Gemengde berichten. Veien hetibrn eeo nieraaiuloemog, onderweg zeide getuige dat hij naar een dokter wilde. la de marechausseekazerne heeft getuige leven gemaakt, den volgenden morgen is hij om zeven uur losgelaten en heeft toen de dokter laten halen, die hem raadde de wond uit te wasschen. De hoofdwond was na 14 dagen genezen. Bekiaagde zeide, dat getuige leven maakte op straat en daarop heeft hp hem gearresteerd. Bp het overbreugen heeft hij Herman niet mishandeld. De president wees erop, dat alle personen, die getuige dien avond ontmoetten, verklaarden dat deze niet dronkeu was. Bekiaagde houdt echter vol dat dit wel het geval is. Op een andere yraag zegt bekiaagde dat Herman nooit vroeger wegens dronkenschap werd bekeurd. De tweede getuige A. Smid, was op den bewusten avoud op straat en heeft toen gezien,dat C. op surveillance was, hp hoorde echter niemand leven maken of zingen. Even later zag hij iemand op den grond liggen en 0. er bij, die aan dien persoon twee schoppen gaf. Even later bracht de veldwachter iemand weg, toen herkende getuige Herman, die hem vroeg naar den dokter te gaan, dit deed hij niet omdat hij zelf niet goed was. Bekiaagde beweerde, dat getuige wraak neemt over een kippendiefstal, waarbij hij betrokken was. Nogmaals wijst de president getuige op het gewicht van den eed, doch Smid blijft bij zijne verklari ng. De derde getuige J. Ch. Nederhand, de buur- vrouw van Herman, heeft hem hooren thuis komenhi] liep niet als een dronken man, ook zong hij niet. Even later hoorde zij leven alsof er gevochten werd en hoorde zij de stem van Herman, die riep ,/Eie Eie dat is er een." Bekiaagde, op het belang dezer verklaring gewezen, zegt dat hij het verwonderlijk vindt, dat iemand die op bed ligt dit alles kan waarnemen. De vierde en laatste getuige, P. M. Fruytier, arts te Hulst, zegt desgevraagd, dat getuige Smid niet zoo erg best bekend staat, hij zou echter niet durven zeggen, dat hij in staat is een valsche verklaring at te leggen. Het hoofdwondje bij Herman beteekende niet veel, het kan ontstaan zijn door het vallen tegen een hard stomp voorwerp, doch ook wel door schoppen. dit acht getuige het meest waarschijn- lijk, omdat ook een dergelijke wond aan den arm was ontstaan. Er zijn wel meer personen bij hem geweest die zich over mishandeling door den veldwachter bekiaagde. Ook wees de dokter er op, dat aan de wond geen slik zat, hetgeen wel het geval moest zijn als hi] op de vuile straten gevallen was. De bekiaagde bleef ontkennen. De officier wees er op dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd is en eischte f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Yervolgens werd tegen den 18jarigen land- bouwersknecht T. d. B., uit Axel, wegens mis handeling van J. d. Moor, die echter volgens den Officier de mishandeling uitlokte, f 25 boete of 25 dagen hecht. geeischt. Een verloren zoon weergevonden. Treffende geschiedenis van een ontvoerd kind. Plotseling is Dinsdag in de gemeente's Graven- deel iets voorgevallen, waarover de bewoners zich verbazen en niet uitgepraat geraken en dat, IV. De herfstzon lag over woud en veld en speelde over het water van het beekje, dat langs de schoone boerderi] van Krussof vloeide. Zp scheen ook naar binneri door het venster der kamer, waar Else's vader voor de neergelaten klep van de oude schrijftafel zat. In gedachten verdiept lag hij achterover in zijn stoel, terwijl hij met de hand langs het gladgeschoren geiaat streek. In de aangrenzende