Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag* 3 Februari 1912. 52e Jaargang. l e t o h. BBPEOEFDE LIEFDE. Gemengde berichten. No. 5720. TWBBDB BLAD. REKENINGEN ten laste der gemeente. Binnenland. m. Predikbeurten. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde. yau 1 JIaart tot en met 31 October 1912. EEKSTE PARSER. Yergadering van Donderdag. Militiewet. De Minister van Oorlog betoogt dat het advies van dea Raad van Defensie naar het oordeel der Regeering niet in openbaar debat mag komen. De herziening van deze Militiewet is nooit anders bedoeld geweest, dan als een practische herziening van de wet van 1901, met behoud van de in die wet aanvaarde hoofdbeginselen. De Minister verdedigt de vrijstelling van de kostwinners als een maatregel om den invloed van de loting te beperken. De nummerruiling voor dienst bij bet blijvend gedeelte heeft nooit tot bezwarert aanleiding gegeven. Het twee- ploegenstelsel moest behouden blijven, wilde men niet noodwendig terugkeeren tot het blijvend gedeelte. De nadeelen, welke dit ploegenscelsel bleken aan te kleven, zijn in dit ontwerp weg- genomen. Het blijvend gedeelte achtte de Minister, afgescheiden van alle politiek, welke er aan moge vastzitten, in onze legerorganisatie absoluut onmisbaar in verbattd met de mobilisatie. Wat de herbalingsoefeningen betreft, met afschaffing van de derde herhalingsoefening is de uiterste grens van ruogelijkheid bereikt. Tegenover den heer 't Hooft verdedigt de Minister zich, dat zijn bouding ten aanzien der adrainistratie-troepen zwak en slap zou zijn geweest. De Minister is voor niemand geretireerd. Ook 's Ministers houding betreffende het ten- slotte opnemen in de wet van de eisehen van het examen nopens voorgeoefendheid is niet zwak en slap geweest en als hij op dat punt heeft toegegeven, geschiedde dit niet om spreker's ministerieel leven te redden, maar uit ernstige begeerte om deze wet tot stand te kunnen brengen. De Minister verdedigt ten slotte den korteren eerste-oefeningstijd. De Minister van Binnenlandsche Zaken be- streed de meening van den heer Staal, dat contingentsverhooging het noodzakelijk gevolg van het twee-pioegenstelsel moest zijn. Het omgekeerde is eerder waar. Tegenover den heer 't Hooft verdedigt de Minister het beleid van het Kabinet ten aan zien der kwestie van den duur van den eersten oefeningstijd. De heer 't Hooft repliceert. Nadat de Ministers van Oorlog en van Binnen- Den volgenden ochtend tretfen wij Gustaaf Ho- ren aan op weg naar de stad. Hij was thans besloten met moed het nieuwe leven tegemoet te gaan, dat hem wachtte. Gisteren nog had hij gemeend, dat de menscben hero in het vervolg wautrouwend uit den weg zouden gaan en heden bemerkte bij, dat nie mand er zelfs aan dacht hem te ontloopen. Vele bekenden die hem ontmoetten, groetten hem zelfs warmer en vriendelijker dan anders. In het stadje komende, dat voor het grootste deel bewoond werd door landbouwers, stapte hij regelrecht naar het ouderwetsche fraaie huis van den bankier Halenbek. Deze verwachtte hem en vertelde den uitslag van den gedwongen verkoop der goederen en landerijen. Het bleek dat het bedrag voldoende was om alle schuld te dekken. landsche Zaken hadden gedupliceerd, werd het ontwerp zouder hoofdelijke stemming goed- gekeurd. Ook de Vestingbegrooting wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In behandeling komen de wetsontwerpen tot toekenning van een bijslag op het traktement aan Rijksambtenaren en beambten wegens de duurte. De heer Van Wassenaer van Rosande ver- klaart er zich tegen, de heer Haffmans eveneens. De heer Hnvy verdedigt den toeslag. De heer Van Welderen Rengers bestrijdt het voorstel. De uitslag vau de Woensdag gehouden stemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Hilversum, ter Voorziening in de vacature ont- staan door het overlijden van den heer S. baron van Heemstra, is als volgt Aautal kiezers 12(301. Uitgebrachte stemmen 8434, van onwaarde 135, geldig 8299. Hiervan verkregen de heeren Mr. H. Th .'s Jacob (chr.- hist.) 1736. W. de Jong (u.-i.) 2092. Mr. V. H. Rutgers (a.-r.) 3584, Dr. Th. van der Waerden (s. d. a. p.) 784, en D. J. Wijnkoop (s. d. p.) 103 stem men. