Gemengde berichters. TER NEUZEN, 21 Februari 1912. Heden werd alhier in het /Hotel Centraal" door den architect L. de Bruijne namens zijn principaal aanbesteed het sloopen en ter plaatse bouwen van een woonhuis op eene hofstede in den Nieuw Neuzenpolder te Ter Neuzen. Ingeschreven werd als volgt Voor het le perceel (metselwerk) door Gebr. Nieu welink te floek voor 2260, M. W. Nieuwelink te Hoek voor 2250, W. P. Nieu welink te Ter Neuzen voor 2240, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 2186, Gebr. Kolijn te Ter Neuzen voor y 2181, P. Simons te Ter Neuzen voor /2110, C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 2029 en Firma Gebr. Van 't Hoff te Hoek voor f 1874. Voor het 2e perceel (timmerwerk) doorF. C. Herrebout te Ter Neuzen voor 2145, H. Kaijser te Ter Neuzen voor 2055, P. L. Bogaard te Ter Neuzen voor 2055 en 1. P. Oasteleijn te Ter Neuzen voor 2047. oor het 3e perceel (schilderwerk) door: A. van Duijse te Ter Neuzen voor f 332, Jac. de Zeeuw te Ter Neuzen voor 300, L. Kiel te Boek voor f 260 en C. Kaijser te Zaamslag voor f 245. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de agent der Rijksverzekeringsbank, ^de heer F. C. A, Grote, verplaatst van Ter Neuzen naar Rotter dam, en den heer W. L. B. J. Dekker, van Rotterdam naar Ter Neuzen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn, door plaatsing op de ledenlijst onder no. 4, benoemd de heer J. Worrell, schilder te Middel- burg tot lid-werkgever en de heer A. van der Walle, timmerman te flu 1st, tot plaatsvervangend lid-werkgever van den Raad van Beroep (On- gevallenverzekering) te Middelburg. In de Zaterdag gehouden openbare zitting van den raad van IJzendijke staakten nogmaals de stemmen over het voorstel van Burg, en Weth. om voor de berekening van den floof- delijken omslag de belastbare opbrengst per gemet te stellen op 20 voor pachters. Het voorstel is daarmee verworpen en de belastbare opbrengst gehouden op 15. Voor den eige- naar-gebruiker werd de belasting vastgesteld op 45, wat vroeger 30 was. De heer Calon was bij deze zitting afwezig. St. Jausteen, 20 Febr. Zaterdagnacht zjjn dieven in het te bouwen woonhuis gedrongen van A. C., nabij het station Hulst en hebben het metselaarsgereedschap van A. B., alhier, ontvreemd. Daders onbekend. Rona Cacao. Boewel pas sedert eenige weken in den handel, is nu reeds het aantal gebruikers dat van flouten's z/Rona" cacao verkiest boren vele andere soorten zeer talrijk. Het zal echter nog elken dag grooter worden, want in /,Rona" heeft men den juisten goed ontwikkelden cacao-smaak teruggevonden, zooals die ook eigen is aan het product van den uitvinder van cacaopoeder aan de wereldberoemde van Houten's cacao. Daarbij is #Rona" cacao zoo krachtig dat men slechts weinig in een kop behoeft te doen om een krachtigen, smakelijken drank te hebben. In het gebruik is „Rona" daarom zoo goed- koop. Het staat reeds nu vast dat men na een geregeld gebruik niet meer met andere merken tevreden kan zijn. Ongetwijfeld wordt //Rona" de volksdrank bij uitnemendheid, ze is de beste cacao voor den prijs. Als genot- en voedingsmiddel is //Rona" cacao verre te verkiezen boven koffie en thee. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van A. A. E. Ch. V., gemeente-secretaris van Philippine, door het Hot te 's Gravenhage met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 100 boete of 14 dagen kechtenis, wegens wederspannigheid. Diefstal van een gestrand schip. Op 10 December j.l. kreeg het vracbtstoom- schip .Rotterdam van den reeder Van Zwieten uit Amsterdam, onder Wemeldinge water binnen en werd daarop op een bank gezet, waar het gevaarlijk zat, zoodat de bemanning door een sleepboot naar Wemeldinge werd gebracht. T°en men in den laten avond terugkeerde was er reeds een andere sleepboot namelijk de ^Carolina" in de buurt en maakten aanstalte de lading te bergen. De kapitein van deze boot de 37jarige H. V., uit Dordrecht, stood nu Dinsdag voor de recht bank te Middelburg terecht, beklaagd van diefstal op 11 December van die goederen en tevens van geweldpleging daarbij, namelijk het rukken aan een stuk ijzer, dat de kapitein der Rotter dam vast had, tengevolge waarvan laatstge- noemde zijn been brak. Niet minder dan 13 getuigen a charge en 11 a decharge werden gehoord. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen, van berging is hier volgens het requisitoir geen sprake. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. P. Dieleman, hield een uitvoeng pleidooi om aan te toonen, dat de bedoeling alleen geweest is de goederen te bergen en alzoo het bergloon te verdienen. De geheele kwestie beru3t z. i. op onderlinge con- currentie en de civiele Kamer zal uit te maken hebben of hulp- en bergloon moet worden betaald. De verdediger wees ten slotte er op, dat beklaagde nu reeds twee maanden zijne vrijheid kwijt is en op het treurige feit, dat hij in dien tijd al tweemaa) onder politiegeleide naar Ilansweert is geweest om een kind van hem ter aarde te bestellen. De heer Dieleman ver- trouwde, dat vrijspraak zal volgen. De rechtbank gelastte de onmiddellijke invrij- heidstelling van beklaagde en bepaalde de uitspraak op Vrijdag a. s. Het lijkje van de zevenjarige H. uit Beek is Dinsdagmorgen naar Arnhem vervoerd en zou des middags gerechtelijk geschouwd worden. De justitie heeft Maandag een plek gevonden waar vermoedelijk een worsteling heeft plaats gehad, daar lagen een wollen doek van het kind en verschillende afgebrande lucifers, terwjjl op den grond voetstappen van een man zichtbaar waren. Twee mannen uit Sint Willebrord, een dorpje in Noord-Brabant, hebben een nieuwen true om goedgeloovige menschen te bedriegen uitgevonden en reeds met succes toegepast. Ze kwamen met een klein geitje aan bij een vrouw te Leur, die naar zij wisten alleen thuis was. Zij vertelden haar, dat haar man het kleine geitje, dat zij bij zich hadden, had verruild tegen de schoone geit der arme vrouw en dat zij dan nog een rijksdaalder moesten toegeven. Zonder op het antwoord der vrouw te wachten, die zich waarschijnlijk niet tegen hen durfde te verzetten, haalden zij de geit uit den stal, zetten het kleine geitje daarvoor in de plaats, legden een rijksdaalder op tafel en verdwenen. Toen 's avonds de man thuis kwam vertelde zij hem het geval. Deze wist natuur- lijk niets van den rail af en waarschuwde de politie, .daar de personen bekend waren. Deze heeft nu de zaak in onderzoek. D. v. N.-B."). Te Groningen waren Maandagmiddag eenige kinderen aan het spelen met een vat, waarin benzine geweest was. Een hunnerkwam op de gedachte een vuurtje te stoken en bracht een brandende lont van touw in het spongat, waardoor een geweldige ontploffing ontstond. 1 wee in de nabijheid spelende kinderen liepen daardoor ernstig letsel op. Van den 12jarigen H. Hunder werd het rechterbeen verbrijzeld, terwijl hij ook een zware hoofdwonde kreeg. Van den 8jarigen Joh. Dagelet zijn beide been- tjes gebroken. Hij heeft bovendien nog andere kwetsuren bekomen. Beide kinderen zijn in het Academisch Zieken- huis opgenomenHunder is kort daarop over- leden. De roef van het in de nabijheid liggende schip Alberta, kap. Dost, werd geheel vernield, terwijl ook een gat geslagen werd in de hout- schuur van de firma E. Veening. De jongen, die het vat heeft aangestoken is zelf ongedeerd gebleven. Zaterdagavond is te Heerenveen gevankelijk binnengebracht Ds. A. E., predikant bij de flerv. Gem. te Oosterzee, wiens echtgenoote Vrijdag- avond bij Spanuenburg is verdronken. Hij wordt verdacht daaraan niet vreemd te zijn. Het was algemeen