanderen rekent op Uwe hulp Mijne Heeren. Ik meen U aangetoond te hebben. ik hoop ook overtuigd, dat de inwilliging van het eerste ge deelte van het verzoek van adressanten, zou zijn een onbe raden stap, tegen het belang der Gemeenschap, terwijl, wat het laatste deel betreft, aan het verzoek van adres santen zal worden voldaan. Mijnheer de Voorzitter Ik stel voor het adres van »vele ingezetenen" voor kennisgeving aan te nemen. De beer Wieland vraagt of de heer Drost het vorig jaar ook niet onder de reclamanten was tegen den hoof delijken omslag. De Voorzitter zegt dat de heer Wieland abuis heeft. De heer Drost merkt op, dat dit ook niets ter zake doet. De heer Wieland meent dat men dan anders mooi praten heeft. De Raad heeft steeds te worstelen met reclames en als ze dan naar Gedep. Staten gaan wordt de Raad in het ongelijk gesteld. Dat is weer onlangs met dien dokter gebleken, die heeft wel tweemaal meer in komen. De heer Drost heeft een medaille vertoont, dock slechts aan eene zijde, daarom wil spreker eens ter waar- schuwing op de andere wijzen, ofschoon hij wel begrijpt dat deze Raad niet te waarschuwen is. Do heer De Jager verklaart met genoegen de rede van den heer Drost te hebben gehoord, deze heeft verschillende zaken besproken, en hij wil trachten enkele punten daar van nader te bezien. Wat de bewering betreft dat, bij oprichting eener H. B. S. verschillende personenzich hier zullen vestigen, hij weet niet of dat zoo zal zijn, maar hij voor zich ziet eerder dat een zekere categorie menscben die anders voornemens ware'n naar Ter Neuzen te komen wonen, juist wegens de stichting daarvan en de gevolgen voor de gemeentelasten weg zullen blijven, en dat dit dus het tegendeel voordeel zal zijn. Wat de genoemde cijfers aangaat, het is waar, die zijn te controleeren, maar. toch meent spreker te moeten twijfe len of de raining van kosten Wel juist is. Als men toch ziet dat de kosten in Vlissingen, waar een kapitaal is geleend van f 50,000 bedragen rente a 4J procent f 2000, atlossing f 500, een directeur (tevens leeraar in de Fransche en Engelsche taal) f 3050, leeraar in wiskunde en boek- houden f 2100, id. natuurkunde, scheikunde, plant- en dierkunde, f 1625, id. geschiedenis, aardrijkskunde en staatshuishoudkunde 1850, id. Nederlandsche en Duitsche taal f 2200, id. hand- en lijnteekenen f 1380, id. gym- nastiek 560, amunuensis /300. concierge 600, premie brandassurantie f 20, verzekering ongevallen f 24, gewoon onderhoud 200. id. 250, kachels 90, onderhoud meubilair J 60. kleine uitgaven f 36, benevens leermid- delen f 1500, totaal f 18745, dan mag gevraagd worden of een soin van 15000 hier voldoende is. Als dau van het Rijk 7500 subsidie verkregen wordt en aan school eld J 3600, of samen J 11,100, blijft er voor rekening van de gemeente 7645, die uit de belastingen betaald moeten worden. Spreker kan het niet anders uitrekenen dan dat de op te richten II. B. S. dat bedrag aan de gemeente kosten moet. Men kan nu door groepeenng van cijfers wel tot eene regeling komen die er anders uitziet, maar dat bedrag moet toch uitgegeven worden en al is het niet dat de lasten met dat bedrag verhoogen, dan is dat toch ten koste van andere dingen. Men moet niet vergeten dat, als de stoomtram gaat rijden, daarvoor gedurende 20 jaar ook '1200 moet betaald worden. Er is meer noodig en het is niet alleen van de door den heer Drost genoemde »zekere zijde", maar ook door liberalen dat de wijze, waarop in deze zaak gehandeld wordt, ten sterkste wordt afgekeurd. Hij is overtuigd dat zijn woorden zonder invloed zullen blijven, maar moet verklaren niet te kunnen begrijpen hoe de Raad het genomen besluit durft doorzetten. Het besluit is niet in het algemeen belang, maar alleen in dat van een zekere categorie van menschen, die tot op zekere hoogte met aardsche goederen zijn bedeeld en voor hunne belangen geen steun noodig hebben maar dat zelf moesten betalen. Spreker zou er nog niet tegen zijn wanneer dat kon gevonden werden uit de Rijkskas, maar om