Gemengde berichten. Laatste bsncnten. b¥rG~ER LI1KEH STAND. ^,St7",^.rZ^nver uitgaven f 481,04y2, goed slot 84,251/2. Dit gevoegd by betgeen reeds van vorige jaren was overgelegd, gaf tot uitkomst, dat de vereeniging thans f 1503,411/g bezit. Hieronder is uiet begrepen de intrest, die nog op bet spaarbank- boekje moet bijgeschreven worden. Er zijn aangegeven 181 varkens 22 zijn ziek geweest, waarvan 14 zijn onteigend of ge- storven. Hiervoor is uitgekeerd 321, terwijl de onteigende varkens by verkoop 68,25 bebben opgebracht. De aftredende bestuursleden C. P. Minjon en F. G. van Tatenboven werden met bijna alge- meene stemmen berkozen. Besloten werd dit jaar 45 cent per kilo levend gewicbt uit te keeren in plaats van 40 cent, de maand Februari vrij te stellen van contributie voor een varken, het entreegeld voor nieuwe leden te bouden op 1 en de bezoldiging van den secretaris-pen- ningmeester te brengen van f 25 op 40 uithoofde van de steeds toenemende werkzaam- heden. Zooals bekend is, moeten de varkens tegen de vlekziekte ingespoten worden. Het gescbatte gewicht der aldus behandelde dieren bedroeg dit jaar 5682 kg. Te oordeelen naar de steeds vooruitgaande financien werkt de bepaling van de verplichte inspuiting zeer gunstig. Sluiskil. Zondag j.l. was bet voor de leden van het Patronaat albier een prettige dag. In het patronaatsgebouw zou dien dag niet alleen voor de leden, maar ook voor bun ouders en belangstellenden een uitvoering gegeven worden in tooneel en zang. Om bet gansche repertoire te bespreken zou te lang wezen. De jongelingen hebben toen bewezen, dat zij onder de leiding van hun verdienstelijken direc- teur, zich goed van hun taak kweten. De tooneelstukjes werden keurig opgevoerd en de zang was uitmuntend. Het geheele patronaatsgebouw was goed bezet. Herhaalde malen brachten de luimige voordrachten de lacbspieren by 't publiek in beweging de zang dwong bewondering af. Koewacht. Donderdag werden door de Ka- tholieken van Selzaete twee vergaderingen belegd, waaraan alle afgedankte en stakende werklieden van de alluminiumfabriek deelnainen. Ook de hulp van het Christen Syndikaat van Gent werd ingeroepen, dat onmiddellijk finantieele hulp zond. Met de eigenaars der fabriek werd in onderhandeling getreden en deze beloofden bin- nenkort aan al bunne verplichtingen te voldoen. Een gedeelte der werklieden beeft reeds den ar- beid hervat. Onze arbeiders moeten dus ook bunne rechten doen gelden, opdat gebeel hun achterstallig loon worde uitbetaald. Wijl bet mond- en klauwzeer zich in deze gemeente meer en meer uitbreidt, zijn door bet bestuur van den R. K. Boerenbond inlicbtingen gewonnen omtrent bet gebruik van den wilden thijm, waarmee men in BelgiS, naar het scbijnt, op verschillende plaatsen zooveel gunstige uit- slagen behaald heeft. Zijn deze inlichtingen gunstig, dan zal onmiddellijk eene vergadering van landbouwers worden uitgeschreven, waarin deze geneeswijze uitvoerig zal worden besproken. De veesmokkelaars zijn in de atgeloopen week niet gelukkig geweest. Drie verschillende nachten zijn ze met de grensambtenaren in aan- raking geweest en telkens verloren ze een tweetal koeienzoodat niet minder dan zes schoone runderen, duur op de Hollandsche markten ge- kocht, in handen der douaniers vielen. Voorzeker een groote schadepost voor onze smokkelaars maar een buitenkansje voor de ambtenaren, die 50 percent van de opbrengst als premie ont- vangen. Clinge. De loop der bevolking in deze gemeente over 1911 was als volgt Geboren 74 m., 58 vr., totaal 132. Gevestigd 87 m., 71 vr., totaal 