Gemengde berichten. nisvolle dagen voor den overledene toen alhier het bezoek van Hare Majesteit de Koningin verwacht werd en toen Zij met medewerking van de geheele bevolking bier zoo glorierijk werd ontvangen. Bij die gelegenheid werd de heer Geill benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en later door den Koning van Belgie tot ridder in de Leopoldsorde. Wij staren thans op den ledigen zetel, die eerstdaags weer zal bezet worden, dat is de loop van het leven dat zijn eischen stelt. De nagedachtenis van burgemeester Geill zal echter lang blijven voortleven vooral bij hen, die met hem in persoonlijke aanraking kwamen en hem als zoodanig leerden waardeeren. Dit moge tot troost strekken voor zijne weduwe en zoon, die in hem een zorgzaam echtgenoot en vader verliezen. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling zal morgen, Donderdag- namiddag, plaats hebben. De winter was tot nu toe zeer kalm. De temperatuur leek somswijlen eerder op die van den zomer. De laatste dagen is het echter anders geworden. Uit verre streken en ook uit de noordelijke van ons land komen be- richten van winterweer. In Friesland, Gro- ningen, en Overijsel zijn de vaarten reeds ge- stremd en zwieren de vlugge schaatsenrijders over een gladden ijsvloer op de plaats waar anders de vaartuigen den stroom doorklieven. Om die ijsbanen te behouden hebben Ged. Staten van I riesland de vaart tot nader bericht een- voudig verboden. Men houdt daar reeds druk hardrijderijen. De Zuiderzee was reeds Maan- dag zoover het oog reikte met tamelijk zwaar ijs bedekt. Het de in deze omgeving voor de lief- hebbers van de ijssport om tureluursoh te worden, want wij, die iets zuidelijker wonen, voelen wel den onaangenaam kouden oostenwind, maar op onze wateren, noch op het kanaal, noch op de ijsbaan of andere wateren is ook zelfs maar een dun ijsscholletje te ontdekken. Bij beschikking der arrondissements-recht- bank te Middelburg is tot deurwaarder bij het kantongerecht te Ter Neuzen benoemd, de heerK. J. Huineman, zulks ter vervanging van den heer A. Huineman, die om gezondheidsredenen die functie niet meer geregeld kon waarnemen. Gistereuavond had alhier de 8ste jaar- vergadering plaats van de Christelijke werklieden- vereeniging. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer J. A. Meertens, waarin hij wees op het vergankelijke der tijden, in verband met den strijd dezer dagen, werd het woord ver- leend aan den WelEerw. heer Ds. A. Timmerman die de verhoudingen van patroon en arbeider in het licht stelde. Aan de hand van de Schrift toonde hij aan, hoe die verhouding moet zijn en hoe we daartoe moeten geraken. Uit de verslagen bleek dat het ledental stationnair bleef, dat der begunstigers vermeer- derde. De inkomsten en uitgaven der vereeniging sloten met een saldo van f 40, die der zieken- kas met een nadeelig slot van 20. De uit gaven en inkomsten der afdeeling vakonderwiis bedroegen inkomsten 318, uitgaven 408, alzoo een tekort van f 90. Hiervoor wordt thans subsidie ontvangen van Bijk, provincie en gemeente. erder waren tegenwoordig afgevaardigden van zustervereenigingen te Axel, Zaamslag en uit deze plaats zelf. Telken jare blijkt het dat ook deze vereeni ging vooruit gaat en dat vooral de arbeid voor het vakonderwijs gewaardeerd wordt. Blijkens de advertentie in dit nummer zal de heer Abr. de Winter, de gevierde karakter- komiek uit Breda, op a. s. Vrijdag eene soiree geven in het lokaal van den heer Blansaart te Axel. Wi] meenen met deze verwijzing te kunnen volstaan. Wat de oude, doch krasse heer De Winter op zijn gebied weet te pres- teeren is genoegzaam bekend en de gelegenheid om hem in de eigen plaats te gaan hooren is zeker ook in Axel zeldzaam. De gebroeders P. en