Landbouwberichten. Gemengde berichten. waren scherp. Er was vooral veel belangstel- ling naar de ,/Sprekende" beelden. Zij die bioscoop en gramophoon kennen, kunnen zich eenigermate een denkkeeld vormen, hoe die twee vindingen samen kunnen werken, maar als men ze beiden ziet en hoort, in samen- werking aangewend, staat men toch verbaasd over het effect dat men daarmede verkrijgt. Het hangt vrijwel van den vertooner af, of men een goed geheel krijgt. We weten niet of dit regel is, maar we kunnen volmondig verklaven, dat gisterenavond de samenwerking tusschen bios coop en gramophoon al zeer gelukkig was. De comische beelden deden eens smakelijk lachen terwijl de dramatische met voile aandacht werden aanschouwd. Indien de drijvende bioscoop hier geen succes zou hebben, zal dat zeker niet toe te schrijven zjjn aan de vertooningen zelve. Die zijn te roemen. In eigen plaats zal men nimmer iets beters kunnen aanschouwen. Zaterdag zal er een kindervoorstelling worden gegeven. Zij die bunne kinderen iets degelijks willen laten genieten, zullen zeker niet nala'ten van deze gelegenheid te profiteereu. Wij kunnen trouwens de liefhebbers in bet algemeen aanraden aan dit ^schip" een bezoek te brengen voor het bijwonen eener vertooning. rijdens den somberen regenachtigen avond van gisteren werd het anders zoo stille School- plein geheel in rep en roer gebracht door angst- kreten die uit een der woningen naar buiten drongen. 't Is zoo'n vreemde tijd en wat elders gebeurt kan hier ook voor komen dacht men, zoodat terstond vele samen schoolden voor het huis waaruit die kreten klonken, een huis waarin een^ gezin woont waarvan de vrouw sedert eenige dagen moeder was geworden. Er was echter niets te bemerken van de aan- leiding van die kreten en de daardoor veroor- zaakte oploop. De politie was echter inmiddels gewaarschuwd en deze stelde in de woning een onderzoek in, waarbij het haar bleek dat 2 vreemde varens- gezellen tot het gevalletje aanleiding hadden gegeven. Ze waren tegen de deur gebonst, en een was zelfs den zoldertrap opgeloopen. Ze schijaen eenigszins buiten kun gewonen doen geweest te zijn en van koers geraakt, een verkeerde haven te zijn binnen geloopen. Op het bureau van politie werd met hen een hartig woordje gesproken en als het mogelijk is zal de rechter hun ook nog wel nader aan het verstand brengen dat het niet geoorloofd is de rust van rustige burgers en gezinnen te storen. Het is maar te hopen dat het veront- ruste gezin de man, een schipper was af- wezig van deze opschudding geen nadeelige gevolgen zal ondervinden. Volgens mededeeling van het Loodswezen is de geul door en beO. langs den Haringvreter Ooster-Schelde geheel verzand en is de betonuing van het Veregat daar, als volgt, gewijzigd opgenomende rood en zwart hor. gestr. kogelton No. 3 met ruit, op ongeveer51° 34' N.b. en 1° 14',4 W.I., de spitse tonnen Nos. 4, 5, 6 en 7, en de stompe tonnen Nos. 6, 7, 8 en 9 vernummerd de stompe ton No 5a. in No. 6 en voorzien van een afgekn. kegelvernummerd (vaarwater naar Kampers-Nieuwland)de spitse tonnen Nos. 8, 9 en 10 in Nos. 1, 2 en 3; de stompe tonnen Nos, 10 en 11 in Nos. 1 en 2. In het vaarwater beW. den Haringvreter worden vernummerdde spitse tonnen No. 1 t/m 4 in Nos. 3 t/m 6, en de stompe tonnen Nos. 1 t/m 7 in Nos. 7 t/m 13. Te Hontenisse heelt Zondagavond een ernstig treffen plaats gehad tusschen de politie en de vier gebroeders C., alien arbeiders aldaar. De hulp der politie werd ingeroepen door een burger, die reeds door een der broers met een mes was bewerkt. Toen de gemeente- veldwachter in het cafe kwam, waar het viertal zich bevond, werd hij door den oudscen van hen, den 26jarigeu A. C., met een broodmes bedreigdhet gelukte hem echter zijn aan- valler te ontwapenen. Intusschen was ook de marechaussee ter plaatse verschenen, en achtte men het noodig de vier jonge mannen, de andere zijn respectievelijk 23, 20 en 19 jaar oud, in arrest te stellen. Dit ging gepaard met groot verzet. Dinsdagmorgen zija de vier woestelingen zi]nde