bekend, dat de verstand- houding tusschen de echtgenooten veel te wen- schen overliet. Ds. E. is reeds een paar maal door het classicaal kerkbestuur gestraft en ook nu is bij dat college weer een zaak tegen hem in onderzoek. Na verhoor door den rechter van instructie, Mr. Boschloo, gaf deze last tot gevangenhouding van den verdachte, die daarop naar de gevan- genis werd overgebracht. Zondagmorgen is het parket uit Heerenveen met Dr. Peters naar Oosterzee vertrokken, tot het houden van nader onderzoek en lijkschouwing. Onder politiegeleide werd ook de verdachte derwaarts gevoerd, om geconfronteerd te worden. Men meldt nader dat op het lijk geen sporen van geweld gevonden zijn. Volgens beklaagde heeft zicb de zaak als volgt toegedragen Het echtpaar was Vrijdagavond op de terug- reis van Sneek per fiets. Het was ongeveer 10 uur en zeer mistig. Mevrouw E. had zich rarmoeid gevoeld en was daarom achtergebleven, doch niet veel. Er moest een brag gepasseerd worden. Toen Ds. E. deze eenige oogenblikken over was, had hij een gil gehoord. Onmiddellijk was hij teruggekeerd en had zijne vrouw in het water zien liggen. Hij spoedde zich ter redding zich met de eene hand vasthoudende aan de rollaag, had hij den mantel van de drenkelinge kunnen grijpen en had haar op den wal getrokken. De levensgeesten waren toen echter reeds gewekeu. Ds. E. was daarop naar een naburige woning geloopen, had den bewoner opgeklopt en was met hem naar de plaats des onheils teruggekeerd, vanwaar men het lijk had mee- genomen naar de bedoelde woning. Bij de rollaag staat ruim 5 voet water. Bij nader onderzoek blijkt ons, dat Ds. E. reeds in zijne betrekking geschorst en door het classicaal kerkbestuur tot ontslag voorgedragen is, waarover Woensdag de beslissing zou vallen. Het is te begrijpen, dat deze zaak opschudding verwekt. Ds. E., die #rechtzinnig" was, staat bekend als een uitnemend redenaar. Hij heeft 4, nog jeugdige kinderen. De verloren zoon te 's Gravendeel, zou, volgens de meening van den burgemeester te Beveren-Waes, de ver loren zoon niet zijn. Hij beweert dat het jongetje van Belgische afkomst is en afkomstig uit zijne gemeente, waar hij sedert 5 weken verdwenen is. Toen hij in het begitig van Febr. te St. Maartensdyk aanlandde, wist hij daar aan den burgemeester niets anders te vertellen dan dat hij Janssens heette en dat hij te Doel zijn eerste communie had gedaan. De burgemeester van St. Maartensdijk infor- meerde bij de geestelijkheid te Doel, maar deze kon onder hen die hun eerste communie in de laatste jaren hadden gedaan dien naam niet vinden. De berichten in de couranten wekten echter bij de autoriteiten te Beveren-Waes het ver- moeden dat het aldaar vermiste knaapje den zwerveling zijn kon. Het door de Nederlandsche politie van den gevonden knaap gegeven signa- lement kwam overeen met dat van den vermiste en jl. Donderdag bracht de commissaris van politie van Beveren een bezoek aan de familie Koster te 's Gravendeel, welke in den knaap het vroeger door hen vermiste kind meent te herkennen. Die commissaris schrijft nu o. m. aan de Dord. Crt Ik heb met veel belang in uw geeerd blad het verhaal der verdwijning van Reinier Koster gelezen, doch kan niet aannemen, dat hij ver voerd werd. Mij a gevoelen is, dat hij in 't water gevallen en verdronken is, Het is nog gebeurd dat men menschen in 't water zien vallen heeft die nooit teruggevonden zijn geweest. In alle geval is het jongentje, dat de familie Koster zich toeeigent. Reinier Koster niet, maar wel Augustien Janssens, van Beveren- Waes, die herkend wordt Donderdag verleden te 's Gravendeel, door mij en door zijn vroe- geren werkgever, de heer Joris Arthur, klom- penmaker te Beveren-Waes, dien dag toevallig in 'sGravendeel voor zijne zaken en bij wien hij gedurende een