158. Overleden 34 m., 28 vr., totaal 62. Vertrokken 140 m., 131 vr., totaal 271. Bevolking op 31 Dec. 1910 1862 1843 3705 31 1911 1849 1813 3662 alzoo vermiaderd met 43 personen. Levenloos aangegeven 3 m., 4 vr., totaal 7 Voltrokken huwelijken 22. Erkenningen door de moeder 2. Overleden behoorende tot een anderefgemeente 3 m. Levenloos aangegeven uit oudersjeener andere gemeente 1 vr. Hengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1911 was als volgt: Geboren 13 m., 2 vr., totaal 15. Gevestigd 17 m., 12 vr., totaal 29. Overleden 6 m., 4 vr., totaal 10. Vertrokken 17 m., 24 vr., totaal 41. Bevolking op 31 Dec. 1910 306 329 635 31 1911 313 315 628 alzoo verminderd met 7 personen. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 3. RECHTSZAKEN. Voor het kantongerecht te Middelburg ston- den Zaterdag j.l. twee boeren uit Gapinge te- recht, die melk geleverd hadden aan een Zuivel- fabriek, welke melk niet aan de in de Middel- burgsche politieverordening gestelde eischen voldeed. By de behandeling dezer zaken kwam weer eens aan het licht, hoe eigenaardig de boeren op Walcheren en wellicht ook elders met de melk omspringen. Een der beklaagden gaf als verontscbuldiging op, dat het ten tijde der bekeuring zooveel regende en dat gedurende het melken en tijdens het vervoer van de melk van de weide naar de hofstede eene wande- ling van ongeveer drie kwartier het hemel- water vrij in de melk stroomt. Toen de kan- tonrechter hem vroeg waarom de melk dan niet gedekt werd, luidde het leuke antwoord //Dat doene we nooit." Of de boer nu niet eens geleerd *zal worden dat in het vervolg wel te doen, is^wel aan te nemen. Door den gemeente-bouwmeester te Goes werd Woensdagmorgen aan de politie kennis gegeven dat op een platdak van school C, dat aan den kant met reepen lood is bez^t, eenige meters van dit lood waren losgemaabt, blijkbaar met het doel dit te stelen. De politie constateerde daarna dat het lood over een lengte van 7.6 M. was afgebroken en in stukken op het plat lag, waarna bet hoofd der school verklaarde, denzelfden morgen bemerkt te hebben dat een onbekend jongmenscb haastig bet dak verliet en door den tuin van de societeit de vlucbt nam. Het is de Goesche politie gelukt den dader, zekeren H. B. van S., uit Goes, op te sporen. Hij bekende ten slotte het lood te hebben af- gesneden met bet doel dat te ontvreemden en daarna te verkoopen, om met de opbrengst naar Antwerpen te vertrekken. De landbouwer H. C. te Veen (by Heus- den) verwondde zich de hand aan een roestigen spijker. Het wondje begon te zweren, doch er werd geen aandacht meer aan geschouken, tot- dat de arm begon op te zwellen. Een te hulp geroepen dokter constateerde ernstigeobloedvefr- giftiging. Het aantal zeescbepen, dat yerleden jaar de Rotterdamsche havens bezocht bedroeg 9815. Dat der binnenschepen was 152,774. Aan bavengeld werd ruim 21/2 millioen gulden ont- vangen. Al deze cijfers overtreffen die van 1910. Derhalve groote vooruitgang in het haven bedrijf. Rotterdam telde op 31 Dec. 1.1. 436;0jo zielen. Er werden verleden jaar 12431 kinderen geboren. Het aantal sterfgevallen was 5077. In de stad vestigden zich 19382 personen. Er vertrokken 17609. De bevolking steeg met 9127 zielen. Vrijdagavond te half zeven heeft op het stationsterrein te Haarlem een botsing plaats gebad tusschen twee goederentreinen. Het signaal stond op veilig, maar de wissel stond verkeerd. Een locomotief is uit de rails gfe- vlogen en een goederenwagen viel geheel om. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Dadelijk werd met de vrij making van 4e lijnen begonnenhet treinverkeer had evenwel een belangrijke vertraging. Schending van een fabrieksgeheim. 27 Dec. is de heer H. S. P. Robin, die 29 Dec. 371/2 jaar in dienst zou geweest zijn, doc)r de firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem op staanden voet ontslagen, onder beschuldiging fabrieksgeheimen te hebben geschonden. Het ontslag en de reden daartoe werden aan de z.g. wagenpoort der fabriek bekend gemaakt. "De heer Robin, die ontkent zich aan deze schending te bebben schuldig gemaakt, heeft by de Justitie een aanklacht ingediend wegens aanranding van eer en goeden naam. Vrijdagavond stortte in Diisseldorf een in aanbouw zijnd huis in. Zes arbeiders werden onder de puinhoopen begraven. Twee hunner stierven na korten tijdde overige vier zijn' zwaar gewond, doch men hoopt ze in hetleven te houden. De oorzaak van bet ongeluk wordt geweten aan den slechten invloed, dien het afwisselende regenachtige en vriezende weder op het bouwen had. De dakloozen te Berlijn, die in de zieken- huizen werden opgenomen toen bij hen vergif- tigingsverschijnselen werden waargenomen, en die de crisis doorstaan hebben, worden nu zoo langzamerhand als genezen ontslagen. Er beeft zich intusschen nog een geval met doodelijken afloop voorgedaan en wel bij een arbeider, Groholski. Een kameraad, die met hem nit eene flesch drank had gedronken, is nu ziek geworden en in het ziekenhuis opgenomen. Men weet echter nog niet, of hier ook van methyl- alcohol-vergiftiging sprake kan zijn. Sinds twee dagen heerschen in geheel Italie storm en regen. Op het Como-meer werd een boot door den storm verrast en sloeg om, waarbij de drie opvarenden om het leven kwamen. Te Livorno richtte de orkaan groote schade aan. Twee zeilschepen zonken in het gezicht van de kust. Te Dellaros, by Reggio de Cala bria, zijn verscheidene woonhuizen ingestort. Tot dusverre heeft men 4 lijken kunnen bergen, ofschoon er zeer waarschijnlijk veel meer per sonen onder de puinhoopen begraven liggen. Te Napels liep een Franscbe mailboot, de ffSt. Anne", binnen, waarvan in de straat van Gibraltar vijf matrozen door een reusachtige golf overboord werden gespoeld. De Zwitserscbe regeering is een beetje boos op de Duitsche en niet zonder reden. In Duitschland worden de jongens, die zich met het geringste werk op de boerderijen bezig houden, //Suisses" genoemd. Onnoodig te zeg- gen, dat dit een categorie van personen is, die niet door een deugdzamen levenswandel uit- blinken. Herhaaldelijk moeten ze voor de rechters verschijnen, de bladen vermelden die zaken en... de beschuldigden heeten daar Z wit- sers alsof ze werkelijk in het Alpenland ge boren waren. Deze lieden werpen dus geheel onrechtvaar- dig een smet op het Zwitsersche volkskarakter en wekken naar buiten den schijn, of daar enkel schavuiten en deugnieten wonen. Was dit nu nog maar een volksgebruik, de bergbewoners lieten het loopen, maar in offi- cieele stukken komt het woord telkens voor, slechts als aanduiding eener bepaalde volks- klasse. De Duitsche. vooral de Pruisische regeering begrijpt de klacht en heeft maatregelen genomen, opda't het hatelijk woord voortaan uit de officieele stukken blijve. Het moet door eenvoudige kenschetsen als koejvachter, staljongen, enz. vervangen worden. Snedig merkt de //Temps" hierbij op, dat we nu wel spoedig van onder- en hoofd-koe- wachter zullen lezen. Duitschland tocb is het land der hierarchie en der titels. Te Luik heeft een gescheiden vrouw van een koopman een glas vitriool geworpen in het gelaat van een jonge