H. J. C., 19 jaar, A. C., 26 jaar, E. D. C., 23 jaar en P. A. C., 20 jaar, zwaar geboeid en onder sterk geleide naar Middelburg overge- bracht en aldaar in het huis van bewaring opgesloten. Het Prov. Blad no. 24 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarin deze, gezien het Kon. besluit van 5 Januari 1912 (Staatsblad no. 4), waarbij is bepaald, dat in het tijdvak van 1 tot 15 Maart door de provincie Zeeland afgeleverd moeten worden 269 lotelingen, die ter volledige oefe- ning zijn bestemd, besluit het door elke ge- meente of samenvoeging van gemeenten te dragen aandeel in het tijdvak van 1 tot 15 Maart af te leveren gedeelte van de ter vol ledige oefening in te lijven lotelingen derlich- ting vaK 1912 o. m. vast te stellen als volgt Aardenburg 3, Biervliet 2, Breskens 3, Cadzand en Retranchement 2, Eede en St. Kruis 2, Groede en Nieuwvliet 3, Hoofdplaat 2, Llzen- dijke 3, Oostburg en Zuidzande 3, Schoondijke en Waterlandkerkje 2, Sluis 2, Axel 7, Bosch- kapelle 2, Clinge 3, Graauw eu Langendam 2, Hoek 3, Hontenisse 6, Hulst 3, St. Jansteen 2, Koewacht 3, Ter Neuzen 16, Ossenisse en Hengstdijk 2, Philippine 2, Sas van Gent 1, Stoppelijk 2, Westdorpe 2, Zaamslag 4, Zuid- dorpe en Overslag 2. Landbouwers en Suikerfabrikanten. Naar X in „De Boerenstand" meldt is in de vergadering van het Bestuur van hetNederlandsch Landbouwcomite, gehouden den 29 Januari j.l. o. a. behandeld een ontwerp-convenant, door de beetwortel-suikerfabrikanten aan te gaan met het Bestuur van het Nederlandsch Land bouwcomite. Dit ontwerp-convenant is opgebouwd op de volgende grondslagen lo. Het Bestuur van het Comite zal de belangen behartigen van de bietenverbouwers tegenover de fabrikantendaarvoor zal eene commissie van bietenverbouwers worden benoemd door het Bestuur van het Nederlandsch Land bouwcomite. 2o. De grondprijs der bieten zal berekend worden volgens de regelen, die daarvoor tbans geldenvan de overwinst, door elke fabriek gemaakt en vastgesteld naar regelen, in het convenant omschreven, zal de helft ten goede komen aan bietenverbouwers. 3o. De exploitatierekening van elke fabriek zal worden nagezien door eene commissie van accountants, benoemd in onderling overleg door de Besturen van het Nederlandsch Landbouw comite en van den Zuidelijken Bond van Beet- wortelsuikerfabrikanten. De in punt 2 genoemde overwinst wordt door de commissie van accoun tants vastgesteld. Het Bestuur van het Nederlandsch Landbouw comite, bet groote belang der zaak ioziende, heeft in bovengenoemde vergadering eene bijzon- dere commissie benoemd, die in eene vergade ring heden 12 Februari te 's Gravenhage te houden, het ontwerp-convenant zal behandelen. Leden der commissie zijn K. Breebaart Jz., WinkelA. Colijn Jr., Nieuwer-AmstelA. Cruijsen, DreumelA. van Delden, SappemeerJ. H. 0. Dominicus, Krui- ningenG. Eling Tichelaar, LoppersunG. Koenraad Mzn., SteenbergenS. C. Korteweg, 's Gravenhage W. Kraaijvanger, Lathum G. Kruseman, Houtrijk en Polanen J. F. de Maat Staal, Stoppeldijk; D. R. Mansholt, Groningen H. J. L. Merkelbach, Mechelen, gem. Wittem H. A. Nebbens Sterling, RozenburgJ. H. v. d. Torren, Gouda G. A. Yorsterman ran Oyen, AardenburgJ. de Waal, Lamswaarde en D. van Wijk Heuff, Zoelen. Paarden keuringen. Voor de Woensdag j.l. te Hulst gehouden voorjaarspremiekeuring waren aangegeven 41 merries en 13 hengsten, geboren in 1910. Er waren daarvan opgekomen 33 merries en 10 hengsten en er werden goedgekeurd 5 merries en 2 hengsten. Er waren aangegeven 14 dek- hengsten van 3 jaar, 7 van 4 jaar, 2 van 5 en 6 jaar en 3 van 713 jaar. Daarvan waren opgekomen resp. 4, 2, 2 en 3 en zijn goed gekeurd resp. 1, 1, I en 0. Donderdag was deze keuring voor Axel. Daar waren opgegeven 61 merries en 30 hengsten geboren in 1910. Opgekomen 48 en 22 goed gekeurd 9 en 7. Er waren aangegeven 9 dek- hengsten van 3 jaar, 5 van 4 jaar, 9 van 5 en 6 jaar en 7 van 7 13 jaar. Daarvan waren opgekomen resp. 5, 4, 9 en 6 en werden goed gekeurd 2, 3, 6 en 4. Te Oostburg werd de keuring gehouden op Vrijdag