1 i e u w s- e e n vertentieblad Zeeuwsch-Vlaaidere Uitloting geldleening. No. 5722 Donderdag 8 Februari 1912 52e Jaargang. BEFHOEFDE LIEFDE. Gemengde berichten. FEU1LLET0N. ABONNEMENT: binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Yoor 1,65 en voor Per drie maanden Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika het overige Buitenland 2,Men abonneert zich by alle Boekhande laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. No. 2 5. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsirg derzelfde advertentie wordt prys slechts tweemaal ■rio berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon TER NEUZEN, 7 FebruarU^>)12. Toen wij in ons vorig nummer .perftge woorden wijdden aan het ijs, daehten wijj niet dat 't zoo spoedig en zoo finaal zou vetkeeren. Nog vlugger dan de vorst was opgekdpren verdween zij weder en ongeveer ten tijde van het ver- schijnen van ons vorig nummer viel er regen, waardoor onze straten zoo goed als onbegaanbaar werden. 't Was voor hen die zich op straat moesten begeven een groot kunststuk om zonder vallen hun tocht te beeindigeD. Yelen maakten op onzachte wijze kennis met de straatsteenen. Op den afrit naar de VIoos- wijkstraat viel een man zoodanig, dat hp door later voorbijkomenden huiswaarts moest worden gebracht. Menigeen ontdeed zich van zijn schoeisel om zich aldus voor vallen te behoeden of omwond zjjn schoeisel en ook dat bleek nog niet afdoend. In de drukste straten amuseerden zich be- woners van daaraan gelegen huizen met de capriolen die de voetgangers maakten. Ons dunkt dat 't wel zoo goed ware geweest om met wat haardasch e. d. de gladheid te bestryden. Hoe licht toch kon die toestand ernstige ongelukken veroorzaken, zoowel voor die avondvoetgangers als voor hen die's morgens vroeg op pad moesten. 't Is waar, onze politieverordening schrijft niet, zooals b.v. de Middelburgsche, het strooien van asch of zand voor, maar het kan toch geen kwaad. Bovendien, onze gemeentelijke dienst, die het bestrooien der straten bij gladheid verzorgt, be- gon met dat werk eerst 12 uren daarna. Misschien weet men niet dat ook tusschen 's avonds 8 en 's morgens 8 ure onze straten nog redelijk druk beloopen worden. Yelen hebben die late zorg aan den lijve gevoeld 10) Dien avond verscheen Gustaaf op het kasteel Karzig. Het was een oud, statig gebouw, dat in een verwilderd park lag. Het geheel maakte een woesten, slordigen indruk, waartoe de ge- broken ruiten van de benedenverdieping niet weinig bijdroegen. De baron zat op hem te wacbten. Hij ontving den jongen man in zijn zooge- naamde werkkamer. Op de schrijftafel stonden eenige wijnflesschen en glazen naast een bran- dende lamp. i/lk wensch je geluk!" riep hij den binnen- tredende luid en vroolijk toe. //Het is in orde, hoor! En bovendien kan je mij ook geluk wenschen, ha- baha! Een ailer-kolossaalste grap waaracbtig Zoo iets nog nooit vertoond Kom kerel, drink op mijn aanstaand huwelijk, ja ja, kijk maar niet zoo, ik ga trouwen en drink ook op ons beider geluk, want jij krijgt de duiten." z/Gaat gij trouwen uJa kerel, versta je me niet, en wel met een van Krussofs dochters Heb je voor den duivel nu ooit zoo iets gekoord Welke van de dochters?" *De jongste natuurlijk en de schoonste. Zij beet Else." Gustaaf liet het gevulde glas, dat hij in de Gedurende de maand Januari zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aan- gekomen om te lossen of te laden. Januari 35 12 s., 9 ij., 8 d., 2 h., 1 k., 1 p., 2 1. 