dame, met wie haar vroe- gere echtgenoot zich verloofd had. Met vreese- lijke brandwonden werd de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor haar leven. De daderes zegt geen berouw te heb ben van haar daad, omdat zij het slachtofier beschouwt als een intrigante, die haar echt scheiding heeft veroorzaakt. Dit een gevatigenis te vluchten, is een stout stuk. Maar uit een gerechtsgebouw te vluchten, terwijl men verboord wordt en daarbij den hoed van den verhoorenden recbter mede te nemen, is bepaald iets ongewoons. De losse werkman Ruchert werd, door verschillende justitieele auto- riteiten gezocht. eindelijk gesnapt bij een rij- wieldiefstai te Steglitz en aan het gerecht over- geleverd. Gisteren werd de dief in het ge rechtsgebouw van Moabit te Berlijn verhoord. Toen °de rechter even de zaal verliet om uit een andere kamer eenige akten te gaan halen, maakte de arrestant van dit korte oogen- blik gebruik, om in allerijl te vluchten. Toch niet zoo snel, of hij zag gelegenheid's rechters hoed van den kapstok te grissen en dien op zijn eigen hoofd te drukken. Aldus gedekt, kon de" dief ongehinderd het gebouw verlaten, voor de verbluf'te rechter en sbiren van hun verbazing bekomen waren. Woensdagavond hoorden buren in het dorp Upminster in Essex luide kreten. De meeste hunner waren reeds naar bed en bemerkten, toen zij op waren gestaan, dat een achterge- deelte van een woning in lichte laaie stond. Toen de ter hulp geroepen politie aankwam, ontdekte deze, dat de bewoner, die daar met zijn vrouw en kinderen woonde, krankzinmg was geworden. Hij had eerst de vensters koit en klein geslagen en toen de meubels naar buiten geworpen. Alle gaskronen had hij naar beneden getrokken, zoodat het gas overvloedig uitstroomde. De man zelf hing met zijn hoofd uit een venster. Zijn vrouw en kinderen waren nog in de woning, maar men kon niet zoo gauw ontdekken waar en men maakte zicb enistig ongerust over ben, vooral daar de man trachtte te °verhinderen, dat men de woning naderde. Een politieagent, die het brandende huis binnen- drong, werd door hem weer naar buiten ge worpen. Men was intusschen met bet blusschingswerk aangevangen en kon, toen de vlammen vei- minderden, de woning binnengaan en den gas- meter sluiten. De man werd overmeesterd, by was ernstig verwond door de gebroken ruiten. Hij werd onmiddellijk naar een krankzir.mgen- gesticht overgebracbt. Men vond de vrouw en drie kinderen gelukkig ongedeerd in een kamer, waar de gek hen had opgesloten. De meid had nog in haar nachtge- waad kunnen ontvluchten. Een bewoner van het kleine plaatsje Fiir- stenwalde, in de buurt van Berlijn, stiet giite''e^ bij het oversteken der akkers, op een lyk, net- welk later herkend werd als te zijn van den boerenknecht Schrodter. Een aantal bykomende omstandigheden, zooals wonden en sporen van verwurging aan den hals, wezen er ui e y op, dat Schrodter vermoord was. Ofschoon tocb nocr de mogelijkheid bestaan bleef, dat de on- gefukkige bevroren was, haalde men politie en een politiehond. Men gaf bet dier de lucht, en bet spoor voerde lijnrecht naar de hoeve van den burgemeester van het plaatsje, Raabe, waar de bond onmiddellijk den veldarbeider Arthur Prasznick aanblafte. Prasznick weidge- arresteerd, maar ontkende beslist, Schrodter te hebben vermoord. Hij verwarde zich by zyn verhoor echter dermate in tegenspraak, dat men zijn arrestatie voorloopig handhaafde. Een circus is heden ten dage niet meer zoo in zwang als vroeger. Welk evenement was het niet, als een circus de stad of het doip kwam bezoeken en daar de