en Zaterdag. Aangegeven waren 70 merries en 22 hengsten, geboren in 1910. Op gekomen waren daarvan 56 en 20 goedgekeurd werden 12 en 5. Aangegeven waren 12 drie- jarige, 7 vierjarige, 6 vijf- en zesjarige en 6 van 713jarige dekhengsten. Opgekomen wa ren resp. 6, 3, 4 en 6 en goedgekeurd werden resp. 4, 2, 3 en 4. Dekhengsten van 3, 4, 5 en 6 jaar worden saamgebracht op de Centrale Keuring te Goes Woensdag 28 Febr. e. k. Voor de Dinsdag gehouden keuring te Goes waren ingeschreven 19 2jarige merries daarvan werden 18 voorgebracht, een goedgekeurd. Tweejarige hengstenaangeboden 3, voorge bracht 2, goedgekeurd 1 dekhengsten van 3 jaar 32 0 van 4 jaar 2— 1—0 van vijf en 6 jaar 1 10 en van 7 tot 13 jaar 220. Te Kruiningen was de uitslag als volgt 2jarige merries 109 3; 2jarige hengsten 20 - 0 driejarige dekhengsten 3 22 vierjarige dekhengsten 222, vijf en zes jarige dekhengsten 2—10; zeven tot dertien- jarige dekhengsten 0—00. Blijkens statistiek opgemaakt door het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel werden in de maand Januari in Zeeland geconstateerd 56 gevallen van besmettelijke veeziekte en welVan mond- en klauwzeer 9 gevallen n.l. een te St. Jansteen, 2 te Koewacht, een te Maartensdijk, Noordgauwe, Oostkapelle, Rilland-Bath Stavenisse en Waterlandkerkje; van rotkreupel bij schapen, 45 gevallen, alien van een eigenaar te Zonnemaire van vlekziekte bij varkens een geval te Veere en van miltvuur, een geval te St. Annaland. Kantongepecht te Te** Neuzen. Men meldt uit Texel Zeven van de twaalf door het zeeijs naby den Prins Hendrikpolder ingesloten Wieringer visschersvaartuigjes konden Zondag in veilig- heid worden gebracht. Vijf zitten er nog tusschen de schotsen, doch er wordt ijverig ook aan hun bevrijding gewerkt. Zondagnamiddag ongeveer 472 uur arri- veerden te Sneek twee stoombooten uit Lang- weer, die het ijs in de Langweerder Wielen, Langweerdervaart, Oudhof, Witte Brekken en Woudvaart hebben verbroken. ooral in de Langweerder Wielen, Oudhof en Brekken was het ijs nog buitengewoon dik, waardoor men slechts langzaam vorderde. De reis naar Sneek, gewoonlijk een uur stoomens, had ongeveer 11 uren geduurd. Tegen den kapitein der boot is proces-ver- baal opgemaakt wegens het breken van het ijs, terwijl ook een brugwachter te Sneek moet geverbaliseerd zijn wegens het openen der brug over de Woudvaart. (D- Lt.) Zondagavond is op den Haagweg nabij Delft de 28jarige G. v. M., uit Delft, van het balcon van de stoomtram tusschen de wagens gevallen en dood gereden. De man was ongehuwd. Te Maastricht heeft Maandag onder groote belar.gstelling de oudste inwoonster der stad, Mevrouw de wed. Bloemendal, haren lOOsten verjaardag gevierd. B. en W. van Maastricht en vele corporaties kwamen haar gelukwenschen. De Koninkiijke Harmonie bracht een serenade. Mevrouw Bloemendal, die sedert eenige jaren haar gezichtsvermogen heeft verloren, gaat niet meer uit, doch geniet eene goede gezondheid. Zaterdagavond is aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam een 22jarige brievenbesteller op heeterdaad betrapt bij het stelen van monster- pakjes. De inhoud van enkele dier pakjes, slechts een kleine waarde vertegenwoordigend, werd in zijn bezit gevonden. De diefstal werd gepleegd bij het afstempelen der ingekomen brie veil en andere poststukken. De brievenbesteller werd overgebracht naar het politiebureau St. Pietershal. Daar bekende hij zijn misdrijf; hij verklaarde er toe gekomen te zijn, omdat hij met zijn salaris van 10 per week niet kon rondkomen. Heden wordt bij ter beschikking der justitie gesteld. (Hbl.) De wisselwachter W., wien enkele dagen geleden op het stationsterrein te Wijhe een been werd afgereden, is Maandag aan de ge volgen daarvan in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden. In de slotgraeht te Ophemert (Gelderl.) is Maandag het lyk van het lljarige meisje A. de V. onder het ijs gevonden. Sinds Zaterdag werd zij vermist. Een vrouw is te Rotterdam in de Hennep- gang door drie haar onbekende mannen aange- vallen