V. Wijne, mossel- handelaars te Philippine hebben ieder een motor in bestelling om die in hun vaartuig te plaatsen, waardoor ze te alien tijde hunne mosseien kunnen vangen en op de plaats der bestemming brengen. Aan een dezer motoren wordt een lier aan- gebrscht, waardoor de mosseien, evenals met een stoomboot, gevangen worden. Blijken later deze motoren te voldotn, dan zullen andere mosselhandelaars spoedig hun voorbeeld volgen, want het visschen met stoombooten kost jaar- lijks veel geld. Voor de verplichte hengstenkeuringen te Kattendijke en te Hulst zijn aangegeven 68 dekhengsten. De heer A. de Haas, sinds de oprichting der leerschool verbonden aan de Rijks kweek- school voor onderwijzers te Middelburg, hoofd dezer inrichting van onderwijs, zal met het einde van het tegenwoordige leerjaar zijn ont- slag als zoodanig nemen. Volgens mededeeling van het Loodswezen werkt de Plaat van Saeftinge om de Noord uit en is in de betonning ter plaatse de volgende wijziging gebrachtverlegd de spitse ton No. 36 in 82 d.M. water op51°23'34" N.b. en 0°42'6" W.l. gelegd een spitse ton No. 36a in 79 d.M. water op 51°23'43" N.b. en 0°41'45" W.l. In de lijn der spitse tonnen Nos. 35, 36, 36a. 37 en de roode lichtboei No. 38 staat thans resp, 72, 54, 75 en 53 d.M. minste water. Hoek, 16 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging ^Doelmatige Samenwerking" aan- besteed de levering van 200,300 Kg. kunstmest, waarvoor werd ingeschreven door de heeren Glerum Co. te Ylake voor 7,72, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,68, Gebr. Klijn te Drunen voor f 7,641/2, A. Hamelink te Ter Neuzen voor f 7,62, J. Persijn te Waehtebeke voor f 7,59, A. Wieland te Ter Neuzen voor 7,55, P. Hoste te Brussel (St. Laureins) voor 7,548/]0, W. Bedet te Ter Neuzen voor f 7,51, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 7,48. Gegund aan den laagsten inschrijver. Koewacht. Zooals men zich herinneren zal, werd in den nacht van 8 op 9 December een brutale inbraak met diefstal gepleegd ten huize van den herbergier B. D'Hert op Belgisch ge- deelte dezer gemeente. Ondanks de nauwkeuj- rigste opsporingen, zoowel van de Belgische als yan de Nederlandsche politie, heeft men de daders tot nog toe niet kunnen ontdekken en het is te vreezen, dat dit treurig feit op de lange lijst zal geplaatst worden van de onge- straft gebleven misdaden. D'Hert heelt in dien nacht zooveel doorstaan door den schrik en de mishandeling, dat hij niet alleen meer in zijne woning wil blijven. Het huis, waarin hij 73 jaar gewoond heeft, is Maandagnamiddag pu- bliek verkocht voor de som van 2900 frank. Kooper werd de heer E. Feith landbouwer te Stekene. Hontenisse, 13 Jan. Heden werd alhier door de landbouwersvereeniging /Eigen Hulp" aan- besteed de levering van pi. m. 90,000 Kg. superphosphaat, 170,000 Kg. amm.-superph. en 90,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven als volgt Voor de superphosphaat door D. J. Oggel te Axel voor f 2,381/3, G. Adriaansens te Walsoorden voor f 2,88, Broos Key te Roosen- daal voor f 2,38, Dordtsche Kunstmestmaatsch. te Dordrecht voor f 2,37, A. Adriaansens De Nijs te Walsoorden voor 2.36721 P- J- van Aardenne te Dordrecht voor 2,36, Glerum Co. te Vlake voor f 2,36, A. Wieland te Ter Neuzen voor f 2,34, J. F. AdriaansensPolfliet te Groenendijk voor f 2,34, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,33, J. F. de MoorVlamiuck te Hulst voor 2,32, W. Bedet te Ter Neuzen voor f 2,30. Voor de amm.