kamer hoorde hij de kast dichtslaan. „Else," riep de dikke boer. z/Ja, lieve vader," antwoordde de stem van het meisje, en zij verscbeen dadelrjk op de drempel der kamer. //Kom hier kind, hij stak haar de ruwe hand toe, ,Je moet niet zoo bedroefd in huis rondloopen, lieve meid, zeide hij, haar naar zich toetrekkende. Er is werkelijk niets gebeurd om over te treuren. Wees weder mijn oude vroolijke Else en vergeet die geschiedenis. Geloof jedan, dat ik iets van je zou verlangen, wat niet voor je bestwil was Else stond voor hem met gebogen hoofd en antwoordde nauwelijks hoorbaar ,/Neen, Jieve vader." (Wordt vervolgd.) om zijn zeldzame onwaarschijnlijkheid, wel fan- tasie lijkt En toch is 't waarheiddat de 17jarige Reinier Koster, die 2 Juni van het jaar 1900 plotseling werd vermist en, ondanks alle na- sporiugen, niet werd teruggevonden, Maandag- avond in de ouderlijke woning is teruggekeerd. Hoe de stemming daar Dinsdag was, toen we er een bezoek brachten zoo lezen wij in de Dordr. Ct. laat zich bijna niet verteilen. Met van geluk stralende oogen liet de moeder, een stoere arbeidersvrouw, ons binnen bij de vele belangstellenden en nieuwsgierigen, die alien Reinier zaten te bewonderen en zich in gissingen en vragen naar het hoe verdiepten. Moeder Koster was nog wel wat overstuur, haar gemoed was nog overkropt van aandoening, vooral als ze haar trouwe oogen in moederlijken trots op den teruggekeerden, verloren gewaanden zoon, vestigde, doch ze wist nog in kleuren en geuren te verteilen, wat er op 2 Juni 1900 is geschied. 't Was tegen den avond toen ze bezig was haar twee jongste kinderen, van 6 weken en 16 maanden te verzorgen, toen de 5a/3jarige Reinier, die buiten had gespeeld, de kamer in holde om een boterham vroeg en er bij voegde ,,Poe, bij vrouw Baars (een buurvrouw) ver- koopen ze zulke mooie melkkannetjes van 2 cent, mag ik er ook een Poe beloofde hem, dat hij er den volgenden dag een mocht gaan koopen en dat hij, als zusje en broertje klaar waren, een dikke boterham zou krijgen. Daarop ging de kleine Reinier de deur uit, enkeerde niet weer terug. Toen het avond was, begonnen de ouders zich ongerust te maken en overal werd gezocht, Algemeen werd gedacht, dat het knaapje ver- dronken zou zijn achter in de haven en meer en meer hechtte men daaraan geloof, toen er geen spoor van Reinier te ontdekken viel. De mensehen van het veer echter beweerden, dat bet onmogelijk was, want dan zouden zij, omdat het afgaand water was, wel wat gezieu hebben. Andere lieden van het dorp herinnerden zich ineens, dat er juist ongeveer op 't uur van de vermissing een woonwagen het dorp was ge- passeerd en dadelijk werd het vermoeden geuit, dat het jongetje door de eigenaars daarvan zou zijn meegenomen. In die richting werd dan ook een onderzoek ingesteld. Te' Westmaas en aan de Barendrechtsche brug werd de wagen aangehouden, doch Reinier was er niet in. Ook bij 's Gravenhage gestationneerde woon wagens werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpeu, doch geen spoor van den ver- dwenen knaap was te vinden. Men kan zich den toestand van de ouders indenken. De moeder was radeloos en toen ze na drie weken alle hoop op terugkeer van baarjongen had opgegeven, trok ze de rouwkleeren aan. „Ik draag ze nog, mijnheer," zeide ze ons en werkelijk, we merkten toen pas op dat ze in het zwart was. Bijna twaalf jaar had ze rouw gedragen om haar Reinier en nu zat hij daar aan tafel, lustig zijn pijpje smokend. Ja, moeder Koster