en mishandeld. Hevig bloedende en met een wond aan het hoofd, werd zij op de straat liggende gevonden. De politie heeft haar naar het Ziekenhuis gebracht. Naar de lafhartige be- drijvers van deze daad wordt ijverig gezocht. De arrondissements-rechtbank te Dordrecht heeft een politieagent aldaar, tegen wien wegens het afleggen van een valsche verklaring voor het gerechtshof te 's Gravenhage in een zaak, in welke een andere politieagent wegens mishan- deling van een arrestant terechb stood, 8 maauden gevangenisstraf was geeischt, vrijgesproken en zijn onmiddeliijke invrijheidstelling gelast. De rechtbank achtte de verklaring wel in strijd met de waarheid, maar achtte het opzet tot de af- legging daarvan niet wettig en overtuigend bewezen. Het openbaar ministerie heeft tegen deze uitspraak hooger beroep aangeteekend. Onder het opschrift„Een ernstige waar- schu wing" schreef de u V isscherijcourant het volgende De Friesche edelman Galema wandelde door zijne landerijen en vond een klein zeevischje. Hij verkocht dadelijk zijn laud en kort daarop werd het Zuiderzee. Op het sportterrein aan het waterverschings- kanaal te Scheveningen, een half uur van het strand, boorde men in 1910 een put, welke zout. water gaf. De waterleiding van Den Haag heeft een onrustbarende hoeveelheid zout in haar water; te Oudewater, 7 uren van het strand, pompt men garnalen op. Is dat alles niet eene waarschuwing V Door het schelpenvisschen wordt de zee onder de kust dieper, de bankeu verdwijnen, de zee oudernnjnt de zeeweringstukken en zout water en zeedieren komen het land binnen. Waarom neemt men toch niet eens de proef met het stakdn der schelpvisscherij, welke boven- dien daar de schelpen het voedsel voor de plat- visschen inhouden, mede een der icdenen is> dat deze visch van onze kusten verdwenen is. Kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen, het schelpenvisschen kan een zeer, zeer gioot en ernstig gevaar voor ons land blijken. Een ooud- en zilverkashouder in deJon- kerfransstraat te Rotterdam is bijna de dupe ge- worden van een, zich voor een rechercheur uit Den Haag uitgevende oplichter. In den winkel van dezen kashouder kwamen twee dames om een ring te koopen. Eenige ringen liet men zien en toen de dames vertrekken zouden weid er een ver mist. Toen de echtgenoote van den winkelier, die de dames hielp, van de politie begon te spreken, boden zij terstond aan de zoek geraakte ring te be- talen. Op dat oogenblik kwam een man m den winkel, die zich rechercheur Van der V., uit Den Haag, noemde. Ongevraagd mengde hij zich in het dispuut, sloeg een hoogen toon aan, gaf order, dat de beide dames door een paar geroepen politieagenten naar het bureau gebiacht moes- ten worden en wilde beslag leggen op een doos waarin de ring in kwestie geweest was en waar ook tal van andere kostbare riugen^ter gezamen- lijke waarde van eenige honderden guldens, in geborgen waren. De echtgenoote van den goud- sinid, op dat oogenblik zelf niet aanwezig, was beslist tegen deze inbeslagname gekant, wat de voorgewende rechercheur ook mocht aanvoeren. Dan °zou hij de dames maar al vast volgen naar het politiebureau in de Meermanstraat, en zou men wel nader van hem hooren. Tot nog toe liet hij zich zoomin in den goud- en zilverwinkel van den heer B., waar dit voorviel, als op het politiebureau zien. Niet onwaarschynlgk is het, dat de beide dames met dezen rechercheur „samenwerken". o Zitting van 8 Februari 1912. 