-superph. door: P. J. van Aardenne voor f 7,84, P. J. Scheele voor 7,71, Dordtsche Kunstmestmaatsch. voor 7,691/3, Glerum Co. voor 7,69, A. Adriaansens Greminck te Walsoorden voor 7,69, A. Hame link te Ter Neuzen voor f 7,67, Jos. Persijn te Waehtebeke voor 7,63, G. Adriaansens voor f 7,63, E. de Moor te Sas van Gent voor f 7,611/4, Broos Key voor f 7,59, A. Wieland voor 7,57, W. Bedet voor f 7,52. Voor de chilisalpeter door Dordtsche Kunst mestmaatsch. voor 11,94, Glerum Co. voor 11,92, D. J. Oggel voor f 11,77, P. J. Scheele voor 11,76, Broos Key voor 11,74, E. de Moor voor 11,7172- Adriaansens De Nijs voor 11,69, W. Bedet voor 11,69, A. Adriaansens—Greminck voor 11,65. De leveringen zijn gegund aan de laagste inschrijvers. De heer R. Aalls, lid van den gemeen- teraad en van de Kamer van Koophandel te Appingedam, is dezer dagen door de gladheid van den weg met zijn fiets gevallen en aan de ge- volgen overleden. Maandagavond is te Loosduinen de tuinar- beider Blooijs door de stoomtram overreden. De man sprong van een wagen voordat de tram stilstond. Hij was onmiddellijk een lijk. Te Jubbega (Fr.) is een 14jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Het twaalfjarig zoontje van Castelein, te Rinsumageest is Dinsdag bp het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronkeu. Te Haarlem is een man aangehouden, die, door haar lekkers te beloven, twee meisjes had meegelokt en trachtte onzedelijke handelingen met een van haar te plegen, wat hem door het verzet en het geschreeuw van het kind mislukte. De subst.-officier van justitie te Arnhem besliste, wat de in beslag genomen prentbrief- kaarten betreft, die de boekverkooper te Wa- geningen uitstalde, dat die met de voorstelling van den discuswerper niet zedekwetsend is en dus uitgestald mag worden. Omtrent de andere kaarten, die niet waren uitgestald, doch in den winkel voorhanden waren, voorstellend vrou- wenfiguren, reproducties van kunstvoorwerpen, was het oordeel van den subst.-officier evenzoo, doch hieromtrent, wenschtehij andere justitieele autoriteiten te raadplegen, om binnen enkele dagen een definitieve beslissing te geven. („N. R. Ct.") Te Schiedam doet zich het zeldzame geval voor, dat een gezin in den tijd van 13 maanden gezegend werd met 5 kinderen. De echtgenoote van Jen veebouder A. B. van Nuchteren kreeg den 9e December 1910 een tweeling en j.l. Vrijdag een drieling n.l. 1 jongen 2 meisjes. (Sch. Ct.) Men meldt d.d. 13 Jan. uit Delfzijl: Gisternamiddag arriveerde hier ter reede uit zee het te Rotterdam thuisbehoorend stoomschip //Dordrecht." Dit schip kwam gisternacht pi m. half vier uur in de Noordzee, ter hoogte van het Borkumervuurschip in aanvaring met een groot onbekend gebleven zeilschip. De aanva ring had plaats aan bakboordzijde, waardoor boven de waterlijn een groot gat ontstond. De bootsman in de kooi liggende, werd doodge- drukt tusschen de spanten; het lijk is nog niet verwijderd kunnen worden. De donkeyman be- kwam erge verwondingen aan het lichaam. De //Dordrecht" is in ballast en bestemd voor Ham burg waarvan het gisteravond vertrok naar Eugeland. Zondagnacht heeft zich bij de Amster- damsche politie een man aangemeld, met de mededeeling, dat bij in den zomer van 1909, met een kameraad, heeft ingebroken in een woning aan de lste Oosterparkstraat te Am sterdam en een aantal gouden en zilveren voorwerpen had ontvreemd. Den paardenhandelaar Van Deursem, uit Dreumel, is in Rusland door een Russischen makelaar 5000 ontstolen. Eene juffrouw is Zondagavond in het Vondelpark te Amsterdam door eenige personen aangevallen en beroofd van een zilveren horloge met ketting, twee gouden ringen en een porte- monnaie, inhoudende ruim 7,50. Vrijdagavond is te Kesteren een ijzeren geldkist met 7000 uit een trein gestolen. Na lang zoeken is de kist ongeopend terug- gevonaen ze was begraven bij het station. Te Hengelo (O.) speelden Zondagnamiddag twee jongens in de Paul Krugerstraat met een pistool. Een jongentje van den heer G. werd bij het afgaan van het vuurwapen in den buik