dien steun te verleenen uit de gemeentekas, daar is hij tegen. De heer Drost wenscht op te merken dat de heer De Jager tot een totaalbedrag komt van 18745,inclusief renten en aflossing van bouwkapitaal, terwijl het door hem genoemde cijfer van 15000,alleen betrekking heeft op de exploitatiekosten. De twee totaal-cijfers zullen dus niet zoo veel uiteen loopen. De heer Wieland wijst op het voorstel tot verhooging van het maximum van den hoofdelijken omslag tot f 35000. Dat is toch een aansturen op verhooging der belastingen Heeft men de bedoeling de ingezetenen weer zoodanig te ziften, dat men aan dat bedrag komt Er komt aan dat opvoeren ook een grens. Nog dezer dagen sprak hem een werkman aan die klaagde dat hij f 10,40 moest betalen. Hij verdiende het bedrag niet waarop zijn inkomen geschat is. Spreker zeide hemmaar je zoon verdient toch mede. Nu antwoordde de man. op het oogenblik ben ik zonder werk en mijn zoon is daar ginds aan het mossels rapen. Zie, dat zijn feiten vvaar men op letten moet. Zoo noodig zal spreker namen noemen. De Voorzitter merkt op dat de menschen wanneer ze te hoog zijn aangeslagen moeten reclameeren. Gegronde reclames zullen niet worden afgewezen. Wat overigens de verhooging van het maximum van den hoofdelijken omslag betreft, dit is een gevolg van de aanslagen van het nieuwe kohier en spreker is overtuigd dat de heer Wieland bij de vaststelling daarvan door den Raad, aan de zijde van Burg, en Weth. zal staan. De heer Wieland herhaalt te betreuren dat menschen als de zooeven genoemde dokter met reclames komt en dat de Raad daar niets tegen doen kan om den aanslag te handhaven, maar dan gaat het ook niet om de kleinere nog maar steeds te verhoogen. De Voorzitter herhaalt dat de weg voor reclame voor elk open staat, zoowel bij den Raad als bij Gedep. Staten. De heer Dees verklaart dat wanneer hij na de prachtige en degelijke uiteenzetting der zaak door den heer Drost het woord neemt, zulks is om er de aandacht op te ves tigen dat de heer Drost dikwijls heeft gesproken namens het Dag. Bestuur, maar dat het beter ware geweest of lieyer dat zou moeten worden gesproken van de meerder- heid van het Dag. Bestuur, daar spreker aan het doen van die voorstellen zijn stem vooralsnog niet heeft kunnen geven. Wat de door den heer Drost genoemde cijfers betreft, spreker gelooft ook dat die juist zijn, maar omtrent de Rijkssubsidie kan op het oogenblik nog niets dan een hoop worden uitgesproken. Spreker hoopt ook dat Burg, en Weth. den Minister zullen kunnen overtuigen dat het voor deze gemeente en voor deze streek noodig is een tlink subsidie toe te kennen, hij hoopt ook dat de hier gesproken woorden tot in het kabinet van den Minister zullen door- dringen, maar daarom, zekerheid heeft men toch nog niet. Juist omdat men thans goede vervvachtig heeft dat de Minister overtuigd zal worden, dat hij hulp verleenen zal, daarom te meer acht spreker daarin grond aanwezig om nog een poos te wachten met de uitvoering van het genomen besluit, tot bekend is de beslissing die de Mi nister nemen zal en pas daarna, als men weet vvelke subsidie het Rijk verleenen zal, is de tijd gekomen om de vraag te beantwoordeu of de gemeente in staat is het offer dat dan nog van haar gevraagd zal worden, te dragen. Ilet is spreker s grief dat men het besluit genomen heeft zonder te weten op welken steun men kan rekenen, zonder te weten welk offer men van de burgerij zal moeten vragen. Daarom kan hij thans ook niet meedoen aan het voor- j'0/- be' verh0°gen van het maximum van den hoof delijken omslag met ongeveer 4001), daar dit toch een gevolg is van de omstandigheid dat meer geld noodig is wegens het stichten eener H. B. S. Ieder weet dat de staat der financien zoodanig is, dat, als die niet werd opgericht, het niet noodig zou zijn het bedrag der belastingen hooger te ramen, want al is het nu dat men door toevallige omstandigheden een zekere kring menschen werkelijk wat hooger kan aanslaan dan tot hiertoe het geval was, dan moet toch de vraag