was vol We kunnen dit gedeelte wel het eerste hoofd- stuk van het verhaal noemen en het tweede aanvangen met dit bericht van 2 Februari vTe St. Maartensdijk is komen aanzwerven een kleine jongen, die volgens zijn zeggen 13 jaar oud is. Overigens weet hij van zijn at- komst niets, naar hij zegt. Zoo weet hij b.v. niet zijn naam, noch dien van zijn ouders, noch waar hij geboren is. Naar zijn uitspraak te oordeelen, moet hij uit Belgie afkomstig zijn Volgens zijn mededeelingen zou zijn vader de familie verlaten hebben, en zouden hij en zijn moeder op zoek naar zijn vader zijn gegaan en zou hij daarbij ook zijn moeder kwijtgeraakt zijn. Oorspronkelijk buisde de familie in een woon wagen en reisde daarmee. Door de zorg van den burgemeester is den jongen te St. Maartens dijk onderdak verstrekt en heeft hij eergisteren zijn intrede in de school gedaan. Hij verklaarde nooit onderwijs te hebben genoten. Het trok de opmerkzaamheid van schipper L. van 't Hof, die met zijn vaartuig te St. Maar tensdijk lag. Deze Van 't Hof, die den ouden Koster kent, die op de creosoteerfabriek der firma Corns. Gips Czn. werkt, herinnerde zich, wat in Juni 1900 met diens zoontje was voor gevallen. Hij kwam er expres voor naar Dordt, om er met een zwager, ook een schipper, die er overwinterde, over te spreken. Ze besloten er geen zand over te strooien en spraken Dinsdag voor 14 dagen met Koster over het nieuws. Diens vrouw werd er voorloopig buiten gehouden. Koster's zoon, Pieter, en diens oom Arie v. Waardenburg gingen daarop voor veertien dagen onmiddellijk naar St. Maartensdijk. Daar zagen ze den knaap, maar twijfelden of hij wel de vermiste Reinier was. Toen ze hem zeiden, dat hi] mee moest naar zijn vader en moeder, begon hij te schreien, hp wilde er siets van weten. Toen is Zondag een andere oom, J. v. Waar denburg, er nog eens op uitgegaan. Hij trof den jongen te Sint Maartensdijk aan, terwijl hij met nog vijf andere kinderen zat te eten. Dadelijk riep Van Waardenburg uit//jij bent het Onmiddellijk herkende hp zijn neefje. Van Waardenburg was ontroerd geworden door de herkenning en zei tegen denjeugdigen zwerver //jongen, jij heet geen August, maar Reinier. Morgen komen je vader en moeder, dan ga je mee." Als 't maar waar is, antwoordde de ge- vondene en hij schreide, toen hij niet onmiddel lijk met oom mee mocht naar 's Gravendeel. Maandag nu zijn Koster en zijn vrouw den jongen, hun kind, gaan halen. Onmiddellijk heeft de moeder haar Reinier herkend en dat het vooral voor haar een blij weerzien was, zal geen vermelding behoeven. De ontvangst te Sint Maartensdijk was allet- hartelijkst, iedereen was blij met het verheugde ouderpaar en smaakte iets van het geluk, dat deze eenvoudige mensehen zoo onverwacht deelachtig werden. Te 10 uur te Dordt gearriveerd, kwamen ze ruim 11 uur te 's Gravendeel aan, door een groote menigte aan het veer opgewacht. Wat gaf dat een vreugde J a, dat was Reinier, de buren herkenden hem dadelijk en ook anderen sterkten Koster en zijn vrouw in hun overtuiging, dat het hun jongen was, dat aan vergissen niet gedacht behoefde te worden. We klopten bij Koster aan en moeder Kosher, met tranen in de oogen, wees dadelijk haar Reinier. Daar zat hij, klein bleek jochie, van 17 jaar. Eigenlijk heelemaal geen zwerverstype. Maar toch, hoe schichtig rolden die grijze oogen door hun kassen. Geen seconde rust verrieden ze. Ongedurig zat Reinier ook op zijn stoel,zoo stond ie weer op, dan nam hij weer plants, stug