A I g e m 8 e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiderei. Gemeente-Secretarie. No. 7513 52e Jaargang- &!KIiITSlL-A A 5. fe pill eton""'""" BEPROEFDE LIEFDE. Donderdag 18 .lanuari 1912. - ■''""""T Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland f 2,—. Men abonneert zich bij alle Boekbande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. JEnzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Daar omstandigheden ons noodzaken maatregelen te nemen om ons blad op een vroeger uur, dan tot hiertoe gewoonte was, af te drukken berichten wij hiermede dat advertentien, die men in het blad van een bepaalden datum wenscht opgenomen te zien, des namiddags 1 ure op den dag der uitgave aan ons bureau moeten zijn bezorgd. Ook correspondenten worden verzocht met bovenstaande rekening te houden en ons hunne berichten per eerste ge- legenh'eid toe te zenden. DE UITGEEFSTER. DUITSCHLANO. De volledige uitslag van de Duitsche Rijks- dagverkiezingen is dat gekozen zijn 208 leden, namelijk 27 conservatieven, 5 vrije conserva tieven, 2 leden van de economische vereeniging, 79 van bet centrum, 15 Polen, 4 nationaaL liberalen, 1 lid van den Bund der Landwirte, „Als Else waard is dat je haar lief hebt, dan blijft zij je ook trouw in het ongeluk." ,,Dat blijft zij, moeder, maar haar vader zal bljj zijn, dat hij thans een geldige reden heeft mp haar hand te weigeren." „Je moest toch meer prijs stellen op je zelf en je niet in een familie willen dringen, die ie met hebben wil." //Wat geef ik om haar familie riep hij drifticr. //Ik wil slechts Else en als ik haar' verlies' dan is 't ook met mij uit." Een uitdrukking van de diepste smart speelde over het strenge gelaat der moeder. „Gustaaf," zeide zij verwijtend, „beteekent je moeder dan niets voor je Dat trof. Hij hief het hoofd op en een bios van schaamte verfde zijn gelaat. „Wees maar met boos, moeder," antwoordde hij. „Ge weet, dat t met zoo gemeend was. Maar somtijds wordt het leed me te kras. Ik weet dat het zwak en dwaas is, maar ik kan er niets tegen Zij keek hem liefderijk aan. Traeht het te overwinnen lieve zoon," zeide zij. „Ik weet wel 64 sociaal-demokraten, 7 leden van het Elzas- sisch-Lotharingsche centrum, 1 Lotharinger, 1 Deen, 1 man van den Boerenbond, 1 onaf- hankelijke. Bij de 189 herstemmingen zijn betrokken 42 conservatieven, 17 vrije conservatieven, 3 anti-semieten, 13 leden van de economische vereeniging, 29 van het centrum, 10 Polen, 64 nationaal-liberalen, 4 leden van den Bund der Landwirte, 54 leden van de vrijzinnige volks- partij, 120 sociaal-demokraten, 2 Beiersche liberalen, 2 leden van het Elzassisch-Lotha- ringsche centrum, 2 onafhankelijke Lotharingers, 6 Welfen, 3 leden van den Boerenbond, 5 onafhankelijken. De conservatieven winnen 2 en verJiezen 9 zetels, de vrije conservatieven winnen er 2 en verliezen er 10, de economische vereeniging wint er 1 en verliest er 8, het centrum ver iest er 6, de Polen verliezen er 1, de nationaal- liberalen winnen er 2 en verliezen er 16, de vrijzinnigen verliezen er 12, de sociaal-demo kraten winnen er 28 en verliezen er 2. Bij de herstemmingen zullen de linkergroepen vermoedelijk samenwerken. De geweldige stemmen-aanwas van de socia listen, terwijl de conservatieve stemmen slonken, wijst op de toenemende ontevredenheidsstrooming in den lande Waar in sommige districten, o.a. Irankfort a/M., de vrijzinnigen vooruit gingen, zagen zij een hunner beste mannen, de predikant Friedrich Naumann, in Heilbron vallende nationaal-liberalen verloren bun aanvoerder Stresemann. Het totaal van de op 12 dezer uitgebrachte socialistische stemmen bedraagt ruim 4 millioen 2 maal honderd duizend. Bij eerste stemming van 1907 kregen de socialisten 3.250.000 stemmen. Een stijging dus van een millioen. Bij vorige verkiezigen vergeleken was de stijging niet zoo enorm. °In 1903 werden op de socialisten totaal 3 millioen en in 1898 2.100.000 stemmen uitgebracht. Voor de vrijzinnige partijen zal alles afhangen van de herstemmingen. De beruchte Agragier v. Oldenburg, dejonker van Januschau, zal niet herkozen worden. Indertijd stelde hij voor om den keizer ten alien tijde het recht toe te kennen om een luitenant te bevelen //Neem tien manschappen en jaag den Rijksdag uiteenDe jonker zit in een voor hem wanhopige herstemming. Zijn open- hartigheid heeft hem meer kwaaddan goed gedaan. FRANKRIJK heeft zijn nieuwe ministerie. Een nationaal Kabinet, zegt de //Matin". Raymond Poincare, de formateur, heelt een groep