geopperd worden ot die omstandigheden zullen blijven bestaan en die verhooging ook in de toekomst zal kunnen worden gehandhaafd. Bovendien, gaat men thans over tot het stichten eener H. B. 8. voordat de subsidie vaststaat, dan heeft de Minister het lot der gemeente geheel in handen. Zoolang daarom- trent geen zekerheid is kan spreker noch aan het een, noch aan het ander zijn stem geven. Ilet is mogelijk dat de Minister er gunstig over denkt, spreker erkent ook de behoefte aan middelbaar onderwijs voor deze streek, en nu behoeft de Raad geen rekening te houden met de belangen der streek, doch alleen met die van de gemeente. Voor den Minister kan het echter een overweging te meer zijn om, er op lettende dat met de stichting de belangen der geheele streek gediend worden, een flinke subsidie toe te kennen. Voor spreker is het echter noodig dat eerst uit een Regeeringsdaad blijkt dat zij er werkelijk iets voor gevoelt. Zooals de zaak nu staat hij moet dit herhalen kan hij er zijn stem niet aan geven. De Voorzitter toog; sprekende bedoeling zal hebben gehad om het een voorstel was door het Dag. Best stemmen genomen, maar dat deze toch kon spreken van een voorstel van dat college, daar het voorstel op een ge nomen besluit berust. Nu is het niet steeds noodig om mede te deelen dat dit geen voorstel van de meerderheid is. Is er een lid van het college die dat wil doen uitkomen, dan is hij daarvoor in de gelegenheid. Overigens is de Voorzitter van meening dat de Raad niet anders handelen kan dan hij gedaan heeft. De heer Dees weet toch evengoed als spreker dat, toen de H. B. S, de Tweede Kamer ter sprake kvvam, de Minister heeft te kennen gegeven dat hij niets van een delinitief raads besluit dezer gemeente afwist. Dat was ook zooer was een voorwaardelijk besluit genomen en als we nu weer evenzeer giugen handelen dan beliep men de kans dat de Minister weer precies hetzelfde zou zeggen De heer Dees herinnert bij de behandeling dezer zaak in de vergadering van 28 Dec. er reeds op te hebben ge wezen, dat de wetenschap die men toen bezat, dat er van eene Christelijke H. B. S. in deze streek niets komen zou, veel van invloed zou zijn op de door den Minister te nemen be slissing en de tegenstanders eener openbare H.B.S. daardoor een wapen misten dat ze vroeger konden hanteeren. Toen reeds beeft spreker de vraag geopperd of het nu niet tijd was om, met die wetenschap, opnieuw naar den Minister te gaan. Hij herhaalt die vraag. Was het nu niet beter den Minister op de hoogte te brengen, hem te overtuigen en te trachten de toezegging te krijgen wat mij betreft kunt ge over dit of dat bedrag beschikken. Nu heeft men echter zonder die wetenschap maar aan het plan doorgebouwd, Er is gezegd de belasting is hier niet zoo erg hoog, maar het is toch een feit dat de opcenten op het personeel tot 85 zijn opgevoerd. En wat de hoofdelijke omslag be treft, de inwoners worden toch nog al redelijk aangeslagen. En dat men nu den landbouwenden stand wat hooger kan aanslaan, spreker geeft dat toe, die stand kan wel iets meer aan de gemeenschap mee betalen, al is het ook dat zij er in verschillende opzichten minder dan andere inge zetenen van geniet. Daar wil hij nu echter maar niet over spreken. Alles overwegende stelt hij echter voor met de uitvoering van het besluit nog wat te wachten, eene commissie naar den Minister te zenden en af te wachten wat dan daarvan het resultaat zal zijn. Wellicht is dit dan zoodanig, dat ook spreker aan de nu gedane Voorstellen zijn stem kan geven. De Voorzitter wijst er op dat, toen het vorig besluit op 11 Maart 1911 genomen was een lid dezer vergadering behoorden geschat te worden. Daar in verband met die schattmg het bedrag dat mag ontvangen worden te laa°- psteld Verh°°glng Va" h6t geoorl°tod maximum voor? wordt dat voorstel merkt op dat de heer Drost in zijn be- namens het Dag. Bestuur wel niet de te kennen te geven dat met algemeene bij het verlaten der zaal de uitdrukking deed de school staat er nog nietDe voorstanders van een