jaar en tot over 5 weken werkzaam is geweest. Men denkt in 's Graven deel, dat Frans Janssens, van Beveren-Waes is die Reinier Koster ontvoerd heeft. Die man is nooit of nooit in 's Gravendeel geweest en heeft nooit of nooit een woonwagen gehad. Iedereen in 's Gravendeel is erg ver- bitterd op hem en hadde hij mij vergezeld om zijn kind te herkennen, men zou hem raisschien aan stukken getrokken hebben! Helaasl! wat is het echtpaar Koster te beklagen Ik heb veel medelyden met die moeder, die er mij eene brave en zorgvuldige vrouw uitziet en die toch zulke groote teleurstelling tegemoet gaatAndere bewijzen zullen voor den dag komen, dat het jongetje, dat ze voor haar kind aanziet, nog haar Reinier niet kan zijn, alhoewel, ik moet het bekennen, hij wel gelijkt op hare andere kinderenArme moeder Is het niet zonneklaar, dat die kleine niet meer dan 12 a 13 jaar oud kan zijn, dewijl haar Reinier op heden 17 jaar zou moeten tellen. Die kleine speelt comedie, gelijk geen artist uit den schouwburg het zou doen. Hij beweert, dat zijn ouders, die brave en arme werklieden zijn, kermisreizigers zijn en met een woonwagen reizen. Hij zet zijn vader weg voor een beul, en er valt op dien man niets te zeggen. Mij, die Augustien goed kent, en zijn werkgever, bij wie hij gedurende een jaar en tot over 5 weken gewerkt heeft, beweert hij nooit gezien te hebben. Over eenige maanden had hij ook het ouder- lijk dak ontvlucht. De vader is 'mij seffens komen vinden en opzoekingeu werden gedaan. Hij werd te Temsche, een groote gemeente in 't omiiggende van Beveren-Waes, door de politie opgenomen, waar zijn vader hem gaan halen is. Hij beweerde toen ook, door kermisreizigers met 'n woonwagen opgenomen te zijn geweest en te hebben moeten gaan bedelen met kinderen uit dien woonwagen. Een nauwkeurig onder zoek, door mij ingesteld, heeft bewezen, dat hij niets dan leugens had verteld. Het is ditzelfde kind, dat ik Donderdag verleden meende te gaan halen met de onweerlegbaarste bewijzen op zak, dat het niet Reinier Koster, maar wel Augustien Janssens is, van Beveren-Waes, die er geboren is den 30en Januari 1900, van Frans, en Van Campenhout Clementine, namen zijner ouders, die hij opgegeven heeft aan den burgemeester van 8int Maartensdijk, twee of drie dagen na zijn aankomst in die gemeente. Ik denk nu, heer hoofdopsteller, dat ge het met mij eens zult zijn, dat er krachtdadig dient opgetreden te worden om aan die comedie een einde te stellen. Ge kunt dit behendig in uw blad aan boord leggen, met al die beweegrede- nen aan de familie Koster en de 's-Gravendeelsche bevolking te doen kennen. Het is gelijk ik u zegde toekomst zal het nog beter bewijzen. Ik heb daarin natuurlijk geen belang, maar uit medelijden voor de familie Koster zou ik al doen wat mogelijk is om ze van hare dwaling te doen terugkomen en denk alzoo doende, hun een grooten dienst te bewijzen. De Dordtsche Ct." teekent hierbij aan Men ziet, deze politie-autoriteit heeft een be- sliste meening over de zaak. Wij durven haar maar niet zonder meer onderschrijven in dit stadium van de kwestie. Voor den ouderdom van den knaap valt uit het gebit niet veel te concludeeren. Voorloopig is in deze moeilijke kwestie niets beter te doen dan kalm af te wachten wat het nader onderzoek zal uitwijzen. Te Tegeien is Vrijdag de timmerman P. H. Houx door den drijfnem van een stoomzaag gegrepen en geruimen tijd mede rondgesiingerd. Er was slechts een kleine jongen in de werk- plaats, die toevallig juist den vorigen dag uit eigen beweging eens geprobeerd had hoe de motor moest worden stilgezet. Het gelukte hem de stoomzaag uit te schakelen, waarna bijge- roepen personen zijn baas, die met stukgerukte kleeren boven in de werkplaats aan een drijfstang hing, konden losmaken. Ernstig gekneusd en in