getroffen. In het ziekenhuis is de kogel ver wijderd. De toestand van den getroffene is bevredigend. Op het rarigeerterrein van het Staatsspoor- wegstation te 's-Gravenhage is Maandagmiddag de rangeerder M. op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hoe het geval zich heeft toe- gedragen is niet met zekerheid te zeggen. Men vermoedt, dat M. tusschen buffers is bekneld geraakt en toen naast de rails is neergevallen. Althans daar werd hij opgemerkt door een ma chinist. De ongelukkige, die zijn signaalfluit nog in den mond had, lag naast despoorbaan, hevig uit den mond bloedende. M. laat een vrouw en drie jeugdige kinderen achter. Te Gemert (N.-B.) zijn door den briga dier en veldwachter niet minder dan ongeveer 35 gestolen fietsen gevoDden, die door de gebr. M. en een zekeren S, van daar, in de omstreken van Goch en Kleef werden gestolen en in de buurten van Gemert aan den man gebracht. Men is er in geslaagd de dieven te vatten; twee van hen zijn te Roermond ondergebracht, terwijl een der gebr. M. te Kleef in de gevan- genis zit. Een krasse maatregel. Sedert zes jaar reeds bewoont een Duitscher het perceel War- moesstraat 108 te Amsterdam en exploiteerde daar de City-Bar. Wie de eigenaar was wist niemand hem te vertellen, aan het kadaster wist men het niet en terwijl er zwaar over gepro- cedeerd werd bleef de Duitscher er wonen, be- taalde geen huur, doch zorgde dat het huis, dat in een zeer vervallen staat verkeerde en dreigde in elkaar te zakken, recht bleef staan nog on- langs liet hij de heele eerste verdieping stutten. Van zijn afwezigheid Zaterdagnacht maakten, naar het Hbl. meldt, twee gemachtigden van een der menschen, die zich eigenaar noemen of het mischien inmiddels geworden zijn ge- bruik om, via den kuil der nieuwe effecten- beurs, achter in te klimmen, een raam te for- ceeren en zoo in het perceel te lromen. In de bar gekomen vonden zij de deur die toegang geeft tot het portaal op slot; deze werd onen- gebroken en daarna de straatdeur van binnen dicht gespijkerd. Dit gebeurd verdwenen de heeren weer langs den weg dien zij gekomen waren. De Duitscher vond dus bij thuiskomst zijn deur dicht en niet open te krijgen, docb bedacht zich niet lang, sloeg een ruit in en kwam zoo weer in het door hem bewoonde huis (waar gedurende die dichtspijkering en de heele raid, enkele kellnerinnen boven sliepen, die niets van de gebeurtenissen in de benedenverdieping be- merkt hadden). De politie heeft de zaak in handen. Een vrouwelijke officier van het Leger des Heils ging, in de uniform van het Leger gekleed, bij de gegoede ingezetenen in Den Haag op bezoek, om te trachten geld los te krijgen onder voorgeven, dat dit bestemd zou worden voor behoeftige gezinnen. Zij is, als verdacht van oplichting, gearresteerd, ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Op de Breestraat te Leiden heeft een ern- stig ongeluk plaats gehad. Het 13jarig zoon tje van den notaris te Noordwijk wilde op het voorbalcon van een juist in beweging zijnde electrische tram springen. Doordat een knaapje, die juist tevoren op de tram was gesprongen, nog op de treeplank was blijven staan, hing het zoontje van den notaris met zijn lichaam buiten de tram. Zoo passeerde hij een verhuis- wagen welke zoodanig was geplaats dat de tram er net langs kon. De jongen geraakte tusschen den verhuiswagen en de tram, die reeds een tamelijke vaart had, bekneld. Toen de bestuurder het ongeval bemerkte remde hij uit alle macht, doch het was te laat. In deerniswaardigen toestand werd de knaap de studentensocieteit binnengedragen. De jongen had inwendige kneu- zingen gekregen en zijn beide armen waren gebroken. Hoewel niet direct levensgevaarlijk is zijn toestand toch ernstig. De politie te Noordwijk heeft de