mannen met dat het moeielijk is en in welk een ongeluk dergelijke gedachten je kunnen brengen ,.lk weet 't moeder, ik weet 't Ik trackt mij ook te beheerscheu, maar gelukken doet 't mij niet. Den geheelen dag heb ik buiten rondgezworven of in de heide gelegen, maar door al dat denken ben ik bijna dol geworden en toch herhaalde ik voortdurend bij mij zelven, wat voor een ezel ik toch was. „Wees een man, kerel, wees een man heb ik mij zelf toegeroepen maar ha, ha, ha „Maar je zult een man zijn. Gustaaf!" ,,lk wil het tenminste beproeven." Hij lichtte zich geheel op en ging achter in den stoel liggen. ,,Heden is bet juist zes weken," ging hij voort, //Sedert ik met Else den dag van ons huweiijk bepaalde. Ach moeder, wat bouwden we toen nog luchtkasteelenEn alles zou ook goed gegaan zijn, maar toen kwam de stormwind, dien we niet gezaaid hadden, die geen van ons vermoedde en die wierp alles omver Moeder bet valt niet gemakkelijk om daarbij een vaste band en eeu helder hoofd te houden De moeder legde de hand voor de oogen, also! het haardvuur haar hinderde. //Je duidt het je vader toch niet euvel, niet waar, Gustaaf?" De jonge man schudde hierop het hoofd. klinkende namen bijeen gegaard. Sedert Gambetta (1881) is niet zoo'n prachtig stel Ministers opgetreden, heet het in de re- geeringstrouwe pers. Leon Bourgeois, de geesteli)ke_ vader van het radicalisme, vervult de functie van Minister van Arbeid. Aristide Briand, welbekend als ex-premier, is weer Minister van Justitie, onder-voorzitter van den ministerraad, de beste weg om weer president du Conseil te worden. Millerand, onafhankelijk socialist, evenals Briand, is Minister van Oorlog. 't Zal wel de eerste maal zijn dat een socialist over bet leger te commandeeren krijgt, Delcasse in 1905 de onruststoker tegen Duitschland, blijft Marine-Minister. De overige titularissen zijn Steeg, Binnen- landsche Zaken Klotz, Financien Gust 'Hau, OnderwijsJean Dupuy, Openbare Werken Lebrun, KolonienF. David, HandelPams, Landbouw. Al noemt men dit een //nieuw" Kabinet, nieuwe mannen zijn het niet, op een na, David, die nog nimmer Minister was. De overige 11 zijn alien reeds Minister geweest. CHINA. Het groote nieuws uit China is dat de dynastie het veld ruimt. Uit Peking werd Zaterdag gemeld dat de Kroon na bericht ontvangen te hebben van toenemende troebelen in de provincies, feitelijk tot den afstand besioten heeft en zoo spoedig mogelijk naar Jehol, ten noorden der hoofdstad, zal vertrekken. De Mantsjoeprinsen en de troepen stemmen met den afstand in, als het eenig mogelijke. In een langdurige vergadering van de hoofden der regeering werden de laatste schikkingen getrofien. De mogendheden hebben, zooals bekend, geen vinger uitgestoken om de oude macht- hebbers te handhaven. Nu verlaten deMautsjoes zelf het zinkende schip. Joean-sji-kai blijft te Peking, om met de republikeinen te onderhandelen. In Kien-TsaDg zijn, volgens zendelingenbe- ricbten, moordtooneelen voorgekomen. De Mantsjoes werden verslagen en een paar honderd hunner de keel afgesneden. Ook de aanvoerder Tsang werd onthoofd. Het hart en de ingewanden werden hem uit het lijf gesneden, die door het volk en de soldatenzouden zijn .opgegeten. Een oude vrouw zou zich te goed gedaan hebben aan een arm. Het zendelingenbericht zegt voorts dat 20 Christenen vermoord zijn. Te Hong-ly is de Fransche missionaris Castanet vermoord. Ook zijn zendelingenwoningen verwoest. z/INeen, moeder, waarachtig niet! Vader was door en door goed. Zijne ziel ruste in vrede, maar hij bad voorzichtiger moeten zijn, om uwentwii -en om mijnentwil, toen hij met al zijn hebben en houden, borg stelde voor de schulden van een man, dien hij toen moest kennen als lichtzinnig en gewetenloos. In zijn hand heeft het gelegen, om den slag, die ons thans getroffen heeft, af te wenden //Hij was aan den ouden baron Zaruba veel dank verschuldigd, daarom achtte hij 't zijn plicbt, den zoon, toen deze zich in zijn nood tot hem wendde, eveneens bijstand te verleenen en voor schande te behoeden. En daardoor bracht bij schande over het hoofd van zijn eigen vrouw en zoon. En de baron leidt in Berlijn een liederliik leven en bekommert zich geen zier om zpn eereschuld. Hij vermaakt zich en wij betalen de muzikanten. Ik wilde wel dat Hij prevelde eenige onverstaanbare woorden tusschen de tanden en sloeg met de gebalde vuist op zijn knie. z/Vader wilde nog kort voor zijn dood alles in orde brengen", zeide de weduwe zacht en blijkbaar erg ontdaan ffde tijd