bewusteloozen toestand werd de man naar huis gedragen. Hij is vader van elf nogjonge kinderen. Korte vreugde. Dezer dagen meldt men, dat in de nabijheid van het station Bunde een knaap uit den treiu was gesprongen en zich door de vlucht aan zijn bewaker, een in burger gekleed marechaussee wist te onttrekken. Omtrent dit gevaarlijk werkje vernemen wij nog, dat de knaap, een Maastrichtenaar, die door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld tot plaatsing in de Nijmeegsche tuchtschool, opnieuw voor de rechtbank had moeten ver- schijnen, waarbij tegen hem nog zes maanden tuchtschool was geeischt wegens diefstal. Met den sneltrein van 6.11 uur 's avonds werd de knaap, onder geleide van den mare chaussee, weer naar Nijmegen teruggebracht. Bij Bunde wist hij uit den in voile vaart zijnden trein te springen de marechaussee leed door naar Beek en keerde naar Maastricht terug. De knaap liep naar zijn geboorteplaats, waar hij voor zeven uur in de Kleine Staat den marechaussee Meijs tegen het lijf liep, die toe vallig den vluchteling goed kende. De knaap beweerde, dat hij aan den trein was te laat gekomen. en dat zijn geleider vlak bij hem stond. Plotseling zette hij het op een loopen, doch werd spoedig door de marechaus see Meijs gegrepen. Later vfertelde hij, dat hjj naar Maastricht was gegaan teneinde zijn kameraden op te zoeken en met hen de wijk naar Belgie te nemen. Den volgenden ochtend werd hij echter an- dermaal op transport gesteld en naar de tucht school te Nijmegen overgebracht. In het New-Yorker bankbureau werden twee bankloopers beroofd. Het gestolene be- draagt te samen 60,000 gulden. De bankloopers zaten in een auto, die door eenige bandieten werd aangehouden. De mannen werden met stokslagen bewusteloos geslagen, waarop de roovers met denzelfden auto ontkwamen. Een vrouw, wonende bij Namen, verloor verleden Maandag haar 4jarig kind en beschul- digde een oude vrouw haar afgestorven kindje behekst te hebben. Donderdag begaf zij zich naar Namen en kocht er een revolver. By haar terugkeer, 's namiddags, outmoette zij de be- wuste vrouw ;en vuurde vier maal haar wapen af. Deze werd slechts licht verbrand aan het gelaat. De wapenmaker, gezien den opgewon- den toestand waarin zich de vrouw bevond, had het wapen met losse patronen geladen. De schuldige, die nog een kindje van drie maanden heeft, is voorloopig in vrijheid gesteld. In de buurt van Kulm (West-Pruisen) ging een luitenant met een helper 's naehts op de vossenjacht. Plotseling werd op hem een schot gelost en oogenbliKkelijk daarna veischeen een man met een geladen geweer. /onder aarzelen schoot de officier dezen neer. Aan beide kanten was een betreurenswaardig misverstand in het spel. De man, die het eerst schoot hoorde in den nacht de honden aanslaan en omdat hij in den laatsten tijd meermalen bestolen was, dacht hij dadelijk aan dieven, waarvoor hij de beide jagers aanzag. Tot zoover het bericht uit Duitsehe bron. Ons dunkt dat de Initenant hier ernstiger schuldig staat dan de ander, daar van noodzakelijke zelfverdediging nog geen sprake was, dus deze niet kan gelden als verontschuldiging voor zijn onbesuisde schieten. De overstroomingen in Spanje zijn gevolgd door een Telle koude. De wolven, die in de bosscben huizen, kunnen door den grooten sneeuwval geeu voedsel vinden en komen nu in de buurt van de steden. In de vallei bij 1 eriol heerscht derhalve een ware paniek onder de boeren. Verschillende arbeiders zjjn door de beesten aangevallen. Na een verwoeden strijd werden de wolven teruggedreven. Even later werden weer boerenarbeiders aangevallen. Een hunner werd verscheurd de ander, die zwaar gewond werd slaagde erin te ontkomen. Ge- wapende lieden houden nu jacht op de beesten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2