bijzondere H. B. S. hebben toen met hun plan, waarvan ze wisten dat het weinig of'geen kans had te slagen, bij den Minister gewerkt om het tot stand komen eener openbare tegen te houden. Men beloopt de kans dat, wanneer de Raad zijn delinitief plan laat varen, de tegenstanders weer met hetzelfde motief bij den Minister zullen komen, dat ze er op zullen wijzen dat hun comite nog bestaat en dat de kans op eene bijzondere H. B. S. nog niet geheel is uit- gesloten. Dan staat men weer even ver. De haer Dees betoogt dat er zeker op het gebied van onderwijs strijd bestaat en dat voor verschillende richtingen wordt gestreden, maar hij meent dat men nu in dien strijd tegen de voorstanders der bijzondere school ook niet te ver moet gaan. Tot die kringen behooren dan toch ook nog een aantal degelijke menschen, die toch willens en wetens niet zullen willen blijven volhouden dat een bij zondere H. B. S. mogelijk is, wanneer ze zelf overtuigd zijn dat daarop geen kans bestaat. De beweringen van hen die het anders zeggen zullen dan toch ook hoe langer hoe minder gesteund worden. Men zal dan toch ook wel tegenover den Minister willen beainen dat het zoo is. En als de gemeente eenige toezegging heeft, dan staat men toch vaster, dan weet men waaraf en waaraan. Spreker blijft daarom ontraden een onberaden stap te doen. Hij kan zich op geen ander standpunt plaatsen. De Voorzitter moet er naar aanleiding van het betoog van den heer Dees nog op wijzen dat, toen Burg, en Weth. het concept van het kohier van den hoofdelijken omslag hebben opgemaakt, daarbij geen enkele maal sprake is geweest van het hooger ramen der aanslagen in verband met de uitgaven voor de H. B. S. De aanslagen zijn eenvoudig besproken zooals men meende dat deze De digheid De heer De Jager: Maar waarom dan juist nu te pas gebracht De VoorzitterNiet in verband met de H B S heer Dees merkt op dat, afgezien van de omstan- w-f, 'e.t kohler, zooals het nu door Burg, en Weth. zal worden aangeboden en als de schattingen der nkomens door den Raad worden gehandhaafd, werkelijk he? bedrat^dat ra? Va" f 35000 Z!l1 halen' "«ar dan zll het beding dat nu tegenwoordig aan hoofdelijken omsla-' noodig is verre worden overschreden en dat meerdere zal Als r die niet T'' dekkl"S dGr k°St0n va" de H' IJ- dat de Zfa Te[ 0pgTCht, dau z011 met Uet meerdere men kon^'hef kuaaan -orden a'angewend of men kon het percentage verminderen, wat dan aan de gansche gemeenschap ten goede kwam. De heer De Bruijne moet zeggen dat er, na de duide- y -e uiteenzetting van den heer Drost, voor hem wel een zidrrvolkoL°Ver d6 iZaak iS °P8e8aaa maar hij schaart ™lkomen aau de z'jde van den heer Dees, om de her ii 'j"®-n']^ 1 ,te ^tellen tot men zekerheid heeft van ook Hi wei® fa Vat d°et men toch 111 al!dere zaken neniino ,,i we! dat Beu handeis- of financieele onder- whst er f IS steu1Ien met een gemeente, maar de tram richT h i °P dat de oudenlemers van de tram zich toch ook eerst hebben vergewist van het verkrijgen van subsidie van polders, gemeenten, de pro- vince en nu van het Rijk, eer ze me? de uitvoering faa houden "kaif^n"611' 'Ja"weet men waaraan men zich en daarom kan hZ J hem 110S te wisseivallig V v™ kan h,j ,ook met anders dan tegen stemmen. te^Bi i" verklaart dat men te voren niuimer zal verleend. alS KlJ ^subsidie zal worden De heer Waglkes wijst op Bussum. Daar is de nieuwe niet beke.id" 6Xp tatle en no« is het bedrag der subsidie 'neent dat er tB<=h wel een toezegging alf (ffdoeude. 