I A I g e m e e n ieuws- en Adverteniieblad Zeeuwsch-VIaandere EEFUQEFDE LIEFDE. tyj Ki lo bus f1,50 Kilo bus fOJf-Qf/s. f/2 ...,0,80 V10 y.,0,18 No 5718 Dinsdag 30 Januari 1912. Benoeming Wethouder. Buitenland. I 52e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp aile Boekhande- Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzendmg van advsrtentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. DUITSCHLAND. De Duitsehe conservatieve pers en vooral de Centrumsbladen blazen vnur en vlam over den uitslag der Rijksdagverkiezingen. Kolommen en bladzijden staan vol met bespiegelingen wat de partijen in het nieuwe parlement zullen doen en in den breede betoogt de katholieke //Ger- mania" dat er van een zegepraal van vrijzinnigen en liberalen geen sprake is. Alleen de socialisten winnen. Maar de Regeering heeft den Rijksdag dien zij verdient. Wij zullen zien, besluit de //Germania", hoelang de verbroedering tusschen vrpzinnigen en socialisten duurt. De nKreuzzt.g.", een christelijk-conservatief blad, dat in hofkringen veel gelezen wordt, maakt het nog bonter. #Een strijd, waarin zwendel en leugen triom- feeren", zoo begint het christelijke blad en gaat voortDe liberalen zijn grove leugenaars, de vrijzinnigen de schoenpoetsers en lakeien van de roode //Genossen". Maar wij (jonkers) staan moreel en politiek torenhoog boven die partijen, welke haar zetels te danken hebben aan de sociaal-demokratie. Deze roode Rijksdag beduidt voor het zuivere liberalisme den afgrond. Het blad gelooft niet aan een lang leven van het groote linkerblok. De //Deutsche Tagesztg." het blad der agrariers en bureaucraten, lamenteert z/Onder de treurigste, dedroevigste en bitterste omstandigheden viert Keizer Wilhelm zijn 53e jaardag." Het blad vervolgt dan zijn feest- rede met een geweldigen snauw tegen de linker- zyde en blijft bij zijn meening, dat de regeering alleen de scbuld van dat alles draagt. De openlijke aanrallen van de clericale pers op den rijkskanselier wijzen er op dat zij hem wil nopen tot Rijksdagontbinding, daar zij vreest dat Bethmann bet probeeren wil met links te regeeren. De regeering moet kleur bekennen, zeggen de rechtsche bladen. Aldus willen zij een con flict uitlokken om ontbinding van den rooden Rijksdag te verkrygen. De linkerbladen zijn in de wolken. Het z/Berl. Ibl.", dat steeds op samengaan met de socialisten aanstuurde, is opgetogen dat de reactie slaag heeft gehad en dat de linker- Gustaaf deed bovenmenschelijke pogingen om zijn bedaardheid te herwinnen. //Mijn toekomst is tbans donker, dat erken ik," zeide hij, ,/maar ik zal wel middelen weten te vinden, haar te verbeteren." z/Dat geloof ik gaarne," antwoordde Krussof, op zyn beurt bedaard wordend, /,en ik wensch u alle goeds. Gij zult mij echter wel toegeven, dat een verstandig mensch eerst aan trouwen denkt, als hij de middelen er toe heeft." „Zeker. Ik weet, dat ik er tbans niet aan deoken kan, en ik zou ook nooit van Else ver- langd hebben, dat zij den strijd om een nieuw bestaan met mij zou voeren. In wenschte slechts, dat gij mij tijd zoudt laten. Gun mij dien en dan zult gij mij niet lang meer kunben ver- wijten, dat ik geen middelen heb om uw dochter te onderhouden. Geef mij een jaar, dat is voldoende. Na afloop van dien tijd zal ik Else een tehuis bieden ol haar woord teruggeven." zij de, wat stemmental en zetels betreft, tot haar recbt kwam. (/De roode vlag waait over Potsdam", juicht de yVorwarts", zinspelend op de verkiezing van den anti-militarist Karl Liebknecht in de residentie van