daartoe heeft hem echter outbroken." z/Ik zal 't in orde brengen, moeder, ik De baron zal tot den laatsten cent betalen, dat verzeker ik u TER NEUZEN, 17 Januari 1912. Gisterenmorgen drong de droeve mare tot ons door dat onze burgemeester, de heer J. A. P. Geill, was overleden. Al lieten de geruchten, die de laatste weken van uit de ziekenkamer naar buiten drongen geen hoop op herstel, zoo kwam dit bericht toch onverwacht, waar we nog kort geleden den burgemeester weer eeniger- mate hersteld zijne taak hadden zien opvatten. Het bleek even wel dat de kwaal die hem reeds lang ondermijnde ver gevorderd was en hem thans geheel had gesloopt. Met diep leedwezen werd het verloop der ziekte gevolgd. De heer Geill, die in zijne jonge jaren ook nog als onderofficier alhier in garnizoen lag, keerde later uit Indie terug als gepensionneerd kapitein van de infanterie, werd in 1895 benoemd tot burgejpeester van lerseke, en alhier als opvolger van burgemeester Van Boven, waarna hij op 15 Februari 1899 alhier als zoodanig werd ge'installeerd. De heer Geill heeft getracht de gemeente te besturen zich stellende boven de verschilJende partijen en overeenkomstig wat volgens hem leek te zijn den wensch van de ingezetenen. Dat het hem,, bij het werken der verschillende politieke meeningen, niet steeds altijd gelukken kon naar ieders wensch te handelen, is iets dat van zelf spreekt. Persoonlijk was het steeds zijn streven ieder onbevooroordeeld te behandelen en tege- moet te treden en ook nam hij in verschillende omstandigheden aan het burgerRjke leren deel", terwijl verschillende corporaties niet alleen zijnen financieelen, maar ook zijn persoonlijken steun en belangstelling ondervonden. De verschillende gelegenheden die de burgerij in het algemeen samen brengt voor eenzelfde streven, vonden ook hem altijd in de eerste gelederen en hij was daarbij een gewaardeerden voorganger. Zijn gemis zal daarbij zeker worden gevoeld. Als voorzitter van den gemeenteraad trad hij steeds onpartijdig op, en wist, ook bij diepgaand verschil van meening, de discussie's toch in bet goede spoor te houden. Reeds bij zijn optreden waren verschillende voor onze gemeente belangrijke kwesties aan de orde, kwesties voor de gemeente wel van groot belang, maar waarin zij door hare afhanke- lijke positie geen zeggenschap had. Hij heeft het genoegen niet mogen smaken die zaken opgelost te zien Het zijn nog steeds kwesties, op welker vervulling gehoopt wordt. De zaken en be- moeiingen der gemeente zijn ecbter gedurende zijn bestuur aanzienlijk uitgebreid. Niettegenstaande hij toen reeds ernstig door zijne kwaal werd ondermijnd, waren het beteeke- z/Hij zal ook betalen zonder dat je daartoe geweld behoeft te gebruiken." //Zoo, gelooft ge dat? Het verwondert mij erg, dat juist gij zulk een goede meening van hem hebt." De weduwe stond zwijgend op, redderde het eten op, lichtte het deksel van de kist en haalde daaruit een gevouwen papier te voorschijn. z/Daar, lees," zeide zij. Gustaaf vouwde het papier open. //O," zeide hij, //dat is vaders opheldering omtrent de schuld van den baron." z/Ja, dat is zoo, lees maar eens voor." z/lk weet reeds lang wat er in staat." z/lk verzoek je toch bet nogmaals te lezen." Gustaaf gehoorzaamde en las: z/Garitz, Augustus 1761. z/Daar het God behaagt mij tot zich te roepen, acht ik 't mijn plicht, de volgende ver- klaring, der waarheid getrouw, neer te schrijven ten overstaan van twee betrouwbare getuigen Baron Fritz Zaruba, heer van Karzig, ritmeester bij het regiment Seydlitz, kwam den 2den Sep tember 1760 bij mij op de hoeve, om zijn bit- teren nood te klagen, nadat hij te voren reeds hetzelfde per brief gedaan had. Ook deed genoemde heer mij een mededeeling, mij ernstig op het hart drukkend, het gelieim te bewaren. (Wordt vervolgd.) TEB SEIIZESSOHE C0FRA5T Woensdag. en S ji'ilit^avon;i, attgegonderd up l<Vp.f(lMKen *»tj de lirinn I* J. VAM 8ASDK, «e Ver Keuzen. De Burgemeester der gemeente rfER NEUZEN maakt bekend dat de Open bake Verga-dering van den Gemeenteraad, belegd te'gen »t>uderdni; den IS Jannnri 1913, des voormiddags te 10 ure, tengevolge van het overlijden van dsn Burgemeester niet doorgaat. Ter Neuzen, den 16 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER L° B. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter algemeene kennis dat de Secretarie der gemeente op Moiiderdagunmiddag IS .lannari 1913, voor het publiek zal zijn Ter Neuzen, 17 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1