87643 Uitgevaren zijn 25 zeeschepen. Yoor Gent kwamen binnen in Januari 109 schepen met een bruto inhoud van 330,572 M3. en voeren van daar uit 117 zeeschepen. In Januari werden 590 binnenvaartuigen op en 587 afgeschut. Bij Kon. besluit van 30 Januari is de heer M. G. A. Blankers alhier erkend en toegelaten als vice-consul van Duitschland te Ter Neuzen. Het Belgische Staatsblad van Vrijdag deelt een verklaring mede, op 10 Januari laatstleden te Brussel onderteekend door den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken en den Ned. gezant te Brussel, waardoor het proces-verbaal der nieuwe grensscheiding tusschen de gemeenten Selzaete (Belgie) en Sas van Gent (Nederland) goedgekeurd wordt. Tengevolge der verbreeding van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, is het noodig geweest zekere grenspalen tusschen die twee gemeenten te verplaatsen. Yolgens mededeeling van het Loodswezen zyn iu de Everingen de volgende tonnen ver- lega de spitse ton B met bol iu 41 d.M. water, op: 51° 22' 48" N.b. en 1* 5'11" W.l.;de spitse ton C in 61 d.M. water op 51° 22' 14" N.b. en 1° 4' 54" W.l. en de spitse ton D in 69 d.M. water, op 51° 21' 44" N.b. 1° 24' 46" W.l. Als minste diepte in de vaargeul vindt men thans 33 d.M. water. Sluiskil. De heer P. J. Kielman, rustend landbouwer alhier, werd Dinsdag 11. 99jaaroud; voorzeker is hij de oudste inwoner van Zeeuwsch- Ylaanderen. Deze dag ging voor ons oudje niet onopgemerkt voorbij. De kranige oude bezit nog al zijn zintuigen, en men ziet hem nog menigmaal over Sluiskil wandelen. hand hield, vallen en het viel in duizend stuk- ken op den grond. De baron lachte luid, wees met een grappig gebaar naar de scherven en ledigde tegelijkertijd zijn eigen glas. De jonge man echter staarde hem aan. In zijn oogen flikkerde zulk een dreigenden glans, als stond hij op 't punt om zich in hetzelfde oogenblik op den baron te werpeu, die in de gemakke- lijkste houding achterover in zijn stoel lag. z/Wat kijk je mij toch aan, kerel," lacbte Zaruba. //Het glas komt er niet op aan, 't is alleen maar jammer van den goeden wijn. Daar heb je een ander glas, komaan, drink op. Alles is nu immers in orde. Jij krijgt het geld en ik ben van harte verheugd, dat je uit de zorgen komt, waarin je door mijn schuld geraakt bent. Drink, Gustaaf, en wees verheugd." //Zou ik verheugd moeten zijn prevelde de jonge man terneergeslagen, terwijl hij het glas, dat de baron hem in de hand geduwd had, weder op de tafel plaatste. z/Zeker moet je datriep Zaruba, die er in zijne opgewondenheid nog niet op gelet had, welk een verandering er met zijn gast had plaats gehad. //Jij krijgt je geld tot den laatsten cent uit- betaald en bovendien nog de rente. Maar ga nu eindelijk eens zitten en maak 't je zoo ge- makkelijk mogelyk, dan zal ik je de grap ver- tellen." Gustaaf gehoorzaamde. Hij bedwong zijn toorn om te hooren hoe de vork in den steel stak, hetgeen hij zoo gaarne wilde weten en toch was hij er beangst voor. Ook wilde hij tijd winnen. Zijn hoofd liep om, alsof bij een slag Koewacht. In den laatsten tijd werden in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen niet ver van onze grens tal van misdaden gepleegd waarvan de daders steeds onbekend blijven. Het begon in de maand December met den in- braak bij B. D'Hert op het Belgisch gedeelte dezer gemeente. Daarna kwamen verschillende aanrandingen op den publieken weg en eindelijk de moord te St. Pauwels. Maandagnacht werd onder de aangrenzende gemeente Stekene een zekere C. v. B. aangehouden, die in het bezit was van allerhande soort van inbrekersgerief. Deze persoon, die als een gevaarlijk sujet