No. 5723. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 10 Februari 1913. 52' Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. TWBBDB BLA.D. Buitenland. Predikbeurten. DUITSCHLAND. De opening van den Duitschen Rijksdag in de witte zaal (troonzaal) van het koninklijk paleis te Berlijn, is steeds een schitterende plech- tigheid. De hel-verlichte en prachtig gedecoreerde zaal, gevuld met talrijke personen in de schit- terendste gala-uniformen, geeft een schouwspel van ongekende kleurenpracht en schittering. De Keizer verscheen te-midden van zijn gevolg in gala, voorts de Ministers en hoogwaardig- heidsbekleeders, vertegenwoordigers der bonds- staten en kooge militairen. De troonhemel, van goudbrokaat, was versierd met een groote veer in de rijkskleuren, en de vier bp den zetel geplaatste tabourets bewezen dat ook de rijks- insignes in den stoet zouden meegevoerd worden. Terwijl in de zaal de toebereidseien getroffen werden, drongen uit de paleiskapel bazuinklan- ken door. Men hoorde het Wilhelmus van Nassauen en zag den Keizer met zijn stoet aan 't slot van de godsdienstoefening, zich naar zijn vertrekken begeven. In de witte zaal verzamelden zich de geheim- raden, generaals en hooge beambten. Van de Rijksdagafgevaardigden hadden ongeveer de helft de uitnoodigiDg aangenomen om de officieele opening bp te wonen. Velen huuner verschenen in de uniformen van de garde-regimenten. Toen de diplomatenloges zich vulden ver scheen in de hofloge de Keizerin met haar dochter en Prinses Friedrich Leopold. Kort na 12 uur verscheen de rijkskanselier in de uniform van generaal, aan 't hoofd van den stoet van Ministers en vertegenwoordigers der bondsstaten. Aan het hoofd van de groep van Rijksdagleden stond Trager, de ouderdoms- president. Drie slagen met den staf van den hofmaar- schalk kondigden de komst des Keizers aan. De ,/Opperhof- en huismaarschalk", graaf Yon Eulenburg, met twee dienstdoende hofmaar- schalken verschenen in de voorhal van de beeldengalerij, daarop volgde een kompagnie paleisgardes met 'n vaandel van zilverbrokaat. Een stoet van hovelingen, in de schitterend«te gewaden uitgedost, werd weer gevolgd door soldaten, gardes du corps met roode wambuizen, kuras en helm met adelaars versierd. Zij ora- gaven een 7-talgeneraals en veldmaarschalken, die de rijksinsignes, het zwaard, de rijksappel, de kroon, het rijkszegel enz. torsten, op pur- perert kussens. Toen de Keizer op den drempel der zaal ver scheen, bracht de president Trager een drievoudig yhoch" op hem uit. De Keizer schreed met den helm in de hand naar den troon, de keizerlijke Prinsen namen aan de linkerzij plaats. De rpks kanselier reikte den Keizer de troonrede over, die deze daarop voorlas. Dat was het ceremonieel, waarmee de nienwe Rijksdag werd geopend, wier sterkste partp thans de socialistische is. In de troonrede werden nieuwe vloot- en leger-uitgaven aangekondigd, terwijl de oude tarief-politiek zal worden voortgezet. In de troonrede wordt geen overzicht gege- ven van de nieuwe militaire lasten, die het volk worden opgelegd. Van de gewpzigde partij- verhouding wordt evenmin gekikt. Toch heeft de troonrede een goede pers, en de vrijzinnige bladen maken er uit op, dat de regeering met de nieuwe meerderheid wil sarnenwerken. Donderdag begon de gewone zitting van den Rpksdag. TIHIPOLIS. Een Franseh oorlogscorrespondent in het kamp der Turken in Tripoli beschrijft de geestdrift, waarmee de ongeregelde troepen tegen de Ita- lianen ten strijde trekken. Alle onderlinge haat tusschen de Arabische stammen verdween bij den gemeenschappelijken haat tegen den chris- tenhond. Bij een inspectie van den Turkschen generaal Nesjad, waren aan den voet van de hoogvlakte van Tarhoena vele duizenden krijgshaftige scha- ren samengestroomd uit alle hoeken van Trtpolis. Daar waren mannen van Mesrata, met witte tulbands, Bedoeienen, negers uit Fezzan, zwart- gesluierde Toearegs, en rijzige Arabieren uit het Sahel-gebied, alien goed gewapend en vol krpgslust. Een leger in lompen, maar een leger, waar- van de soldaten zich uit liefhebberij doodvechten. Toen de staf met zijri chef en met den oorlogscorrespondent in zijn midden het kamp naderde, was in een oogenblik heel de stam te paard en met oorverdoovend geschreeuw renden de woeste ruiters den Turkschen officieren tegemoet. Het was een angstwekkende charge, welke die horde uitvoerde