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mr. V. H. Rutgers (a.-r.) en W. de Jong (u.-l.) TER NEUZEN, 2 Februari 1912. Men meldt ons Deze week werd alhier eene Afdeeling op- gericht van //De macht van het kleine," zijnde eene halve-stuiversvereeniging van de Chr. ver- eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en te Heemstede waarvoor verleden week de heer Hoekendijk optrad. Doel dier vereeniging is: de vereeniging in staat te stellen 011- en minvermogende lijders in hare stichtingen te doen verplegen. De door ,De macht van het kleine" verzamelde gelden worden uitsluiteud tot dit doel aangewend. Leden der Halve-stuiversvereeniging zijn zij, die een halven stuiver ot meer per week "bij- dragen. Ook mindere contributie is welkom. Een paar dames zijn ijverig bezig leden te werven en hebben zich ook beschikbaar gesteld de contributie wekelijks, maandelijks of jaar- lijks te innen, zooals de leden dit zelve willen. Op deze wijze worden "alien in de gelegenheid gesteld hunne dankbaarheid aan God en hunne liefde jegens hunne lijdende naasten te toonen. De opgerickte Afdeeliug telt nu reeds 33 leden. Mogen nog velen zich opgewekt. gevoelen ook in dezen hulpe te verleenen, opdat ook door de #De macht van het kleine" te dezer plaatse aan de kas voor ou- en minvermogende lijders een belangrijken steun worde geboden. Woensdag is gevankelijk naar Middel- burg overgebracht A. J. v. 0., 20 jaar, veld- arbeider te Clinge, verdacht van diefstal. Blijkens de statistiek opgegeven aan den centralen gezoudheidsraad, werden in de week van 24 tot en met 30 Januari in de provincie Zeeland geconstateerd 24 gevallen van besmette- lijke ziekte en wel diphitheritis een geval te Axel, Borsselen, Goes, Poortvliet, Yerseke en Zierikzee en 6 te Kloetinge roodvonk een ge val te Aardenburg, Axel, Kats, Schore, Vlissingen en Waterlandkerkje, twee te Colijnsplaat en 4 gevallen te Zuidzande. Axel. Door het bestuur van den Bond //Axel Station" werd in het cafe ,,'s Landp Welvaren" aanbesteed de levering van meststoffen, waarvoor werd ingeschreven als volgt Superphosphaat. E. de Moor te Sas van Gent 2,40, P. de Bruijne te Axel 2,37. W. Bedet te Ter Neuzen 2.35, OggelteAxel 2,349/I0, Adriaausens—Polfliet te Walsoorden f 2,34, Blondeel te Aardenburg 2,34, A. Wieland te Ter Neuzen 2,32 en P. J. Scheele te Ter Neuzen f 2,32. Er bleef zelfs nog iets over. De jonge man luisterde met een bitteren lach naar die tijding. Zijn gedachten waren blijk- baar slechts half bij de zaak. z,En hebt gij nog altijd niets van den baron gehoord vroeg hij den bankier, toen deze de papieren ter zijde legde. //Verder niets, dan watje reeds weet. Voor veertien dagen moet men hem te Berhjn srezien hebben." z/Gelooft gij, dat hij terugkeeren zal als hij hoort wat hier gebeurd is z/lk acht 't wel mogelijk," antwoordde de bankier. ,/De baron is in den grond geeu slecht menseb, en als hij verneemt, in welk een toestand gij door hem gekomen zijt dan zal hij zeker al zijn best doen om u weer op de been te helpen ot ik zou mij al heel erg in hem moeten ver- gissen. Trek je de zaak overigens niet al te sterk aan, beste Horen. Houdt het hoofd boven water, en tracht zoo bedaard mogelijk weder van voren af te beginnen. Gij zijt nog jong en ik ken eenige personen, die u liartelijk ge- negen zijn en u gaarne met raad en daad zullen bijstaan." Bij loting gegund aan den heer P. J. Scheele. Ammoniak-Superphosphaat. Blondeel f 7,90, Oggel 7,84, W. Bedet 7,80, P. de Bruijne 7,76, P. J. Scheele 7,75, Hoste te St.- Laureijns f 7,74, E. de Moor 7,70, A. Hame- link te Ter Neuzen f 7,62 en A. Wieland 7,59. Gegund aan den heer A. Wieland. Cbilisalpeter. J. F. de iVloor-Vlaminck te Hulst/11,91, Blondeel 11,89, Oggel 11,87, W. Bedet 11,84, P. J. Scheele 11,81, Blondeel 11,74, P. de Bruijne f 11,73 en De Meurichy te Clinge 11,70. Gegund aan den heer De Meurichy. Voor de levering van klaverzaad werd inge schreven door G. Klouwers te Ter Neuzen 1,12, Kriju Hamelink te Spui f 1,12 en F. Diele- leman Fz. te Ter Neuzen f 1,10 per Kg. Gegund aan den heer Kr. Hamelink. Koewacht. Woensdag had alhier de plechtige begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Jac. Pieters, in leven wethouder dezer gemeente. Het