zijn pijpje rookend. Zijn broer, enkele jaren ouder maar, is veel forscher gebouwd. Maar precies dezelfde trek- ken heeft die in het geiaat. Vooral de neuzen zijn sprekend gelijkend. De taal welke de knaap spreekt is niet te verstaan. Tvpisch, zijn moeder kan hem het best volgen, als hij spreekt. Ze leest hem de woorden van de lippen en wendt de oogen haast niet van hem at. We kregen den indruk, dat Reinier een treurig leven achter den rug heeft. Hij heeft in een woonwagen, met een //perd" ervoor, Belgie doorgezworven met zijn vader en moeder". Bedelen en nog eens bedelen heeft hij gedaan. En als hij 's avonds geen centen genoeg mee- bracht, kou zijn //vader" niet voldoende drinken en kreeg hij slaag. Waar hij nu feitelijk geweest is, konden we ook niet uit hem krijgen. Aileen noerude hij telkens het plaatsje Doel. Reinier heeft als kind een litteeken gehad aan zijn linker wenkbrauw tengevolge van het stooten tegen een melkkar. Dr. Vetten onderzocht die wenkbrauw en constateerde een onbehaarde plekhet litteeken Twijfel is dus absoluut buitengesloten. lie jongen ziet er niet naar uit, dat hij 17 jaar is. Vandaar dan ook, dat men te St. Maar tensdijk dacht, dat hij 13 a 14 jaar was. Dr Vetten, die zijn gebit beschouwde, concludeerde daaruit, dat de knaap boven de 15 jaar is. Ja, het is beslist z'eker hier is een ouderpaar, dat zijn verloren zoon gevonden heeft. Zijn Testament. Een Hollandsche boer kornt lii de stad en vraagt aan iemand waar hij zijn testament kan laten maken. Men wijst hem den weg naar een notaris. De boer belt, de dienstmeid komt voor. ,/Zeg, meisje, is de testamentmaker thuis De "meid lachend naar binneu en deelt den notaris de vraag mee. De notaris juist aan het ontbijt, laat den boer binnenkomen. ./Zoo vrieud, ga even zitten, ik ben tot uw dienst. Wilt ge een tas koffie z/Als 't u belieft,* menheer, ik lust nog wel een boterham ook." Het ontbijt is afgeloopen. De notaris vraagt aan den boer hem te volgen. Op het kantoor komende, vraagt de troer „Is dit uw werkplaats?" Neen vriend, dat is mijn kantoor, doch laat eens hooren wat ge wenscht". De boer doet een pak open en haalt er een ouden bijbel uit. z/Ja, zie eens mijnheer, dat is mijn testament en nu zou ik u willen vragen, of ge dit niet eens opnieuw zoudt willen inbinden. Dit Rodosto, in Turkije, wordt gemeld, dat zich Zaterdag een hevige sneeuwstorm over de stad en de omgeving heeft ontketend. lal van schepen die in de haven lagen. zijn van de ankers losgeslagen, tegen de kaden lekgestooten en gezonken. Door de hevigheid van den wind zijn verscheidene daken van de huizen gerukt. Op 3 plaatsen ontstond brand, die echter in den aanvang gestuit kon worden. Erger was het in het nabijgelegen dorp Benadoux, waar tijdens den storm een brand ontstond, die 500 huizen in de asch gelegd heeft. Aileen de Moham- medaansche wijk bleef gespaard. Terwijl in de Rumeensche hoofdstad een lente-temperatuur heerscht, komen uit verschei dene deelen der provincie berichten van hevige sneeuwstormen. Vooral in het district Dej heeft de storm balangrijke schade aangericht. Alie telegrafische en telefonische gemeenschappen zijn verbroken. Te Graiova zijn vau tal van huizen de daken ingestort. De geheele spoorwegdienst is in wanorde. Gestolen documenten. Een geheim- zinnige en veelbesproken diefstal had Donderdag plaats in den exprestrein Rome— Berlijn. Een lid van de Duitsche ambassade te Rome begat zich met dien trein naar Berlijn en had een tasch met diplomatieke