te huuner verwel- koming. Maar de ruiterij rent voorbij en komt dan weer in massa terug in razenden galop, zwaaiend met de geweren en gillend *!eve de sultan Zoo zwenkt en galoppeert die prachtige ruiterbende om den Turkschen staf en voert te zyner eer een schitterende fantasia uit. Een carre wordt gelormeerd en de wapens worden ge'inspecteerd. Opmerkelijk is de goede wil dier woest uitziende mannen om, volgens de regelen der pas aangeleerde militaire tucht, te werk te gaan. Ha deze inspectie zegt een oude sjeik met e'rnstige gebaren wat Koranverzen, waarop een machtig geluid opstijgt uit de scharen, die met een ,,leve de sultan antwoorden. Den ganschen dag stroomden andere troepen aan, de geweren op de rug en met getrokken sabels. Goed gewapend en vol goeden wil, strijdlustig en ontelbaar. Zoo zijn de ongeregelde troepen van het Turksche leger, dat gereed is om de voorttrekkende Italianen te ontvangen. In een- van de laatste berichten van het oorlogsterrein, uit Italiaansche bron, kwam deze merkwaardige erkenning voor dat de door de Turken in de militaire tucht onderwezen Arabieren zich door standvastigheid in het vuur onder- scheidden. Volgens ambtelpke Turksche berichten ver- loren de Italianen in drie nachtelpke aanvallen op Derna en Bengazi 400 dooden. De heer v. Waterschoot v. d. Gracht critiseert de achterstelling van het bijzonder onderwijsen in het bpzonder bij de samenstelling van de examen-commissies. Ten slotte behandelt spreker de vraag of de Regegring wel genoeg doet voor het onderhoud en de restauratie van onze oude schilderijen, die terecht den roem van ons land uitmaken. De heer v. d. Berg bepleit uitvoerig pension- neering van de commissarissen van politie. EERSTE KAHIIER. Vergadering van Donderdag. Hoofdstuk Justitie. De beraadslaging wordt voortgezet. De Minister van Justitie deelt mee, dat bij hem een plan in studie is om bij tijdelijke noodige versterking der Rijkspolitie in de groote stedeu het platteland zoo min mogeiijk van Rijksveldwachters te ontblooten. De tegenwoor- dige inspectie van de Rijksveldwacht acht de Minister voldoende. De Minister blijft van oordeel dat het ver- keerd zou zijn algemeene voorschriften aan de voogdijraden te geven omtrent ontzetting uitc de ouderlijke macht. Het is beter de kinderen te redden, dan de ouders te dwingen hen bij zich te houden. Met dwang is al zeer weinig te beginnen, want bij inhouding van een gedeelte van het loon voor onderhoud der kinderen wordt veelal het bijltje er bij neergelegd, en wordt geweigerd om te werken. Het beste is maar om te biijven vertrouwen op het juiste inzicht der Voogdijraden. Erkennende dat bij diefstal in vereeniging gevangenisstraf moet worden opgelegd, wijst de Minister er op dat er wel een hulpmiddeltje is om ook in dat geval een geldboete op te leggen. Wat de toepassing van het vMotu Proprio" aangaat, refereert de Minister zich aan hetgeen hjj daaromtrent in de stukken had gezegd, n.l dat dit /ymotu proprio" voor ons land niet van toepassing is. Het ,/motu proprio" is een uit- breiding van het bestaande privilegum fori voor de R.-K. geestelijken. Was het ook voor ons land geldig, dan zou dit reeds in de praktijk gebleken zijn. Uit zijn eigen praktijk als officier van justitie kan de Minister meedeelen, dat hier te lande meer dan eens katholieke geestelijken zijn vervolgd en gestraft. Ook in Belgie geldt het yinotu proprio" niet. Wanneer men 't bepaald verlangt, wil de Minister wel met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken over- leggen, om alsnog inlichtingen te vragen. De Minister acht dit echter onnoodig. De vrijz. kiesvereeniging ,/s Gravenhage" heeft deze zaak meer propagandistisch dan juridisch canonisch behandeld. Ten aanzien van de toepassing der Zedelijk- heidswet (o. m. door het in-beslagnemen van van briefkaarten en boekwerken) herinnert de Minister er aan, dat hij bij de verdediging van die wet gezegd heeft, dat rekening gehouden moet worden met de eischen van kunst, weten- schap en algemeen belang. De parketten weten dit. De heer Reekers waarschuwt tegen het vragen van inlichtingen aan het Vaticaan, want zelfs al heeft het Vaticaan uitspraak gedaan, dan zullen er altijd nog menschen gevonden worden die toch niet overtuigd zijn. De motie van de vrijz. kiesvereeniging ,/'s Gravenhage" ontzegt spr. alle waarde, omdat hij die vereeniging moet refuseeren als