lijk werd gedragen door de onderwijzers en de leden van het Burgerlijk Armbestuur, terwijl de leden van den gemeente- raad de slippen van het lijkkleed vasthielden. Yoorafgegaan door de fanfarenmaatschappij, die de treurmarsch van Chopin speelde, trok de stoet langs het gemeentehuis, waarvan de vlag halfstok hing, naar de kerk. Na het eindigen der kerkelijke plecbtigheden werd het lijk ter aarde besteld. Aan de geopende groeve sprak de heer E. L. Plasschaert,, als wethouder, hij herinnerde, wat onder het langdurig bestuur van den heer Pieters en met zijne medewerking was tot stand gekomen in de gemeente, hij prees hem als een trouw gemeenteraadslid, die geen enkele vergadering verzuimde, die steeds ronduit zijne meening durfde zeggen en die met al zijne krachten medewerkte tot vooruitgang van de gemeente en van het onderwijs. De heer A. Geerards sprak als vriend een woord tot afscheid, bij schilderde den overledene als een edel mensch, een liefhebbend huisvader en een oprecht Christen. Ten slotte speelde de fanfaren //Le repos eternel" waarna alien diep geroerd het kerkhof verlieten. Zondag 4 Februari 1312. Te Delft geraakte gister de 17jarige G., werkzaam aan den Rijks Constructie-winkel, met een zijner handen onder de stoomzaag. De jongen verwondde zich dermate, dat hij zeer waarschijnlijk de hand voor altjjd zal moeten missen. Bij den aanval op de tramwagens in Law rence in Amerika is het heftiger toegegaan dan de eerste telegram men deden vermoeden. Bij Gustaaf begreep, dat de brave man waarschijn lijk persoonlijk veel zou doen om hem te steunen. Hij wilde een woord van dank stamelen, maar, bij kon geen geluid voortbrengen, het was hem alsof zijn keel werd toogesnoerd. z/Het beste wat ge kunt doen is op de b«er- derij te blijven, tot de pacbttijd afgeloopen is" ging de bankier voort, zijn jiapieren naslaande, om den jongen man tijd te geven, weder op zijn verhaal te komen. /-Als ge later de pacht niet vernieuwen kunt of wilt, dan stel ik gaarne inijn huisje aan de noordpoort ter uwer beschik- king. Het staat ledig, zooals ge weet. Een goede huurder vind ik niet gemakkelijk en daar- om kunt ge uitkijken, wat er verder moet ge- benren." Gustaafs hart was overkropt. De goedheid van dezen man was voldoende om hem de har- teloosheid en zelfzucht van anderen te doen vergeten. Terwijl zij nog met elkander spraken, hoorde men buiten op de keien den luiden hoefslag van een paard, dat snel kwam aandraven. Een ruiter hield stil voor Halenbeks woning, sprong uit den zadel, wierp een jongen de teugels toe de oniusten werd een vrouw gedood. Een tram- wagen werd nit de rails gelicht en in brand ge- stoken, waarop de stakers met de blanke sabel werden uiteengejaagd. De stakers moeten weer- looze voorbijgangers hebben atgeranseld. Toen de kastelein Saroschewski in het noorden van Berlrjn tegen het siuitingsuur een paar bezoekers verzocht zijn herberg te verlaten, ontstond daarover twist waarbij een hunner den kastelein een zoo hevigen vuistslag tegen den slaap toegebracht, dat de man ineenzonk en binnen enkele mmuten overleed. De woesteling Ackermann genaamd, werd lerstond gearresteerd. Eenigen tijd geleden kocht een oudheid- kundige te Parys, een oud Arabisch geweer. De locp van dit wapen was met een sterke houten stop gesloten. De man dacht er niet aan deze weg te nemen. Eergisteren verkocht hij het geweer weder aan een liefhebber. Nu, deze was nieuwsgieriger dan de verkooper, deed er de stop afspringen en trof in den loop 240 niet geslepen turkooizen aan, een kleinen schat. Maar toen de verkooper de zaak vernam, eischt.e hij ten ourechte geweer en turkooizen terug. Natuurlijk kreeg hij niets, en hoe de zaak zal afloopen, zal het gerecht uitwijzeu. Twee Berlijnsche inbrekers werden eer- gisternacht door den bewaarder in het recbtsge- bouw betrapt. Toen deze de twee maruen halt gebood, schoten zij hem neer en gingen op de ▼lucht. De vrouw van den bewaarder, die het schot hoorde riep lnidkeels om hulp. Een kleermaker die de inbrekers wilde tegen houden, kreeg een kogel in het onderlijf. De twee ban- dieten ontkwamen. Men hoopt hun echter te zullen arresteeren, daar hun signalement bekend is. Een 25jarige vrouw was, met haar kind van