bekend staat, is naar de gevangenis van Dendermonde overgebracht. Men vermoedt, dat men thans een der daders van de misdaden in handen heeft. Osseuisse. De loop der bevolking in deze gemeente over 1911 was als volgt Geboren 9 m., 14 vr., totaal 23. Gevestigd 20 m., 16 vr., totaal 36. Overleden 10 m., 10 vr., totaal 20. Vertrokken 18 m., 23 vr., totaal 41. Bevolking op 31 Dec. 1910 448 448 896 ,z 31 1911 449 445 894 Alzoo verminderd met 2 personen. Te Grootebroek is Maandagmorgen een woonbuis van den heer B., bewoond door twee gezinnen, tot den grond afgebrand. Niets kon gered worden. Alles was verzekerd. Oorzaak omvallen van een petroleumlampje. Een oude vrouw te Joure, die zich aan een test met vuur wou warmen en daarbi) door het vlamvatten van de kleeren ernstige brand- wonden opliep, is overleden. De //deskundige" G. E. d. V., vroeger te Dordrecht, door het gerechtsbof in Den Haag wegens abortus provocatus, den dood van een vrouw ten gevolge hebbend, veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, is in Belgie aangehouden. Haar uitleveriug zal worden aangevraagd. Een haas als dief. Een boertje, die in de omstreken van Haarlem door de duinen op weg was naar buis, zag bij een zandheuveltje een haas zitten, welke schijnbaar was in slaap gevallen. Na weinig tijd had een flinke slag op den kop het dier verdoofd en boertje dacht ontvangen had, die hem de denkkracht ont- roofde. Hij gmg zitten en keek den baron vra- gend aan. Deze slurpte welbehagelijk aan zijn glas en barstte nogmaals in eeD luiden lach los. </Haha Luister goed, Gustaaf. 'tis onge- hoord Ik vertelde je reeds dat Krussof mij had laten bemerken, dat hij niet ongenegen was mij te helpen, als ik weder geld noodig had. Nu, ik besloot de gelegenheid aan te grijpen, //Krussof," zeg ik, //ik heb veertig- duizend gulden noodig. Ik kom tot jou, omdat jij de eenige man bent, die mij het geld geven kan en geven zal." Ik trot hem aan voor zijn huisdeur. Hij keek me niet boos aan en verzocht me hem in huis te volgen. In de deur ontmoetten wy een meisje, zoo'n roodharige. Hij zeide, dat zij Else met een flesch wijn naar de kamer moest zenden. Wij gingen naar binnen en geen onzer sprak een woord tot Else kwam. Het aardige ding zette den wijn op tafel, schonk mij een vriende- lijken groet en trippelde weder naar buiten. Jongen, Krussof, dat is een lief meisje, hoor zeide ik, „en zooals ik het zeide, meende ik het ook." ,/Ja," antwoordde hij, //zij is geheel het even- beeld harer moeder, en dat was de vrouw voor een koning." En toen vertelde hij mij een lange geschiedenis van zijn eerste vrouw en haar voorouders, om mij te bewijzen, dat zijn dochter Else van goede afkomst was. Daar ik echter niet inzag, wat dat te maken had met onze zaak, begon ik weer over het geld beest verder naar huis te transpor- een der punten van zijn grooten na hoe het teeren. In rooden zakdoek had hij voor 100 baar geld geknoopt, reden waarom hij er tegen op zag zijn slachtoffer er in te wikkelen. Geen ander middel hebbende om het dier te bedekken en voor de menschen niet willende weten, dat hij een haasje verschalkt had, stak hij kop en voorpooten in zijn zak en bond zijn zakdoek om de rest van het lichaam, dat in den zak geen plaats vond. Bij huis gekomen, wilde boertje zijn vrouw verrassen en legde aan de buitendeur den in- gewikkelden haas zoolang neer. Na aan zijn vrouw het verhaal zijner won- derlijke vangst gedaan te hebben, gaat hij naar buiten om den jachtbuit te voorschijn te halen. Maar, o schrik, het haasje is weer bijgekomen, heeft zijn achterpooten