documenten bij zich van zeer groote waarde. Op Zwitsersch gebied kwam de diplomaat tot de ontdekkir.g, dat de tasch verdwenen was De afdeeling waarin hp zat, werd, evenals de coupe, doorzocht, maai geen spoor van de tasch was te ontdekken. Kleine voorwerpen en kostbaarheden waien niet ver dwenen, zoodat men tot het vermoeden kwam dat geen gewone treinroof had plaats gehad, maar"dat het aileen om de documenten tedoen was, die in de tasch zaten en de diefstal dus door een politiek agent van een andere mogend- heid was bedreven. Alle pogingen om in andere coupe s eemg spoor van de "tasch te vinden waren vruchteloos. Te Goschenen werd de trein grondig doorzocht. De passagiers, meerendeels Amenkanen en Engelschen werden aan een langdurige en nauwkeurige visitatie ohderworpen, hun bagage werd doorsnuffeld, kleeren en reisdekens moesteu worden gefouilleerd en zeifs de zitplaatsen in coupe's maar de tasch was en bleef vet dwenen. Een braaf Franschman ging 28 jaar geleden onder de wapenen, trouwde later en had veischei- dene kinderen. Daar hij weduwnaar was sinds verscheidene jaren, dacht hij er aan te hei- trouwen en vroeg zijn papieren ten gemeente- huize, van waar hij afkomstig is. Nu, daar zag men dat hij, ten gevolge van een misslag van den gemeentesecretaris, sinds 48 jaar op- geschreven is als behoorend tot het viouwelpk geslacht. Niet aileen is zijn tweede huwelijk onmogelijk geworden, maar het schijut zelfs, dat de eerste moet worden vernietigd. omdat het aangegeven is onder personen van lietzelfde geslacht. Dientengevolge is de toestand der kinderen eveneens heel zonderling ge-\oiden. Deze zijn nu slechts natuurlijke kinderen, daar ze werden aangegeven door een vader die geen wettelijk bestaan heeft. De bedoelde heer is er geheel van ontdaaa en vraagt onder het gilde der maunen te worden opgenomen. aasbestkding. Op Woensdag, 28 Februari 1912, des voor- middags ten 11 ure aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg van Het uitvoeren van herstelhngswerken aan de Middenschutsluis van het kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen met bijkomende werken. AAA (Raming 42,200.) K O E R S V A N H E T G E L B- Belgisch per 100 fr. - 47,65 a 47,67® Engelsch per M doch weten het niet. Vele mannen en vrouwen hebben mer- en blaaskwalen, doch kenuen ongelukkigerwpze hun ziekte niet onder dien naam. Zp schrpven hun zenuwhoofdpijn, verlammende ppn in den lug en de lendenen, duizeligheid, rheumatische ppnen enz. aan andere oorzaken toe. Somtijds is dit zoo, doch verreweg in d® meeste gevallen zijn het de mergiften in het bloed die dat afgematte en ruStelooze gevoel die urine-stoornissen, waterzucht, ^eumat.ek en rugpijn veroorzaken. Zp ?.pn het, die u prikkelbaar, zeurend over kleimgbeden en spoedig ""Doch'verbeeldt u niet, dat gi een o„gene.S«ke ziekte hebt en dat gij niet gezond kunt worden Behandelt de oorzaak uw nieren deoi het gebruik van Foster's Rugppn N'el^ ^lepn; die de nieren krachtig en gezond maken en hen zoodoende in staat steHen omde onzutve^- heden, die uw lijden veroorzaken, uit het lichaam WacbtTu voor namaak. Op iedere echte doos komt ons handelsmerk - de man "iet zpn hanaen in de lendenen voor. Fosti s g pun Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen ver- kriitrbaar bij den heer A. van Overbeeke-Leums, Westkolkstraat. Toezending g^^edt franco na ontvangst van postwissel a l,7o vooi een, 0f f io,voor zes doozen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 6