den Keizer. Volgens het hoofd- orgaan der partij, zullen de socialisten de libe- rale politiek steunen. Het blad schrijft: //Wij weten, dat wij van geen burgerlijke partij in onzen strijd tegen 't imperialisme en den wedijver in bewapening, koloniale politiek, protectionisme, krachtdadigen steun te verwachten hebben; maar de liberalen hebben beloofd voor hun vrije politieke ontwik- keling en voor sociale verbetering op te komen. ,Dat is verstandige taal. Als gij beiden over een jaar nog evenzoo denkt als heden, dan is 't mij goed; is 't niet het geval, dan komt't er nog niets op aan. Als gij echter de eerlijke man zijt, voor wien ik je houd, dan geeft gij haar heden de vrijheid reeds terug. Dat maakt in de zaak geen verschil." Gustaaf verbleekte. Zijn blik zocht dien van de geliefde. Else zat echter voorovergebogen en het hoofd in de handen verborgen, op den stoel. „Als zij vrij wenscht te zijn," zeide hij met zachte trillende stem, „dan kan zij 't zeggen, haar wil is ook de mijne." Else bewoog zich niet. „Goeie hemel, man, hoe kan zoo'n meisje zoo op betzelfde oogenblik, en nog wel in jou tegenwoordigheid, een besluit nemenriep Krussol. „Dan kan je waaracbtig toch niet eischenToon haar liever je goeden wil. Geef haar de vrijheid terug, breek gedurende een jaar alien omgang met haar af." z/Onze verloving zou dus van nul en geener waarde worden, nietwaar?" „Juist, zoo is bet." ,Ge weet niet, wat ge van mij verlangt. Gij ontneemt mij alles, wat mij nog het hoofd boven water doet houden. De anderen hebben mij Wij willen ben daarin aan hun woord houden en dan zal blijken of zij den wil en de kracbt hebben om bun eigen program uit te voeren. Aan ons zal het niet liggen, als aan de reactie in Duitschland niet een eind gemaakt wordt." Uit deze woorden blijkt dat zelts 't radicate hoofdorgaan de socialisten mee wil belpen aan een opbouwende liberale politiek. Een feit van beteekenis na deze verkiezing is dat verandering of inperking van het kies- recht onmogelijk wordt, daar de socialisten over meer dan een vierde van den Rijksdag beschikken. Sedert 1890 hebben de socialisten het grootst aantal kiezers achter zich. Haar 110 zetels vormen met een uitzondering het grootste getal, geld en goed ontroofd, en thans wilt gij mij ook nog de hoop in de toekomst en mijn werk- kracht ontstelen. Haast mij niet, laat mij eerst met Else spreken." „Ik wil je echter haasten. Je zult en moet haar het gegeven woord terug scbenken, alsje niet wilt dat ik ga gelooven, dat ge u met mijn dochter, of liever met mijn geld, op de been zoudt willen helpen, eene berekening, die echter volkomen zou mislukken." „Schaam u antwoordde Gustaaf op minach- tenden toon. //Gij weet zeer goed dat ik zulk een vermoeden niet verdien." ffZeer goed, maar bewijs dan, dat ik mij vergis," antwoordde de ander gelaten. z/Dan zij het zoo. Ik geef jeje woord terug, Else. Je bent vrij en moogt huwen wanneer en wien je wilt. Ik zal niet eerder tot je komen dan wanneer je mij roept. Ben je tevreden, Krussol? Zorgvuldig uit den weg gaan, doe ik je dochter echter niet. Ontmoet ik haar toevallig, dan zal ik haar ook aanspreken." Else snikte luid. z/lk ben tevreden," zeide Krussof. //En als ik je soms eens met een paar gulden belpen kan, daar ben ik gaarne toe bereid," liet hij er op volgen. dat ooit een politieke partij in den Rijksdag bezeten heeft. In den tijd tusschen 1870 en 1880 hebben de nationale liberalen bet zelts eenmaal tot 151 gebracht. Er hebben vrij ernstige verkiezingsonlusten plaats 'gebad. Te Schwetz (West-Pruisen), waar een vrije conservatief den Pool verdrong, nadat de laatste bij de eerste stemming slechts twee stemmen minder dan de volstrekte meerderheid had gekregen, hebben de Polen alien ei bal- dadigheid bedreven. De ruiten werden by Duitschers ingeworpen, ook bij het nieuw- gekozen Rijksdaglid. Twee studenten uit Dantzig werden ernstig gewond. De troepen moesten de politie te hulp komen om de betoogers uiteen te drijven. Gister zijn nog een paar honderd soldaten uit Kulm aan- gekomen. De opgewonden Polen beletten zelfs de leden van het Roode Kruis om gewonden te belpen. Eenige verplegers werden gewond. SERVIE. Zijn in Servie weer bloedige gebeurtenissen op komst Enkele bladen te Belgrado, die nun benchten uit regeeringskringen krijgen, publiceeren sensationeele ontbullingen over een nieuwe samenzwering van officieren. Aan dit militaire komplot nemen twee ge- heime vereenigingen deelDe otflcierenbond ,/Zwarte Hand" en de politieke vereeniging z/Eenheid of de dood"* De toestand te Belgrado zou dezeltde zyn als in 1903, het jaar van den moord op koning Alexander en koningin Draga. De ofScieren bereiden een staatsgreep voor. Een militaire dictatuur staat voor de deur. De regeering is feitelijk de speelbal van de samenzweerders en de minister van Oorlog Stepanowitsj is een der leiders van den ge- heimen bond. De Minister maakte onlangs twist met den jeugdigen kroonprins en ook andere teekenen wijzen op een nadere omwenteling. De pZwarte Hand" verwijdevt alle voor haar onbetrouwbare ofiicieren uit de bootdstad, o. a. de gunstelingen van bet bof. Evenals in Grieken- land onlangs beheerschen de revolutionnaire officieren de regeering en bet hof. Hun plan is Peter 1 af te zetten en een generaal tot dictator te maken. Ook in Montenegro heerscbt een anti-dynas- tieke stemming in bet leger. De troon van komnkje Nikolaas scbijnt dus ook te wankelen. TER NEUZEN, 29 Jauuari 1912. ,/Prov. blad" no. 14 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreflende de aflevering van militie-plichtigen in 1911. De aflevering van de manschappen, die be- stemd zijn in dit jaar ter inlijving, bij de militie te worden opgeroepen, zal plaats hebben als volgtin het tijdvak van 115 Maart te Ter Neuzen 2 Maart, te Tbolen 4 Maart, te Schouderophalend draaide Else hem den rug toe. ,/Kom, Else, laat ons naar huis gaan," richtte Krussof zich tot zijn dochter. Het meisje stond op. //Ja, 'tis tijd, zeide zij, nog steeds schreiend. //We hadden troost in dit arme huis moeten brengen, maar in plaats daarvan laten wij slechts kommer en teed achter.' z/Dat is jou schuld." „Misschien is het mijn scbuld. Thans echter wil ik ook medespreken. Gij hebt hem ge- dwongen mij miju woord terug te geven. Ik neem het echter niet terugGustaaf, nooit zal ik de vrouw van een ander zijn, dan van jou ik wacht op je, al was het tot aan mijn dood." Gustaaf richtte zich op. Een glimlach van hemelsche vreugde lag op zijn gelaat. Voor hij echter nog iets zeggen of doen kon, had Krussof zyn dochter met zich naar buiten ge- trokken. De moeder zag haar zoon langen tyd zwy- gend aan en ging toen op een van de twee stoelen zitten. (Wordt vervolgd.) - IBil blad veraehijnt TIaandng-, H'weniMlag- en Vr<Jda<;avoDil, ait)(ezflnderd S^eestalasjen bij de Bfirma I*. J. VASt S9B4 te Teg ftf-, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend dat in de vergadering van den Gemeente- raad van 25 Januari 1912, tot tijdelijk Wethouder is benoemd de beer R. DROST. Ter Neuzen, 29 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1