1 eronrdeeld zijn: H. M., gezagvoerder van het stoomschip Mersey uit Goole, ter zake van op een Rijks kanaal als schipper van een vaartuig dit des daags niet doen stoppen bij het naderen van een brug, terwijl een roode vlag op de brug wordt getoond, tot eene boete van 25, subsidiair 10 dagen hechtenis. Th. d. W., gezagvoerder van het stoomschip La Flandre uit Antwerpen, ter zake als voren, tot eene boete van 10. J. G., gezagvoerder der sleepboot Iiampen uit Hans- weert, ter zake als voren, tot eene boete van f 10. A. V., gezagvoerder der sleepboot Precurseur uit Temsche, ter zake als voren, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. J. A. v. G., gezagvoerder der stoomboot Stad Gent uit Rotterdam, ter zake als voren, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht. A. d. M., schipper op het motorvaartuig De Pijl uit Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. P. v. W., schipper op het schip de Goede Verwachting uit Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. O. Z., schipper op het Rijnschip Leopold Marianne IV, zonder bekende woonpiaats, ter zake van in een Rijks- kanaal bij het doorvaren van een sluis een ketting slepen, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. M. S., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van een openbare vermakelijkheid geven zonder vergunning, tot eene boete van f 1. subs. 1 dag hecht. T. d. S., landbouwer; V. B., landbouwer; C. A. B., landbouwer; L. J. d. V., landbouwer, alien te Philippine; M. d. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van te Philippine aan den zuidkant van de haven, andere goederen lossen dan mosselen, ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. P. J. I)., verlofhouder te Sas van Gent, ter zake van drankwetovertreding tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. 1). .1. V., logementhouder te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht F. I). en H. S., Jandbouwers te Hoofdplaat, ter zake van veedrijven over een waterkeerenden dijk, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. V, landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van Jacht- wetovertreding, tot 2 boeten elk van 5 subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring en ver- nieling van het geweer en patroon. J. D., koopman en E. D., koopman, beiden te Selzaete, ter zake van door het bevoegd gezag naar zijD naam gevraagd, een valschen naam opgeven, ieder tot eene boete van f 10 subs. 10 dagen hecht. J. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van 1 subs. 1 dag hecht. K. .1., veedrijver te Ter Neuzen, ter zake van gekoppeld vee langs een weg drijven P. D., arbeider te Bou- chauteG. B., landbouwer te Philippine; P. J.S., bierhuishouder te SluiskilP.O. V., postbode te Zaam slag, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. W. R., veldarbeider te Axel, ter zake van overtreding der leerplichtwet, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht. C. d. P., werkman te Ter Neuzen; A. O., arbeider F. D., werkman; L. V., arbeider; F. D., ar beider, alien te Axel; A. d. P., arbeider te Zaamslag E. J. M., fabrieksarbeider te Sas van Gent; C. v. D. werkman te Westdorpe; C. J. P., arbeider; J. F. d. B., arbeider; L. H., koopman, alien te Hoek ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot eene boete van 5, subs. 5 en 3 dagen hecht. J. v. d. L., klompenmaker te Ter Neuzen P. S., ar beider A. d. F., landbou wersknechtC. S., schoen- maker; L. C. R., werkman; J. H., werkman; P. S., arbeider, alien te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 1 subs. 1 dag hecht. A. v. d. V., werkman P. d. J., koopman M. J. R., landbouwer, alien te Hoek E. R., werkman te Sas van Gent; C. J. W., zonder beroep; M. v. K, werkman; D. K„ schilder, alien te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1 subs. 1 dag hecht. J. v. d. D., timmerman te Roubaix; E. G., werkman te Wachtebeke H. V., arbeider te Asser.ede, ter zake als voren ieder tot eene boete vaa f 1 subs. 1 dag hecht. A. K., bargeschipper te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap tot eene boete van 15 subs. 3 dagen hecht. I. K., bootwerker; H. K., bootwerker; P. G. S., bootwerker; I. A., bootwerker: D. d. D., bootwerker, alien te Ter Neuzen; P. D., timmerman te Axel; L. J., arbeider te Axel; A. J. d. R., landbouwer te Sas van Gent; C H. M. O., gasfltter te Axel, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. rij«evpr«»lten P. F. P., grondnerker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Wet op het be- graven van lijken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2