A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwscfi-Vfaaiderei. No. 5719 Donderdag 1 Februari 1912 52e Jaargang. "DRANKWET. KIEZERSLIJST. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerikp f 1,65 en yoor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling toe- gezonden. A- In de Treves-zaal van het Ministerie van Water- staat te 's Gravenhage vergaderde Maandag de Nederlandsch-Belgische commissie voor de her- ziening van het verdrag van 1843 betreffende de afwatering van Vlaanderen, onder voorzitter- schap van den heer A. A. Bekaar, oud-inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat. Voor Neder land waren verder aanwezig de heeren H. E. de Bruyn, oudhoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland, J. 0. Ramaer, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater- staat, en J. A. J. Sibmacher Zijnen, hoofdin- genieur van den Provincialen waterstaat in Zeeland, benevens de secretaris Mr. G. van der Meulen, administrateur bp bet departement van waterstaat. Van Belgische zijde waren verschenen de heeren J. A. Pierrot, directeur-generaal der bruggen en wegen, R. Geelband, W. van Caloen van Busseghem, L. de Reu, griffier der provincie Oost-Vlaanderen, G. van Haerte en De Somer, hoofd-ingenieurs-directeuren der bruggen en wegen, en de secretaris A. Tonel, afdeelings- chef bij bet provinciaal bestuur van Oost- Vlaanderen. TER NEUZEN, 31 Jauuari 1912. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat le. de jacbt op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild op 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn 2e. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen en 3e. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gebokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacbt op waterwild. Met ingang van 1 Maart is de kommies J. Bogaert te Axel benoemd tot schipper- dienstgeleider aan boord van bet ambulante Rijksrecbercbevaartuig te Oostmahorn. Met ingang van den zelfden datum is van IJzendijke naar Schiedam verplaatst de kommies- dienstgeleider 1. Risseeuw, en in zijn plaats benoemd de kommies 2e klasse L. C. Michielsen van Biervliet. Door Ged. Staten van Zeeland is de aan- dacht van de colleges van Burg, en Weth. in dit gewest gevestigd op bet in Stbld. no. 9 opgenomen koninklijk besluit van 11 Januari, be treffende art. 35 der drankwet. De gemeentebesturen zullen alle localiteiten, waarvoor verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank mocht worden gevraagd, nadat het besluit van 11 dezer in werking is getreden, aan de nieuw gestelde eiscben moeten toetsen onverschillig of voor die localiteiten thans reeds een zoodanig verlof geldt of niet. Axel, 30 Jan. Hedenavond werd alhier onder voorzitterschap van den heer J. M. Oggel op de bovenzaal van den beer Koole, de Algemeene Vergadering gehouden van de vereeniging „Steunt Elkander". Aanwezig waren 109 ge- wone en 18 buitengewone leden. Herkozen werden de heeren J. M. Oggel als voorzitter, M. Wolfert als 2e penningmeester en F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., 0. P. Gast, H. Smies Hendr.z. en J. Wieland als commissaris. Het aantal gewone leden is gekomen van 253 op 256, dat der buitengewone leden van 89 op 86. De inkomsten hebben bedragen f 1651,94, waaronder 1299,60 aan contri butie der gewone leden en 201,der buiten gewone leden. De uitgaven bedroegen 1777,65, waaronder f 1750,50 aan ziektegelden. Het nadeelig slot is dus f 125,71. Het kapitaal der vereeniging dat f 3302,491ji bedroeg, is dus gekomen op /3176,781/2. In de 15 jaren dat de vereeniging bestaat, is dit de tweede maal dat er een tekort was. Dit was in bet jaar 1902, toen er evenals nu veel ziektegevallen waren. Met groote meerderheid werd aangenomen het voorstel om bij het overlijden van een lid de achterblijvende weduwe in de gelegenheid te stellen in de plaats van haar overleden man lid der vereeniging te worden. Dit besluit treedt in werking op 1 Februari. De navolgende bepaling zal dan in bet regle- ment worden opgenomen. Wanneer een lid komt te overlijden, kan de achterblijvende weduwe, indien zij daartoe binnen 4 weken den wenscb te kennen geeft, in de rechten van bet overleden lid treden, indien zij a. Voldoet aan het bepaalde bij het 3e lid van artikel 5 van het reglement(voldoende gezondbeid), b. Kinderen beneden 18 jaar te haren laste heeft en c. Geen inwonende zoons heeft, die in de termen vallen lid van #Steunt Elkander" te kunnen zijn. Bij het aangaan van een nieuw huwelijk vervalt het lidmaatschap. Te Souburg (Walcberen) is Yrpdag 26 Janu ari een ooievaar gezien. In 1910 kwam reeds 10 Januari de eerste ooievaar en wel te Bolnes. De Raad der gemeente Geldermalsen stelde een verordening vast tegen bet vangen van mollen. Van het stoomschip Rotterdam" is op de reis van New-York naar Rotterdam de derde stuurman, herkomstig van Grouingen, over boord geslageo en ondanks alle pogingen tot redding, verdronken. De jongeman was ongehuwd. Op Scbiermonnikoog zijn weer een aantal bazen in de duinen iosgelaten tot veredeling van bet ras en een 12 tal patrijzen eveneens die tot nu toe bier niet vertegenwoordigd waren. Yele eilanders die, van al het wild dat de graaf V. Bernstorff invoert, niet dan de grootste lasten ondervinden voor de tuinen, zien met verlangen uit naar een jachtwSf, die aan de liefhebberij voor hazen, patrijzen, fazanten enz. paal en perk zal stellen. Toezicbt op burgemeesters. De Bar- derwijker Courant van 27 dezer schrijft Leden der Eerste Kamer hebben bij Minister Heemskerk aangedrongen op strenger toezicbt op burgemeesters, indien zij blijk geven niet voor hun taak berekend te zijn en handelingen verrichten, die het prestige van hun ambt schaden. Vrijdagavond omstreeks 10 uur, werd bij de rijks- en gemeentepolitie te Delftzijl aangifte gedaan, dat onder Meedhuizen een moordaanslag was gepleegd. De politie begaf zich aanstonas naar genoemd dorp en daar werd hun als de dader aangewezen [de 22jarige boerenknecht H. Sch., Dit blad verBChiJnt ffiasmla?-, Wvenadkg- eg Vetjdayavond, ailgeionderd op feentdaKea bij do riima I* J. I'AM MK RAMDK. He Ver Menien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcohol- houdenden drank anderen dan sterken drank van WILLEM FREDERIK DEKKER, van beroep bierhuialiouder, wonende te Ter Neuzen, voor het rechterlokaal/van het perceel plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan h®t Nieuwediep. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 30 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der KIESWET; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene der Rijks direkte belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste een guldendaarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voidaan geteekende aanslagbiljetten v6Ar den 15 Februari a. s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezersJijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond ▼an het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan v66r den AS Februari a. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over teleggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een Poor den Ontvanger gewaarmerkt, kosteioos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan \oor den Februari a. s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen i en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen de« Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverioopen dienstjaar in eene of meer der Rijks- directe belastingen zijn aangeslagen, het ter dier zake verschuldigde voor of'op den 1 Maart voidaan hebben, en over het laatstverioopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1*. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 Januari sedert den 1 Augustus van het vorige jaar heoben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een hnis, waarvoor met of zonder bijbehoorende of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd de werkelijk'e huurprijs, per week berekend, tenminste heeft' bedragen de som, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente waar het hnis gelegen is, vermeld in de" bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolge'ns in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of krachtens eigendom, vrnchtgebruik of huur, eenzelfiie vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 21000 kilogram laadvermogen 2°. dat zij op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het laatstverioopen jaar uchtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, open- bare of bijzondere instellingen in dienst'oetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest. en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrenle van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo nood:g, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3°. dat zij op den 1 Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Scbuld of van ten minste 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank ofineenespaarbank,* beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijk- heid bezittende vereeniging, van eene naamlooze1 vennootschap, van eene cooperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij bet vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfotids van 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeeneu maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf ot beroep. Art. 2. Onder hen die den leeftijd van vijf en twintig jurea hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man die van minderjarigen kinderen wegens goederen, waarvan bun vader het vruchtgeuot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatsverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor de mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeldt mils zijn aandeel in dien aanslag ten minste edn gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. I ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bediijfs- of personeele be lasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien bij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene cooperatieve bouwvereeniging wordt maandhuur tot weekhnur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plants van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in de huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eerste lid, worden vrije woiiing of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld indevoor- laatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag ofalgemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israe- lieten betreft met den Sabbath. Indien den aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor bij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee niaander: niet of ten volte is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn ge noten. Indien in de plants van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2°., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge- bracht, tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2°., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor huDnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer veranderihg' van omstanctigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeiing gedaan in de Staatscourantmet bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens art. 20 der Wet 13 voor hen, die krachtens vroeyer gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte^van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde hnis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2*. genot van pensioen of lijfrente 3°. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een in leg in eene spaarbank 4°. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hem, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoner van een huis of gedeelte van een huis ot van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2°. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Ter Neuzen betreft, het volgende bepaald Vrije Vrije Huur Minimum Woning kost GEMEENTE prijs. inkomen. of en of deel der Inwoning Inwoning GEMEENTE. BFIIUEIiD IN .IHTIIiKL 16,1°. 16, 2°. 2. 2. Neuzen (kom) 325,- 50, 225,- N euzen(overigdeel) 0,80 275,- 25,— 175,- De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteioos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteioos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inacht- nerning van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift»Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening Ter Neuzen, den 29 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L° Burgemeester.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1