losgewerkt en de vlakte gekozen. Het verbaasde boertje zag nu aan den hori zon nog een al kleiner wordend stipje van zijn kostbaren zakdoek, welke nog om het middel van den haas gebonden hing, en die van uit de verte nu en dan nog even een weemoedig vaarwel scheen toe te wuiven. Gelukkige jager, die het vette haasje onder schot, of gelukkige strooper, die het in zijn strikken krygt. Donderdag, in den loop van den middag werd in het Ryksmuseum te Amsterdam plot- seling de alarmschel in beweging gebracht schrijtt de „Tel." Groote ontzetting bij het personeel. Wat zou geschied zijn Zou wellicht weer een schendende hand zich aan Rembrandt s meester- werk hebben vergrepen Ot had men met een diefstal als bij de Gioconda te doeia De deu- ren werden gesloten, men onderzocht en spiedde alle boeken't Gaf niets Het bleek valsch alarm te zijn geweest. Hoe de bel in beweging werd gebracht weet men niet. Doch reeds zijn maatregelen genomen om te voor- komen, dat onbevoegden alarm kunnen maken. Van een merel. Ruim 6 jaar geleden, op Oudejaarsdag 1905, ving C. van Riemsdijk, bode van Eck en Wiel op Tiel, een merel, die hem verleden jaar half November bij het schoon- maken van de kooi ontsnapte. Niemand dacht meer aan den vluchteling, totdat hij zich Zondag door tegen de ruiten te tikken, weer aanmeldde. De koude en bet gebrek aan voedsel deden hem blijkbaar de gevangenschap boven bet leven i* de vrije natuur verkiezen, want toen de kooi z/Volkomen gelijk," zeide hij, //volkomen ge- lijk. Daarop wilde ik zoo dadelijk komen. Veertigduizend gulden. Jongen, baron, het is een hoop geld. Waarom trouwt gij eigenlijk niet Ik keek den grappenmaker eens aan. „lk zou moeten trouwen Maar man, ik weet zelf nauwelijks, hoe ik den mond moet openhouden. Alleen, wanneer ik een rijke vrouw kon krijgen, dan zou ik er nog eens over denken, maar in de slechte tijden „Nu" meende hij, Ttegenwoordig komen er ook nog wel wonderen voor. Er zijn tal van meisjes, die wat gaarne barones worden, al zouden zij dan vooraf de schulden moeten be- talen van mynheer haar ecbtgenoot." z/Nu lever je mij maar zoo'n meisje," zeide ik. //Voor mijn part mag ze ook weduwe zijn, maar voor alies, geef mij het geld." z/Daarop wilde ik zoo dadelijk komen, zeide hij weder, maar 't is toch een heel bedragj! Kunt ge mij eenig onderpand geven i Ik lachte hem in zijn gezicht uit. Mi)zelf, ander onderpand heb ik niet, dat weet ge even goed als ik." z/Goed," zeide hij, //aangenomeD z/Waarachtig V" schreeuwde ik. //Kerel, Krus sof, je bent mijn beste vriend op aarde Wan neer kan ik het geld ontvangen »Op uw trouwdag." z/lk stond als het ware versteend, omdat ik meende, dat dit een uitvlucht was." 't Is voile ernst," zeide hij. <4k heb bij mijzelven reeds dikwijls over uwen toestand nagedacht, en ben tot de slotsom gekomen, dat Oil blad rersehijnt !Haand»^, Wuensdafi- en i'rljdasavnnd, aii^ezonalerd op Feeatda^en bij de Flrma lAMi StS*. lAMPK, te Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat ▼an de geldleening, aangegaan in 1910, groot f 1200. bestaande in aandeelen van fSOrt zijn uitgeloot nos. 2, 3, 4, 5 en 6 (twee, drie. vier, vijf en zes), welke aandeelen vanaf 1 April 1912 betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Ter Neuzen, 6 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Maand. Getal Geladen met: M3. inhoud bruto In deze kolom beteekenen de letters s. stuk- goederen, k. kolen, h. hout, p. pijpaarde, d. diversen, 1. ledig, ij. ijzer, e. erts, p.p. papierpap. mann. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1