een jaar, in de Berlijnsche wijk Schoneberg, door haar man verlaten. Zij verviel tot diepe ellende en in haar wanhoop kwam zij tot het noodlottig besluit, het kind, dat honger leed, om het leven te brengen Zij gaf het vergift in, //Schwein- furter Grun", maar toen zij zag, hoe het kind daarvan moest lijden, werd de arme vrouw krankzinnig. Zij stiet angstige kreten uit die de buren deden toesnellen. Een buurvrouw liep met het kind naar het dichtbij gelegen zieken- huis, waar men hoopt het leven nog te kunnen redden. De arme moeder is door de politie naar een krankzinnigengesticht vervoerd. In de Sing-Sing-gevangenis te New-York. Maandag is Albert Wolter, die zijn minnares, de type-juffrouw Ruth Wheelen, vermoordde, in den electrischen stoel terechtgesteid. Wol ter had, naar men zich wellicht herinnert, ge- tracht, het lijk van het meisje te verbranden maar bij het onderzoek van de teruggevonden asch en kleine ovei blijfselen der beenderen bleek, dat zij van een menschelijk lichaam afkomstig waren. Kort voor zijn terechtstelling nam Wolter van de andere gevangenen afscheid door hen toe te roepen //Vaarwel, collega's", hetgeen de collega's beantwoordden met de hier wel eenigszins oneigenlijke gemeenplaats //Hetga je goed, Wolter!" Een slimme Chinees was de stadsbestnurder van Tsjifoe, genaamd Toe, die zich door bedrog van de macht wist meester te makpn. Hij was met soldaten te Tsjifoe aangekomen en bracht de boodschap mee dat de president der republiek hem tot gonverneur van de stad had benoemd. Tegelijkertijd meldde hij aan den president der republiek, dat de bevolking van Tsjifoe hem tot gouverneur bad gekozen. Maar dit slimmig- heidje kwam uit en op last van de kooplieden werd Toe door de soldaten van zijn eigen garni- zoen gevangen gezet. -- Dinsdag was er in de City van Londen verkiezing voor een schepen, die later op zijn beurt Lord Mayor zou worden. Gekozen werd C. J. Cuthbertson, die 331 stemmen verkreeg. John Walter, van de Times, die na hem de meeste stemmen verkreeg (159), wenschte den gekozene geluk en beboud van ge- zondheid om te zijner tijd het poortermeester- schap te bekleeden. Buiten het gebouw ge en kwam met zware scbreden door de gang in de richting van het kantoor. //Is de heer Halenbek te huisriep een bulderende stem. De bankier en Gustaaf keken elkander ver- baasd aan. Nog voor eerstgenoemde naar de deur kon Snellen van het klerkenkantoor, werd deze reeds geopend en de ruiter trad binnen. Deze was ongeveer veertig jaar oud. Het was een buitengewoon zwaar gebouwd man en naar het uiterlijk te oordeelen moest hij zeer sterk zijn. Zijn opt.reden teekende den soldaat, den officier. Nauwkeuriger toekijkende, bemerkte men echter, dat zijn linkerbenedenarm verlamd en onbeweeglijk was. Dit was veroorzaakt door een vijandelijken sabelhouw. Zijn gezicht was vol en rood en zijn donkerbruin oog had reeds iets van den eigenaardigen blik van den drinker. Krullend zwart, witgepoederd haar, bedekte den ronden kop, die op een rooden, gespierden stierennek zat. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethoudei's van TER NEUZEN, noodigen de ingezetenen uit, om de vorderingen, welke zij ten laste van de gemeente mochten hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te waehten. Ter Neuzen, 31 Jannari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. V1SSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koflie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn: Ter Neuzen, den 2 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L°. B. li ervormde Kerk. Ter Neuzen. 91 u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 91 u., Ds. A. Timmerman. Axel. 91 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 7aamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. H. van de Wal, van Hoek. W. 9 ii. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u., Ds. M. Uijtenhoiidt en 2 u., Ds. M. Uijtenkoudt, voorber. H. Avondm. Hoek. 9 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokanl „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u-., dhr. Joh. Vijvenberg, van Zierikzee. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. -J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5