6r Z1J" 6" dat —''hem De heer Waalkes Maar dat is dan toch ook maar een toezegging en zoo'n Minister is er soms een jaar later niet 'eland Dan is er een opvolger. Ik moet echter ook nog eens wijzen op-de salarissen der leeraren Daarmee zal de rekening misschien wel verkeerd uitkomen want ik zag m de Nieuwe Rotterdammer een bencht vermeld dat men bezig was salarissen van leeraren te verhoogen Wan j 4000 tot /4500 enz. Er werd aan- gevoerd dat die menschen de verhooging toekwam en hij heeft hun gelijk dat ze het trachten te krijgen als ze ei e kans voor hebben, maar op zulke gebeuriijkheden meer. De heer hebben wij toch ook te letten. De Voorzitter deelt mede dat de salarissen berekend zijn t overeenkomstig die van andere plaatsen, die zijn uit offlcieele opgaven overgenomen. De heer Wieland: Ja, ma'ar ik heb mijn opgaven uit - de courant geput. En dan het beroep op de vergadering waar ik met aanwezig was eu dat ik tegen onderwijs zou zijn, dat is maar ilauwe kul. Ik ben ook niet geweest tegen een betere inrichting van het onderwijs op school in f elijk raa" wd'en meewerken, maar zoo goedkoop oQJf henr -De Jager Ik stel voor het raadsbesluit van lo Dec. 11. m te trekken. De heer DeesTe schorsen. De heer De JagerN u, daar kan ik mij ook mede j vereenigen. J De heer Wieland En dan zou ik wenschen dat als de zaak later opnieuw aan de orde komt, dat we dan niet worden overrompeld, dat wil zeggen dat er dau wat van op de agenda staat. Nu blijft men allicht eens thuis en dan wordt zoo n belangrijke zaak afgehandeld zonder dat men er van wget. Nu b.v. was ik voornemens vandaag op reis te gaan, maar toen ik kennis nam, van de agenda nm W w .bliJven' ik achtte mij dat verplicht, raakt 'S d'6 de Seraeentenaren ten zeerste De Voorzitter merkt op dat het besluit toen genomen is naar aanleiding van een ingekomen adres. l)e heer Wieland zou gaarne zien dat de leden een I maand te voren werden verwittigd. Hij vraagt den voorzitter ot deze misschien voornemens zou zijn zoo'n zaak m den zomer aau de orde'te stellen, dan was het gewenscht daarvan vroeg verwittigd te zijn, want ieder neemt al eens vacantie. De Voorzitter meent dat het niet steeds mogelijk is, zoo vroeg van de te behaudelen zijude zaken kennis te geven. Wat het voorstel van den heer De Jager aangaat, merkt hij op dat het request der ingezetenen intrekking van het raadsbesluit vraagt en het voorstel van den heer De Jager tot schorsing van het besluit .daarmede in strijd is. De neer De Jager wil geen aanmerking maken op de f leiding van den Voorzitter, maar merkt op dat de leden toch een voorstel kunnen doen, onafhankelijk van eenig ClUI Co, De V oorzitter stemt dat toe, maar zou in dit geval toch aanraden, meer te blijven bij het adres zelf. Daarover moet toch ook worden beslist. De heer Scheele over De Voorzitter: Het is eigenlijk een verzoek om de lagere ^lassen niet hooger te belasten door stichting eener De heer De JagerNiet alleen de lagere klassen, maar ook de middenstanders, mijnheer de Voorzitter! heer Scheele merkt op dat er toch ook anderen op geteekend hebbende pastoor en de heer Itoelmans staan er toch ook op De heer De Jager handhaaft thans zijn oorsproukelijk voorstel, orn, zooals in het request verzocht wordt, het raadsbesluit tot stichting eener H. B. S. in te trekken. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Wieland, De Jager, Scheele eu De Bruijne; tegen stemmen de heeren Eijke, Waalkes, Drost, Dees, Moggre, Lensen, De Feijter, Donze en de Voorzitter. De heer De Jager verklaart aan de verdere behandeling der zaken in verband met de stichting der H. B. S. niet te kunnen medewerken en zal dus gedurende de behandeling daarvan de vergadering verlaten. De heer Dees stelt voor de uitvoering van het raads besluit van 28 Dec. voorloopig te schorsen, tot iets naders omtrent de Rijkssubsidie bekend is. De VoorzitterDie komt men officieel toch nooit te weten. De heer Dees De toezegging van den Minister is mij voldoende. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Dees, Wieland, Scheele en De Bruijne; tegen stemmen de heeren Eijke, Waalkes, Drost Moggre, Lensen, De Feijter, Donze en de Voorzitter. Het voorstel van het Dag. Best, om het adres der in gezetenen aan te nemen voor kennisgeving wordt daarna aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Eijke, Waalkes, Drost, Moggre, Lensen, De Feijter en de Voorzitter; tegen stemmen de heeren Dees, Wieland, De Bruijne en Donze. Maar waar gaat het adres eigenlijk Scheele,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 10