echte circus-voor- stellingen gaf. Nu kan men even gemakkelyk al die kunstemakerijen in een der vele vanete s zien, zoodat van een rondreizend circus al weinig meer gehoord wordt. In Amerika heeft men er echter weer iets nieuws op bedacht. Daar zal te Los Angelos, in den staat Californie, einde Januari een ,/luchtvaart-circus" te zien zijn, het eerste van dat soorter zal o.a. een luchtvaart-pantomime met vliegende clowns, luchtvaartgevechten enz. gegeven worden. De bewoners van Letchworth, de eerste tuinstad in Engeland ten Noorden van Louden hebben gestemd over de vraag ot zij een drankgelegenheid in hun midden zouden toeiaten. Het voorstel is al een paar maal met een meerderheid van een honderd stemmen verworpen, en nu hebben zij, met een meei derheid van 596 (1117-521) opnieuw voor drie jaar bepaald, dat er binnen hun perken geen drank zal worden verkocht. Mannen en vrouwen boven de 25 jaar, die een ha jaar in Letchworth hadden gewoond, mochten mee- stemmen. Op een bevolking van ongeveer 7000 zielen waren er zoo 2562. De voorstanders van het verbod zeiden Niemand wil graag een drankgelegenheid in zijn buurt hebben de groote vooruitgang van onze tuinstad bewijst, dat het ontbreken van een herberg geen beletsel voor den bloei van de plaats iswij hebben de laagste kinder- sterfte in den lande. De tegenstaudersar beiders zijn gewoon aan een gelegenheid, waar zij ververschingen kunnen koopen, vmden zy die hier niet, dan gaan zij eldershet ont breken van een herberg bevordert het dnnken thuis; bij ziekte moet men dadelijk zich spiritualia kunnen verschaffen. Naar de politie,te Berlijn tot Donderdag- middag geloofde betroffen de verduistenngen van den voorvluchtigen advocaat' Napoleon llailhaut slechts een depot van 50.000 mark. Gistermid- dag echter is by de recherche schriftelyk aan- crifte gedaan door een klant van den advocaat te Berlijn, die den defendant bescbuldigt hem voor 125.000 mark te hebben opgelicht. Daar deze aanklager ziek in bed ligt, zou hy heden in zijn woning verhoord woiden. Het is tot dusverre nog met mogen gelukken eenio spoor van den verdwenen advocaat te ont dekken. Het is duidelijk, dat hy, alSe™eea beken staand als hartstochtdyk sneeuwbadlief- hebber, gemeend heeft, het publiek aan een ongeluk te kunnen doen gelooven door zyn kleederen in de sneeuw neer te leggen. In de op Donderdag a. s. des voormidaags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de^vol- gende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot toekenning van eene gratificatie aan de heeren W. D. de Vries, L. J. de Vnes en mei T.> de Krftkcr. Benoemipg 'lid Burgerljk bedanken door den heer U. P dragen ter benoeming worden de heeren O. J. de Glerck en P. Bauwens. Opnieuw vaststelling van de begrooting V°lnti1ekldng van verzonden requesten aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat en van Financien in verband met het Raadsbesluit van 19 October 1911, nopens gedeeltelyke demping van de Gemeentehaven. Reclames hoofdelijken omslag. Hoek. Bij een door den gemeenteveldwachtei en den rijksveldwachter alhier ingesteld onder- zoek, is het gelukt de overige te Dreischor ver- nomen. Oostburg. De oprichting eener cooperative suikerfabriek te Sluis is thans verzekerd. Alhier is opgericht de afdeeling Westelyk Zeeuwsch Vlaanderen van den Bond van Neder Aaunemers. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts- .vetenschappen de heer H. A. Kloppenburg, geboren te Ter Neuzen. m. vr. totaal. m. vr. totaal F O van Susanna Jansen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 2