deskundige. De heer Van der Feltz acht na 's Ministers antwoord geen nader onderzoek noodig, daar hp volkomen gerustgesteld is. Na replieken worden de algemeene beraad- slagingen gesloten en hoofdstuk IV (Justitie) zonder stemming aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van een lid der Gemengde Commissie voor de Stenografie (vacature Roell) en als zoodanig gekozen de heer Staal. Aan de orde is daarna de vaststelling der begrooting voor Suriname. De heer Lely acht voor een scheiding der geldmiddeien van de kolonie Suriname en het Moederland, den tijd nog niet gekomen, bij de onzekerheid van den economischen toestand der kolonie. De begrooting wordt, na eenige opmerkingen van den Minister van Kolouien, goedgekeurd, alsmede die van de Curasao en het hoofdstuk /yKolonien". TER NEUZEN, 9 Februari 1912. Naar wij vernemen circuleeren in onze ge- meente lijsten voor het verkrijgen van hand- teekeningen op een adres aan den gemeenteraad, waarin wordt te kennen gegeven dat adressanten met groot leedwezen kennis hebben genomen van het besluit van den Raad van 28 Dec. 11. tot oprichting eener H. B. S. dat immers naar hunne meening de sticlating en instandhouding van een dergelpke inrichting, zelfs met een belangrijke subsidie van het rijk, van de ingezetenen te zware offers zal vergen dat de toestand waarin de arbeiders en de kleine middenstand in deze gemeente verkeeren geene verhooging van lasten toelaat dat de belangrijke offers die de stichting dezer school aan de gemeentekas zal kosten, slechts aan een zeer klein deel der ingezetenen ten goede zullen komen dat andere zaken, waardoor een veel grooter aantal Ter Neuzenaren zeer gebaat zoude worden, daardoor wegens gebrek aan middelen achter- wege zullen biijven dat zij om deze redenen den Raad eerbiedig maar dringend verzoeken boveubedoeld besluit weder in te trekken of althans een zoodanige regeling te treffen, dat door de stichting dezer school de lasten van den arbeider en den kleinen middenstand niet verhoogd worden. Woensdagavond 1.1. heeft de mannenver- eeniging (Mattheus 18 20) in haar lokaal „Eben Haezer", Kerkhoflaan alhier, het 9de jaarfeest gevierd. De opkomst van leden en begunstigers was bevredigend ongeveer een 60tal was aanwezig. Dank den ondervonden steun van binnen- en buitenleden kon het werk ongestoord voort gaan. De bpeenkomst werd geopend door den voor- zitter, met gebed en een kort openingswoord naar aanleiding van Jeremia 35. Hierop volgde de secretaris met zijn verslag <uangaande onderlinge werkzaamheden, Bijb 1- bespreking, enz. De penningmeester deeide mede dat de kas steeds voorzien was om de noodige onkosten te bestrijden, en bp het einde van 1911 bleef nog een som over, om dit jaar weer met dankbaarheid te beginnen. Nu ging het als meestal in alle vereenigingen, volgens programma. De vice-voorzitter sprak een zeer ernstig woord en wekte op om in al het doen en laten God te verheerlijken met dankzegging. Voorts werden verschillende voordrachten, samenspraken enz. ten beste gegeven en groeten overgebracht door de afgevaardigden der ver schillende christelijke vereenigingen. De feestvreugde werd mede nog verhoogd door zang van de dames M. 't Was een zeer aangenanmn avond, wat bleek toen men ten 11 ure noode scheidde en door velen duidelijk werd te kennen gegeven dat zij nog gaarne bijeen bleven. De vice-voorzitter sprak een slotwoord, dankte voor de genoten steun en beval de vereeniging opnieuw in aller steun en gebeden aan. Hp sloot met dankzegging. Bij Kon. besluit van 9 Januari is aan J. Jansen, gewezen scheepsdiepgangmeter te ler Neuzen, ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet, met ingang van 1 October 1911, een pensioen ver- leend van 55 'sjaars. Blijkens opgaveaan den Centralen Gezond- heidsraad werden in de week van 31 Jan. tot 6 Febr. in Zeeland gecoustateerd 29 .gevallen van besmettelijke ziekten en welroodvonk 4 te Colijnsplaat, 1 te Kats, 1 te Kruiningen, 2 te Vlissingen en 8 te Zuidzandeen diphte- rithis 3 te Aagtekerke, 1 te Brouwershaven, 4 te Kloetinge, 3 te Koevvacht, 1 te Vlissingen en 1 te Yerseke. In den Maandag gehouden gemeenteraad van ljzendijke was o. m. aan deorde het voorstel van het dagelijksch bestuur, om den grondslag, waarop de landbouwers in den hoofdelijken omslag zullen worden aaugeslagen te bepalen op f 40 voor den eigenaar-gebruiker en f 20 voor den pachter. De heer De Jaeger gaf in overwegiug om f 15 voor den pachter aan te houden, doch de pachters naar evenredigheid hooger aan te slaan, indien de omstandigheden zulks toelieten. De heer Leenhouts stelde voor om voor den eigenaar-gebruiker een basis van 45 per ge- met te bezigen. Dit voorstel werd aangenomen met 4 stemmen. Over het voorstel van Burg, en Weth. staakten de stemmen. De raad besloot het dak van de Beurs dat dringende herstelling eischt, te laten maken en voor de kosten geraamd op 2290 minstens een leening te sluiten. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij werd gedurende 20 jaren 800 subsidie 'sjaars toegekend, terwijl aangehouden werd een voorstel derzelfde Mij.om eene subsidie van f 500 voor de lijn Schoondijke-grens. (Midd. Ct.) De voordracht voor concierge in het gerechtsgebouw te Middelburg bestaat uitA. Bliek, portier bij de rechtbank te Rotterdam, A. Labruyere, concierge in-het doorgangshuis te Middelburg, en G. Th. van Kesselen, ambte- naar bij de plaatselijke belastingen te Vlissingen. Zaamslag. Naar men vermoed werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij een land- bouwer alhier een poging aangewend tot het stelen van kippen, althans toen de eigenaar van de kippen des morgens bp zijn kippenloop kwam, ontdekte hij dat de afrastering was doorgeknipt, gelukkig waren de kippen achter slot en grendel opgeborgen in zijn schuur, zoodat deze poging voor ditmaal was mislukt. Ivoewachl. In de laatste jaren hebben ver schillende landbouwers in deze gemeente zich toegelegd op het fokken en het kweeken van varkens en velen maakten daarmede goede zaken, want de biggen werden steeds gretig aan hooge prijzen opgekocht. In den laatsten tijd echter was er weinig vraag naar biggen jonge varkens van 8 a 9 weken oud, waarvoor men het vorige jaar 15 a 16 gulden betaalde, golden nu slechts 6 a 7 gulden. Plotseling echter is er eene gunstige verandering gekomen. Zoowel naar biggen als naar varkens is weer veel vraag en de prijzen zijn aanmerkelijk gestegen. Deze week maakte een landbouwer weer 2 i francs per stuk voor varkens van 9 weken oud. Deze week zijn hier onderhandelingen aaDgeknoopt over den aankoop van terreinen voor het stichten van een Zusterklooster en een bijzondere meisjesschool met 6 lokalen op Hollandsch grondgebied. Hulst. Omt rent het verdrioken van den 21jarigea E., alhier op j.l. Zaterdag, valt nog te melden, dat zekere Pauwels, een 15jarige jongen, die hem te hulp wilde komen ook door het ijs zakte en eveneens zou zijn verdronken, ware het niet dat Albert Eggermont zich met een bij den heer Fricot gehaalden ladder op het ijs had gewaagd en hem daarmede wist te bereiken. Zondag S3 FebruaiM Mervormde KerJc. RECHTSZft K S3. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Febr. de volgende vonnisseD uitgesproken J. F. B., oud 22 j., arbeider te Biervliet, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis.) W. S., oud 31 j.. polderwerker te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. (Eisch 10 boete of 10 dagen hecht.) Vrijdag 16 dezer zal voor bovengenoemde rechtbank behandeld worden de zaak tegen E. A. C., oud 35 j., gemeente-veldwachter, geboren te Axel, wonende te Hulst, beklaagd van mishandeling terwijl op Dinsdag 20 Febr. a.s. wordt behandeld de zaak tegen H. V.,oud 37 j., kapitein van de sleepboot /Carolina", geboren en wonende te Dordrecht, gedetineeid te Middelburg, beklaagd van diefstal met ge- weldpleging bp de bekende stranding van het stoomschip /Rotterdam" bij Wemeldinge in December 1911. Te Delfzijl maakt men zich ongerust over het lot van den scboener „Lucie", die denl3den Januari naar Aberdeen vertrokken is, en waar- van men sedert niets vernomen heeft. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Ter Neuzen, Axel A. Zaamslag. Hoek. 9£ u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. "s Avonds 6 u., Ds. E. Raams en Ds. A. Timmerman, Zendingsbidstond. 9^ u., Ds. Hugenholtz, van Axel. 9£ u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., De. De Boer. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp, van Sliedrecht. 9 u., Ds. M. Uijtenkoudt, bediening H. A. en 2 u., Ds. M.'Uijtenhoudt, Dankzegging. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Bethel" fKandeelstiaat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. Geen dienst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5