hand gelegd op een bende inbrekers, bestaande uit zeven knapen van 10 tot 13 jaar, die zooals ze bekend hebben reeds ongeveer 14 dagen bezig zijn geweest in leegstaande villa's in te breken. In dien tijd hebben ze een aan 8tal villa's bezoeken gebracht, waar ze binnenkwamen met valsche, gestolen sleutels of door 't stukslaan van ruiten. Zij hebben alle kasten en laden in die villa's opeugebroken en veel schade aaugericht aan meubelen en anderszins. In een villa hebben ze niet minder dan 13 flesschen wijn leeggedronken, in een andere vonden ze Duitsch geld, dat ze meenameu. Terwijl ze zich aan limonade te goed deden in het Koloniehuis van't Centraal Genootschap, werden ze betrapt. Nadat ze geruimen tijd in 't cachot gezeten hadden, hebben ze alles vol- ledig bekend. 't Is aan 't licht gekomen, dat ze ook verleden jaar maar toen op beseheidener schaal in leegstaande villa's ingebroken hebben. Te Berlijn blijft het bitter koud. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het 17 graden gevroren. Het was de koudste nacht van de tien laatste jaren. Dp de meren om Berlijn wordt druk schaatsen gereden. De onbehuisden lijden vreeselijk onder de koude. De twee asyls in de Frobel- en Wiesen- strasse zijn overvol, zoodat honderdeu wegge- stuurd moeten worden. Tal van deze otigeluk- kigen zoeken nu een onderkomeu op hooizolders, in gangen en in spoorwegwagons. Ook de tuiukoionies worden druk bezocht, maar de zwervers kunnen zich daar mQeiljjk tegen de snerpende koude beschermen. Hier en daar heeft men half verslijtde menschen opgeraapt. In een prieel bij Reinickendorf is een werke- looze van 45 jaar doodgevroren. Een Zweedsche matroos was verzeild ge raakt in een cafe aan de Zandscraat te Rotterdam. Daar bleef hij natuurlijk niet op een droogje zitten en het gevolg was, dat toen het zoo tecren een uur of vier liep de man aardig wat te° betalen had. Maar betaal maar eens, als je geen cent op zak hebt. Dan zullen we je wel leeren, mannetje, zei de cafehoudster. En zonder vorm van proces ontdeed ze den man van al zijn kleeding en zette hem in Adams- costuum op straat. Zoo kon hij gaan, bibbe- rend van ,kou en niet wetend waar zich te verbergen. Een medelijdende ziel wierp hem nog een colbertjasje toe, en met dit zeer on- voldoende kleedingstuk aan, kwam hij op het politiebureau in de Faauwesteeg, waar men hein nog enkele kleedingstukken gaf om naar boord te kunnen komen. Zondagmorgen ging de dierentemmer Pierre Louis, te Rouaan, als naar gewoonte twee leeuwinnen uit het Atlasgebergte, die in een kooi-wagen zaten opgesloten, te eten geven. De temmer werd vergezeld door de variete- zangeres Mad. Lecouche, een 24jarige artiste. Voor de kooi gekomen zijnde, gaf de jonge vrouw den wensch te kennen, er met den tem mer binnen te gaan. Deze maakt haar op het gevaar daarvan opmerkzaam, maar eiudigde toch met aan haar dringend verzoek te voldoen. Nauwelijks was de zangeres de kooi bmnenge- treden of een der leeuwen sprong op haar toe wierp haar oruver en haalde het hoofd, de 'buik en de beenen met zijn klauwen open. De jonge vrouw is zeer zwaar gewond en haar toestand wordt als zeer zorgwekkend beschouwd.. Zoo goed als voertuigen, kunnen vlieg- tuigen met elkaar in botsingkomen. Een der- eelijke onaangename ontmoetinK heeft Maandag- ochtend op het vliegveld Issy-les-Moulineaux plaats gehad. Twee vliegmenschen waren daar aan het oefenen. Op hetzelfde oogenblik daalden beide machines dicht bij eikander neer, waarbij het wiel van de eene den vleugel van de andere raakte. Tengevolge daarvan stortten beide, de een- en de tweedekker, ter aarde. De eene vlieger is ongedeerd, maar de tweede bestuurder is ernstig gewond. Men vreest hersenschudding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2